گربه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
فارسی English
گربه خانگی
نگاره‌های دیگر
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پستانداران
راسته: گوشتخواران
تیره: گربه‌سانان
سرده: گربه
گونه: F. catus
نام علمی
Felis catus
لینائوس، ۱۷۵۸
مترادف‌ها

Felis lybica

گُربه خانگی جانوری اهلی از خانواده گربه‌سانان و یک حیوان گوشتخوار است.[۱] گربه‌ها از ۶ تا ۷ ماهگی بالغ می‌شوند و توانایی تولید مثل دارند، ماده‌ها تا ۸ سالگی و نرها تا ۱۰ سالگی قابلیت جفت‌گیری دارند. دوره آبستنی گربه نیز بین ۶۱ تا ۶۸ روز (متوسط ۶۳ روز) است.[۱]

حدود ۶۰۰ میلیون گربه امروزه در سراسر دنیا پراکنده‌اند و تقریباً در هر جایی که انسان‌ها زندگی می‌کنند، بود و باش دارند. نسل تقریباً تمامی این گربه‌ها به پنج گربه وحشی ماده از زیرگونه گربه دشتی آفریقایی می‌رسد که حدود ده هزار سال پیش در خاورمیانه زندگی در کنار انسان‌ها را برگزیدند، نخستین انسان‌هایی که با اهلی‌سازی گندم و جو عصر کشاورزی را آغاز کرده بودند. گربه‌ها در کنار این انسان‌ها می‌توانستند موش‌ها و جوندگان دیگری را شکار کنند که برای تغذیه از ذخیره‌های غلات دهقانان در کنار سکونتگاه‌های انسانی تجمع کرده بودند و همچنین از گزند دشمنان طبیعی متعدد خود همچون کفتارها و گربه‌های بزرگ‌تر در امان بودند. در مصر باستان گربه حیوانی مقدس به شمار می‌رفت و تا چندی پیش تصور می‌شد که این حیوان نخستین بار در مصر اهلی شده‌است، اما پیدا شدن بقایای یک گربه در یک مقبره انسانی در قبرس نشان می‌دهد که گربه‌ها در مدیترانه شرقی اهلی شده بودند. چراکه این مقبره مربوط به ۹۵۰۰ سال پیش یعنی مدتها پیش از آغاز تمدن در مصر است و از آن‌جا که نشانه‌ای از زندگی گربه‌های دشتی در طبیعت قبرس به دست نیامده تصور می‌شود که کشاورزان ساکن ترکیه گربه‌های اهلی را با خود به این جزیره آورده باشند.[۲]

نامشناسی[ویرایش]

گربه در پهلوی که نیای فارسی امروزین است گوربک نامیده می‌شده و در فارسی افغانستان و فرارود به آن پِشَک هم گفته می‌شود و در زبان آذری و برخی از زبان‌های ترکی‌تبار دیگر نیز به این حیوان پشک یا پیشیک گفته می‌شود.[۳] در در زبان کودکانه فارسی هم گربه را پیشی می‌نامند. این نام برگرفته از صدای پیش یا پیشی است که برای ارتباط با گربه‌ها از آن استفاده می‌شود. در اصطلاح، به گربه‌هایی با پشم های بلند گربهٔ بُراق گفته می‌شود.[۴]

نام علمی[ویرایش]

گربه با نام علمی Felis silvestris catus، زیرگونه‌ای از گربه وحشی با نام علمی Felis catus است. برای تمایز این جانور از انواع وحشی، از نام گربهٔ خانگی یا گربهٔ اهلی استفاده می‌شود.[نیازمند منبع]

اندام‌شناسی[ویرایش]

کالبدشناسی گربه نر

اندازه[ویرایش]

گربه‌ها معمولاً وزنی بین ۲/۵ تا ۷ کیلوگرم (۵/۵ تا ۱۶ پوند) دارند، اگرچه در بعضی گونه‌های خاص وزن گربه تا ۱۱٫۳ کیلوگرم (۲۵ پوند) نیز می‌رسد. گربه‌هایی هم بوده‌اند که به علت پرخوری تا ۳۰ کیلوگرم وزن داشته‌اند. از طرف دیگر در برخی گونه‌های گربه‌های کوچک وزن گربه کمتر از ۱۰۹ گرم است.

چشمها[ویرایش]

گربه ها معمولاً حیواناتی هستند که در شب بیشتر زندگی می کنند تا در روز.علت برق زدن چشم گربه‌ها در شب وجود پوششی به نام پرده درخشان در چشم آن‌ها است که به دید بهتر آن‌ها در نور کم کمک می‌کند.[۵]

استخوان بندی[ویرایش]

گربه‌ها هم همانند اکثر پستانداران دارای ۷ مهره گردنی، ۱۳ مهره صدری(مهره‌های پشت سینه، که انسان دارای ۱۲ مهره از این نوع است), ۷ مهره کمری (انسان دارای ۵ مهره از این نوع است), ۳ مهره خاجی (مهره‌های قرار گرفته در قسمت انتهایی بدن که انسان به علت نوع ایستادن دارای ۵ مهره از این نوع است) و به جز «گربه مانکس» ۲۲ یا ۲۳ مهره دمی(انسان دارای ۳ تا ۵ مهره از این نوع است) هستند. تعداد بیشتر مهره‌ها در کمر و سینه گربه در مقایسه با انسان باعث انعطاف‌پذیری و تحرک بیشتر این حیوان می‌شود. گربه از مهره‌های انتهایی دم برای حفظ تعادل در حرکات سریع استفاده می‌کند. استخوان‌های چنبر (ترقوه) گربه دارای قابلیت جابجایی هستند بدین ترتیب گربه قابلیت دارد از هر مجرایی که سرش از آن بگذرد، عبور کند.

دهان[ویرایش]

گربه‌ها از دندان‌های بسیار خوبی برای شکافتن گوشت‌ها برخوردارند. دندان آسیاب اول و دندان آسیاب کوچک در این حیوان با هم جفتی را تشکیل می‌دهند که برای شکافتن گوشت همچون قیچی عمل می‌کند. البته گرگ‌ها نیز دارای چنین سازوکاری هستند و در بسیاری از گربه‌سانان این سازوکار از این پیشرفته‌تر است. زبان گربه دارای برآمدگی‌های ریزی است که از آنها برای نگه داشتن و شکافتن گوشت یا لاشه استفاده می‌کند. بر روی این برآمدگی‌ها یا تیغ‌های کوچک نوعی ماده خاص وجود دارد که به گربه در هنگام تمیز کردن آنها کمک می‌کند. این برآمدگی‌ها مانند قلاب‌های ریزی هستند که به سمت عقب خوابیده‌اند و به این صورت اجازه نمی‌دهند گوشت از دهان گربه خارج شود.

تصویر یک گربه در حال خمیازه کشیدن

گربه‌ها حیوانات پرسروصدایی هستند و انواع مختلفی از صداها را ایجاد می‌کنند. میو کردن رایجترین و معروفترین صدای آن‌هاست که به شکل‌های مختلفی برای مقاصد متفاوت انجام می‌شود. خرخر کردن نوعی صدای التیام‌بخش است که برای آن‌ها کاربردهای التیام‌بخشی و ارتباطی دارد. صدای بلندی برای جفت‌یابی استفاده می‌شود واز غرش، فیف و خرناس هم برای وضعیت‌های تهاجمی و دفاعی استفاده می‌کنند. آن‌ها هنگامی که شکاری را دور از دسترس خود می‌بینند صدای پچ‌پچ مانندی را ایجاد می‌کنند و صداهای فرکانس بسیار بالا (که در محدوده شنوایی انسان نیست) هم در صداهای ارتباطی بچه‌گربه‌ها وجود دارد.

گوش‌ها[ویرایش]

۳۲ ماهیچه متفاوت در هر گوش گربه به حیوان اجازه می‌دهند تا یک شنوایی کنترل شده‌داشته باشد. بدین صورت گربه می‌تواند هر کدام از گوش‌های خود را آزادانه نسبت به دیگری حرکت دهد؛ با این قابلیت گربه می‌تواند در حالی که در یک جهت حرکت می‌کند گوش خود را در جهت مخالف بچرخاند همچنین بیشتر گربه‌ها می‌توانند گوش‌های خود را به سمت بالا بگیرند. برعکس سگها، گربه‌های دالگوش (با گوش‌های آویزان) بسیار نایابند (گونه Scottish Fold به علت جهش ژنتیکی دالگوش است). در هنگام عصبانیت یا وحشت‌زدگی گربه گوش‌های خود را می‌خواباند. گربه‌ها همچنین در زمان بازی یا زمانی که صدایی از پشت سر بیاید گوش‌های خود را به سمت عقب می‌چرخانند.

پاها[ویرایش]

گربه‌ها هم مانند سگ‌ها از جمله حیوانات پنجه‌رو هستند. این حیوانات دقیقاً بر روی پنجه‌های خود حرکت می‌کنند. گربه‌ها قادرند خیلی بادقت حرکت کنند. این یکی از قابلیت‌های گربه سانان است بدین ترتیب این حیوانات قادرند با کمترین صدا حرکت کنند. گربه‌ها می‌توانند در هنگام راه رفتن پنجه‌های عقبی خود را دقیقاً بر روی مکان پنجه‌های جلویی قرار دهند؛ این قابلیت نه‌تنها به بی صدا حرکت کردن حیوان کمک می‌کند بلکه بدین ترتیب گربه همیشه از جایگاه پاهای عقبی خود مطمئن است. این قابلیت مخصوصا در زمین‌های ناهموار برای حیوان مفید است.

تصویری نزدیک از پنجه گربه

برعکس سگ‌ها و دیگر پستانداران گربه‌ها برای راه رفتن هر دو پای خود را بر روی مکانی قرار می‌دهند و سپس دو پای دیگر را جلو می‌آورند. اما بیشتر پستانداران پاهای خود را به نوبت از روی زمین بر می‌دارند. گربه‌ها این قابلیت خود را با یورتمه رفتن در شترها، زرافه‌ها، برخی اسب‌های آهسته‌گام و تعداد کمی از پستانداران شریک هستند.

مانند دیگر گونه‌های شاخه گربه سانان البته بجز چیتاها، چنگال‌های گربه هم حالت جمع شونده دارند. در حالت عادی و آرام گربه چنگال‌های این حیوان به وسیله پوست پوشیده شده و به صورت پنجه هستند. این قابلیت باعث می‌شود تا چنگال‌های حیوان تیز بماند و از گیر کردن چنگال‌ها به زمین و ایجاد صدا در موقع شکار جلوگیری می‌کند. چنگال‌های پاهای جلویی گربه همیشه از چنگال‌های عقبی تیزترند اما گربه‌ها می‌توانند با اراده کامل چنگال‌های هر کدام از پاهایشان را باز کنند. آنها از چنگال‌های خود برای دفاع، شکار کردن، بالارفتن از سطوح، پاره کردن و یا کشیدن اجسامی که دارای پوسته‌ای نرم هستند استفاده می‌کنند. گیر کردن پنجه گربه در سطوحی مانند فرش، موکت یا پارچه‌های کلفت در صورتی که گربه قادر به آزاد کردن خود نباشد می‌تواند موجب آسیب دیدن حیوان شود.

بیشتر گربه‌ها دارای پنج چنگال بر روی پنجه‌های جلوی و چهار یا پنج چنگال بر روی پنجه‌های عقب هستند. این بدلیل یک جهش ژنتیکی کهن است اما با این حال گربه‌های خانگی از تعداد چنگال‌های بیشتری برخوردارند.[۶]

رفتارها[ویرایش]

جامعه‌پذیری[ویرایش]

برای گربه‌ها زندگی در نزدیکی انسان (و دیگر موجوداتی که با انسان زندگی می‌کنند) کاملاً به صورت یک همزیستی درآمده و این نتیجه هزاران سال تکامل تدریجی این حیوان است. با این حال اجتماع پذیری گربه به ندرت به نژادهای وحشی این حیوان منتقل شده‌است. با تمام همزیستی بین گربه‌ها و انسان، رفتار گربه‌ها مشخصاً نشان‌دهنده این است که این حیوان بین انسان و دیگر گربه‌ها تفاوت قائل است (بدین معنا که این حیوان می‌داند که انسان یک گربه نیست یا بالعکس گربه انسان نیست). این تفاوت قائل شدن به خوبی در رفتار و نحوه ارتباط گربه‌ها مشخص است چراکه رفتار و ارتباطات گربه با انسان با رفتار و ارتباطات گربه با دیگر گربه‌ها کاملاً متفاوت است. اما در زندگی یک گربه انسان چه نقشی ایفا می‌کند؟ برخی به این نکته اشاره می‌کنند که از نظر روانی انسان نگه‌دارنده گربه به طوری نقش مادر را برای او ایفا می‌کند. رفتار گربه می‌توانند کاملاً محبت‌آمیز باشد مخصوصا زمانی که گربه از بچگی با فردی بزرگ شده باشد و همیشه با او رفتار خوبی شده باشد. برخی گونه‌ها مانند بنگال، آسی‌کت و مانکس به طور غریزی بسیار اجتماعی هستند. نکته‌ای که قطعاً در گربه‌ها به وجود میاید این است که گربه‌ها هر کاری را فقط به یک دلیل انجام می‌دهند گاهی دلیل این رفتارها چیزی است که انسان‌ها قادر به دیدن، شنیدن یا بوییدن انها نیستند.

