گرگ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
گرگ
سن: پلیستوسن پسین[۱] تا امروزه
Wolf on alert.jpg
گرگ خاکستری در ترکیه
وضعیت بقا
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پستانداران
راسته: گوشتخواران
تیره: سگ‌سانان[۲]
سرده: سگ (سرده)
گونه: C. lupus
نام علمی
Canis lupus
کارل لینه، ۱۷۵۸
پراکندگی گرگ‌ها در جهان.
آخرین گرگ فنلاند در ۱۹۱۱ شکار شد.

گُرگِ (نام علمی: Canis lupus) از پستانداران گوشتخوار است. این حیوان بومی اوراسیا و آمریکای شمالی است و بیشترین پراکندگی جغرافیایی را در بین تمام اعضای خانواده سگ‌سانان است. گرگ نیای وحشی سگ است. یعنی سگ‌ها از نسل نوعی گرگ هستند که بین ۱۸ تا ۳۲ هزار سال پیش اهلی شدند. ۳۷ زیرگونه از گرگ شناسایی شده که سگ اهلی، دینگو، گرگ خاوری، گرگ قرمز و گرگ ایرانی از جمله آن‌ها هستند.

بیشتر گرگ‌ها به رنگ خاکستری با لکه‌هایی از رنگ‌های دیگر هستند اما رنگ‌های سفید، سرخ، قهوه‌ای و سیاه نیز در آن‌ها دیده می‌شود. اندازه و وزن گرگ‌ها در نقاط مختلف بسیار متفاوت است. به این صورت که عموماً در عرض‌های جغرافیایی بالاتر (مناطق شمالی) گرگ‌ها جثه بزرگتری دارند. گرگ‌های ایرانی از کوچکترین انواع گرگ با میانگین وزن حدود ۲۵ کیلوگرم هستند اما گرگ‌های آلاسکا و کانادا و شمال روسیه بسیار بزرگترند. گرگ‌ها در مقایسه با خویشاوندان نزدیک خود همچون شغال زرد و کایوت بیشتر برای شکار جانوران بزرگ تخصص یافته‌اند. علاقه بیشتری به زندگی اجتماعی دارند و از زبان رفتاری غنی و پیچیده‌ای بهره‌مند هستند.

هسته اصلی گروه اجتماعی گرگ‌ها از یک خانواده متشکل از زن و شوهر و فرزندانشان تشکیل می‌شود که معمولاً در قالب گله‌ای از چند خانواده زندگی می‌کنند. گرگ به‌طور کلی یک شکارچی رأس هرم غذایی محسوب می‌شود و فقط انسان و در برخی نقاط ببر توانایی شکار آن را دارند. غذای اصلی گرگ‌ها با شکار سم‌داران بزرگ مثل انواع گوسفند وحشی، بز وحشی، آهو و گوزن تأمین می‌شود اما گاهی به سراغ حیوانات کوچکتر، دام‌های اهلی، لاشه و زباله‌های انسانی هم می‌روند. هرچند بسیاری از انسان‌ها از گرگ هراس دارند اما اغلب موارد حمله گرگ به انسان به گرگ‌های مبتلا به بیماری هاری مربوط می‌شود و حمله گرگ‌های سالم به انسان به ویژه انسان‌های بالغ غیرعادی است.

ریشه‌شناسی[ویرایش]

گرگ از واژه پارسی میانه gurg به زبان پارسی امروزی رسیده‌است.

اصالت[ویرایش]

جانوران زیر زیرشاخه‌'های گرگ هستند:

شغال پهلونواری Side-striped Jackal (Canis adustus)- white background.jpgشغال پشت‌سیاه Jackal Cape cross 2009 white background.JPG

گرگ طلایی آفریقایی Canis anthus - Cécile Bloch 6 white background.png

سگ Larador.jpgگرگ خاکستری Canis lupus signatus - 01 white background.jpg
کایوت Coyote Sequoia National Park white background.jpg

گرگ اتیوپیایی Ethiopian wolf side view white background.jpg
شغال طلایی Indian Jackal 02 white background.jpg
سگ وحشی آسیایی Dhole Anamalai 2 white background.JPG

سگ وحشی آفریقایی Wild Dog (Lycaon pictus) male (16394497338) white background.jpg


زیستگاه[ویرایش]

گرگ‌ها در زیستگاه‌های متفاوتی از بیابان و علفزار گرفته تا جنگل و توندرای قطبی زندگی می‌کنند. انتخاب زیستگاه توسط گرگ بستگی به فراوانی شکار، وضعیت برف، حضور انسان و جاده‌ها و وضعیت توپوگرافی منطقه دارد. گرگ‌ها در هوای سرد، بارانی و طوفانی محل‌های سرپوشیده را برای استراحت انتخاب می‌کنند اما در هوای آرام و گرم در فضای باز می‌خوابند.

آشیانه واقعی فقط در فصل تابستان برای توله‌ها ساخته می‌شود. برای ساخت آشیانه از پناهگاه‌های طبیعی مثل شکاف‌های صخره‌ها و سوراخ‌های پوشیده از گیاهان و گاهی نیز از لانه حیوانات دیگری چون روباه و گورکن و موش خرما استفاده می‌شود. لانه معمولاً برای مناسبتر شدن بایستی بزرگتر شده و دوباره بازسازی شود. در موارد نادری گرگ‌های ماده با حفر زمین لانه می‌سازند. لانه معمولاً بیش از ۵۰۰ متر با منابع آب فاصله ندارد و رو به جنوب است تا نور کافی به آن بتابد. محل استراحت، محل بازی بچه‌ها و گذاشتن باقی‌مانده غذاها هم در نزدیکی لانه است. وجود غذای باقی‌مانده در محل آشیانه حیوانات لاشه‌خواری چون انواع کلاغ را به آنجا می‌کشاند.

تغذیه[ویرایش]

گاومیش کوهان‌دار با ایستادن در جای خود در مقابل گرگ‌ها مقاومت می‌کند.

گرگ‌ها معمولاً اعضای آسیب‌پذیر گله‌های سم‌داران بزرگ یعنی بچه‌ها، پیرها و بیمارها را برای شکار انتخاب می‌کند. در اوراسیا بسیاری از گرگ‌ها به دلیل کمبود شکار ناچار شده‌اند به دام اهلی و زباله‌های انسانی روی بیاورند اما هنوز هم در بیشتر مناطق غذای اصلی آن‌ها را سم دارانی چون انواع گوسفند وحشی و بز وحشی، گراز، و انواع گوزن مثل مرال و شوکا تشکیل می‌دهند. در آمریکای شمالی گرگ‌ها در مناطق کم‌جمعیت زندگی می‌کنند و در نتیجه موارد حمله گرگ به گله‌ها یا زباله خواری آن‌ها نادر است.

اگرچه سم‌داران بزرگ و میان‌جثه طعمه اصلی گرگ‌ها هستند اما آن‌ها بدغذا هم نیستند و به سراغ شکارهای دیگر هم می‌روند. حیوانات کوچکتری همچون موش خرما، خرگوش، گورکن، روباه، راسو، سنجاب زمینی، موش، همستر، ول، و سایر جوندگان نیز توسط گرگ‌ها شکار می‌شوند. گرگ‌ها توانایی خوب برای شکار پرندگان آبزی و تخم‌های آن‌ها دارند و اگر هیچ‌یک از این غذاها برایشان کافی نباشد به سراغ شکار مارمولک، مار، قورباغه، وزغ و حتی حشرات بزرگ می‌روند. گرگ‌های منطقه آستراخان به شکار فک خزری نیز می‌پردازند. در آلاسکا و غرب کانادا گرگ‌هایی دیده شده‌اند که ماهی قزل‌آلا شکار می‌کنند و در نپال و عربستان سعودی شکار میمون توسط گرگ‌ها گزارش شده‌است.

در زمان قحطی و کم‌غذایی آن‌ها لاشه خواری نیز پیشه می‌کنند و به محل‌های کشتار حیوانات سر می‌زنند. همنوع‌خواری هم در میان گرگ‌ها دیده شده‌است. در زمستان‌های سخت اعضای زخمی و بیمار کشته و خورده می‌شوند. البته همنوع‌خواری در گرگ‌ها تنها در زمان کمبود شدید غذا و قحطی رخ می‌دهد. در زندگی اجتماعی گرگ‌ها، پیوند اجتماعی ناگسستنی است. آن‌ها باهم شکار می‌کنند، باهم مسافت‌های بسیار طولانی را می‌پیمایند، تا پای جان از هم دفاع می‌کنند و اگر شرایط ایجاب کند باهم می‌میرند. آن‌ها نسبت به افراد گروه خود احساس مسئولیت می‌کنند. در میان گرگ‌ها رعایت حال همنوع اصلی پابرجاست.[۳]

گرگ‌ها رژیم غذایی خود را با گیاهان و میوه‌ها نیز تکمیل می‌کنند. میوه درخت زبان گنجشک، موگه، سیب، گلابی، تاجریزی، بلوبری، و زغال اخته از گیاهان مورد علاقه گرگ‌ها هستند. گاهی در فصل تابستان به مزارع صیفی‌جات نیز می‌روند تا خربزه و هندوانه بخورند.

رابطه انسان و گرگ[ویرایش]

بر اساس اساطیر رومی یک گرگ ماده رموس و رمولوس را بزرگ کرد

گرگ یکی از حیواناتی است که به خوبی در مورد آن تحقیق و مطالعه شده و شاید بیش از هر گونهٔ زیستی وحشی دیگری در مورد آن کتاب نوشته شده باشد. انسان‌ها در طول تاریخ برخورد نزدیکی با گرگ‌ها داشته‌اند. در برخی موارد گرگ‌ها مورد نفرت بوده و شکار شده‌اند اما در برخی جوامع نیز مورد احترام قرار داشته‌اند.

ترس از گرگ هرچند در بین انسان شیوع زیادی دارد اما انسان طعمه طبیعی گرگ محسوب نمی‌شود و موارد حمله گرگ به انسان بسیار نادر است. اینکه گرگ نسبت به انسان چه واکنشی نشان می‌دهد بستگی به تجربه قبلی او از برخورد با انسان‌ها دارد. گرگ‌هایی که تجربه منفی از برخورد با انسان ندارند یا قبلاً از انسانی غذا دریافت کرده‌اند از آدم‌ها نمی‌ترسند اما در صورتی که تهدید شوند واکنش خصمانه نشان می‌دهند. حملاتی که در این حالت صورت می‌گیرد در بدترین حالت به چند گاز سریع ختم می‌شود و ادامه پیدا نمی‌کند. در مواردی که گرگی انسان را به قصد خوردن شکار کرده‌است نیز اغلب قربانیان کودک بوده‌اند و تقریباً تمام گزارش‌های نادری که از خورده شدن افراد بزرگسال رسیده به زنان مربوط می‌شود. در نیم قرن اخیر تا سال ۲۰۰۲ در مجموع ۸ مورد حمله مرگبار گرگ به انسان در روسیه و اروپا و بیش از ۲۰۰ مورد در جنوب آسیا اتفاق افتاده و بین سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۰ نیز دو مرگ در آمریکای شمالی گزارش شده‌است.

موارد ابتلای گرگ‌ها به هاری در مقایسه با جانوران دیگر اندک است چون گرگ‌ها ناقل طبیعی این بیماری نیستند و معمولاً نمی‌توانند آن را به دیگران انتقال دهند و فقط ممکن است آن را از حیوانات دیگر مثل سگ، شغال، یا روباه گرفته باشند. البته علائم هاری در گرگ‌ها نسبت به حیوانات دیگر بسیار شدید است و بسیار عصبانی‌تر و پرخاشگرتر از سگ‌های هار رفتار کنند.

مشخصات جسمی گرگها[ویرایش]

پراکندگی جغرافیایی گرگ‌های خاکستری از هر نوع سگ‌سان دیگری (به استثنای سگ) بیشتر است. اندازه و وزن گرگ‌ها در نقاط مختلف بسیار متفاوت است. به این صورت که عموماً در عرض‌های جغرافیایی بالاتر (مناطق شمالی) گرگ‌ها جثه بزرگتری دارند و این مطابق با اصل اکولوژیکی برگمان است. بزرگترین گرگ‌ها در آلاسکا و کانادا و کوچکترین ایشان در خاورمیانه‌ای و جنوب آسیا زندگی می‌کنند. به‌طور میانگین گرگ‌های خاکستری بین ۱۰۵ تا ۱۶۰ سانتی‌متر طول و ۸۰ تا ۸۵ سانتی‌متر قد در ناحیه شانه دارند. طول دمشان ۳۰ تا ۵۰ سانتی‌متر و جای پای عقبشان ۲۲ تا ۲۵ سانتی‌متر است.

وزن گرگ‌ها در نقاط مختلف بسیار متفاوت است. گرگ‌های اروپایی به‌طور میانگین ۳۸٫۵ کیلوگرم، آمریکای شمالی ۳۶ کیلو و گرگ‌های شبه‌قاره هند و شبه‌جزیره عربستان تا ۳۰ کیلو وزن دارند. ماده‌ها معمولاً ۲ تا ۵ کیلو سبک‌تر از نرها هستند. گرگ‌هایی با وزن بیشتر از ۵۴ کیلو نادر هستند اما در آلاسکا، کانادا و شوروی سابق دیده شده‌اند. سنگینترین نمونه گزارش شده هم به گرگی در اوکراین مربوط می‌شود که بعد از جنگ جهانی دوم شکار شد و ۸۶ کیلو وزن داشت. رکورد بزرگترین گرگ شمالی در قاره آمریکا نیز به گرگی در آلاسکا مربوط می‌شود که در سال ۱۹۳۹ با وزن ۷۹٫۴ کیلوگرم شکار شد.

گرگ در مقایسه با شغال زرد و کایوت بزرگتر و سنگینتر است و پوزه پهنتر، گوش کوتاهتر، و دم بلندتری دارد. پاهای گرگ از بقیه سگ‌سانان بلندتر است. این پاهای بلند به او اجازه دویدن سریعتر و حرکت بهتر در برف عمیق را می‌دهد. دندان‌های گرگ نیز بزرگ و سنگین است و نسبت به سگسانان دیگر برای شکستن استخوان مناسبتر است البته نه در حد کفتارها. نیرویی که فک گرگ وارد می‌کند حدود ۱۵۰۰ psi است که دوبرابر نیروی سگ ژرمن شپرد محسوب می‌شود. این نیرو برای شکستن اغلب استخوان‌ها کافی است. حداکثر سرعت گرگ‌ها به ۵۵ تا ۷۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد و در یک جهش قادر به پرش ۵ متر افقی هستند. گرگ‌ها استقامت خوبی در دویدن سریع دارند و قادر هستند دست‌کم ۲۰ دقیقه به تعقیب سریع ادامه دهند.

رنگ گرگ‌های خاکستری بطور اصلی خاکستری یا قهوه‌ای است اما می‌تواند طیف رنگی سفید تا سیاه را نیز شامل شود. نواحی شکم و گلوی گرگ‌ها معمولاً رنگ روشن‌تری نسبت به مابقی نواحی بدن دارد. گرگ‌های خاکستری بطور متوسط ۸ تا ۱۲ سال عمر می‌کنند. در حالت حفاظت‌شده آن‌ها قابلیت زندگی تا ۲۰ سال را نیز دارند.

حس بویایی گرگ‌ها در مقایسه با نژادهای سگ شکاری ضعیفتر است و به همین دلیل توانایی آن‌ها در شکار خرگوشها و پرندگانی که خود را مخفی کرده‌اند کم است اما به راحتی می‌توانند جای پاهای تازه را تعقیب کنند. دقت شنوایی گرگ‌ها برای شنیدن صداهایی با فرکانس ۲۶ کیلوهرتز کفایت می‌کند که برای شنیدن افتادن یک برگ پاییزی کافی است.

ساختار اجتماعی[ویرایش]

گرگ‌های خاکستری در دسته‌های ۸ تا ۳۵ تایی زندگی می‌کنند و یک آلفا (گرگ مذکر) رهبری گروه را بر عهده دارد. گرگ‌ها توسط ایجاد بو، صدا (شامل زوزه)، حالت چهره و بدن با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند.

این گوشتخوار بسیار باهوش به صورت اجتماعی و در گروه‌های ۲۰ تایی زندگی می‌کند. در داخل هر گروه یک جامعه طبقاتی به خوبی تنظیم شده وجود دارد که توسط یک نر و ماده غالب هدایت و رهبری می‌شود، گروه‌های خانواده گرگها، قلمرو گسترده‌ای تا هزار کیلومتر مربع را اشغال می‌کنند. اعضاء یک گروه (گله) برای ردگیری، محاصره و کشتن طعمه‌های بزرگ مثل گوزن کانادایی با همدیگر همکاری می‌کنند.

هرچند گرگ‌ها حیواناتی اجتماعی هستند اما تنهایی نیز شکار می‌کنند و دیده شده که یک گرگ تنها جانوران بزرگی همچون گوزن شمالی و گاو مشک را شکار کرده‌است.

پراکندگی گرگ‌ها[ویرایش]

امروزه به علت پیشروی انسان‌ها، شکار این جانوران و نیز کم شدن طعمه‌های طبیعیشان تعداد آن‌ها در جهان رو به کاهش گذارده‌است. گرگ‌ها بسیاری از مناطق زندگی قبلی خود را از دست داده‌اند و نسل آن‌ها در شمال آفریقا و بیشتر مناطق اروپای غربی منقرض شده‌است. برای نمونه، در سال ۲۰۱۰ میلادی تنها ۲۰۰ گرگ در کشور سوئد شمارش شدند که بیشترین تعداد از این رده در منطقه اسکاندیناوی اروپا بوده‌اند.[۴]

نژاد گرگی[ویرایش]

با توجه به اینکه سگ‌ها و گرگ‌ها در واقع یک گونه هستند و تفاوت ژنتیکی آن‌ها اندک است جفت‌گیری آن‌ها به تولد توله‌های بارور و سالم معروف به گرگی منجر می‌شود. اما به‌طور طبیعی سگ‌ها و گرگ‌ها تمایلی به جفت‌گیری با یکدیگر ندارند و موارد جفت‌گیری آن‌ها در حیات وحش اندک است. ضمن اینکه فصل باروری سگ‌ها و گرگ‌ها نیز باهم متفاوت است و مدت کمی با هم تداخل پیدا می‌کند. توله گرگی نیز در فصل زمستان متولد می‌شود و شانس کمی برای زنده ماندن در حیات وحش خواهد داشت.

