گرگ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
فارسی English
گرگ خاکستری
محدوده زمانی: پلیستوسن پسین[۱] تا امروزه
گرگ خاکستری در ترکیه
وضعیت بقا
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پستانداران
راسته: گوشتخواران
تیره: سگ‌سانان[۲]
سرده: سگ (سرده)
گونه: C. lupus
نام علمی
Canis lupus
کارل لینه٬ ۱۷۵۸
پراکندگی گرگ‌ها در جهان.
آخرین گرگ فنلاند در ۱۹۱۱ شکار شد.
گاومیش کوهان‌دار با ایستادن در جای خود در مقابل گرگ‌ها مقاومت می‌کند.

گُرگِ خاکِستَری (نام علمی: Canis lupus) یا بطور خلاصه گرگ، از پستانداران گوشتخوار است. این حیوان بومی اوراسیا و آمریکای شمالی است و بیشترین پراکندگی جغرافیایی را در بین تمام اعضای خانواده سگ‌سانان است. گرگ نیای وحشی سگ است. یعنی سگ‌ها از نسل نوعی گرگ هستند که بین ۱۸ تا ۳۲ هزار سال پیش اهلی شدند. ۳۷ زیرگونه از گرگ شناسایی شده که سگ اهلی، دینگو، گرگ خاوری، گرگ قرمز و گرگ ایرانی از جمله آنها هستند.

بیشتر گرگ‌ها به رنگ خاکستری با لکه‌هایی از رنگ‌های دیگر هستند اما رنگ‌های سفید، سرخ، قهوه‌ای و سیاه نیز در آنها دیده می‌شود. اندازه و وزن گرگ‌ها در نقاط مختلف بسیار متفاوت است. به این صورت که عموماً در عرض‌های جغرافیایی بالاتر (مناطق شمالی) گرگ‌ها جثه بزرگتری دارند. گرگ‌های ایرانی از کوچکترین انواع گرگ با میانگین وزن حدود ۲۵ کیلوگرم هستند اما گرگ‌های آلاسکا و کانادا و شمال روسیه بسیار بزرگترند. گرگ‌ها در مقایسه با خویشاوندان نزدیک خود همچون شغال زرد و کایوت بیشتر برای شکار جانوران بزرگ تخصص یافته‌اند. علاقه بیشتری به زندگی اجتماعی دارند و از زبان رفتاری غنی و پیچیده‌ای بهره‌مند هستند.

هسته اصلی گروه اجتماعی گرگ‌ها از یک خانواده متشکل از زن و شوهر و فرزندانشان تشکیل می‌شود که معمولاً در قالب گله‌ای از چند خانواده زندگی می‌کنند. گرگ به طور کلی یک شکارچی رأس هرم غذایی محسوب می‌شود و فقط انسان و در برخی نقاط ببر توانایی شکار آن را دارند. غذای اصلی گرگ‌ها با شکار سم‌داران بزرگ مثل انواع گوسفند وحشی، بز وحشی، آهو و گوزن تأمین می‌شود اما گاهی به سراغ حیوانات کوچکتر، دام‌های اهلی، لاشه و زباله‌های انسانی هم می‌روند. هرچند بسیاری از انسان‌ها از گرگ هراس دارند اما اغلب موارد حمله گرگ به انسان به گرگ‌های مبتلا به بیماری هاری مربوط می‌شود و حمله گرگ‌های سالم به انسان به ویژه انسان‌های بالغ بسیار غیرعادی است.

زیستگاه[ویرایش]

گرگ‌ها در زیستگاه‌های متفاوتی از بیابان و علفزار گرفته تا جنگل و توندرای قطبی زندگی می‌کنند. انتخاب زیستگاه توسط گرگ بستگی به فراوانی شکار، وضعیت برف، حضور انسان و جاده‌ها و وضعیت توپوگرافی منطقه دارد. گرگ‌ها در هوای سرد، بارانی و طوفانی محل‌های سرپوشیده را برای استراحت انتخاب می‌کنند اما در هوای آرام و گرم در فضای باز می‌خوابند.

آشیانه واقعی فقط در فصل تابستان برای توله‌ها ساخته می‌شود. برای ساخت آشیانه از پناهگاه‌های طبیعی مثل شکاف‌های صخره‌ها و سوراخ‌های پوشیده از گیاهان و گاهی نیز از لانه حیوانات دیگری چون روباه و گورکن و موش خرما استفاده می‌شود. لانه معمولاً برای مناسبتر شدن بایستی بزرگتر شده و دوباره بازسازی شود. در موارد نادری گرگ‌های ماده با حفر زمین لانه می‌سازند. لانه معمولاً بیش از ۵۰۰ متر با منابع آب فاصله ندارد و رو به جنوب است تا نور کافی به آن بتابد. محل استراحت، محل بازی بچه‌ها و گذاشتن باقی‌مانده غذاها هم در نزدیکی لانه است. وجود غذای باقی‌مانده در محل آشیانه حیوانات لاشه‌خواری چون انواع کلاغ را به آنجا می‌کشاند.

تغذیه[ویرایش]

گرگ‌ها معمولاً اعضای آسیب‌پذیر گله‌های سم‌داران بزرگ یعنی بچه‌ها، پیرها و بیمارها را برای شکار انتخاب می‌کند. در اوراسیا بسیاری از گرگ‌ها به دلیل کمبود شکار ناچار شده‌اند به دام اهلی و زباله‌های انسانی روی بیاورند اما هنوز هم در بیشتر مناطق غذای اصلی آنها را سم‌دارانی چون انواع گوسفند وحشی و بز وحشی، گراز، و انواع گوزن مثل مرال و شوکا تشکیل می‌دهند. در آمریکای شمالی گرگ‌ها در مناطق کم‌جمعیت زندگی می‌کنند و در نتیجه موارد حمله گرگ به گله‌ها یا زباله‌خواری آنها نادر است.

اگرچه سم‌داران بزرگ و میان‌جثه طعمه اصلی گرگ‌ها هستند اما آنها بدغذا هم نیستند و به سراغ شکارهای دیگر هم می‌روند. حیوانات کوچکتری همچون موش خرما، خرگوش، گورکن، روباه، راسو، سنجاب زمینی، موش، همستر، ول، و سایر جوندگان نیز توسط گرگ‌ها شکار می‌شوند. گرگ‌ها توانایی خوب برای شکار پرندگان آبزی و تخم‌های آنها دارند و اگر هیچ‌یک از این غذاها برایشان کافی نباشد به سراغ شکار مارمولک، مار، قورباغه، وزغ و حتی حشرات بزرگ می‌روند. گرگ‌های منطقه آستراخان به شکار فک خزری نیز می‌پردازند. در آلاسکا و غرب کانادا گرگ‌هایی دیده شده‌اند که ماهی قزل‌آلا شکار می‌کنند و در نپال و عربستان سعودی شکار میمون توسط گرگ‌ها گزارش شده‌است.

در زمان قحطی و کم‌غذایی آنها لاشه‌خواری نیز پیشه می‌کنند و به محل‌های کشتار حیوانات سر می‌زنند. همنوع‌خواری هم در میان گرگ‌ها دیده شده‌است. در زمستان‌های سخت اعضای زخمی و بیمار کشته و خورده می‌شوند. البته همنوع‌خواری در گرگ‌ها تنها در زمان کمبود شدید غذا و قحطی رخ می‌دهد. در زندگی اجتماعی گرگ‌ها، پیوند اجتماعی ناگسستنی است. آنها باهم شکار می‌کنند، باهم مسافت‌های بسیار طولانی را می‌پیمایند، تا پای جان از هم دفاع می‌کنند و اگر شرایط ایجاب کند باهم می‌میرند. آنها نسبت به افراد گروه خود احساس مسئولیت می‌کنند. در میان گرگ‌ها رعایت حال همنوع اصلی پابرجاست.[۳]

گرگ‌ها رژیم غذایی خود را با گیاهان و میوه‌ها نیز تکمیل می‌کنند. میوه درخت زبان گنجشک، موگه، سیب، گلابی، تاجریزی، بلوبری، و زغال اخته از گیاهان مورد علاقه گرگ‌ها هستند. گاهی در فصل تابستان به مزارع صیفی‌جات نیز می‌روند تا خربزه و هندوانه بخورند.

رابطه انسان و گرگ[ویرایش]

بر اساس اساطیر رومی یک گرگ ماده رموس و رمولوس را بزرگ کرد

گرگ یکی از حیواناتی است که به خوبی در مورد آن تحقیق و مطالعه شده و شاید بیش از هر گونهٔ زیستی وحشی دیگری در مورد آن کتاب نوشته شده باشد. انسان‌ها در طول تاریخ برخورد نزدیکی با گرگ‌ها داشته‌اند. در برخی موارد گرگ‌ها مورد نفرت بوده و شکار شده‌اند اما در برخی جوامع نیز مورد احترام قرار داشته‌اند.

ترس از گرگ هرچند در بین انسان شیوع زیادی دارد اما انسان طعمه طبیعی گرگ محسوب نمی‌شود و موارد حمله گرگ به انسان بسیار نادر است. اینکه گرگ نسبت به انسان چه واکنشی نشان می‌دهد بستگی به تجربه قبلی او از برخورد با انسان‌ها دارد. گرگ‌هایی که تجربه منفی از برخورد با انسان ندارند یا قبلاً از انسانی غذا دریافت کرده‌اند از آدم‌ها نمی‌ترسند اما در صورتی که تهدید شوند واکنش خصمانه نشان می‌دهند. حملاتی که در این حالت صورت می‌گیرد در بدترین حالت به چند گاز سریع ختم می‌شود و ادامه پیدا نمی‌کند. در مواردی که گرگی انسان را به قصد خوردن شکار کرده‌است نیز اغلب قربانیان کودک بوده‌اند و تقریباً تمام گزارش‌های نادری که از خورده شدن افراد بزرگسال رسیده به زنان مربوط می‌شود. در نیم قرن اخیر تا سال ۲۰۰۲ در مجموع ۸ مورد حمله مرگبار گرگ به انسان در روسیه و اروپا و بیش از ۲۰۰ مورد در جنوب آسیا اتفاق اقتاده و بین سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۰ نیز دو مرگ در آمریکای شمالی گزارش شده‌است.

موارد ابتلای گرگ‌ها به هاری در مقایسه با جانوران دیگر اندک است چون گرگ‌ها ناقل طبیعی این بیماری نیستند و معمولاً نمی‌توانند آن را به دیگران انتقال دهند و فقط ممکن است آن را از حیوانات دیگر مثل سگ، شغال، یا روباه گرفته باشند. البته علائم هاری در گرگ‌ها نسبت به حیوانات دیگر بسیار شدید است و بسیار عصبانی‌تر و پرخاشگرتر از سگ‌های هار رفتار کنند.

مشخصات جسمی[ویرایش]

پراکندگی جغرافیایی گرگ‌های خاکستری از هر نوع سگ‌سان دیگری (به استثنای سگ) بیشتر است. اندازه و وزن گرگ‌ها در نقاط مختلف بسیار متفاوت است. به این صورت که عموماً در عرض‌های جغرافیایی بالاتر (مناطق شمالی) گرگ‌ها جثه بزرگتری دارند و این مطابق با اصل اکولوژیکی برگمان است. بزرگترین گرگ‌ها در آلاسکا و کانادا و کوچکترین ایشان در خاورمیانه‌ای و جنوب آسیا زندگی می‌کنند. به طور میانگین گرگ‌های خاکستری بین ۱۰۵ تا ۱۶۰ سانتی‌متر طول و ۸۰ تا ۸۵ سانتی‌متر قد در ناحیه شانه دارند. طول دمشان ۳۰ تا ۵۰ سانتی‌متر و جای پای عقبشان ۲۲ تا ۲۵ سانتی‌متر است.

وزن گرگ‌ها در نقاط مختلف بسیار متفاوت است. گرگ‌های اروپایی به طور میانگین ۳۸٫۵ کیلوگرم، آمریکای شمالی ۳۶ کیلو و گرگ‌های شبه‌قاره هند و شبه‌جزیره عربستان تا ۲۵ کیلو وزن دارند. ماده‌ها معمولاً ۲ تا ۵ کیلو سبکتر از نرها هستند. گرگ‌هایی با وزن بیشتر از ۵۴ کیلو نادر هستند اما در آلاسکا، کانادا و شوروی سابق دیده شده‌اند. سنگینترین نمونه گزارش شده هم به گرگی در اوکراین مربوط می‌شود که بعد از جنگ جهانی دوم شکار شد و ۸۶ کیلو وزن داشت. رکورد بزرگترین گرگ شمالی در قاره آمریکا نیز به گرگی در آلاسکا مربوط می‌شود که در سال ۱۹۳۹ با وزن ۷۹٫۴ کیلوگرم شکار شد.

گرگ در مقایسه با شغال زرد و کایوت بزرگتر و سنگینتر است و پوزه پهنتر، گوش کوتاهتر، و دم بلندتری دارد. پاهای گرگ از بقیه سگ‌سانان بلندتر است. این پاهای بلند به او اجازه دویدن سریعتر و حرکت بهتر در برف عمیق را می‌دهد. دندان‌های گرگ نیز بزرگ و سنگین است و نسبت به سگسانان دیگر برای شکستن استخوان مناسبتر است البته نه در حد کفتارها. نیرویی که فک گرگ وارد می‌کند حدود ۱۵۰۰ psi است که دوبرابر نیروی سگ ژرمن شپرد محسوب می‌شود. این نیرو برای شکستن اغلب استخوان‌ها کافی است. حداکثر سرعت گرگ‌ها به ۵۵ تا ۷۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد و در یک جهش قادر به پرش ۵ متر افقی هستند. گرگ‌ها استقامت خوبی در دویدن سریع دارند و قادر هستند دست‌کم ۲۰ دقیقه به تعقیب سریع ادامه دهند.

رنگ گرگ‌های خاکستری بطور اصلی خاکستری یا قهوه‌ای است اما می‌تواند طیف رنگی سفید تا سیاه را نیز شامل شود. نواحی شکم و گلوی گرگ‌ها معمولاً رنگ روشن‌تری نسبت به مابقی نواحی بدن دارد. گرگ‌های خاکستری بطور متوسط ۸ تا ۱۲ سال عمر می‌کنند. در حالت حفاظت‌شده آنها قابلیت زندگی تا ۲۰ سال را نیز دارند.

حس بویایی گرگ‌ها در مقایسه با نژادهای سگ شکاری ضعیفتر است و به همین دلیل توانایی آنها در شکار خرگوش‌ها و پرندگانی که خود را مخفی کرده‌اند کم است اما به راحتی می‌توانند جای پاهای تازه را تعقیب کنند. دقت شنوایی گرگ‌ها برای شنیدن صداهایی با فرکانس ۲۶ مگاهرتز کفایت می‌کند که برای شنیدن افتادن یک برگ پاییزی کافی است.

ساختار اجتماعی[ویرایش]

گرگ‌های خاکستری در دسته‌های ۸ تا ۳۵ تایی زندگی می‌کنند و یک آلفا (گرگ مؤنث) رهبری گروه را بر عهده دارد. گرگ‌ها توسط ایجاد بو، صدا (شامل زوزه)، حالت چهره و بدن با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند.

این گوشتخوار بسیار باهوش به صورت اجتماعی و در گروه‌های ۲۰ تایی زندگی می‌کند. در داخل هر گروه یک جامعه طبقاتی بخوبی تنظیم شده وجود دارد که توسط یک نر و ماده غالب هدایت و رهبری می‌شود، گروه‌های خانواده گرگها، قلمرو گسترده‌ای تا هزار کیلومتر مربع را اشغال می‌کنند. اعضاء یک گروه (گله) برای ردگیری، محاصره و کشتن طعمه‌های بزرگ مثل گوزن کانادایی با همدیگر همکاری می‌کنند.

هرچند گرگ‌ها حیواناتی اجتماعی هستند اما تنهایی نیز شکار می‌کنند و دیده شده که یک گرگ تنها جانوران بزرگی همچون گوزن شمالی و گاو مشک را شکار کرده‌است.

پراکندگی[ویرایش]

امروزه به علت پیشروی انسان‌ها، شکار این جانوران و نیز کم شدن طعمه‌های طبیعیشان تعداد آن‌ها در جهان رو به کاهش گذارده است. گرگ‌ها بسیاری از مناطق زندگی قبلی خود را از دست داده‌اند و نسل آنها در شمال آفریقا و بیشتر مناطق اروپای غربی منقرض شده‌است. برای نمونه، در سال ۲۰۱۰ میلادی تنها ۲۰۰ گرگ در کشور سوئد شمارش شدند که بیشترین تعداد از این رده در منطقه اسکاندیناوی اروپا بوده‌اند.[۴]

گرگی[ویرایش]

با توجه به اینکه سگ‌ها و گرگ‌ها در واقع یک گونه هستند و تفاوت ژنتیکی آنها اندک است جفت‌گیری آنها به تولد توله‌های بارور و سالم معروف به گرگی منجر می‌شود. اما به طور طبیعی سگ‌ها و گرگ‌ها تمایلی به جفت‌گیری با یکدیگر ندارند و موارد جفت‌گیری آنها در حیات وحش اندک است. ضمن اینکه فصل باروری سگ‌ها و گرگ‌ها نیز باهم متفاوت است و مدت کمی با هم تداخل پیدا می‌کند. توله گرگی نیز در فصل زمستان متولد می‌شود و شانس کمی برای زنده ماندن در حیات وحش خواهد داشت.

برخی از گروه‌های محافظ محیط زیست اروپایی نسبت به از میان رفتن خلوط ژنتیکی گرگ‌ها بر اثر اختلاط با سگ‌های اهلی ابراز نگرانی کرده‌اند اما تحقیقات جدید نشان داده که میزان تداخل گرگ‌ها و سگ‌ها در حدی نیست که نگرانی مهمی محسوب شود. از سوی دیگر تحقیقی در منطقه قفقاز مشخص کرده که تا ۱۰ درصد کل سگ‌های گله گرگی این منطقه نسل اول هستند، یعنی پدر یا مادر آنها گرگ بوده‌است. ضمن اینکه علاقه به تولید گرگی در اسارت در آمریکاافزایش یافته و در این کشور حدود ۳۰۰ هزار گرگی وجود دارد.

تحقیقات ژنتیکی نشان می‌دهد که گرگ‌های سیاهرنگ در آمریکای شمالی محصول اختلاط سگ‌ها و گرگ‌ها در حدود ۱۰ تا ۱۵ هزار سال پیش هستند. چون جهش ژنتیکی که منجر به ایجاد رنگ سیاه در این حیوان شده ابتدا در سگ اتفاق افتاده‌است.

در اسطوره‌ها[ویرایش]

نوشتار اصلی: آسنا

گرگ موجودی مورد احترام برای ترک‌ها و مغول‌ها است. در اکثر حماسه‌های ترکی گرگ موجودی راهنما برای نجات و پیروزی است. افسانهٔ آسنا یک اسطوره قدیمی ترکی است؛ که بر طبق آن نژاد ترک‌ها به گرگ خاکستری باز می‌گردد. همچنین در اسطوره‌های ترکی آمده است که یک گرگ خاکستری به ترک‌ها راه خروج از سرزمین مادری افسانه‌ای‌شان (Ergenekon) را نشان داد و باعث شد که آنها بر همسایگان خود مسلط شوند.

ریشه‌شناسی[ویرایش]

گرگ از واژه پهلوی gurg به زبان پارسی کنونی رسیده‌است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 • «Gray Wolf»(انگلیسی)‎. Defenders of Wildlife. بازبینی‌شده در ۳۱ ژوئیه ۲۰۰۸. 
 • دانشنامهٔ رشد
 • «Gray Wolf»(انگلیسی)‎. The Wild Ones. بازبینی‌شده در ۳۱ ژوئیه ۲۰۰۸. 
 • «Gray Wolf»(انگلیسی)‎. BBC - Science & Nature. بازبینی‌شده در ۳۱ ژوئیه ۲۰۰۸. 
 • «Gray Wolf»(انگلیسی)‎. National Parks Conservation Association. بازبینی‌شده در ۳۱ ژوئیه ۲۰۰۸. 
 • GÜL DEMİR and NIKI GAMM. «Turkish epic myths live on»(انگلیسی)‎. Dogan Daily News Inc.، ۵ آوریل ۲۰۰۸. بازبینی‌شده در ۳۱ ژوئیه ۲۰۰۸. 
 • «منبع جعبه‌زیست»(انگلیسی)‎. ویکی‌پدیای انگلیسی. بازبینی‌شده در ۲۲ نوامبر ۲۰۰۸. 
 1. Cetartiodactyla
 2. Canidae
 3. کتاب انگشتر حضرت سلیمان: نگاهی نو به رفتار حیوانات، (عنوان انگلیسی: King Solomon's Ring: New Light on Animal Ways) نوشته کنراد لورنتس، ترجمه هوشنگ دولت‌آبادی، نشر ماهی
 4. «اتحادیه اروپا تهدید به اقدام قانونی در برابر شکار گرگ‌ها در سوئد کرد». پایگاه خبری بی‌بی‌سی. بازبینی‌شده در 29 ژانویه 2011. 

