گلیسرول-۳-فسفات

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
گلیسرول-۳-فسفات
Glycerol-3-phosphate.png
شناساگرها
شماره ثبت سی‌ای‌اس ۵۷-۰۳-۴ YesY
پاب‌کم 754
کم‌اسپایدر 734 YesY
KEGG C03189 YesY
MeSH glycerol+3-phosphate
ChEBI CHEBI:14336 YesY
ChEMBL CHEMBL358320 YesY
جی‌مول-تصاویر سه بعدی Image 1
خصوصیات
فرمول مولکولی C3H9O6P
جرم مولی 172.074
به استثنای جایی که اشاره شده‌است در غیر این صورت، داده‌ها برای مواد به وضعیت استانداردشان داده شده‌اند (در 25 °C (۷۷ °F)، ۱۰۰ kPa)
 YesY (بررسی) (چیست: YesY/N؟)
Infobox references

گلیسرول-۳-فسفات (به انگلیسی: Glycerol 3-phosphate) با فرمول شیمیایی C۳H۹O۶P یک ارگانوفسفات با شناسه پاب‌کم ۷۵۴ و جرم مولی آن ۱۷۲٫۰۷۴ g/mol می‌باشد. این ترکیب طی واکنش زیر از اثر آنزیم گلیسرول کیناز بر گلیسرول تولید می‌شود:

ATP + گلیسیرین <=> ADP + sn-glycerol 3-phosphate

شاتل گلیسرول 3 فسفات شاتل[ویرایش]

واکنشهای glycolysis pathway در سيتوسول انجام مي‏شوند ولی اسيد پيرويك  حاصل برای اكسيداسيون بيشتر از طريق ناقل تری كربوكسيلات وارد ماتريكس میتوکندری می‏شود. از آنجا كه زنجيره انتقال الكترون در غشای داخلی ميتوكندری مستقر است اكی والانهای احيا كننده‏ای كه در طی مسير گليكوليز پديد آمدند برای آنكه انرژی خود را به ATP منتقل كنند می‏بايست از لامينای ميتوكندری  عبور نمايند. برای اين منظور در غشای ميتوكندری دو شاتل ديده می‏شود. شاتل مالات ـ آسپارتات و شاتل گليسرول ـ فسفات كه شاتل مالات آسپارتات به ازای هر نيكوتين آميد احيا يک نيكوتين آميد ديگر را وارد ميتوكندری می‏كند و شاتل گليسرول فسفات به ازای هر نيكوتين آميد يك فلاوين آدنين را به سوی زنجيره انتقال الكترون می‏فرستد. 

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]