گلیسرول-۳-فسفات

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
گلیسرول-۳-فسفات
Glycerol-3-phosphate.png
شناساگرها
شماره ثبت سی‌ای‌اس ۵۷-۰۳-۴ YesY
پاب‌کم ۷۵۴
کم‌اسپایدر ۷۳۴ YesY
KEGG C03189 YesY
MeSH glycerol+3-phosphate
ChEBI CHEBI:14336 YesY
ChEMBL CHEMBL۳۵۸۳۲۰ YesY
جی‌مول-تصاویر سه بعدی Image 1
خصوصیات
فرمول مولکولی C3H9O6P
جرم مولی 172.074
به استثنای جایی که اشاره شده‌است در غیر این صورت، داده‌ها برای مواد به وضعیت استانداردشان داده شده‌اند (در 25 °C (۷۷ °F)، ۱۰۰ kPa)
 YesY (بررسی) (چیست: YesY/N؟)
Infobox references

گلیسرول-۳-فسفات (به انگلیسی: Glycerol 3-phosphate) با فرمول شیمیایی C۳H۹O۶P یک ارگانوفسفات با شناسه پاب‌کم ۷۵۴ و جرم مولی آن ۱۷۲٫۰۷۴ g/mol می‌باشد. این ترکیب طی واکنش زیر از اثر آنزیم گلیسرول کیناز بر گلیسرول تولید می‌شود:

ATP + گلیسیرین <=> ADP + sn-glycerol 3-phosphate

شاتل گلیسرول ۳ فسفات شاتل[ویرایش]

واکنشهای glycolysis pathway در سیتوسول انجام می‌شوند ولی اسید پیرویک حاصل برای اکسیداسیون بیشتر از طریق ناقل تری کربوکسیلات وارد ماتریکس میتوکندری می‌شود. از آنجا که زنجیره انتقال الکترون در غشای داخلی میتوکندری مستقر است اکی والانهای احیا کننده‌ای که در طی مسیر گلیکولیز پدید آمدند برای آنکه انرژی خود را به ATP منتقل کنند می‌بایست از لامینای میتوکندری عبور نمایند. برای این منظور در غشای میتوکندری دو شاتل دیده می‌شود. شاتل مالات ـ آسپارتات و شاتل گلیسرول ـ فسفات که شاتل مالات آسپارتات به ازای هر نیکوتین آمید احیا یک نیکوتین آمید دیگر را وارد میتوکندری می‌کند و شاتل گلیسرول فسفات به ازای هر نیکوتین آمید یک فلاوین آدنین را به سوی زنجیره انتقال الکترون می‌فرستد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]