گلوکز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
فارسی English
D-glucose
Glucose chain structure.svg
D-glucose-chain-3D-balls.png
شناساگرها
کوته‌نوشت‌ها Glc
شماره ثبت سی‌ای‌اس ۵۰-۹۹-۷ YesY
پاب‌کم ۵۷۹۳
کم‌اسپایدر ۵۵۸۹ YesY
UNII 5SL0G7R0OK YesY
شمارهٔ ئی‌سی 200-075-1
KEGG C00031 N
MeSH Glucose
ChEBI CHEBI:4167 YesY
ChEMBL CHEMBL۱۲۲۲۲۵۰ YesY
شمارهٔ آرتی‌ئی‌سی‌اس LZ6600000
کد اِی‌تی‌سی B05CX01,V04CA02 V06DC01
1281604
83256
3DMet B04623
جی‌مول-تصاویر سه بعدی Image 1
Image 2
خصوصیات
فرمول مولکولی C6H12O6
جرم مولی 180.16 g/mol
چگالی 1.54 g/cm3
دمای ذوب α-D-glucose: 146 °C
β-D-glucose: 150 °C
انحلال‌پذیری در آب 91 g/100 mL
ترموشیمی
209.2 J K−1 mol−1
−1271 kJ/mol
Std enthalpy of
combustion
ΔcHo298
−2805 kJ/mol
خطرات
MSDS ICSC 0865
شاخص ئی‌یو not listed
به استثنای جایی که اشاره شده‌است در غیر این صورت، داده‌ها برای مواد به وضعیت استانداردشان داده شده‌اند (در 25 °C (۷۷ °F)، ۱۰۰ kPa)
 N (بررسی) (چیست: YesY/N؟)
Infobox references


گلوکز(به انگلیسی: Glucose) یک نوع قند موجود در خون است که توسط یاخته‌های بدن مصرف شده و تولید انرژی می‌کند.

ساختار گلوکز[ویرایش]

گلوکز مونوساکاریدی است با فرمول C6H12O6 یا H-(C=O)-(CHOH)5-H که پنج گروه هیدروکسیل آن به شکل مشخصی اطراف زنجیرهٔ کربنی آن آرایش پیدا کرده‌اند

فرم خطی[ویرایش]

در ساختار خطی (در مقابل ساختار حلقوی) گلوکز، یک زنجیرهٔ کربنی با ۶ اتم کربن به چشم می‌خورد که ساختاری کاملاً خطی و بدون انشعاب را تشکیل داده‌اند. در این زنجیره کربن اول بخشی از گروه آلدهید C=O بوده و بقیه کربن‌ها هر یک دارای یک گروه هیدروکسیل هستند. بقیهٔ ظرفیت‌های کربن توسط پیوند با اتم هیدروژن پر شده‌اند. لذا گلوکز یک آلدوز و هگزوز یا یک آلدوهگزوز است.

ساختار خطی D-گلوکز[ویرایش]

4 کربن از کربن‌های گلوکز (کربن ۲ تا ۵) مراکز ایزومری فضایی هستند به این معنی که با چهار بخش متفاوت پیوند برقرار کرده‌اند. برای مثال کربن شماره ۲ با H, OH, -(C=O)H و -(CHOH)4H پیوند بر قرار کرده است. در ایزومری از گلوکز که آن را D-گلوکز می‌نامیم، گروه‌های هیدروکسیل متصل به این کربن‌ها باید جایگیری فضایی خاصی داشته باشند طوری که وقتی مدل فیشر آن را رسم می‌کنیم، باید هیدروکسیل‌های مربوط به کربن‌ها ۲ و ۴ و ۵ در سمت راست بوده و هیدروکسیل مربوط به کربن ۳ در سمت چپ قرار گیرد.

جایگاه این ۴ گروه هیدروکسیل در مدل فیشر مربوط به L-گلوکز کاملاً برعکس می‌شود. L-گلوکز و D-گلوکز دو مورد از همهٔ ۱۶ مورد آلدوهگزوزها هستند. ۱۴ مورد بعدی عبارتند از آلوز، آلتروز، مانوز، گلوز، ایدوز، گالاکتوز و تالوز که هر یک دارای دو فرم L و D می‌باشند.

فرم حلقوی[ویرایش]

در حالت محلول، فرم خطی گلوکز، در تعادل با چندین ایزومر حلقوی قرار دارد. هر یک از این فرم‌های حلقوی متشکل از حلقه‌ای از اتم‌های کربن هستند که توسط یک اتم اکسیژن کامل می‌شود (هر حلقهٔ شش ضلعی، یک اتم اکسیژن و پنج اتم کربن دارد). گلوکز در محلول‌ها ۹۹% به شکل حلقوی پیرانوز دیده می‌شود و ۰٫۲۵% به شکل خطی. گلوکز به فرم حلقوی فورانوز (پنج ضلعی) نادر است.