پیوند به بیرون[ویرایش]


"Wolf" and "She-wolf" redirect here. For other uses, see Wolf (disambiguation) and She-wolf (disambiguation).
This article is about the wild subspecies of Canis lupus collectively known as the gray wolf. For the domesticated subspecies of Canis lupus, see Dog. For the wild dog, see Dingo.
"Grey Wolves" redirects here. For the Turkish nationalist organization, see Grey Wolves (organization). For other uses, see Gray Wolves (disambiguation).
Gray wolf
Temporal range: 0.7–0 Ma
Middle Pleistocene – Recent
European grey wolf in Prague zoo.jpg
Eurasian wolf (Canis lupus lupus).
Scientific classification
Kingdom: Animalia
Phylum: Chordata
Class: Mammalia
Order: Carnivora
Family: Canidae
Subfamily: Caninae
Tribe: Canini
Genus: Canis
Species: C. lupus
Binomial name
Canis lupus
Linnaeus, 1758[2]
Subspecies

Numerous and disputed, see Subspecies of Canis lupus

Wolf distr.gif
Historical (red) and modern (green) range of wild subspecies of C. lupus
Gray wolf in a European forest

The gray wolf or grey wolf (Canis lupus[a]), also known as the timber wolf[3][4] or western wolf,[b] is a canid native to the wilderness and remote areas of North America and Eurasia. It is the largest extant member of its family, with males averaging 43–45 kg (95–99 lb), and females 36–38.5 kg (79–85 lb).[6] Like the red wolf, it is distinguished from other Canis species by its larger size and less pointed features, particularly on the ears and muzzle.[7] Its winter fur is long and bushy, and predominantly a mottled gray in color, although nearly pure white, red, or brown to black also occur.[4] As of 2005,[8] 37 subspecies of C. lupus are recognised by MSW3.

The gray wolf is the second most specialised member of the genus Canis, after the Ethiopian wolf, as demonstrated by its morphological adaptations to hunting large prey, its more gregarious nature,[9] and its highly advanced expressive behavior.[10][11] It is nonetheless closely related enough to smaller Canis species, such as the eastern wolf,[5] coyote[12] and golden jackal[13][14] to produce fertile hybrids. Its closest relative is the domestic dog, with which it shared a common European ancestor which likely diverged 40,000 years ago.[15] It is the only species of Canis to have a range encompassing both the Old and New Worlds,[5] and originated in Eurasia during the Pleistocene, colonizing North America on at least three separate occasions during the Rancholabrean.[5] It is a social animal, travelling in nuclear families consisting of a mated pair, accompanied by the pair's adult offspring.[16] The gray wolf is typically an apex predator throughout its range, with only humans and tigers[9][17][18][19] posing a serious threat to it. It feeds primarily on large ungulates, though it also eats smaller animals, livestock, carrion, and garbage.[4]

The gray wolf is one of the world's best known and well researched animals, with probably more books written about it than any other wildlife species.[20] It has a long history of association with humans, having been despised and hunted in most pastoral communities because of its attacks on livestock, while conversely being respected in some agrarian and hunter-gatherer societies.[21] Although the fear of wolves is pervasive in many human societies, the majority of recorded attacks on people have been attributed to animals suffering from rabies. Non-rabid wolves have attacked and killed people, mainly children, but this is rare, as wolves are relatively few, live away from people, and have developed a fear of humans from hunters and shepherds.[22]

Etymology

The Latin lupus is a Sabine loanword,[21] while the English 'wolf' stems from the Old English wulf, which is itself thought to be derived from the Proto-Germanic *wulfaz, from the Proto-Indo-European root *wlqwos/*lukwos.[23] Old English literature contains several instances of Anglo-Saxon kings and warriors taking on wulf as a prefix or suffix in their names. Examples include Wulfhere, Cynewulf, Ceonwulf, Wulfheard, Earnwulf, Wulfmǣr, Wulfstān and Æthelwulf. Wolf-related names were also common among pre-Christian Germanic warriors: Wolfhroc (Wolf-Frock), Wolfhetan (Wolf Hide), Isangrim (Grey Mask), Scrutolf (Garb Wolf), Wolfgang (Wolf Gait) and Wolfdregil (Wolf Runner).[24]

Taxonomy

Canis lupus was recorded by Linaeus in his publication Systema Naturae in 1758.[2] The Latin classification translates into English as "Dog wolf". The subspecies of Canis lupus are listed in Mammal Species of the World.[8][25] The nominate subspecies is the Eurasian wolf (Canis lupus lupus),[25] also known as the common wolf.[26] As of 2005[8] 37 subspecies of C. lupus are recognised by MSW3, however the classification of several as either species or subspecies has recently been challenged.

See further: Disputed subspecies and species

Evolution

"Wolf-like" canidsSide-striped jackalBlack-backed jackal
Golden jackal

DogGray wolf
Coyote

Ethiopian wolf
Dhole

African wild dog


Origins

Ancestry

Feliforms and caniforms emerged within the super-family Carnivoramorpha 43 million YBP.[27] The caniforms included the fox-like Leptocyon genus whose various species existed from 34 million YBP before branching 11.9 million YBP into vulpes (foxes) and canini (canines). The Eucyon genus diverged 6.2 million YBP towards Canis ferox, which diverged 5 million YBP towards Canis lepophagus, which diverged 3.5 million YBP towards the wolf-like canids.[28]:174–5 If the geological attribution of the material is correct then the earliest identifiable C. lupus remains date 800,000 YBP[28]:5 (Middle Pleistocene) with wolves similar to the living species[28]:150 occurring at both the Olyor fauna (Siberia) and in the Cripple Creek Sump fauna (Alaska), which points to an origin of these wolves in Beringia.[28]:181 In 2010, a study found that the diversity of the Canis group decreased by the end of the Early Pleistocene to Middle Pleistocene and was limited to the small wolves of the Canis mosbachensis–Canis variabilis group and the large hypercarnivorous Canis (Xenocyon) lycaonoides in Eurasia. The true gray wolves made their appearance at the end of the Middle Pleistocene at about 0.5–0.3 million YBP.[29] Based on morphology, in China the Pliocene wolf Canis chihliensis may have been the ancestor for both Canis armbrusteri and Canis lupus before their migration into North America.[28]:181 Another scientist proposed that Canis mosbachensis was the ancestor of Canis lupus.[30]:239–245 Based on genetics, Canis variabilis has been proposed as contributing to the wolf/dog lineage.[31] The two small wolves, Canis variabilis and Canis mosbachensis, are contemporaries in mid-latitude Eurasia and are similar in morphology, with phylogenetic analysis showing them to group together in a common region on a cladogram and they could represent one geographically-widespread mid-Pleistocene wolf.[28]:181

Divergence

As of May 2015, genetic analyses indicate that the Taymyr wolf diverged from the ancestor of the dog/modern gray wolf 40,000 years ago,[15]:page3 with the Taymyr wolf being classified as Canis lupus because it was found to be substantially closer to modern gray wolves than it was to coyotes.[15]:FigS4 Shortly after, the dog/modern gray wolf ancestor diverged into two sister clades[15]:page1[32]:page872[33]:page7 formed by the ancestral dog and the ancestral modern gray wolf. There was admixture between the ancestral dog and the ancestral modern gray wolf[33]:page5 before the ancestral dog diverged into the dingo and the domestic dog lines, and the ancestral modern gray wolf diverged into the extant gray wolf subspecies.[33]:page7:Fig4a All extant gray wolf populations share a relatively recent origin, most likely sometime after the divergence of the Taimyr wolf lineage but prior to the inundation of the Bering Land Bridge and subsequent isolation of Eurasian and North American wolves.[15]:page3 Dogs arrived with the first humans to the New World within this timeframe.[32]:page872 Some Arctic dog breeds show a genetic relationship to the Taymyr wolf, indicating admixture before the Taymyr wolf became extinct.[15]:page3

See also comparison with dogs.

Haplogroups

In 2010, a study compared the mDNA haplotypes of 947 modern gray wolves from across Europe with the published sequences of 24 Pleistocene wolves from western Europe dated between 1,200-44,000 years BP. The study found that phylogenetically the haplotypes represented two haplogroups and referred to these as haplogroup 1 and 2. The 947 European wolves revealed 27 different haplotypes with haplogroup 1 forming a monophyletic clade, and all other haplotypes forming haplogroup 2. Comparison with gray wolves from other regions revealed that haplogroups 1 and 2 could be found spread across Eurasia but only haplogroup 1 could be found in North America. The Pleistocene wolf samples from western Europe all belonged to haplogroup 2, which suggested a long-term predominance in this region. A comparison of current and past frequencies indicated that in Europe haplogroup 2 became outnumbered by haplogroup 1 but in North America haplogroup 2 became extinct and was replaced by haplogroup 1 after the Last Glacial Maximum.[34] Access into North America was available between 20,000-11,000 years ago, after the Wisconsin glaciation had retreated but before the Bering land bridge became inundated by the sea.[35] Therefore, haplogroup 1 was able to enter into North America during this period.

Analysis of stable isotopes, which offer conclusions about the diet and therefore the ecology of the extinct wolf populations suggest that the Pleistocene wolves from haplogroup 2 mainly preyed on Pleistocene megafaunal species,[36][37] which became rare at the beginning of the Holocene 12,000 years ago.[38]:2 "Thus, Pleistocene wolves across Northern Eurasia and America may actually have represented a continuous and almost panmictic population that was genetically and probably also ecologically distinct from the wolves living in this area today."[39]:R610 "The Pleistocene Eurasian wolves are morphologically and genetically comparable to the Pleistocene eastern-Beringian wolves."[40]:791 The specialized Pleistocene wolves, thus, did not contribute to the genetic diversity of modern wolves. Rather, modern wolf populations across the Holarctic are likely be the descendants of wolves from populations that came from more southern refuges as suggested previously[41] for the North American wolves.[39]:R611

These 2 haplogroups exclude the older-lineage Himalayan wolf and the Indian gray wolf.

Some of the ancient European and Beringian wolves shared a common haplotype (a17).[34]:8

See also: Beringian wolf

Haplotypes

In 2010, a study found that there were 75 different gray wolf mDNA haplotypes that include 23 in Europe, 30 in Asia, 18 in North America, 3 in both Europe and Asia, and 1 in both Europe and North America.[34]:TableS1

Divergence timesGolden jackal 1.9 million YBP[42]
African golden wolf 1.3 million YBP[42]
Coyote 1.1 million YBP[42]
Himalayan wolf 630,000 YBP[43]
Indian gray wolf 270,000 YBP[43]
Eurasian gray wolfDog

Lineage and divergence times - southern Asian wolves

The Himalayan wolf is formed by one haplotype[43]:166 that currently falls within the Tibetan wolf (Canis lupus chanco) subspecies, but based on mDNA sequencing has be proposed as a separate species Canis himalayensis.[43][44] The Indian gray wolf is formed by two closely related haplotypes[43]:116 that fall within the Indian wolf (Canis lupus pallipes) subspecies, but based on mDNA sequencing has be proposed as a separate species Canis indica.[43][44] Neither proposal has been endorsed because they relied on a limited number of museum and zoo samples that may not have be representative of the wild population, and a call for further fieldwork has been made.[45]:886 Based on a fossil record estimate that the divergence time between the coyote and the wolf lineages occurred one million years ago and with an assumed wolf mutation rate, one study estimated the time of divergence of the Himalayan wolf and the Indian gray from the wolf/dog ancestor to be 800,000 years and 400,000 years ago respectively.[44]:S2 Another study, which expressed some concerns with the earlier study, gave an estimate of 630,000 ago years and 270,000 ago years respectively.[43]:169

In Europe, one haplotype (w22) was found to be unique to the Apennine Peninsula. Two haplotypes (w24, w25) were found to be unique to the Iberian Peninsula. One haplotype (w10) was found to be common to the Iberian peninsula and the Balkans. These three populations with geographic isolation exhibited a near lack of gene flow[34]:5 and spatially correspond to three glacial refugia.[46]:437 Similarly for the three Southern Asian haplotypes, during Pleistocene glaciations these wolf lineages were isolated in refuges.[44]:S2

Subspecies

Globally, C. lupus taxonomy has been subject to numerous revisions, particularly in North America. As of 2005,[8] 37 subspecies of C. lupus are recognised by MSW3. Its list includes the domestic dog, dingo, eastern wolf and red wolf, but lists C. l. italicus and C. l. communis as synonyms of C. l. lupus.[47]

Old World gray wolf subspecies

In 1995, mammologist Robert Nowak recognized five subspecies from Eurasia based on skull morphology; C. l. lupus, C. l. albus, C. l. pallipes, C. l. cubanensis and C. l. communis.[48] In 2003, Nowak also recognized the distinctiveness of C. l. arabs, C. l. hattai, C. l. hodophilax and C. l. lupaster.[49] Furthermore, genetic studies on gray wolves in Italy revealed that, unlike several European gray wolf populations, Italian wolves do not share haplotypes with either other gray wolves or domestic dogs, and are morphologically distinct enough to be classed as a separate subspecies; C. l. italicus.[50][51][52]

Rueness et al. (2014) showed that wolves in the Caucasus Mountains of the putative Caucasian subspecies, C. l. cubanensis, are not genetically distinct enough to be considered a subspecies, but may represent a local ecomorph of C. l. lupus.[53]

In 2015, a study of mitochondrial and nuclear genomes on putative wolves and golden jackals in Africa revealed that they both represented differing ecomorphs of the same species, Canis anthus, which distinct from the grey wolf.[42]

New World gray wolf subspecies

C. lupus colonized North America during the late Rancholabrean era through the Bering land bridge in at least three separate invasions, with each wave being represented by one or more different Eurasian gray wolf clades.[5] Among the first to enter was a broad-skulled, hypercarnivorous ecomorph which never expanded its range below the Wisconsin ice sheet, likely because of competitive exclusion by C. dirus populations in the south, with both dying out during the Quaternary extinction event without leaving any modern descendants.[36] The first gray wolves to permanently enter North America were the ancestors of C. l. baileyi, though these were followed and displaced by C. l. nubilus and pushed southwards. C. l. nubilus was in turn displaced from its northern range by C. l. occidentalis, likely during the Holocene, a process which may have continued into historic times.[5]

In 1944, American zoologist Edward Goldman recognized as many as 23 subspecies in North America, based on morphology alone.[54] In 1995, mammologist Ronald Nowak disputed these classifications, based on his comparison of numerous wolf skulls from throughout the continent. He concluded that there are only five North American subspecies: C. l. occidentalis, C. l. nubilus, C. l. arctos, C. l. baileyi and C. l. lycaon. Wilson et al. (2000), a genetic study of canids from Algonquin Provincial Park, indicated that C. l. lycaon was a separate species from C. lupus, more closely related to C. rufus.[55]

In a monograph prepared within the United States Fish and Wildlife Service (USF&WS), Chambers et al. (2012) reviewed many genetic studies and concluded that the eastern wolf and red wolf are separate species from the gray wolf, having originated in North America 150,000–300,000 years ago from the same line as coyotes. The Chambers review concluded that the subspecific status of C. l. arctos is doubtful, as Arctic wolf populations do not possess unique haplotypes.[5] However, the Chambers review became controversial, forcing the USF&WS to commission a peer review of it, known as NCAES (2014).[56] This peer review concluded unanimously that the Chambers review "is not accepted as consensus scientific opinion or best available science..." Director of RESOLVE's Science Program, Steven Courtney, who was in charge of the peer review, had also noted that the Chambers conclusion that the eastern wolf should be listed outside the species limits of the gray wolf was based primarily on two non-recombining markers – those being mtDNA and sex chromosome – which the other panelists agreed unanimously "is insufficient to determine the existence of a species and specifically is completely insufficient for ruling out the alternative hypothesis that the pattern is explained by ancient (and recent) hybridization between C. lupus and C. latrans". Evolutionary biologist Dr. Robert Wayne of the UCLA Department of Ecology and Evolutionary Biology further elaborated that the Chambers review on the taxonomy of the eastern wolf not only suffered from insufficient sampling but that it was also biased in terms of attributing the presences of the gray wolf Y chromosomes in the modern day eastern wolves to two unfounded hypotheses: that C. lupus was historically absent in the eastern USA by C. lycaon followed with the suggestion of the former's invasion into the eastern third of North America and later introgressing into the latter's gene pool, and that the gray wolf Y chromosomes discovered in the Algonquin Provincial Park's eastern wolf samples originated from domestic dogs. Two subsequent reviews of updated research based on the 2013 and 2014 reviews, one commissioned to the Wildlife Management Institute by the USFWS, and one journal review, concluded that historically there were four unique canid species in North America, gray wolf, eastern wolf, coyote, and dog, and that "the red wolf may be conspecific with the eastern wolf".[57][58] This view consistent with the idea that the coyote and gray wolf did not historically range into the southeastern United States.[57] These reviews and a 2015 genetics study, the most comprehensive to date,[59] led the Committee on the Status of Endangered Wildlife in Canada (COSEWIC) in May, 2015 to change the designation of the eastern wolf back into a distinct species, Canis lycaon. However, the previous assertion that gray wolves did not occur in the eastern third of the United States is still heavily ill-founded by the newer genetic study's lead authors, such as Dr. Linda Y. Rutledge, who noted in the conclusions that "the recognition of the eastern wolf as a separate species does not exclude the possibility that a grey wolf × eastern wolf hybrid animal (previously identified as Canis lupus lycaon, boreal/Ontario-type), similar to a Great Lakes boreal wolf currently located in the Great Lakes states and across Manitoba, northern Ontario, and northern Quebec, historically inhabited the northeastern United States alongside eastern wolves, and there is some evidence to support the historical presence of both Canis types." The study also suggests that the coyote markers present in the Canis lupus populations that currently occupy the western Great Lakes states and western Ontario may have been historically circuited into the population by the eastern wolves since pure gray wolves in the wild rarely hybridize with coyotes whereas eastern wolves have a history of hybridizing with both species.

The taxonomy of wolves in the coastal rainforests of British Columbia and southeastern Alaska has also followed a variable path, regarding the putative Vancouver Island wolf (C. l. crassodon) and Alexander Archipelago wolf (C. l. ligoni), respectively. Based on skull morphometrics, C. l. ligoni was recognized by Goldman (1944), Hall (1981) and Pedersen (1982) as a distinct population possibly warranting subspecific classification; however, Nowak (1996) considered it to be an isolated population of C. l. nubilis.[60] From 2005 to 2014 several studies and the NCAES (2014) peer review have found the pacific coastal wolves to have a phenotypically distinct genotype.[61][62][63][64][65] The putative British Columbian Raincoast Island wolves became the central discussion in a 2015 National Geographic documentary that introduced them as sea wolves due in part to the morphologically distinct skeletal structures of these wolves compared to inland North American wolves, which gives them the ability to swim longer distances between the islands than those on the mainland continent.[66] The Raincoast wolves are also known to have a unique dietary preference for fish, orcas, mollusks, seals, and various small prey endemic to the islands, as opposed to their inland cousins who subsist on medium-sized ungulates. In the 2014 NCAES peer review, Dr. Robert Wayne suggested that centuries of adaptation to these remote islands coupled with the unique dietary habits may have played a critical role in uniforming the modern day Raincoast wolves' genetic distinction from Vancouver island wolves and inland wolves, thus warranting a new subspecific classification distinct from Nowak's previous C. l. nubilus classification.

