کتائب حزب‌الله

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
کتائب حزب‌الله
شرکت‌کننده در جنگ عراق
جنگ داخلی سوریه
Kata'ib Hezbollah logo.svg
Kata'ib Hezbollah flag.svg
نشان گردان‌های حزب‌الله (و پرچم) بر پایه نشان‌های حزب‌الله لبنان و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
فعالیت اکتبر ۲۰۰۳-اکنون
ایدئولوژی شیعه اسلام‌گرایی
ولایت فقیه
رهبران ابومهدی مهندس (جمال الابراهیمی)[۱]
ستاد مرکز و جنوب عراق
نیرو ۲٬۰۰۰ (۲۰۱۰؛ بیشینه)[۲]

۱۰٬۰۰۰ (ژوئن ۲۰۱۴)
بیشتر از ۳۰٬۰۰۰ (اعلام دسامبر ۲۰۱۴)[۳]

بخشی از بسیج مردمی عراق
سرچشمه‌گرفته از گروهای ویژه (عراق)
متحدان  عراق

 ایران
 سوریه[۴]
InfoboxHez.PNG حزب‌الله لبنان
عصائب اهل حق
تیپ روز موعود
گروه‌های ویژه (عراق)
Liwa Abu al-Fadhal al-Abbas SSI.svg لوا ابوالفضل العباس
ائتلاف

مخالفان داعش
نبردها/جنگ‌ها جنگ عراق
جنگ داخلی عراق (۲۰۱۴-اکنون)

جنگ داخلی سوریه

کتائب حزب‌الله (به عربی: کتائب حزب‌الله فی العراق)، گردان‌های حزب خدا یا گردان‌های حزب‌الله یک گروه شبه نظامی شیعه عراقی است که توسط ایران پشتیبانی می‌شود. این گروه در جنگی که در عراق در جریان است و در جنگ شهری سوریه فعال است. در جریان جنگ عراق علیه نیروهای مهاجم آمریکایی می‌جنگیدند.

تاریخچه[ویرایش]

کتائب حزب‌الله عراق یک گروه شیعه است که اعضای آن مقلد خمینی و محمد باقر صدر هستند و در سال ۲۰۰۳ توسط نیروی قدس سپاه پاسداران ایران راه اندازی شد. این گروه مخالف حضور نیروهای آمریکایی در عراق هستند و بعد از سقوط صدام حسین اولین عملیات خود علیه نیروهای آمریکایی را در ۲۳ اکتبر سال ۲۰۰۳ در منطقه بلدیات شهر بغداد انجام دادند.[۱۴]

سازماندهی این گروه مخفی است ولی ابومهدی مهندس، مشاور نیروی قدس ایران و از اعضای سابق سازمان بدر به عنوان رئیس این گروه شناخته می‌شود. این گروه از نیروی قدس ایران آموزش و کمک‌های مالی دریافت می‌کند. دولت آمریکا حزب‌الله لبنان را متهم می‌کند که سلاح‌ها و آموزش‌های این گروه را تأمین می‌کند. این گروه در سال ۲۰۰۷ با تهاجم علیه نیروهای ائتلاف و آمریکا شناخته شد و با گذاشتن فیلم تهاجمات خود علیه نیروهای آمریکایی در روی اینترنت شناخته شد.

در تابستان سال ۲۰۰۸ نیروهای آمریکایی و عراقی سختگیری را علیه کتائب حزب‌الله و گروه‌های ویژه انجام دادند. حداقل ۳۰ عضو این گروه در آن ماه‌ها دستگیر شد. بسیاری از سران گروه‌ها دستگیر شده و مقامات رسمی آمریکا اظهار کردند که در نتیجه این سختگیری بسیاری از فرماندهان آن‌ها به ایران فرار کردند.

در ۲ ژوئیه ۲۰۰۹ این گروه به لیست سازمان‌های تروریستی آمریکا افزوده شد. این گروه مسؤل بسیاری از بمب‌های کنترل از راه دور کنارجاده‌ای، خمپاره، موشک و تهاجمات با آرپی‌جی و همچنین عملیات‌های تک تیراندازی علیه نیروهای آمریکایی و عراقی بوده و همچنین مسؤل عملیات تهاجم راکت به منطقه سبز در نوامبر ۲۰۰۸ که منجر به کشته شدن دو کارمند سازمان ملل شد می‌باشد.