برخی از گروه‌های محافظ محیط زیست اروپایی نسبت به از میان رفتن خلوص ژنتیکی گرگ‌ها بر اثر اختلاط با سگ‌های اهلی ابراز نگرانی کرده‌اند اما تحقیقات جدید نشان داده که میزان تداخل گرگ‌ها و سگ‌ها در حدی نیست که نگرانی مهمی محسوب شود. از سوی دیگر تحقیقی در منطقه قفقاز مشخص کرده که تا ۱۰ درصد کل سگ‌های گله گرگی این منطقه نسل اول هستند، یعنی پدر یا مادر آن‌ها گرگ بوده‌است. ضمن اینکه علاقه به تولید گرگی در اسارت در آمریکا افزایش یافته و در این کشور حدود ۳۰۰ هزار گرگی وجود دارد.

تحقیقات ژنتیکی نشان می‌دهد که گرگ‌های سیاه‌رنگ در آمریکای شمالی محصول اختلاط سگ‌ها و گرگ‌ها در حدود ۱۰ تا ۱۵ هزار سال پیش هستند. چون جهش ژنتیکی که منجر به ایجاد رنگ سیاه در این حیوان شده ابتدا در سگ اتفاق افتاده‌است.

گرگ افسانه‌ای (آسنا)[ویرایش]

گرگ موجودی مورد احترام برای ترک‌ها و مغول‌ها است. در اکثر حماسه‌های ترکی گرگ موجودی راهنما برای نجات و پیروزی است. افسانهٔ آسنا یک اسطوره قدیمی ترکی است؛ که بر طبق آن نژاد ترک‌ها به گرگ خاکستری بازمی‌گردد. همچنین در اسطوره‌های ترکی آمده‌است که یک گرگ خاکستری به ترک‌ها راه خروج از سرزمین مادری افسانه‌ای‌شان (Ergenekon) را نشان داد و باعث شد که آن‌ها بر همسایگان خود مسلط شوند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 • «Gray Wolf»(انگلیسی)‎. Defenders of Wildlife. بازبینی‌شده در ۳۱ ژوئیه ۲۰۰۸. 
 • دانشنامهٔ رشد
 • «Gray Wolf»(انگلیسی)‎. The Wild Ones. بازبینی‌شده در ۳۱ ژوئیه ۲۰۰۸. 
 • «Gray Wolf»(انگلیسی)‎. BBC - Science & Nature. بازبینی‌شده در ۳۱ ژوئیه ۲۰۰۸. 
 • «Gray Wolf»(انگلیسی)‎. National Parks Conservation Association. بازبینی‌شده در ۳۱ ژوئیه ۲۰۰۸. 
 • «منبع جعبه‌زیست»(انگلیسی)‎. ویکی‌پدیای انگلیسی. بازبینی‌شده در ۲۲ نوامبر ۲۰۰۸. 
 1. Cetartiodactyla
 2. Canidae
 3. کتاب انگشتر حضرت سلیمان: نگاهی نو به رفتار حیوانات، (عنوان انگلیسی: King Solomon's Ring: New Light on Animal Ways) نوشته کنراد لورنتس، ترجمه هوشنگ دولت‌آبادی، نشر ماهی
 4. «اتحادیه اروپا تهدید به اقدام قانونی در برابر شکار گرگ‌ها در سوئد کرد». پایگاه خبری بی‌بی‌سی. بازبینی‌شده در 29 ژانویه 2011. 

پیوند به بیرون[ویرایش]

Gray wolf
Temporal range: Middle Pleistocene – present (700,000-0 years BP)
European grey wolf in Prague zoo.jpg
Eurasian wolf (Canis lupus lupus).
Scientific classification e
Kingdom: Animalia
Phylum: Chordata
Class: Mammalia
Order: Carnivora
Family: Canidae
Genus: Canis
Species: C. lupus
Binomial name
Canis lupus
Linnaeus, 1758[2]
Subspecies

refer Subspecies of Canis lupus

Grey wolf distribution with subdivisions.PNG
Historical (red + green) and modern (green) range of wild subspecies of C. lupus

The gray wolf (Canis lupus),[a] also known as the timber wolf,[3][4] western wolf,[b] or simply, wolf, is a canine native to the wilderness and remote areas of Eurasia and North America. It is the largest extant member of its family, with males averaging 43–45 kg (95–99 lb) and females 36–38.5 kg (79–85 lb).[6] Like the red wolf, it is distinguished from other Canis species by its larger size and less pointed features, particularly on the ears and muzzle.[7] Its winter fur is long and bushy and predominantly a mottled gray in color, although nearly pure white, red, and brown to black also occur.[4] Mammal Species of the World (3rd ed., 2005), a standard reference work in zoology, recognises 38 subspecies of C. lupus.[8].

The gray wolf is the second most specialised member of the genus Canis, after the Ethiopian wolf, as demonstrated by its morphological adaptations to hunting large prey, its more gregarious nature,[9] and its highly advanced expressive behavior.[10][11] It is nonetheless closely related enough to smaller Canis species, such as the eastern wolf,[5] coyote,[12] and golden jackal,[13][14] to produce fertile hybrids. It is the only species of Canis to have a range encompassing both the Old and New Worlds,[5] and originated in Eurasia during the Pleistocene, colonizing North America on at least three separate occasions during the Rancholabrean.[5] It is a social animal, travelling in nuclear families consisting of a mated pair, accompanied by the pair's adult offspring.[15] The gray wolf is typically an apex predator throughout its range, with only humans and tigers[9][16][17][18] posing a serious threat to it. It feeds primarily on large ungulates, though it also eats smaller animals, livestock, carrion, and garbage.[4]

The gray wolf is one of the world's best-known and most-researched animals, with probably more books written about it than any other wildlife species.[19] It has a long history of association with humans, having been despised and hunted in most pastoral communities because of its attacks on livestock, while conversely being respected in some agrarian and hunter-gatherer societies.[20] Although the fear of wolves is pervasive in many human societies, the majority of recorded attacks on people have been attributed to animals suffering from rabies. Non-rabid wolves have attacked and killed people, mainly children, but this is rare, as wolves are relatively few, live away from people, and have developed a fear of humans from hunters and shepherds.[21]

Etymology

The English 'wolf' stems from the Old English wulf, which is itself thought to be derived from the Proto-Germanic *wulfaz. The Latin lupus is a Sabine loanword.[20] Both derive from the Proto-Indo-European root *wlqwos or *lukwos.[22]

Taxonomy and evolution

Taxonomy

The species Canis lupus was first recorded by Carl Linnaeus in his publication Systema Naturae in 1758,[2] with the Latin classification translating into the English words "dog wolf". The thirty-seven subspecies of Canis lupus are listed under the designated common name of "wolf" in Mammal Species of the World third edition that was published in 2005.[8] The nominate subspecies is the Eurasian wolf (Canis lupus lupus), also known as the common wolf.[23] The subspecies includes the domestic dog, dingo, eastern wolf and red wolf, but lists C. l. italicus and C. l. communis as synonyms of C. l. lupus.[8] However, the classification of several as either species or subspecies has recently been challenged.

Evolution and relationship with the dog

Artist's impression of a Beringian wolf

The evolution of the wolf occurred over a geologic time scale of 800,000 years, transforming the first Middle Pleistocene wolf specimen that is recognized as being morphologically similar to Canis lupus into today's dog, dingo, and gray wolf. Ecological factors including habitat type, climate, prey specialization and predatory competition will greatly influence the wolf's genetic population structure and cranio-dental plasticity.[24][25] Wolves went through a population bottleneck 20,000 years before present (YBP), which indicates that many wolf populations had gone extinct at a time that coincided with the Last Glacial Maximum and the expansion of modern humans worldwide with their technology for capturing large game.[26][27] The domestic dog is the most widely abundant large carnivore, and a descendant of one of those now-extinct wolf populations.

Population structure

In 2013, a genetic study found that the wolf population in Europe was divided along a north-south axis and formed five major clusters. Three clusters were identified occupying southern and central Europe in Italy, the Dinaric-Balkans, the Carpathians. Another two clusters were identified occupying north-central Europe and the Ukrainian steppe. The Italian wolf consisted of an isolated population with low genetic diversity. Wolves from Croatia, Bulgaria, and Greece formed the Dinaric-Balkans cluster. Wolves from Finland, Latvia, Belarus, Poland and Russia formed the north-central Europe cluster, with wolves from the Carpathians cluster coming from a mixture of wolves from the north-central cluster and the Dinaric-Balkans cluster. The wolves from the Carpathians were more similar to the wolves from the Pontic-Caspian Steppe than they were to wolves from north-central Europe. These clusters may have been the result of expansion from glacial refugia, an adaptation to local environments, and landscape fragmentation and the killing of wolves in some areas by humans.[28]

In 2016, two genetic studies of North American gray wolves found that they formed six ecotypes – genetically and ecologically distinct populations separated from other populations by their different type of habitat. These six wolf ecotypes were named West Forest, Boreal Forest, Arctic, High Arctic, Baffin, and British Columbia. The studies found that precipitation and mean diurnal temperature range were the most influential variables.[29][30] These findings were in accord with previous studies that precipitation influenced morphology and that vegetation and habitat type influenced wolf differences.[30] The local adaptation of a wolf ecotype most likely reflects a wolf's preference to remain in the type of habitat that it was born into.[29]

Hybridization with other Canis

F1 wolf-dog hybrids from Wildlife Park Kadzidlowo, Poland. The first is the product of a male wolf and a female spaniel, while the latter comes from a female wolf and a male West Siberian Laika

It was once thought that dogs and gray wolves did not voluntarily interbreed in the wild, though they can produce fertile wolf-dog offspring.[31] In 2010, a study of 74 Italian wolf male lineages found that 5 of them originated from dog ancestry, indicating that female wolves will breed with stray male dogs in the wild.[32] In North America, black colored wolves acquired their coloration from wolf-dog hybridization, which occurred 10,000–15,000 years ago.[33] Like pure wolves, hybrids breed once annually, though their mating season occurs three months earlier, with pups mostly being born in the winter period, thus lessening their chances of survival.[31] However, one genetic study undertaken in the Caucasus Mountains showed that as many as 10% of dogs in the area, including livestock guardian dogs, are first generation hybrids.[34] The captive breeding of wolf-dog hybrids has proliferated in the USA, with 300,000 such animals being present there.[31]

The gray wolf has interbred extensively with the eastern wolf producing a hybrid population termed Great Lakes boreal wolves.[35] Unlike the red and eastern wolf, the gray wolf does not readily interbreed with coyotes.[5] Nevertheless, coyote genetic markers have been found in some wild isolated gray wolf populations in the southern United States. Gray wolf Y-chromosomes have also been found in Texan coyote haplotypes.[36] In tests performed on a Texan canid of ambiguous species, mtDNA analysis showed that it was a coyote, though subsequent tests revealed that it was a coyote–gray wolf hybrid sired by a male Mexican gray wolf.[37] In 2013, a captive breeding experiment in Utah between gray wolves and western coyotes produced six hybrids through artificial insemination, making this the first hybridization case between pure coyotes and northwestern gray wolves. At six months of age, the hybrids were closely monitored and were shown to display both physical and behavioral characteristics from both species.[12] Although hybridization between wolves and golden jackals has never been observed, evidence of such occurrences was discovered through mtDNA analysis on jackals in Bulgaria.[14] Although there is no genetic evidence of gray wolf-jackal hybridization in the Caucasus Mountains, there have been cases where otherwise genetically pure golden jackals have displayed remarkably gray wolf-like phenotypes, to the point of being mistaken for wolves by trained biologists.[34]

Physical description

Anatomy and dimensions

Differences between gray wolf and coyote
Gray wolf skeleton
Wolf mandible diagram showing the names and positions of the teeth.

The gray wolf is the largest extant member of the Canidae, excepting certain large breeds of domestic dog.[38] Gray wolf weight and size can vary greatly worldwide, tending to increase proportionally with latitude as predicted by Bergmann's Rule,[9] with the large wolves of Alaska and Canada sometimes weighing 3–6 times more than their Middle Eastern and South Asian cousins.[39] On average, adult wolves measure 105–160 cm (41–63 in) in length and 80–85 cm (31–33 in) in shoulder height.[9] The tail measures 29–50 cm (11–20 in) in length. The ears are 90–110 mm (3.5–4.3 in) in height, and the hind feet are 220–250 mm (8.7–9.8 in).[9] The mean body mass of the extant gray wolf is 40 kg (88 lb), with the smallest specimen recorded at 12 kg (26 lb) and the largest at 80 kg (176 lb).[40][41][42][43][44] Gray wolf weight varies geographically; on average, European wolves may weigh 38.5 kg (85 lb), North American wolves 36 kg (79 lb) and Indian and Arabian wolves 25 kg (55 lb).[45] Females in any given wolf population typically weigh 5–10 lb (2.3–4.5 kg) less than males.[46] Wolves weighing over 54 kg (119 lb) are uncommon, though exceptionally large individuals have been recorded in Alaska, Canada,[46] and the forests of western Russia.[9] The heaviest recorded gray wolf in North America was killed on 70 Mile River in east-central Alaska on July 12, 1939 and weighed 79.4 kg (175 lb).[47]

Compared to its closest wild cousins (the coyote and golden jackal), the gray wolf is larger and heavier, with a broader snout, shorter ears, a shorter torso and longer tail.[9][13][38] It is a slender, powerfully built animal with a large, deeply descending ribcage, a sloping back and a heavily muscled neck.[9] The wolf's legs are moderately longer than those of other canids, which enables the animal to move swiftly, and allows it to overcome the deep snow that covers most of its geographical range.[48] The ears are relatively small and triangular.[9] Females tend to have narrower muzzles and foreheads, thinner necks, slightly shorter legs and less massive shoulders than males.[49]

The gray wolf usually carries its head at the same level as the back, raising it only when alert.[9] It usually travels at a loping pace, placing its paws one directly in front of the other. This gait can be maintained for hours at a rate of 8–9 km/h (5.0–5.6 mph),[50] and allows the wolf to cover great distances. On bare paths, a wolf can quickly achieve speeds of 50–60 km/h (31–37 mph). The gray wolf has a running gait of 55–70 km/h (34–43 mph), can leap 5 m (16 ft) horizontally in a single bound, and can maintain rapid pursuit for at least 20 minutes.[51]

Generally, wolves have a high heart weight of 0.93%-1.07% total body mass compared to the average mammal at 0.59% total body mass.[52] Wolves have a decreased heart rate suggesting cardiac enlargement and hypertrophy. Tibetan gray wolves, which occupy territories up to 3,000 above sea level, have evolved hearts that withstand the low oxygen levels.[53] Specifically, these wolves have a strong selection for RYR2, a gene that initiates cardiac excitation.

