گلرت گریندل‌والد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از گلرت گریندلوالد)
پرش به ناوبری پرش به جستجو

شخصیت‌های هری پاتر
گلرت گریندل‌والد
جنسیت: مذکر
رنگ مو: سابقاً بلوند
رنگ چشم: خاکستری
قدرت‌های ویژه: قدرت جادویی بالا - آشنایی با جادوی سیاه
بازیگر فیلم‌ها: جیمی باور "جوانی"
مایکل بایرنه "کهنسالی"
کالین فارل "با چهره کارآگاه گریوز"
جانی دپ
اولین حضور در: هری پاتر و سنگ جادو

گِلِرت گریندِل‌والد (به انگلیسی: Gellert Grindelwald) شخصیتی تخیلی از سری داستان‌های هری پاتر و فیلم جانوران شگفت انگیز و زیستگاه آنها به قلم جی کی رولینگ است. او یک جادوگر سیاه و بنا به گفته‌های رولینگ، خطرناک‌ترین جادوگر سیاه تمامی دوران است که طبق گفته‌های ریتا اسکیتر در کتاب «زندگی و دروغ‌های آلبوس دامبلدور»، تنها لرد ولدمورت در خباثت از او پیشی گرفته‌است.

زندگی[ویرایش]

اولین بار نام او را در هری پاتر و سنگ جادو می‌بینیم؛ جایی که پشت کارت یکی از شکلات‌های قورباغه‌ای درباره‌ی نبرد دامبلدور و گریندل‌والد در سال ۱۹۴۵ می‌خوانیم.

گریندل‌والد به مدرسه‌ی جادوگری دورمشترانگ رفته، اما در سال ششم به علت آزمایش‌های خطرناک و شیطانی که منجر به مرگ چند تن از همکلاسی‌هایش می‌شود، او را از مدرسه اخراج می‌کنند. او قبل از ترک مدرسه، نشان یادگاران مرگ را بر روی یکی از دیوارهای مدرسه می‌کشد. بعد از ترک دورمشترانگ، او به دیدن عمه‌اش باتیلدا بگشات در گودریک هالو رفته و با آلبوس دامبلدور جوان دیدار می‌کند.

در هری پاتر و یادگاران مرگ، روشن می‌شود که گریندل‌والد برای بررسی قبر برادران پرول (صاحبان اولیه‌ی یادگاران مرگ) به دره‌ی گودریک رفته است، اما بعداً یکی از دوستان بسیار نزدیک آلبوس دامبلدور شده و آن دو نقشه می‌کشند تا در آینده نظامی به راه بیندازند که جادوگران به مشنگ‌ها حکومت کنند. آن‌ها همین‌طور برنامه می‌ریزند که با یکدیگر به دنبال یادگاران مرگ بگردند.

ولی آبرفورث دامبلدور، برادر آلبوس، این نقشه‌ها را به باد انتقاد گرفته و می‌گوید که جاه‌طلبی‌های آلبوس باعث تنها ماندن خواهر بیمارشان آریانا می‌شود. این بحث‌ها باعث جنگ سه طرفه‌ای میان آلبوس و آبرفورث و گریندل‌والد می‌شود که در طی این نبرد، آریانا کشته می‌شود. گریندل‌والد از ترس مجازات فرار می‌کند و از آن پس، آلبوس ارتباطش را با او قطع می‌کند.

گریندل‌والد با دزدیدن ابر چوبدستی از صاحب قبلی آن گریگوروویچ، یکی از یادگاران مرگ را به دست می‌آورد. با به دست آوردن قدرت فراوان این چوبدستی، او دست به جرم و جنایت‌های بسیاری می‌زند. فعالیت‌های گریندل‌والد منجر به کشته شدن بسیاری از دانش‌آموزان دورمشترانگ می‌شود.

بعد از به قدرت رسیدن گریندل‌والد، آلبوس دامبلدور از ترس به یاد آوردن ماجرای قتل خواهرش و اینکه شاید خودش قاتل احتمالی بوده‌است، رو در رویی با گریندل‌والد را چندین سال به تعویق می‌اندازد. اما عاقبت آن‌ها با یکدیگر با هم روبرو شده و به دوئل جادویی می‌پردازند. شاهدان این دوئل گفته‌اند که هرگز چنین دوئلی دوباره اتفاق نخواهد افتاد. گریندل‌والد که در آن زمان ابر چوبدستی را در اختیار داشته و قرار بوده شکست‌ناپذیر باشد، از دامبلدور شکست می‌خورد. از آنجایی که دامبلدور گریندل‌والد را شکست داده، قدرت ابرچوبدستی به او منتقل می‌شود. بعد از دستگیری گریندل‌والد، او را در زندان جادویی نورمنگارد حبس می‌کنند.

مرگ[ویرایش]

تا زمان اتفاق‌های هری پاتر و یادگاران مرگ، گریندل‌والد در همین زندان محبوس است تا اینکه لرد ولدمورت به دنبال ابرچوبدستی از راه می‌رسد. گریندل‌والد که از ولدمورت ترسی ندارد، به او می‌گوید که هیچوقت ابرچوبدستی را در اختیار نداشته و ولدمورت از شدت عصبانیت او را می‌کشد.

در فصل ایستگاه کینگزکراس در هری پاتر و یادگاران مرگ، هری به دامبلدور می‌گوید که گریندل‌والد احتمالاً به ولدمورت دروغ گفته تا از تخریب گور دامبلدور و بیرون کشیدن ابرچوبدستی جلوگیری کند. دامبلدور هم می‌گوید که گریندل‌والد در سال‌های آخر عمرش، از کرده‌های خود پشیمان بوده‌است.

حضور در فیلم ها[ویرایش]

جیمی باور و مایکل بایرنه در فیلم هری پاتر و یادگاران مرگ قسمت اول به ترتیب نقش جوانی و کهنسالی وی را ایفا می‌کنند. در فیلم برخلاف کتاب‌ها گریندل‌والد جای ابرچوبدستی را به ولدمورت می‌گوید و ولدمورت وی را نمی‌کشد.

در فیلم جانوران شگفت انگیز و زیستگاه آن‌ها گریندل‌والد شخصیت منفی اصلی است. وی در طول فیلم هویت کارآگاهی آمریکایی به نام گریوز (با بازی کالین فارل) را جعل می‌کند ولی در پایان که چهره واقعی‌اش افشا می‌شود جانی دپ در حضوری کوتاه نقش وی را بازی می‌کند.

فیلمی با نام Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald (جانوران شگفت انگیز:جنایات گریندل والد) در ۱۶ نوامبر سال 2018 اکران شد که جانی دپ نقش گریندل والد را ایفا می‌کند

درآخر این سری فیلم شاهد نبرد گریندل ولد و آلبوس دامبلدور خواهیم بود

 منابع[ویرایش]

  • متن اصلی کتب هری پاتر
  • فیلم‌های هری پاتر
  • ویکی‌پدیای انگلیسی