گذشته از اجتماع پذیری کلی گربه‌ها، گربه‌هایی هم هستند که به سختی می‌توان آنها را اجتماعی دانست. با این حال با آموزش‌های مناسب و تقویت رفتارهای اجتماعی مثبت حیوان می‌توان در طول زمان، رفتارهای اجتماعی حیوان را افزایش داد.

گربه‌ها در هنگام درگیری خود را بزرگ‌تر جلوه می‌دهند.

درگیری[ویرایش]

در زمان درگیری گربه‌ها، که می‌تواند به خاطر دفاع از خود یا قلمرو، تولید مثل یا افزایش نفوذ باشد گربه‌ها با بلند کردن موهای پشت خود و خم کردن آن به سمت بالا، بزرگ‌تر به نظر می‌رسند و در نتیجه خود را پر ابهت‌تر و خطرناک‌تر نشان می‌دهند. همچنین گربه‌ها این رفتار را در هنگام بازی نیز ابراز می‌کنند. درگیری گربه‌ها معمولاً شامل چنگ انداختن به بدن و صورت حریف و گاز گرفتن است با این حال در این درگیری‌ها به ندرت آسیب جدی به طرفین می‌رسد. معمولاً گربه مغلوب که زخم‌های بیشتری بر روی صورت یا گوش خود دارد از مهلکه می‌گریزد. در برخی موارد گربه‌ها با انداختن خود روی زمین امکان ضربه زدن با پاهای عقب که قوی‌تر هستند را برای خود فراهم می‌کنند. همانطور که گفته شد زخم‌های ناشی از درگیری به ندرت کشنده هستند اما با این حال عفونت در این زخم‌ها اگر بدون مراقبت رها شود می‌تواند کشنده باشد.

از نظر جنسیت گربه‌های نر معمولاً در طول عمر خود بیشتر می‌جنگند و درگیری‌های این جنس معمولاً آثار جدی‌تری در پی دارد. گربه‌های ماده معمولاً به خاطر دفاع از قلمرو یا بچه‌های خود می‌جنگند.

بازی کردن[ویرایش]

گربه‌های خانگی مخصوصا بچه گربه‌ها بخاطر علاقه زیاد به بازی کردن مشهورند. این نوع بازی کردن‌ها نوعی تقلید از روش‌های شکار کردن و دفاع است که می‌تواند تمرین خوبی برای بچه گربه‌ها باشد. بسیاری از گربه‌ها از بازی کردن با نخ یا ریسمان و کشیدن آن بر روی زمین نیز لذت می‌برند این خصوصیت در کارتون‌ها، زیاد به نمایش در می‌آید. این علاقه احتمالاً با غریزه شکار در این حیوان رابطه دارد. البته باید به این نکته اشاره کرد که خورده شدن نخ یا کلاف به وسیله گربه می‌تواند موجب مشکلات گوارشی یا حتی مرگ شود به همین دلیل در برخی از موارد برای جلوگیری از خطرات احتمالی جای نخ را با اشعه لیزر عوض می‌کنند البته برخی عقیده دارند که این اشعه‌ها می‌تواند برای چشم‌های گربه مضر باشد اما تاکنون مدرک قطعی که چنین ادعایی را اثبات کند ارائه نشده است.

یک گربه خانگی در حال خوردن طعمه

شکار کردن[ویرایش]

در رژیم غذایی گربه‌ها گوشت نقش اصلی را ایفا می‌کند و این احتمالاً دلیل تخصص ویژه گربه‌ها در شکار است به طوریکه شکار جز اصلی الگوی رفتاری گربه‌هاست. گربه‌ها هم مثل بستگان گربه‌سانشان شکارچیان قهاری هستند. گربه‌ها نیز مخفی شدن و بی‌حرکت ماندن قبل از شکار را به خوبی ببرها و پلنگ‌ها انجام می‌دهند و در هنگام حمله، گردن طعمه را برای گازگرفتن نشانه می‌گیرند و برای وارد کردن بیشترین آسیب از دندان‌های نیش خود استفاده می‌کنند که موجب پارگی شاهرگ گردنی یا خفگی بر اثر گرفتگی نای خواهد شد.

یکی از رفتارهای نسبتاً شناخته شده در شکار گربه، نشان دادن طعمه یا شکار به انسان نگه‌دارنده گربه‌است. انگیزه این کار دقیقاً مشخص نیست اما ممکن به این دلیل باشد که گربه در این وضعیت به خاطر موفقیتش انتظار پاداش دارد. یکی از نظریاتی که در این مورد ارایه شده این رفتار گربه را بخشی از یک مکانیسم رفتاری می‌داند بدین ترتیب که گربه انسان را بخشی از گروه اجتماعی خود می‌داند و بدین ترتیب می‌خواهد باقی‌مانده غذای خود را دیگر اعضای گروه شریک شود. یک احتمال دیگر برای توجیه این رفتار می‌تواند به این صورت باشد که بچه گربه‌ها برای اثبات مهارت‌های شکار خود طعمه شکار شده را به مادر خود نشان می‌دهند.

نظافت[ویرایش]

گربه‌ها به خاطر سخت گیریشان در پاکیزه بودن معروفند. آنها با لیسیدن موهای خود، خود را می‌آرایند، با به کار گرفتن لثهٔ خمیده و بزاق دهانشان. همانطور که گفته شد آب دهان گربه قدرت شویندگی و بوزایی زیادی دارد. بسیاری از گربه‌ها پاک کردن انسان‌ها و بقیه گربه‌ها را نیز دوست دارند. گاهی آراستن گربه‌ای دیگر پیغامی است که با آن گربه اعلام می‌کند قصد بالا بردن رتبه خود در گروه را دارد (آراستن برای سلطه گری).

گاهی بعضی از گربه‌ها گلوله‌ای از موهایی که در اثر عمل پاکسازی در معده‌شان جمع شده‌است را برمی گردانند. گربه‌های بلند موی نسبت به گربه‌هایی که موی کوتاه دارند بیشتر متمایل به این کار هستند. با خوراندن داروها و غذاهای گربه که دفع گلوله‌های مو را برای گربه راحت تر می‌کند و آراستن گربه با شانه کردن مرتب موهای او می‌توان از این عمل جلوگیری کرد.

خراش دادن[ویرایش]

گربه‌ها به طور طبیعی تحریک می‌شوند که مرتباً پنجه‌های جلوییشان را به سطوح مناسب قلاب کنند و پنجه‌های عقبی را بکشند، تا آنها را تمیز کنند و پوشش فرسودهٔ بیرونی آن را از بین ببرند و همچنین نرمشی به ماهیچه‌هایشان بدهند. به نظر می‌آید خراشیدن برای آنها لذت بخش باشد. حتی گربه‌های بدون ناخن هم حرکات خراشیدن را انجام می‌دهند و این به آنها رضایت می‌بخشد، اگرچه نتیجهٔ خاصی ندارد.

تولید مثل[ویرایش]

گربه‌های ماده در حدود ۶ تا ۷ ماهگی به سن بلوغ می‌رسند و در این سن است که رفتارهای جنسی از آنها سر می‌زند از این سن به بعد آنها چندین بار در سال فحل می‌شوند. که فواصل بین فحلی حدود ۳ تا ۴ هفته‌است گربه‌ها در طیاین دوران به حالت پذیرش جنسی در می‌آیند. گربه‌های نر کمی دیرتر به سن بلوغ می‌رسند. (بطور متوسط در ۱۱ ماهگی). گربه ماده ۲ بار در سال می‌تواند زایمان کند حالت فحلی او در هر فصل چندین بار تکرار شده تا جفت گیری انجام شود. در زمان فحلی گربه ماده بیقرار بوده و پر سرو صدا می‌شود. گربه ماده تنها در پاسخ به عمل جفت گیری، تخمک گذاری را انجام می‌دهد.[۷]

پس از اتمام آمیزش، جنس نر بلافاصله دور می‌شود زیرا در غیر اینصورت مورد حمله گربه ماده قرار خواهد گرفت در این هنگام گربه ماده روی زمین غلتیده، دهان، بینی و اطراف صورت خود را به زمین می‌مالد و در مواقعی پاها و بدن و دستگاه تناسلی‌اش را می‌لیسد. پس از یکبار عمل جنسی اکثر گربه‌های نر، دیگر میلی به تکرار عمل جنسی ندارند ولی گاهی دیده شده که پس از چندین دقیقه دوباره گربه نر در آمیزش جنسی شرکت کرده‌است. پس از انجام عمل جنسی و در صورت سالم بودن گربه ماده و بارور شدن آن، وی دیگر فحل نخواهد شد و این خود تأییدی بر موفقیت‌آمیز بودن عمل جنسی و آبستن شدن گربه ماده‌است. طول مدت آبستنی در گربه بطور متوسط ۶۵ روز است و گربه آبستن معمولاً سر پستانها به زنگ قرمز در می‌آید که این حالت تقریباً در هفته سوم آبستنی بارزتر است، در این زمان وزن آنها ممکن است تا حدود ۲ کیلوگرم افزایش یابد. در این هنگام تغییری در رفتار گربه ماده دیده می‌شود که از آن بعنوان رفتار مادری یاد می‌شود. این رفتار مادری از لحظه‌ای که بچه گربه در شکم مادر احساس می‌شود، شروع می‌شود. گربه ماده با علاقه خاصی از جنین‌هایش حمایت می‌کند. آنها در مراحل اولیه نیاز چندانی به مراقبتهای غذایی و حمایت‌های دیگر ندارند، با این حال در هفته‌های آخر که رشد جنین‌ها سرعت بیشتری به خود می‌گیرد اشتهای مادر افزایش می‌یابد.

گربه ماده در موقع زایمان حرکاتی به شکم خود داده و این عمل وی که از رفتار و محبت مادری‌اش منشاء می‌گیرد عبور جنین را از مجرای رحمی آسان می‌سازد. با خروج کیسه آمنیوتیک و پاره شدن آن و ریختن مایع جنینی، گربه ماده اقدام به لیسیدن بچه‌هایش می‌کند این کار باعث تحریک سیستم تنفسی آنها می‌شود. سپس گربه با علاقه و دقت خاصی بند ناف بچه گربه‌ها را قطع کرده و آنها را می‌بلعد. بطور متوسط گربه‌های ماده ۴ عدد بچه گربه که چشمانشان بسته‌است، بدنیا می‌آورند.[۸]

نشان گذاری کردن[ویرایش]

افشانه کردن گربه‌ها که به آن نشانه‌گذاری نیز گفته می‌شود، پاشیدن مقدار کمی از ادرار روی سطوح عمودی مثل مبلمان، راهرو و دیوار می‌باشد. بدین‌صورت که گربه به محل مورد نظر رفته دم را تکان داده و با کمی خم شدگی یا بدون قوز کردن ادرار را می‌پاشد.

همانطور که از نام نشانه‌گذاری بر می‌آید این عمل یک اختلال محسوب نمی‌شود بلکه رفتاری است برای پیغام دادن به دیگر گربه‌ها. این رفتار بیشتر در گربه‌های نر اخته نشده‌ای دیده می‌شود که به بلوغ جنسی رسیده باشند و سنشان معمولاً بین ۵ تا ۱۲ ماهگی باشد. البته این بازه نیز به عوامل مختلفی بستگی دارد. برای مثال گربه‌هایی که در خانواده‌های شلوغ (دارای تعداد زیادی گربه) زندگی می‌کنند یا آن‌ها که با گربه‌های دیگر بیشتر ارتباط دارند زودتر نشانگذاری را نشان می‌دهند. نشانگذاری بیشتر اوقات مربوط به تعیین قلمرو است که البته می‌تواند با استرس نیز مرتبط باشد. اخته کردن یا عقیم کردن بچه گربه می‌تواند از مشکلات بعدی نشانه‌گذاری جلوگیری کنند. گربه‌های خانواده‌های پرجمعیت مشکلات بیشتری نسبت به گربه‌های تنها دارند چرا که بعدها در تعیین قلمرو با مشکل مواجه می‌شوند. متأسفانه در کشورهایی که نگهداری از گربه متداول‌تر است، گاهی مشکلات مربوط به نشانگذاری منجر به از بین بردن و یا واگذار کردن این حیوانات می‌شود. نشانه‌گذاری اصولاً یک سیستم ارتباطی محسوب می‌شود چرا که ادرار گربه‌ها حاوی فرومون است و بویژه در زمان جفتگیری پیام‌های مخصوصی را به دیگر گربه‌ها انتقال می‌دهد.

نشانه‌گذاری در گربهٔ نر نمادی از تعیین محدوده نیز می‌باشد. نشانه‌ای که به دیگر گربه‌های نر می‌فهماند این محوطه قلمروی اوست. این بو در گربهٔ نر سالم منحصر به فرد می‌باشد. گربه‌ای که تحت شرایط استرس زا باشد نیز برای نشانگذاری محل افشانه می‌کند. این تعیین مرز و حدود بخش مهمی از رفتار در گربه‌ها به حساب می‌آید.

رفتار نشانه‌گذاری نه تنها در گربه‌های نر بلکه در گربه‌های ماده و حتا گربه‌هایی که عقیم شده‌اند نیز دیده می‌شود. هرچند در گربه‌های نر اخته نشده بیشتر مورد توجه‌است. البته در گربه‌های ماده معمولاً برای جذب جفت نر یا در اثر اضطراب ایجاد می‌شود.[۹]

سن[ویرایش]

متوسط عمر گربه‌ها معمولاً ۱۵ سال است.[نیازمند منبع]

بوم‌شناسی[ویرایش]

محل سکونت[ویرایش]

جد گربه‌های اهلی از گربه‌های وحشی آفریقایی است البته گربه‌های وحشی و بومی استرالیایی را نیز می‌توان نیاکان نژاد گربه‌های اهلی استرالیا نامید.