Skull and dentition

The gray wolf's head is large and heavy, with a wide forehead, strong jaws and a long, blunt muzzle.[9] The skull averages 230–280 mm (9.1–11.0 in) in length, and 130–150 mm (5.1–5.9 in) wide.[54] The teeth are heavy and large, being better suited to crushing bone than those of other extant canids, though not as specialised as those found in hyenas.[55][56] Its molars have a flat chewing surface, but not to the same extent as the coyote, whose diet contains more vegetable matter.[3] The gray wolf's jaws can exert a crushing pressure of perhaps 10,340 kPa (1,500 psi) compared to 5,200 kPa (750 psi) for a German shepherd. This force is sufficient to break open most bones.[57] A study of the estimated bite force at the canine teeth of a large sample of living and fossil mammalian predators when adjusted for the body mass found that for placental mammals, the bite force at the canines (in Newtons/kilogram of body weight) was greatest in the extinct dire wolf (163), then followed among the extant canids by the four hypercarnivores that often prey on animals larger than themselves: the African hunting dog (142), the gray wolf (136), the dhole (112), and the dingo (108). A similar trend was found with the carnassial tooth bite force, but with the extinct dire wolf and gray wolf both measuring (141), then followed by the African hunting dog (136), the dhole (114), and the dingo (113).[58]

Fur

Black and white-furred gray wolves

The gray wolf has very dense and fluffy winter fur, with short underfur and long, coarse guard hairs.[9] Most of the underfur and some of the guard hairs are shed in the spring and grow back in the autumn period.[45] The longest hairs occur on the back, particularly on the front quarters and neck. Especially long hairs are on the shoulders, and almost form a crest on the upper part of the neck. The hairs on the cheeks are elongated and form tufts. The ears are covered in short hairs, which strongly project from the fur. Short, elastic and closely adjacent hairs are present on the limbs from the elbows down to the calcaneal tendons.[9] The winter fur is highly resistant to cold; wolves in northern climates can rest comfortably in open areas at −40° by placing their muzzles between the rear legs and covering their faces with their tail. Wolf fur provides better insulation than dog fur, and does not collect ice when warm breath is condensed against it.[45] In warm climates, the fur is coarser and scarcer than in northern wolves.[9] Female wolves tend to have smoother furred limbs than males, and generally develop the smoothest overall coats as they age. Older wolves generally have more white hairs in the tip of the tail, along the nose and on the forehead. The winter fur is retained longest in lactating females, though with some hair loss around their nipples.[49] Hair length on the middle of the back is 60–70 mm (2.4–2.8 in). Hair length of the guard hairs on the shoulders generally does not exceed 90 mm (3.5 in), but can reach 110–130 mm (4.3–5.1 in).[9]

Coat color ranges from almost pure white through various shades of blond, cream, and ochre to grays, browns, and blacks,[59] with variation in fur color tending to increase in higher latitudes.[60] Differences in coat color between sexes are largely absent,[9] though females may have redder tones.[61] Black-colored wolves in North America inherited the Kb allele responsible for melanism from past interbreeding with dogs,[33] while the mutation was found to be naturally occurring in wolves from Iran.[62] Black specimens are more common in North America than in Eurasia, with about half the wolves in Yellowstone National Park being black.[33]

Behavior

Social and territorial behaviors

Gray wolf pack

The gray wolf is a social animal, whose basic social unit consists of a mated pair, accompanied by the pair's adult offspring.[c] The average pack consists of a family of 5–11 animals (1–2 adults, 3–6 juveniles and 1–3 yearlings),[9] or sometimes two or three such families,[3] with exceptionally large packs consisting of up to 42 wolves being known.[64] In ideal conditions, the mated pair produces pups every year, with such offspring typically staying in the pack for 10–54 months before dispersing.[15] Triggers for dispersal include the onset of sexual maturity and competition within the pack for food.[65] The distance travelled by dispersing wolves varies widely; some stay in the vicinity of the parental group, while other individuals may travel great distances of 206 km (128 mi), 390 km (240 mi), and 670 km (420 mi) from their natal packs.[51] A new pack is usually founded by an unrelated dispersing male and female, travelling together in search of an area devoid of other hostile packs.[66] Wolf packs rarely adopt other wolves into their fold, and typically kill them. In the rare cases where other wolves are adopted, the adoptee is almost invariably an immature animal (1–3 years of age) unlikely to compete for breeding rights with the mated pair. In some cases, a lone wolf is adopted into a pack to replace a deceased breeder.[64] During times of ungulate abundance (migration, calving etc.), different wolf packs may temporarily join forces.[9] Studies of wolves' cortisol levels show that they rise significantly when a pack member dies, indicating the presence of stress.[67]

Wolves are highly territorial animals, and generally establish territories far larger than they require to survive in order to assure a steady supply of prey. Territory size depends largely on the amount of prey available and the age of the pack's pups, tending to increase in size in areas with low prey populations[68] or when the pups reach the age of 6 months, thus having the same nutritional needs as adults.[69] Wolf packs travel constantly in search of prey, covering roughly 9% of their territory per day (average 25 km/d (16 mi/d)). The core of their territory is on average 35 km2 (14 sq mi), in which they spend 50% of their time.[68] Prey density tends to be much higher in the territory's surrounding areas, though wolves tend to avoid hunting in the fringes of their range unless desperate, because of the possibility of fatal encounters with neighboring packs.[70] The smallest territory on record was held by a pack of six wolves in northeastern Minnesota, which occupied an estimated 33 km2 (13 sq mi), while the largest was held by an Alaskan pack of ten wolves encompassing a 6,272 km2 (2,422 sq mi) area.[69] Wolf packs are typically settled, and usually only leave their accustomed ranges during severe food shortages.[9]

Wolves defend their territories from other packs through a combination of scent marking, direct attacks and howling (see Communication). Scent marking is used for territorial advertisement, and involves urination, defecation and ground scratching.[71][72][73][74][75] Scent marks are generally left every 240 m (260 yd) throughout the territory on regular travelways and junctions. Such markers can last for 2–3 weeks,[69] and are typically placed near rocks, boulders, trees, or the skeletons of large animals.[9] Territorial fights are among the principal causes of wolf mortality, with one study concluding that 14–65% of wolf deaths in Minnesota and the Denali National Park and Preserve were due to predation by other wolves.[76]

Reproduction and development

Gray wolves mating

The gray wolf is generally monogamous,[77] with mated pairs usually remaining together for life. Upon the death of one mated wolf, pairs are quickly re-established. Since males often predominate in any given wolf population, unpaired females are a rarity.[9] If a dispersing male gray wolf is unable to establish a territory or find a mate, he mates with the daughters of already established breeding pairs from other packs. Such gray wolves are termed "Casanova wolves" and, unlike males from established packs, they do not form pair bonds with the females they mate with. Some gray wolf packs may have multiple breeding females this way, as is the case in Yellowstone National Park.[78] Gray wolves also practice alloparental care, in which a wolf pair may adopt the pup or pups of another. This might take place if the original parents die or are for some reason separated from them.[79] In addition to heterosexual behavior, homosexual behavior has been observed in gray wolves.[80] Male gray wolves often mount each other when the highest ranking female in the pack comes into heat.[81]

Illustration of various gray wolf growth stages

The age of first breeding in gray wolves depends largely on environmental factors: when food is plentiful, or when wolf populations are heavily managed, wolves can rear pups at younger ages in order to better exploit abundant resources. This is further demonstrated by the fact that captive wolves have been known to breed as soon as they reach 9–10 months, while the youngest recorded breeding wolves in the wild were 2 years old. Females are capable of producing pups every year, with one litter annually being the average. Unlike the coyote, the gray wolf never reaches reproductive senescence.[82] Estrus typically occurs in late winter, with older, multiparous females entering estrus 2–3 weeks earlier than younger females.[9] During pregnancy, female wolves remain in a den located away from the peripheral zone of their territories, where violent encounters with other packs are more likely.[83] Old females usually whelp in the den of their previous litter, while younger females typically den near their birthplace. The gestation period lasts 62–75 days, with pups usually being born in the summer period.[9]

Wolves bear relatively large pups in small litters compared to other canid species.[84] The average litter consists of 5–6 pups,[85] with litter sizes tending to increase in areas where prey is abundant,[85] though exceptionally large litters of 14–17 pups occur only 1% of the time.[86] Pups are usually born in spring, coinciding with a corresponding increase in prey populations.[83] Pups are born blind and deaf, and are covered in short soft grayish-brown fur. They weigh 300–500 g (11–18 oz) at birth, and begin to see after 9–12 days. The milk canines erupt after one month. Pups first leave the den after 3 weeks. At 1.5 months of age, they are agile enough to flee from danger. Mother wolves do not leave the den for the first few weeks, relying on the fathers to provide food for them and their young. Pups begin to eat solid food at the age of 3–4 weeks. Pups have a fast growth rate during their first four months of life: during this period, a pup's weight can increase nearly 30 times.[9][84] Wolf pups begin play fighting at the age of 3 weeks, though unlike young foxes and coyotes, their bites are inhibited. Actual fights to establish hierarchy usually occur at 5–8 weeks of age. This is in contrast to young foxes and coyotes, which may begin fighting even before the onset of play behavior.[10] By autumn, the pups are mature enough to accompany adults on hunts for large prey.[83]

Hunting and feeding behaviors

American bison standing its ground, thereby increasing its chance of survival
Gray wolf trotting. The gray wolf generally places its hind paws in the tracks made by the front paws.[48]

Although social animals, single wolves or mated pairs typically have higher success rates in hunting than do large packs, with single wolves having occasionally been observed to kill large prey such as moose, bison and muskoxen unaided.[87] The gray wolf's sense of smell is relatively weakly developed when compared to that of some hunting dog breeds, being able to detect carrion upwind no farther than 2–3 kilometres (1.2–1.9 mi). Because of this, it rarely manages to capture hidden hares or birds, though it can easily follow fresh tracks. Its auditory perception is acute enough to be able to hear up to a frequency of 26 kHz,[88] which is sufficient to register the fall of leaves in the autumn period.[9] A gray wolf hunt can be divided into five stages:

 • Locating prey: The wolves travel in search of prey through their power of scent, chance encounter, and tracking. Wolves typically locate their prey by scent, though they must usually be directly downwind of it. When a breeze carrying the prey's scent is located, the wolves stand alert, and point their eyes, ears and nose towards their target. In open areas, wolves may precede the hunt with group ceremonies involving standing nose-to-nose and wagging their tails. Once concluded, the wolves head towards their prey.[89]
 • The stalk: The wolves attempt to conceal themselves as they approach.[90] As the gap between the wolves and their prey closes, the wolves quicken their pace, wag their tails, and peer intently, getting as close to their quarry as possible without making it flee.[91]
 • The encounter: Once the prey detects the wolves, it can either approach the wolves, stand its ground, or flee. Large prey, such as moose, elk, and muskoxen, usually stand their ground. Should this occur, the wolves hold back, as they require the stimulus of a running animal to proceed with an attack.[92] If the targeted animal stands its ground, the wolves either ignore it, or try to intimidate it into running.[87]
 • The rush: If the prey attempts to flee, the wolves immediately pursue it. This is the most critical stage of the hunt, as wolves may never catch up with prey running at top speed.[93] If their prey is travelling in a group, the wolves either attempt to break up the herd, or isolate one or two animals from it.[90]
 • The chase: A continuation of the rush, the wolves attempt to catch up with their prey and kill it.[94] When chasing small prey, wolves attempt to catch up with their prey as soon as possible, while with larger animals, the chase is prolonged, in order to wear the selected prey out. Wolves usually give up chases after 1–2 km (0.62–1.3 mi), though one wolf was recorded to chase a deer for 21 km (13 mi).[87] Both Russian and North American wolves have been observed to drive prey onto crusted ice, precipices, ravines, slopes and steep banks to slow them down.[95]
Killing a moose in typical fashion: biting the hindquarters

The actual killing method varies according to prey species. With large prey, mature wolves usually avoid attacking frontally, instead focusing on the rear and sides of the animal. Large prey, such as moose, is killed by biting large chunks of flesh from the soft perineum area, causing massive blood loss. Such bites can cause wounds 10–15 cm (3.9–5.9 in) in length, with three such bites to the perineum usually being sufficient to bring down a large deer in optimum health.[95] With medium-sized prey such as roe deer or sheep, wolves kill by biting the throat, severing nerve tracks and the carotid artery, thus causing the animal to die within a few seconds to a minute. With small, mouse-like prey, wolves leap in a high arc and immobilize it with their forepaws.[96] When prey is vulnerable and abundant, wolves may occasionally surplus kill. Such instances are common in domestic animals, but rare in the wild. In the wild, surplus killing primarily occurs during late winter or spring, when snow is unusually deep (thus impeding the movements of prey)[97] or during the denning period, when wolves require a ready supply of meat when denbound.[98] Medium-sized prey are especially vulnerable to surplus killing, as the swift throat-biting method by which they are killed allows wolves to quickly kill one animal and move on to another.[96]

Two gray wolves eating a white-tailed deer

Once prey is brought down, wolves begin to feed excitedly, ripping and tugging at the carcass in all directions, and bolting down large chunks of it.[99] The breeding pair typically monopolizes food in order to continue producing pups. When food is scarce, this is done at the expense of other family members, especially non-pups.[100] The breeding pair typically eats first, though as it is they who usually work the hardest in killing prey, they may rest after a long hunt and allow the rest of the family to eat unmolested. Once the breeding pair has finished eating, the rest of the family tears off pieces of the carcass and transport them to secluded areas where they can eat in peace. Wolves typically commence feeding by consuming the larger internal organs of their prey, such as the heart, liver, lungs and stomach lining. The kidneys and spleen are eaten once they are exposed, followed by the muscles.[101] A single wolf can eat 15–19% of its body weight in a single feeding.[102]

Communication

Visual

The gray wolf's expressive behavior is more complex than that of the coyote and golden jackal, as necessitated by its group living and hunting habits. While less gregarious canids generally possess simple repertoires of visual signals, wolves have more varied signals that subtly inter grade in intensity.[10][11] When neutral, the legs are not stiffened, the tail hangs down loosely, the face is smooth, the lips untensed, and the ears point in no particular direction.[103] Postural communication in wolves consists of a variety of facial expressions, tail positions and piloerection.[88] Aggressive, or self-assertive wolves are characterized by their slow and deliberate movements, high body posture and raised hackles, while submissive ones carry their bodies low, sleeken their fur and lower their ears and tail.[104] When a breeding male encounters a subordinate family member, it may stare at it, standing erect and still with the tails horizontal to its spine.[105] Two forms of submissive behavior are recognized: passive and active. Passive submission usually occurs as a reaction to the approach of a dominant animal, and consists of the submissive wolf lying partly on its back and allowing the dominant wolf to sniff its anogenital area. Active submission occurs often as a form of greeting, and involves the submissive wolf approaching another in a low posture, and licking the other wolf's face.[106] When wolves are together, they commonly indulge in behaviors such as nose pushing, jaw wrestling, cheek rubbing and facial licking. The mouthing of each other's muzzles is a friendly gesture, while clamping on the muzzle with bared teeth is a dominance display.[107]

Similar to humans, gray wolves have facial color patterns in which the gaze direction can be easily identified, although this is often not the case in other canid species. In 2014, a study compared the facial color pattern across 25 canid species. The results suggested that the facial color pattern of canid species is related to their gaze communication, and that especially gray wolves use the gaze signal in conspecific communication.[108]

Facial expressions (Konrad Lorenz, 1952). Bottom to top: increasing fear (ears back); left to right: increasing aggression (snarl); top right: maximum of both.
Expressive characteristics of visual features
used during social interactions in wolves[104]
Feature Aggressive Fearful
Eyes Direct stare
Open wide
Looking away
Closed to slits
Ears Erect and forward Flattened and turned down to side
Lips Horizontal contraction
("agonistic pucker")
Horizontal retraction ("submissive grin")
Mouth Opened Closed
Teeth Canines bared Canines covered
Tongue Retracted Extended ("lick intention")
Nose Shortened (skin folded) Lengthened (skin smoothed)
Forehead Contracted (bulging over eyes) Stretched (smoothed)
Head Held high Lowered
Neck Arched Extended
Hair Erect (bristled) Sleeked
Body Erect, tall Crouched, low
Tail Held high
Quivering
Tucked under body
Wagging

Auditory

Gray wolf howling

Gray wolves howl to assemble the pack (usually before and after hunts), to pass on an alarm (particularly at a den site), to locate each other during a storm or unfamiliar territory and to communicate across great distances.[109] Wolf howls can under certain conditions be heard over areas of up to 130 km2 (50 sq mi).[3] Wolf howls are generally indistinguishable from those of large dogs.[110] Male wolves give voice through an octave, passing to a deep bass with a stress on "O", while females produce a modulated nasal baritone with stress on "U". Pups almost never howl, while yearling wolves produce howls ending in a series of dog-like yelps.[9] Howling consists of a fundamental frequency that may lie between 150 and 780 Hz, and consists of up to 12 harmonically related overtones. The pitch usually remains constant or varies smoothly, and may change direction as many as four or five times.[38] Howls used for calling pack mates to a kill are long, smooth sounds similar to the beginning of the cry of a horned owl. When pursuing prey, they emit a higher pitched howl, vibrating on two notes. When closing in on their prey, they emit a combination of a short bark and a howl.[110] When howling together, wolves harmonize rather than chorus on the same note, thus creating the illusion of there being more wolves than there actually are.[109] Lone wolves typically avoid howling in areas where other packs are present.[111] Wolves from different geographic locations may howl in different fashions: the howls of European wolves are much more protracted and melodious than those of North American wolves, whose howls are louder and have a stronger emphasis on the first syllable. The two are however mutually intelligible, as North American wolves have been recorded to respond to European-style howls made by biologists.[112]

Other vocalisations of wolves are usually divided into three categories: growls, barks and whines.[113] Barking has a fundamental frequency between 320–904 Hz,[38] and is usually emitted by startled wolves. Wolves do not bark as loudly or continuously as dogs do, but bark a few times and retreat from perceived danger.[113] Growling has a fundamental frequency of 380–450 Hz,[38] and is usually emitted during food challenges. Pups commonly growl when playing. One variation of the howl is accompanied by a high pitched whine, which precedes a lunging attack.[109] Whining is associated with situations of anxiety, curiosity, inquiry and intimacy such as greeting, feeding pups and playing.[113]

Olfactory

Gray wolf marking its territory with urine

Olfaction is probably the wolf's most acute sense, and plays a fundamental role in communication. The wolf has a large number of apocrine sweat glands on the face, lips, back, and between the toes. The odor produced by these glands varies according to the individual wolf's microflora and diet, giving each a distinct "odor fingerprint". A combination of apocrine and eccrine sweat glands on the feet allows the wolf to deposit its scent whilst scratching the ground, which usually occurs after urine marking and defecation during the breeding season. The follicles present on the guard hairs from the wolf's back have clusters of apocrine and sebaceous glands at their bases. As the skin on the back is usually folded, this provides a microclimate for bacterial propagation around the glands. During piloerection, the guard hairs on the back are raised and the skin folds spread, thus releasing scent.[114]

The pre-caudal scent glands may play a role in expressing aggression, as combative wolves raise the base of their tails whilst drooping the tip, thus positioning the scent glands at the highest point.[110] The wolf possesses a pair of anal sacs beneath the rectum, which contain both apocrine and sebaceous glands. The components of anal sac secretions vary according to season and gender, thus indicating that the secretions provide information related to gender and reproductive state. The secretions of the preputial glands may advertise hormonal condition or social position, as dominant wolves have been observed to stand over subordinates, apparently presenting the genital area for investigation,[114] which may include genital licking.[115]

During the breeding season, female wolves secrete substances from the vagina, which communicate the females' reproductive state, and can be detected by males from long distances. Urine marking is the best-studied means of olfactory communication in wolves. Its exact function is debated, though most researchers agree that its primary purpose is to establish boundaries. Wolves urine mark more frequently and vigorously in unfamiliar areas, or areas of intrusion, where the scent of other wolves or canids is present. So-called raised leg urination (RLU) is more common in male wolves than in females, and may serve the purpose of maximizing the possibility of detection by conspecifics, as well as reflect the height of the marking wolf. Only dominant wolves typically use RLU, with subordinate males continuing to use the juvenile standing posture throughout adulthood.[114] RLU is considered to be one of the most important forms of scent communication in the wolf, making up 60–80% of all scent marks observed.[116]