در دسامبر ۲۰۱۰ مقامات نظامی آمریکایی گفتند، در روستایی در نزدیکی مرز ایران در ۲۵۶ کیلومتری (۱۶۵ مایل) در جنوب شرق بغداد یک درگیری با اعضای گروه کتائب حزب‌الله داشته‌اند. در این درگیری ۱۲ نفر دستگیر شدند. نیروهای نظامی طی بیانیه‌ای اعلام کردند که، نیروهای مشترک امنیتی از ساختمان‌های متفرقه شهری مورد تیراندازی قرار گرفتند و آن‌ها نیز به این آتش پاسخ دادند که میلیتان‌هایی که در آن‌ها حضور داشتند را کشتند. مقامات رسمی عراقی اعلام کردند که بسیاری از کشته شدگان از افراد بیگناه بودند و خواستار جبران خسارات وارده شدند. گفته می‌شود که ۸ نفر کشته شدند.

در ۱۳ ژولای ۲۰۱۰ ژنرال ری اودیرنو از گروه کتائب حزب‌الله به عنوان یک تهدید اصلی علیه نیروهای و پایگاه‌های آمریکایی در عراق نام برد. اودیرنو در یک بریفینگ در بغداد گزارش داد: «در هفته‌های اخیر تهدیدات علیه ما افزایش یافته و لذا ما تدابیر امنیتی را در بسیاری از پایگاه‌ها افزایش داده‌ایم».

در ژوئیه ۲۰۱۱، نیروهای رسمی اطلاعات عراق تخمین زدند که این گروه دارای ۱۰۰۰ جنگنده است و ماهانه به آن‌ها بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ دلار پرداخت می‌شود.

عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی از عراق[ویرایش]

بعد از خروج نیروهای آمریکایی از عراق در دسامبر ۲۰۱۱، این گروه، جنگنده‌های خود را به فرمان سردار حاج قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه قدس ایران برای دفاع از حکومت بشار اسد به سوریه فرستادند و به این ترتیب کتائب جنگ خود با نیروهای آمریکایی در عراق را به جنگ با گروه‌های تکفیری سنی که قصد سرنگونی بشار اسد را داشتند تغییر داد. در عین حال کتائب مخالفت خود با نیروهای آمریکایی را ادامه داده و جنگ‌های علیه داعش که نیروهای آمریکایی در آن شرکت داشتند را بایکوت می‌کرد.[۱۵]

ارتش مختار[ویرایش]

در ۴ فوریه ۲۰۱۳، واثق البطاط رهبر سابق کتائب حزب‌الله اعلام کرد که یک گروه جدید بنام ارتش مختار را با هدف دفاع شیعیان و کمک به نیروهای دولتی ضد تروریسم درست کرده‌است.

جنگ با داعش[ویرایش]

در سال ۲۰۱۴ این گروه نقش برجسته‌ای در جنگ با نیروهای داعش در عراق داشت و گزارش شده‌است که این گروه از نیروی هوایی آمریکا پشتیبانی نزدیک هوایی در جریان مداخلات ایران در عراق دریافت کرده‌است.

بعد از اکتبر سال ۲۰۱۶، کتائب حزب‌الله همراه با نیروهای ارتش عراق و سایر گروه‌های شبه نظامی (PMF) در جنگ آزادسازی موصل علیه داعش شرکت داشت. این گروه همراه با سایر گروه‌های شبه نظامی در جنگ اطراف تل‌عفر برای قطع کردن مسیر موصل به تل‌عفر و سایر مناطق تحت کنترل داعش، شرکت داشت.