واکنش بین کربن ۱ و کربن ۵ گلوکز باعث تشکیل حلقه‌ای شش ضلعی می‌شود که پیرانوز خوانده می‌شود. به طور نادر، واکنش بین کربن ۱ و کربن ۴ می‌تواند باعث تشکیل گلوکز به فرم پنج ضلعی یا فوران گردد. تمام کربن‌های حلقه، دارای یک اتم هیدروژن و یک گروه هیدروکسیل هستند به غیر از کربن آخر حلقه (کربن ۴ یا ۵) که به بقیهٔ کربن‌های زنجیرهٔ کربنی متصل شده است و اتصالی به گروه هیدروکسیل ندارد.. واکنش حلقوی شدن باعث می‌شود کربن شماره ۱ گلوکز نیز کایرال شود (به ۴ گروه متفاوت اتصال داشته باشد - کایرال = مرکز فضایی) ۴ گروه متفاوت متصل به کربن شماره ۱ در ساختار حلقوی (کربن آنومری) می‌توانند به دو فرم متفاوت آرایش بگیرند که آن دو فرم مختلف را با نام‌های آلفا و بتا از هم تمیز می‌دهند. آنومری آلفا به این معنی است گروه هیدروکسیل روی کربن ۱ و گروه کربن دار روی کربن ۵، در خلاف جهت هم قرار گرفته‌اند و ساختار trans دارند.

گلوکز خطی به فرم L-گلوکز نیز می‌تواند تبدیل به ۴ ایزومر حلقوی مختلف شود که همه تصویر آینه‌ای ایزومرهای حلقوی D-گلوکز خواهند بود.

ساختارهای حلقوی گلوکز، صفحه‌ای و دو بعدی نیستند و در شکل‌های مختلف سه بعدی قرار می‌گیرند. این مولکول‌های می‌توانند در شکل‌های سه بعدی هم سان با ساختارهای قایق و صندلی در سیکلوهگزان‌ها باشند. همچنین ساختار سه بعدی گلوکوفورانوز نیز می‌تواند هم سان با ساختار پاکت در سیکلوپنتان‌ها باشد.

فرم گلوکوپیرانوز، فرم غالب در محلول‌های گلوکز بوده و تنها فرم در حالت جامد است. این مولکول به شکل کریستالی، بدون رنگ، جامد و به شدت محلول در آب و اسید استیک می‌باشد. حلالیت در اتانول و متانول برای این فرم گلوکز بسیار کم است. فرم آلفا در ۱۴۶ درجه سانتیگراد و فرم بتا در ۱۵۰ درجه سانتی گراد ذوب می‌شوند. در دماهای بسیار بالا، در اثر اکسایش (سوختن) کربن و آب حاصل می‌شود.

خواص فیزیکی گلوکز[ویرایش]

محلول‌های گلوکز[ویرایش]

تمام فرم‌های گلوکز، بدون رنگ بوده و به راحتی در آب، استیک اسید و چند حلال دیگر حل می‌شوند. گلوکزها به طور بسیار اندک در اتانول و متانول حل می‌شوند.

فرم باز و خطی گلوکز از لحاظ ترمودینامیک، نا پایدار است و بلافاصله به فرم حلقوی در می‌آید. در یک محلول گلوکز در دمای اتاق، گلوکزهای موجود در محلول، با گذشت زمان، بین فرم‌ها و ایزومرهای مختلف حلقوی، تغییر شکل می‌دهند. به این فرایند موتاروتاسیون گفته می‌شود.

فاز جامد[ویرایش]

بسته به شرایط، سه فرم از گلوکز می‌تواند از محلول‌ها به شکل کریستال در آید. آلفا-گلوکوپیرانوز، بتا-گلوکوپیرانوز و بتا-گلوکو پیرانوز هیدراته

فعالیت نوری[ویرایش]

چه در حالت محلول و چه در حالت جامد، D-گلوکز یک مادهٔ دکستراروتاتور هست به این معنی که نور پلاریزه را در جهت حرکت عقربه‌های ساعت می چرخاند. این فعالیت به دلیل کایرال بودن مولکول است. مولکول L-گلوکز نیز به همان میزان، نور را در خلاف جهت حرکت عقربه‌های ساعت می چرخاند.

غلظت گلوکز خون[ویرایش]

غلظت گلوکز خون در محدودهٔ معمولاً بین ۹۰ - ۸۰ میلی‌گرم در دسیلیتر هر روز صبح در شخص ناشتا کنترل می‌شود. این غلظت در حدود ساعت اول بعد از صرف یک وعده غذا به ۱۴۰ - ۱۲۰ میلی‌گرم در دسی‌لیتر خون افزایش می‌یابد. اما سیستم‌های فیدبکی برای کنترل گلوگز خون غلظت گلوکز را به سرعت (معمولاً در ظرف ۲ ساعت بعد از آخرین جذب کربوهیدرات‌ها) به حد طبیعی باز می‌گردانند. برعکس، در حالت بی‌غذایی، به وسیله گلوکونئوژنز در کبد گلوکز مورد نیاز برای حفظ غلظت گلوکز در حد ناشتا را تامین می‌کند. این مقادیر برای بیماران دیابتی قدری بالاتر است.

ذخیره گلوکز[ویرایش]

کبد به عنوان یک سیستم بافری مهم برای گلوکز خون عمل می‌کند به این معنی که هنگامی که گلوکز خون بعد از صرف یک وعده غذا تا غلظت زیادی بالا می‌رود میزان ترشح انسولین نیز افزایش می‌یابد و در حدود ۳/۲ گلوکز جذب شده از روده بلافاصله به گلیکوژن تبدیل شده و در کبد ذخیره می‌شود. در طی ساعات بعد که غلظت گلوکز خون و نیز در این ترشح انسولین کاهش می‌یابد، کبد گلیکوژن را تجزیه و به گلوکز تبدیل می‌کند.

این تنظیم در بیماران با اختلالات کبدی تقریباً غیر ممکن است.