گربه‌ها به آفتاب علاقه زیادی دارند و همیشه هنگام روزهای افتابی در زیر آفتاب می‌خوابند البته گربه‌ها بدنشان بیشتر از ۴۴ درجه سانتی‌گراد را تحمل نمی‌کند (گربه‌هایی که پوست ضخیمی دارند تا ۵۲ درجه هم تحمل می‌کنند)

اگر از ۳۹ درجه سانتی‌گراد دما بیشتر شود آن‌ها عرق می‌کنند و با آن‌که به آب علاقه زیادی ندارند عرقشان را تحمل می‌کنند.

غذا خوردن[ویرایش]

یک گربه فلزی، اثر هنرمندان ایران در سدهٔ ۱۹.

بیشتر گربه ها جانوران کوچک تر از خودشان را می‌خورند (گربه‌های بزرگ حتی خرگوش هم می‌خورند) و علاقه اصلی آنها پرندگان، موشها، موش صحرایی، کژدم‌های کوچک، سوسک، ملخ و حیوانات کوچک دیگر است[۶]

گربه‌ها بیش از هشتاد نوع موجود زنده را شکار می‌کنند. بعضی از این موجودات عبارتند از خرگوش، سنجاب پرنده و حتی اردک. محققان با بررسی ۲۱ هزار رکوردی که در بیمارستان حیوانات وحشی ثبت شده بود دریافتند که ۱۴ درصد آنها از حملات گربه‌ها صدمه دیده‌اند. از حیوانات صدمه دیده، ۸۰ درصد پرنده و ۷۰ درصد پستاندار بودند که پس از صدمه دیدن زنده نماندند[۱۰]


نژادهای گربه[ویرایش]

نگارخانه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

 1. ۱٫۰ ۱٫۱ «معرفی گربه». سایت آفتاب. بازبینی‌شده در ۱۰ سپتامبر ۲۰۰۷. 
 2. Study Traces Cat’s Ancestry to Middle East New York Times
 3. دهخدا ۱۵۷
 4. شهری، جعفر، قلم سرنوشت، تهران: انتشارات معین، ۱۳۷۸، ص۶۶.
 5. GUNTER R, HARDING HG, STILES WS (August 1951). "Spectral reflexion factor of the cat's tapetum". Nature 168 (4268): 293–4.
 6. ۶٫۰ ۶٫۱ ویکی‌پدیای انگلیسی
 7. .aftabir.com/lifestyle/view/90083/تولید-مثل-گربه
 8. farmna.ir/Pages/News-259.html
 9. http://doki.prophp.org/index.php?id=45&rn=1673854926نشان گذاری کردن
 10. "خبری رسمی: گربه‌ها قاتل‌ها هستند". 1395/7/30.  Check date values in: |date= (help)
 11. معین ۳۲۲۶
 12. گران قیمت ترین گربه های جهان، مجله ستاره

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

گربه در پروژه‌های خواهر

در ویکی‌کتاب کتابچهٔ مرتبط در ویکی‌کتاب
در ویکی‌کتاب کتابچهٔ مرتبط در ویکی‌کتاب
در ویکی‌گفتاورد گفتاوردهای مرتبط در ویکی‌گفتاورد
در ویکی‌انبار نگارخانهٔ مرتبط در ویکی‌انبار
در ویکی‌گونه گونهٔ Felis silvestris catus در ویکی‌گونهThis article is about the cat species that is commonly kept as a pet. For the cat family, see Felidae. For other uses, see Cat (disambiguation) and Cats (disambiguation).
For technical reasons, "Cat #1" redirects here. For that album, see Cat 1 (album).
Domestic cat[1]
Cat poster 1.jpg
Various types of domestic cat
Domesticated
Scientific classification e
Kingdom: Animalia
Phylum: Chordata
Class: Mammalia
Order: Carnivora
Family: Felidae
Genus: Felis
Species: F. catus
Binomial name
Felis catus
Linnaeus, 1758[2]
Synonyms

Felis silvestris catus (subjective synonym)[3]
Felis catus domestica (invalid junior synonym)[4]

The domestic cat[1][5] (Latin: Felis catus) is a small, typically furry, carnivorous mammal. They are often called house cats when kept as indoor pets or simply cats when there is no need to distinguish them from other felids and felines.[6] Cats are often valued by humans for companionship and for their ability to hunt vermin. There are more than 70 cat breeds, though different associations proclaim different numbers according to their standards.

Cats are similar in anatomy to the other felids, with a strong flexible body, quick reflexes, sharp retractable claws, and teeth adapted to killing small prey. Cat senses fit a crepuscular and predatory ecological niche. Cats can hear sounds too faint or too high in frequency for human ears, such as those made by mice and other small animals. They can see in near darkness. Like most other mammals, cats have poorer color vision and a better sense of smell than humans. Cats, despite being solitary hunters, are a social species and cat communication includes the use of a variety of vocalizations (mewing, purring, trilling, hissing, growling, and grunting), as well as cat pheromones and types of cat-specific body language.[7]

Cats have a high breeding rate.[8] Under controlled breeding, they can be bred and shown as registered pedigree pets, a hobby known as cat fancy. Failure to control the breeding of pet cats by neutering, as well as the abandonment of former household pets, has resulted in large numbers of feral cats worldwide, requiring population control.[9] In certain areas outside cats' native range, this has contributed, along with habitat destruction and other factors, to the extinction of many bird species. Cats have been known to extirpate a bird species within specific regions and may have contributed to the extinction of isolated island populations.[10] Cats are thought to be primarily responsible for the extinction of 33 species of birds, and the presence of feral and free-ranging cats makes some otherwise suitable locations unsuitable for attempted species reintroduction.[11]

Since cats were venerated in ancient Egypt, they were commonly believed to have been domesticated there,[12] but there may have been instances of domestication as early as the Neolithic from around 9,500 years ago (7,500 BC).[13] A genetic study in 2007 concluded that domestic cats are descended from Near Eastern wildcats, having diverged around 8,000 BC in the Middle East.[12][14] A 2016 study found that leopard cats were undergoing domestication independently in China around 5,500 BC, though this line of partially domesticated cats leaves no trace in the domesticated populations of today.[15][16]

As of a 2007 study, cats are the second most popular pet in the US by number of pets owned, behind freshwater fish.[17] In a 2010 study they were ranked the third most popular pet in the UK, after fish and dogs, with around 8 million being owned.[18]

Taxonomy and evolution

Main article: Cat evolution
The African wildcat, Felis silvestris lybica, is an extant subspecies that is ancestral to the domestic cat.

The domestic cat is believed to have evolved from the Near Eastern wildcat, whose range covers vast portions of the Middle East westward to the Atlantic coast of Africa.[19][20] Between 70,000 and 100,000 years ago the animal gave rise to the genetic lineage that eventually produced all domesticated cats,[21] having diverged from the Near Eastern wildcat around 8,000 BC in the Middle East.[12][14]

The felids are a rapidly evolving family of mammals that share a common ancestor only 10–15 million years ago[22] and include lions, tigers, cougars and many others. Within this family, domestic cats (Felis catus) are part of the genus Felis, which is a group of small cats containing about seven species (depending upon classification scheme).[1][23] Members of the genus are found worldwide and include the jungle cat (Felis chaus) of southeast Asia, European wildcat (F. silvestris silvestris), African wildcat (F. s. lybica), the Chinese mountain cat (F. bieti), and the Arabian sand cat (F. margarita), among others.[24]

The domestic cat was first classified as Felis catus by Carl Linnaeus in the 10th edition of his Systema Naturae published in 1758.[1][2] Because of modern phylogenetics, domestic cats are usually regarded as another subspecies of the wildcat, F. silvestris.[1][3][25] This has resulted in mixed usage of the terms, as the domestic cat can be called by its subspecies name, Felis silvestris catus.[1][3][25] Wildcats have also been referred to as various subspecies of F. catus,[25] but in 2003, the International Commission on Zoological Nomenclature fixed the name for wildcats as F. silvestris.[26] The most common name in use for the domestic cat remains F. catus, following a convention for domesticated animals of using the earliest (the senior) synonym proposed.[26] Sometimes, the domestic cat has been called Felis domesticus[27] or Felis domestica,[1] as proposed by German naturalist J. C. P. Erxleben in 1777, but these are not valid taxonomic names and have been used only rarely in scientific literature,[28] because Linnaeus's binomial takes precedence.[29] A population of Transcaucasian black feral cats was once classified as Felis daemon (Satunin 1904) but now this population is considered to be a part of domestic cat.[30]

All the cats in this genus share a common ancestor that is believed to have lived around 6–7 million years ago in the Near East (the Middle East).[31] The exact relationships within the Felidae are close but still uncertain,[32][33] e.g. the Chinese mountain cat is sometimes classified (under the name Felis silvestris bieti) as a subspecies of the wildcat, like the North African variety F. s. lybica.[3][32]

Ancient Egyptian sculpture of the cat goddess Bastet. The earliest evidence of felines as Egyptian deities comes from a c. 3100 BC.

In comparison to dogs, cats have not undergone major changes during the domestication process, as the form and behavior of the domestic cat is not radically different from those of wildcats and domestic cats are perfectly capable of surviving in the wild.[34][35] Fully domesticated house cats often interbreed with feral F. catus populations,[36] producing hybrids such as the Kellas cat. This limited evolution during domestication means that hybridisation can occur with many other felids, notably the Asian leopard cat.[37] Several natural behaviors and characteristics of wildcats may have predisposed them for domestication as pets.[35] These traits include their small size, social nature, obvious body language, love of play and relatively high intelligence.[38]:12–17 Several small felid species may have an inborn tendency towards tameness.[35]

Cats have either a mutualistic or commensal relationship with humans. Two main theories are given about how cats were domesticated. In one, people deliberately tamed cats in a process of artificial selection as they were useful predators of vermin.[39] This has been criticized as implausible, because the reward for such an effort may have been too little; cats generally do not carry out commands and although they do eat rodents, other species such as ferrets or terriers may be better at controlling these pests.[3] The alternative idea is that cats were simply tolerated by people and gradually diverged from their wild relatives through natural selection, as they adapted to hunting the vermin found around humans in towns and villages.[3]

Nomenclature and etymology

The English word 'cat' (Old English catt) is in origin a loanword, introduced to many languages of Europe from Latin cattus[40] and Byzantine Greek κάττα, including Portuguese and Spanish gato, French chat, German Katze, Lithuanian katė, and Old Church Slavonic kotka, among others.[41] The ultimate source of the word is Afroasiatic, presumably from Late Egyptian čaute,[42] the feminine of čaus "wildcat". An alternative word with cognates in many languages is English 'puss' ('pussycat'). Attested only from the 16th century, it may have been introduced from Dutch poes or from Low German puuskatte, related to Swedish kattepus, or Norwegian pus, pusekatt. Similar forms exist in Lithuanian puižė and Irish puiscín. The etymology of this word is unknown, but it may have simply arisen from a sound used to attract a cat.[43][44]

A group of cats is referred to as a "clowder" or a "glaring",[45] a male cat is called a "tom" or "tomcat"[46] (or a "gib",[47] if neutered), an unaltered female is called a "queen",[48] and a juvenile cat is referred to as a "kitten". The male progenitor of a cat, especially a pedigreed cat, is its "sire",[49] and its female progenitor is its "dam".[50] In Early Modern English, the word 'kitten' was interchangeable with the now-obsolete word 'catling'.[51]

A pedigreed cat is one whose ancestry is recorded by a cat fancier organization. A purebred cat is one whose ancestry contains only individuals of the same breed. Many pedigreed and especially purebred cats are exhibited as show cats. Cats of unrecorded, mixed ancestry are referred to as domestic short-haired or domestic long-haired cats, by coat type, or commonly as random-bred, moggies (chiefly British), or (using terms borrowed from dog breeding) mongrels or mutt-cats.