ساختار گروه[ویرایش]

کتائب یکی از گروه‌های بسیار مخفی در بین گروه‌های شیعه عراقی است و اطلاعات کمی از ساختار این گروه وجود دارد ولی مشخص است که رهبری این گروه با ابومهدی مهندس است.[۱۵]

استعداد[ویرایش]

دبیر کل گردان‌های حزب‌الله عراق اعلام کرد که در حال حاضر این گروه دارای بیش از ۵ هزار نیرو در قالب سه گردان در عراق می‌باشد.[۱۴]

آموزش[ویرایش]

این گروه آموزش‌های خود را از نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، حزب‌الله لبنان و سایر گروه‌های وابسته به ایران دریافت می‌کند. در سال ۲۰۰۸ نیروی قدس و حزب‌الله لبنان کمپ‌های آموزشی در چهار محل در تهران، قم، اهواز و مشهد دایر کرده بود. نیروهای کتائب و سایر گروه‌های شیعه آموزش سلاح‌های کوچک و مواد منفجره را می‌دیدند. حزب‌الله لبنان یک کمپ برای آموزش در جنوب عراق دایر کرده بود که بعد از کشف در سال ۲۰۰۸ مجبور شد که به ایران منتقل شود.[۱۵]

فرماندهی[ویرایش]

جمال جعفر ابراهیم معروف به ابومهدی مهندس رهبر گروه کتائب حزب‌الله یکی از گروه‌های شبه نظامی شیعه که توسط ایران حمایت و پشتیبانی می‌شود. وی علاوه به رهبری کتائب، معاون مشاور امنیت ملی عراق و معاون فرمانده حشد الشعبی، گروهی که گروه‌های شیعه ضد داعش را دربرگرفته و معروف به بسیج مردمی، می‌باشد. ابو مهدی مهندس سال‌ها در رابطه با یکسری جنایات مرگبار محکوم بود. در سال ۲۰۰۷ در دادگاه کویت به دلیل دست داشتن در بمبگذاری سفارت فرانسه در کویت که منجر به کشته شدن ۶ نفر و زخمی شدن بیش از ۹۰ نفر شد محکوم شده بود.[۱۶]

نام‌گذاری گروه[ویرایش]

این گروه در آغاز با نام «کتائب ابوالفضل العباس» اعلام موجودیت کرد. در سال ۲۰۰۷ این گروه اعلام کرد از این پس با نام اصلی یعنی کتائب حزب‌الله عراق (گردان‌های حزب‌الله در عراق) به فعالیت ادامه می‌دهد. شبکه ماهواره‌ای الاتجاه در حال حاضر اقدام به پخش اخبار و فیلم‌های این گروه می‌کند.

لیست تروریستی آمریکا[ویرایش]

این گروه تنها گروه شبه نظامی عراقی است که در لیست تروریستی آمریکا قرار دارد و در ۲ ژوئیه ۲۰۰۹ به این لیست افزوده شده‌است.[۱۴]

گزارش آمریکا دربارهٔ تروریسم در ۲۰۱۶[ویرایش]

گزارش آمریکا دربارهٔ تروریسم در سال ۲۰۱۶ توسط وزات امور خارجه این کشور در ۱۹ ژوئیه ۲۰۱۷ در هفت فصل منتشر گردید و روی سایت این وزارت خانه قرار داده شد. در فصل ششم این گزارش تحت عنوان «سازمان‌های تروریستی خارجی» دربارهٔ کتائب حزب‌الله آمده‌است:[۱۷]

«کتائب حزب‌الله - مشخصات: در سال ۲۰۰۶ به وجود آمد و در ۲ ژوئیه ۲۰۰۹ به عنوان سازمان تروریستی خارجی نام‌گذاری شد، کتائب حزب‌الله (KH) یک گروه تندرو شیعه اسلامی و با نظرگاه ضد غربی و ایدئولوژی تندرو شورشی است. قبل از عقب‌نشینی نیروهای ایالات متحده در سال ۲۰۱۱ این گروه اقدام به تهاجم به اهداف عراقی، آمریکایی و ائتلاف در عراق می‌کرد، و سیاستمداران و غیرنظامیان طرفدار پروسه سیاسی مشروع عراق را تهدید جانی می‌کرد. این گروه استفاده قابل ملاحظه و گسترده تبلیغاتی برای عملیاتش در رسانه‌های عمومی می‌کند که شامل فیلمبرداری و پخش فیلم‌های ویدئویی از تهاجماتش می‌شود. کتائب حزب‌الله دارای وابستگی‌های ایدئولوژیک و دریافت حمایت از ایران می‌باشد.