Relationship to the dog

33,000-year-old skull of a dog-like canid from Siberia

Within the species Canis lupus, phylogenetic analysis strongly supports the hypothesis that dogs and wolves are reciprocally monophylic taxa that form two sister clades.[67][68]:4

In 1868, Charles Darwin proposed that domestic dogs were phenotypically so diverse that they likely had originated from 2 or more wild canine species.[69] All species within the Canis genus, the wolf-like canids, are phylogenetically closely related with 78 chromosomes and can potentially interbreed.[70] The wild ancestor of the domestic dog was variously claimed to have been the dhole[71] or golden jackal.[72] Later, others thought that the wolf was the most probable ancestor and closest relative of the domestic dog.[73]

In 1993, a study of the wolf-like canids found that there was a close kinship between domestic dogs, gray wolves, coyotes and Simien jackals but with a distance from the African wild dog and from the golden, side-striped and black-backed jackals. The domestic dog was an extremely close relative of the gray wolf, differing from it by at most 0.2% of the maternal mitochondrial Cytochrome b gene marker. In comparison, the gray wolf differs from its closest wild relative, the coyote, by about 4%. Therefore, the study concluded that the molecular genetic evidence did not support theories that dogs arose from jackal ancestors. The study proposed the hypothesis that because of the diversity of dog remains found in archaeological sites, that dogs may be derived from several different ancestral gray wolf populations.[74] Later that year, the domestic dog Canis familiaris was reclassified as Canis lupus familiaris, a subspecies of Canis lupus in Mammal Species of the World.[25][75]

In 1999, a review of the scientific literature regarding the genetic origin of the dog proposed a number of hypotheses. The molecular data indicated that dogs have protein alleles in common with wolves, share highly polymorphic microsatellites, and have mitochondrial DNA sequences similar or identical to those found in gray wolves. The maternal mitochondrial control region sequences shows an average divergence between dogs and wolves at 1.5% compared to dogs and coyotes, their next-closest relative, at 7.5%. Therefore, this indicated the origin of the dog was from wolves. The archaeological record suggests that dogs were in Europe and the Middle East approximately 14,000 years ago but the genetic record shows 135,000 YBP, which indicated that the morphological change was associated with artificial selection as humans shifted from hunter-gatherer to agrarian societies. Alternately, dogs may have had a more recent origin but are descended from a now extinct species of canid whose closest living relative was the gray wolf.[70]

In 2013, a study on the mitochondrial genomes of both extant and fossil canids (dating back 1,000–36,000 years BP) indicated that modern dogs were closer genetically to extinct European canids than they were with modern gray wolves, therefore they formed a sister clade with a European origin dating back 18,800–32,100 years ago. The data also indicated that some of the earliest putative dog remains, such as a 36,000-year-old skull from Goyet, Belgium, represent an ancient sister clade to dogs and wolves.[76] The co-senior author of the study theorized that the domestication process may have occurred when megafaunal wolves gave up their territoriality in favor of trailing early nomadic human hunters and began reproducing amongst themselves rather than with resident wolf packs, thus initiating reproductive isolation.[77]

In 2014, a study of the nuclear DNA of modern gray wolves and dogs indicated that dogs are not descended from any existing gray wolf subspecies, but share a recent common ancestor. Based on timing assumptions made, the study indicated that dogs diverged from the ancestor 14,900 years ago, and this was followed by the gray wolf samples taken from Croatia, Israel and China having diverged 13,400 years ago, thus showing that extant gray wolf subspecies are descended from a younger lineage of wolves than that of dogs. The dog's genetic closeness to the gray wolf was due to admixture post-divergence.[68] The common ancestor to both animals has been theorized to have been a large wolf-like canid native to Europe, which lived between 9,000–34,000 years ago.[78] In May 2015, a study was able to map the first whole genome of a 35,000-year-old Pleistocene wolf. The data indicated that the recently discovered, but extinct, northern Asian Taymyr wolf, gray wolves and dogs all diverged at around 40,000 years ago from a common ancestor, and form three sister clades. The timing is thought to be accurate because the radio-carbon dating of the Taymyr specimen was in agreement with its molecular clock and those of gray wolves and dogs, yielding for the first time the lupine/dog mutation rate. Moreover, the study indicated that most dog breeds' genetic closeness to the Gray wolf is due to admixture, with clear evidence being found of a close relationship between the Taymyr wolf with those breeds that are associated with high latitudes–the Siberian husky and Greenland dog (both of which are associated with arctic human populations), and to a lesser extent the Shar Pei and Finnish spitz also due to admixture. These findings support the hypothesis that the wild ancestors of dogs were a genetically distinct wolf population that inhabited the Late Pleistocene steppe-tundra biome, and that this population was subsequently possibly replaced by a northward postglacial expansion of smaller-bodied wolves that gave rise to modern-day gray wolf diversity. The divergence of the dog would not necessarily have had to coincide with domestication in the sense of selective breeding by humans.[15]

Unlike other domestic species which were primarily selected for production-related traits, dogs were initially selected for their behaviors.[79][80] In 2016, a study found that there were only 11 fixed genes that showed variation between wolves and dogs. These gene variations were unlikely to have been the result of natural evolution, and indicate selection on both morphology and behavior during dog domestication. These genes have been shown to have an impact on the catecholamine synthesis pathway, with the majority of the genes affecting the fight-or-flight response[81][80] (i.e. selection for tameness), and emotional processing.[80] Dogs generally show reduced fear and aggression compared to wolves. [82][80] Some of these genes have been associated with aggression in some dog breeds, indicating their importance in both the initial domestication and then later in breed formation.[80]

See also comparison with dogs.

Hybridization with other Canis

Main article: Canid hybrid

Although dogs and gray wolves are genetically very close, and have shared vast portions of their ranges for millennia, the two generally do not voluntarily interbreed in the wild, though they can produce viable offspring, with all subsequent generations being fertile.[83] In North America, black colored wolves acquired their coloration from wolf-dog hybridization, which occurred 10,000–15,000 years ago.[84] Although wolf-dog hybridization in Europe has raised concern among conservation groups fearing for the gray wolf's purity, genetic tests show that introgression of dog genes into European gray wolf populations does not pose a significant threat. Also, as wolf and dog mating seasons do not fully coincide, the likelihood of wild wolves and dogs mating and producing surviving offspring is small.[85] Like pure wolves, hybrids breed once annually, though their mating season occurs three months earlier, with pups mostly being born in the winter period, thus lessening their chances of survival.[83] However, one genetic study undertaken in the Caucasus Mountains showed that as many as 10% of dogs in the area, including livestock guardian dogs, are first generation hybrids.[53] The captive breeding of wolf-dog hybrids has proliferated in the USA, with 300,000 such animals being present there.[83] Recognized wolfdog breeds by FCI are the Czechoslovakian Wolfdog and the Saarloos wolfdog.

F1 hybrid coyote-gray wolf hybrid, conceived in captivity

The gray wolf has interbred extensively with the eastern wolf across northern Ontario, into Manitoba and Quebec, as well as into the western Great Lakes states of Minnesota, Wisconsin, and Michigan, producing a hybrid population termed Great Lakes boreal wolves.[86] The boreal wolf is 25% larger than a pure eastern wolf, and typically has a similarly colored gray-fawn coat but, unlike the eastern wolf, can also be black, cream, or white. It also specializes on larger prey such as moose and caribou rather than white-tailed deer. Unlike pure eastern wolves, Great Lakes boreal wolves primarily inhabit boreal rather than deciduous forests.[5]

Unlike the red and eastern wolf, the gray wolf does not readily interbreed with coyotes.[5] Nevertheless, coyote genetic markers have been found in some wild isolated gray wolf populations in the southern United States. Gray wolf Y-chromosomes have also been found in Texan coyote haplotypes.[87] In tests performed on a putative chupacabra carcass, mtDNA analysis showed that it was a coyote, though subsequent tests revealed that it was a coyote–gray wolf hybrid sired by a male Mexican gray wolf.[88] In 2013, a captive breeding experiment in Utah between gray wolves and western coyotes produced six hybrids through artificial insemination, making this the very first hybridization case between pure coyotes and northwestern gray wolves. At six months of age, the hybrids were closely monitored and were shown to display both physical and behavioral characteristics from both species.[12]

Although hybridization between wolves and golden jackals has never been observed, evidence of such occurrences was discovered through mtDNA analysis on jackals in Senegal[13] and Bulgaria.[14] Although there is no genetic evidence of gray wolf-jackal hybridization in the Caucasus Mountains, there have been cases where otherwise genetically pure golden jackals have displayed remarkably gray wolf-like phenotypes, to the point of being mistaken for wolves by trained biologists.[53]

Physical description

Gray wolf skeleton

Anatomy and dimensions

See also: Dog anatomy
Gray wolf trotting. The gray wolf generally places its hind paws in the tracks made by the front paws.[89]

Compared to its closest wild cousins (the coyote and golden jackal), the gray wolf is larger and heavier, with a broader snout, shorter ears, a shorter torso and longer tail.[9][13][90] It is a slender, powerfully built animal with a large, deeply descending ribcage, a sloping back and a heavily muscled neck.[9] The wolf's legs are moderately longer than those of other canids, which enables the animal to move swiftly, and allows it to overcome the deep snow that covers most of its geographical range.[89] Females tend to have narrower muzzles and foreheads, thinner necks, slightly shorter legs and less massive shoulders than males.[91] The gray wolf's head is large and heavy, with a wide forehead, strong jaws and a long, blunt muzzle. The ears are relatively small and triangular.[9] The teeth are heavy and large, being better suited to crushing bone than those of other extant canids, though not as specialised as those found in hyenas.[92][93] Its molars have a flat chewing surface, but not to the same extent as the coyote, whose diet contains more vegetable matter.[3] The gray wolf's jaws can exert a crushing pressure of perhaps 10,340 kPa (1,500 psi) compared to 5,200 kPa (750 psi) for a German shepherd. This force is sufficient to break open most bones.[94] The gray wolf usually carries its head at the same level as the back, raising it only when alert.[9] It usually travels at a loping pace, placing its paws one directly in front of the other. This gait can be maintained for hours at a rate of 8–9 km/h,[95] and allows the wolf to cover great distances. On bare paths, a wolf can quickly achieve speeds of 50–60 km/h. The gray wolf has a running gait of 55 to 70 km/h, can leap 5 metres horizontally in a single bound, and can maintain rapid pursuit for at least 20 minutes.[96]

Differences between gray wolf and coyote

The gray wolf is the largest extant member of the Canidae, excepting certain large breeds of domestic dog.[90] Gray wolf weight and size can vary greatly worldwide, tending to increase proportionally with latitude as predicted by Bergmann's Rule,[9] with the large wolves of Alaska and Canada sometimes weighing 3–6 times more than their Middle Eastern and South Asian cousins.[97] On average, adult wolves measure 105–160 cm (41–63 in) in length and 80–85 cm (32–34 in) in shoulder height.[9] The tail measures 29–50 cm (11–20 in) in length. The ears are 90–110 millimetres (3.5–4.3 in) in height, and the hind feet are 220–250 mm.[9] The skull averages 9–11 inches in length, and 5–6 inches wide.[98] Gray wolf weight varies geographically; on average, European wolves may weigh 38.5 kilograms (85 lb), North American wolves 36 kilograms (79 lb) and Indian and Arabian wolves 25 kilograms (55 lb).[99] Females in any given wolf population typically weigh 5–10 lbs less than males.[100] Wolves weighing over 54 kg (120 lbs) are uncommon, though exceptionally large individuals have been recorded in Alaska, Canada,[100] and the former Soviet Union.[9][101] The heaviest recorded gray wolf in North America was killed on 70 Mile River in east-central Alaska on July 12, 1939 and weighed 79.4 kilograms (175 lb),[102] while the heaviest recorded wolf in Eurasia was killed after World War II in Ukraine's Poltavskij Region, and weighed 86 kilograms (190 lb).[101]

Fur

Black and white-furred gray wolves

The gray wolf has very dense and fluffy winter fur, with short underfur and long, coarse guard hairs.[9] Most of the underfur and some of the guard hairs are shed in the spring and grow back in the autumn period.[99] The longest hairs occur on the back, particularly on the front quarters and neck. Especially long hairs are found on the shoulders, and almost form a crest on the upper part of the neck. The hairs on the cheeks are elongated and form tufts. The ears are covered in short hairs, which strongly project from the fur. Short, elastic and closely adjacent hairs are present on the limbs from the elbows down to the calcaneal tendons.[9] The winter fur is highly resistant to cold; wolves in northern climates can rest comfortably in open areas at −40° by placing their muzzles between the rear legs and covering their faces with their tail. Wolf fur provides better insulation than dog fur, and does not collect ice when warm breath is condensed against it.[99] In warm climates, the fur is coarser and scarcer than in northern wolves.[9] Female wolves tend to have smoother furred limbs than males, and generally develop the smoothest overall coats as they age. Older wolves generally have more white hairs in the tip of the tail, along the nose and on the forehead. The winter fur is retained longest in lactating females, though with some hair loss around their nipples.[91] Hair length on the middle of the back is 60–70 mm. Hair length of the guard hairs on the shoulders generally does not exceed 90 mm, but can reach 110–130 mm.[9]

Coat color ranges from almost pure white through various shades of blond, cream, and ochre to grays, browns, and blacks,[103] with variation in fur color tending to increase in higher latitudes.[104] Differences in coat color between sexes are largely absent,[9] though females may have redder tones.[105] Black colored wolves in North America inherited the Kb allele responsible for melanism from past interbreeding with dogs,[84] while the mutation was found to be naturally occurring in wolves from Iran.[106] Black specimens are more common in North America than in Eurasia, with about half the wolves in Yellowstone National Park being black.[84]

Behavior

See also: Dog behavior

Social and territorial behaviors

Gray wolf pack

The gray wolf is a social animal, whose basic social unit consists of a mated pair, accompanied by the pair's adult offspring.[c] The average pack consists of a family of 5–11 animals (1–2 adults, 3–6 juveniles and 1–3 yearlings),[9] or sometimes two or three such families,[3] with exceptionally large packs consisting of 42 wolves being known.[108] In ideal conditions, the mated pair produces pups every year, with such offspring typically staying in the pack for 10–54 months before dispersing.[16] Triggers for dispersal include the onset of sexual maturity and competition within the pack for food.[109] The distance travelled by dispersing wolves varies widely; some stay in the vicinity of the parental group, while other individuals may travel great distances of 390 km, 206 km, and 670 km from their natal packs.[110] A new pack is usually founded by an unrelated dispersing male and female, travelling together in search of an area devoid of other hostile packs.[111] Wolf packs rarely adopt other wolves into their fold, and typically kill them. In the rare cases where other wolves are adopted, the adoptee is almost invariably an immature animal (1–3 years of age) unlikely to compete for breeding rights with the mated pair. In some cases, a lone wolf is adopted into a pack to replace a deceased breeder.[108] During times of ungulate abundance (migration, calving etc.), different wolf packs may temporarily join forces.[9]

Wolves are highly territorial animals, and generally establish territories far larger than they require to survive in order to assure a steady supply of prey. Territory size depends largely on the amount of prey available and the age of the pack's pups, tending to increase in size in areas with low prey populations[112] or when the pups reach the age of 6 months, thus having the same nutritional needs as adults.[113] Wolf packs travel constantly in search of prey, covering roughly 9% of their territory per day (average 25 km/d or 15 mi/d). The core of their territory is on average 35 km2 (14 sq mi), in which they spend 50% of their time.[112] Prey density tends to be much higher in the territory's surrounding areas, though wolves tend to avoid hunting in the fringes of their range unless desperate, because of the possibility of fatal encounters with neighboring packs.[114] The smallest territory on record was held by a pack of six wolves in northeastern Minnesota, which occupied an estimated 33 km2 (13 sq mi), while the largest was held by an Alaskan pack of ten wolves encompassing a 6,272 km2 (2,422 sq mi) area.[113] Wolf packs are typically settled, and usually only leave their accustomed ranges during severe food shortages.[9]

Wolves defend their territories from other packs through a combination of scent marking, direct attacks and howling (see Communication). Scent marking is used for territorial advertisement, and involves urination, defecation and ground scratching.[115][116][117][118][119] Scent marks are generally left every 240 metres throughout the territory on regular travelways and junctions. Such markers can last for 2–3 weeks,[113] and are typically placed near rocks, boulders, trees or the skeletons of large animals.[9] Territorial fights are among the principal causes of wolf mortality, with one study concluding that 14–65% of wolf deaths in Minnesota and the Denali National Park and Preserve were due to predation by other wolves.[120]

Reproduction and development

Gray wolves mating

The gray wolf is generally monogamous, with mated pairs usually remaining together for life, unless one of the pair dies. Upon the death of one mated wolf, pairs are quickly re-established. Since males often predominate in any given wolf population, unpaired females are a rarity.[9] If a dispersing male gray wolf is unable to establish a territory or find a mate, he mates with the daughters of already established breeding pairs from other packs. Such gray wolves are termed "Casanova wolves" and, unlike males from established packs, they do not form pair bonds with the females they mate with. Some gray wolf packs may have multiple breeding females this way, as is the case in Yellowstone National Park.[121] Gray wolves also practice alloparental care, in which a wolf pair may adopt the pup or pups of another. This might take place if the original parents die or are for some reason separated from them.[122] In addition to heterosexual behavior, homosexual behavior has been observed in gray wolves.[123] Male gray wolves often mount each other when the highest ranking female in the pack comes into heat.[124]

Illustration of various gray wolf growth stages

The age of first breeding in gray wolves depends largely on environmental factors: when food is plentiful, or when wolf populations are heavily managed, wolves can rear pups at younger ages in order to better exploit abundant resources. This is further demonstrated by the fact that captive wolves have been known to breed as soon as they reach 9–10 months, while the youngest recorded breeding wolves in the wild were 2 years old. Females are capable of producing pups every year, with one litter annually being the average. Unlike the coyote, the gray wolf never reaches reproductive senescence.[125] Estrus typically occurs in late winter, with older, multiparous females entering estrus 2–3 weeks earlier than younger females.[9] During pregnancy, female wolves remain in a den located away from the peripheral zone of their territories, where violent encounters with other packs are more likely.[126] Old females usually whelp in the den of their previous litter, while younger females typically den near their birthplace. The gestation period lasts 62–75 days, with pups usually being born in the summer period.[9]

Wolves bear relatively large pups in small litters compared to other canid species.[127] The average litter consists of 5–6 pups,[128] with litter sizes tending to increase in areas where prey is abundant,[128] though exceptionally large litters of 14–17 pups occur only 1% of the time.[129] Pups are usually born in spring, coinciding with a corresponding increase in prey populations.[126] Pups are born blind and deaf, and are covered in short soft grayish-brown fur. They weigh 300–500 grams at birth, and begin to see after 9–12 days. The milk canines erupt after one month. Pups first leave the den after 3 weeks. At 1.5 months of age, they are agile enough to flee from danger. Mother wolves do not leave the den for the first few weeks, relying on the fathers to provide food for them and their young. Pups begin to eat solid food at the age of 3–4 weeks. Pups have a fast growth rate during their first four months of life: during this period, a pup's weight can increase nearly 30 times.[9][127] Wolf pups begin play fighting at the age of 3 weeks, though unlike young foxes and coyotes, their bites are inhibited. Actual fights to establish hierarchy usually occur at 5–8 weeks of age. This is in contrast to young foxes and coyotes, which may begin fighting even before the onset of play behavior.[10] By autumn, the pups are mature enough to accompany adults on hunts for large prey.[126]

Hunting and feeding behaviors

American bison standing its ground, thereby increasing its chance of survival

Although social animals, single wolves or mated pairs typically have higher success rates in hunting than do large packs, with single wolves having occasionally been observed to kill large prey such as moose, bison and muskoxen unaided.[130] The gray wolf's sense of smell is relatively weakly developed when compared to that of some hunting dog breeds, being able to detect carrion upwind no farther than 2–3 km. Because of this, it rarely manages to capture hidden hares or birds, though it can easily follow fresh tracks. Its auditory perception is acute enough to be able to hear up to a frequency of 26 kHz,[131] which is sufficient to register the fall of leaves in the autumn period.[9] A gray wolf hunt can be divided into five stages:

 • Locating prey: The wolves travel in search of prey through their power of scent, chance encounter, and tracking. Wolves typically locate their prey by scent, though they must usually be directly downwind of it. When a breeze carrying the prey's scent is located, the wolves stand alert, and point their eyes, ears and nose towards their target. In open areas, wolves may precede the hunt with group ceremonies involving standing nose-to-nose and wagging their tails. Once concluded, the wolves head towards their prey.[132]
 • The stalk: The wolves attempt to conceal themselves as they approach.[133] As the gap between the wolves and their prey closes, the wolves quicken their pace, wag their tails, and peer intently, getting as close to their quarry as possible without making it flee.[134]
 • The encounter: Once the prey detects the wolves, it can either approach the wolves, stand its ground, or flee. Large prey, such as moose, elk, and muskoxen, usually stand their ground. Should this occur, the wolves hold back, as they require the stimulus of a running animal to proceed with an attack.[135] If the targeted animal stands its ground, the wolves either ignore it, or try to intimidate it into running.[130]
 • The rush: If the prey attempts to flee, the wolves immediately pursue it. This is the most critical stage of the hunt, as wolves may never catch up with prey running at top speed.[136] If their prey is travelling in a group, the wolves either attempt to break up the herd, or isolate one or two animals from it.[133]
 • The chase: A continuation of the rush, the wolves attempt to catch up with their prey and kill it.[137] When chasing small prey, wolves attempt to catch up with their prey as soon as possible, while with larger animals, the chase is prolonged, in order to wear the selected prey out. Wolves usually give up chases after 1–2 km (0.62–1.3 mi), though one wolf was recorded to chase a deer for 21 km (13 mi).[130] Both Russian and North American wolves have been observed to drive prey onto crusted ice, precipices, ravines, slopes and steep banks to slow them down.[138]
Killing a caribou in typical fashion: biting the hindquarters (1909 drawing by A. R. Harding)

The actual killing method varies according to prey species. With large prey, mature wolves usually avoid attacking frontally, instead focusing on the rear and sides of the animal. Large prey, such as moose, is killed by biting large chunks of flesh from the soft perineum area, causing massive blood loss. Such bites can cause wounds 10–15 cm in length, with three such bites to the perineum usually being sufficient to bring down a large deer in optimum health.[138] With medium-sized prey such as roe deer or sheep, wolves kill by biting the throat, severing nerve tracks and the carotid artery, thus causing the animal to die within a few seconds to a minute. With small, mouse-like prey, wolves leap in a high arc and immobilize it with their forepaws.[139] When prey is vulnerable and abundant, wolves may occasionally surplus kill. Such instances are common in domestic animals, but rare in the wild. In the wild, surplus killing primarily occurs during late winter or spring, when snow is unusually deep (thus impeding the movements of prey)[140] or during the denning period, when wolves require a ready supply of meat when denbound.[141] Medium-sized prey are especially vulnerable to surplus killing, as the swift throat-biting method by which they are killed allows wolves to quickly kill one animal and move on to another.[139]

Once prey is brought down, wolves begin to feed excitedly, ripping and tugging at the carcass in all directions, and bolting down large chunks of it.[142] The breeding pair typically monopolizes food in order to continue producing pups. When food is scarce, this is done at the expense of other family members, especially non-pups.[143] The breeding pair typically eats first, though as it is they who usually work the hardest in killing prey, they may rest after a long hunt and allow the rest of the family to eat unmolested. Once the breeding pair has finished eating, the rest of the family tears off pieces of the carcass and transport them to secluded areas where they can eat in peace. Wolves typically commence feeding by consuming the larger internal organs of their prey, such as the heart, liver, lungs and stomach lining. The kidneys and spleen are eaten once they are exposed, followed by the muscles.[144] A single wolf can eat 15–19% of its body weight in a single feeding.[145]

Communication

Visual

Facial expressions (Konrad Lorenz, 1952). Bottom to top: increasing fear (ears back); left to right: increasing aggression (snarl); top right: maximum of both.