باکاهش غلظت گلوکز در خون غده هیپوتالاموس و سیستم عصبی سمپاتیک تحریک شده که موجب ترشح اپی‌نفرین از غدد فوق کلیوی می‌گردد. اپی‌نفرین بر روی کبد اثر کرده و موجب آزاد سازی گلوکز می‌شود.

مقدار زیاد گلوکز فشار اسمزی را در مایع خارج سلولی اعمال می‌کند.

اگر مقدار گلوکز افزایش یابد فشار اسمزی خارج سلول هم افزایش می‌یابد و همین موجب بهم خوردن قدرت ترابری غشای سیتوپلاسمی گردیده و همین خود به نتایج ناخوشایندی چون از دست دادن آب سلول و... می‌گردد.

افزایش دراز مدت سطح گلوکز خون، موجب آسیب بسیاری از بافت‌ها و به ویژه رگهای خونی آنها می‌گردد و همین ممکن است به نتایجی چون حمله قلبی، سکته مغزی، بیماری‌های کلیوی گردد. گلوکز زیادی از طریق ادرار دفع می‌گردد.

دیابت[ویرایش]

دیابت قندی، یک سندرم اختلال دگرگشت کربوهیدرات، چربی و پروتئین است که در اثر فقدان ترشح انسولین یا کاهش حساسیت بافت‌ها به انسولین به وجود می‌آید. دیابت به دو نوع دیده می‌شود: وابسته به انسولین که بر اثر فقدان انسولین می‌باشد و غیر وابسته به انسولین (مقاوم به انسولین)، بر اثر کاهش حساسیت بافت‌های هدف به انسولین به وجود می‌آید.

این بیماری سوخت و ساز گلوکز را در همه انواع سلول‌ها به غیر از سلولهای مغز را مختل می‌کند. از علایم دیابت به این موارد می‌توان اشاره کرد: تشنگی بیش از اندازه، ادرار کردن زیاد، خارش بدن، خستگی، گزگز دست‌ها و پاها، کاهش وزن و ایجاد زخم‌هایی در پاها که به راحتی التیام نمی‌پذیرند. در اغلب مبتلایان به دیابت نوع دوم (مقاوم به انسولین) چاقی دیده می‌شود و بنابراین نیاز به رژیم غذایی مناسبی دارند.

رابطه گلوکز با دیگر ترکیبات بدن[ویرایش]

میزان انرژی مورد نیاز در طول ۲۴ ساعت از ۱۶۰۰ کیلوکالری در حالت استراحت تا ۶۰۰۰ کیلوکالری بسته به شدت فعالیت تغییر می‌کند و مقدار ذخایر سوختی یک فرد ۷۰ کیلویی، معادل ۱۶۰۰ کیلوکالری گلیکوژن، ۲۴۰۰۰ کیلو کالری از پروتئین، ۳۵۰۰۰ کیلو کالری تری‌اسیل گلیسرول می‌باشد. بنابراین، مقدار مواد سوختی این فرد نیازهایش را برای ۱ الی ۳ ماه گرسنگی تامین می‌کند. اما ذخایر گلوسیدی بدن، در عرض یک روز به مصرف می‌رسد و و مقدار آن به سرعت کاهش پیدا کرده و نیاز به تامین مجدد دارد. اسیدهای چرب نمی‌توانند به گلوکز تبدیل شوند البته قسمت گلیسرول ساختمان تری‌اسیل گلیسرول‌ها، می‌تواند به گلوکز تبدیل گردد، اما مقدار گلیسرول کم است. یک منبع عمده دیگر برای گلوکز، اسیدهای آمینه هستند که از تجزیه پروتئین‌ها به دست می‌آیند.

منابع[ویرایش]

دانشنامه مدرسه

جستارهای وابسته[ویرایش]

This article is about the naturally occurring D-form of glucose. For the L-form, see L-Glucose.
D-Glucose
Alpha-D-glucopyranose-2D-skeletal.png
α-D-glucopyranose (chair form)
Alpha-D-Glucopyranose.svg
Haworth projection of α-D-glucopyranose
D-glucose-chain-2D-Fischer.png
Fischer projection of D-glucose
Names
Preferred IUPAC name
D-Glucose
Systematic IUPAC name
(2R,3S,4R,5R)-2,3,4,5,6-Pentahydroxyhexanal
Other names
Blood sugar
Dextrose
Corn sugar
D-Glucose
Grape sugar
Identifiers
50-99-7 YesY
3DMet B04623
Abbreviations Glc
1281604
ChEBI CHEBI:4167 YesY
ChEMBL ChEMBL1222250 YesY
ChemSpider 5589 YesY
EC Number 200-075-1
83256
4536
Jmol 3D model Interactive image
Interactive image
KEGG C00031 N
MeSH Glucose
PubChem 5793
RTECS number LZ6600000
UNII 5SL0G7R0OK YesY
Properties
C6H12O6
Molar mass 180.16 g·mol−1
Appearance White powder
Density 1.54 g/cm3
Melting point α-D-glucose: 146 °C (295 °F; 419 K)
β-D-glucose: 150 °C (302 °F; 423 K)
909 g/1 L (25 °C (77 °F))
8.6827
Thermochemistry
218.6 J K−1 mol−1[1]
209.2 J K−1 mol−1[1]
−1271 kJ/mol [2]
−2805 kJ/mol
Pharmacology
B05CX01 (WHO) V04CA02 (WHO), V06DC01 (WHO)
Hazards
Safety data sheet ICSC 0865
NFPA 704
Flammability code 1: Must be pre-heated before ignition can occur. Flash point over 93 °C (200 °F). E.g., canola oil Health code 0: Exposure under fire conditions would offer no hazard beyond that of ordinary combustible material. E.g., sodium chloride Reactivity code 0: Normally stable, even under fire exposure conditions, and is not reactive with water. E.g., liquid nitrogen Special hazards (white): no codeNFPA 704 four-colored diamond
Except where otherwise noted, data are given for materials in their standard state (at 25 °C [77 °F], 100 kPa).
N verify (what is YesYN ?)
Infobox references