فعالیت‌ها: کتائب حزب‌الله مسئولیت تعداد زیادی تهاجمات تروریستی را از سال ۲۰۰۷ بعهده گرفته‌است، که شامل بمبگذاری مواد انفجاری تعبیه شده تهاجمات موشکی و عملیات تک تیراندازی. در سال ۲۰۰۷ کتائب حزب‌الله بدنامی اش را بخاطر حملاتش به نیروهای ایالات متحده و ائتلاف در عراق کسب کرد. در ژوئیه ۲۰۱۱، ۵ سرباز آمریکایی در یک حمله موشکی در بغداد کشته شدند، در این حمله موشکی که توسط کتائب حزب‌الله صورت گرفت، مهاجمین بین سه تا پنج موشک به پایگاه نظامی ویکتوری ایالات متحده در بغداد شلیک کردند. فعالیت گروه ادامه داشته و در ۲۰۱۵ در درگیری‌های سوریه در حمایت از رژیم اسد و در عراق علیه داعش شرکت کرده‌است. در خرداد و ژوئن و ژوئیه ۲۰۱۵ کتائب حزب‌الله اطلاعات محل و شیوه تماس برای نیروگیری و درخواست کمک مالی را در یک کانال طرفدار ایران و بر روی یوتیوب پخش کرد تا در اقدامی برای نیروگیری جنگنجو در عراق و سوریه بکار گیرد.

در سال ۲۰۱۶ این گروه با پیوستن به ارتش عراق به جنگ با داعش در نبرد موصل ادامه داد. سرانجام کتائب حزب‌الله برای پاکسازی مرز سوریه-عراق در سمت غرب موصل پیشروی کرده، در حالیکه سایر نیروهای شیعه طرفدار ایران نزدیکتر به شهر به جنگ ادامه دادند.

توانمندی: تخمین زده می‌شود که اعضای گروه حداقل ۴۰۰ نفر باشند.

موقعیت/منطقه عملیاتی: عمدتاً پایگاه آن در عراق است، اما همچنین در جنگ به همراه نیروهای طرفدار رژیم اسد در سوریه نیز شرکت دارد. سنتاً کتائب حزب‌الله اکثر عملیات عمده اش را در بغداد به اجرا گذاشته است، اما عملیاتش از زمان شکل‌گیری به سایر نقاط عراق نیز گسترش پیدا کرده‌است.

مالی و کمک‌های خارجی: کتائب حزب‌الله بسختی به ایران متکی است.

وقایع[ویرایش]

سخنگوی رسمی گروه کتائب حزب‌الله، محمد بصری، اعلام کرد که روز دوشنبه ۷ اوت ۲۰۱۷ در یک تهاجم هوایی به ستون نظامی این گروه در مرز عراق و سوریه ۳۶ تن از افراد این گروه کشته و ۷۵ نفر دیگر مجروح شده‌اند. این حمله در نزدیکی الطنف سوریه که قبلاً دو بار نیروهای آمریکایی شبه نظامیان مورد حمایت ایران را هدف قرار داده بودند انجام شده‌است. ابوآلائی دبیرکل گردان‌های سیدالشهداء گفت: هفت تن از افراد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از جمله حسین قمی فرمانده آن‌ها و استراتژیست اصلی آن‌ها به شهادت رسید .[۱۸] [۱۹] پیش از این داعش، مسئولیت این حمله را بر عهده گرفته بود. [۲۰]