The gray wolf's expressive behavior is more complex than that of the coyote and golden jackal, as necessitated by its group living and hunting habits. While less gregarious canids generally possess simple repertoires of visual signals, wolves have more varied signals that subtly inter grade in intensity.[10][11] When neutral, the legs are not stiffened, the tail hangs down loosely, the face is smooth, the lips untensed, and the ears point in no particular direction.[146] Postural communication in wolves consists of a variety of facial expressions, tail positions and piloerection.[131] Aggressive, or self-assertive wolves are characterized by their slow and deliberate movements, high body posture and raised hackles, while submissive ones carry their bodies low, sleeken their fur and lower their ears and tail.[147] When a breeding male encounters a subordinate family member, it may stare at it, standing erect and still with the tails horizontal to its spine.[148] Two forms of submissive behavior are recognized: passive and active. Passive submission usually occurs as a reaction to the approach of a dominant animal, and consists of the submissive wolf lying partly on its back and allowing the dominant wolf to sniff its anogenital area. Active submission occurs often as a form of greeting, and involves the submissive wolf approaching another in a low posture, and licking the other wolf's face.[149] When wolves are together, they commonly indulge in behaviors such as nose pushing, jaw wrestling, cheek rubbing and facial licking. The mouthing of each other's muzzles is a friendly gesture, while clamping on the muzzle with bared teeth is a dominance display.[150]

Similar to humans, gray wolves have facial color patterns in which the gaze direction can be easily identified, although this is often not the case in other canid species. In 2014, a study compared the facial color pattern across 25 canid species. The results suggested that that the facial color pattern of canid species is related to their gaze communication, and that especially gray wolves use the gaze signal in conspecific communication.[151]

Expressive characteristics of visual features
used during social interactions in wolves[147]
Feature Aggressive Fearful
Eyes Direct stare
Open wide
Looking away
Closed to slits
Ears Erect and forward Flattened and turned down to side
Lips Horizontal contraction
("agonistic pucker")
Horizontal retraction ("submissive grin")
Mouth Opened Closed
Teeth Canines bared Canines covered
Tongue Retracted Extended ("lick intention")
Nose Shortened (skin folded) Lengthened (skin smoothed)
Forehead Contracted (bulging over eyes) Stretched (smoothed)
Head Held high Lowered
Neck Arched Extended
Hair Erect (bristled) Sleeked
Body Erect, tall Crouched, low
Tail Held high
Quivering
Tucked under body
Wagging

Auditory

Gray wolf howling

Problems playing this file? See media help.

Problems playing this file? See media help.

Gray wolves howl to assemble the pack (usually before and after hunts), to pass on an alarm (particularly at a den site), to locate each other during a storm or unfamiliar territory and to communicate across great distances.[152] Wolf howls can under certain conditions be heard over areas of up to 130 km2 (50 sq mi).[3] Wolf howls are generally indistinguishable from those of large dogs.[153] Male wolves give voice through an octave, passing to a deep bass with a stress on "O", while females produce a modulated nasal baritone with stress on "U". Pups almost never howl, while yearling wolves produce howls ending in a series of dog-like yelps.[9] Howling consists of a fundamental frequency that may lie between 150 and 780 Hz, and consists of up to 12 harmonically related overtones. The pitch usually remains constant or varies smoothly, and may change direction as many as four or five times.[90] Howls used for calling pack mates to a kill are long, smooth sounds similar to the beginning of the cry of a horned owl. When pursuing prey, they emit a higher pitched howl, vibrating on two notes. When closing in on their prey, they emit a combination of a short bark and a howl.[153] When howling together, wolves harmonize rather than chorus on the same note, thus creating the illusion of there being more wolves than there actually are.[152] Lone wolves typically avoid howling in areas where other packs are present.[154] Wolves from different geographic locations may howl in different fashions: the howls of European wolves are much more protracted and melodious than those of North American wolves, whose howls are louder and have a stronger emphasis on the first syllable. The two are however mutually intelligible, as North American wolves have been recorded to respond to European-style howls made by biologists.[155]

Other vocalisations of wolves are usually divided into three categories: growls, barks and whines.[156] Barking has a fundamental frequency between 320–904 Hz,[90] and is usually emitted by startled wolves. Wolves do not bark as loudly or continuously as dogs do, but bark a few times and retreat from perceived danger.[156] Growling has a fundamental frequency of 380–450 Hz,[90] and is usually emitted during food challenges. Pups commonly growl when playing. One variation of the howl is accompanied by a high pitched whine, which precedes a lunging attack.[152] Whining is associated with situations of anxiety, curiosity, inquiry and intimacy such as greeting, feeding pups and playing.[156]

Olfactory

Gray wolf marking its territory with urine

Olfaction is probably the wolf's most acute sense, and plays a fundamental role in communication. The wolf has a large number of apocrine sweat glands on the face, lips, back, and between the toes. The odor produced by these glands varies according to the individual wolf's microflora and diet, giving each a distinct "odor fingerprint". A combination of apocrine and eccrine sweat glands on the feet allows the wolf to deposit its scent whilst scratching the ground, which usually occurs after urine marking and defecation during the breeding season. The follicles present on the guard hairs from the wolf's back have clusters of apocrine and sebaceous glands at their bases. As the skin on the back is usually folded, this provides a microclimate for bacterial propagation around the glands. During piloerection, the guard hairs on the back are raised and the skin folds spread, thus releasing scent.[157] The pre-caudal scent glands may play a role in expressing aggression, as combative wolves raise the base of their tails whilst drooping the tip, thus positioning the scent glands at the highest point.[153] The wolf possesses a pair of anal sacs beneath the rectum, which contain both apocrine and sebaceous glands. The components of anal sac secretions vary according to season and gender, thus indicating that the secretions provide information related to gender and reproductive state. The secretions of the preputial glands may advertise hormonal condition or social position, as dominant wolves have been observed to stand over subordinates, apparently presenting the genital area for investigation,[157] which may include genital licking.[158] During the breeding season, female wolves secrete substances from the vagina, which communicate the females' reproductive state, and can be detected by males from long distances. Urine marking is the best-studied means of olfactory communication in wolves. Its exact function is debated, though most researchers agree that its primary purpose is to establish boundaries. Wolves urine mark more frequently and vigorously in unfamiliar areas, or areas of intrusion, where the scent of other wolves or canids is present. So-called raised leg urination (RLU) is more common in male wolves than in females, and may serve the purpose of maximizing the possibility of detection by conspecifics, as well as reflect the height of the marking wolf. Only dominant wolves typically use RLU, with subordinate males continuing to use the juvenile standing posture throughout adulthood.[157] RLU is considered to be one of the most important forms of scent communication in the wolf, making up 60–80% of all scent marks observed.[159]

Ecology

Habitat

Gray wolf carrying caribou hindquarter, Denali National Park

The gray wolf is a habitat generalist, and can occur in deserts, grasslands, forests and arctic tundras. Habitat use by gray wolves is strongly correlated with the abundance of prey, snow conditions, absence or low livestock densities, road densities, human presence and topography.[3] In cold climates, the gray wolf can reduce the flow of blood near its skin to conserve body heat. The warmth of the footpads is regulated independently of the rest of the body, and is maintained at just above tissue-freezing point where the pads come in contact with ice and snow.[160] Gray wolves use different places for their diurnal rest: places with cover are preferred during cold, damp and windy weather, while wolves in dry, calm and warm weather readily rest in the open. During the autumn-spring period, when wolves are more active, they willingly lie out in the open, whatever their location. Actual dens are usually constructed for pups during the summer period. When building dens, females make use of natural shelters such as fissures in rocks, cliffs overhanging riverbanks and holes thickly covered by vegetation. Sometimes, the den is the appropriated burrow of smaller animals such as foxes, badgers or marmots. An appropriated den is often widened and partly remade. On rare occasions, female wolves dig burrows themselves, which are usually small and short with 1–3 openings. The den is usually constructed not more than 500 metres away from a water source,[9] and typically faces southwards, thus ensuring enough sunlight exposure, keeping the denning area relatively snow free.[3] Resting places, play areas for the pups and food remains are commonly found around wolf dens. The odour of urine and rotting food emanating from the denning area often attracts scavenging birds such as magpies and ravens. As there are few convenient places for burrows, wolf dens are usually occupied by animals of the same family. Though they mostly avoid areas within human sight, wolves have been known to nest near domiciles, paved roads and railways.[9]

Diet

Diet of wolves in Lusatia

The gray wolf generally specializes in vulnerable individuals of large prey.[3] In Eurasia, many gray wolf populations are forced to subsist largely on livestock and garbage in areas with dense human activity, though wild ungulates such as moose, red deer, roe deer and wild boar are still the most important food sources in Russia and the more mountainous regions of Eastern Europe. Other prey species include reindeer, argali, mouflon, wisent, saiga, ibex, chamois, wild goats, fallow deer and musk deer.[161] The prey animals of North American wolves have largely continued to occupy suitable habitats with low human density, and cases of wolves subsisting largely on garbage or livestock are exceptional. Animals preferred as prey by North American wolves include moose, white-tailed deer, elk, mule deer, bighorn sheep, Dall's sheep, American bison, muskox and caribou.[162]

Although wolves primarily feed on medium to large sized ungulates, they are not fussy eaters. Smaller sized animals that may supplement the diet of wolves include marmots, hares, badgers, foxes, weasels, ground squirrels, mice, hamsters, voles and other rodents, as well as insectivores. They frequently eat waterfowl and their eggs. When such foods are insufficient, they prey on lizards, snakes, frogs, rarely toads and large insects as available. In times of scarcity, wolves readily eat carrion, visiting cattle burial grounds and slaughter houses.[9] Cannibalism is not uncommon in wolves: during harsh winters, packs often attack weak or injured wolves, and may eat the bodies of dead pack members.[9][163][164] Wolf packs in Astrakhan hunt Caspian seals on the Caspian Sea coastline[165] and some wolf packs in Alaska and Western Canada have been observed to feed on salmon.[166] Humans are rarely, but occasionally preyed upon.[9][167] Other primates occasionally taken by wolves include grey langurs in Nepal[168] and hamadryas baboons in Saudi Arabia.[169]

Wolves supplement their diet with fruit and vegetable matter. They willingly eat the berries of mountain ash, lily of the valley, bilberries, blueberries and cowberry. Other fruits include nightshade, apples and pears. They readily visit melon fields during the summer months.[9] A well-fed wolf stores fat under the skin, around the heart, intestines, kidneys, and bone marrow, particularly during the autumn and winter.[145] Digestion only takes a few hours, thus wolves can feed several times in one day, making quick use of large quantities of meat.[170]

Enemies and competitors

Gray wolves attacking brown bear with cubs
Gray wolves confronting coyotes over pronghorn carcass (1919), Louis Agassiz Fuertes

Gray wolves typically dominate other canid species in areas where they both occur. In North America, incidents of gray wolves killing coyotes are common, particularly in winter, when coyotes feed on wolf kills. Wolves may attack coyote den sites, digging out and killing their pups, though rarely eating them. There are no records of coyotes killing wolves, though coyotes may chase wolves if they outnumber them.[171][172] Near identical interactions have been observed in Eurasia and Africa between gray wolves and golden jackals, with the latter's numbers being comparatively small in areas with high wolf densities.[9][171][173] Gray wolves are the most important predator of raccoon dogs, killing large numbers of them in the spring and summer periods.[9] Wolves also kill red, arctic and corsac foxes, usually in disputes over carcasses, sometimes eating them.[9][174] In Asia, they may compete with dholes,[9] though there is at least one record of a lone wolf associating with a pair of dholes in Debrigarh Wildlife Sanctuary.[175]

Brown bears typically dominate wolf packs in disputes over carcasses, while wolf packs mostly prevail against bears when defending their den sites. Both species kill each other's young. Wolves eat the brown bears they kill, while brown bears seem to only eat young wolves.[176] Wolf interactions with American black bears are much rarer than with brown bears, because of differences in habitat preferences. The majority of black bear encounters with wolves occur in the species' northern range, with no interactions being recorded in Mexico. Wolves have been recorded on numerous occasions to actively seek out black bears in their dens and kill them without eating them. Unlike brown bears, black bears frequently lose against wolves in disputes over kills.[177] While encounters with brown and black bears appear to be common, polar bears are rarely encountered by wolves, though there are two records of wolf packs killing polar bear cubs.[178] Wolves also kill the cubs of Asian black bears.[9]

Wolves may encounter striped hyenas in Israel, Central Asia and India, usually in disputes over carcasses. Striped hyenas feed extensively on wolf-killed carcasses in areas where the two species interact. One-to-one, hyenas dominate wolves, but wolf packs can drive off single or outnumbered hyenas.[179][180] However, there was a case of a female striped hyena dominating 12 Arabian wolves.[181]

Large wolf populations limit the numbers of small to medium-sized felines. Wolves encounter cougars along portions of the Rocky Mountains and adjacent mountain ranges. Wolves and cougars typically avoid encountering each other by hunting on different elevations. In winter, however, when snow accumulation forces their prey into valleys, interactions between the two species become more likely. Wolves in packs usually dominate cougars and can steal kills. They have been reported killing mothers and their kittens.[182][183] Wolves hunt steppe cats, and may scavenge from snow leopard kills.[184][185] Wolves may also reduce Eurasian lynx populations. Wolves may kill lynxes by running them down, or killing them before they can escape into trees.[186] Similar reports of encounters between wolves and bobcats have been documented.[187]

Leftovers of wolf kills are sometimes scavenged by wolverines. Wolverines usually wait until the wolves are done feeding, but have been known to drive away wolves from kills. However, there have been confirmed reports of wolf packs killing wolverines.[188]

Other than humans, tigers appear to be the only serious predators of wolves.[9][17][18][19][184] Wolf and tiger interactions are well documented in Sikhote-Alin, where tigers depress wolf numbers, either to the point of localized extinction or to such low numbers as to make them a functionally insignificant component of the ecosystem. Wolves appear capable of escaping competitive exclusion from tigers only when human persecution decreases tiger numbers. Proven cases of tigers killing wolves are rare and attacks appear to be competitive rather than predatory in nature, with at least four proven records of tigers killing wolves without consuming them.[189]

Range and conservation

The gray wolf was once one of the world's most widely distributed mammals, living throughout the northern hemisphere north of 15°N latitude in North America and 12°N in India. However, deliberate human persecution has reduced the species' range to about one third, because of livestock predation and fear over attacks on humans. The species is now extinct in much of Western Europe, in Mexico and much of the United States. In modern times, the gray wolf occurs mostly in wilderness and remote areas, particularly in Canada, Alaska and northern USA, Europe, and Asia from about 75°N to 12°N. Wolf population declines have been arrested since the 1970s, and have fostered recolonization and reintroduction in parts of its former range, due to legal protection, changes in land-use and rural human population shifts to cities. Competition with humans for livestock and game species, concerns over the danger posed by wolves to people, and habitat fragmentation pose a continued threat to the species. Despite these threats, because of the gray wolf's relatively widespread range and stable population, it is classified as least concern by the IUCN.[1]

Europe

Decline

Polychrome cave painting of a gray wolf, Font-de-Gaume, France

The extermination of Northern Europe's wolves first became an organized effort during the Middle Ages, and continued until the late 1800s. In England, wolf persecution was enforced by legislation, and the last wolf was killed in the early sixteenth century during the reign of Henry VII. Wolves lasted longer in Scotland, where they sheltered in vast tracts of forest, which were subsequently burned down. Wolves managed to survive in the forests of Braemar and Sutherland until 1684. The extirpation of wolves in Ireland followed a similar course, with the last wolf believed to have been killed in 1786.[190] A wolf bounty was introduced in Sweden in 1647, after the extermination of moose and reindeer forced wolves to feed on livestock. The Sami extirpated wolves in northern Sweden in organized drives. By 1960, few wolves remained in Sweden, because of the use of snowmobiles in hunting them, with the last specimen being killed in 1966. The gray wolf was exterminated in Denmark in 1772 and Norway's last wolf was killed in 1973. The species was decimated in 20th century Finland, despite regular dispersals from Russia. The gray wolf was only present in the eastern and northern parts of Finland by 1900, though its numbers increased after World War II.[191]

In Central Europe, wolves were dramatically reduced in number during the early nineteenth century, because of organized hunts and reductions in ungulate populations. In Bavaria, the last wolf was killed in 1847, and had disappeared from the Rhine regions by 1899[191] and largely disappeared in Switzerland before the end of the nineteenth century. In 1934, Nazi Germany became the first state in modern history to place the wolf under protection, though the species was already extirpated in Germany at this point.[192] The last free-living wolf to be killed on the soil of present-day Germany before 1945 was the so-called "Tiger of Sabrodt", which was shot near Hoyerswerda, Lusatia (then Lower Silesia) in 1904. Today, wolves have returned to the area.[193] Wolf hunting in France was first institutionalized by Charlemagne between 800–813, when he established the louveterie, a special corps of wolf hunters. The louveterie was abolished after the French Revolution in 1789, but was re-established in 1814. In 1883, up to 1,386 wolves were killed, with many more by poison.[191]

Last wolf to be killed in central Finland (Karstula, 1911)

In Eastern Europe, wolves were never fully exterminated, because of the area's contiguity with Asia and its large forested areas. However, Eastern European wolf populations were reduced to very low numbers by the late nineteenth century. Wolves were extirpated in Slovakia during the first decade of the twentieth century and, by the mid-twentieth century, could only be found in a few forested areas in eastern Poland. Wolves in the eastern Balkans benefitted from the region's contiguity with the former Soviet Union and large areas of plains, mountains and farmlands. Wolves in Hungary occurred in only half the country around the start of the 20th century, and were largely restricted to the Carpathian Basin. Wolf populations in Romania remained largely substantial, with an average of 2,800 wolves being killed annually out of a population of 4,600 from 1955–1965. An all-time low was reached in 1967, when the population was reduced to 1,550 animals. The extermination of wolves in Bulgaria was relatively recent, as a previous population of about 1,000 animals in 1955 was reduced to about 100–200 in 1964. In Greece, the species disappeared from the southern Peloponnese in 1930. Despite periods of intense hunting during the eighteenth century, wolves never disappeared in the western Balkans, from Albania to the former Yugoslavia. Organized persecution of wolves began in Yugoslavia in 1923, with the setting up of the Wolf Extermination Committee (WEC) in Kocevje, Slovenia. The WEC was successful in reducing wolf numbers in the Dinaric Alps.[191]

In Southern Europe, wolf extermination was not as complete as in Northern Europe, because of greater cultural tolerance of the species. Wolf populations only began declining in the Iberian Peninsula in the early 19th-century, and was reduced by a half of its original size by 1900. Wolf bounties were regularly paid in Italy as late as 1950. Wolves were exterminated in the alps by 1800, and numbered only 100 by 1973, inhabiting only 3–5% of their former Italian range.[191]

Recovery

Range of Canis lupus in Europe, based on Canis lupus European regional assessment, IUCN and Large Carnivore Initiative for Europe. Lime colour stands for population lower than 800, while green is above 800.

