گریوان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
گِریوان
اطلاعات کلی
کشور  ایران
استان خراسان شمالی
شهرستان بجنورد
بخش مرکزی
دهستان آلاداغ
مردم
جمعیت ۲۴۳۳ نفر (سرشماری ۹۵)
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانه ۲۰
کد آماری ۱۲۷۹۶۸

گِریوان، روستایی است از توابع بخش مرکزی شهرستان بجنورد در استان خراسان شمالی ایران. این روستادر شمال خراسان شمالی و در حدود ۱۸ کیلومتری شهر بجنورد می‌باشد. ریشه کلمه گریوان را "گئر" ترکی بمعنای واردشو و پسوند"وان" بمعنای فراوانی و از نظر زیبای‌شناسی در کلمه "کئرئو" به معنای "یار مشفق و مهربان" دانسته اند و در نتیجه گریوان به معنای "سرزمین مهربانان" خواهد بود.

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان آلاداغ قرار داشته و براساس آخرین سرشماری مرکز آمار ایران که در سال ۱۳۸۵ صورت گرفته، جمعیت آن ۲۲۰۴نفر (۵۹۰خانوار) بوده‌است.[۱]

آب و هوا[ویرایش]

گریوان روستای است دارای آب و هوای معتدل کوهستانی است که رودخانه پر آبی زمین‌های زراعی محدود آن را آبیاری میکند.

مردمشناسی[ویرایش]

در 2 کیلومتری موقعیت فعلی روستای گریوان، تپه‌ای باستانی بنام" امام قولاغی" وجود دارد که بقایای باقی‌مانده از گذشته، گویای وجودی شهر یا روستایی توسعه یافته و پررونق بوده‌است به گونه‌ای که از شبکه آبرسانی برخوردار بوده و آب مصرفی مردم از چشمه‌های واقع در بخش جنوبی آن به فاصله حدود 2 تا 3 کیلومتر بنام "بند جعفر" به وسیله لوله‌های سفالین تأمین می شده‌است. ظاهراً در اثر یک رخداد ناگوار و احتمالاً زلزله‌ای مخرب این آبادی نابود شده و معدود باقی ماندگان آن به محل فعلی گریوان مهاجرت کرده و در بالای تپه سکنا گزیده‌اند. پس از آن دسته‌ای از ترکهای افشار به این محل مهاجرت کرده و در بخش شرقی تپه اسکان یافته‌اند. با مهاجرت دادن قبایل کرد به خراسان شمالی، دسته از کردهای ایل چمشگزک (یا همان کرمانج که خود از شاخه‌های کرد محسوب می‌شود) در بخش غربی تپه گریوان درمحل "کلاته برج "ساکن شدند. در حال حاضر مردم گریوان به زبان ترکی تکلم می‌کنند. بسیاری از گریوانی‌ها اکنون در شهر‌های مختلف ایران از قبیل بجنورد، قم، مشهد و تهران زندگی می‌کنند.

منابع[ویرایش]

gerivan.ir