العبادی نخست وزیر عراق در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: نیروهای ائتلاف اختیارات اجرای حملات هوایی بدون موافقت دولت عراق را دارا نمی‌باشند. علی‌رغم اینکه نیروهای ائتلاف و وزارت دفاع آمریکا مسئولیت خود در قبال این واقعه را تکذیب کردند، [۲۱]مسئولین آمریکایی بارها گفته‌اند که ایالات متحده اجازه نزدیک شدن گروه‌های حشدالشعبی عراق که طرفدار ایران می‌باشند یا عبور آن‌ها از مرزها به سوریه را نمی‌دهد. در ماه‌های اخیر شایع شده‌است که ایران تلاش می‌کند یک جاده زمینی که سوریه را به خاک عراق مرتبط میسازد را امن سازد. [۱۸][۱۹]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۶ فوریه ۲۰۱۷. دریافت‌شده در ۲۸ سپتامبر ۲۰۱۹.
 2. Group Profile Kata'ib Hezbollah (page 7), 5 March 2010
 3. Ryan, Missy; Morris, Loveday (27 December 2014). "The U.S. and Iran are aligned in Iraq against the Islamic State — for now". Washington Post. Retrieved 3 January 2015.
 4. Leith Fadel (19 October 2015). "Two Brigades of Kata'eb Hezbollah Arrive in Aleppo Amid the Presence of General Suleimani". Al-Masdar News.
 5. ۵٫۰ ۵٫۱ Roggio, Bill (10 September 2014). "US aided Hezbollah Brigades in breaking ISIL siege of Iraqi town". Long War Journal. Retrieved 30 September 2014.
 6. https://www.washingtonpost.com/world/middle_east/iraqs-victory-over-militants-in-sunni-town-underlines-challenges-government-faces/2014/10/29/c53c4886-6f61-4567-904a-918060f6f2f5_story.html
 7. http://www.theguardian.com/world/2014/sep/23/iraq-isis-sunni-conflict-militants
 8. http://www.longwarjournal.org/archives/2015/10/iraqi-army-shiite-militias-report-success-in-baiji.php
 9. http://www.iraqinews.com/iraq-war/kataib-hezbollah-announce-full-control-baiji-hours/
 10. http://www.npr.org/sections/parallels/2015/04/07/398004441/after-retaking-tikrit-shiite-militias-accused-of-violence-against-sunnis
 11. http://www.ibtimes.com/islamic-state-iraq-battle-against-isis-tikrit-led-iran-backed-shiite-militia-forces-1835134
 12. http://www.almasdarnews.com/article/two-brigades-of-kataeb-hezbollah-arrive-in-aleppo-amid-the-presence-of-general-suleimani/
 13. Leith Fadel (1 February 2016). "Syrian Army, Hezbollah launch preliminary offensive in northern Aleppo". Al-Masdar News. Retrieved 5 February 2016.
 14. ۱۴٫۰ ۱۴٫۱ ۱۴٫۲ «۱۵ گروهی که «به نیابت از ایران» در سوریه و عراق می‌جنگند».
 15. ۱۵٫۰ ۱۵٫۱ ۱۵٫۲ «Kata'ib Hezbollah».
 16. «Jamal Jaafar Ibrahimi a.k.a. Abu Mahdi al-Mohandes».
 17. «Chapter 6. Foreign Terrorist Organizations».
 18. ۱۸٫۰ ۱۸٫۱ «تضارب الأنباء عن قصف «الحشد الشعبی» العراقی قرب سوریا».
 19. ۱۹٫۰ ۱۹٫۱ «U.S. denies bombing Iraqi Shi'ite militia near Syrian border».
 20. «ده‌ها نیروی حشد الشعبی عراق در مناطق مرزی سوریه کشته شدند».
 21. «ائتلاف به رهبری آمریکا حمله به شبه نظامیان شیعه در عراق را رد کرد».

پیوند به بیرون[ویرایش]

Kata'ib Hezbollah
Participant in Iraq War
Iraqi Civil War (2014–2017)
Syrian Civil War
Kata'ib Hezbollah logo.svg
Kata'ib Hezbollah flag.svg
Hezbollah Brigades logo (and flag) based on Hezbollah and IRGC logos
ActiveOctober 2003 – present
IdeologyKhomeinism
Shia Islamism
Velayat-e Faqih
Anti-Americanism[1]
Anti-Zionism
Anti-West[2]
Allegiance Iran (IRGC)
Group(s)
 • Saraya al-Dafa al-Shaabi
LeadersAbu Mahdi al-Muhandis (Jamal al-Ibrahimi)[3]
SpokespersonJafar al-Hussaini[4]
Size2,000 (2010; at most)[5]
10,000 (June 2014)
Over 30,000 (December 2014 claim)[6]
Part of Popular Mobilization Forces
Originated asSpecial Groups
AlliesState allies

Non-state allies

Opponent(s)State opponents

Non-state opponents

Battles and war(s)Iraq War

Iraqi Civil War (2014–2017)

Syrian Civil War

Designated as a terrorist organisation by
 United States[29]
 United Arab Emirates[30]
 Japan[31]