Ecology

Habitat

Gray wolf carrying caribou hindquarter, Denali National Park

The gray wolf is a habitat generalist, and can occur in deserts, grasslands, forests and arctic tundras. Habitat use by gray wolves is strongly correlated with the abundance of prey, snow conditions, absence or low livestock densities, road densities, human presence and topography.[3] In cold climates, the gray wolf can reduce the flow of blood near its skin to conserve body heat. The warmth of the footpads is regulated independently of the rest of the body, and is maintained at just above tissue-freezing point where the pads come in contact with ice and snow.[117] Gray wolves use different places for their diurnal rest: places with cover are preferred during cold, damp and windy weather, while wolves in dry, calm and warm weather readily rest in the open. During the autumn-spring period, when wolves are more active, they willingly lie out in the open, whatever their location. Actual dens are usually constructed for pups during the summer period. When building dens, females make use of natural shelters such as fissures in rocks, cliffs overhanging riverbanks and holes thickly covered by vegetation. Sometimes, the den is the appropriated burrow of smaller animals such as foxes, badgers or marmots. An appropriated den is often widened and partly remade. On rare occasions, female wolves dig burrows themselves, which are usually small and short with 1–3 openings. The den is usually constructed not more than 500 m (550 yd) away from a water source,[9] and typically faces southwards, thus ensuring enough sunlight exposure, keeping the denning area relatively snow free.[3] Resting places, play areas for the pups and food remains are commonly found around wolf dens. The odour of urine and rotting food emanating from the denning area often attracts scavenging birds such as magpies and ravens. As there are few convenient places for burrows, wolf dens are usually occupied by animals of the same family. Though they mostly avoid areas within human sight, wolves have been known to nest near domiciles, paved roads and railways.[9]

Diet

Globally, gray wolf diet is predominantly composed of large (240–650 kg (530–1,430 lb)) and medium-sized (23–130 kg (51–287 lb)) wild ungulates, with local population variations due to the mix of wild ungulates, smaller prey and domestic species consumed.[118] All terrestrial mammalian social predators feed predominantly on terrestrial herbivorous mammals that have a body mass similar to that of the combined mass of the social group members.[119][120] The gray wolf generally specializes in predating on the vulnerable individuals of large prey,[3] with pack of timber wolves capable of bringing down a 500 kg (1,100 lb) moose.[43][121] Digestion only takes a few hours, thus wolves can feed several times in one day, making quick use of large quantities of meat.[122]

Although wolves primarily feed on medium to large sized ungulates, they are not fussy eaters. Smaller sized animals that may supplement the diet of wolves include marmots, hares, badgers, foxes, weasels, ground squirrels, mice, hamsters, voles and other rodents, as well as insectivores. They frequently eat waterfowl and their eggs. When such foods are insufficient, they prey on lizards, snakes, frogs, rarely toads and large insects as available. In times of scarcity, wolves readily eat carrion, visiting cattle burial grounds and slaughter houses.[9] Cannibalism is not uncommon in wolves: during harsh winters, packs often attack weak or injured wolves, and may eat the bodies of dead pack members.[9][123][124] Wolf packs in Astrakhan hunt Caspian seals on the Caspian Sea coastline[125] and some wolf packs in Alaska and Western Canada have been observed to feed on salmon.[126] Humans are rarely, but occasionally preyed upon.[9][21] Other primates occasionally taken by wolves include grey langurs in Nepal[127] and hamadryas baboons in Saudi Arabia.[128]

In Eurasia, many gray wolf populations are forced to subsist largely on livestock and garbage in areas with dense human activity, though wild ungulates such as moose, red deer, roe deer and wild boar are still the most important food sources in Russia and the more mountainous regions of Eastern Europe. Other prey species include reindeer, argali, mouflon, wisent, saiga, ibex, chamois, wild goats, fallow deer and musk deer.[129] The prey animals of North American wolves have largely continued to occupy suitable habitats with low human density, and cases of wolves subsisting largely on garbage or livestock are exceptional. Animals preferred as prey by North American wolves include moose, white-tailed deer, elk, mule deer, bighorn sheep, Dall's sheep, American bison, muskox and caribou.[130]

Wolves supplement their diet with fruit and vegetable matter. They willingly eat the berries of mountain ash, lily of the valley, bilberries, blueberries and cowberry. Other fruits include nightshade, apples and pears. They readily visit melon fields during the summer months.[9] A well-fed wolf stores fat under the skin, around the heart, intestines, kidneys, and bone marrow, particularly during the autumn and winter.[102]

Enemies and competitors

Gray wolves attacking brown bear with cubs
Gray wolves confronting coyotes over pronghorn carcass (1919), Louis Agassiz Fuertes

Gray wolves typically dominate other canid species in areas where they both occur. In North America, incidents of gray wolves killing coyotes are common, particularly in winter, when coyotes feed on wolf kills. Wolves may attack coyote den sites, digging out and killing their pups, though rarely eating them. There are no records of coyotes killing wolves, though coyotes may chase wolves if they outnumber them.[131][132] Near identical interactions have been observed in Eurasia between gray wolves and golden jackals, with the latter's numbers being comparatively small in areas with high wolf densities.[9][131][133] Gray wolves are the most important predator of raccoon dogs, killing large numbers of them in the spring and summer periods.[9] Wolves also kill red, arctic and corsac foxes, usually in disputes over carcasses, sometimes eating them.[9][134] In Asia, they may compete with dholes,[9] though there is at least one record of a lone wolf associating with a pair of dholes in Debrigarh Wildlife Sanctuary.[135]

Brown bears typically dominate wolf packs in disputes over carcasses, while wolf packs mostly prevail against bears when defending their den sites. Both species kill each other's young. Wolves eat the brown bears they kill, while brown bears seem to only eat young wolves.[136] Wolf interactions with American black bears are much rarer than with brown bears, because of differences in habitat preferences. The majority of black bear encounters with wolves occur in the species' northern range, with no interactions being recorded in Mexico. Wolves have been recorded on numerous occasions to actively seek out black bears in their dens and kill them without eating them. Unlike brown bears, black bears frequently lose against wolves in disputes over kills.[137] While encounters with brown and black bears appear to be common, polar bears are rarely encountered by wolves, though there are two records of wolf packs killing polar bear cubs.[138] Wolves also kill the cubs of Asian black bears.[9]

Wolves may encounter striped hyenas in Israel, Central Asia and India, usually in disputes over carcasses. Striped hyenas feed extensively on wolf-killed carcasses in areas where the two species interact. One-to-one, hyenas dominate wolves, and may prey on them,[139] but wolf packs can drive off single or outnumbered hyenas.[140][141] However, there was a case of a female striped hyena dominating 12 Arabian wolves.[142] Two cases are known however from southern Israel, where wolves and striped hyenas associated closely with each other in an apparently amicable way.[143]

Large wolf populations limit the numbers of small to medium-sized felines. Wolves encounter cougars along portions of the Rocky Mountains and adjacent mountain ranges. Wolves and cougars typically avoid encountering each other by hunting on different elevations. In winter, however, when snow accumulation forces their prey into valleys, interactions between the two species become more likely. Wolves in packs usually dominate cougars and can steal kills. They have been reported killing mothers and their kittens.[144][145] Wolves hunt steppe cats, and may scavenge from snow leopard kills.[146][147] Wolves may also reduce Eurasian lynx populations. Wolves may kill lynxes by running them down, or killing them before they can escape into trees.[148] Similar reports of encounters between wolves and bobcats have been documented.[149]

Leftovers of wolf kills are sometimes scavenged by wolverines. Wolverines usually wait until the wolves are done feeding, but have been known to drive away wolves from kills. However, there have been confirmed reports of wolf packs killing wolverines.[150]

Other than humans, tigers appear to be the only serious predators of wolves.[9][16][17][18][146] Wolf and tiger interactions are well documented in Sikhote-Alin, where tigers depress wolf numbers, either to the point of localized extinction or to such low numbers as to make them a functionally insignificant component of the ecosystem. Wolves appear capable of escaping competitive exclusion from tigers only when human persecution decreases tiger numbers. Proven cases of tigers killing wolves are rare and attacks appear to be competitive rather than predatory in nature, with at least four proven records of tigers killing wolves without consuming them.[151]

Range and conservation

The gray wolf was once one of the world's most widely distributed mammals, living throughout the northern hemisphere north of 15°N latitude in North America and 12°N in India. However, deliberate human persecution has reduced the species' range to about one third, because of livestock predation and fear of attacks on humans. The species is now extinct in much of Western Europe, in Mexico and much of the United States. In modern times, the gray wolf occurs mostly in wilderness and remote areas, particularly in Canada, Alaska and northern USA, Europe, and Asia from about 75°N to 12°N. Wolf population declines have been arrested since the 1970s, and have fostered recolonization and reintroduction in parts of its former range, due to legal protection, changes in land-use and rural human population shifts to cities. Competition with humans for livestock and game species, concerns over the danger posed by wolves to people, and habitat fragmentation pose a continued threat to the species. Despite these threats, because of the gray wolf's relatively widespread range and stable population, it is classified as least concern by the IUCN.[1]

Europe

Decline

Polychrome cave painting of a gray wolf, Font-de-Gaume, France

Although wolf-dog hybridization in Europe has raised concern among conservation groups fearing for the gray wolf's purity, genetic tests show that introgression of dog genes into European gray wolf populations does not pose a significant threat. Also, as wolf and dog mating seasons do not fully coincide, the likelihood of wild wolves and dogs mating and producing surviving offspring is small.[152]

The extermination of Northern Europe's wolves first became an organized effort during the Middle Ages, and continued until the late 1800s. In England, wolf persecution was enforced by legislation, and the last wolf was killed in the early sixteenth century during the reign of Henry VII. Wolves lasted longer in Scotland, where they sheltered in vast tracts of forest, which were subsequently burned down. Wolves managed to survive in the forests of Braemar and Sutherland until 1684. The extirpation of wolves in Ireland followed a similar course, with the last wolf believed to have been killed in 1786.[153] A wolf bounty was introduced in Sweden in 1647, after the extermination of moose and reindeer forced wolves to feed on livestock. The Sami extirpated wolves in northern Sweden in organized drives. By 1960, few wolves remained in Sweden, because of the use of snowmobiles in hunting them, with the last specimen being killed in 1966. The gray wolf was exterminated in Denmark in 1772 and Norway's last wolf was killed in 1973. The species was decimated in 20th century Finland, despite regular dispersals from Russia. The gray wolf was only present in the eastern and northern parts of Finland by 1900, though its numbers increased after World War II.[154]

In Central Europe, wolves were dramatically reduced in number during the early nineteenth century, because of organized hunts and reductions in ungulate populations. In Bavaria, the last wolf was killed in 1847, and had disappeared from the Rhine regions by 1899.[154] In Switzerland, wolves were extinct in the twentieth century; they are naturally coming back from Italy since the 1990s.[155] In 1934, Nazi Germany became the first state in modern history to place the wolf under protection, though the species was already extirpated in Germany at this point.[156] The last free-living wolf to be killed on the soil of present-day Germany before 1945 was the so-called "Tiger of Sabrodt", which was shot near Hoyerswerda, Lusatia (then Lower Silesia) in 1904. Today, wolves have returned to the area.[157] Wolf hunting in France was first institutionalized by Charlemagne between 800–813, when he established the louveterie, a special corps of wolf hunters. The louveterie was abolished after the French Revolution in 1789, but was re-established in 1814. In 1883, up to 1,386 wolves were killed, with many more by poison.[154]

Last wolf to be killed in central Finland (Karstula, 1911)

In Eastern Europe, wolves were never fully exterminated, because of the area's contiguity with Asia and its large forested areas. However, Eastern European wolf populations were reduced to very low numbers by the late nineteenth century. Wolves were extirpated in Slovakia during the first decade of the twentieth century and, by the mid-twentieth century, could only be found in a few forested areas in eastern Poland. Wolves in the eastern Balkans benefitted from the region's contiguity with the former Soviet Union and large areas of plains, mountains and farmlands. Wolves in Hungary occurred in only half the country around the start of the 20th century, and were largely restricted to the Carpathian Basin. Wolf populations in Romania remained largely substantial, with an average of 2,800 wolves being killed annually out of a population of 4,600 from 1955–1965. An all-time low was reached in 1967, when the population was reduced to 1,550 animals. The extermination of wolves in Bulgaria was relatively recent, as a previous population of about 1,000 animals in 1955 was reduced to about 100–200 in 1964. In Greece, the species disappeared from the southern Peloponnese in 1930. Despite periods of intense hunting during the eighteenth century, wolves never disappeared in the western Balkans, from Albania to the former Yugoslavia. Organized persecution of wolves began in Yugoslavia in 1923, with the setting up of the Wolf Extermination Committee (WEC) in Kocevje, Slovenia. The WEC was successful in reducing wolf numbers in the Dinaric Alps.[154]

In Southern Europe, wolf extermination was not as complete as in Northern Europe, because of greater cultural tolerance of the species. Wolf populations only began declining in the Iberian Peninsula in the early 19th-century, and was reduced by a half of its original size by 1900. Wolf bounties were regularly paid in Italy as late as 1950. Wolves were exterminated in the Alps by 1800, and numbered only 100 by 1973, inhabiting only 3–5% of their former Italian range.[154]

Recovery

Present range of Canis lupus subspecies in Eurasia

The recovery of European wolf populations began after the 1950s, when traditional pastoral and rural economies declined and thus removed the need to heavily persecute wolves. By the 1980s, small and isolated wolf populations expanded in the wake of decreased human density in rural areas and the recovery of wild prey populations.[158]

The gray wolf has been fully protected in Italy since 1976, and now holds a population of over 1,269-1,800.[159] Italian wolves entered France's Mercantour National Park in 1993, and at least fifty wolves were discovered in the western Alps in 2000. By 2013 the 250 wolves in the Western Alps imposed a significant burden on traditional sheep and goat husbandry with a loss of over 5,000 animals in 2012.[160] There are approximately 2,000 wolves inhabiting the Iberian Peninsula, of which 150 reside in northeastern Portugal. In Spain, the species occurs in Galicia, Leon, and Asturias. Although hundreds of Iberian wolves are illegally killed annually, the population has expanded south across the river Duero and east to the Asturias and Pyrenees Mountains.[158]

In 1978, wolves began recolonising central Sweden after a twelve-year absence, and have since expanded into southern Norway. As of 2005, the total number of Swedish and Norwegian wolves is estimated to be at least one hundred, including eleven breeding pairs. The gray wolf is fully protected in Sweden and partially controlled in Norway. The Scandinavian wolf populations owe their continued existence to neighbouring Finland's contiguity with the Republic of Karelia, which houses a large population of wolves. Wolves in Finland are protected only in the southern third of the country, and can be hunted in other areas during specific seasons,[158] though poaching remains common, with 90% of young wolf deaths being due to human predation, and the number of wolves killed exceeds the number of hunting licenses, in some areas by a factor of two. Furthermore, the decline in the moose populations has reduced the wolf's food supply.[161][162] Since 2011, the Netherlands, Belgium and Denmark have also reported wolf sightings presumably by natural migration from adjacent countries.[163][164] In 2016, a female wolf tracked 550 kilometers from a region southwest of Berlin to settle in Jutland, Denmark where male wolves had been reported in 2012 for the first time in 200 years.[165] Wolves have also commenced breeding in Lower Austria's Waldviertel region for the first time in over 130 years.[166]

Wolf populations in Poland have increased to about 800–900 individuals since being classified as a game species in 1976. Poland plays a fundamental role in providing routes of expansion into neighbouring Central European countries. In the east, its range overlaps with populations in Lithuania, Belarus, Ukraine, and Slovakia. A population in western Poland expanded into eastern Germany and in 2000 the first pups were born on German territory.[167] In 2012, an estimated 14 wolf packs were living in Germany (mostly in the east and north) and a pack with pups has been sighted within 15 miles of Berlin;[168] the number increased to 46 packs in 2016.[169] The gray wolf is protected in Slovakia, though an exception is made for wolves killing livestock. A few Slovakian wolves disperse into the Czech Republic, where they are afforded full protection. Wolves in Slovakia, Ukraine and Croatia may disperse into Hungary, where the lack of cover hinders the buildup of an autonomous population. Although wolves have special status in Hungary, they may be hunted with a year-round permit if they cause problems.[158]

Romania has a large population of wolves, numbering 2,500 animals. The wolf has been a protected animal in Romania since 1996, although the law is not enforced. The number of wolves in Albania and Macedonia is largely unknown, despite the importance the two countries have in linking wolf populations from Greece to those of Bosnia and Herzegovina and Croatia. Although protected, sometimes wolves are still illegally killed in Greece, and their future is uncertain. Wolf numbers have declined in Bosnia and Herzegovina since 1986, while the species is fully protected in neighbouring Croatia and Slovenia.[158]

Asia

Historical range and decline

Monument to the last Japanese gray wolf, Nara Prefecture, Japan

During the 19th century, gray wolves were widespread in many parts of the Holy Land east and west of the Jordan River. However, they decreased considerably in number between 1964 and 1980, largely because of persecution by farmers.[170] The species was not considered common in northern and central Saudi Arabia during the 19th century, with most early publications involving animals either from southwestern Asir, northern rocky areas bordering Jordan, or areas surrounding Riyadh.[171]

The gray wolf's range in the Soviet Union encompassed nearly the entire territory of the country, being absent only on the Solovetsky Islands, Franz-Josef Land, Severnaya Zemlya, and the Karagin, Commander and Shantar Islands. The species was exterminated twice in Crimea, once after the Russian Civil War, and again after World War II.[9] Following the two world wars, Soviet wolf populations peaked twice. 30,000 wolves were harvested annually out of a population of 200,000 during the 1940s, with 40,000–50,000 harvested during peak years. Soviet wolf populations reached a low around 1970, disappearing over much of European Russia. The population increased again by 1980 to about 75,000, with 32,000 being killed in 1979.[172] Wolf populations in northern inner Mongolia declined during the 1940s, primarily because of poaching of gazelles, the wolf's main prey.[173] In British-ruled India, wolves were heavily persecuted because of their attacks on sheep, goats and children. In 1876, 2,825 wolves were bountied in the North-Western Provinces (NWP) and Bihar. By the 1920s, wolf extermination remained a priority in the NWP and Awadh. Overall, over 100,000 wolves were killed for bounties in British India between 1871 and 1916.[174]