While the African wildcat is the ancestral subspecies from which domestic cats are descended, and wildcats and domestic cats can completely interbreed (being subspecies of the same species), several intermediate stages occur between domestic pet and pedigree cats on one hand and entirely wild animals on the other. The semiferal cat, a mostly outdoor cat, is not owned by any one individual, but is generally friendly to people and may be fed by several households. Feral cats are associated with human habitation areas and may be fed by people or forage for food, but are typically wary of human interaction.[36]

Biology

Anatomy

Main article: Cat anatomy
Diagram of the general anatomy of a male

Domestic cats are similar in size to the other members of the genus Felis, typically weighing between 4 and 5 kg (9 and 10 lb).[32] Some breeds, such as the Maine Coon, can occasionally exceed 11 kg (24 lb). Conversely, very small cats, less than 2 kg (4 lb), have been reported.[52] The world record for the largest cat is 21 kg (50 lb).[53] The smallest adult cat ever officially recorded weighed around 1 kg (2 lb).[53] Feral cats tend to be lighter as they have more limited access to food than house cats. In the Boston area, the average feral adult male will weigh 4 kg (9 lb) and average feral female 3 kg (7 lb).[54] Cats average about 23–25 cm (9–10 in) in height and 46 cm (18 in) in head/body length (males being larger than females), with tails averaging 30 cm (12 in) in length.[55]

Cats have seven cervical vertebrae, as do almost all mammals; 13 thoracic vertebrae (humans have 12); seven lumbar vertebrae (humans have five); three sacral vertebrae like most mammals (humans have five); and a variable number of caudal vertebrae in the tail (humans retain three to five caudal vertebrae, fused into an internal coccyx).[56]:11 The extra lumbar and thoracic vertebrae account for the cat's spinal mobility and flexibility. Attached to the spine are 13 ribs, the shoulder, and the pelvis.[56] :16 Unlike human arms, cat forelimbs are attached to the shoulder by free-floating clavicle bones which allow them to pass their body through any space into which they can fit their head.[57]

Cat skull

The cat skull is unusual among mammals in having very large eye sockets and a powerful and specialized jaw.[58]:35 Within the jaw, cats have teeth adapted for killing prey and tearing meat. When it overpowers its prey, a cat delivers a lethal neck bite with its two long canine teeth, inserting them between two of the prey's vertebrae and severing its spinal cord, causing irreversible paralysis and death.[59] Compared to other felines, domestic cats have narrowly spaced canine teeth, which is an adaptation to their preferred prey of small rodents, which have small vertebrae.[59] The premolar and first molar together compose the carnassial pair on each side of the mouth, which efficiently shears meat into small pieces, like a pair of scissors. These are vital in feeding, since cats' small molars cannot chew food effectively, and cats are largely incapable of mastication.[58]:37 Though cats tend to have better teeth than most humans, with decay generally less likely because of a thicker protective layer of enamel, a less damaging saliva, less retention of food particles between teeth, and a diet mostly devoid of sugar, they are nonetheless subject to occasional tooth loss and infection.[60]

Cats, like dogs, are digitigrades. They walk directly on their toes, with the bones of their feet making up the lower part of the visible leg.[61] Cats are capable of walking very precisely because, like all felines, they directly register; that is, they place each hind paw (almost) directly in the print of the corresponding fore paw, minimizing noise and visible tracks. This also provides sure footing for their hind paws when they navigate rough terrain. Unlike most mammals, when cats walk, they use a "pacing" gait; that is, they move the two legs on one side of the body before the legs on the other side. This trait is shared with camels and giraffes. As a walk speeds up into a trot, a cat's gait changes to be a "diagonal" gait, similar to that of most other mammals (and many other land animals, such as lizards): the diagonally opposite hind and fore legs move simultaneously.[62]

Like almost all members of the Felidae, cats have protractable and retractable claws.[63] In their normal, relaxed position, the claws are sheathed with the skin and fur around the paw's toe pads. This keeps the claws sharp by preventing wear from contact with the ground and allows the silent stalking of prey. The claws on the fore feet are typically sharper than those on the hind feet.[64] Cats can voluntarily extend their claws on one or more paws. They may extend their claws in hunting or self-defense, climbing, kneading, or for extra traction on soft surfaces. Most cats have five claws on their front paws, and four on their rear paws.[65] The fifth front claw (the dewclaw) is proximal to the other claws. More proximally is a protrusion which appears to be a sixth "finger". This special feature of the front paws, on the inside of the wrists, is the carpal pad, also found on the paws of big cats and dogs. It has no function in normal walking, but is thought to be an antiskidding device used while jumping. Some breeds of cats are prone to polydactyly (extra toes and claws).[65] These are particularly common along the northeast coast of North America.[66]

Physiology

Cats are familiar and easily kept animals, and their physiology has been particularly well studied; it generally resembles those of other carnivorous mammals, but displays several unusual features probably attributable to cats' descent from desert-dwelling species.[27] For instance, cats are able to tolerate quite high temperatures: Humans generally start to feel uncomfortable when their skin temperature passes about 38 °C (100 °F), but cats show no discomfort until their skin reaches around 52 °C (126 °F),[58]:46 and can tolerate temperatures of up to 56 °C (133 °F) if they have access to water.[67]

Normal physiological values[68]:330
Body temperature 38.6 °C (101.5 °F)
Heart rate 120–140 beats per minute
Breathing rate 16–40 breaths per minute
Thermograph of various body parts of a cat

Cats conserve heat by reducing the flow of blood to their skin and lose heat by evaporation through their mouths. Cats have minimal ability to sweat, with glands located primarily in their paw pads,[69] and pant for heat relief only at very high temperatures[70] (but may also pant when stressed). A cat's body temperature does not vary throughout the day; this is part of cats' general lack of circadian rhythms and may reflect their tendency to be active both during the day and at night.[71]:1 Cats' feces are comparatively dry and their urine is highly concentrated, both of which are adaptations to allow cats to retain as much water as possible.[27] Their kidneys are so efficient, they can survive on a diet consisting only of meat, with no additional water,[72] and can even rehydrate by drinking seawater.[71]:29[73] While domestic cats are able to swim, they are generally reluctant to enter water as it quickly leads to exhaustion.[74]

Cats are obligate carnivores: their physiology has evolved to efficiently process meat, and they have difficulty digesting plant matter.[27] In contrast to omnivores such as rats, which only require about 4% protein in their diet, about 20% of a cat's diet must be protein.[27] Cats are unusually dependent on a constant supply of the amino acid arginine, and a diet lacking arginine causes marked weight loss and can be rapidly fatal.[75] Another unusual feature is that the cat cannot produce taurine, with taurine deficiency causing macular degeneration, wherein the cat's retina slowly degenerates, causing irreversible blindness.[27]

A cat's gastrointestinal tract is adapted to meat eating, being much shorter than that of omnivores and having low levels of several of the digestive enzymes needed to digest carbohydrates.[76] These traits severely limit the cat's ability to digest and use plant-derived nutrients, as well as certain fatty acids.[76] Despite the cat's meat-oriented physiology, several vegetarian or vegan cat foods have been marketed that are supplemented with chemically synthesized taurine and other nutrients, in attempts to produce a complete diet. However, some of these products still fail to provide all the nutrients cats require,[77] and diets containing no animal products pose the risk of causing severe nutritional deficiencies.[78] However, vets in the United States have expressed concern that many domestic cats are overfed.[79]

Cats do eat grass occasionally. A proposed explanation is that cats use grass as a source of folic acid. Another proposed explanation is that it is used to supply dietary fiber, helping the cat defecate more easily and expel parasites and other harmful material through feces and vomit.[80]

Senses

Main article: Cat senses
A closeup of a cat's eye
Reflection of camera flash from the tapetum lucidum

Cats have excellent night vision and can see at only one-sixth the light level required for human vision.[58]:43 This is partly the result of cat eyes having a tapetum lucidum, which reflects any light that passes through the retina back into the eye, thereby increasing the eye's sensitivity to dim light.[81] Another adaptation to dim light is the large pupils of cats' eyes. Unlike some big cats, such as tigers, domestic cats have slit pupils.[82] These slit pupils can focus bright light without chromatic aberration, and are needed since the domestic cat's pupils are much larger, relative to their eyes, than the pupils of the big cats.[82] At low light levels a cat's pupils will expand to cover most of the exposed surface of its eyes.[83] However, domestic cats have rather poor color vision and (like most nonprimate mammals) have only two types of cones, optimized for sensitivity to blue and yellowish green; they have limited ability to distinguish between red and green.[84] A 1993 paper reported a response to middle wavelengths from a system other than the rods which might be due to a third type of cone. However, this appears to be an adaptation to low light levels rather than representing true trichromatic vision.[85]

Cats have excellent hearing and can detect an extremely broad range of frequencies. They can hear higher-pitched sounds than either dogs or humans, detecting frequencies from 55 Hz to 79,000 Hz, a range of 10.5 octaves, while humans and dogs both have ranges of about 9 octaves.[86][87] Cats can hear ultrasound, which is important in hunting[88] because many species of rodents make ultrasonic calls.[89] However, they do not communicate using ultrasound like rodents do. Cats' hearing is also sensitive and among the best of any mammal,[86] being most acute in the range of 500 Hz to 32 kHz.[90] This sensitivity is further enhanced by the cat's large movable outer ears (their pinnae), which both amplify sounds and help detect the direction of a noise.[88]

Cats have an acute sense of smell, due in part to their well-developed olfactory bulb and a large surface of olfactory mucosa, about 5.8 cm2 (0.90 in2) in area, which is about twice that of humans.[91] Cats are sensitive to pheromones such as 3-mercapto-3-methylbutan-1-ol,[92] which they use to communicate through urine spraying and marking with scent glands.[93] Many cats also respond strongly to plants that contain nepetalactone, especially catnip, as they can detect that substance at less than one part per billion.[94] About 70–80% of cats are affected by nepetalactone.[95] This response is also produced by other plants, such as silver vine (Actinidia polygama) and the herb valerian; it may be caused by the smell of these plants mimicking a pheromone and stimulating cats' social or sexual behaviors.[96]

Cats have relatively few taste buds compared to humans (470 or so versus more than 9,000 on the human tongue).[97] Domestic and wild cats share a gene mutation that keeps their sweet taste buds from binding to sugary molecules, leaving them with no ability to taste sweetness.[98] Their taste buds instead respond to amino acids, bitter tastes, and acids.[99] Cats and many other animals have a Jacobson's organ located in their mouths that allows them to taste-smell certain aromas in a way of which humans have no experience. Cats also have a distinct temperature preference for their food, preferring food with a temperature around 100 °F (38 °C) which is similar to that of a fresh kill and routinely rejecting food presented cold or refrigerated (which would signal to the cat that the "prey" item is long dead and therefore possibly toxic or decomposing).[97]

Cats' whiskers are highly sensitive to touch.

To aid with navigation and sensation, cats have dozens of movable whiskers (vibrissae) over their body, especially their faces. These provide information on the width of gaps and on the location of objects in the dark, both by touching objects directly and by sensing air currents; they also trigger protective blink reflexes to protect the eyes from damage.[58]:47

Most breeds of cat have a noted fondness for settling in high places, or perching. In the wild, a higher place may serve as a concealed site from which to hunt; domestic cats may strike prey by pouncing from a perch such as a tree branch, as does a leopard.[100] Another possible explanation is that height gives the cat a better observation point, allowing it to survey its territory. During a fall from a high place, a cat can reflexively twist its body and right itself using its acute sense of balance and flexibility.[101] This is known as the cat righting reflex. An individual cat always rights itself in the same way, provided it has the time to do so, during a fall. The height required for this to occur is around 90 cm (3.0 ft). Cats without a tail (e.g. Manx cats) also have this ability, since a cat mostly moves its hind legs and relies on conservation of angular momentum to set up for landing, and the tail is little used for this feat.[102]

Health

Main article: Cat health

The average lifespan of pet cats has risen in recent years. In the early 1980s, it was about seven years,[103]:33[104] rising to 9.4 years in 1995[103]:33 and 12–15 years in 2014.[105] However, cats have been reported as surviving into their 30s,[106] with the oldest known cat, Creme Puff, dying at a verified age of 38.[107]

Spaying or neutering increases life expectancy: one study found neutered male cats live twice as long as intact males, while spayed female cats live 62% longer than intact females.[103]:35 Having a cat neutered confers health benefits, because castrated males cannot develop testicular cancer, spayed females cannot develop uterine or ovarian cancer, and both have a reduced risk of mammary cancer.[108]

Despite widespread concern about the welfare of free-roaming cats, the lifespans of neutered feral cats in managed colonies compare favorably with those of pet cats.[109]:45[110]:1358 Neutered cats in managed colonies can also live long lives.[111][112][113][114]

Diseases

Cats can suffer from a wide range of health problems, including infectious diseases, parasites, injuries, and chronic disease. Vaccinations are available for many of these diseases, and domestic cats are regularly given treatments to eliminate parasites such as worms and fleas.[115]

Poisoning

In addition to obvious dangers such as rodenticides, insecticides, and herbicides, cats may be poisoned by many chemicals usually considered safe by their human guardians,[116] because their livers are less effective at some forms of detoxification than those of many other animals, including humans and dogs.[27][117] Some of the most common causes of poisoning in cats are antifreeze and rodent baits.[118] Cats may be particularly sensitive to environmental pollutants.[116][119] When a cat has a sudden or prolonged serious illness without any obvious cause, it has possibly been exposed to a toxin.

Many human medicines should never be given to cats. For example, the painkiller paracetamol (or acetaminophen, sold as Tylenol and Panadol) is extremely toxic to cats: even very small doses need immediate treatment and can be fatal.[120][121] Even aspirin, which is sometimes used to treat arthritis in cats, is much more toxic to them than to humans[121] and must be administered cautiously.[116] Similarly, application of minoxidil (Rogaine) to the skin of cats, either accidentally or by well-meaning guardians attempting to counter loss of fur, has sometimes been fatal.[122] Essential oils can be toxic to cats and cases have been reported of serious illnesses caused by tea tree oil, including flea treatments and shampoos containing it.[123]

Other common household substances that should be used with caution around cats include mothballs and other naphthalene products.[116] Phenol-based products (e.g. Pine-Sol, Dettol/Lysol or hexachlorophene)[116] are often used for cleaning and disinfecting near cats' feeding areas or litter boxes, but these can sometimes be fatal.[124] Ethylene glycol, often used as an automotive antifreeze, is particularly appealing to cats, and as little as a teaspoonful can be fatal.[125] Some human foods are toxic to cats; for example chocolate can cause theobromine poisoning, although (unlike dogs) few cats will eat chocolate.[126] Large amounts of onions or garlic are also poisonous to cats.[116] Many houseplants are also dangerous,[127] such as Philodendron species and the leaves of the Easter lily (Lilium longiflorum), which can cause permanent and life-threatening kidney damage.[128]

Genetics

Main article: Cat genetics

The domesticated cat and its closest wild ancestor are both diploid organisms that possess 38 chromosomes[129] and roughly 20,000 genes.[130] About 250 heritable genetic disorders have been identified in cats, many similar to human inborn errors.[131] The high level of similarity among the metabolism of mammals allows many of these feline diseases to be diagnosed using genetic tests that were originally developed for use in humans, as well as the use of cats as animal models in the study of the human diseases.[132][133]

Behavior

A black-and-white cat on a fence.
A cat on a fence.