Kata'ib Hezbollah (Arabic: كتائب حزب الله‎, Brigades of the Party of God[32]) or Hezbollah Brigades is an Iraqi Shia paramilitary group that is supported by Iran.[33] It has been active in the Iraqi Civil War[34] and the Syrian Civil War.[35] During the Iraq War, the group fought against American invasion forces.[32][36] The group is commanded by Iranian citizen Abu Mahdi al-Muhandis. All members of Kata'ib Hezbollah swear an oath of loyalty to Iran’s Supreme Leader, Ayatollah Khamenei, and the group openly states that its loyalty is first and foremost to the leadership of Iran.[37]

History

The group's structure is secretive, but Iraqi-Iranian dual national Abu Mahdi al-Muhandis, an adviser to Iran's Quds Force and former Badr Organization member, is known to be a senior figure in the group.[3][38] The group receives training and funding from the Quds Force.[32][36] The US State department also claimed Lebanon-based Hezbollah provided weapons and training for the group.[39] It came to prominence in 2007 for attacks against American and coalition forces,[32][40] and was known for uploading its videos of attacks on American forces on the internet.[41]

In Summer 2008 US and Iraqi Forces launched a crackdown against Kata'ib Hezbollah and the "Special Groups", the US military term for Iran-backed militias in Iraq. At least 30 of its members were captured during those months. Many of the group's leaders were captured and US officials claimed that "as result much of the leadership fled to Iran".[42][43]

On 2 July 2009 the group was added to the U.S. State Department list of Foreign Terrorist Organizations. The group was held responsible for numerous IED bombings, mortar, rocket and RPG attacks as well as sniper operations, targeting US and Iraqi Forces and the Green Zone, including a November 2008 rocket attack that killed two U.N. workers.[40]

In December 2009, the group intercepted the unencrypted video feed of MQ-1 Predator UAVs above Iraq.[44]

12 February 2010 a firefight with suspected members of Kata'ib Hezbollah occurred 265 km (165 mi) southeast of Baghdad in a village near the Iranian border, the U.S. military said. Twelve people were arrested, it said. "The joint security team was fired upon by individuals dispersed in multiple residential buildings ... members of the security team returned fire, killing individuals assessed to be enemy combatants," the military said in a statement. The Provincial Iraqi officials said many of the dead were innocent bystanders, and demanded compensation. They said eight people were killed.[45]

On 13 July 2010 General Ray Odierno named Kata'ib Hezbollah as being behind threats against American bases in Iraq. "In the last couple weeks there's been an increased threat ... and so we've increased our security on some of our bases," Odierno told reporters at a briefing in Baghdad.[46]

In July 2011, an Iraqi intelligence official estimated the group's size at 1,000 fighters and said the militants were paid between $300 to $500 per month.[47][48]

In July 2019, Principal Deputy Assistant Secretary of State for Near Eastern affairs, Joan Polaschik, stated "rogue" Iranian-backed militias plan operations that could kill Americans, coalition partners and Iraqis and U.S. diplomatic facilities and continue to conduct indirect fire attacks. This led the U.S. to remove non-emergency staff from its embassy in Baghdad and close its consulate in Basra.[49] At the same hearing, Deputy Assistant Secretary of Defense for the Middle East Michael Mulroy said that Iran's "cynical interference" undermines Iraqi interests by supporting to non-compliant militias, more loyal to Tehran than Baghdad, undermining the Iraqi prime minister's authority, preying on ordinary Iraqis by crime and destabilizing the fragile communities liberated from ISIS.[49]

The Al-Qaim border crossing has seen hastened military activity as the group is expected to play an important military and security role as the crossing with Syria is officially opened on September 30, 2019.[50][51]

Post-US withdrawal

In 2013 Kata'ib Hezbollah and other Iraqi Shia militias acknowledged sending fighters to Syria to fight alongside forces loyal to President Bashar al-Assad, against the Sunni rebels seeking to overthrow him in the Syrian Civil War.[35]

Wathiq al-Batat, a former Kata'ib Hezbollah leader, announced the creation of a new Shia militia, the Mukhtar Army, on 4 February 2013, saying its aim is to defend Shiites and help the government combat terrorism.[52]

In 2014 the group began taking a role in the fight against ISIL in Iraq.[34] Also in 2014, they and six other predominantly Shia Iraqi paramilitary groups formed the Popular Mobilization Forces (PMF).[53] Since October 2016, Kata'ib Hezbollah along with the Iraqi army and other PMF has taken part in the Battle of Mosul against ISIL.[54] They have been, alongside other PMF, active in fighting around Tal Afar, severing ISIL's link from Mosul and Tal Afar to the rest of their territory.[55]

