گروه خواهر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

در تبارزایی، یک گروه خواهر (به انگلیسی: Sister group) یا آرایه خواهر (به انگلیسی: Sister taxon) دارای نزدیک‌ترین خویشاوندان واحد معین دیگری در یک درخت تبارزایی است.[۱]

تعریف[ویرایش]

این عبارت به آسانی با یک کلادوگرام نشان داده می‌شود:

روابط گروه خواهر

  ریشه  
 زیردرخت  
         

  آرایه (زیست‌شناسی) A    

  آرایه B    

کلاد
  AB
         

  آرایه C            

کلاد
 ABC
         

  شاخه‌های درختی بیشتر  

آرایه A و آرایه B گروه‌های خواهر یکدیگر هستند. گونه‌های A و B، همراه با سایر نوادگان موجود یا منقرض‌شده جدیدترین نیای مشترک خود (MRCA)، [۲] یک گروه تک‌تباری، کلاد AB را تشکیل می‌دهند. کلاد AB و آرایه C نیز گروه‌های خواهر هستند. دسته A, B و C، همراه با سایر فرزندان MRCA خود، کلاد ABC را تشکیل می‌دهند.

همهٔ کلاد ABC خود زیردرختی از یک درخت بزرگ‌تر است که هم در بین برگ‌ها و هم در میان کلادهای بزرگ‌تر و عمیقتر، روابط گروهی بیشتری را نشان می‌دهد. ساختار درختی نشان داده شده از طریق ریشه خود به دیگر بخش‌های درخت زندگی جهانی متصل می‌شود.

در استانداردهای شاخه‌بندی کلادستیک، گونه‌های A, B و C ممکن است نمونه‌ها، گونه‌ها، سرده‌ها یا هر واحد طبقه‌بندی دیگری را نشان دهند. اگر A و B در یک سطح طبقه‌بندی باشند، می‌توان اصطلاح‌هایی مانند گونه‌های خواهر یا سرده‌های خواهر را به کار برد.

اصطلاح گروه خواهر در تجزیه و تحلیل تبارزایی به کار می‌رود، با این حال، تنها گروه‌های شناسایی شده در تجزیه و تحلیل به عنوان «گروه‌های خواهر» برچسب‌گذاری می‌شوند.

منابع[ویرایش]

  1. Eernisse, Douglas J. "Introduction to Phylogeny: What is a Sister Taxon?". Biology 404 - Evolution. Department of Biological Science, California State University, Fullerton. Retrieved 4 January 2012.
  2. A tree diagram inevitably oversimplifies the complicated process of evolution