The recovery of European wolf populations began after the 1950s, when traditional pastoral and rural economies declined and thus removed the need to heavily persecute wolves. By the 1980s, small and isolated wolf populations expanded in the wake of decreased human density in rural areas and the recovery of wild prey populations.[194]

The gray wolf has been fully protected in Italy since 1976, and now holds a population of 450–500 animals, which has an annual increase of about 60%. Italian wolves entered France's Mercantour National Park in 1993, and at least fifty wolves were discovered in the western Alps in 2000. By 2013 the 250 wolves in the Western Alps imposed a significant burden on traditional sheep and goat husbandry with a loss of over 5,000 animals in 2012.[195] There are approximately 2,000 wolves inhabiting the Iberian Peninsula, of which 150 reside in northeastern Portugal. In Spain, the species occurs in Galicia, Leon, and Asturias. Although hundreds of Iberian wolves are illegally killed annually, the population has expanded south across the river Duero and east to the Asturias and Pyrenees Mountains.[194]

In 1978, wolves began recolonising central Sweden after a twelve-year absence, and have since expanded into southern Norway. As of 2005, the total number of Swedish and Norwegian wolves is estimated to be at least one hundred, including eleven breeding pairs. The gray wolf is fully protected in Sweden and partially controlled in Norway. The Scandinavian wolf populations owe their continued existence to neighbouring Finland's contiguity with the Republic of Karelia, which houses a large population of wolves. Wolves in Finland are protected only in the southern third of the country, and can be hunted in other areas during specific seasons,[194] though poaching remains common, with 90% of young wolf deaths being due to human predation, and the number of wolves killed exceeds the number of hunting licenses, in some areas by a factor of two. Furthermore, the decline in the moose populations has reduced the wolf's food supply.[196][197] Since 2011, Netherlands, Belgium and Denmark have also reported wolf sightings presumably by natural migration from adjacent countries.[198][199]

Wolf populations in Poland have increased to about 800–900 individuals since being classified as a game species in 1976. Poland plays a fundamental role in providing routes of expansion into neighbouring Central European countries. In the east, its range overlaps with populations in Lithuania, Belorussia, Ukraine, and Slovakia. A population in western Poland expanded into eastern Germany and in 2000 the first pups were born on German territory.[200] In 2012, an estimated 14 wolf packs were living in Germany (mostly in the east) and a pack with pups has been sighted within 15 miles of Berlin.[201] The gray wolf is protected in Slovakia, though an exception is made for wolves killing livestock. A few Slovakian wolves disperse into the Czech Republic, where they are afforded full protection. Wolves in Slovakia, Ukraine and Croatia may disperse into Hungary, where the lack of cover hinders the buildup of an autonomous population. Although wolves have special status in Hungary, they may be hunted with a year-round permit if they cause problems.[194]

Romania has a large population of wolves, numbering 2,500 animals. The wolf has been a protected animal in Romania since 1996, although the law is not enforced. The number of wolves in Albania and Macedonia is largely unknown, despite the importance the two countries have in linking wolf populations from Greece to those of Bosnia and Herzegovina and Croatia. Although protected, sometimes wolves are still illegally killed in Greece, and their future is uncertain. Wolf numbers have declined in Bosnia and Herzegovina since 1986, while the species is fully protected in neighbouring Croatia and Slovenia.[194]

Asia

Historical range and decline

Monument to the last Japanese gray wolf, Nara Prefecture, Japan

During the 19th century, gray wolves were widespread in many parts of the Holy Land east and west of the Jordan River. However, they decreased considerably in number between 1964 and 1980, largely because of persecution by farmers.[202] The species was not considered common in northern and central Saudi Arabia during the 19th century, with most early publications involving animals either from southwestern Asir, northern rocky areas bordering Jordan, or areas surrounding Riyadh.[203]

The gray wolf's range in the Soviet Union encompassed nearly the entire territory of the country, being absent only on the Solovetsky Islands, Franz-Josef Land, Severnaya Zemlya, and the Karagin, Commander and Shantar Islands. The species was exterminated twice in Crimea, once after the Russian Civil War, and again after World War II.[9] Following the two world wars, Soviet wolf populations peaked twice. 30,000 wolves were harvested annually out of a population of 200,000 during the 1940s, with 40,000–50,000 harvested during peak years. Soviet wolf populations reached a low around 1970, disappearing over much of European Russia. The population increased again by 1980 to about 75,000, with 32,000 being killed in 1979.[204] Wolf populations in northern inner Mongolia declined during the 1940s, primarily because of poaching of gazelles, the wolf's main prey.[205] In British-ruled India, wolves were heavily persecuted because of their attacks on sheep, goats and children. In 1876, 2,825 wolves were bountied in the North-Western Provinces (NWP) and Bihar. By the 1920s, wolf extermination remained a priority in the NWP and Awadh. Overall, over 100,000 wolves were killed for bounties in British India between 1871 and 1916.[206]

Wolves in Japan became extinct during the Meiji restoration period, an extermination known as ōkami no kujo. The wolf was deemed a threat to ranching, which the Meiji government promoted at the time, and targeted via a bounty system and a direct chemical extermination campaign inspired by the similar contemporary American campaign. The last Japanese wolf was a male killed on January 23, 1905 near Washikaguchi (now called Higashi Yoshiro).[207] The now extinct Japanese wolves were descended from large Siberian wolves, which colonized the Korean Peninsula and Japan, before it separated from mainland Asia, 20,000 years ago during the Pleistocene. During the Holocene, the Tsugaru Strait widened and isolated Honshu from Hokkaidō, thus causing climatic changes leading to the extinction of most large bodied ungulates inhabiting the archipelago. Japanese wolves likely underwent a process of island dwarfism 7,000–13,000 years ago in response to these climatological and ecological pressures. C. l. hattai (formerly native to Hokkaidō) was significantly larger than its southern cousin C. l. hodophilax, as it inhabited higher elevations and had access to larger prey, as well as a continuing genetic interaction with dispersing wolves from Siberia.[208]

Modern range

Gray wolf near Ardahan, Turkey. Although Turkish wolves have no legal protection, they may number about 7000 individuals.[209]

There is little reliable data on the status of wolves in the Middle East, save for those in Israel and Saudi Arabia, though their numbers appear to be stable, and are likely to remain so. Israel's conservation policies and effective law enforcement maintain a moderately sized wolf population, which radiates into neighbouring countries, while Saudi Arabia has vast tracts of desert, where about 300–600 wolves live undisturbed.[210] The wolf survives throughout most of its historical range in Saudi Arabia, probably because of a lack of pastoralism and abundant human waste.[203] Turkey may play an important role in maintaining wolves in the region, because of its contiguity with Central Asia. The mountains of Turkey have served as a refuge for the few wolves remaining in Syria. A small wolf population occurs in the Golan Heights, and is well protected by the military activities there. Wolves living in the southern Negev desert are contiguous with populations living in the Egyptian Sinai and Jordan. Throughout the Middle East, the species is only protected in Israel. Elsewhere, it can be hunted year-round by Bedouins.[210]

Little is known of current wolf populations in Iran, which once occurred throughout the country in low densities during the mid-1970s. The northern regions of Afghanistan and Pakistan are important strongholds for the wolf. It has been estimated that there are about 300 wolves in approximately 60,000 km2 (23,000 sq mi) of Jammu and Kashmir in northern India, and 50 more in Himachal Pradesh. Overall, India supports about 800-3,000 wolves, scattered among several remnant populations. Although protected since 1972, Indian wolves are classed as endangered, with many populations lingering in low numbers or living in areas increasingly used by humans. Although present in Nepal and Bhutan, there is no information of wolves occurring there.[204]

Wolf populations throughout Northern and Central Asia are largely unknown, but are estimated in the hundreds of thousands based on annual harvests. Since the fall of the Soviet Union, continent-wide extermination of wolves has ceased, and wolf populations have increased to about 25,000–30,000 animals throughout the former Soviet Union. In China and Mongolia, wolves are only protected in reserves. Mongolian populations have been estimated at 10,000–30,000, while the status of wolves in China is more fragmentary. The north has a declining population of an estimated 400 wolves, while Xinjiang and Tibet hold about 10,000 and 2,000 respectively.[211]

North America

100 lb gray wolf killed in Montana, 1928. Before they were extirpated around 1930, Montana's wolves could be very large. Wolves recolonized the state from Canada beginning in the 1970s.

Historical range and decline

Originally, the gray wolf occupied all of North America north of about 20°N. It occurred all over the mainland, save for the southeastern United States, California west of the Sierra Nevada, and the tropical and subtropical areas of Mexico. Large continental islands occupied by wolves included Newfoundland, Vancouver Island, southeastern Alaskan islands, and throughout the Arctic Archipelago and Greenland.[3]

The decline of North American wolf populations coincided with increasing human populations and the expansion of agriculture. By the start of the 20th century, the species had almost disappeared from the eastern USA, excepting some areas of the Appalachians and the northwestern Great Lakes Region. In Canada, the gray wolf was extirpated in New Brunswick and Nova Scotia between 1870 and 1921, and in Newfoundland around 1911. It vanished from the southern regions of Quebec and Ontario between 1850 and 1900. The gray wolf's decline in the prairies began with the extermination of the American bison and other ungulates in the 1860s–70s. From 1900–1930, the gray wolf was virtually eliminated from the western USA and adjoining parts of Canada, because of intensive predator control programs aimed at eradicating the species. The gray wolf was exterminated by federal and state governments from all of the USA by 1960, except in Alaska and northern Minnesota. The decline in North American wolf populations was reversed from the 1930s to the early 1950s, particularly in southwestern Canada, because of expanding ungulate populations resulting from improved regulation of big game hunting. This increase triggered a resumption of wolf control in western and northern Canada. Thousands of wolves were killed from the early 1950s to the early 1960s, mostly because of poisoning. This campaign was halted and wolf populations increased again by the mid-1970s.[3]

Modern range

The species' modern range in North America is mostly confined to Alaska and Canada, with populations also occurring in northern Minnesota, northern Wisconsin and Michigan's Upper Peninsula, and portions of Washington, Idaho, northern Oregon, and Montana. A functional wolf population should exist in California by 2024 according to estimates by state wildlife officials.[212] Canadian wolves began to naturally re-colonize northern Montana around Glacier National Park in 1979, and the first wolf den in the western U.S. in over half a century was documented there in 1986.[213] The wolf population in northwest Montana initially grew as a result of natural reproduction and dispersal to about 48 wolves by the end of 1994.[214] From 1995-1996, wolves from Alberta and British Columbia were relocated to Yellowstone National Park and Idaho. In addition, the Mexican wolf (Canis lupus baileyi) was reintroduced to Arizona and New Mexico in 1998. The gray wolf is found in approximately 80% of its historical range in Canada, thus making it an important stronghold for the species.[3]

Canada is home to about 52,000–60,000 wolves, whose legal status varies according to province and territory. First Nations residents may hunt wolves without restriction, and some provinces require licenses for residents to hunt wolves while others do not. In Alberta, wolves on private land may be baited and hunted by the landowner without requiring a license, and in some areas, wolf hunting bounty programs exist.[215][216] Large-scale wolf population control through poisoning, trapping and aerial hunting is also presently conducted by government-mandated programs in order to support populations of endangered prey species such as woodland caribou.[217]

In Alaska, the gray wolf population is estimated at 6,000–7,000, and can be legally harvested during hunting and trapping seasons, with bag limits and other restrictions. As of 2002, there are 250 wolves in 28 packs in Yellowstone, and 260 wolves in 25 packs in Idaho. The gray wolf received Endangered Species Act (ESA) protection in Minnesota, Wisconsin, and Michigan in 1974, and was re-classed from endangered to threatened in 2003. Reintroduced Mexican wolves in Arizona and New Mexico are protected under the ESA and, as of late 2002, number 28 individuals in eight packs.[218] A female wolf shot in 2013 in Hart County, Kentucky by a hunter was the first gray wolf seen in Kentucky in modern times. DNA analysis by Fish and Wildlife laboratories showed genetic characteristics similar to those of wolves in the Great Lakes Region.[219]

Diseases and parasites

Viral and bacterial infections

Viral diseases carried by wolves include rabies, canine distemper, canine parvovirus, infectious canine hepatitis, papillomatosis, and canine coronavirus.[220] Wolves are a major host for rabies in Russia, Iran, Afghanistan, Iraq and India.[221] In wolves, the incubation period is 8–21 days, and results in the host becoming agitated, deserting its pack, and travelling up to 80 km a day, thus increasing the risk of infecting other wolves. Infected wolves do not show any fear of humans, with most documented wolf attacks on people being attributed to rabid animals. Although canine distemper is lethal in dogs, it has not been recorded to kill wolves, except in Canada and Alaska. The canine parvovirus, which causes death by dehydration, electrolyte imbalance, and endotoxic shock or sepsis, is largely survivable in wolves, but can be lethal to pups. Wolves may catch infectious canine hepatitis from dogs, though there are no records of wolves dying from it. Papillomatosis has been recorded only once in wolves, and likely doesn't cause serious illness or death, though it may alter feeding behaviors. The canine coronavirus has been recorded in Alaskan wolves, with infections being most prevalent in winter months.[220]

Bacterial diseases carried by wolves include brucellosis, lyme disease, leptospirosis, tularemia, bovine tuberculosis,[222] listeriosis, anthrax and foot and mouth disease.[221] Wolves can catch Brucella suis from wild and domestic reindeer. While adult wolves tend not to show any clinical signs, it can severely weaken the pups of infected females. Although lyme disease can debilitate individual wolves, it does not appear to have any significant effect on wolf populations. Leptospirosis can be contracted through contact with infected prey or urine, and can cause fever, anorexia, vomiting, anemia, hematuria, icterus, and death. Wolves living near farms are more vulnerable to the disease than those living in the wilderness, probably because of prolonged contact with infected domestic animal waste. Wolves may catch tularemia from lagomorph prey, though its effect on wolves is unknown. Although bovine tuberculosis is not considered a major threat to wolves, it has been recorded to have once killed two wolf pups in Canada.[222]

Parasitic infections

Wolves carry ectoparasites and endoparasites, with wolves in the former Soviet Union having been recorded to carry at least 50 species.[221] Most of these parasites infect wolves without adverse effects, though the effects may become more serious in sick or malnourished specimens.[223] Parasitic infection in wolves is of particular concern to people, as wolves can spread them to dogs, which in turn can carry the parasites to humans. In areas where wolves inhabit pastoral areas, the parasites can be spread to livestock.[221]

Wolves are often infested with a variety of arthropod exoparasites, including fleas, ticks, lice, and mites. The most harmful to wolves, particularly pups, is Sarcoptes scabiei (or mange mite),[223] though they rarely develop full blown mange, unlike foxes.[9] Lice, such as Trichodectes canis, may cause sickness in wolves, but rarely death. Ticks of the genus Ixodes can infect wolves with Lyme disease and Rocky Mountain spotted fever.[223] The tick Dermacentor pictus also infests wolves. Other ectoparasites include biting lice, sucking lice and the fleas Pulex irritans and Ctenocephalides canis.[9]

Endoparasites known to infect wolves include protozoans and helminths (flukes, tapeworms, roundworms and thorny-headed worms). Of 30,000 protozoan species, only a few have been recorded to infect wolves: Isospora, Toxoplasma, Sarcocystis, Babesia, and Giardia.[223] Wolves may carry Neospora caninum, which is of particular concern to farmers, as the disease can be spread to livestock, with infected animals being 3–13 times more likely to miscarry than those not infected.[224][225] Among flukes, the most common in North American wolves is Alaria, which infects small rodents and amphibians, which are eaten by wolves. Upon reaching maturity, Alaria migrates to the wolf's intestine, but harms it little. Metorchis conjunctus, which enters wolves through eating fish, infects the wolf's liver or gall bladder, causing liver disease, inflammation of the pancreas, and emaciation. Most other fluke species reside in the wolf's intestine, though Paragonimus westermani lives in the lungs. Tapeworms are commonly found in wolves, as their primary hosts are ungulates, small mammals, and fish, which wolves feed upon. Tapeworms generally cause little harm in wolves, though this depends on the number and size of the parasites, and the sensitivity of the host. Symptoms often include constipation, toxic and allergic reactions, irritation of the intestinal mucosa, and malnutrition. Infections by the tapeworm Echinococcus granulosus in ungulate populations tend to increase in areas with high wolf densities, as wolves can shed Echinoccocus eggs in their feces onto grazing areas. Wolves can carry over 30 roundworm species, though most roundworm infections appear benign, depending on the number of worms and the age of the host. Ancylostoma caninum attaches itself on the intestinal wall to feed on the host's blood, and can cause hyperchromic anemia, emaciation, diarrhea, and possibly death. Toxocara canis, a hookworm known to infect wolf pups in utero, can cause intestinal irritation, bloating, vomiting, and diarrhea. Wolves may catch Dioctophyma renale from minks, which infects the kidneys, and can grow to lengths of 100 cm. D. renale causes the complete destruction of the kidney's functional tissue, and can be fatal if both kidneys are infected. Wolves can tolerate low levels of Dirofilaria immitis for many years without showing any ill effects, though high levels can kill wolves through cardiac enlargement and congestive hepatopathy. Wolves probably become infected with Trichinella spiralis by eating infected ungulates. Although T. spiralis isn't known to produce clinical signs in wolves, it can cause emaciation, salivation, and crippling muscle pains in dogs.[223] Thorny-headed worms rarely infect wolves, though three species have been identified in Russian wolves: Nicolla skrjabini, Macrocantorhynchus catulinus, and Moniliformis moniliformis.[223]

Relationships with humans

Romulus and Remus nursed by the She-wolf (c. 1616), Peter Paul Rubens

In culture

In mythology and folklore

In Norse and Japanese mythology, wolves were portrayed as near deities: in Japan, grain farmers worshiped wolves at shrines and left food offerings near their dens, beseeching them to protect their crops from wild boars and deer,[226] while the wolf Fenrir of Norse mythology was depicted as the son of Loki. Other cultures portrayed wolves as part of their foundation myths: in the mythology of the Turks,[227] Mongols and Ainu, wolves were believed to be the ancestors of their people,[228] while the Dena’ina believed wolves were once men, and viewed them as brothers.[229] Wolves were linked to the sun in some Eurasian cultures: the Ancient Greeks and Romans associated wolves with the sun god Apollo,[229] while the wolf Sköll in Norse mythology was depicted pursuing the setting sun.[230] In Roman mythology, the Capitoline Wolf nurses Romulus and Remus, the future founders of Rome. According to the Pawnee creation myth, the wolf was the first animal to experience death.[231] Wolves were sometimes associated with witchcraft in both northern European and some Native American cultures: in Norse folklore, the völva (witch) Hyndla and the giantess Hyrrokin are both portrayed as using wolves as mounts, while in Navajo culture, wolves were feared as witches in wolf's clothing.[232] Similarly, the Tsilhqot'in believed that contact with wolves could cause mental illness and death.[229]

In fable and literature

One of the earliest written references to gray wolves occurs in the Babylonian epic Gilgamesh, in which the titular character rejects the sexual advances of the goddess Ishtar, reminding her that she had transformed a previous lover, a shepherd, into a wolf, thus turning him into the very animal that his flocks must be protected against.[233] According to the Avesta, the sacred text of the Zoroastrians, wolves are a creation of the evil spirit Ahriman, and are ranked among the most cruel of animals.[234] Aesop featured wolves in several of his fables, playing on the concerns of Ancient Greece's settled, sheep-herding world. His most famous is the fable of The Boy Who Cried Wolf, which is directed at those who knowingly raise false alarms, and from which the idiomatic phrase "to cry wolf" is derived. Some of his other fables concentrate on maintaining the trust between shepherds and guard dogs in their vigilance against wolves, as well as anxieties over the close relationship between wolves and dogs. Although Aesop used wolves to warn, criticize and moralize about human behavior, his portrayals added to the wolf's image as a deceitful and dangerous animal.[235] This is mirrored in the Bible, where wolves are referenced thirteen times as symbols of greed and destructiveness.[236] Much of the symbolism Jesus used in the New Testament revolved around the pastoral culture of Israel, and explained his relationship with his followers as analogous to that of a good shepherd protecting his flock from wolves. An innovation in the popular image of wolves started by Jesus includes the concept of the wolf in sheep's clothing, which warns people against false prophets.[237] Several authors have proposed that Jesus's portrayal of wolves, comparing them to dangerous and treacherous people, was an important development in perceptions on the species, which legitimized centuries of subsequent wolf persecution in the western world.[237][238][239] Subsequent medieval Christian literature followed and expanded upon Biblical teachings on the wolf. It appeared in the seventh century edition of the Physiologus, which infused pagan tales with the spirit of Christian moral and mystical teaching. The Physiologus portrays wolves as being able to strike men dumb on sight, and of having only one cervical vertebra. Dante included a she-wolf, representing greed and fraud, in the first canto of the Inferno. The Malleus Maleficarum, first published in 1487, states that wolves are either agents of God sent to punish the wicked, or agents of Satan, sent with God's blessing to test the faith of believers.[240] Isengrim the wolf, a character first appearing in the 12th-century Latin poem Ysengrimus, is a major character in the Reynard Cycle, where he stands for the low nobility, whilst his adversary, Reynard the fox, represents the peasant hero. Although portrayed as loyal, honest and moral, Isengrim is forever the victim of Reynard's wit and cruelty, often dying at the end of each story.[241] The tale of Little Red Riding Hood, first written in 1697 by Charles Perrault, is largely considered to have had more influence than any other source of literature in forging the wolf's negative reputation in the western world. The wolf in this story is portrayed as a potential rapist, capable of imitating human speech.[242] The hunting of wolves, and their attacks on humans and livestock feature prominently in Russian literature, and are included in the works of Tolstoy, Chekhov, Nekrasov, Bunin, Sabaneyev, and others. Tolstoy's War and Peace and Chekhov's Peasants both feature scenes in which wolves are hunted with hounds and borzois.[243] Farley Mowat's largely fictional 1963 memoir Never Cry Wolf was the first positive portrayal of wolves in popular literature, and is largely considered to be the most popular book on wolves, having been adapted into a Hollywood film and taught in several schools decades after its publication. Although credited with having changed popular perceptions on wolves by portraying them as loving, cooperative and noble, it has been criticized for its idealization of wolves and its factual inaccuracies.[244][245][246]

In heraldry and symbolism

Emblem of the Serbian "White Wolves"
Main article: Wolves in heraldry

The wolf is a frequent charge in English armory. It is illustrated as a supporter on the shields of Lord Welby, Rendel, and Viscount Wolseley, and can be found on the coat of arms of Lovett and the vast majority of the Wilsons and Lows. The demi-wolf is a common crest, appearing in the arms and crests of members of many families, including that of the Wolfes, whose crest depicts a demi-wolf holding a crown in its paws, in reference to the assistance the family gave to Charles II during the battle of Worcester. Wolf heads are common in Scottish heraldry, particularly in the coats of Clan Robertson and Skene. The wolf is the most common animal in Spanish heraldry, and is often depicted as carrying a lamb in its mouth, or across its back.[247] The wolf is featured on the flags of the Confederated Tribes of the Colville Reservation, the Oneida Nation of Wisconsin and the Pawnee.[248] In modern times, the wolf is widely used as an emblem for military and paramilitary groups. It is the unofficial symbol of the spetsnaz, and serves as the logo of the Turkish Grey Wolves. During the Yugoslav Wars, several Serb paramilitary units adopted the wolf as their symbol, including the White Wolves and the Wolves of Vučjak.[249] A "wolf face" symbol was added to version 6.0 of the unicode character set (🐺, U+1F43A),[250] but only a few fonts (such as Segoe) support it.[251]