Glucose is a sugar with the molecular formula C6H12O6. The name "glucose" (/ˈɡlkz/, /ˈɡlks/) comes from the Greek word γλυκός, meaning "sweet wine, must".[3] The suffix "-ose" is a chemical classifier, denoting a carbohydrate. It is also known as grape sugar. With 6 carbon atoms, it is classed as a hexose, a sub-category of monosaccharides. D-glucose is one of the 16 aldohexose stereoisomers. The D-isomer (D-glucose), also known as dextrose, occurs widely in nature, but the L-isomer (L-glucose) does not. Glucose is made during photosynthesis from water and carbon dioxide, using energy from sunlight. The reverse of the photosynthesis reaction, which releases this energy, is a very important source of power for cellular respiration. Glucose is stored as a polymer, in plants as starch and in animals as glycogen, for times when the organism will need it. Glucose circulates in the blood of animals as blood sugar. Glucose can be obtained by hydrolysis of carbohydrates such as milk, cane sugar, maltose, cellulose, glycogen etc. It is however, manufactured by hydrolysis of cornstarch by steaming and diluting acid.[4]

Function in biology

Glucose is the most widely used aldohexose in living organisms. One possible explanation for this is that glucose has a lower tendency than other aldohexoses to react non-specifically with the amine groups of proteins.[5] This reaction – glycation – impairs or destroys the function of many proteins.[5] Glucose's low rate of glycation can be attributed to it having a more stable cyclic form compared to other aldohexoses, which means it spends less time than they do in its reactive open-chain form.[5] The reason for glucose having the most stable cyclic form of all the aldohexoses is that its hydroxy groups (with the exception of the hydroxy group on the anomeric carbon of D-glucose) are in the equatorial position. Many of the long-term complications of diabetes (e.g., blindness, renal failure, and peripheral neuropathy) are probably due to the glycation of proteins or lipids.[6] In contrast, enzyme-regulated addition of sugars to protein is called glycosylation and is essential for the function of many proteins.[7]

Analyte in medical blood test

Main article: Glucose test

Glucose is a common medical analyte measured in blood samples. Eating or fasting prior to taking a blood sample has an effect on the result. A high fasting glucose blood sugar level may be a sign of prediabetes or diabetes mellitus.

Energy source

Glucose is a ubiquitous fuel in biology. It is used as an energy source in most organisms, from bacteria to humans, through either aerobic respiration, anaerobic respiration, or fermentation. Glucose is the human body's key source of energy, through aerobic respiration, providing about 3.75 kilocalories (16 kilojoules) of food energy per gram.[8] Breakdown of carbohydrates (e.g. starch) yields mono- and disaccharides, most of which is glucose. Through glycolysis and later in the reactions of the citric acid cycle and oxidative phosphorylation, glucose is oxidized to eventually form CO2 and water, yielding energy mostly in the form of ATP. The insulin reaction, and other mechanisms, regulate the concentration of glucose in the blood.

Glucose supplies almost all the energy for the brain,[9] so its availability influences psychological processes. When glucose is low, psychological processes requiring mental effort (e.g., self-control, effortful decision-making) are impaired.[10][11][12][13]

Glycolysis

α-D-Glucose Hexokinase α-D-Glucose-6-phosphate
D-glucose wpmp.svg   Alpha-D-glucose-6-phosphate wpmp.svg
ATP ADP
Biochem reaction arrow forward YYNN horiz med.png
 
 
Compound C00031 at KEGG Pathway Database. Enzyme 2.7.1.1 at KEGG Pathway Database. Compound C00668 at KEGG Pathway Database. Reaction R01786 at KEGG Pathway Database.
Glucose metabolism and various forms of it in the process
Glucose-containing compounds and isomeric forms are digested and taken up by the body in the intestines, including starch, glycogen, disaccharides and monosaccharides.
Glucose is stored in mainly the liver and muscles as glycogen.
It is distributed and used in tissues as free glucose.

Use of glucose as an energy source in cells is by either aerobic respiration, anaerobic respiration, or fermentation. All of these processes follow from an earlier metabolic pathway known as glycolysis. The first step of glycolysis is the phosphorylation of glucose by a hexokinase to form glucose 6-phosphate. The main reason for the immediate phosphorylation of glucose is to prevent its diffusion out of the cell as the charged phosphate group prevents glucose 6-phosphate from easily crossing the cell membrane. Furthermore, addition of the high-energy phosphate group activates glucose for subsequent breakdown in later steps of glycolysis. At physiological conditions this initial reaction is irreversible.