Outdoor cats are active both day and night, although they tend to be slightly more active at night.[134][135] The timing of cats' activity is quite flexible and varied, which means house cats may be more active in the morning and evening, as a response to greater human activity at these times.[136] Although they spend the majority of their time in the vicinity of their home, housecats can range many hundreds of meters from this central point, and are known to establish territories that vary considerably in size, in one study ranging from 7 to 28 hectares (17–69 acres).[135]

Cats conserve energy by sleeping more than most animals, especially as they grow older. The daily duration of sleep varies, usually between 12 and 16 hours, with 13 and 14 being the average. Some cats can sleep as much as 20 hours. The term "cat nap" for a short rest refers to the cat's tendency to fall asleep (lightly) for a brief period. While asleep, cats experience short periods of rapid eye movement sleep often accompanied by muscle twitches, which suggests they are dreaming.[137]

Sociability

Although wildcats are solitary, the social behavior of domestic cats is much more variable and ranges from widely dispersed individuals to feral cat colonies that form around a food source, based on groups of co-operating females.[138][139] Within such groups, one cat is usually dominant over the others.[28] Each cat in a colony holds a distinct territory, with sexually active males having the largest territories, which are about 10 times larger than those of female cats and may overlap with several females' territories.[93] These territories are marked by urine spraying, by rubbing objects at head height with secretions from facial glands, and by defecation.[93] Between these territories are neutral areas where cats watch and greet one another without territorial conflicts. Outside these neutral areas, territory holders usually chase away stranger cats, at first by staring, hissing, and growling, and if that does not work, by short but noisy and violent attacks. Despite some cats cohabiting in colonies, they do not have a social survival strategy, or a pack mentality, and always hunt alone.[140]

Cat with an Alaskan Malamute dog

However, some pet cats are poorly socialized. In particular, older cats may show aggressiveness towards newly arrived kittens, which may include biting and scratching; this type of behavior is known as feline asocial aggression.[141]

Though cats and dogs are believed to be natural enemies, they can live together if correctly socialized.[142]

Life in proximity to humans and other domestic animals has led to a symbiotic social adaptation in cats, and cats may express great affection toward humans or other animals. Ethologically, the human keeper of a cat may function as a sort of surrogate for the cat's mother,[143] and adult housecats live their lives in a kind of extended kittenhood,[144] a form of behavioral neoteny. The high-pitched sounds housecats make to solicit food may mimic the cries of a hungry human infant, making them particularly hard for humans to ignore.[145]

Communication

Main article: Cat communication

Domestic cats use many vocalizations for communication, including purring, trilling, hissing, growling/snarling, grunting, and several different forms of meowing.[7] (By contrast, feral cats are generally silent.)[146]:208 Their types of body language, including position of ears and tail, relaxation of the whole body, and kneading of the paws, are all indicators of mood. The tail and ears are particularly important social signal mechanisms in cats;[147][148] for example, a raised tail acts as a friendly greeting, and flattened ears indicates hostility. Tail-raising also indicates the cat's position in the group's social hierarchy, with dominant individuals raising their tails less often than subordinate animals.[148] Nose-to-nose touching is also a common greeting and may be followed by social grooming, which is solicited by one of the cats raising and tilting its head.[139]

Purring may have developed as an evolutionary advantage as a signalling mechanism of reassurance between mother cats and nursing kittens. Post-nursing cats often purr as a sign of contentment: when being petted, becoming relaxed,[149][150] or eating. The mechanism by which cats purr is elusive. The cat has no unique anatomical feature that is clearly responsible for the sound.[151] It was, until recent times, believed that only the cats of the Felis genus could purr. However, felids of the Panthera genus (tiger, lion, jaguar, and leopard) also produce sounds similar to purring, but only when exhaling.[152]

Grooming

The hooked papillae on a cat's tongue act like a hairbrush to help clean and detangle fur.
A tabby housecat uses its brush-like tongue to groom itself, licking its fur to straighten it.

Cats are known for spending considerable amounts of time licking their coat to keep it clean.[153] The cat's tongue has backwards-facing spines about 500 μm long, which are called papillae. These contain keratin which makes them rigid[154] so the papillae act like a hairbrush. Some cats, particularly longhaired cats, occasionally regurgitate hairballs of fur that have collected in their stomachs from grooming. These clumps of fur are usually sausage-shaped and about 2–3 cm (0.8–1.2 in) long. Hairballs can be prevented with remedies that ease elimination of the hair through the gut, as well as regular grooming of the coat with a comb or stiff brush.[153]

Fighting

Among domestic cats, males are more likely to fight than females.[155] Among feral cats, the most common reason for cat fighting is competition between two males to mate with a female. In such cases, most fights are won by the heavier male.[156] Another common reason for fighting in domestic cats is the difficulty of establishing territories within a small home.[155] Female cats also fight over territory or to defend their kittens. Neutering will decrease or eliminate this behavior in many cases, suggesting that the behavior is linked to sex hormones.[157]

Indicating aggression

When cats become aggressive, they try to make themselves appear larger and more threatening by raising their fur, arching their backs, turning sideways and hissing or spitting.[147] Often, the ears are pointed down and back to avoid damage to the inner ear and potentially listen for any changes behind them while focused forward. They may also vocalize loudly and bare their teeth in an effort to further intimidate their opponent. Fights usually consist of grappling and delivering powerful slaps to the face and body with the forepaws as well as bites. Cats also throw themselves to the ground in a defensive posture to rake their opponent's belly with their powerful hind legs.[158]

Serious damage is rare, as the fights are usually short in duration, with the loser running away with little more than a few scratches to the face and ears. However, fights for mating rights are typically more severe and injuries may include deep puncture wounds and lacerations. Normally, serious injuries from fighting are limited to infections of scratches and bites, though these can occasionally kill cats if untreated. In addition, bites are probably the main route of transmission of feline immunodeficiency virus.[159] Sexually active males are usually involved in many fights during their lives, and often have decidedly battered faces with obvious scars and cuts to their ears and nose.[160]

Hunting and feeding

A cat that is playing with a caught mouse. Cats play with their prey to weaken or exhaust them before making a kill.

Cats hunt small prey, primarily birds and rodents,[161] and are often used as a form of pest control.[162][163] Domestic cats are a major predator of wildlife in the United States, killing an estimated 1.4–3.7 billion birds and 6.9–20.7 billion mammals annually.[164][165] The bulk of predation in the United States is done by 80 million feral and stray cats. Effective measures to reduce this population are elusive, meeting opposition from cat enthusiasts.[164][165] In the case of free-ranging pets, equipping cats with bells and not letting them out at night will reduce wildlife predation.[161]

Free-fed feral cats and house cats tend to consume many small meals in a single day, although the frequency and size of meals varies between individuals.[140] Cats use two hunting strategies, either stalking prey actively, or waiting in ambush until an animal comes close enough to be captured.[166] Although it is not certain, the strategy used may depend on the prey species in the area, with cats waiting in ambush outside burrows, but tending to actively stalk birds.[167]:153

Perhaps the best known element of cats' hunting behavior, which is commonly misunderstood and often appalls cat owners because it looks like torture, is that cats often appear to "play" with prey by releasing it after capture. This behavior is due to an instinctive imperative to ensure that the prey is weak enough to be killed without endangering the cat.[168] This behavior is referred to in the idiom "cat-and-mouse game" or simply "cat and mouse".

Another poorly understood element of cat hunting behavior is the presentation of prey to human guardians. Ethologist Paul Leyhausen proposed that cats adopt humans into their social group and share excess kill with others in the group according to the dominance hierarchy, in which humans are reacted to as if they are at, or near, the top.[169] Anthropologist and zoologist Desmond Morris, in his 1986 book Catwatching, suggests, when cats bring home mice or birds, they are attempting to teach their human to hunt, or trying to help their human as if feeding "an elderly cat, or an inept kitten".[170][171] Morris's hypothesis is inconsistent with the fact that male cats also bring home prey, despite males having no involvement with raising kittens.[167]:153

Domestic cats select food based on its temperature, smell and texture; they dislike chilled foods and respond most strongly to moist foods rich in amino acids, which are similar to meat.[78][140] Cats may reject novel flavors (a response termed neophobia) and learn quickly to avoid foods that have tasted unpleasant in the past.[140] They may also avoid sugary foods and milk. Most adult cats are lactose intolerant; the sugars in milk are not easily digested and may cause soft stools or diarrhea.[140][172] They can also develop odd eating habits. Some cats like to eat or chew on other things, most commonly wool, but also plastic, cables, paper, string, aluminum foil, or even coal. This condition, pica, can threaten their health, depending on the amount and toxicity of the items eaten.[173][174]

Though cats usually prey on animals less than half their size, a feral cat in Australia has been photographed killing an adult pademelon of around the cat's weight at 4 kg (8.8 lb).[175]

Since cats lack lips[176] to create suction, they use a lapping method with the tongue to draw liquid upwards into their mouths. Lapping at a rate of four times a second, the cat touches the smooth tip of its tongue to the surface of the water, and quickly retracts it, drawing water upwards.[177]

Play

Main article: Cat play and toys
Play fight between kittens, age 14 weeks

Domestic cats, especially young kittens, are known for their love of play. This behavior mimics hunting and is important in helping kittens learn to stalk, capture, and kill prey.[178] Cats also engage in play fighting, with each other and with humans. This behavior may be a way for cats to practice the skills needed for real combat, and might also reduce any fear they associate with launching attacks on other animals.[179]

Owing to the close similarity between play and hunting, cats prefer to play with objects that resemble prey, such as small furry toys that move rapidly, but rapidly lose interest (they become habituated) in a toy they have played with before.[180] Cats also tend to play with toys more when they are hungry.[181] String is often used as a toy, but if it is eaten, it can become caught at the base of the cat's tongue and then move into the intestines, a medical emergency which can cause serious illness, even death.[182] Owing to the risks posed by cats eating string, it is sometimes replaced with a laser pointer's dot, which cats may chase.[183] There are several important issues related to using a laser with a cat. Lasers can cause blindness in cats. Even lasers that are sold as "eye safe"[184] can actually be much higher powered than claimed, and can cause damage to cats' eyes.[185] In addition, the cat thinks of the laser dot as prey, but gets frustrated when unable to catch it.[186]

Reproduction

See also: Kitten
When cats mate, the tomcat (male) bites the scruff of the female's neck as she assumes a position conducive to mating known as lordosis behavior.
Radiography of a pregnant cat (about one month and a half

Female cats are seasonally polyestrous, which means they may have many periods of heat over the course of a year, the season beginning in spring and ending in late autumn. Heat periods occur about every two weeks and last about 4 to 7 days.[187] Multiple males will be attracted to a female in heat. The males will fight over her, and the victor wins the right to mate. At first, the female rejects the male, but eventually the female allows the male to mate. The female utters a loud yowl as the male pulls out of her because a male cat's penis has a band of about 120–150 backwards-pointing penile spines, which are about 1 mm long; upon withdrawal of the penis, the spines rake the walls of the female's vagina, which is a trigger for ovulation. This act also occurs to clear the vagina of other sperm in the context of a second (or more) mating, thus giving the later males a larger chance of conception.[188]

After mating, the female washes her vulva thoroughly. If a male attempts to mate with her at this point, the female will attack him. After about 20 to 30 minutes, once the female is finished grooming, the cycle will repeat.[187]

Because ovulation is not always triggered by a single mating, females may not be impregnated by the first male with which they mate.[189] Furthermore, cats are superfecund; that is, a female may mate with more than one male when she is in heat, with the result that different kittens in a litter may have different fathers.[187]

A newborn kitten

At 124 hours after conception, the morula forms. At 148 hours, early blastocysts form. At 10–12 days, implantation occurs.[190][191]

The gestation period for cats is between 64 and 67 days, with an average of 66 days.[192] The size of a litter usually is three to five kittens, with the first litter usually smaller than subsequent litters. Kittens are weaned between six and seven weeks old, and cats normally reach sexual maturity at 5–10 months (females) and to 5–7 months (males), although this can vary depending on breed.[187] Females can have two to three litters per year, so may produce up to 150 kittens in their breeding span of around ten years.[187]

Cats are ready to go to new homes at about 12 weeks of age,[193] when they are ready to leave their mother. They can be surgically sterilized (spayed or castrated) as early as 7 weeks to limit unwanted reproduction.[194] This surgery also prevents undesirable sex-related behavior, such as aggression, territory marking (spraying urine) in males and yowling (calling) in females. Traditionally, this surgery was performed at around six to nine months of age, but it is increasingly being performed prior to puberty, at about three to six months.[195] In the US, about 80% of household cats are neutered.[196]