Livestock and dog predation

Waiting for a Chinook (c. 1900), Charles Marion Russell

Livestock depredation has been one of the primary reasons for hunting wolves, and can pose a severe problem for wolf conservation: as well as causing economic losses, the threat of wolf predation causes great stress on livestock producers, and no foolproof solution of preventing such attacks short of exterminating wolves has been found.[252] Some nations help offset economic losses to wolves through compensation programmes or state insurance.[253] Domesticated animals are easy prey for wolves, as they have evolved under constant human protection, and are thus unable to defend themselves very well.[254] Wolves typically resort to attacking livestock when wild prey is depleted: in Eurasia, a large part of the diet of some wolf populations consists of livestock, while such incidences are rare in North America, where healthy populations of wild prey have been largely restored.[252] The majority of losses occur during the summer grazing period, with untended livestock in remote pastures being the most vulnerable to wolf predation.[255] The most frequently targeted livestock species are sheep (Europe), domestic reindeer (northern Scandinavia), goats (India), horses (Mongolia), cattle and turkeys (North America).[252] The number of animals killed in single attacks varies according to species: most attacks on cattle and horses result in one death, while turkeys, sheep and domestic reindeer may be killed in surplus.[256] Wolves mainly attack livestock when the animals are grazing, though they occasionally break into fenced enclosures.[138] In some cases, wolves do not need to physically attack livestock to negatively affect it: the stress livestock experiences in being vigilant for wolves may result in miscarriages, weight loss and a decrease in meat quality.[224]

Wolves kill dogs on occasion, with some wolf populations relying on dogs as an important food source.[252] In Croatia, wolves kill more dogs than sheep, and wolves in Russia appear to limit stray dog populations. Wolves may display unusually bold behavior when attacking dogs accompanied by people, sometimes ignoring nearby humans.[252] Wolf attacks on dogs may occur both in house yards and in forests.[257] Wolf attacks on hunting dogs are considered a major problem in Scandinavia and Wisconsin.[252][257] The most frequently killed hunting breeds in Scandinavia are harriers, with older animals being most at risk, likely because they are less timid than younger animals, and react to the presence of wolves differently. Large hunting dogs such as Swedish elkhounds are more likely to survive wolf attacks because of their better ability to defend themselves.[257]

Attacks on humans

Child snatched by a wolf (1914), Le Petit Journal

The fear of wolves has been pervasive in many societies, though humans are not part of the wolf's natural prey.[22] How wolves react to humans depends largely on their prior experience with people: wolves lacking any negative experience of humans, or which are food conditioned, may show little fear of people.[258] Although wolves may react aggressively under provocation, such attacks are mostly limited to quick bites on extremities, and the attacks are not pressed. Predatory attacks (attacks by wolves treating humans as food) may be preceded by a long period of habituation, in which wolves gradually lose their fear of humans. The victims are repeatedly bitten on the head and face, and are then dragged off and consumed, unless the wolves are driven off. Such attacks typically occur only locally, and do not stop until the wolves involved are eliminated. Predatory attacks can occur at any time of the year, with a peak in the June–August period, when the chances of people entering forested areas (for livestock grazing or berry and mushroom picking) increase,[22] though cases of non-rabid wolf attacks in winter have been recorded in Belarus, the Kirovsk and Irkutsk districts, Karelia and Ukraine.[9] Also, wolves with pups experience greater food stresses during this period. The majority of victims of predatory wolf attacks are children under the age of 18 and, in the rare cases where adults are killed, the victims are almost always women. Cases of rabid wolves are low when compared to other species, as wolves do not serve as primary reservoirs of the disease, but can be infected by animals such as dogs, jackals and foxes. Incidents of rabies in wolves are very rare in North America, though numerous in the eastern Mediterranean, Middle East and Central Asia. Wolves apparently develop the "furious" phase of rabies to a very high degree which, coupled with their size and strength, makes rabid wolves perhaps the most dangerous of rabid animals,[22] with bites from rabid wolves being 15 times more dangerous than those of rabid dogs.[9] Rabid wolves usually act alone, travelling large distances and often biting large numbers of people and domestic animals. Most rabid wolf attacks occur in the spring and autumn periods. Unlike with predatory attacks, the victims of rabid wolves are not eaten, and the attacks generally only occur on a single day. Also, the victims are chosen at random, though the majority of cases involve adult men. In the half-century up to 2002, there were eight fatal attacks in Europe and Russia, and more than 200 in south Asia.[22] Between 2005-2010, two people were killed in North America.[259][260]

Hunting

Carcasses of hunted wolves in Russia.

Wolves are notoriously difficult to hunt because of their elusiveness, their sharp senses, their high endurance in the chase and ability to quickly incapacitate and kill hunting dogs.[261] Historically, many methods have been devised to hunt wolves, including the killing of spring-born litters in their dens, coursing with dogs (usually combinations of sighthounds, bloodhounds and fox terriers), poisoning with strychnine, and foothold and deadfall traps.[262][263][264] A popular method of wolf hunting in Russia involves trapping a pack within a small area by encircling it with fladry poles carrying a human scent. This method relies heavily on the wolf's fear of human scents, though it can lose its effectiveness when wolves become accustomed to the smell.[264] Some hunters are able to lure wolves by imitating their calls.[264] In Kazakhstan and Mongolia, wolves are traditionally hunted with eagles and falcons, though this practise is declining, as experienced falconers are becoming few in number.[264] Shooting wolves from aircraft is highly effective, as it allows greater visibility of wolves than hunting on the ground,[264] though this method is controversial, as it allows wolves little chance to escape or defend themselves.[265]

Uses

Gray wolf skins at the Bergen fishmarket, Norway

While not in the same class as high grade furbearers like beaver, otter or mink, the gray wolf's fur is nonetheless thick and durable,[266] and is primarily used for scarfs and the trimmings of women's garments, though it is occasionally used for jackets, short capes, coats,[267] mukluks and rugs.[90] Aside from bodily protection and adornment, gray wolf pelts have also been used as camouflage in hunting and warfare, as an insignia among western Native Americans and as a form of currency.[266] The quality of wolf peltries rests on the density and strength of the fur fibre, which keeps the fur upright and gives the pelt an appealing bushy aspect. These characteristics are mostly found in northern wolf populations, but gradually lessen further south in warmer climates. North American wolf pelts are among the most valuable, as they are silkier and fluffier than Eurasian peltries.[267] In Medieval Europe, pelts were considered the only practical aspect of wolves, though they were seldom used, because of the skin's foul odour.[268] In Scandinavian folklore, wolf-skin girdles assisted in transforming the wearers into werewolves,[269] while several Native American tribes used wolf pelts for medicinal purposes.[263] Plains Indians often wore wolf pelts as disguises to get close to American bison when hunting.[270] The Pawnee wore wolf skins as capes when exploring enemy territories.[271] The United States Army used wolf skin for parkas during the later stages of World War II and the Korean War to protect the faces of soldiers from frostbite.[267] In the Soviet Union, 30,000 wolf pelts were produced annually between 1976 and 1988. Statistics from CITES indicate that 6,000–7,000 wolf skins are internationally traded each year, with Canada, the former Soviet Union, Mongolia and China being the largest exporters, and the United States and Great Britain being the largest importers. Overall, the harvesting of wolves for their fur has little impact on their population, as only the northern varieties (whose numbers are stable) are of commercial value.[272] Wolf trapping for fur remains a lucrative source of income for many Native Americans.[90]

It is rare for wolves to be hunted for food, though historically, people have resorted to consuming wolf flesh in times of scarcity, or for medicinal reasons. Wolf meat was eaten several times during Vilhjalmur Stefansson's 1913 Arctic expedition, particularly during the summer, when wolves were fat.[273] Natives in Transbaikalia reportedly ate wolf meat even when food was plentiful.[274] Most Native American tribes, particularly the Naskapis, viewed wolf flesh as edible but inadequate nutrition, as it was not a herbivore and thus did not possess the same healing qualities thought to be distinct in plant eaters.[271] The consumption of wolf flesh and organs plays an important role in Asian folk medicine: in Mongolia, eating the meat and lungs of a wolf is said to alleviate colds, and sprinkling food with powdered wolf rectum is said to cure haemorroids.[275] Some Japanese mountain people ate wolf meat to give them courage.[276] During the filming of The Grey, the cast members famously ate wolf meat.[277] Accounts on how wolf meat tastes vary greatly, with descriptions ranging from "tough",[276] "gristly",[278] "distasteful" and "smelly",[274] to "somewhat [resembling] chicken",[279] and "very superior to lean venison".[280]

As pets and working animals

Gray wolves and coyotes used as draught animals in northern Ontario, 1923

American biologist, Stanley P. Young, described tame wolves as thus:

Generally speaking, on the basis of their experience, tame wolves are strictly "one-man dogs". They may be confiding and playful with the man who raised them, or even with his whole family, if fed and cared for by them, but they are suspicious and timid in the presence of strangers. They invariably retain certain reactions of wolf nature, as for instance, an incorrigible desire to kill chickens or other small livestock whenever opportunity arises.[281]

Several hunters of the USFWS kept wolf pups as pets, with the best results occurring when they were caught just after their eyes began opening. In contrast, pups taken at 3–4 weeks of age proved unmanageable, with only one in 11 of such pups becoming tame, despite one month of eight hours per day of socialization with people.[281] Though wolves are trainable, they lack the same degree of tractability seen in dogs. Most attempts to train wolves as working dogs have met with failure. Swedish biologist Erik Zimen attempted to train his captive wolves as sled dogs, and although his wolves eventually accepted the harness and the need to pull the sled in a straight line, they were ultimately unreliable, as they fought for personal space, would ignore commands once tired, and were distracted by other wildlife.[282] However, John James Audubon recorded an instance of a wolf being trained to hunt deer in Kentucky,[283] and Henry Wharton Shoemaker published a similar account of settlers in western and central Pennsylvania using wolves as hunting dogs.[284] Buffon wrote in his Natural History of tamed wolves in Persia being trained to perform dances and tricks.[285]

See also

Notes

 1. ^ The species Canis lupus also includes the domestic dog (Canis lupus familiaris) and the dingo (Canis lupus dingo), both of which are regarded as man-made variants. However, neither the dog nor the dingo are referred to as gray wolves. Throughout this article, the term "gray wolf" will be used to refer collectively to naturally occurring subspecies, especially the nominate subspecies, Canis lupus lupus.
 2. ^ The term "western wolf" is primarily used by taxonomists in distinguishing Canis lupus from Canis lycaon, the so-called "eastern wolf".[5]
 3. ^ In the past, the prevailing view on gray wolf packs was that they consisted of individuals vying with each other for dominance, with dominant gray wolves being referred to as the "alpha" male and female, and the subordinates as "beta" and "omega" wolves. This terminology was first used in 1947 by Rudolf Schenkel of the University of Basel, who based his findings on researching the behavior of captive gray wolves. This view on gray wolf pack dynamics was later popularized by L. David Mech in his 1970 book The Wolf. He formally disavowed this terminology in 1999, explaining that it was heavily based on the behavior of captive packs consisting of unrelated individuals, an error reflecting the once prevailing view that wild pack formation occurred in winter among independent gray wolves. Later research on wild gray wolves revealed that the pack is usually a family consisting of a breeding pair and its offspring of the previous 1–3 years.[107]