Wolves in Japan became extinct during the Meiji restoration period, an extermination known as ōkami no kujo. The wolf was deemed a threat to ranching, which the Meiji government promoted at the time, and targeted via a bounty system and a direct chemical extermination campaign inspired by the similar contemporary American campaign. The last Japanese wolf was a male killed on January 23, 1905 near Washikaguchi (now called Higashi Yoshiro).[175] The now extinct Japanese wolves were descended from large Siberian wolves, which colonized the Korean Peninsula and Japan, before it separated from mainland Asia, 20,000 years ago during the Pleistocene. During the Holocene, the Tsugaru Strait widened and isolated Honshu from Hokkaidō, thus causing climatic changes leading to the extinction of most large bodied ungulates inhabiting the archipelago. Japanese wolves likely underwent a process of island dwarfism 7,000–13,000 years ago in response to these climatological and ecological pressures. C. l. hattai (formerly native to Hokkaidō) was significantly larger than its southern cousin C. l. hodophilax, as it inhabited higher elevations and had access to larger prey, as well as a continuing genetic interaction with dispersing wolves from Siberia.[176]

Modern range

Indian Wolf at Velavadar (Blackbuck National Park, Gujarat)
Gray wolf near Ardahan, Turkey. Although Turkish wolves have no legal protection, they may number about 7000 individuals.[177]

There is little reliable data on the status of wolves in the Middle East, save for those in Israel and Saudi Arabia, though their numbers appear to be stable, and are likely to remain so. Israel's conservation policies and effective law enforcement maintain a moderately sized wolf population, which radiates into neighbouring countries, while Saudi Arabia has vast tracts of desert, where about 300–600 wolves live undisturbed.[178] The wolf survives throughout most of its historical range in Saudi Arabia, probably because of a lack of pastoralism and abundant human waste.[171] Turkey may play an important role in maintaining wolves in the region, because of its contiguity with Central Asia. The mountains of Turkey have served as a refuge for the few wolves remaining in Syria. A small wolf population occurs in the Golan Heights, and is well protected by the military activities there. Wolves living in the southern Negev desert are contiguous with populations living in the Egyptian Sinai and Jordan. Throughout the Middle East, the species is only protected in Israel. Elsewhere, it can be hunted year-round by Bedouins.[178]

Little is known of current wolf populations in Iran, which once occurred throughout the country in low densities during the mid-1970s. The northern regions of Afghanistan and Pakistan are important strongholds for the wolf. It has been estimated that there are about 300 wolves in approximately 60,000 km2 (23,000 sq mi) of Jammu and Kashmir in northern India, and 50 more in Himachal Pradesh. Overall, India supports about 800-3,000 wolves, scattered among several remnant populations. Although protected since 1972, Indian wolves are classed as endangered, with many populations lingering in low numbers or living in areas increasingly used by humans. Although present in Nepal and Bhutan, there is no information of wolves occurring there.[172]

Wolf populations throughout Northern and Central Asia are largely unknown, but are estimated in the hundreds of thousands based on annual harvests. Since the fall of the Soviet Union, continent-wide extermination of wolves has ceased, and wolf populations have increased to about 25,000–30,000 animals throughout the former Soviet Union. In China and Mongolia, wolves are only protected in reserves. Mongolian populations have been estimated at 10,000–30,000, while the status of wolves in China is more fragmentary. The north has a declining population of an estimated 400 wolves, while Xinjiang and Tibet hold about 10,000 and 2,000 respectively.[179] In 2008, an authoritative reference stated that the gray wolf could be found across mainland China.[180] In 2017, a comprehensive study found that the gray wolf was present across all of mainland China, both in the past and today. It exists in southern China, which refutes claims made by some researchers in the Western world that the wolf had never existed in southern China.[181][182]

North America

Historical and present range of gray wolf subspecies in North America
100 lb (45 kg) gray wolf killed in Montana, 1928. Before they were extirpated around 1930, Montana's wolves could be very large. Wolves recolonized the state from Canada beginning in the 1970s.

Historical range and decline

Originally, the gray wolf occupied all of North America north of about 20°N. It occurred all over the mainland, save for the southeastern United States, California west of the Sierra Nevada, and the tropical and subtropical areas of Mexico. Large continental islands occupied by wolves included Newfoundland, Vancouver Island, southeastern Alaskan islands, and throughout the Arctic Archipelago and Greenland.[3] While Lohr and Ballard postulated that the gray wolf had never been present on Prince Edward Island,[183][184]:392 analysis of references to the island's native fauna in unpublished and published historical records has found that gray wolves were resident there at the time of the first French settlement in 1720. In his November 6, 1721 letter to the French Minister of the Marine, Louis Denys de La Ronde reported that the island was home to wolves "of a prodigious size", and sent a wolf pelt back to France to substantiate his claim. As the island was cleared for settlement, the gray wolf population may have been extirpated, or relocated to the mainland across the winter ice: the few subsequent wolf reports date from the mid-nineteenth century and describe the creatures as transient visitors from across the Northumberland Strait.[184]:386

The decline of North American wolf populations coincided with increasing human populations and the expansion of agriculture. By the start of the 20th century, the species had almost disappeared from the eastern USA, excepting some areas of the Appalachians and the northwestern Great Lakes Region. In Canada, the gray wolf was extirpated in New Brunswick and Nova Scotia between 1870 and 1921, and in Newfoundland around 1911. It vanished from the southern regions of Quebec and Ontario between 1850 and 1900. The gray wolf's decline in the prairies began with the extermination of the American bison and other ungulates in the 1860s–70s. From 1900–1930, the gray wolf was virtually eliminated from the western USA and adjoining parts of Canada, because of intensive predator control programs aimed at eradicating the species. The gray wolf was exterminated by federal and state governments from all of the USA by 1960, except in Alaska and northern Minnesota. The decline in North American wolf populations was reversed from the 1930s to the early 1950s, particularly in southwestern Canada, because of expanding ungulate populations resulting from improved regulation of big game hunting. This increase triggered a resumption of wolf control in western and northern Canada. Thousands of wolves were killed from the early 1950s to the early 1960s, mostly by poisoning. This campaign was halted and wolf populations increased again by the mid-1970s.[3]

Modern range

The species' modern range in North America is mostly confined to Alaska and Canada, with populations also occurring in northern Minnesota, northern Wisconsin and Michigan's Upper Peninsula, and small portions of Washington, Idaho, northern Oregon, and Montana. A functional wolf population should exist in California by 2024 according to estimates by state wildlife officials.[185] Canadian wolves began to naturally re-colonize northern Montana around Glacier National Park in 1979, and the first wolf den in the western U.S. in over half a century was documented there in 1986.[186] The wolf population in northwest Montana initially grew as a result of natural reproduction and dispersal to about 48 wolves by the end of 1994.[187] From 1995–1996, wolves from Alberta and British Columbia were relocated to Yellowstone National Park and Idaho. In addition, the Mexican wolf (Canis lupus baileyi) was reintroduced to Arizona and New Mexico in 1998. The gray wolf is found in approximately 80% of its historical range in Canada, thus making it an important stronghold for the species.[3]

Canada is home to about 52,000–60,000 wolves, whose legal status varies according to province and territory. First Nations residents may hunt wolves without restriction, and some provinces require licenses for residents to hunt wolves while others do not. In Alberta, wolves on private land may be baited and hunted by the landowner without requiring a license, and in some areas, wolf hunting bounty programs exist.[188][189] Large-scale wolf population control through poisoning, trapping and aerial hunting is also presently conducted by government-mandated programs in order to support populations of endangered prey species such as woodland caribou.[190]

In Alaska, the gray wolf population is estimated at 6,000–7,000, and can be legally harvested during hunting and trapping seasons, with bag limits and other restrictions. As of 2002, there are 250 wolves in 28 packs in Yellowstone, and 260 wolves in 25 packs in Idaho. The gray wolf received Endangered Species Act (ESA) protection in Minnesota, Wisconsin, and Michigan in 1974, and was re-classed from endangered to threatened in 2003. Reintroduced Mexican wolves in Arizona and New Mexico are protected under the ESA and, as of late 2002, number 28 individuals in eight packs.[191] A female wolf shot in 2013 in Hart County, Kentucky by a hunter was the first gray wolf seen in Kentucky in modern times. DNA analysis by Fish and Wildlife laboratories showed genetic characteristics similar to those of wolves in the Great Lakes Region.[192]

Diseases and parasites

Viral and bacterial infections

Footage of a gray wolf taken from Abruzzo Natural Park showing advanced signs of canine distemper

Viral diseases carried by wolves include rabies, canine distemper, canine parvovirus, infectious canine hepatitis, papillomatosis, and canine coronavirus.[193] Wolves are a major host for rabies in Russia, Iran, Afghanistan, Iraq and India.[194] In wolves, the incubation period is 8–21 days, and results in the host becoming agitated, deserting its pack, and travelling up to 80 kilometres (50 mi) a day, thus increasing the risk of infecting other wolves. Infected wolves do not show any fear of humans, with most documented wolf attacks on people being attributed to rabid animals. Although canine distemper is lethal in dogs, it has not been recorded to kill wolves, except in Canada and Alaska. The canine parvovirus, which causes death by dehydration, electrolyte imbalance, and endotoxic shock or sepsis, is largely survivable in wolves, but can be lethal to pups. Wolves may catch infectious canine hepatitis from dogs, though there are no records of wolves dying from it. Papillomatosis has been recorded only once in wolves, and likely doesn't cause serious illness or death, though it may alter feeding behaviors. The canine coronavirus has been recorded in Alaskan wolves, with infections being most prevalent in winter months.[193]

Bacterial diseases carried by wolves include brucellosis, lyme disease, leptospirosis, tularemia, bovine tuberculosis,[195] listeriosis, anthrax and foot and mouth disease.[194] Wolves can catch Brucella suis from wild and domestic reindeer. While adult wolves tend not to show any clinical signs, it can severely weaken the pups of infected females. Although lyme disease can debilitate individual wolves, it does not appear to have any significant effect on wolf populations. Leptospirosis can be contracted through contact with infected prey or urine, and can cause fever, anorexia, vomiting, anemia, hematuria, icterus, and death. Wolves living near farms are more vulnerable to the disease than those living in the wilderness, probably because of prolonged contact with infected domestic animal waste. Wolves may catch tularemia from lagomorph prey, though its effect on wolves is unknown. Although bovine tuberculosis is not considered a major threat to wolves, it has been recorded to have once killed two wolf pups in Canada.[195]

Parasitic infections

Wolves carry ectoparasites and endoparasites, with wolves in the former Soviet Union having been recorded to carry at least 50 species.[194] Most of these parasites infect wolves without adverse effects, though the effects may become more serious in sick or malnourished specimens.[196] Parasitic infection in wolves is of particular concern to people, as wolves can spread them to dogs, which in turn can carry the parasites to humans. In areas where wolves inhabit pastoral areas, the parasites can be spread to livestock.[194]

Wolves are often infested with a variety of arthropod exoparasites, including fleas, ticks, lice, and mites. The most harmful to wolves, particularly pups, is Sarcoptes scabiei (or mange mite),[196] though they rarely develop full blown mange, unlike foxes.[9] Lice, such as Trichodectes canis, may cause sickness in wolves, but rarely death. Ticks of the genus Ixodes can infect wolves with Lyme disease and Rocky Mountain spotted fever.[196] The tick Dermacentor pictus also infests wolves. Other ectoparasites include biting lice, sucking lice and the fleas Pulex irritans and Ctenocephalides canis.[9]

Endoparasites known to infect wolves include protozoans and helminths (flukes, tapeworms, roundworms and thorny-headed worms). Of 30,000 protozoan species, only a few have been recorded to infect wolves: Isospora, Toxoplasma, Sarcocystis, Babesia, and Giardia.[196] Wolves may carry Neospora caninum, which is of particular concern to farmers, as the disease can be spread to livestock, with infected animals being 3–13 times more likely to miscarry than those not infected.[197][198] Among flukes, the most common in North American wolves is Alaria, which infects small rodents and amphibians that are eaten by wolves. Upon reaching maturity, Alaria migrates to the wolf's intestine, but harms it little. Metorchis conjunctus, which enters wolves through eating fish, infects the wolf's liver or gall bladder, causing liver disease, inflammation of the pancreas, and emaciation. Most other fluke species reside in the wolf's intestine, though Paragonimus westermani lives in the lungs. Tapeworms are commonly found in wolves, as their primary hosts are ungulates, small mammals, and fish, which wolves feed upon. Tapeworms generally cause little harm in wolves, though this depends on the number and size of the parasites, and the sensitivity of the host. Symptoms often include constipation, toxic and allergic reactions, irritation of the intestinal mucosa, and malnutrition. Infections by the tapeworm Echinococcus granulosus in ungulate populations tend to increase in areas with high wolf densities, as wolves can shed Echinoccocus eggs in their feces onto grazing areas. Wolves can carry over 30 roundworm species, though most roundworm infections appear benign, depending on the number of worms and the age of the host. Ancylostoma caninum attaches itself on the intestinal wall to feed on the host's blood, and can cause hyperchromic anemia, emaciation, diarrhea, and possibly death. Toxocara canis, a hookworm known to infect wolf pups in utero, can cause intestinal irritation, bloating, vomiting, and diarrhea. Wolves may catch Dioctophyma renale from minks, which infects the kidneys, and can grow to lengths of 100 cm. D. renale causes the complete destruction of the kidney's functional tissue, and can be fatal if both kidneys are infected. Wolves can tolerate low levels of Dirofilaria immitis for many years without showing any ill effects, though high levels can kill wolves through cardiac enlargement and congestive hepatopathy. Wolves probably become infected with Trichinella spiralis by eating infected ungulates. Although T. spiralis isn't known to produce clinical signs in wolves, it can cause emaciation, salivation, and crippling muscle pains in dogs.[196] Thorny-headed worms rarely infect wolves, though three species have been identified in Russian wolves: Nicolla skrjabini, Macrocantorhynchus catulinus, and Moniliformis moniliformis.[196]

Relationships with humans

Human presence appears to stress wolves, as seen by increased cortisol levels in instances such as snowmobiling near their territory.[199]

In culture

In personal names

Old English literature contains several instances of Anglo-Saxon kings and warriors taking on wulf as a prefix or suffix in their names. Examples include Wulfhere, Cynewulf, Ceonwulf, Wulfheard, Earnwulf, Wulfmǣr, Wulfstān and Æthelwulf. Wolf-related names were also common among pre-Christian Germanic warriors: Wolfhroc (Wolf-Frock), Wolfhetan (Wolf Hide), Isangrim (Grey Mask), Scrutolf (Garb Wolf), Wolfgang (Wolf Gait) and Wolfdregil (Wolf Runner).[200]

Ancient Greek literature is similar: Autolycus ("the wolf itself"), Lycurgus ("wolf-work").

The Latin for "female prostitute" is lupa, and the most famous brothel in Pompeii was the Lupanar.

In folklore, religion and mythology

The wolf is a common motif in the foundational mythologies and cosmologies of peoples throughout Eurasia and North America (corresponding to the historical extent of the habitat of the gray wolf). The obvious attribute of the wolf is its nature of a predator, and correspondingly it is strongly associated with danger and destruction, making it the symbol of the warrior on one hand, and that of the devil on the other. The modern trope of the Big Bad Wolf is a development of this. The wolf holds great importance in the cultures and religions of the nomadic peoples, both of the Eurasian steppe and of the North American Plains. In many cultures, the identification of the warrior with the wolf (totemism) gave rise to the notion of Lycanthropy, the mythical or ritual identification of man and wolf.