See also

References

 1. ^ https://www.thenational.ae/world/mena/iran-backed-groups-urge-complete-us-withdrawal-from-iraq-1.702218
 2. ^ https://www.wilsoncenter.org/article/part-2-pro-iran-militias-iraq
 3. ^ a b "The Evolution of Iran's Special Groups in Iraq". Combating Terrorism Center at West Point. Archived from the original on 16 February 2017. Retrieved 2 March 2017.
 4. ^ http://www.mei.edu/content/article/io/iran-backed-iraqi-militias-step-threat-violence-against-us-forces-iraq
 5. ^ Group Profile Kata'ib Hezbollah (page 7), 5 March 2010
 6. ^ Ryan, Missy; Morris, Loveday (27 December 2014). "The U.S. and Iran are aligned in Iraq against the Islamic State – for now". Washington Post. Retrieved 3 January 2015.
 7. ^ Leith Fadel (19 October 2015). "Two Brigades of Kata'eb Hezbollah Arrive in Aleppo Amid the Presence of General Suleimani". Al-Masdar News.
 8. ^ "News Article". www.css.ethz.ch.
 9. ^ a b c http://web.stanford.edu/group/mappingmilitants/cgi-bin/groups/view/361
 10. ^ "Archived copy" (PDF). Archived from the original (PDF) on 25 March 2016. Retrieved 16 July 2018.CS1 maint: archived copy as title (link)
 11. ^ "US aided Hezbollah Brigades in breaking Islamic State siege of Iraqi town". Long War Journal. 10 September 2014.
 12. ^ "Syrian government, Iraqi reinforcements reach southeast Damascus for upcoming offensive". 15 May 2017.
 13. ^ "'سرايا الأشتر'.. تنظيم شيعي مسلح يهدد البحرين".
 14. ^ "PressReader.com – Connecting People Through News". www.pressreader.com.
 15. ^ Iraq after America: Strongmen, Sectarians, Resistance. P. 279
 16. ^ "Iran Is Using The Same Dangerously Effective Strategy in Iraq As It Used in Syria". Business Insider.
 17. ^ Publisher, Al-Maalomah. "كتائب حزب الله تُفشل خطط البيشمركة وتمنع اعتداءاتها وتصد تقدمها باتجاه الحشد في الطوز  – وكالة المعلومة". www.almaalomah.com.
 18. ^ a b Roggio, Bill (10 September 2014). "US aided Hezbollah Brigades in breaking ISIL siege of Iraqi town". Long War Journal. Retrieved 30 September 2014.
 19. ^ Morris, Loveday (29 October 2014). "Iraq's victory over militants in Sunni town underlines challenges government faces". The Washington Post. Retrieved 2 March 2017.
 20. ^ Loveday Morris in Thuluyah for the Washington Post (23 September 2014). "The Iraqi town where former foes are combining to fight Islamic State". The Guardian. Retrieved 2 March 2017.
 21. ^ Roggio, Bill; Weiss, Caleb (19 October 2015). "Iraqi Army, Shiite militias report success in Baiji". Long War Journal. Retrieved 2 March 2017.
 22. ^ "Kataib Hezbollah to announce the full control of Baiji in a few hours". 19 June 2015.
 23. ^ Alice Fordham (7 April 2015). "After Retaking Iraqi City, Shiite Militias Accused of Targeting Sunnis : Parallels". NPR. Retrieved 2 March 2017.
 24. ^ Alessandria Masi (15 February 2015). "Islamic State: Iraq Battle Against ISIS For Tikrit Led By Iran-Backed Shiite Militia Forces". International Business Times. Retrieved 2 March 2017.
 25. ^ http://www.aymennjawad.org/2018/11/kataib-hezbollah-syrian-wing-interview
 26. ^ Leith Fadel. "Two Brigades of Kata'eb Hezbollah Arrive in Aleppo Amid the Presence of General Suleimani". Al-Masdar News. Retrieved 2 March 2017.
 27. ^ Leith Fadel (1 February 2016). "Syrian Army, Hezbollah launch preliminary offensive in northern Aleppo". Al-Masdar News. Retrieved 5 February 2016.
 28. ^ "Breaking: Syrian Army, Hezbollah liberate Al-Amariyah in northern Palmyra". 26 March 2016.