Ecology

Habitats

A cat in snowy weather

Cats are a cosmopolitan species and are found across much of the world.[34] Geneticist Stephen James O'Brien, of the National Cancer Institute in Frederick, Maryland, remarked on how successful cats have been in evolutionary terms: "Cats are one of evolution's most charismatic creatures. They can live on the highest mountains and in the hottest deserts."[197] They are extremely adaptable and are now present on all continents except Antarctica, and on 118 of the 131 main groups of islands—even on isolated islands such as the Kerguelen Islands.[198][199]

Feral cats can live in forests, grasslands, tundra, coastal areas, agricultural land, scrublands, urban areas, and wetlands.[200] Their habitats even include small oceanic islands with no human inhabitants.[201] Further, the close relatives of domestic cats, the African wildcat (Felis silvestris lybica) and the Arabian sand cat (Felis margarita) both inhabit desert environments,[3] and domestic cats still show similar adaptations and behaviors.[27] The cat's ability to thrive in almost any terrestrial habitat has led to its designation as one of the world's worst invasive species.[202]

As domestic cats are little altered from wildcats, they can readily interbreed. This hybridization poses a danger to the genetic distinctiveness of some wildcat populations, particularly in Scotland and Hungary and possibly also the Iberian Peninsula.[37]

Feral cats

Main article: Feral cat
Feral farm cat

Feral cats are domestic cats that were born in or have reverted to a wild state. They are unfamiliar with and wary of humans and roam freely in urban and rural areas.[9] The numbers of feral cats is not known, but estimates of the US feral population range from 25 to 60 million.[9] Feral cats may live alone, but most are found in large colonies, which occupy a specific territory and are usually associated with a source of food.[203] Famous feral cat colonies are found in Rome around the Colosseum and Forum Romanum, with cats at some of these sites being fed and given medical attention by volunteers.[204]

Public attitudes towards feral cats vary widely, ranging from seeing them as free-ranging pets, to regarding them as vermin.[205] One common approach to reducing the feral cat population is termed 'trap-neuter-return', where the cats are trapped, neutered, immunized against rabies and the feline leukemia virus, and then released. Before releasing them back into their feral colonies, the attending veterinarian often nips the tip off one ear to mark it as neutered and inoculated, since these cats may be trapped again. Volunteers continue to feed and give care to these cats throughout their lives. Given this support, their lifespans are increased, and behavior and nuisance problems caused by competition for food are reduced.[203]

Impact on prey species

Carrying half of a rabbit

To date, little scientific data is available to assess the impact of cat predation on prey populations. Even well-fed domestic cats may hunt and kill, mainly catching small mammals, but also birds, amphibians, reptiles, fish, and invertebrates.[161][206] Hunting by domestic cats may be contributing to the decline in the numbers of birds in urban areas, although the importance of this effect remains controversial.[207] In the wild, the introduction of feral cats during human settlement can threaten native species with extinction.[201] In many cases, controlling or eliminating the populations of non-native cats can produce a rapid recovery in native animals.[208] However, the ecological role of introduced cats can be more complicated. For example, cats can control the numbers of rats, which also prey on birds' eggs and young, so a cat population can protect an endangered bird species by suppressing mesopredators.[209]

In isolated landmasses, such as Australasia, there are often no other native, medium-sized quadrupedal predators (including other feline species); this tends to exacerbate the impact of feral cats on small native animals.[210] Native species such as the New Zealand kakapo and the Australian bettong, for example, tend to be more ecologically vulnerable and behaviorally "naive", when faced with predation by cats.[211] Feral cats have had a major impact on these native species and have played a leading role in the endangerment and extinction of many animals.[212]

Even in places with ancient and numerous cat populations, such as Western Europe, cats appear to be growing in number and independently of their environments' carrying capacity (such as the numbers of prey available).[213][214] This may be explained, at least in part, by an abundance of food, from sources including feeding by pet owners and scavenging. For instance, research in Britain suggests that a high proportion of cats hunt only "recreationally".[214] And in South Sweden, where research in 1982 found that the population density of cats was as high as 2,000 per square kilometre (5,200/sq mi).[213]

Impact on birds

A black cat eating a house sparrow

The domestic cat is a significant predator of birds. UK assessments indicate they may be accountable for an estimated 64.8 million bird deaths each year.[161] A 2012 study suggests feral cats may kill several billion birds each year in the United States.[215] Certain species appear more susceptible than others; for example, 30% of house sparrow mortality is linked to the domestic cat.[216] In the recovery of ringed robins (Erithacus rubecula) and dunnocks (Prunella modularis), 31% of deaths were a result of cat predation.[217] In parts of North America, the presence of larger carnivores such as coyotes which prey on cats and other small predators reduces the effect of predation by cats and other small predators such as opossums and raccoons on bird numbers and variety.[218] The proposal that cat populations will increase when the numbers of these top predators decline is called the mesopredator release hypothesis.

On islands, birds can contribute as much as 60% of a cat's diet.[219] In nearly all cases, however, the cat cannot be identified as the sole cause for reducing the numbers of island birds, and in some instances, eradication of cats has caused a 'mesopredator release' effect;[220] where the suppression of top carnivores creates an abundance of smaller predators that cause a severe decline in their shared prey. Domestic cats are, however, known to be a contributing factor to the decline of many species, a factor that has ultimately led, in some cases, to extinction. The South Island piopio, Chatham rail,[217] the New Zealand merganser,[221] and the common diving petrel[222] are a few from a long list, with the most extreme case being the flightless Lyall's wren, which was driven to extinction only a few years after its discovery.[223][224]

Some of the same factors that have promoted adaptive radiation of island avifauna over evolutionary time appear to promote vulnerability to non-native species in modern time. The susceptibility of many island birds is undoubtedly due to evolution in the absence of mainland predators, competitors, diseases, and parasites, in addition to lower reproductive rates and extended incubation periods.[225] The loss of flight, or reduced flying ability is also characteristic of many island endemics.[226] These biological aspects have increased vulnerability to extinction in the presence of introduced species, such as the domestic cat.[227] Equally, behavioral traits exhibited by island species, such as "predatory naivety"[228] and ground-nesting,[225] have also contributed to their susceptibility.

Interaction with humans

Cats are common pets throughout the world, and their worldwide population exceeds 500 million.[12] Although cat guardianship has commonly been associated with women,[229] a 2007 Gallup poll reported that men and women in the United States of America were equally likely to own a cat.[230]

As well as being kept as pets, cats are also used in the international fur[231] and leather industries for making coats, hats, blankets and stuffed toys;[232] and shoes, gloves and musical instruments respectively[233] (about 24 cats are needed to make a cat fur coat).[234] This use has now been outlawed in the United States, Australia, and the European Union.[235] Cat pelts have been used for superstitious purposes as part of the practise of witchcraft,[236] and are still made into blankets in Switzerland as folk remedies believed to help rheumatism.[237] In the Western intellectual tradition, the idea of cats as everyday objects have served to illustrate problems of quantum mechanics in the Schrödinger's cat thought experiment.

A few attempts to build a cat census have been made over the years, both through associations or national and international organizations (such as the Canadian Federation of Humane Societies's one[238]) and over the net,[239][240] but such a task does not seem simple to achieve. General estimates for the global population of domestic cats range widely from anywhere between 200 million to 600 million.[241][242][243][244][245][246]

Infections transmitted from cats to humans

Main article: Feline zoonosis

Cats can be infected or infested with viruses, bacteria, fungus, protozoans, arthropods or worms that can transmit diseases to humans. In some cases, the cat exhibits no symptoms of the disease,[247] however, the same disease can then become evident in a human. The likelihood that a person will become diseased depends on the age and immune status of the person. Humans who have cats living in their home or in close association are more likely to become infected, however, those who do not keep cats as pets might also acquire infections from cat feces and parasites exiting the cat's body.[248][249] Some of the infections of most concern include salmonella, cat scratch disease and toxoplasmosis.[247]

History and mythology

A 19th century drawing of a tabby cat

Traditionally, historians tended to think ancient Egypt was the site of cat domestication, owing to the clear depictions of house cats in Egyptian paintings about 3,600 years old.[3] However, in 2004, a Neolithic grave excavated in Shillourokambos, Cyprus, contained the skeletons, laid close to one another, of both a human and a cat. The grave is estimated to be 9,500 years old, pushing back the earliest known feline–human association significantly.[14][250][251] The cat specimen is large and closely resembles the African wildcat, rather than present-day domestic cats. This discovery, combined with genetic studies, suggests cats were probably domesticated in the Middle East, in the Fertile Crescent around the time of the development of agriculture, and then were brought to Cyprus and Egypt.[252]

Direct evidence for the domestication of cats 5,300 years ago in Quanhucun, China has been published by archaeologists and paleontologists from the University of Washington and Chinese Academy of Sciences. The cats are believed to have been attracted to the village by rodents, which in turn were attracted by grain cultivated and stored by humans.[253]

In ancient Egypt, cats were sacred animals, with the goddess Bastet often depicted in cat form, sometimes taking on the war-like aspect of a lioness.[254]:220 The Romans are often credited with introducing the domestic cat from Egypt to Europe;[254]:223 in Roman Aquitaine, a first- or second-century engraving of a young girl holding a cat is one of two earliest depictions of the Roman domesticated cat.[255] However, cats possibly were already kept in Europe prior to the Roman Empire, as they may have been present in Britain in the late Iron Age.[39] Domestic cats were spread throughout much of the rest of the world during the Age of Discovery, as they were carried on sailing ships to control shipboard rodents and as good-luck charms (see Ship's cat).[254]:223

Several ancient religions believed cats are exalted souls, companions or guides for humans, that are all-knowing but mute so they cannot influence decisions made by humans. In Japan, the maneki neko cat is a symbol of good fortune.[256]

Although no species are sacred in Islam, cats are revered by Muslims. Some Western writers have stated Muhammad had a favorite cat, Muezza.[257] He is reported to have loved cats so much, "he would do without his cloak rather than disturb one that was sleeping on it".[258] The story has no origin in early Muslim writers, and seems to confuse a story of a later Sufi saint, Ahmed ar-Rifa'i, centuries after Muhammad.[259]

Freyja, the goddess of love, beauty, and fertility in Norse mythology, is depicted as riding a chariot drawn by cats.[260]

Superstitions and cat burning

Many cultures have negative superstitions about cats. An example would be the belief that a black cat "crossing one's path" leads to bad luck, or that cats are witches' familiars used to augment a witch's powers and skills. The killing of cats in Medieval Ypres, Belgium, is commemorated in the innocuous present-day Kattenstoet (cat parade).[261]

In medieval France, cats would be burnt alive as a form of entertainment. According to Norman Davies, the assembled people "shrieked with laughter as the animals, howling with pain, were singed, roasted, and finally carbonized".[262]

"It was the custom to burn a basket, barrel, or sack full of live cats, which was hung from a tall mast in the midst of the bonfire; sometimes a fox was burned. The people collected the embers and ashes of the fire and took them home, believing that they brought good luck. The French kings often witnessed these spectacles and even lit the bonfire with their own hands. In 1648 Louis XIV, crowned with a wreath of roses and carrying a bunch of roses in his hand, kindled the fire, danced at it and partook of the banquet afterwards in the town hall. But this was the last occasion when a monarch presided at the midsummer bonfire in Paris. At Metz midsummer fires were lighted with great pomp on the esplanade, and a dozen cats, enclosed in wicker cages, were burned alive in them, to the amusement of the people. Similarly at Gap, in the department of the Hautes-Alpes, cats used to be roasted over the midsummer bonfire."[263]

According to a myth in many cultures, cats have multiple lives. In many countries, they are believed to have nine lives, but in Italy, Germany, Greece, Brazil and some Spanish-speaking regions, they are said to have seven lives,[264][265] while in Turkish and Arabic traditions, the number of lives is six.[266] The myth is attributed to the natural suppleness and swiftness cats exhibit to escape life-threatening situations. Also lending credence to this myth is the fact that falling cats often land on their feet, using an instinctive righting reflex to twist their bodies around. Nonetheless, cats can still be injured or killed by a high fall.[267]