In fable and literature

Aesop featured wolves in several of his fables, playing on the concerns of Ancient Greece's settled, sheep-herding world. His most famous is the fable of The Boy Who Cried Wolf, which is directed at those who knowingly raise false alarms, and from which the idiomatic phrase "to cry wolf" is derived. Some of his other fables concentrate on maintaining the trust between shepherds and guard dogs in their vigilance against wolves, as well as anxieties over the close relationship between wolves and dogs. Although Aesop used wolves to warn, criticize and moralize about human behavior, his portrayals added to the wolf's image as a deceitful and dangerous animal.[201] Isengrim the wolf, a character first appearing in the 12th-century Latin poem Ysengrimus, is a major character in the Reynard Cycle, where he stands for the low nobility, whilst his adversary, Reynard the fox, represents the peasant hero. Although portrayed as loyal, honest and moral, Isengrim is forever the victim of Reynard's wit and cruelty, often dying at the end of each story.[202]

The tale of Little Red Riding Hood, first written in 1697 by Charles Perrault, is largely considered to have had more influence than any other source of literature in forging the wolf's negative reputation in the western world. The wolf in this story is portrayed as a potential rapist, capable of imitating human speech.[203] The hunting of wolves, and their attacks on humans and livestock feature prominently in Russian literature, and are included in the works of Tolstoy, Chekhov, Nekrasov, Bunin, Sabaneyev, and others. Tolstoy's War and Peace and Chekhov's Peasants both feature scenes in which wolves are hunted with hounds and borzois.[204] Farley Mowat's largely fictional 1963 memoir Never Cry Wolf was the first positive portrayal of wolves in popular literature, and is largely considered to be the most popular book on wolves, having been adapted into a Hollywood film and taught in several schools decades after its publication. Although credited with having changed popular perceptions on wolves by portraying them as loving, cooperative and noble, it has been criticized for its idealization of wolves and its factual inaccuracies.[205][206][207]

In heraldry and symbolism

Coat of arms of the Elvange family, featuring a wolf charge rampant

The wolf is a frequent charge in English armory. It is illustrated as a supporter on the shields of Lord Welby, Rendel, and Viscount Wolseley, and can be found on the coat of arms of Lovett and the vast majority of the Wilsons and Lows. The demi-wolf is a common crest, appearing in the arms and crests of members of many families, including that of the Wolfes, whose crest depicts a demi-wolf holding a crown in its paws, in reference to the assistance the family gave to Charles II during the battle of Worcester. Wolf heads are common in Scottish heraldry, particularly in the coats of Clan Robertson and Skene. The wolf is the most common animal in Spanish heraldry, and is often depicted as carrying a lamb in its mouth, or across its back.[208] The wolf is featured on the flags of the Confederated Tribes of the Colville Reservation, the Oneida Nation of Wisconsin and the Pawnee.[209] In modern times, the wolf is widely used as an emblem for military and paramilitary groups. It is the unofficial symbol of the spetsnaz, and serves as the logo of the Turkish Grey Wolves. During the Yugoslav Wars, several Serb paramilitary units adopted the wolf as their symbol, including the White Wolves and the Wolves of Vučjak.[210]

Conflicts

Waiting for a Chinook (c. 1900), Charles Marion Russell

Wolf predation on livestock

Livestock depredation has been one of the primary reasons for hunting wolves, and can pose a severe problem for wolf conservation: as well as causing economic losses, the threat of wolf predation causes great stress on livestock producers, and no foolproof solution of preventing such attacks short of exterminating wolves has been found.[211] Some nations help offset economic losses to wolves through compensation programmes or state insurance.[212] Domesticated animals are easy prey for wolves, as they have evolved under constant human protection, and are thus unable to defend themselves very well.[213] Wolves typically resort to attacking livestock when wild prey is depleted: in Eurasia, a large part of the diet of some wolf populations consists of livestock, while such incidences are rare in North America, where healthy populations of wild prey have been largely restored.[211] The majority of losses occur during the summer grazing period, with untended livestock in remote pastures being the most vulnerable to wolf predation.[214] The most frequently targeted livestock species are sheep (Europe), domestic reindeer (northern Scandinavia), goats (India), horses (Mongolia), cattle and turkeys (North America).[211] The number of animals killed in single attacks varies according to species: most attacks on cattle and horses result in one death, while turkeys, sheep and domestic reindeer may be killed in surplus.[215] Wolves mainly attack livestock when the animals are grazing, though they occasionally break into fenced enclosures.[95] In some cases, wolves do not need to physically attack livestock to negatively affect it: the stress livestock experiences in being vigilant for wolves may result in miscarriages, weight loss and a decrease in meat quality.[197]

Conflicts with dogs

Being the most abundant carnivores, feral and free-ranging dogs have the greatest potential to compete with wolves. A review of the studies in the competitive effects of dogs on sympatric carnivores did not mention any research on competition between dogs and wolves.[216][217] Competition would favor the wolf, which is known to kill dogs, however wolves tend to live in pairs or in small packs in areas where they are highly persecuted, giving them a disadvantage facing large groups of dogs.[217][218]

Wolves kill dogs on occasion, with some wolf populations relying on dogs as an important food source.[211] In Croatia, wolves kill more dogs than sheep, and wolves in Russia appear to limit stray dog populations. Wolves may display unusually bold behavior when attacking dogs accompanied by people, sometimes ignoring nearby humans.[211] Wolf attacks on dogs may occur both in house yards and in forests.[219] Wolf attacks on hunting dogs are considered a major problem in Scandinavia and Wisconsin.[211][219] The most frequently killed hunting breeds in Scandinavia are harriers, with older animals being most at risk, likely because they are less timid than younger animals, and react to the presence of wolves differently. Large hunting dogs such as Swedish elkhounds are more likely to survive wolf attacks because of their better ability to defend themselves.[219]

Although the numbers of dogs killed each year are relatively low, it induces a fear of wolves entering villages and farmyards to take dogs. In many cultures, there are strong social and emotional bonds between humans and their dogs that can be seen as family members or working team members. The loss of a dog can lead to strong emotional responses with demands for more liberal wolf hunting regulations.[217]

Dogs that are employed to guard sheep help to mitigate human–wolf conflicts, and are often proposed as one of the non-lethal tools in the conservation of wolves.[217][220] Shepherd dogs are not particularly aggressive, but they can disrupt potential wolf predation by displaying what is to the wolf ambiguous behaviors, such as barking, social greeting, invitation to play or aggression.[217][221] The historical use of shepherd dogs across Eurasia has been effective against wolf predation,[217][221] especially when confining sheep in the presence of several livestock-guarding dogs.[217][222] However, shepherd dogs are sometimes killed by wolves.[217][223]

Wolf predation on humans

Child snatched by a wolf (1914), Le Petit Journal

The fear of wolves has been pervasive in many societies, though humans are not part of the wolf's natural prey.[21] How wolves react to humans depends largely on their prior experience with people: wolves lacking any negative experience of humans, or which are food-conditioned, may show little fear of people.[224] Although wolves may react aggressively under provocation, such attacks are mostly limited to quick bites on extremities, and the attacks are not pressed. Predatory attacks (attacks by wolves treating humans as food) may be preceded by a long period of habituation, in which wolves gradually lose their fear of humans. The victims are repeatedly bitten on the head and face, and are then dragged off and consumed, unless the wolves are driven off. Such attacks typically occur only locally, and do not stop until the wolves involved are eliminated. Predatory attacks can occur at any time of the year, with a peak in the June–August period, when the chances of people entering forested areas (for livestock grazing or berry and mushroom picking) increase,[21] though cases of non-rabid wolf attacks in winter have been recorded in Belarus, Kirov and Irkutsk oblasts, Karelia and Ukraine.[9] Also, wolves with pups experience greater food stresses during this period.[9]

The majority of victims of predatory wolf attacks are children under the age of 18 and, in the rare cases where adults are killed, the victims are almost always women. Cases of rabid wolves are low when compared to other species, as wolves do not serve as primary reservoirs of the disease, but can be infected by animals such as dogs, jackals and foxes. Incidents of rabies in wolves are very rare in North America, though numerous in the eastern Mediterranean, Middle East and Central Asia. Wolves apparently develop the "furious" phase of rabies to a very high degree which, coupled with their size and strength, makes rabid wolves perhaps the most dangerous of rabid animals,[21] with bites from rabid wolves being 15 times more dangerous than those of rabid dogs.[9] Rabid wolves usually act alone, travelling large distances and often biting large numbers of people and domestic animals. Most rabid wolf attacks occur in the spring and autumn periods. Unlike with predatory attacks, the victims of rabid wolves are not eaten, and the attacks generally only occur on a single day. The victims are chosen at random, though the majority of cases involve adult men. In the half-century up to 2002, there were eight fatal attacks in Europe and Russia, and more than 200 in south Asia.[21] Between 2005–2010, two people were killed in North America.[225][226]

Human predation on wolves

Carcasses of hunted wolves in Russia.

Wolves are difficult to hunt because of their elusiveness, sharp senses, high endurance, and ability to quickly incapacitate and kill hunting dogs.[227] Historic methods include killing of spring-born litters in their dens, coursing with dogs (usually combinations of sighthounds, bloodhounds and fox terriers), poisoning with strychnine, and trapping.[228][229][230] A popular method of wolf hunting in Russia involves trapping a pack within a small area by encircling it with fladry poles carrying a human scent. This method relies heavily on the wolf's fear of human scents, though it can lose its effectiveness when wolves become accustomed to the smell.[230] Some hunters are able to lure wolves by imitating their calls.[230] In Kazakhstan and Mongolia, wolves are traditionally hunted with eagles and falcons, though this practise is declining, as experienced falconers are becoming few in number.[230] Shooting wolves from aircraft is highly effective, due to increased visibility and direct lines of fire,[230] but is controversial.[231] Several types of dog, including like the Borzoi, Irish wolfhound, and Kyrgyz Tajgan, have been specifically bred for wolf hunting.[217]

As pets and working animals

Gray wolves and coyotes used as draught animals in northern Ontario, 1923

Wild wolves are sometimes kept as exotic pets and, in some rarer occasions, as working animals. Although closely related to domesticated dogs, wolves do not show the same tractability as dogs in living alongside humans, and generally, much more work is required in order to obtain the same amount of reliability. Wolves also need much more space than dogs, about 26–39 square kilometres (10–15 sq mi), so they can exercise.[232]

See also

Further reading

 • Apollonio, Marco; Mattioli, Luca (2006). Il Lupo in Provincia di Arezzo (in Italian). Editrice Le Balze. ISBN 88-7539-123-8. 
 • Bibikov, D. I. (1985). "Volk: Proiskhozhdenie, sistematika, morfologia, ekologia [The Wolf: History, Systematics, Morphology and Ecology]" (in Russian). Nauka, Moscow, USSR. ASIN B001A1TKK4. 
 • Busch, Robert H. (2009). Wolf Almanac. The Lyons Press. ISBN 1-59921-069-X. 
 • Coleman, Jon T. (2006). Vicious: Wolves and Men in America. Yale University Press. ISBN 0-300-11972-0. 
 • Dutcher, Jim; Dutcher, Jamie (2003). Wolves at Our Door: The Extraordinary Story of the Couple Who Lived with Wolves. William Andrew. ISBN 0-7434-0049-6. 
 • Fischer, Hank (1995). Wolf Wars. Falcon. ISBN 1-56044-352-9. 
 • Fuller, Todd K. (2004). "Wolves of the World". Voyageur Press. ISBN 0-89658-640-5. 
 • Grooms, Steve (1999). "Return of the Wolf". Northword Press. ISBN 1-55971-717-3. 
 • Hampton, Bruce (1997). The Great American Wolf. Holt Paperbacks. ISBN 0-8050-5528-2. 
 • Harrington, Fred H.; Paquet, Paul C. (1982). Wolves of the world: perspectives of behavior, ecology, and conservation. Simon & Schuster. ISBN 0-8155-0905-7. 
 • McIntyre, Rick (1996). A Society of Wolves: National Parks and the Battle over the Wolf. Voyageur Press. ISBN 0-89658-325-2. 
 • McNamee, Thomas (1998). The Return of the Wolf to Yellowstone. Holt Paperbacks. ISBN 0-8050-5792-7. 
 • Mech, L. David (1966). Wolves of Isle Royale. U.S. Department of the Interior, Park Service. 
 • Mech, L. David (1993). "The Way of the Wolf". Voyageur Press. ISBN 0-89658-179-9. 
 • Murie, Adolph (1944). Wolves of Mount McKinley. U.S. Department of the Interior, Park Service. 
 • Musiani, Marco; Boitani, Luigi; Paquet, Paul C. (2010). The World of Wolves: New Perspectives on Ecology, Behaviour, and Management. University of Calgary Press. ISBN 1-55238-269-9. 
 • Nie, Martin (2003). Beyond Wolves: The Politics of Wolf Recovery and Management. University of Minnesota Press. ISBN 0-300-11972-0. 
 • Peterson, Rolf Olin (1977). Wolf Ecology and Prey Relationships on Isle Royale. National Park Service Scientific Monograph Series. 
 • Weaver, John (1978). Wolves of Yellowstone. U.S. Department of the Interior, Park Service. 

Notes

 1. ^ The species Canis lupus also includes the domestic dog (Canis lupus familiaris) and the dingo (Canis lupus dingo), both of which are regarded as man-made variants. However, neither dogs nor dingoes are referred to as gray wolves. Throughout this article, the term "gray wolf" will be used to refer collectively to naturally occurring subspecies, especially the nominate subspecies, Canis lupus lupus.
 2. ^ The term "western wolf" is primarily used by American taxonomists in distinguishing Canis lupus from Canis lycaon, the so-called "eastern wolf" of North America.[5]
 3. ^ In the past, the prevailing view on gray wolf packs was that they consisted of individuals vying with each other for dominance, with dominant gray wolves being referred to as the "alpha" male and female, and the subordinates as "beta" and "omega" wolves. This terminology was first used in 1947 by Rudolf Schenkel of the University of Basel, who based his findings on researching the behavior of captive gray wolves. This view on gray wolf pack dynamics was later popularized by L. David Mech in his 1970 book The Wolf. He formally disavowed this terminology in 1999, explaining that it was heavily based on the behavior of captive packs consisting of unrelated individuals, an error reflecting the once prevailing view that wild pack formation occurred in winter among independent gray wolves. Later research on wild gray wolves revealed that the pack is usually a family consisting of a breeding pair and its offspring of the previous 1–3 years.[63]