 29. ^ "Foreign Terrorist Organizations".
 30. ^ "مجلس الوزراء يعتمد قائمة التنظيمات الإرهابية. – WAM". 17 November 2014. Archived from the original on 17 November 2014.
 31. ^ http://www.moj.go.jp/psia/ITH/organizations/ME_N-africa/KH.html
 32. ^ a b c d John Pike. "Kata'ib Hizballah (KH) (Battalions of the Party of God)". Globalsecurity.org. Retrieved 2 March 2017.
 33. ^ "Iran moves missiles to Iraq in warning to enemies – sources". Euronews. Retrieved 2 September 2018.
 34. ^ a b Roggio, Bill (10 September 2014). "US aided Hezbollah Brigades in breaking Islamic State siege of Iraqi town". Long War Journal. Public Multimedia. Retrieved 30 September 2014.
 35. ^ a b al-Salhy, Suadad (10 April 2013). "Iraqi Shi'ite militants start to acknowledge role in Syria". Reuters. Retrieved 10 April 2015.
 36. ^ a b Daniel Cassman. "Kata'ib Hezbollah | Mapping Militant Organizations". Web.stanford.edu. Retrieved 2 March 2017.
 37. ^ Mapping Militant Organizations. "Kata'ib Hezbollah." Stanford University. Last modified May 2019.
 38. ^ "Kata'ib Hezbollah and the Intricate Web of Iranian Military Involvement in Iraq". Jamestown Foundation.
 39. ^ Google News US puts sanctions on Iraq Shiite group, Iran adviser, 1 July 2009, AFP
 40. ^ a b "U.S. declares Iraq-based group foreign terrorist organization". Reuters. 2 July 2009. Retrieved 22 July 2009.
 41. ^ Roggio, Bill (21 July 2008). "Hezbollah Brigades propaganda specialist captured in Baghdad". Long War Journal. Retrieved 10 April 2015.
 42. ^ Google News US says five Iranian proxy insurgents held in Iraq, 27 September 2008 Archived 3 October 2012 at the Wayback Machine
 43. ^ Roggio, Bill (21 July 2008). "Iraqi, US forces keep pressure on the Mahdi Army". Long War Journal. Retrieved 10 April 2015.
 44. ^ Hoffman, Michael; Reed, John; Gould, Joe (20 December 2009), "Fixes on the way for nonsecure UAV links", Navy Times, retrieved 21 December 2009
 45. ^ "Five killed as U.S., Iraqi troops raid border village". Reuters. 12 February 2010.
 46. ^ "Iran-backed force threatens U.S. Iraq bases – general". Reuters. 13 July 2010.
 47. ^ Jakes, Lara; Abdul-Zahra, Qassim (1 July 2011). "Shiite militias increase attacks on US troops". Telegram & Gazette. Associated Press.
 48. ^ "US officials name 3 Iraqi militias armed by Iran to kill yanks". Iran Times. Retrieved 7 November 2014.
 49. ^ a b https://www.bloomberg.com/news/articles/2019-07-23/the-next-u-s-iran-confrontation-could-play-out-on-iraqi-soil
 50. ^ Rees, Sebastian. (26 September 2019). "Iran's Trojan Army: How Iranian Militia Have Merged with Iraq's Popular Mobilisation Forces." Al Bawaba News website Retrieved 30 September 2019.
 51. ^ Frantzman, Seth J. (30 September 2019). "Sensitive and Strategic Border Crossing between Iraq-Syria Opens." Jerusalem Post website Retrieved 30 September 2019.
 52. ^ "Iraq's Hezbollah forms new militia to frighten protesters: Sunni leader". Al Arabiya. 27 February 2013. Archived from the original on 3 June 2016. Retrieved 10 April 2015.
 53. ^ Mansour, Renad; Jabar, Faleh A. (28 April 2017). "The Popular Mobilization Forces and Iraq's Future". Carnegie Middle East Center. Retrieved 1 July 2018.
 54. ^ Reuters, 29 October 2016, Iran-backed Shi'ite militias to join assault near Mosul on new front
 55. ^ "Iraqi Shi'ite forces aim to clear border strip with Syria". Reuters. 13 December 2016.

External links