In anaerobic respiration, one glucose molecule produces a net gain of two ATP molecules (four ATP molecules are produced during glycolysis, but two are required by enzymes used during the process).[14] In aerobic respiration, a molecule of glucose is much more profitable in that a maximum net production of 30 or 32 ATP molecules (depending on the organism) is generated.[15]

Click on genes, proteins and metabolites below to link to respective articles. [§ 1]

[[File:
GlycolysisGluconeogenesis_WP534 go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to Entrez go to article go to article go to article go to article go to article go to WikiPathways go to article go to Entrez go to article
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
GlycolysisGluconeogenesis_WP534 go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to Entrez go to article go to article go to article go to article go to article go to WikiPathways go to article go to Entrez go to article
|{{{bSize}}}px|alt=Glycolysis and Gluconeogenesis edit]]
Glycolysis and Gluconeogenesis edit
 1. ^ The interactive pathway map can be edited at WikiPathways: "GlycolysisGluconeogenesis_WP534". 

Precursor

Organisms use glucose as a precursor for the synthesis of several important substances. Starch, cellulose, and glycogen ("animal starch") are common glucose polymers (polysaccharides). Some of these polymers (starch or glycogen) serve as energy stores, while others (cellulose and chitin, which is made from a derivative of glucose) have structural roles. Oligosaccharides of glucose combined with other sugars serve as important energy stores. These include lactose, the predominant sugar in milk, which is a glucose-galactose disaccharide, and sucrose, another disaccharide which is composed of glucose and fructose. Glucose is also added onto certain proteins and lipids in a process called glycosylation. This is often critical for their functioning. The enzymes that join glucose to other molecules usually use phosphorylated glucose to power the formation of the new bond by coupling it with the breaking of the glucose-phosphate bond.

Other than its direct use as a monomer, glucose can be broken down to synthesize a wide variety of other biomolecules. This is important, as glucose serves both as a primary store of energy and as a source of organic carbon. Glucose can be broken down and converted into lipids. It is also a precursor for the synthesis of other important molecules such as vitamin C (ascorbic acid).

Structure and nomenclature

Glucose is a monosaccharide with formula C6H12O6 or H-(C=O)-(CHOH)5-H, whose five hydroxyl (OH) groups are arranged in a specific way along its six-carbon back.

Open-chain form

Glucose can exist in both a straight-chain and ring form.
D-Glucose in Fischer projection

In its fleeting open-chain form, the glucose molecule has an open (as opposed to cyclic) and unbranched backbone of six carbon atoms, C-1 through C-6; where C-1 is part of an aldehyde group H(C=O)-, and each of the other five carbons bears one hydroxyl group -OH. The remaining bonds of the backbone carbons are satisfied by hydrogen atoms -H. Therefore, glucose is both a hexose and an aldose, or an aldohexose. The aldehyde group makes glucose a reducing sugar giving a positive reaction with the Fehling test.

Each of the four carbons C-2 through C-5 is a stereocenter, meaning that its four bonds connect to four different substituents. (Carbon C-2, for example, connects to -(C=O)H, -OH, -H, and -(CHOH)4H.) In D-glucose, these four parts must be in a specific three-dimensional arrangement. Namely, when the molecule is drawn in the Fischer projection, the hydroxyls on C-2, C-4, and C-5 must be on the right side, while that on C-3 must be on the left side.

The positions of those four hydroxyls are exactly reversed in the Fischer diagram of L-glucose. D- and L-glucose are two of the 16 possible aldohexoses; the other 14 are allose, altrose, mannose, gulose, idose, galactose, and talose, each with two enantiomers, "D-" and "L-".

It is important to note that the linear form of glucose makes up less than 3% of the glucose molecules in a water solution. The rest is one of two cyclic forms of glucose that are formed when the hydroxyl group on carbon 5 (C5) bonds to the aldehyde carbon 1 (C1).[16]

Cyclic forms

In solutions, the open-chain form of glucose (either "D-" or "L-") exists in equilibrium with several cyclic isomers, each containing a ring of carbons closed by one oxygen atom. In aqueous solution however, more than 99% of glucose molecules, at any given time, exist as pyranose. The open-chain form is limited to about 0.25% and furanose exists in negligible amounts. The terms "glucose" and "D-glucose" are generally used for these cyclic forms as well. The ring arises from the open-chain form by a nucleophilic addition reaction between the aldehyde group -(C=O)H at C-1 and the hydroxyl group -OH at C-4 or C-5, yielding a hemiacetal group -C(OH)H-O-.

The reaction between C-1 and C-5 creates a molecule with a six-membered ring, called pyranose, after the cyclic ether pyran, the simplest molecule with the same carbon-oxygen ring. The (much rarer) reaction between C-1 and C-4 creates a molecule with a five-membered ring, called furanose, after the cyclic ether furan. In either case, each carbon in the ring has one hydrogen and one hydroxyl attached, except for the last carbon (C-4 or C-5) where the hydroxyl is replaced by the remainder of the open molecule (which is -(C(CH2OH)HOH)-H or -(CHOH)-H, respectively).

The ring-closing reaction makes carbon C-1 chiral, too, since its four bonds lead to -H, to -OH, to carbon C-2, and to the ring oxygen. These four parts of the molecule may be arranged around C-1 (the anomeric carbon) in two distinct ways, designated by the prefixes "α-" and "β-". When a glucopyranose molecule is drawn in the Haworth projection, the designation "α-" means that the hydroxyl group attached to C-1 and the -CH2OH group at C-5 lies on opposite sides of the ring's plane (a trans arrangement), while "β-" means that they are on the same side of the plane (a cis arrangement).