References

 1. ^ a b Mech, L.D., Boitani, L. (IUCN SSC Wolf Specialist Group) (2010). "Canis lupus". IUCN Red List of Threatened Species. Version 2011.2. International Union for Conservation of Nature. 
 2. ^ a b Linnæus, Carl (1758). Systema naturæ per regna tria naturæ, secundum classes, ordines, genera, species, cum characteribus, differentiis, synonymis, locis. Tomus I (in Latin) (10 ed.). Holmiæ (Stockholm): Laurentius Salvius. pp. 39–40. Retrieved November 23, 2012. 
 3. ^ a b c d e f g h i j Paquet, P. & Carbyn, L. W. (2003). Gray wolf Canis lupus and allies", in Feldhamer, George A. et al. Wild Mammals of North America: Biology, Management, and Conservation, JHU Press, pp. 482-510, ISBN 0-8018-7416-5
 4. ^ a b c Mech, L. D. & Boitani, L. (2004). Grey wolf Canis lupus Linnaeus, 1758, pp. 124-129 in Sillero-Zubiri, C., Hoffmann, M. & Macdonald, D.W. (eds), Canids: Foxes, Wolverhampton Wanderers F.C., Jackals and Dogs: Status Survey and Conservation Action Plan, IUCN/SSC Canid Specialist Group. Gland, Switzerland and Cambridge, UK. ISBN 2-8317-0786-2.
 5. ^ a b c d e Chambers SM, Fain SR, Fazio B, Amaral M (2012). "An account of the taxonomy of North American wolves from morphological and genetic analyses". North American Fauna. 77: 1–67. doi:10.3996/nafa.77.0001. 
 6. ^ Mech 1981, p. 11
 7. ^ Young & Goldman 1944, p. 1
 8. ^ a b c Wozencraft, W.C. (2005). "Order Carnivora". In Wilson, D.E.; Reeder, D.M. Mammal Species of the World: A Taxonomic and Geographic Reference (3rd ed.). Johns Hopkins University Press. pp. 575–577. ISBN 978-0-8018-8221-0. OCLC 62265494.  url=https://books.google.com/books?id=JgAMbNSt8ikC&pg=PA576
 9. ^ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag ah ai aj ak al am an ao ap aq ar Heptner, V.G. and Naumov, N.P. (1998). Mammals of the Soviet Union Vol.II Part 1a, SIRENIA AND CARNIVORA (Sea cows; Wolves and Bears), Science Publishers, Inc. USA., pp. 164-270, ISBN 1-886106-81-9
 10. ^ a b c Fox, M. W. (1978). The Dog: Its Domestication and Behavior. Garland STPM Press. pp. 21–40. ISBN 0-8240-9858-7
 11. ^ a b Zimen 1981, pp. 68
 12. ^ a b Mech, L. D.; Christensen, B. W.; Asa, C. S.; Callahan, M; Young, J. K. (2014). "Production of Hybrids between Western Gray Wolves and Western Coyotes". PLOS One. 9 (2): e88861. Bibcode:2014PLoSO...988861M. doi:10.1371/journal.pone.0088861. PMC 3934856Freely accessible. PMID 24586418. 
 13. ^ a b Gaubert P, Bloch C, Benyacoub S, Abdelhamid A, Pagani P, et al. (2012). "Reviving the African Wolf Canis lupus lupaster in North and West Africa: A Mitochondrial Lineage Ranging More than 6,000 km Wide". PLOS One. 7 (8): e42740. Bibcode:2012PLoSO...742740G. doi:10.1371/journal.pone.0042740. PMC 3416759Freely accessible. PMID 22900047. 
 14. ^ a b Moura, A. E.; Tsingarska, E.; Dąbrowski, M. J.; Czarnomska, S. D.; Jędrzejewska, B. A.; Pilot, M. G. (2013). "Unregulated hunting and genetic recovery from a severe population decline: The cautionary case of Bulgarian wolves". Conservation Genetics. 15 (2): 405–417. doi:10.1007/s10592-013-0547-y. 
 15. ^ a b Mech & Boitani 2003, pp. 1–2
 16. ^ a b Perry, R. (1964). The World of the Tiger, Cassell & Company ltd, p. 148
 17. ^ a b Lopez 1978, p. 29
 18. ^ a b Mech & Boitani 2003, p. 265
 19. ^ Mech & Boitani 2003, p. xi
 20. ^ a b Boitani, L. (1995). "Ecological and cultural diversities in the evolution of wolf-human relationships", in Ecology and conservation of wolves in a changing world, eds. Carbyn, L. N., Fritts, S. H., and Seip, D. R., eds. pp. 3-12, Edmonton: Canadian Circumpolar Institute
 21. ^ a b c d e f Linnell, J. D. C. (2002). The Fear of Wolves: A Review of Wolf Attacks on Humans (PDF). Norsk institutt for naturforskning (NINA). ISBN 82-426-1292-7. 
 22. ^ Harper, Douglas. "wolf". Online Etymology Dictionary. 
 23. ^ Mech, L. David (1981). The Wolf: The Ecology and Behaviour of an Endangered Species, University of Minnesota Press, p. 354, ISBN 0-8166-1026-6
 24. ^ Flower, Lucy O.H.; Schreve, Danielle C. (2014). "An investigation of palaeodietary variability in European Pleistocene canids". Quaternary Science Reviews. 96: 188–203. Bibcode:2014QSRv...96..188F. doi:10.1016/j.quascirev.2014.04.015. 
 25. ^ Leonard, Jennifer (2014). "Ecology drives evolution in grey wolves" (PDF). Evolution Ecology Research. 16: 461–473. 
 26. ^ Van Valkenburgh, Blaire; Hayward, Matthew W.; Ripple, William J.; Meloro, Carlo; Roth, V. Louise (2016). "The impact of large terrestrial carnivores on Pleistocene ecosystems". Proceedings of the National Academy of Sciences. 113 (4): 862–867. doi:10.1073/pnas.1502554112. PMC 4743832Freely accessible. PMID 26504224. 
 27. ^ Fan, Zhenxin; Silva, Pedro; Gronau, Ilan; Wang, Shuoguo; Armero, Aitor Serres; Schweizer, Rena M.; Ramirez, Oscar; Pollinger, John; Galaverni, Marco; Ortega Del-Vecchyo, Diego; Du, Lianming; Zhang, Wenping; Zhang, Zhihe; Xing, Jinchuan; Vilà, Carles; Marques-Bonet, Tomas; Godinho, Raquel; Yue, Bisong; Wayne, Robert K. (2016). "Worldwide patterns of genomic variation and admixture in gray wolves". Genome Research. 26 (2): 163–73. doi:10.1101/gr.197517.115. PMID 26680994. 
 28. ^ Stronen, Astrid V.; Jä™Drzejewska, Bogumiå'a; Pertoldi, Cino; Demontis, Ditte; Randi, Ettore; Niedziaå'Kowska, Magdalena; Pilot, MaÅ'Gorzata; Sidorovich, Vadim E.; Dykyy, Ihor; Kusak, Josip; Tsingarska, Elena; Kojola, Ilpo; Karamanlidis, Alexandros A.; Ornicans, Aivars; Lobkov, Vladimir A.; Dumenko, Vitalii; Czarnomska, Sylwia D. (2013). "North-South Differentiation and a Region of High Diversity in European Wolves (Canis lupus)". PLOS One. 8 (10): e76454. doi:10.1371/journal.pone.0076454. PMC 3795770Freely accessible. PMID 24146871. 
 29. ^ a b Schweizer, Rena M.; Vonholdt, Bridgett M.; Harrigan, Ryan; Knowles, James C.; Musiani, Marco; Coltman, David; Novembre, John; Wayne, Robert K. (2016). "Genetic subdivision and candidate genes under selection in North American grey wolves". Molecular Ecology. 25 (1): 380–402. doi:10.1111/mec.13364. PMID 26333947. 
 30. ^ a b Schweizer, Rena M.; Robinson, Jacqueline; Harrigan, Ryan; Silva, Pedro; Galverni, Marco; Musiani, Marco; Green, Richard E.; Novembre, John; Wayne, Robert K. (2016). "Targeted capture and resequencing of 1040 genes reveal environmentally driven functional variation in grey wolves". Molecular Ecology. 25 (1): 357–79. doi:10.1111/mec.13467. PMID 26562361. 
 31. ^ a b c Mech & Boitani 2003, p. 257
 32. ^ Iacolina, Laura; Scandura, Massimo; Gazzola, Andrea; Cappai, Nadia; Capitani, Claudia; Mattioli, Luca; Vercillo, Francesca; Apollonio, Marco (2010). "Y-chromosome microsatellite variation in Italian wolves: A contribution to the study of wolf-dog hybridization patterns". Mammalian Biology - Zeitschrift für Säugetierkunde. 75 (4): 341. doi:10.1016/j.mambio.2010.02.004. 
 33. ^ a b c Anderson, T. M.; Vonholdt, B. M.; Candille, S. I.; Musiani, M.; Greco, C.; Stahler, D. R.; Smith, D. W.; Padhukasahasram, B.; Randi, E.; Leonard, J. A.; Bustamante, C. D.; Ostrander, E. A.; Tang, H.; Wayne, R. K.; Barsh, G. S. (2009). "Molecular and Evolutionary History of Melanism in North American Gray Wolves". Science. 323 (5919): 1339–1343. Bibcode:2009Sci...323.1339A. doi:10.1126/science.1165448. PMC 2903542Freely accessible. PMID 19197024. 
 34. ^ a b Kopaliani, N.; Shakarashvili, M.; Gurielidze, Z.; Qurkhuli, T.; Tarkhnishvili, D. (2014). "Gene Flow between Wolf and Shepherd Dog Populations in Georgia (Caucasus)". Journal of Heredity. 105 (3): 345–53. doi:10.1093/jhered/esu014. PMID 24622972. 
 35. ^ Rutledge, L. Y.; Garroway, C. J.; Loveless, K. M.; Patterson, B. R. (2010). "Genetic differentiation of eastern wolves in Algonquin Park despite bridging gene flow between coyotes and grey wolves". Heredity. 105 (6): 520–31. doi:10.1038/hdy.2010.6. PMID 20160760. 
 36. ^ Hailer, F.; Leonard, J. A. (2008). Harpending, Henry, ed. "Hybridization among Three Native North American Canis Species in a Region of Natural Sympatry". PLOS One. 3 (10): e3333. Bibcode:2008PLoSO...3.3333H. doi:10.1371/journal.pone.0003333. PMC 2556088Freely accessible. PMID 18841199. 
 37. ^ Ardizzoni, S. (September 1, 2013), "Texas State University Researcher Helps Unravel Mystery of Texas 'Blue Dog' Claimed to be Chupacabra", Bio News Texas
 38. ^ a b c d e Mech, D. L. (1974). "Canis lupus" (PDF). Mammalian Species. 37 (37): 1–6. doi:10.2307/3503924. JSTOR 3503924. [dead link]
 39. ^ Hunter, Luke & Barrett, Priscilla (2011). A Field Guide to the Carnivores of the World, New Holland Publishers, p. 100, ISBN 978-1-84773-346-7
 40. ^ Mech, L. D. 1970. The Wolf: the Ecology and Behavior of an Endangered Species. Natural History Press, New York, New York, 384 pp.
 41. ^ Mech, L. D. 1974. A new profile for the wolf. Natural History 83:26–31.
 42. ^ Macdonald, D. W. 1984. Encyclopedia of Mammals. Facts on File Incorporated, New York, New York, 895 pp.
 43. ^ a b Anyonge, William; Roman, Chris (2006). "New body mass estimates for Canis dirus, the extinct Pleistocene dire wolf". Journal of Vertebrate Paleontology. 26: 209–212. doi:10.1671/0272-4634(2006)26[209:NBMEFC]2.0.CO;2. 
 44. ^ Heptner, V. G. & Naumov, N. P. (1998) Mammals of the Soviet Union Vol.II Part 1a, SIRENIA AND CARNIVORA (Sea cows; Wolves and Bears), Science Publishers, Inc. USA., pp. 184-187, ISBN 1-886106-81-9
 45. ^ a b c Lopez 1978, p. 19
 46. ^ a b Lopez 1978, p. 18
 47. ^ Young & Goldman 1944, p. 69
 48. ^ a b Mech 1981, p. 13
 49. ^ a b Lopez 1978, p. 23
 50. ^ Mech & Boitani 2003, p. 32
 51. ^ a b Nowak, Ronald M; and Paradiso, John L. (1983). Walker's Mammals of the World. 4th ed. Baltimore: Johns Hopkins University Press. p. 953.
 52. ^ Constable, P., Hinchcliff, K., Demma, N., Callahan, M., Dale, B., Fox, K., . . . Kramer, L. (1998). Electrocardiographic consequences of a peripatetic lifestyle in gray wolves (Canis lupus). Comparative Biochemistry and Physiology Part A: Molecular & Integrative Physiology, 120(3), 557-563. doi:10.1016/s1095-6433(98)10066-1
 53. ^ Zhang, W., Fan, Z., Han, E., Hou, R., Zhang, L., Galaverni, M., . . . Zhang, Z. (2014). Hypoxia adaptations in the Grey wolf (Canis lupus chanco) from Qinghai-Tibet Plateau. PLoS Genetics, 10(7). doi:10.1371/journal.pgen.1004466
 54. ^ Mech 1981, p. 14
 55. ^ Therrien, F. O. (2005). "Mandibular force profiles of extant carnivorans and implications for the feeding behaviour of extinct predators". Journal of Zoology. 267 (3): 249–270. doi:10.1017/S0952836905007430. 
 56. ^ Mech & Boitani 2003, p. 112
 57. ^ Lopez 1978, p. 26
 58. ^ Wroe, S.; McHenry, C.; Thomason, J. (2005). "Bite club: Comparative bite force in big biting mammals and the prediction of predatory behaviour in fossil taxa". Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences. 272 (1563): 619–25. doi:10.1098/rspb.2004.2986. PMC 1564077Freely accessible. PMID 15817436. 
 59. ^ Lopez 1978, p. 21
 60. ^ Mech 1981, pp. 16–17
 61. ^ Lopez 1978, p. 22
 62. ^ Khosravi, R.; Asadi Aghbolaghi, M.; Rezaei, H. R.; Nourani, E.; Kaboli, M. (2014). "Is black coat color in wolves of Iran an evidence of admixed ancestry with dogs?". Journal of Applied Genetics. 56 (1): 97–105. doi:10.1007/s13353-014-0237-6. PMID 25085671. 
 63. ^ Mech, L. David. (1999). "Alpha status, dominance, and division of labor in wolf packs". Canadian Journal of Zoology. 77 (8): 1196–1203. doi:10.1139/z99-099. Archived from the original on December 14, 2005. 
 64. ^ a b Mech & Boitani 2003, pp. 2–3, 28
 65. ^ Mech & Boitani 2003, pp. 12–13
 66. ^ Mech & Boitani 2003, p. 38
 67. ^ Molnar, B., Fattebert, J., Palme, R., Ciucci, P., Betschart, B., Smith, D. W., & Diehl, P. (2015). Environmental and intrinsic correlates of stress in free-ranging wolves. PLOS One, 10(9). doi:10.1371/journal.pone.0137378
 68. ^ a b Jędrzejewski, W. O.; Schmidt, K.; Theuerkauf, J. R.; Jędrzejewska, B. A.; Kowalczyk, R. (2007). "Territory size of wolves Canis lupus: Linking local (Białowieża Primeval Forest, Poland) and Holarctic-scale patterns". Ecography. 30: 66–76. doi:10.1111/j.0906-7590.2007.04826.x. 
 69. ^ a b c Mech & Boitani 2003, pp. 19–26
 70. ^ Mech, L. D. (1977). "Wolf-Pack Buffer Zones as Prey Reservoirs". Science. 198 (4314): 320–321. Bibcode:1977Sci...198..320M. doi:10.1126/science.198.4314.320. PMID 17770508. 
 71. ^ Mertl-Millhollen, A. S.; Goodmann, P. A.; Klinghammer, E. (1986). "Wolf scent marking with raised-leg urination". Zoo Biology. 5: 7–20. doi:10.1002/zoo.1430050103. 
 72. ^ Paquet, P. C. (1991). "Scent-marking behavior of sympatric wolves (Canis lupus) and coyotes (C.latrans) in Riding Mountain National Park". Canadian Journal of Zoology. 69 (7): 1721–1727. doi:10.1139/z91-240. 
 73. ^ Asa, C. S.; Mech, L. D.; Seal, U. S.; Plotka, E. D. (1990). "The influence of social and endocrine factors on urine-marking by captive wolves (Canis lupus)". Hormones and Behavior. 24 (4): 497–509. doi:10.1016/0018-506X(90)90038-Y. PMID 2286365. 
 74. ^ Harrington, Fred H. (1981). "Urine-Marking and Caching Behavior in the Wolf". Behaviour. 76 (3/4): 280–288. doi:10.1163/156853981X00112. JSTOR 4534102. 
 75. ^ Zub, K; Jedrzejewski, J; Schmidt, W; Theuerkauf, B; Jedrzejewska, K; Kowalczyk, R (2003). "Wolf Pack Territory Marking in the Bialowieza Primeval Forest (Poland)". Behaviour. 140 (5): 635–648. doi:10.1163/156853903322149478. JSTOR 4536049. 
 76. ^ Mech, David L., Adams, Layne G., Meier, Tomas J., Burch, John W., & Dale, Bruce W. (2003). The Wolves of Denali, University of Minnesota Press, p. 163, ISBN 0-8166-2959-5
 77. ^ Asa, Cheryl S., and Carolina Valdespino. "Canid reproductive biology: an integration of proximate mechanisms and ultimate causes." American Zoologist 38.1 (1998): 251-259.
 78. ^ Smith, Douglas W. (2006). Decade of the Wolf: Returning the Wild to Yellowstone, Lyons Press, ISBN 1-59228-886-3
 79. ^ Riedman, M. L. (1982). "The Evolution of Alloparental Care and Adoption in Mammals and Birds". The Quarterly Review of Biology. 57 (4): 405. doi:10.1086/412936. 
 80. ^ Roughgarden, Joan (2004). Evolution's rainbow: diversity, gender, and sexuality in nature and people. University of California Press. pp. 140–. ISBN 978-0-520-24073-5. 
 81. ^ Bagemihl, Bruce (2000). Biological Exuberance: Animal Homosexuality and Natural Diversity. St. Martin's Press. ISBN 978-1-4668-0927-7. 
 82. ^ Mech & Boitani 2003, p. 175
 83. ^ a b c Mech & Boitani 2003, pp. 42–46
 84. ^ a b Mech & Boitani 2003, pp. 46–49
 85. ^ a b Mech & Boitani 2003, p. 176
 86. ^ Graves 2007, p. 42
 87. ^ a b c Mech & Boitani 2003, pp. 119–121
 88. ^ a b Lopez 1978, p. 43
 89. ^ Mech 1981, pp. 196–199
 90. ^ a b Graves 2007, p. 43
 91. ^ Mech 1981, pp. 199–200
 92. ^ Mech 1981, pp. 200–201
 93. ^ Mech 1981, pp. 201–202
 94. ^ Mech 1981, pp. 202–203
 95. ^ a b c Graves 2007, p. 45
 96. ^ a b Zimen 1981, pp. 217–218
 97. ^ Mech & Boitani 2003, p. 144
 98. ^ Lopez 1978, pp. 54–55
 99. ^ Mech 1981, p. 185
 100. ^ Mech & Boitani 2003, p. 58
 101. ^ Mech & Boitani 2003, pp. 122–5
 102. ^ a b Mech & Boitani 2003, pp. 201
 103. ^ Zimen 1981, p. 52
 104. ^ a b Mech & Boitani 2003, p. 90
 105. ^ Lopez 1978, p. 44
 106. ^ Mech & Boitani 2003, p. 93
 107. ^ Lopez 1978, p. 47
 108. ^ Ueda, Sayoko; Kumagai, Gaku; Otaki, Yusuke; Yamaguchi, Shinya; Kohshima, Shiro (2014). "A Comparison of Facial Color Pattern and Gazing Behavior in Canid Species Suggests Gaze Communication in Gray Wolves (Canis lupus)". PLOS One. 9 (6): e98217. Bibcode:2014PLoSO...998217U. doi:10.1371/journal.pone.0098217. PMC 4053341Freely accessible. PMID 24918751. 
 109. ^ a b c Lopez 1978, p. 38
 110. ^ a b c Seton, E. T. (1909) Life-histories of northern animals : an account of the mammals of Manitoba, part II, New York City : Scribner, pp. 749-788
 111. ^ Mech & Boitani 2003, p. 16
 112. ^ Zimen 1981, p. 73
 113. ^ a b c Lopez 1978, pp. 39–41
 114. ^ a b c Mech & Boitani 2003, pp. 80–86
 115. ^ Fox, M. W. (1972). "The Social Significance of Genital Licking in the Wolf, Canis lupus". Journal of Mammalogy. 53 (3): 637–640. doi:10.2307/1379064. JSTOR 1379064. 
 116. ^ Peters, R. P.; Mech, L. D. (1975). "Scent-marking in wolves". American Scientist. 63 (6): 628–637. Bibcode:1975AmSci..63..628P. PMID 1200478. 
 117. ^ Lopez 1978, pp. 19–20
 118. ^ Newsome, Thomas M.; Boitani, Luigi; Chapron, Guillaume; Ciucci, Paolo; Dickman, Christopher R.; Dellinger, Justin A.; López-Bao, José V.; Peterson, Rolf O.; Shores, Carolyn R.; Wirsing, Aaron J.; Ripple, William J. (2016). "Food habits of the world's grey wolves". Mammal Review. 46 (4): 255. doi:10.1111/mam.12067. 
 119. ^ Earle, M (1987). "A flexible body mass in social carnivores". American Naturalist. 129 (5): 755–760. doi:10.1086/284670. 
 120. ^ Sorkin, Boris (2008). "A biomechanical constraint on body mass in terrestrial mammalian predators". Lethaia. 41 (4): 333–347. doi:10.1111/j.1502-3931.2007.00091.x. 
 121. ^ Mech, L. David (1966). The Wolves of Isle Royale. Fauna Series 7. Fauna of the National Parks of the United States. p. 76. ISBN 1-4102-0249-6. 
 122. ^ Mech 1981, p. 172
 123. ^ Mech 1981, p. 180
 124. ^ Klein, D. R. (1995). "The introduction, increase, and demise of wolves on Coronation Island, Alaska", pp. 275–280 in L. N. Carbyn, S. H. Fritts, and D. R. Seip (eds.) Ecology and conservation of wolves in a changing world. Canadian Circumpolar Institute, Occasional Publication No. 35.
 125. ^ Graves 2007, p. 75
 126. ^ Woodford, Riley. "Alaska's Salmon-Eating Wolves". Wildlifenews.alaska.gov. Retrieved March 16, 2010. 
 127. ^ Bishop, N. (1975). Social behavior of langur monkeys (Presbytis entellus) in a high altitude environment. Doctoral dissertation. University of California, Berkeley, California
 128. ^ Biquand, S.; Urios, V.; Boug, A.; Vila, C.; Castroviejo, J.; Nader, I. (1994). "Fishes as diet of a wolf (Canis lupus arabs) in Saudi Arabia". Mammalia. 58 (3): 492–494. doi:10.1515/mamm.1994.58.3.489. 
 129. ^ Mech & Boitani 2003, p. 107
 130. ^ Mech & Boitani 2003, p. 109
 131. ^ a b Mech & Boitani 2003, pp. 266–68
 132. ^ Robbins, Jim (1998). "Weaving A New Web: Wolves Change An Ecosystem". Smithsonian National Zoological Park. Archived from the original on January 24, 2009. Retrieved August 10, 2007. 
 133. ^ Giannatos G. (2004). Conservation Action Plan for the golden jackal Canis aureus L. in Greece. WWF Greece: 1–47
 134. ^ Mech & Boitani 2003, p. 269
 135. ^ Nair, M. V.; Panda, S. K. (2013). "Just Friends". Sanctuary Asia. XXXIII: 3. 
 136. ^ Mech & Boitani 2003, pp. 261–63
 137. ^ Mech & Boitani 2003, pp. 263–64
 138. ^ Richardson, E.S; Andriashek, D (2006). "Wolf (Canis lupus) Predation of a Polar Bear (Ursus maritimus) Cub on the Sea Ice off Northwestern Banks Island, Northwest Territories, Canada" (PDF). Arctic. 59 (3): 322–324. doi:10.14430/arctic318. Retrieved March 16, 2010. 
 139. ^ H. Monchot and M. Mashkour "Hyenas around the cities. The case of Kaftarkhoun (Kashan- Iran)," Journal of Taphonomy 8/1, 2010, pp.17-32.
 140. ^ Mills, M. G. L.; Mills, Gus; Hofer, Heribert (1998). Hyaenas: status survey and conservation action plan. IUCN. pp. 24–25. ISBN 978-2-8317-0442-5. 
 141. ^ Nayak, S.; Shah, S.; Borah, J. (2015). "Going for the kill: an observation of wolf-hyaena interaction in Kailadevi Wildlife Sanctuary, Rajasthan, India". Canid Biology & Conservation. 18 (7): 27–29. 
 142. ^ "BBC Two – Wild Arabia, The Jewel of Arabia, Wolves vs hyena". BBC. 
 143. ^ Dinets, Vladimir; Eligulashvili, Beniamin (February 2016). "Striped hyenas in gray wolf packs: cooperation, commensalism or singular aberration?" (PDF). Zoology in the Middle East. 62: 85–87. doi:10.1080/09397140.2016.1144292. Retrieved February 20, 2016. 
 144. ^ Mech & Boitani 2003, pp. 264–65
 145. ^ Grooms, Steve (2010). "Cougar Wolf Interactions: It's a Lot Like Cats and Dogs". International Wolf. 20 (2): 8–11. 
 146. ^ a b Heptner, V. G. & Sludskii, A. A. (1992). Mammals of the Soviet Union: Carnivora (hyaenas and cats), Volume 2. BRILL, ISBN 90-04-08876-8
 147. ^ "Wolf". Snow Leopard Trust. Archived from the original on February 25, 2015. 
 148. ^ Sunquist, Melvin E. & Sunquist, Fiona (2002). Wild cats of the world, University of Chicago Press, p. 167 ISBN 0-226-77999-8
 149. ^ "Yellowstone Wildlife – Wolverhampton Wanderers F.C." Yellowstone National Park. 
 150. ^ "Gulo gulo" (PDF). American Society of Mammalogists. Archived from the original (PDF) on June 17, 2012. 
 151. ^ Miquelle, D.G., Stephens, P.A., Smirnov, E.N., Goodrich, J.M., Zaumyslova, O.Yu. & Myslenkov, A.I. (2005). "Tigers and Wolves in the Russian Far East: Competitive Exclusion, Functional Redundancy and Conservation Implications". In Large Carnivores and the Conservation of Biodiversity. Ray, J.C., Berger, J., Redford, K.H. & Steneck, R. (eds.) New York: Island Press. pp. 179–207 ISBN 1-55963-080-9.
 152. ^ Vilà, Carles; Wayne, Robert K. (1997). "Hybridization between Wolves and Dogs". Conservation Biology. 13 (1): 195–198. doi:10.1046/j.1523-1739.1999.97425.x. JSTOR 2641580. 
 153. ^ Hickey, Kieran (May 2003). "Wolf – forgotten Irish hunter" (PDF). Wild Ireland: 10–13. Archived from the original (PDF) on March 25, 2014. 
 154. ^ a b c d e Mech & Boitani 2003, pp. 318–320
 155. ^ (in French) Heinz Staffelbach, Manuel des Alpes suisses. Flore, faune, roches et météorologie, Rossolis, 2009 (ISBN 978-2-940365-30-2). Also available in German: Heinz Staffelbach, Handbuch Schweizer Alpen. Pflanzen, Tiere, Gesteine und Wetter, Haupt Verlag, 2008 (ISBN 978-3-258-07638-6).
 156. ^ Sax, Boria (2000). Animals in the Third Reich: Pets, Scapegoats, and the Holocaust, Continuum International Publishing Group, p. 75, ISBN 0-8264-1289-0
 157. ^ Verbreitung in Deutschland Archived April 11, 2013, at the Wayback Machine. at Wolf Region Lausitz . Retrieved October 12, 2013
 158. ^ a b c d e Mech & Boitani 2003, pp. 324–326
 159. ^ Galaverni, Marco; Caniglia, Romolo; Fabbri, Elena; Milanesi, Pietro; Randi, Ettore (2016). "One, no one, or one hundred thousand: how many wolves are there currently in Italy?". Mammal Research. 61: 13–24. doi:10.1007/s13364-015-0247-8. 
 160. ^ Scott Sayare (September 3, 2013). "As Wolves Return to French Alps, a Way of Life Is Threatened". The New York Times. Retrieved September 4, 2013. sheep and goat losses doubled in the past five years to nearly 6,000 in 2012 
 161. ^ (in Finnish) Juha Kauppinen (April 2008). "Susien määrä yllättäen vähentynyt", Suomen Luonto.
 162. ^ (in Finnish) "SS: Kuolleissa susissa vanhoja hauleja", Iltalehti, March 19, 2013.
 163. ^ "The wolf returns: Call of the wild", The Economist, (December 22, 2012)
 164. ^ "Det var en ulv" Archived December 10, 2012, at the Wayback Machine., (in Danish) Danish Nature Agency, (December 7, 2012)
 165. ^ "Denmark Has A Wild Wolf Pack For The First Time In 200 Years". iflscience. Retrieved May 19, 2017. 
 166. ^ "Wolves Are Breeding In Austria For First Time Since 1882". iflscience. Retrieved May 19, 2017. 
 167. ^ Friedrich, Regina (February 2010). "Wolves in Germany". Translated by Kevin White. Goethe-Institut e. V., Online-Redaktion. Retrieved May 2, 2013. 
 168. ^ Paterson, Tony (November 20, 2012). "Wolves close in on Berlin after more than a century". The Independent. Retrieved November 24, 2012. 
 169. ^ http://www.spiegel.de/wissenschaft/natur/woelfe-in-deutschland-leben-46-wolfsrudel-a-1113715.html
 170. ^ Qumsiyeh, Mazin B. (1996). Mammals of the Holy Land. Texas Tech University Press, pp. 146–148, ISBN 0-89672-364-X
 171. ^ a b Cunningham, P. L.; Wronski, T. (2010). "Arabian wolf distribution update from Saudi Arabia" (PDF). Canid News. 13: 1. 
 172. ^ a b Mech & Boitani 2003, p. 327
 173. ^ Mech & Boitani 2003, p. 320
 174. ^ Knight, John (2004). Wildlife in Asia: Cultural Perspectives, Psychology Press, pp. 219–221, ISBN 0-7007-1332-8
 175. ^ Walker 2005
 176. ^ Walker 2005, p. 41
 177. ^ Zuppiroli, Pierre; Donnez, Lise (2006). "An Interview with Ozgun Emre Can on the Wolves in Turkey" (PDF). UKWCT. 26: 8–9. Archived from the original (PDF) on July 27, 2011. 
 178. ^ a b Mech & Boitani 2003, pp. 326–327
 179. ^ Mech & Boitani 2003, pp. 327–328
 180. ^ Andrew T. Smith, Yan Xie, Robert S. Hoffmann, Darrin Lunde, John MacKinnon, Don E. Wilson, W. Chris Wozencraft, eds. (2008). A Guide to the Mammals of China. Princeton University press. pp. 416–418. ISBN 978-0691099842. 
 181. ^ Wang, L; Ma, Y. P.; Zhou, Q. J.; Zhang, Y. P.; Savolaimen, P; Wang, G. D. (2016). "The geographical distribution of grey wolves (Canis lupus) in China: A systematic review". Zoological research. 37 (6): 315–326. doi:10.13918/j.issn.2095-8137.2016.6.315. PMC 5359319Freely accessible. PMID 28105796. 
 182. ^ Larson, Greger; Larson, Greger (2017). "Reconsidering the distribution of gray wolves". Zoological Research. 38 (3): 115. doi:10.24272/j.issn.2095-8137.2017.021. PMC 5460078Freely accessible. PMID 28585433. 
 183. ^ Lohr, C.; Ballard, W. B. (1996). "Historical Occurrence of Wolves, Canis lupus, in the Maritime Provinces". Canadian Field-Naturalist. 110: 607–610. 
 184. ^ a b Sobey, Douglas G. (2007). "An Analysis of the Historical Records for the Native Mammalian Fauna of Prince Edward Island". Canadian Field-Naturalist. 121 (4): 384–396. 
 185. ^ La Ganga, Maria L. (May 14, 2014) "OR7, the wandering wolf, looks for love in all the right places" Los Angeles Times
 186. ^ The Reintroduction of Gray Wolves to Yellowstone National Park and Central Idaho: Final Environmental Impact Report (PDF) (Report). USFWS. 1994. Retrieved February 9, 2014. 
 187. ^ "Gray Wolf History". Montana Department of Fish, Wildlife and Parks. Retrieved February 9, 2014. 
 188. ^ Government of Alberta. "Alberta Hunting Regulations". Retrieved July 2, 2013. 
 189. ^ "2013-03-27 AWA News Release: Alberta Government has Lost Control of Wolf Management". Archived from the original on July 30, 2013. Retrieved July 2, 2013. 
 190. ^ Struzik, Ed (October 27, 2011). "Killing Wolves: A Product of Alberta's Big Oil and Gas Boom". 
 191. ^ Mech & Boitani 2003, pp. 321–324
 192. ^ Russ McSpadden (August 19, 2013). "Wild Wolf in Kentucky, First in 150 Years, Killed by Hunter". Earth First! News. Retrieved September 4, 2013. 
 193. ^ a b Mech & Boitani 2003, pp. 208–211
 194. ^ a b c d Graves 2007, pp. 77–85
 195. ^ a b Mech & Boitani 2003, pp. 211–213
 196. ^ a b c d e f Mech & Boitani 2003, pp. 202–208
 197. ^ a b "Effects of Wolves and Other Predators on Farms in Wisconsin: Beyond Verified Losses" (PDF). Wisconsin Department of Natural Resources. Archived from the original (PDF) on March 19, 2009. Retrieved January 25, 2013. 
 198. ^ Dubey, J. P.; Jenkins, M. C.; Rajendran, C.; Miska, K.; Ferreira, L. R.; Martins, J.; Kwok, O. C. H.; Choudhary, S. (2011). "Gray wolf (Canis lupus) is a natural definitive host for Neospora caninum". Veterinary Parasitology. 181 (2–4): 382–387. doi:10.1016/j.vetpar.2011.05.018. PMID 21640485. 
 199. ^ Creel, S., Fox, J. E., Hardy, A., Sands, J., Garrott, B., & Peterson, R. O. (2002). Snowmobile activity and glucocorticoid stress responses in wolves and elk. Conservation Biology,16(3), 809-814. doi:10.1046/j.1523-1739.2002.00554.x
 200. ^ Marvin 2012, pp. 74–75
 201. ^ Marvin 2012, pp. 38–40
 202. ^ Lopez 1978, p. 259
 203. ^ Marvin 2012, pp. 64–70
 204. ^ Graves 2007, pp. 21, 123
 205. ^ Mech & Boitani 2003, p. 294
 206. ^ Jones, Karen (2001). "Never Cry Wolf: Science, Sentiment, and the Literary Rehabilitation of Canis Lupus". The Canadian Historical Review. 84. 
 207. ^ Grooms, Steve (2008). "The Mixed Legacy of Never Cry Wolf" (PDF). International Wolf. 18 (3): 11–13. Archived from the original (PDF) on June 21, 2010. 
 208. ^ Davies, Arthur Charles Fox & Johnston, Graham (2004). A Complete Guide to Heraldry. Kessinger Publishing. pp. 196–197. ISBN 1-4179-0630-8
 209. ^ Healy, Donald T. & Orenski, Peter J. (2003). Native American Flags. University of Oklahoma Press. pp. 48, 153, 166. ISBN 0-8061-3556-5.
 210. ^ Marvin 2012, pp. 78–79
 211. ^ a b c d e f Mech & Boitani 2003, p. 305
 212. ^ Mech & Boitani 2003, p. 309
 213. ^ Mech 1981, p. 173
 214. ^ Mech & Boitani 2003, p. 307
 215. ^ Mech & Boitani 2003, p. 306
 216. ^ Vanak, A.T., Dickman, C.R., Silva-Rodriguez, E.A., Butler, J.R.A., Ritchie, E.G., 2014. Top-dogs and under-dogs: competition between dogs and sympatric carnivores. In: Gompper, M.E. (Ed.), Free-Ranging Dogs and Wildlife Conservation. Oxford University Press, Oxford, pp. 69–93
 217. ^ a b c d e f g h i Lescureux, Nicolas; Linnell, John D.C. (2014). "Warring brothers: The complex interactions between wolves (Canis lupus) and dogs (Canis familiaris) in a conservation context". Biological Conservation. 171: 232–245. doi:10.1016/j.biocon.2014.01.032. 
 218. ^ Boitani, L., 1983. Wolf and dog competition in Italy. Acta Zool. Fennica 174, 259–264
 219. ^ a b c Backeryd, J. (2007). Wolf attacks on dogs in Scandinavia 19952005 – Will wolves in Scandinavia go extinct if dog owners are allowed to kill a wolf attacking a dog? Examensarbete, Institutionen för ekologi, Grimsö forskningsstation. Sveriges Lantbruksuniversitet.
 220. ^ Shivik, John A. (2006). "Tools for the Edge: What's New for Conserving Carnivores". BioScience. 56 (3): 253. doi:10.1641/0006-3568(2006)056[0253:TFTEWN]2.0.CO;2. 
 221. ^ a b Coppinger, R., Schneider, R. (1995). "Evolution of working dogs.". In Serpell, J. The Domestic Dog: Its Evolution, Behaviour and Interactions With People. University Press, Cambridge. pp. 21–47. 
 222. ^ Espuno, Nathalie; Lequette, Benoit; Poulle, Marie-Lazarine; Migot, Pierre; Lebreton, Jean-Dominique (2004). "Heterogeneous response to preventive sheep husbandry during wolf recolonization of the French Alps". Wildlife Society Bulletin. 32 (4): 1195–1208. doi:10.2193/0091-7648(2004)032[1195:HRTPSH]2.0.CO;2. 
 223. ^ Mertens, A., Schneider, H., 2005. What is wrong with Romanian livestock guarding dogs? A discussion. Carnivore Damage Prevent. News 9, 9–14
 224. ^ Mech & Boitani 2003, pp. 300–304
 225. ^ McNay, M. E. (2007). A Review of Evidence and Findings Related to the Death of Kenton Carnegie on November 8, 2005 Near Points North, Saskatchewan. Alaska Department of Fish and Game, Fairbanks, Alaska.
 226. ^ Butler, L.; Dale, B.; Beckmen, K. and Farley, S. (2011). "Findings Related to the March 2010 Fatal Wolf Attack near Chignik Lake, Alaska". Wildlife Special Publication, ADF&G/DWC/WSP-2011-2. Palmer, Alaska.
 227. ^ Roosevelt, T. (1909). Hunting the grisly and other sketches; an account of the big game of the United States and its chase with horse, hound, and rifle, New York, London, G. P. Putnam's sons, pp. 179-207
 228. ^ Harding, A. R. (1909). Wolf and coyote trapping; an up-to-date wolf hunter's guide, giving the most successful methods of experienced "wolfers" for hunting and trapping these animals, also gives their habits in detail, Columbus, Ohio, A. R. Harding pub. co.
 229. ^ Lopez 1978, p. 108
 230. ^ a b c d e Graves 2007, pp. 121–40
 231. ^ Lopez 1978, pp. 159–60
 232. ^ Tucker, P. & Weide, B. (1998), "Can You Turn a Wolf into a Dog: Commonly Asked Questions about Wolves and Hybrids in Captivity", Wild Sentry