References

 1. ^ a b Mech, L.D., Boitani, L. (IUCN SSC Wolf Specialist Group) (2010). "Canis lupus". IUCN Red List of Threatened Species. Version 2011.2. International Union for Conservation of Nature. 
 2. ^ a b Linnæus, Carl (1758). Systema naturæ per regna tria naturæ, secundum classes, ordines, genera, species, cum characteribus, differentiis, synonymis, locis. Tomus I (in Latin) (10 ed.). Holmiæ (Stockholm): Laurentius Salvius. pp. 39–40. Retrieved November 23, 2012. 
 3. ^ a b c d e f g h i j Paquet, P. & Carbyn, L. W. (2003). "Gray wolf" Canis lupus and allies", in Feldhamer, George A. et al. Wild Mammals of North America: Biology, Management, and Conservation, JHU Press, pp. 482-510, ISBN 0801874165
 4. ^ a b c Mech, L. D. & Boitani, L. (2004). Grey wolf Canis lupus Linnaeus, 1758, pp. 124-129 in Sillero-Zubiri, C., Hoffmann, M. & Macdonald, D.W. (eds), Canids: Foxes, Wolverhampton Wanderers F.C., Jackals and Dogs: Status Survey and Conservation Action Plan, IUCN/SSC Canid Specialist Group. Gland, Switzerland and Cambridge, UK. ISBN 2-8317-0786-2.
 5. ^ a b c d e f g h i Chambers SM, Fain SR, Fazio B, Amaral M (2012). "An account of the taxonomy of North American wolves from morphological and genetic analyses". North American Fauna 77: 1–67. doi:10.3996/nafa.77.0001. 
 6. ^ Mech 1981, p. 11
 7. ^ Young & Goldman 1944a, pp. 1
 8. ^ a b c d Wozencraft, W.C. (2005). "Order Carnivora". In Wilson, D.E.; Reeder, D.M. Mammal Species of the World: A Taxonomic and Geographic Reference (3rd ed.). Johns Hopkins University Press. pp. 532–628. ISBN 978-0-8018-8221-0. OCLC 62265494. 
 9. ^ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag ah ai aj ak al am an ao ap Heptner, V. G. and Naumov, N. P. (1998), Mammals of the Soviet Union Vol.II Part 1a, SIRENIA AND CARNIVORA (Sea cows; Wolves and Bears), Science Publishers, Inc. USA., pp. 164-270, ISBN 1-886106-81-9
 10. ^ a b c Fox, M. W. (1978). The Dog: Its Domestication and Behavior. Garland STPM Press. pp. 21–40. ISBN 0824098587
 11. ^ a b Zimen 1981, pp. 68
 12. ^ a b Mech, L. D.; Christensen, B. W.; Asa, C. S.; Callahan, M; Young, J. K. (2014). "Production of Hybrids between Western Gray Wolves and Western Coyotes". PLoS ONE 9 (2): e88861. doi:10.1371/journal.pone.0088861. PMC 3934856. PMID 24586418. 
 13. ^ a b c Gaubert P, Bloch C, Benyacoub S, Abdelhamid A, Pagani P, et al. (2012). "Reviving the African Wolf Canis lupus lupaster in North and West Africa: A Mitochondrial Lineage Ranging More than 6,000 km Wide". PLoS ONE 7 (8): e42740. doi:10.1371/journal.pone.0042740. PMC 3416759. PMID 22900047. 
 14. ^ a b Moura, A. E.; Tsingarska, E.; Dąbrowski, M. J.; Czarnomska, S. D.; Jędrzejewska, B. A.; Pilot, M. G. (2013). "Unregulated hunting and genetic recovery from a severe population decline: The cautionary case of Bulgarian wolves". Conservation Genetics 15 (2): 405–417. doi:10.1007/s10592-013-0547-y. 
 15. ^ a b c d e f g Skoglund, P.; Ersmark, E.; Palkopoulou, E.; Dalén, L. (2015). "Ancient Wolf Genome Reveals an Early Divergence of Domestic Dog Ancestors and Admixture into High-Latitude Breeds". Current Biology 25 (11): 1515–1519. doi:10.1016/j.cub.2015.04.019. PMID 26004765. 
 16. ^ a b Mech & Boitani 2003, pp. 1–2
 17. ^ a b Perry, R. (1964). The World of the Tiger, Cassell & Company ltd, p. 148
 18. ^ a b Lopez 1978, p. 29
 19. ^ a b Mech & Boitani 2003, p. 265
 20. ^ Mech & Boitani 2003, pp. xi
 21. ^ a b Boitani, L. (1995). "Ecological and cultural diversities in the evolution of wolf-human relationships", in Ecology and conservation of wolves in a changing world, eds. Carbyn, L. N., Fritts, S. H., and Seip, D. R., eds. pp. 3-12, Edmonton: Canadian Circumpolar Institute
 22. ^ a b c d e Linnell, J. D. C. (2002), The Fear of Wolves: A Review of Wolf Attacks on Humans, NINA, ISBN 82-426-1292-7
 23. ^ Harper, Douglas. "wolf". Online Etymology Dictionary. 
 24. ^ Marvin 2012, pp. 74–75
 25. ^ a b c Smithsonian - Animal Species of the World database. "Canis lupus". 
 26. ^ Mech, L. David (1981). The Wolf: The Ecology and Behaviour of an Endangered Species, University of Minnesota Press, p. 354, ISBN 0-8166-1026-6
 27. ^ Flynn, John J. and Gina D. Wesley-Hunt. 2005. "Phylogeny of the Carnivora: Basal Relationships Among the Carnivoramorphans, and Assessment of the Position of 'Miacoidea' Relative to Carnivora." Journal of Systematic Paleontology, 3: 1-28.
 28. ^ a b c d e f Tedford, R (2009). "Phylogenetic Systematics of the North American Fossil Caninae (Carnivora: Canidae)". Bulletin of the American Museum of Natural History 325: 1–218. doi:10.1206/574.1. 
 29. ^ Sotnikova, M (2010). "Dispersal of the Canini (Mammalia, Canidae: Caninae) across Eurasia during the Late Miocene to Early Pleistocene". Quaternary International 212 (2): 86–97. doi:10.1016/j.quaint.2009.06.008. 
 30. ^ Mech, L. David; Boitani, Luigi (2003). Wolves: Behaviour, Ecology and Conservation. University of Chicago Press. ISBN 0-226-51696-2. 
 31. ^ Lee, E (2015). "Ancient DNA analysis of the oldest canid species from the Siberian Arctic and genetic contribution to the domestic dog". PLOS ONE 10 (5): e0125759. doi:10.1371/journal.pone.0125759. PMC 4446326. PMID 26018528. 
 32. ^ a b Thalmann, O.; Shapiro, B.; Cui, P.; Schuenemann, V. J.; Sawyer, S. K.; Greenfield, D. L.; Germonpré, M. B.; Sablin, M. V.; López-Giráldez, F.; Domingo-Roura, X.; Napierala, H.; Uerpmann, H-P.; Loponte, D. M.; Acosta, A. A.; Giemsch, L.; Schmitz, R. W.; Worthington, B.; Buikstra, J. E.; Druzhkova, A.; Graphodatsky, A. S.; Ovodov, N. D.; Wahlberg, N.; Freedman, A. H.; Schweizer, R. M.; Koepfli, K.-.P.; Leonard, J. A.; Meyer, M.; Krause, J.; Pääbo, S.; Green, R. E.; Wayne, R. K. (2013). "Complete Mitochondrial Genomes of Ancient Canids Suggest a European Origin of Domestic Dogs". Science 342 (6160): 871–74. doi:10.1126/science.1243650. PMC 3133791. PMID 21541929. 
 33. ^ a b c Freedman, A. H.; Gronau, I.; Schweizer, R. M.; Ortega-Del Vecchyo, D.; Han, E.; Silva, P. M.; Galaverni, M.; Fan, Z.; Marx, P.; Lorente-Galdos, B.; Beale, H.; Ramirez, O.; Hormozdiari, F.; Alkan, C.; Vilà, C.; Squire, K.; Geffen, E.; Kusak, J.; Boyko, A. R.; Parker, H. G.; Lee, C.; Tadigotla, V.; Siepel, A.; Bustamante, C. D.; Harkins, T. T.; Nelson, S. F.; Ostrander, E. A.; Marques-Bonet, T.; Wayne, R. K.; Novembre, J. (2014). "Genome Sequencing Highlights the Dynamic Early History of Dogs". PLoS Genetics 10 (1): e1004016. doi:10.1371/journal.pgen.1004016. PMC 3894170. PMID 24453982. 
 34. ^ a b c d Pilot, M. G.; Branicki, W.; Jędrzejewski, W. O.; Goszczyński, J.; Jędrzejewska, B. A.; Dykyy, I.; Shkvyrya, M.; Tsingarska, E. (2010). "Phylogeographic history of grey wolves in Europe". BMC Evolutionary Biology 10: 104. doi:10.1186/1471-2148-10-104. PMC 2873414. PMID 20409299. 
 35. ^ Tamm, E.; Kivisild, T.; Reidla, M.; Metspalu, M.; Smith, D. G.; Mulligan, C. J.; Bravi, C. M.; Rickards, O.; Martinez-Labarga, C.; Khusnutdinova, E. K.; Fedorova, S. A.; Golubenko, M. V.; Stepanov, V. A.; Gubina, M. A.; Zhadanov, S. I.; Ossipova, L. P.; Damba, L.; Voevoda, M. I.; Dipierri, J. E.; Villems, R.; Malhi, R. S. (2007). Carter, Dee, ed. "Beringian Standstill and Spread of Native American Founders". PLoS ONE 2 (9): e829. doi:10.1371/journal.pone.0000829. PMC 1952074. PMID 17786201. 
 36. ^ a b Leonard, J. A.; Vilà, C; Fox-Dobbs, K; Koch, P. L.; Wayne, R. K.; Van Valkenburgh, B (2007). "Megafaunal extinctions and the disappearance of a specialized wolf ecomorph" (PDF). Current Biology 17 (13): 1146–50. doi:10.1016/j.cub.2007.05.072. PMID 17583509. 
 37. ^ Germonpré, M.; Sablin, M. V.; Stevens, R. E.; Hedges, R. E. M.; Hofreiter, M.; Stiller, M.; Després, V. R. (2009). "Fossil dogs and wolves from Palaeolithic sites in Belgium, the Ukraine and Russia: Osteometry, ancient DNA and stable isotopes". Journal of Archaeological Science 36 (2): 473–490. doi:10.1016/j.jas.2008.09.033. 
 38. ^ Hofreiter, M.; Barnes, I. (2010). "Diversity lost: Are all Holarctic large mammal species just relict populations?". BMC Biology 8: 46. doi:10.1186/1741-7007-8-46. PMC 2858106. PMID 20409351. 
 39. ^ a b Hofreiter, Michael (2007). "Pleistocene Extinctions: Haunting the Survivors". Current Biology 17 (15): R609–11. doi:10.1016/j.cub.2007.06.031. PMID 17686436. 
 40. ^ Germonpré, Mietje; Sablin, Mikhail V.; Després, Viviane; Hofreiter, Michael; Lázničková-Galetová, Martina; Stevens, Rhiannon E.; Stiller, Mathias (2013). "Palaeolithic dogs and the early domestication of the wolf: A reply to the comments of Crockford and Kuzmin (2012)". Journal of Archaeological Science 40: 786–792. doi:10.1016/j.jas.2012.06.016. 
 41. ^ Leonard, J. A.; Vilà, C; Wayne, R. K. (2005). "Legacy lost: Genetic variability and population size of extirpated US grey wolves (Canis lupus)". Molecular Ecology 14 (1): 9–17. doi:10.1111/j.1365-294X.2004.02389.x. PMID 15643947. 
 42. ^ a b c d Koepfli, K.-P.; Pollinger, J.; Godinho, R.; Robinson, J.; Lea, A.; Hendricks, S.; Schweizer, R. M.; Thalmann, O.; Silva, P.; Fan, Z.; Yurchenko, A. A.; Dobrynin, P.; Makunin, A.; Cahill, J. A.; Shapiro, B.; Álvares, F.; Brito, J. C.; Geffen, E.; Leonard, J. A.; Helgen, K. M.; Johnson, W. E.; O'Brien, S. J.; Van Valkenburgh, B.; Wayne, R. K. (2015-08-17). "Genome-wide Evidence Reveals that African and Eurasian Golden Jackals Are Distinct Species". Current Biology 25 (16): 2158–2165. doi:10.1016/j.cub.2015.06.060. PMID 26234211. 
 43. ^ a b c d e f g Aggarwal, R. K.; Kivisild, T.; Ramadevi, J.; Singh, L. (2007). "Mitochondrial DNA coding region sequences support the phylogenetic distinction of two Indian wolf species". Journal of Zoological Systematics and Evolutionary Research 45 (2): 163–172. doi:10.1111/j.1439-0469.2006.00400.x. 
 44. ^ a b c d Sharma, D. K.; Maldonado, J. E.; Jhala, Y. V.; Fleischer, R. C. (2004). "Ancient wolf lineages in India". Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences 271 (Suppl 3): S1–S4. doi:10.1098/rsbl.2003.0071. PMC 1809981. PMID 15101402. 
 45. ^ Shrotriya, Lyngdoh, Habib (October 25, 2012). "Wolves in Trans-Himalayas: 165 years of taxonomic confusion" (PDF). Current Science, Vol. 103, No. 8. Retrieved June 27, 2014. 
 46. ^ Pilot, M; Greco, C; Vonholdt, B M; Jędrzejewska, B; Randi, E; Jędrzejewski, W; Sidorovich, V E; Ostrander, E A; Wayne, R K (2013). "Genome-wide signatures of population bottlenecks and diversifying selection in European wolves". Heredity 112 (4): 428–42. doi:10.1038/hdy.2013.122. PMID 24346500. 
 47. ^ Wozencraft, W.C. (2005). "Order Carnivora". In Wilson, D.E.; Reeder, D.M. Mammal Species of the World: A Taxonomic and Geographic Reference (3rd ed.). Johns Hopkins University Press. pp. 532–628. ISBN 978-0-8018-8221-0. OCLC 62265494. 
 48. ^ Nowak, R. M. (1995). Another look at wolf taxonomy. pp. 375-397 in L. N. Carbyn, S. H. Fritts and D. R. Seip (eds), Ecology and conservation of wolves in a changing world: proceedings of the second North American symposium on wolves, Edmonton, Canada.
 49. ^ Mech & Boitani 2003, pp. 246
 50. ^ Wayne, R. K.; Lehman, N.; Allard, M. W.; Honeycutt, R. L. (1992). "Mitochondrial DNA Variability of the Gray Wolf: Genetic Consequences of Population Decline and Habitat Fragmentation". Conservation Biology 6 (4): 559–569. doi:10.1046/j.1523-1739.1992.06040559.x. 
 51. ^ Randi, E.; Lucchini, V.; Christensen, M. F.; Mucci, N.; Funk, S. M.; Dolf, G.; Loeschcke, V. (2000). "Mitochondrial DNA Variability in Italian and East European Wolves: Detecting the Consequences of Small Population Size and Hybridization". Conservation Biology 14 (2): 464–473. doi:10.1046/j.1523-1739.2000.98280.x. 
 52. ^ Nowak, R. M.; Federoff, N. E. (2002). "The systematic status of the Italian wolf Canis lupus" (PDF). Acta Theriologica 47 (3): 333–338. doi:10.1007/BF03194151. 
 53. ^ a b c Kopaliani, N.; Shakarashvili, M.; Gurielidze, Z.; Qurkhuli, T.; Tarkhnishvili, D. (2014). "Gene Flow between Wolf and Shepherd Dog Populations in Georgia (Caucasus)". Journal of Heredity 105 (3): 345–53. doi:10.1093/jhered/esu014. PMID 24622972. 
 54. ^ Young & Goldman 1944b, pp. 413–477
 55. ^ Wilson, P. J.; Grewal, S.; Lawford, I. D.; Heal, J. N. M.; Granacki, A. G.; Pennock, D.; Theberge, J. B.; Theberge, M. T.; Voigt, D. R.; Waddell, W.; Chambers, R. E.; Paquet, P. C.; Goulet, G.; Cluff, D.; White, B. N. (2000). "DNA profiles of the eastern Canadian wolf and the red wolf provide evidence for a common evolutionary history independent of the gray wolf". Canadian Journal of Zoology 78 (12): 2156–2166. doi:10.1139/cjz-78-12-2156. 
 56. ^ NCEAS (2014). Review of Proposed Rule Regarding Status of the Wolf Under the Endangered Species Act. Nat'l Cent. for Ecol. Anal. & Synth, Univ. Calif., Santa Barbara. Commissioned by USF&WS.
 57. ^ a b Joseph W. Hinton, Michael J. Chamberlain, David R. Rabon Jr. (August 2013). "Red Wolf (Canis rufus) Recovery: A Review with Suggestions for Future Research". Animals 3 (3): 722–724. doi:10.3390/ani3030722. Retrieved 2015-08-16. 
 58. ^ A Comprehensive Review and Evaluation of the Red Wolf (Canis rufus) Recovery Program (PDF) (Report). Wildlife Management Institute, Inc. November 14, 2014. p. 171. Retrieved 2015-08-16. 
 59. ^ Rutledge, Linda Y.; Wilson, Paul J.; Klütsch, Cornelya F.C.; Patterson, Brent R.; White, Bradley N. (2012). "Conservation genomics in perspective: A holistic approach to understanding Canis evolution in North America". Biological Conservation 155: 186–192. doi:10.1016/j.biocon.2012.05.017. 
 60. ^ Person, D.; Kirchhoff, M.; van Ballenberghe, V.; Iverson, G.C.; & Grossman, E. (1996). The Alexander Archipelago Wolf: A Conservation Assessment. Gen. Tech. Rep. PNW-GTR-384, November 1996, USDA/FS, Pacific NW Research Sta., Portland, Or.
 61. ^ See pp.18, 47, 61 in: NCEAS (2014). Review of Proposed Rule Regarding Status of the Wolf Under the Endangered Species Act. Nat'l Cent. for Ecol. Anal. & Synth, Univ. Calif., Santa Barbara. Commissioned by USFWS.
 62. ^ Muñoz-Fuentes, V.; Darimont, C. T.; Wayne, R. K.; Paquet, P. C.; Leonard, J. A. (2009). "Ecological factors drive differentiation in wolves from British Columbia". Journal of Biogeography 36 (8): 1516–1531. doi:10.1111/j.1365-2699.2008.02067.x. 
 63. ^ Weckworth, B. V.; Talbot, S; Sage, G. K.; Person, D. K.; Cook, J (2005). "A signal for independent coastal and continental histories among North American wolves". Molecular Ecology 14 (4): 917–31. doi:10.1111/j.1365-294X.2005.02461.x. PMID 15773925. 
 64. ^ Weckworth, B. V.; Talbot, S. L.; Cook, J. A. (2010). "Phylogeography of wolves (Canis lupus) in the Pacific Northwest". Journal of Mammalogy 91 (2): 363–375. doi:10.1644/09-MAMM-A-036.1. 
 65. ^ Weckworth, B. V.; Dawson, N. G.; Talbot, S. L.; Flamme, M. J.; Cook, J. A. (2011). "Going coastal: Shared evolutionary history between coastal British Columbia and Southeast Alaska wolves (Canis lupus)". PLoS ONE 6 (5): e19582. doi:10.1371/journal.pone.0019582. PMC 3087762. PMID 21573241. 
 66. ^ http://globalnews.ca/news/2239088/national-geographic-puts-spotlight-on-b-c-s-enigmatic-sea-wolves/
 67. ^ Vila, C (1997). "Multiple and Ancient Origins of the Domestic Dog". Science 276: 1687–1689. doi:10.1126/science.276.5319.1687. PMID 9180076. 
 68. ^ a b Freedman, Adam H.; Gronau, Ilan; Schweizer, Rena M.; Ortega-Del Vecchyo, Diego; Han, Eunjung; Silva, Pedro M.; Galaverni, Marco; Fan, Zhenxin; Marx, Peter; Lorente-Galdos, Belen; Beale, Holly; Ramirez, Oscar; Hormozdiari, Farhad; Alkan, Can; Vilà, Carles; Squire, Kevin; Geffen, Eli; Kusak, Josip; Boyko, Adam R.; Parker, Heidi G.; Lee, Clarence; Tadigotla, Vasisht; Siepel, Adam; Bustamante, Carlos D.; Harkins, Timothy T.; Nelson, Stanley F.; Ostrander, Elaine A.; Marques-Bonet, Tomas; Wayne, Robert K.; Novembre, John (January 16, 2014). "Genome Sequencing Highlights Genes Under Selection and the Dynamic Early History of Dogs". PLOS Genetics (PLOS Org) 10 (1): e1004016. doi:10.1371/journal.pgen.1004016. PMC 3894170. PMID 24453982. Retrieved December 8, 2014. 
 69. ^ Darwin, Charles (1868). "1". The Variation of Animals and Plants under Domestication 1. John Murray, London. p. 16. 
 70. ^ a b Wayne, Robert K.; Ostrander, Elaine A. (1999). "Origin, genetic diversity, and genome structure of the domestic dog". BioEssays 21: 247–257. doi:10.1002/(SICI)1521-1878(199903)21:3<247::AID-BIES9>3.0.CO;2-Z. PMID 10333734. 
 71. ^ Hodgson, B. H. (1833). Description and Characters of the Wild Dog of Nepal (Canis primævus), Asiatic Researches, Vol. XVIII, Pt. 2, pp. 221-37
 72. ^ Lorenz, Konrad (2002). Man meets dog. Routledge, ISBN 0-415-26744-7
 73. ^ Scott, John Paul (1965). Genetics and the Social Behavior of the Dog:The Classic Study. University of Chicago Press. pp. 55–56. ISBN 978-0-226-74338-7. 
 74. ^ Wayne, Robert K. (1993). "Molecular evolution of the dog family". Trends in Genetics 9 (6): 218–224. doi:10.1016/0168-9525(93)90122-X. PMID 8337763. 
 75. ^ Wozencraft, W. Christopher (1993). "Order Carnivora". In Wilson, D.E.; Reeder, D.M. Animal Species of the World:A Taxonomic and Geographic Reference (2 ed.). Washington, D.C.: Smithsonian Institution Press. pp. 280–281. ISBN 1560982179.  Page 281- "COMMENTS: Canis familiaris has page priority over Canis lupus, but both were published simultaneously in Linnaeus (1758), and Canis lupus has been universally used for this species."
 76. ^ Thalmann, O.; Shapiro, B.; Cui, P.; Schuenemann, V. J.; Sawyer, S. K.; Greenfield, D. L.; Germonpré, M. B.; Sablin, M. V.; López-Giráldez, F.; Domingo-Roura, X.; Napierala, H.; Uerpmann, H-P.; Loponte, D. M.; Acosta, A. A.; Giemsch, L.; Schmitz, R. W.; Worthington, B.; Buikstra, J. E.; Druzhkova, A.; Graphodatsky, A. S.; Ovodov, N. D.; Wahlberg, N.; Freedman, A. H.; Schweizer, R. M.; Koepfli, K.-P.; Leonard, J. A.; Meyer, M.; Krause, J.; Pääbo, S.; Green, R. E.; Wayne, R. K. (2013). "Complete Mitochondrial Genomes of Ancient Canids Suggest a European Origin of Domestic Dogs". Science 342 (15): 871–874. doi:10.1126/science.1243650. PMC 3133791. PMID 21541929. 
 77. ^ Wolpert, Stuart (November 14, 2013), "Dogs likely originated in Europe more than 18,000 years ago, UCLA biologists report", UCLA News Room, retrieved December 10, 2014 
 78. ^ Viegas, Jennifer (January 16, 2014), "Dogs Not as Close Kin to Wolves as Thought", Discovery News, retrieved December 10, 2014 
 79. ^ Serpell J, Duffy D. Dog Breeds and Their Behavior. In: Domestic Dog Cognition and Behavior. Berlin, Heidelberg: Springer; 2014
 80. ^ a b c d e Cagan, Alex; Blass, Torsten (2016). "Identification of genomic variants putatively targeted by selection during dog domestication". BMC Evolutionary Biology 16. doi:10.1186/s12862-015-0579-7. 
 81. ^ Almada RC, Coimbra NC. Recruitment of striatonigral disinhibitory and nigrotectal inhibitory GABAergic pathways during the organization of defensive behavior by mice in a dangerous environment with the venomous snake Bothrops alternatus [ Reptilia , Viperidae ] Synapse 2015:n/a–n/a
 82. ^ Coppinger R, Schneider R: Evolution of working dogs. The domestic dog: Its evolution, behaviour and interactions with people. Cambridge: Cambridge University press, 1995.
 83. ^ a b c Mech & Boitani 2003, p. 257
 84. ^ a b c Anderson, T. M.; Vonholdt, B. M.; Candille, S. I.; Musiani, M.; Greco, C.; Stahler, D. R.; Smith, D. W.; Padhukasahasram, B.; Randi, E.; Leonard, J. A.; Bustamante, C. D.; Ostrander, E. A.; Tang, H.; Wayne, R. K.; Barsh, G. S. (2009). "Molecular and Evolutionary History of Melanism in North American Gray Wolves". Science 323 (5919): 1339–1343. doi:10.1126/science.1165448. PMC 2903542. PMID 19197024. 
 85. ^ Vilà, Carles and Wayne, Robert K. (1997). "Hybridization between Wolves and Dogs". Conservation Biology 13 (1): 195–198. doi:10.1046/j.1523-1739.1999.97425.x. JSTOR 2641580. 
 86. ^ Rutledge, L. Y.; Garroway, C. J.; Loveless, K. M.; Patterson, B. R. (2010). "Genetic differentiation of eastern wolves in Algonquin Park despite bridging gene flow between coyotes and grey wolves". Heredity 105 (6): 520–31. doi:10.1038/hdy.2010.6. PMID 20160760. 
 87. ^ Hailer, F.; Leonard, J. A. (2008). Harpending, Henry, ed. "Hybridization among Three Native North American Canis Species in a Region of Natural Sympatry". PLoS ONE 3 (10): e3333. doi:10.1371/journal.pone.0003333. PMC 2556088. PMID 18841199. 
 88. ^ Ardizzoni, S. (September 1, 2013), "Texas State University Researcher Helps Unravel Mystery of Texas 'Blue Dog' Claimed to be Chupacabra", Bio News Texas
 89. ^ a b Mech 1981, p. 13
 90. ^ a b c d e f g Mech, D. L. (1974). "Canis lupus" (PDF). Mammalian Species 37 (37): 1–6. doi:10.2307/3503924. 
 91. ^ a b Lopez 1978, p. 23
 92. ^ Therrien, F. O. (2005). "Mandibular force profiles of extant carnivorans and implications for the feeding behaviour of extinct predators". Journal of Zoology 267 (3): 249–270. doi:10.1017/S0952836905007430. 
 93. ^ Mech & Boitani 2003, p. 112
 94. ^ Lopez 1978, p. 26
 95. ^ Mech & Boitani 2003, pp. 32
 96. ^ Nowak, Ronald M; and Paradiso, John L. (1983). Walker's Mammals of the World. 4th ed. Baltimore: Johns Hopkins University Press. p.953.
 97. ^ Hunter, Luke & Barrett, Priscilla (2011). A Field Guide to the Carnivores of the World, New Holland Publishers, p. 100, ISBN 978-1-84773-346-7
 98. ^ Mech 1981, p. 14
 99. ^ a b c Lopez 1978, p. 19
 100. ^ a b Lopez 1978, p. 18
 101. ^ a b Graves 2007, p. 35
 102. ^ Young & Goldman 1944a, pp. 69
 103. ^ Lopez 1978, p. 21
 104. ^ Mech 1981, pp. 16–17
 105. ^ Lopez 1978, p. 22
 106. ^ Khosravi, R.; Asadi Aghbolaghi, M.; Rezaei, H. R.; Nourani, E.; Kaboli, M. (2014). "Is black coat color in wolves of Iran an evidence of admixed ancestry with dogs?". Journal of Applied Genetics 56 (1): 97–105. doi:10.1007/s13353-014-0237-6. PMID 25085671. 
 107. ^ Mech, L. David. (1999). "Alpha status, dominance, and division of labor in wolf packs". Canadian Journal of Zoology 77 (8): 1196–1203. doi:10.1139/z99-099. Archived from the original on December 14, 2005. 
 108. ^ a b Mech & Boitani 2003, pp. 2–3, 28
 109. ^ Mech & Boitani 2003, pp. 12–13
 110. ^ Nowak, Ronald M; and Paradiso, John L. (1983) Walker's Mammals of the World. 4th ed. Baltimore: Johns Hopkins University Press. p 953
 111. ^ Mech & Boitani 2003, p. 38
 112. ^ a b j Drzejewski, W. O.; Schmidt, K.; Theuerkauf, J. R.; j Drzejewska, B. A.; Kowalczyk, R. (2007). "Territory size of wolves Canis lupus: Linking local (Białowieża Primeval Forest, Poland) and Holarctic-scale patterns". Ecography 30: 66–76. doi:10.1111/j.0906-7590.2007.04826.x. 
 113. ^ a b c Mech & Boitani 2003, pp. 19–26
 114. ^ Mech, L. D. (1977). "Wolf-Pack Buffer Zones as Prey Reservoirs". Science 198 (4314): 320–321. doi:10.1126/science.198.4314.320. PMID 17770508. 
 115. ^ Mertl-Millhollen, A. S.; Goodmann, P. A.; Klinghammer, E. (1986). "Wolf scent marking with raised-leg urination". Zoo Biology 5: 7–20. doi:10.1002/zoo.1430050103. 
 116. ^ Paquet, P. C. (1991). "Scent-marking behavior of sympatric wolves (Canis lupus) and coyotes (C.latrans) in Riding Mountain National Park". Canadian Journal of Zoology 69 (7): 1721–1727. doi:10.1139/z91-240. 
 117. ^ Asa, C. S.; Mech, L. D.; Seal, U. S.; Plotka, E. D. (1990). "The influence of social and endocrine factors on urine-marking by captive wolves (Canis lupus)". Hormones and Behavior 24 (4): 497–509. doi:10.1016/0018-506X(90)90038-Y. PMID 2286365. 
 118. ^ Harrington, Fred H. (1981). "Urine-Marking and Caching Behavior in the Wolf". Behaviour 76 (3/4): 280–288. doi:10.1163/156853981X00112. JSTOR 4534102. 
 119. ^ Zub, K; Jedrzejewski, J; Schmidt, W; Theuerkauf, B; Jedrzejewska, K; Kowalczyk, R (2003). "Wolf Pack Territory Marking in the Bialowieza Primeval Forest (Poland)". Behaviour 140 (5): 635–648. doi:10.1163/156853903322149478. JSTOR 4536049. 
 120. ^ Mech, David L., Adams, Layne G., Meier, Tomas J., Burch, John W., & Dale, Bruce W. (2003). The Wolves of Denali, University of Minnesota Press, p. 163, ISBN 0816629595
 121. ^ Smith, Douglas W. (2006) Decade of the Wolf: Returning the Wild to Yellowstone, Lyons Press, ISBN 1-59228-886-3
 122. ^ Riedman, M. L. (1982). "The Evolution of Alloparental Care and Adoption in Mammals and Birds". The Quarterly Review of Biology 57 (4): 405. doi:10.1086/412936. 
 123. ^ Roughgarden, Joan (2004). Evolution's rainbow: diversity, gender, and sexuality in nature and people. University of California Press. pp. 140–. ISBN 978-0-520-24073-5. 
 124. ^ Bagemihl, Bruce (2000). Biological Exuberance: Animal Homosexuality and Natural Diversity. St. Martin's Press. ISBN 978-1-4668-0927-7. 
 125. ^ Mech & Boitani 2003, p. 175
 126. ^ a b c Mech & Boitani 2003, pp. 42–46
 127. ^ a b Mech & Boitani 2003, pp. 46–49
 128. ^ a b Mech & Boitani 2003, p. 176
 129. ^ Graves 2007, p. 42
 130. ^ a b c Mech & Boitani 2003, pp. 119–121
 131. ^ a b Lopez 1978, p. 43
 132. ^ Mech 1981, pp. 196–199
 133. ^ a b Graves 2007, p. 43
 134. ^ Mech 1981, pp. 199–200
 135. ^ Mech 1981, pp. 200–201
 136. ^ Mech 1981, pp. 201–202
 137. ^ Mech 1981, pp. 202–203
 138. ^ a b c Graves 2007, p. 45
 139. ^ a b Zimen 1981, pp. 217–218
 140. ^ Mech & Boitani 2003, p. 144
 141. ^ Lopez 1978, pp. 54–55
 142. ^ Mech 1981, p. 185
 143. ^ Mech & Boitani 2003, p. 58
 144. ^ Mech & Boitani 2003, pp. 122–5
 145. ^ a b Mech & Boitani 2003, pp. 201
 146. ^ Zimen 1981, p. 52
 147. ^ a b Mech & Boitani 2003, p. 90
 148. ^ Lopez 1978, p. 44
 149. ^ Mech & Boitani 2003, p. 93
 150. ^ Lopez 1978, p. 47
 151. ^ "A Comparison of Facial Color Pattern and Gazing Behavior in Canid Species Suggests Gaze Communication in Gray Wolves (Canis lupus)". PLoS ONE 9: e98217. doi:10.1371/journal.pone.0098217. 
 152. ^ a b c Lopez 1978, p. 38
 153. ^ a b c Seton, E. T. (1909) Life-histories of northern animals : an account of the mammals of Manitoba, part II, New York City : Scribner, pp. 749-788
 154. ^ Mech & Boitani 2003, p. 16
 155. ^ Zimen 1981, p. 73
 156. ^ a b c Lopez 1978, pp. 39–41
 157. ^ a b c Mech & Boitani 2003, pp. 80–86
 158. ^ Fox, M. W. (1972). "The Social Significance of Genital Licking in the Wolf, Canis lupus". Journal of Mammalogy 53 (3): 637–640. doi:10.2307/1379064. JSTOR 1379064. 
 159. ^ Peters, R. P.; Mech, L. D. (1975). "Scent-marking in wolves". American scientist 63 (6): 628–637. PMID 1200478. 
 160. ^ Lopez 1978, pp. 19–20
 161. ^ Mech & Boitani 2003, p. 107
 162. ^ Mech & Boitani 2003, p. 109
 163. ^ Mech 1981, p. 180
 164. ^ Klein, D. R. (1995). "The introduction, increase, and demise of wolves on Coronation Island, Alaska", pp. 275–280 in L. N. Carbyn, S. H. Fritts, and D. R. Seip (eds.) Ecology and conservation of wolves in a changing world. Canadian Circumpolar Institute, Occasional Publication No. 35.
 165. ^ Graves 2007, p. 75
 166. ^ Woodford, Riley. "Alaska's Salmon-Eating Wolves". Wildlifenews.alaska.gov. Retrieved March 16, 2010. 
 167. ^ Linnell 2002
 168. ^ Bishop, N. (1975). Social behavior of langur monkeys (Presbytis entellus) in a high altitude environment. Doctoral dissertation. University of California, Berkeley, California
 169. ^ Biquand, S.; Urios, V.; Boug, A.; Vila, C.; Castroviejo, J.; Nader, I. (1994). "Fishes as diet of a wolf (Canis lupus arabs) in Saudi Arabia". Mammalia 58 (3): 492–494. doi:10.1515/mamm.1994.58.3.489. 
 170. ^ Mech 1981, p. 172
 171. ^ a b Mech & Boitani 2003, pp. 266–68
 172. ^ Robbins, Jim (1998). "Weaving A New Web: Wolves Change An Ecosystem". Smithsonian National Zoological Park. Archived from the original on January 24, 2009. Retrieved August 10, 2007. 
 173. ^ Giannatos G. (2004) Conservation Action Plan for the golden jackal Canis aureus L. in Greece. WWF Greece: 1–47
 174. ^ Mech & Boitani 2003, p. 269
 175. ^ Nair, M. V.; Panda, S. K. (2013). "Just Friends". Sanctuary Asia. XXXIII: 3. 
 176. ^ Mech & Boitani 2003, pp. 261–63
 177. ^ Mech & Boitani 2003, pp. 263–64
 178. ^ "Wolf (Canis lupus) Predation of a Polar Bear (Ursus maritimus) Cub on the Sea Ice off Northwestern Banks Island, Northwest Territories, Canada" (PDF). Arctic 59 (3): 322–324. 2006. Retrieved March 16, 2010. 
 179. ^ Mills, M. G. L.; Mills, Gus and Hofer, Heribert (1998). Hyaenas: status survey and conservation action plan. IUCN. pp. 24–25. ISBN 978-2-8317-0442-5. 
 180. ^ Nayak, S.; Shah, S.; Borah, J. (2015). "Going for the kill: an observation of wolf-hyaena interaction in Kailadevi Wildlife Sanctuary, Rajasthan, India". Canid Biology & Conservation 18 (7): 27–29. 
 181. ^ "BBC Two - Wild Arabia, The Jewel of Arabia, Wolves vs hyena". BBC. 
 182. ^ Mech & Boitani 2003, pp. 264–65
 183. ^ Grooms, Steve (2010). "Cougar Wolf Interactions: It's a Lot Like Cats and Dogs". International Wolf 20 (2): 8–11. 
 184. ^ a b Heptner, V. G. & Sludskii, A. A. (1992). Mammals of the Soviet Union: Carnivora (hyaenas and cats), Volume 2. BRILL, ISBN 90-04-08876-8
 185. ^ "Wolf". Snow Leopard Trust. 
 186. ^ Sunquist, Melvin E. & Sunquist, Fiona (2002) Wild cats of the world, University of Chicago Press, p. 167 ISBN 0-226-77999-8
 187. ^ "Yellowstone Wildlife – Wolverhampton Wanderers F.C.". Yellowstone National Park. 
 188. ^ "Gulo gulo" (PDF). American Society of Mammalogists. 
 189. ^ Miquelle, D.G., Stephens, P.A., Smirnov, E.N., Goodrich, J.M., Zaumyslova, O.Yu. & Myslenkov, A.I. (2005). "Tigers and Wolves in the Russian Far East: Competitive Exclusion, Functional Redundancy and Conservation Implications". In Large Carnivores and the Conservation of Biodiversity. Ray, J.C., Berger, J., Redford, K.H. & Steneck, R. (eds.) New York: Island Press. pp. 179–207 ISBN 1559630809.
 190. ^ Hickey, Kieran (May 2003). "Wolf – forgotten Irish hunter" (PDF). Wild Ireland: 10–13. 
 191. ^ a b c d e Mech & Boitani 2003, pp. 318–320
 192. ^ Sax, Boria (2000). Animals in the Third Reich: Pets, Scapegoats, and the Holocaust, Continuum International Publishing Group, p. 75, ISBN 0826412890
 193. ^ Verbreitung in Deutschland at Wolf Region Lausitz. Retrieved October 12, 2013
 194. ^ a b c d e Mech & Boitani 2003, pp. 324–326
 195. ^ Scott Sayare (September 3, 2013). "As Wolves Return to French Alps, a Way of Life Is Threatened". The New York Times. Retrieved September 4, 2013. sheep and goat losses doubled in the past five years to nearly 6,000 in 2012 
 196. ^ (Finnish) Juha Kauppinen (April 2008). "Susien määrä yllättäen vähentynyt", Suomen Luonto.
 197. ^ (Finnish) "SS: Kuolleissa susissa vanhoja hauleja", Iltalehti, March 19, 2013.
 198. ^ "The wolf returns: Call of the wild", The Economist, (December 22, 2012)
 199. ^ "Det var en ulv", (in Danish) Danish Nature Agency, (December 7, 2012)
 200. ^ Friedrich, Regina (February 2010). "Wolves in Germany". Translated by Kevin White. Goethe-Institut e. V., Online-Redaktion. Retrieved May 2, 2013. 
 201. ^ Paterson, Tony (November 20, 2012). "Wolves close in on Berlin after more than a century". The Independent. Retrieved November 24, 2012. 
 202. ^ Qumsiyeh, Mazin B. (1996). Mammals of the Holy Land. Texas Tech University Press, pp. 146–148, ISBN 089672364X
 203. ^ a b Cunningham, P. L.; Wronski, T. (2010). "Arabian wolf distribution update from Saudi Arabia" (PDF). Canid News 13: 1. 
 204. ^ a b Mech & Boitani 2003, pp. 327
 205. ^ Mech & Boitani 2005, p. 320
 206. ^ Knight, John (2004). Wildlife in Asia: Cultural Perspectives, Psychology Press, pp. 219–221, ISBN 0700713328
 207. ^ Walker 2005
 208. ^ Walker 2005, p. 41
 209. ^ Zuppiroli, Pierre; Donnez, Lise (2006). "An Interview with Ozgun Emre Can on the Wolves in Turkey" (PDF). UKWCT 26: 8–9. Archived from the original (PDF) on July 27, 2011. 
 210. ^ a b Mech & Boitani 2003, pp. 326–327
 211. ^ Mech & Boitani 2003, pp. 327–328
 212. ^ La Ganga, Maria L. (May 14, 2014) "OR7, the wandering wolf, looks for love in all the right places" Los Angeles Times
 213. ^ The Reintroduction of Gray Wolves to Yellowstone National Park and Central Idaho: Final Environmental Impact Report (PDF) (Report). USFWS. 1994. Retrieved February 9, 2014. 
 214. ^ "Gray Wolf History". Montana Department of Fish, Wildlife and Parks. Retrieved February 9, 2014. 
 215. ^ Government of Alberta. "Alberta Hunting Regulations". Retrieved July 2, 2013. 
 216. ^ "2013-03-27 AWA News Release: Alberta Government has Lost Control of Wolf Management". Retrieved July 2, 2013. 
 217. ^ Struzik, Ed (October 27, 2011). "Killing Wolves: A Product of Alberta's Big Oil and Gas Boom". 
 218. ^ Mech & Boitani 2003, pp. 321–324
 219. ^ Russ McSpadden (August 19, 2013). "Wild Wolf in Kentucky, First in 150 Years, Killed by Hunter". Earth First! News. Retrieved September 4, 2013. 
 220. ^ a b Mech & Boitani 2003, pp. 208–211
 221. ^ a b c d Graves 2007, pp. 77–85
 222. ^ a b Mech & Boitani 2003, pp. 211–213
 223. ^ a b c d e f Mech & Boitani 2003, pp. 202–208
 224. ^ a b "Effects of Wolves and Other Predators on Farms in Wisconsin: Beyond Verified Losses" (PDF). Wisconsin Department of Natural Resources. Archived from the original (PDF) on March 19, 2009. Retrieved January 25, 2013. 
 225. ^ Dubey, J. P.; Jenkins, M. C.; Rajendran, C.; Miska, K.; Ferreira, L. R.; Martins, J.; Kwok, O. C. H.; Choudhary, S. (2011). "Gray wolf (Canis lupus) is a natural definitive host for Neospora caninum". Veterinary Parasitology 181 (2–4): 382–387. doi:10.1016/j.vetpar.2011.05.018. PMID 21640485. 
 226. ^ Walker 2005, p. 132
 227. ^ Wink, André (2002). Al-Hind: The Making of the Indo-Islamic World. Brill Academic Publishers, p. 65. ISBN 0-391-04173-8.
 228. ^ Walker 2005, pp. 83–84
 229. ^ a b c Mech & Boitani 2003, p. 292
 230. ^ Lindow, John (2002). Norse mythology: a guide to the Gods, heroes, rituals, and beliefs, Oxford University Press US, ISBN 0-19-515382-0
 231. ^ Lopez 1978, p. 133
 232. ^ Lopez 1978, p. 123
 233. ^ Marvin 2012, pp. 46–47
 234. ^ Yasna, ix. 18–21
 235. ^ Marvin 2012, pp. 38–40
 236. ^ Bright, Michael (2006). Beasts of the Field: The Revealing Natural History of Animals in the Bible. London: Robson Books. pp. 115–20. ISBN 1-86105-831-4. 
 237. ^ a b Marvin 2012, pp. 43–45
 238. ^ Lopez 1978, p. 208
 239. ^ Mech & Boitani 2003, p. 293
 240. ^ Lopez 1978, pp. 205, 219 & 240
 241. ^ Lopez 1978, p. 259
 242. ^ Marvin 2012, pp. 64–70
 243. ^ Graves 2007, pp. 21, 123
 244. ^ Mech & Boitani 2003, p. 294
 245. ^ Jones, Karen (2001). "Never Cry Wolf: Science, Sentiment, and the Literary Rehabilitation of Canis Lupus". The Canadian Historical Review 84. 
 246. ^ Grooms, Steve (2008). "The Mixed Legacy of Never Cry Wolf" (PDF). International Wolf 18 (3): 11–13. 
 247. ^ Davies, Arthur Charles Fox & Johnston, Graham (2004). A Complete Guide to Heraldry. Kessinger Publishing. pp. 196–197. ISBN 1417906308
 248. ^ Healy, Donald T. & Orenski, Peter J. (2003). Native American Flags. University of Oklahoma Press. pp. 48, 153, 166. ISBN 0806135565.
 249. ^ Marvin 2012, pp. 78–79
 250. ^ "Unicode Character 'WOLF FACE' (U+1F43A)". fileformat.info/. Retrieved November 14, 2014. 
 251. ^ "WOLF FACE (U+1F43A) Font Support". fileformat.info. Retrieved November 14, 2014. 
 252. ^ a b c d e f Mech & Boitani 2003, p. 305
 253. ^ Mech & Boitani 2003, p. 309
 254. ^ Mech 1981, p. 173
 255. ^ Mech & Boitani 2003, p. 307
 256. ^ Mech & Boitani 2003, p. 306
 257. ^ a b c Backeryd, J. (2007). Wolf attacks on dogs in Scandinavia 19952005 – Will wolves in Scandinavia go extinct if dog owners are allowed to kill a wolf attacking a dog? Examensarbete, Institutionen för ekologi, Grimsö forskningsstation. Sveriges Lantbruksuniversitet.
 258. ^ Mech & Boitani 2003, pp. 300–304
 259. ^ McNay, M. E. (2007) "A Review of Evidence and Findings Related to the Death of Kenton Carnegie on 8 November 2005 Near Points North, Saskatchewan". Alaska Department of Fish and Game, Fairbanks, Alaska.
 260. ^ Butler, L.; Dale, B.; Beckmen, K. and Farley, S. (2011). "Findings Related to the March 2010 Fatal Wolf Attack near Chignik Lake, Alaska". Wildlife Special Publication, ADF&G/DWC/WSP-2011-2. Palmer, Alaska.
 261. ^ Roosevelt, T. (1909). Hunting the grisly and other sketches; an account of the big game of the United States and its chase with horse, hound, and rifle, New York, London, G. P. Putnam's sons, pp. 179-207
 262. ^ Harding, A. R. (1909). Wolf and coyote trapping; an up-to-date wolf hunter's guide, giving the most successful methods of experienced "wolfers" for hunting and trapping these animals, also gives their habits in detail, Columbus, Ohio, A. R. Harding pub. co.
 263. ^ a b Lopez 1978, p. 108
 264. ^ a b c d e Graves 2007, pp. 121–40
 265. ^ Lopez 1978, pp. 159–60
 266. ^ a b Young & Goldman 1944a, pp. 165
 267. ^ a b c Bachrach, M. (1953). Fur: a practical treatise. New York: Prentice-Hall. pp. 206–13. 
 268. ^ Griffin, Emma (2007). Blood sport: hunting in Britain since 1066. Yale University Press. p. 65. ISBN 0-300-11628-4. 
 269. ^ Woodward, Ian The Werewolf Delusion (1979) p. 121, Paddington Press Ltd. ISBN 0-448-23170-0
 270. ^ "Buffalo Hunt Painting". Smithsonian Source. Retrieved January 28, 2013. 
 271. ^ a b Lopez 1978, pp. 111–2
 272. ^ Mech & Boitani 2003, p. 329
 273. ^ Steffanson, V. (2004). My Life With The Eskimo, Kessinger Publishing, p. 151, ISBN 1417923954
 274. ^ a b Cherkassov, Alexander Alexandrovich (2012) Notes of an East Siberian Hunter, Authorhouse, p. 94, ISBN 1468528971
 275. ^ Kohn, Michael (2008) Mongolia, Lonely Planet, p. 50, ISBN 1741045789
 276. ^ a b Walker 2005, p. 32
 277. ^ Lynch, Rene (January 28, 2012). "'The Grey' slammed for 'bloodthirsty' portrayal of wolves". Los Angeles Times. Retrieved January 29, 2012. 
 278. ^ Wixson, Heather (January 24, 2012). "Exclusive Interview: Actor Frank Grillo Discusses The Grey, Complicated Bad Guys, Eating Wolf and More". Dread Central. Retrieved December 29, 2013. 
 279. ^ Jenness, S. E. (2004). The Making Of An Explorer: George Hubert Wilkins And The Canadian Arctic Expedition, 1913–1916, McGill-Queens, p. 159, ISBN 0773527982
 280. ^ Palliser, John (1853). Solitary rambles and adventures of a hunter in the prairies, J. Murray, p. 172.
 281. ^ a b Young & Goldman 1944a, pp. 174–177
 282. ^ Zimen 1981, pp. 88–90
 283. ^ Audubon, John James & Bachman, John (1851). The viviparous quadrupeds of North America, Volume 2, p. 130
 284. ^ Shoemaker, H. W. (1917) Extinct Pennsylvania Animals: The panther and the wolf.-Pt. II. Black moose, elk, bison, beaver, pine marten, fisher, glutton, Canada lynx, Altoona Tribune Publishing Company, pp. 24–25
 285. ^ Buffon, Georges Louis Leclerc & Barr, J. S. (1797) Barr's Buffon. Buffon's Natural History: History of the brute creation. Of the degeneration of animals. H.D. Symonds, pp. 145–158