See also

Cats by location

References

 1. ^ a b c d e f g Wozencraft, W.C. (2005). "Species Felis catus". In Wilson, D.E.; Reeder, D.M. Mammal Species of the World: A Taxonomic and Geographic Reference (3rd ed.). Johns Hopkins University Press. pp. 534–535. ISBN 978-0-8018-8221-0. OCLC 62265494. 
 2. ^ a b Linnaeus, Carolus (1766) [1758]. Systema naturae per regna tria naturae: secundum classes, ordines, genera, species, cum characteribus, differentiis, synonymis, locis (in Latin). 1 (12th ed.). Holmiae (Laurentii Salvii). p. 62. Retrieved 2 April 2008. 
 3. ^ a b c d e f g h Driscoll, C. A.; MacDonald, D. W.; O'Brien, Stephen J. (2009). "In the Light of Evolution III: Two Centuries of Darwin Sackler Colloquium: From Wild Animals to Domestic Pets – An Evolutionary View of Domestication". Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America. 106 (S1): 9971–9978. Bibcode:2009PNAS..106.9971D. doi:10.1073/pnas.0901586106. PMC 2702791Freely accessible. PMID 19528637. 
 4. ^ "ITIS Standard Report Page: Felis catus domestica". ITIS Online Database. Retrieved 14 December 2011. 
 5. ^ "ITIS Standard Report Page: Felis catus". ITIS Online Database. Reston, Virginia: Integrated Taxonomic Information System. 2011. Retrieved 14 December 2011. 
 6. ^ Housecat. American Heritage Dictionary of the English Language (Yahoo.com online ed.). Boston: Houghton Mifflin. 2010. Archived from the original on 18 July 2011. Retrieved 6 October 2010. 
 7. ^ a b Moelk, Mildred (April 1944). "Vocalizing in the House-cat; A Phonetic and Functional Study". The American Journal of Psychology. 57 (2): 184–205. doi:10.2307/1416947. JSTOR 1416947. 
 8. ^ Tucker, Abigail (2016). The Lion in the Living Room: How House Cats Tamed Us and Took Over the World. Simon & Schuster. ISBN 1476738238. Retrieved 13 November 2016. 
 9. ^ a b c Rochlitz, Irene (2007). The Welfare of Cats. "Animal Welfare" series. Berlin: Springer. pp. 141–175. ISBN 1-4020-6143-9. 
 10. ^ Impact of Feral Cats in Australia
 11. ^ Winters, L, Walter GE IMPACTS of FERAL and FREE-RANGING CATS on Bird Species of Conservation Concern American Bird Conservancy, 31 May 2005. Archived 13 April 2015 at the Wayback Machine.
 12. ^ a b c d Wade, Nicholas (29 June 2007). "Study Traces Cat's Ancestry to Middle East". New York Times. New York: NYTC. Retrieved 2 April 2008. 
 13. ^ Vigne JD, Guilaine J, Debue K, Haye L, Gérard P (April 2004). "Early taming of the cat in Cyprus". Science. 304 (5668): 259. doi:10.1126/science.1095335. PMID 15073370. 
 14. ^ a b c "Oldest Known Pet Cat? 9,500-year-old Burial Found on Cyprus". National Geographic News. National Geographic Society. 8 April 2004. Retrieved 6 March 2007. 
 15. ^ Vigne, J.-D.; Evin, A.; Cucchi, T.; Dai, L.; Yu, C.; Hu, S.; Soulages, N.; Wang, W.; Sun, Z. (2016). "Earliest "Domestic" Cats in China Identified as Leopard Cat (Prionailurus bengalensis)". PLoS ONE. 11 (1): e0147295. doi:10.1371/journal.pone.0147295. PMC 4723238Freely accessible. PMID 26799955. 
 16. ^ Grimm, David (27 January 2016). "Were cats domesticated more than once?". sciencemag.org. Retrieved 27 January 2016. 
 17. ^ Thompson, Andrea. "What's the Most Popular Pet?". LiveScience. Retrieved 15 December 2015. 
 18. ^ "Statistics about pets in the UK". 2010 Society for Companion Animal Studies. Retrieved 15 November 2016
 19. ^ Yamaguchi, N., Kitchener, A., Driscoll, C. & Nussberger, B. 2015. "Felis silvestris (Wildcat, Wild Cat)". The IUCN Red List of Threatened Species. Retrieved 2017-03-24. 
 20. ^ Francis, Richard C. (2015). Domesticated: Evolution in a Man-Made World. W.W. Norton. 
 21. ^ House Cat Origin Traced to Middle Eastern Wildcat Ancestor Brian Handwerk for National Geographic News, 28 June 2007
 22. ^ Johnson, Warren; O'Brien, Stephen J. (1997). "Phylogenetic Reconstruction of the Felidae Using 16S rRNA and NADH-5 Mitochondrial Genes". Journal of Molecular Evolution. 44 (0): S98–S116. doi:10.1007/PL00000060. PMID 9071018. 
 23. ^ "ITIS Standard Report Page: Felis". ITIS Online Database. Retrieved 14 December 2011. 
 24. ^ Stefoff, Rebecca (November 2003). Cats. New York: Benchmark Books. p. 34. ISBN 0-7614-1577-7. 
 25. ^ a b c Wozencraft, W.C. (2005). "Species Felis silvestris". In Wilson, D.E.; Reeder, D.M. Mammal Species of the World: A Taxonomic and Geographic Reference (3rd ed.). Johns Hopkins University Press. pp. 536–537. ISBN 978-0-8018-8221-0. OCLC 62265494. 
 26. ^ a b "Opinion 2027". Bulletin of Zoological Nomenclature. International Commission on Zoological Nomenclature (ICZN). 60. 2003. Archived from the original on 9 June 2011. 
 27. ^ a b c d e f g h MacDonald, M. L.; Rogers, Q. R.; Morris, J. G. (1984). "Nutrition of the domestic cat, a mammalian carnivore". Annual Review of Nutrition. 4: 521–562. doi:10.1146/annurev.nu.04.070184.002513. PMID 6380542. 
 28. ^ a b Baron, Alan; Stewart, C. N.; Warren, J. M. (1 January 1957). "Patterns of Social Interaction in Cats (Felis domestica)". Behaviour. 11 (1): 56–66. doi:10.1163/156853956X00084. JSTOR 4532869. 
 29. ^ Vella, Carolyn M.; Shelton, Lorraine M.; McGonagle, John J.; Stanglein, Terry W. (1999). Robinson's Genetics for Cat Breeders and Veterinarians (4th ed.). Butterworth-Heinemann. p. 3. ISBN 0-7506-4069-3. 
 30. ^ "Catalogue of the Specimens of Caucasian Large Mammalian Fauna in the Collection of The National Museum of Georgia". Caucasian-large-mammalian.narod.ru. Retrieved 4 July 2013. 
 31. ^ Johnson, Warren E.; Eizirik, E.; Pecon-Slattery, J.; Murphy, W. J.; Antunes, A.; Teeling, E.; O'Brien, Stephen J. (2006). "The Late Miocene Radiation of Modern Felidae: A Genetic Assessment". Science. 311 (5757): 73–77. Bibcode:2006Sci...311...73J. doi:10.1126/science.1122277. PMID 16400146. 
 32. ^ a b c Mattern, Michelle Y.; McLennan, Deborah A. (2000). "Phylogeny and Speciation of Felids". Cladistics. 16 (2): 232–253. doi:10.1111/j.1096-0031.2000.tb00354.x. 
 33. ^ Masuda, R.; Lopez, J. V.; Slattery, J. P.; Yuhki, N.; O'Brien, Stephen J. (1996). "Molecular Phylogeny of Mitochondrial Cytochrome b and 12S rRNA Sequences in the Felidae: Ocelot and Domestic Cat Lineages". Molecular Phylogenetics and Evolution. 6 (3): 351–365. doi:10.1006/mpev.1996.0085. PMID 8975691. 
 34. ^ a b Lipinski, Monika J.; Froenicke, Lutz; Baysac, Kathleen C.; Billings, Nicholas C.; Leutenegger, Christian M.; Levy, Alon M.; Longeri, Maria; Niini, Tirri; Ozpinar, Haydar (January 2008). "The Ascent of Cat Breeds: Genetic Evaluations of Breeds and Worldwide Random-bred Populations". Genomics. 91 (1): 12–21. doi:10.1016/j.ygeno.2007.10.009. PMC 2267438Freely accessible. PMID 18060738. 
 35. ^ a b c Cameron-Beaumont, Charlotte; Lowe, Sarah E.; Bradshaw, John W. S. (2002). "Evidence Suggesting Pre-adaptation to Domestication throughout the Small Felidae" (PDF). Biological Journal of the Linnean Society. 75 (3): 361–366. doi:10.1046/j.1095-8312.2002.00028.x. Archived from the original (PDF) on 9 June 2011. Retrieved 29 September 2009. 
 36. ^ a b Bradshaw; Horsfield, G. F.; Allen, J. A.; Robinson, I. H. (1999). "Feral Cats: Their Role in the Population Dynamics of Felis catus". Applied Animal Behaviour Science. 65 (3): 273–283. doi:10.1016/S0168-1591(99)00086-6. 
 37. ^ a b Oliveira, R.; Godinho, R.; Randi, E.; Alves, P. C. (2008). "Hybridization Versus Conservation: Are Domestic Cats Threatening the Genetic Integrity of Wildcats (Felis silvestris silvestris) in Iberian Peninsula?". Philos. Trans. R. Soc. Lond., B, Biol. Sci. 363 (1505): 295329861. doi:10.1098/rstb.2008.0052. PMC 2606743Freely accessible. PMID 18522917. 
 38. ^ Fogle, Bruce (ed.) (1981). Interrelations Between People and Pets. Charles C. Thomas Publications. ISBN 0-398-04169-5. 
 39. ^ a b O'Connor, T. P. (2007). "Wild or Domestic? Biometric Variation in the Cat Felis silvestris". International Journal of Osteoarchaeology. 17 (6): 581–595. doi:10.1002/oa.913. 
 40. ^ McKnight, George H. (1923). English Words and Their Background. New York: D. Appleton and Company  – via Questia (subscription required). p. 130. 
 41. ^ "Cat". The Oxford English Dictionary. Oxford University Press. Retrieved 1 October 2012. 
 42. ^ Jean-Paul Savignac, Dictionnaire français-gaulois, s.v. "chat" (Paris: Errance, 2004), 82.
 43. ^ "Puss". The Oxford English Dictionary. Oxford University Press. Retrieved 1 October 2012. 
 44. ^ Webster's Encyclopedic Unabridged Dictionary of the English Language. New York: Gramercy Books, 1996, p. 1571.
 45. ^ "What do you call a group of ...?". Oxford Dictionaries Online. Oxford University Press. Retrieved 1 October 2012. 
 46. ^ "Tom cat, tom-cat". The Oxford English Dictionary. Oxford University Press. Retrieved 1 October 2012. 
 47. ^ "Gib, n.2". The Oxford English Dictionary. Oxford University Press. Retrieved 1 October 2012. 
 48. ^ "Queen cat". The Oxford English Dictionary. Oxford University Press. Retrieved 1 October 2012. 
 49. ^ "Sire". The Oxford English Dictionary. Oxford University Press. Retrieved 1 October 2012. 
 50. ^ "Dam, n.2". The Oxford English Dictionary. Oxford University Press. Retrieved 1 October 2012. 
 51. ^ "Catling". The Oxford English Dictionary. Oxford University Press. Retrieved 1 October 2012. 
 52. ^ Hartwell, Sarah (2002–2011). "Dwarf, Midget and Miniature Cats (Including 'Tea-cup' Cats)". MessyBeast.com. self-published. Retrieved 27 January 2015. [self-published source]
 53. ^ a b Wilson, Julia (2002–2008). "Cat World Records". Cat-World.com.au. self-published. Archived from the original on 1 August 2008. Retrieved 7 September 2012. [self-published source]
 54. ^ "Feline Veterinary care by The Boston Cat Hospital/Feline Fast Cats". The Boston Cat Hospital. Retrieved 10 January 2013. 
 55. ^ "Domestic Cat". Animal Bytes. SeaWorld Parks and Entertainment. 2011. Archived from the original on 17 December 2011. Retrieved 14 December 2011.  This tertiary source reuses information from other sources without citing them in detail.
 56. ^ a b Walker, Warren F. (1982). Study of the Cat with Reference to Human Beings (4th Revised ed.). Thomson Learning. ISBN 0-03-057914-7. 
 57. ^ Gillis, Rick (ed.) (22 July 2002). "Cat Skeleton". Zoolab: A Website for Animal Biology. La Crosse, WI: University of Wisconsin. Archived from the original on 6 December 2006. Retrieved 7 September 2012. 
 58. ^ a b c d e *Case, Linda P. (2003). The Cat: Its Behavior, Nutrition, and Health. Ames, IA: Iowa State University Press. ISBN 0-8138-0331-4. 
 59. ^ a b Smith, Patricia; Tchernov, Eitan (1992). Structure, Function and Evolution of teeth. Freund Publishing House Ltd. p. 217. ISBN 965-222-270-4. 
 60. ^ William H. A. Carr (1 January 1978). The New Basic Book of the Cat. Scribner. p. 174. ISBN 978-0-684-15549-4. 
 61. ^ Lacquaniti, F.; Grasso, R.; Zago, M. (1 August 1999). "Motor Patterns in Walking". News Physiol. Sci. 14 (4): 168–174. PMID 11390844. 
 62. ^ Christensen, Wendy (2004). Outwitting Cats. Globe Pequot. p. 23. ISBN 1-59228-240-7. 
 63. ^ Russell, Anthony P.; Bryant, Harold N. (2001). "Claw Retraction and Protraction in the Carnivora: The Cheetah (Acinonyx Jubatus) as an Atypical Felid". Journal of Zoology. 254 (1): 67–76. doi:10.1017/S0952836901000565. 
 64. ^ Armes, Annetta F. (22 December 1900). "Outline of Cat Lessons". The School Journal. E. L. Kellogg & Co. LXI: 659. Retrieved 12 November 2007. 
 65. ^ a b Danforth CH (April 1947). "Heredity of polydactyly in the cat" (PDF). The Journal of Heredity. 38 (4): 107–12. PMID 20242531. 