Bibliography

 • Graves, Will (2007). Wolves in Russia: Anxiety throughout the ages. Detselig Enterprises. ISBN 1-55059-332-3. 
 • Lopez, Barry H. (1978). Of Wolves and Men. J. M. Dent and Sons Limited. ISBN 0-7432-4936-4. 
 • Marvin, Garry (2012). Wolf. Reaktion Books Ldt. ISBN 978-1-86189-879-1. 
 • Mech, L. David (1981). The Wolf: The Ecology and Behaviour of an Endangered Species. University of Minnesota Press. ISBN 0-8166-1026-6. 
 • Mech, L. David; Boitani, Luigi, eds. (2003). Wolves: Behaviour, Ecology and Conservation. University of Chicago Press. ISBN 0-226-51696-2. 
 • Van Nuys, Frank (2015). Varmints and Victims: Predator Control in the American West. Lawrence, KS: University Press of Kansas.
 • Walker, Brett L. (2005). The Lost Wolves Of Japan. University of Washington Press. ISBN 0-295-98492-9. 
 • Young, Stanley P.; Goldman, Edward A. (1944). The Wolves of North America, Part I. New York, Dover Publications, Inc. 
 • Zimen, Erik (1981). "The Wolf: His Place in the Natural World". Souvenir Press. ISBN 0-285-62411-3. 

External links