Therefore, the open-chain isomer D-glucose gives rise to four distinct cyclic isomers: α-D-glucopyranose, β-D-glucopyranose, α-D-glucofuranose, and β-D-glucofuranose. These are all chiral.

Alpha-D-Glucopyranose.svg

α-D-
Glucopyranose

Beta-D-Glucopyranose.svg

β-D-
Glucopyranose

Alpha-D-Glucofuranose.svg

α-D-
Glucofuranose

Beta-D-Glucofuranose.svg

β-D-
Glucofuranose

The other open-chain isomer L-glucose similarly gives rise to four distinct cyclic forms of L-glucose, each the mirror image of the corresponding D-glucose.

The rings are not planar, but are twisted in three dimensions. The glucopyranose ring (α or β) can assume several non-planar shapes, analogous to the "chair" and "boat" conformations of cyclohexane. Similarly, the glucofuranose ring may assume several shapes, analogous to the "envelope" conformations of cyclopentane.

The glucopyranose forms of glucose predominate in solution, and are the only forms observed in the solid state. They are crystalline colorless solids, highly soluble in water and acetic acid, poorly soluble in methanol and ethanol. They melt at 146 °C (295 °F) (α) and 150 °C (302 °F) (β), and decompose at higher temperatures into carbon and water.

Widely proposed arrow-pushing mechanism for acid-catalyzed dynamic equilibrium between α-d-glucose and ß-d-glucose

Rotational isomers

Each glucose isomer is subject to rotational isomerism. Within the cyclic form of glucose, rotation may occur around the O6-C6-C5-O5 torsion angle, termed the ω-angle, to form three staggered rotamer conformations called gauche-gauche (gg), gauche-trans (gt) and trans-gauche (tg). For methyl α-D-glucopyranose at equilibrium the ratio of molecules in each rotamer conformation is reported as 57:38:5 gg:gt:tg.[17] This tendency for the ω-angle to prefer to adopt a gauche conformation is attributed to the gauche effect.

Physical properties

Solutions

Glucose 5%

All forms of glucose are colorless and easily soluble in water, acetic acid, and several other solvents. They are only sparingly soluble in methanol and ethanol.

The open-chain form is thermodynamically unstable, and it spontaneously isomerizes to the cyclic forms. (Although the ring closure reaction could in theory create four- or three-atom rings, these would be highly strained, and are not observed in practice.) In solutions at room temperature, the four cyclic isomers interconvert over a time scale of hours, in a process called mutarotation.[18] Starting from any proportions, the mixture converges to a stable ratio of α:β 36:64. The ratio would be α:β 11:89 if it were not for the influence of the anomeric effect.[19] Mutarotation is considerably slower at temperatures close to 0 °C (32 °F).

Mutarotation consists of a temporary reversal of the ring-forming reaction, resulting in the open-chain form, followed by a reforming of the ring. The ring closure step may use a different -OH group than the one recreated by the opening step (thus switching between pyranose and furanose forms), and/or the new hemiacetal group created on C-1 may have the same or opposite handedness as the original one (thus switching between the α and β forms). Thus, though the open-chain form is barely detectable in solution, it is an essential component of the equilibrium.

Solid state

Depending on conditions, three major solid forms of glucose can be crystallised from water solutions: α-glucopyranose, β-glucopyranose, and β-glucopyranose hydrate.[20]

Optical activity

Whether in water or in the solid form, D-glucose is dextrorotatory, meaning it will rotate the direction of polarized light clockwise. The effect is due to the chirality of the molecules, and indeed the mirror-image isomer, L-glucose, is levorotatory (rotates polarized light counterclockwise) by the same amount. The strength of the effect is different for each of the five tautomers.

Note that the D- prefix does not refer directly to the optical properties of the compound. It indicates that the C-2 chiral center has the same handedness as that of D-glyceraldehyde (which was so labeled because it is dextrorotatory). The fact that D-glucose is dextrorotatory is a combined effect of its four chiral centers, not just of C-2; and indeed some of the other D-aldohexoses are levorotatory.

Computational Models

Glucose physical and chemical properties have been used to build a computational model of protein-glucose binding-sites.[21]

Production

Biosynthesis

In plants and some prokaryotes, glucose is a product of photosynthesis. In animals and fungi, glucose results from the breakdown of glycogen, a process known as glycogenolysis. In plants the breakdown substrate is starch.

In animals, glucose is synthesized in the liver and kidneys from non-carbohydrate intermediates, such as pyruvate, lactate and glycerol, by a process known as gluconeogenesis.

In some deep-sea bacteria, glucose is produced by chemosynthesis.

Commercial

Glucose is produced commercially via the enzymatic hydrolysis of starch. Many crops can be used as the source of starch. Maize, rice, wheat, cassava, corn husk and sago are all used in various parts of the world. In the United States, corn starch (from maize) is used almost exclusively. Most commercial glucose occurs as a component of invert sugar, a roughly 1:1 mixture of glucose and fructose. In principle, cellulose could be hydrolysed to glucose, but this process is not yet commercially practical.[20] Fructose has approximately 75% the sweetness of sucrose (table sugar).[22] Glucose syrup is also known as corn syrup and is essentially a purified aqueous solution of saccharides that are obtained from edible starch that have a dextrose equivalency of 20 or more. Dried corn syrup is glucose syrup with the water removed from it. Glucose has a DE of 100 and Maltodextrins which is the dried product of saccharides has a DE of less than 20. The syrup itself has a DE between 20 and 95.[23]

Sources and absorption

Most dietary carbohydrates contain glucose, either as their only building block, as in starch and glycogen, or together with another monosaccharide, as in sucrose and lactose.

