گریتینگ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

گریتینگ صفحات مشبک گون و به اصطلاح شبکه‌های فلزی هستند که هر مجموعه آن به‌طور منظم و با فاصله‌هایی یکسان و هم اندازه کنار هم قرار گرفته می‌شود و از بخش رابط و باربر به صورت درهم تنیده و به حالتی شبیه تارو پور تشکیل شده‌اند (مقاومت بالای گریتینگ بخاطر همین منظم بودن تسمه‌ها در کنار یکدیگر است)،هنگامی که قدرت، ایمنی، وزن و علاوه بر این توایی تحمل نگهداری وزن بالا و ساخت آسان و با کیفیت در میان می‌آید یکی از انتخاب شما می‌تواند گریتینگ باشد. [۱]

معنی لغوی گریتینگ[ویرایش]

شبکه یا چهارچوب آهنی معنا دارد. عموماً در ایران به شبکه فلزی (گالوانیزه، چدن یا استیل) گفته می‌شود که می‌تواند به عنوان پوشش راه آب استفاده گردد.

موارد استفاده گریتینگ[ویرایش]

گریتینگ معمولاً برای کفپوش-در راه پله‌های اضطراری-در کارخانه هاو در مخازن پتروشیمی، پالایشگاه استفاده بسیار کاربردی دارد.

گریتینگ در عرشه پل‌ها[ویرایش]

گریتینگ همچنین می‌تواند پانل‌های ۱۲۱٫۹ سانتی‌متر یا ۶۱ سانتی‌متر ویا ۲۴۳٫۸ سانتی‌متر قرار گیرد که اغلب برای عرشه بر روی پل‌ها، پیاده‌روی‌ها و جاده‌ها استفاده می‌شود همیچنین دیگر اندازه‌ها هم در دسترس است.

گریتینگ بعنوان یک فیلتر[ویرایش]

گرینیگ می‌تواند بعنوان یک تهویه هوا و به عنوان فیلتر هم مورد استفاده قرارگیرد و برای جلوگیری از حرکت اجسام بزرگ (ماننده برگها) و اجازه دهد تا ذرات کوچک (مانند آب و هوا) حرکت کند.

جنس ساختار[ویرایش]

از لحاظ جنس ساختاری می‌توان به گریتینگ فلزی و غیر فلزی اشاره کرد که فلزی با الومینییوم، فولاد و… ساخته می‌شود. غیر فلزی هم می‌توان به فایبر گلاس، کامپوزیت و… که مقاومت بالایی دارد اشاره کرد.

از لحاظ ساختاری گریتینگ نیز به چند دسته تقسیم می‌شوند:

  1. تسمه در تسمه
  2. تسمه در نیم تسمه
  3. تسمه در میلگرد (چهارپهلوی تابیده شده)

(گریتینگ انواع مختلف دیگر نیز دارد اما سه دستهٔ اصلی نام برده شده‌اند)

منابع[ویرایش]