Bibliography

 • Graves, Will (2007). Wolves in Russia: Anxiety throughout the ages. Detselig Enterprises. ISBN 1-55059-332-3. 
 • Lopez, Barry H. (1978). Of Wolves and Men. J. M. Dent and Sons Limited. ISBN 0-7432-4936-4. 
 • Marvin, Garry (2012). Wolf. Reaktion Books Ldt. ISBN 978-1-86189-879-1. 
 • Mech, L. David (1981). The Wolf: The Ecology and Behaviour of an Endangered Species. University of Minnesota Press. ISBN 0-8166-1026-6. 
 • Mech, L. David; Boitani, Luigi (2003). Wolves: Behaviour, Ecology and Conservation. University of Chicago Press. ISBN 0-226-51696-2. 
 • Walker, Brett L. (2005). The Lost Wolves Of Japan. University of Washington Press. ISBN 0-295-98492-9. 
 • Young, Stanley P.; Goldman, Edward A. (1944a). The Wolves of North America, Part I. New York, Dover Publications, Inc. 
 • Young, Stanley P.; Goldman, Edward A. (1944b). The Wolves of North America, Part II. New York, Dover Publications, Inc. 
 • Zimen, Erik (1981). "The Wolf: His Place in the Natural World". Souvenir Press. ISBN 0-285-62411-3. 

Further reading

 • Apollonio, Marco; Mattioli, Luca (2006). Il Lupo in Provincia di Arezzo (in Italian). Editrice Le Balze. ISBN 88-7539-123-8. 
 • Bibikov, D. I. (1985). "The Wolf: History, Systematics, Morphology, Ecology" (in Russian). Nauka, Moscow, USSR. ASIN B001A1TKK4. 
 • Busch, Robert H. (2009). Wolf Almanac. The Lyons Press. ISBN 1-59921-069-X. 
 • Coleman, Jon T. (2006). Vicious: Wolves and Men in America. Yale University Press. ISBN 0300119720. 
 • Dutcher, Jim; Dutcher, Jamie (2003). Wolves at Our Door: The Extraordinary Story of the Couple Who Lived with Wolves. William Andrew. ISBN 0-7434-0049-6. 
 • Fischer, Hank (1995). Wolf Wars. Falcon. ISBN 1560443529. 
 • Fuller, Todd K. (2004). "Wolves of the World". Voyageur Press. ISBN 0896586405. 
 • Grooms, Steve (1999). "Return of the Wolf". Northword Press. ISBN 1559717173. 
 • Hampton, Bruce (1997). The Great American Wolf. Holt Paperbacks. ISBN 0805055282. 
 • Harrington, Fred H.; Paquet, Paul C. (1982). Wolves of the world: perspectives of behavior, ecology, and conservation. Simon & Schuster. ISBN 0-8155-0905-7. 
 • McIntyre, Rick (1996). A Society of Wolves: National Parks and the Battle over the Wolf. Voyageur Press. ISBN 0896583252. 
 • McNamee, Thomas (1998). The Return of the Wolf to Yellowstone. Holt Paperbacks. ISBN 0805057927. 
 • Mech, L. David (1966). Wolves of Isle Royale. U.S. Department of the Interior, Park Service. 
 • Mech, L. David (1993). "The Way of the Wolf". Voyageur Press. ISBN 0896581799. 
 • Murie, Adolph (1944). Wolves of Mount McKinley. U.S. Department of the Interior, Park Service. 
 • Musiani, Marco; Boitani, Luigi; Paquet, Paul C. (2010). The World of Wolves: New Perspectives on Ecology, Behaviour, and Management. University of Calgary Press. ISBN 1-55238-269-9. 
 • Nie, Martin (2003). Beyond Wolves: The Politics of Wolf Recovery and Management. University of Minnesota Press. ISBN 0300119720. 
 • Weaver, John (1978). Wolves of Yellowstone. U.S. Department of the Interior, Park Service. 

External links