In the lumen of the duodenum and small intestine, the glucose oligo- and polysaccharides are broken down to monosaccharides by the pancreatic and intestinal glycosidases. Other polysaccharides cannot be processed by the human intestine and require assistance by intestinal flora if they are to be broken down; the most notable exceptions are sucrose (fructose-glucose) and lactose (galactose-glucose). Glucose is then transported across the apical membrane of the enterocytes by SLC5A1 (SGLT1), and later across their basal membrane by SLC2A2 (GLUT2).[24] Some of the glucose is converted to lactic acid by astrocytes, which is then utilized as an energy source by brain cells; some of the glucose is used by intestinal cells and red blood cells, while the rest reaches the liver, adipose tissue and muscle cells, where it is absorbed and stored as glycogen (under the influence of insulin). Liver cell glycogen can be converted to glucose and returned to the blood when insulin is low or absent; muscle cell glycogen is not returned to the blood because of a lack of enzymes. In fat cells, glucose is used to power reactions that synthesize some fat types and have other purposes. Glycogen is the body's "glucose energy storage" mechanism, because it is much more "space efficient" and less reactive than glucose itself.

Glucose tablets

Glucose in diabetes

Diabetes is a metabolic disorder where the body is unable to regulate levels of glucose in the blood because of lack of insulin in the body. Insulin is a hormone that regulates glucose levels, allowing the body's cells to absorb and use glucose. Without it, glucose cannot enter the cell and therefore cannot be used as fuel for the body's functions.[25] Glucose levels can also be tested using multiple methods, such as the fasting glucose test which measures the level of glucose in the blood after 8 hours of fasting. Another test is the 2-hour glucose tolerance test (GTT) – for this test, the person has a fasting glucose test done, then drinks a 75-gram glucose drink and is retested. This test measures the ability of the person's body to process glucose. Over time the blood glucose levels should decrease as insulin allows it to be taken up by cells and exit the blood stream.[26]

In hypoglycemia management

Individuals with diabetes or other conditions where hypoglycemia (low blood sugar) may occur, often carry small amounts of sugar in various forms. One sugar commonly used is glucose, often in the form of glucose tablets (glucose pressed into a tablet shape sometimes with one or more other ingredients as a binder), hard candy, or sugar packet.

History

Glucose was first isolated (from raisins) in 1747 by the German chemist Andreas Marggraf.[27] Because glucose is a basic necessity of many organisms, a correct understanding of its chemical makeup and structure contributed greatly to a general advancement in organic chemistry. This understanding occurred largely as a result of the investigations of Emil Fischer, a German chemist who received the 1902 Nobel Prize in Chemistry for his findings.[28] The synthesis of glucose established the structure of organic material and consequently formed the first definitive validation of Jacobus Henricus van 't Hoff's theories of chemical kinetics and the arrangements of chemical bonds in carbon-bearing molecules.[29] Between 1891 and 1894, Fischer established the stereochemical configuration of all the known sugars and correctly predicted the possible isomers, applying van 't Hoff's theory of asymmetrical carbon atoms.

See also

References

 1. ^ a b Boerio-Goates, Juliana (1991), "Heat-capacity measurements and thermodynamic functions of crystalline α-D-glucose at temperatures from 10K to 340K", J. Chem. Thermodynam. 23 (5): 403–9, doi:10.1016/S0021-9614(05)80128-4 .
 2. ^ Ponomarev, V. V.; Migarskaya, L. B. (1960), "Heats of combustion of some amino-acids", Russ. J. Phys. Chem. (Engl. Transl.) 34: 1182–83 .
 3. ^ Thénard, Gay-Lussac, Biot, and Dumas (1838) "Rapport sur un mémoire de M. Péligiot, intitulé: Recherches sur la nature et les propriétés chimiques des sucres" (Report on a memoir of Mr. Péligiot, titled: Investigations on the nature and chemical properties of sugars), Comptes rendus … , 7 : 106–113. From page 109: "Il résulte des comparaisons faites par M. Péligot, que le sucre de raisin, celui d'amidon, celui de diabètes et celui de miel ont parfaitement la même composition et les mêmes propriétés, et constituent un seul corps que nous proposons d'appeler Glucose (1). … (1) γλευχος, moût, vin doux." It follows from the comparisons made by Mr. Péligot, that the sugar from grapes, that from starch, that from diabetes and that from honey have exactly the same composition and the same properties, and constitute a single substance that we propose to call glucose (1) … (1) γλευχος, must, sweet wine.
 4. ^ "glucose." The Columbia Encyclopedia, 6th ed.. 2015. Encyclopedia.com. 17 Nov. 2015 <http://www.encyclopedia.com>.
 5. ^ a b c Bunn, H. F.; Higgins, P. J. (1981). "Reaction of monosaccharides with proteins: possible evolutionary significance". Science 213: 222–224. doi:10.1126/science.12192669. 
 6. ^ High Blood Glucose and Diabetes Complications: The buildup of molecules known as AGEs may be the key link, American Diabetes Association, 2010, ISSN 0095-8301 
 7. ^ Essentials of Glycobiology. Ajit Varki (ed.) (2nd ed.). Cold Spring Harbor Laboratories Press. ISBN 978-0-87969-770-9. 
 8. ^ "Chapter 3: Calculation of the Energy Content of Foods – Energy Conversion Factors", Food energy — methods of analysis and conversion factors, FAO Food and Nutrition Paper 77, Rome: Food and Agriculture Organization, 2003, ISBN 92-5-105014-7 .
 9. ^ http://neuroscience.uth.tmc.edu/s4/chapter11.html
 10. ^ Fairclough, Stephen H.; Houston, Kim (2004), "A metabolic measure of mental effort", Biol. Psychol. 66 (2): 177–90, doi:10.1016/j.biopsycho.2003.10.001, PMID 15041139 .
 11. ^ Gailliot, Matthew T.; Baumeister, Roy F.; DeWall, C. Nathan; Plant, E. Ashby; Brewer, Lauren E.; Schmeichel, Brandon J.; Tice, Dianne M.; Maner, Jon K. (2007), "Self-Control Relies on Glucose as a Limited Energy Source: Willpower is More than a Metaphor", J. Personal. Soc. Psychol. 92 (2): 325–36, doi:10.1037/0022-3514.92.2.325, PMID 17279852 .
 12. ^ Gailliot, Matthew T.; Baumeister, Roy F. (2007), "The Physiology of Willpower: Linking Blood Glucose to Self-Control", Personal. Soc. Psychol. Rev. 11 (4): 303–27, doi:10.1177/1088868307303030, PMID 18453466 .
 13. ^ Masicampo, E. J.; Baumeister, Roy F. (2008), "Toward a Physiology of Dual-Process Reasoning and Judgment: Lemonade, Willpower, and Expensive Rule-Based Analysis", Psychol. Sci. 19 (3): 255–60, doi:10.1111/j.1467-9280.2008.02077.x, PMID 18315798 .
 14. ^ Medical Biochemistry at a Glance @Google books, Blackwell Publishing, 2006, p. 52, ISBN 978-1-4051-1322-9 
 15. ^ Medical Biochemistry at a Glance @Google books, Blackwell Publishing, 2006, p. 50, ISBN 978-1-4051-1322-9 
 16. ^ "Biomolecules:Carbohydrates." Linear and Cyclic Forms. N.p., n.d. Web. 17 Nov. 2015.
 17. ^ Kirschner, Karl N.; Woods, Robert J. (2001), "Solvent interactions determine carbohydrate conformation", Proc. Natl. Acad. Sci. USA 98 (19): 10541–45, doi:10.1073/pnas.191362798, PMC 58501, PMID 11526221 
 18. ^ McMurry, John E. (1988), Organic Chemistry (2nd ed.), Brooks/Cole, p. 866, ISBN 0534079687 .
 19. ^ Juaristi, Eusebio; Cuevas, Gabriel (1995), The Anomeric Effect, CRC Press, pp. 9–10, ISBN 0-8493-8941-0 .
 20. ^ a b Fred W. Schenck "Glucose and Glucose-Containing Syrups" in Ullmann's Encyclopedia of Industrial Chemistry 2006, Wiley-VCH, Weinheim. doi: 10.1002/14356007.a12_457.pub2
 21. ^ Nassif, Houssam; Al-Ali, Hassan; Khuri, Sawsan; Keyrouz, Walid (2009). "Prediction of Protein-Glucose Binding Sites Using Support Vector Machines". Proteins: Structure, Function and Bioinformatics 77 (7): 121–132. doi:10.1002/prot.22424. PMID 19415755. 
 22. ^ McMurry, John (2012), "25", Organic Chemistry (8th ed.), Cornell University: Brooks/Cole, p. 1033, ISBN 978-0-8400-5444-9 
 23. ^ BeMiller, James N., and Roy Lester. Whistler. Starch: Chemistry and Technology. London: Academic, 2009. Web.
 24. ^ Ferraris, Ronaldo P. (2001), "Dietary and developmental regulation of intestinal sugar transport", Biochem. J. 360 (Pt 2): 265–76, doi:10.1042/0264-6021:3600265, PMC 1222226, PMID 11716754 .
 25. ^ Estela, Carlos (2011) "Blood Glucose Levels," Undergraduate Journal of Mathematical Modeling: One + Two: Vol. 3: Iss. 2, Article 12.
 26. ^ "Glucose Tests." : The Test. American Association for Clinical Chemistry, n.d. Web. 17 Nov. 2015.
 27. ^ Marggraf (1747) "Experiences chimiques faites dans le dessein de tirer un veritable sucre de diverses plantes, qui croissent dans nos contrées" [Chemical experiments made with the intention of extracting real sugar from diverse plants that grow in our lands], Histoire de l'académie royale des sciences et belles-lettres de Berlin, pages 79-90. From page 90: "Les raisins secs, etant humectés d'une petite quantité d'eau, de maniere qu'ils mollissent, peuvent alors etre pilés, & le suc qu'on en exprime, etant depuré & épaissi, fournira une espece de Sucre." (Raisins, being moistened with a small quantity of water, in a way that they soften, can be then pressed, and the juice that is squeezed out, [after] being purified and thickened, will provide a sort of sugar.)
 28. ^ Emil Fischer, Nobel Foundation, retrieved 2009-09-02 .
 29. ^ Fraser-Reid, Bert, "van't Hoff's Glucose", Chem. Eng. News 77 (39): 8 .

External links