 66. ^ Lettice LA, Hill AE, Devenney PS, Hill RE (April 2008). "Point mutations in a distant sonic hedgehog cis-regulator generate a variable regulatory output responsible for preaxial polydactyly". Human Molecular Genetics. 17 (7): 978–85. doi:10.1093/hmg/ddm370. PMID 18156157. 
 67. ^ Subcommittee on Dog; Cat Nutrition (2006). Nutrient Requirements of Dogs and Cats. Washington, DC: National Academies Press. p. 292. ISBN 0-309-08628-0. 
 68. ^ Kahn, Cynthia M.; Line, Scott (2007). Hollander, Joseph Lee, ed. The Merck/Merial Manual for Pet Health. Merck. ISBN 0-911910-99-9. 
 69. ^ "How do cats sweat?". Cat Health,com. Retrieved 24 February 2014. 
 70. ^ Adams, T.; Morgan, M. L.; Hunter, W. S.; Holmes, K. R. (1970). "Temperature Regulation of the Unanesthetized Cat During Mild Cold and Severe Heat Stress". Journal of Applied Physiology. 29 (6): 852–858. PMID 5485356. 
 71. ^ a b Committee on Animal Nutrition (1986). Nutrient Requirements of Cats (2nd ed.). National Academy Pr. 
 72. ^ Prentiss, Phoebe G. (1959). "Hydropenia in Cat and Dog: Ability of the Cat to Meet its Water Requirements Solely from a Diet of Fish or Meat". American Journal of Physiology. 196 (3): 625–632. PMID 13627237. 
 73. ^ Wolf, A. V. (1959). "Potability of Sea Water with Special Reference to the Cat". American Journal of Physiology. 196 (3): 633–641. PMID 13627238. 
 74. ^ Andrew F. Fraser (2012). Feline Behaviour and Welfare. CABI. p. 107. ISBN 978-1-78064-121-8. 
 75. ^ Morris, J. G.; Rogers, Q. R. (1 December 1978). "Arginine: An Essential Amino Acid for the Cat". Journal of Nutrition. 108 (12): 1944–1953. PMID 722344. 
 76. ^ a b Zoran, D. L. (2002). "The Carnivore Connection to Nutrition in Cats" (PDF). Journal of the American Veterinary Medical Association. 221 (11): 1559–1567. doi:10.2460/javma.2002.221.1559. PMID 12479324. Archived from the original (PDF) on 26 May 2010. 
 77. ^ Gray, C. M.; Sellon, R. K.; Freeman, L. M. (2004). "Nutritional Adequacy of Two Vegan Diets for Cats". Journal of the American Veterinary Medical Association. 225 (11): 1670–1675. doi:10.2460/javma.2004.225.1670. PMID 15626215. 
 78. ^ a b Zaghini, G.; Biagi, G. (2005). "Nutritional Peculiarities and Diet Palatability in the Cat". Vet. Res. Commun. 29 (Supplement 2): 39–44. doi:10.1007/s11259-005-0009-1. PMID 16244923. 
 79. ^ Tucker, Abigail; Worrall, Simon. "How Cats Clawed Their Way Into Our Hearts". National Geographic. Retrieved 13 November 2016. 
 80. ^ "Why Do Cats Eat Grass?". AnimalPlanet.com. Retrieved 2 April 2017. 
 81. ^ Ollivier, F. J.; Samuelson, D. A.; Brooks, D. E.; Lewis, P. A.; Kallberg, M. E.; Komaromy, A. M. (2004). "Comparative Morphology of the Tapetum Lucidum (among Selected Species)". Veterinary Ophthalmology. 7 (1): 11–22. doi:10.1111/j.1463-5224.2004.00318.x. PMID 14738502. 
 82. ^ a b Malmström T, Kröger RH (2006). "Pupil shapes and lens optics in the eyes of terrestrial vertebrates". J. Exp. Biol. 209 (Pt 1): 18–25. doi:10.1242/jeb.01959. PMID 16354774. 
 83. ^ Hammond, P.; Mouat, G. S. V. (1985). "The relationship between feline pupil size and luminance". Experimental Brain Research. 59 (3): 485–490. doi:10.1007/BF00261338. 
 84. ^ Loop, M. S.; Bruce, L. L. (1978). "Cat Color Vision: The Effect of Stimulus Size". Science. 199 (4334): 1221–1222. Bibcode:1978Sci...199.1221L. doi:10.1126/science.628838O. PMID 628838. 
 85. ^ Guenther, Elke; Zrenner, Eberhart (April 1993). "The Spectral Sensitivity of Dark- and Light-adapted Cat Retinal Ganglion Cells" (PDF). Journal of Neuroscience. 13 (4): 1543–1550. PMID 8463834. 
 86. ^ a b Heffner, Rickye S. (November 2004). "Primate hearing from a mammalian perspective" (PDF). The Anatomical Record Part A: Discoveries in Molecular, Cellular, and Evolutionary Biology. 281 (1): 1111–1122. doi:10.1002/ar.a.20117. PMID 15472899. Archived from the original (PDF) on 2006-09-19. Retrieved 20 August 2009. 
 87. ^ Heffner, Henry E. (May 1998). "Auditory awareness". Applied Animal Behaviour Science. 57 (3–4): 259–268. doi:10.1016/S0168-1591(98)00101-4. 
 88. ^ a b Sunquist, Melvin E.; Sunquist, Fiona (2002). Wild Cats of the World. University of Chicago Press. p. 10. ISBN 0-226-77999-8. 
 89. ^ Blumberg, M. S. (1992). "Rodent ultrasonic short calls: locomotion, biomechanics, and communication". Journal of Comparative Psychology. 106 (4): 360–365. doi:10.1037/0735-7036.106.4.360. PMID 1451418. 
 90. ^ Heffner, Rickye S. (1985). "Hearing range of the domestic cat" (PDF). Hearing Research. 19 (1): 85–88. doi:10.1016/0378-5955(85)90100-5. PMID 4066516. Retrieved 20 August 2009. 
 91. ^ Moulton, David G. (1 August 1967). "Olfaction in mammals". American Zoology. 7 (3): 421–429. doi:10.1093/icb/7.3.421. 
 92. ^ Miyazaki, M.; Yamashita, T; Suzuki, Y.; Saito, Y.; Soeta, S.; Taira, H.; Suzuki, A. (2006). "A major urinary protein of the domestic cat regulates the production of felinine, a putative pheromone precursor". Chem. Biol. 13 (10): 1071–1079. doi:10.1016/j.chembiol.2006.08.013. PMID 17052611. 
 93. ^ a b c Sommerville, B. A. (1998). "Olfactory Awareness". Applied Animal Behaviour Science. 57 (3–4): 269–286. doi:10.1016/S0168-1591(98)00102-6. 
 94. ^ Grognet, Jeff (June 1990). "Catnip: Its uses and effects, past and present". The Canadian Veterinary Journal. 31 (6): 455–456. PMC 1480656Freely accessible. PMID 17423611. 
 95. ^ Turner, Ramona (29 May 2007). "How does catnip work its magic on cats?". Scientific American. 
 96. ^ Tucker, Arthur; Tucker, Sharon (1988). "Catnip and the catnip response". Economic Botany. 42 (2): 214–231. doi:10.1007/BF02858923. 
 97. ^ a b Schelling, Christianne. "Do Cats Have a Sense of Taste?". cathealth.com. 
 98. ^ "Why Cats Can't Taste Sweets". Petside. 13 March 2012. Retrieved 11 January 2013. 
 99. ^ Bradshaw, John W. S. (1 July 2006). "The Evolutionary Basis for the Feeding Behavior of Domestic Dogs (Canis familiaris) and Cats (Felis catus)". Journal of Nutrition. 136 (7): 1927S–1931. PMID 16772461. 
 100. ^ Nash, Holly. "Why Do Cats Like High Places?". PetEducation.com. Drs. Foster & Smith Inc. Archived from the original on 2 January 2008. 
 101. ^ "Falling Cats". Archived from the original on 26 October 2005. Retrieved 24 October 2005. 
 102. ^ Nguyen, Huy D. (1998). "How Does a Cat Always Land on Its Feet?". Dynamics II (ME 3760) Course Materials. Georgia Institute of Technology, School of Medical Engineering. Retrieved 15 May 2007.  This tertiary source reuses information from other sources but does not name them.
 103. ^ a b c Kraft W (February 1998). "Geriatrics in canine and feline internal medicine". European Journal of Medical Research. 3 (1–2): 31–41. PMID 9512965. 
 104. ^ Nassar R, Mosier JE, Williams LW (February 1984). "Study of the feline and canine populations in the greater Las Vegas area". American Journal of Veterinary Research. 45 (2): 282–7. PMID 6711951. 
 105. ^ Franny Syufy. "What Is the Life Span of the Common Cat?". About.com Home. Retrieved 2 September 2015. 
 106. ^ Example: "Me-wow! Texas Woman Says Cat is 30 Years Old – Although She Can't Hear or See Very Well, Caterack the Cat Is Still Purring". MSNBC.MSN.com. New York: Microsoft. 30 September 2009. Archived from the original on 2 October 2009. Retrieved 30 September 2009. 
 107. ^ Guinness World Records (reprint ed.). Bantam. 2010. p. 320. ISBN 978-0-553-59337-2. The oldest cat ever was Creme Puff, who [sic] was born on August 3, 1967 and lived until August 6, 2005 – 38 years and 3 days in total. 
 108. ^ "Cat Care: Spay–Neuter". ASPCA.org. New York: American Society for the Prevention of Cruelty to Animals. 2011. Retrieved 14 December 2011.  This tertiary source reuses information from other sources but does not name them.
 109. ^ Levy, Julie K.; Gale, David W.‌; Gale, Leslie A. (January 2003). "Evaluation of the effect of a long-term trap-neuter-return and adoption program on a free-roaming cat population". Journal of the American Veterinary Medical Association. 222 (1): 42–6. doi:10.2460/javma.2003.222.42. PMID 12523478. 
 110. ^ Levy, Julie K.; Crawford, P. Cynda (November 2004). "Humane strategies for controlling feral cat populations". Journal of the American Veterinary Medical Association. 225 (9): 1354–60. doi:10.2460/javma.2004.225.1354. PMID 15552308. 
 111. ^ A number of the four remaining colony cats at the Parliament Hill Cat Sanctuary in Ottawa, Ontario, Canada were 15 and 16 years old in 2013. "A beloved Parliament Hill attraction uses up its nine lives", Karan Smith, The Globe and Mail, 1 February 2013.
 112. ^ J. Remfry, Feral Cats in the United Kingdom (JAVMA Vol. 208, No. 4, 15 February 1996, pp. 520–523), at p. 522, available online at pp. 24–27 of "AVMA Animal Welfare Forum: The welfare of cats", 3 November 1995.
 113. ^ Zorro, the last cat of a colony at the Merrimack River in Newburyport, Massachusetts, died in 2009 at age 16. "Trap-Neuter-Return Effectively Stabilizes and Reduces Feral Cat Populations: Trap-Neuter-Return Humanely Stabilized and Reduced in Size the Merrimack River Colony", Alley Cat Allies, accessed 18 August 2014; an earlier article in the LA Times was written when Zorro was the last remaining living cat: "Advocates report success with trap, neuter, return approach to stray cats", Los Angeles Times, 29 September 2009.
 114. ^ The last cat in a managed colony in Washington, D.C. died at age 17. "Trap-Neuter-Return Effectively Stabilizes and Reduces Feral Cat Populations: Washington, D.C. Cat Colony Stabilized and Eventually Reduced to Zero", Alley Cat Allies, accessed 18 August 2014.
 115. ^ Huston, Lorie (17 December 2012). "Veterinary Care for Your New Cat". petMD. Retrieved 31 January 2017. 
 116. ^ a b c d e f "Toxic to Cats". VetInfo.com. 2011. Retrieved 14 December 2011.  This tertiary source reuses information from other sources but does not name them.
 117. ^ Williams, R. T. (1 February 1978). "Species Variations in the Pathways of Drug Metabolism". Environmental Health Perspectives. 22: 133–138. doi:10.2307/3428562. JSTOR 3428562. PMC 1637137Freely accessible. PMID 417918. 
 118. ^ Rowland, J. (1987). "Incidence of Ethylene Glycol Intoxication in Dogs and Cats Seen at Colorado State University Veterinary Teaching Hospital". Vet Hum Toxicol. 29 (1): 41–44. PMID 3824875. 
 119. ^ Potera, C. (2007). "Chemical Exposures: Cats as Sentinel Species". Environmental Health Perspectives. 115 (12): A580. doi:10.1289/ehp.115-a580a. PMC 2137107Freely accessible. PMID 18087575. 
 120. ^ Allen, A. L. (1 June 2003). "The Diagnosis of Acetaminophen Toxicosis in a Cat". Canadian Veterinary Journal. 44 (6): 509–510. PMC 340185Freely accessible. PMID 12839249. 
 121. ^ a b Villar, D.; Buck, W. B.; Gonzalez, J. M. (1998). "Ibuprofen, Aspirin and Acetaminophen Toxicosis and Treatment in Dogs and Cats". Vet. Hum. Toxicol. 40 (3): 156–162. PMID 9610496. 
 122. ^ DeClementi, Camille; Bailey, Keith L.; Goldstein, Spencer C.; Orser, Michael Scott (2004). "Suspected Toxicosis after Topical Administration of Minoxidil in Two Cats". Journal of Veterinary Emergency and Critical Care. 14 (4): 287–292. doi:10.1111/j.1476-4431.2004.04014.x. 
 123. ^ Bischoff K, Guale F (April 1998). "Australian tea tree (Melaleuca alternifolia) oil poisoning in three purebred cats". Journal of Veterinary Diagnostic Investigation. 10 (2): 208–10. doi:10.1177/104063879801000223. PMID 9576358. 
 124. ^ Rousseaux, C. G.; Smith, R. A.; Nicholson, S. (1986). "Acute Pine-Sol Toxicity in a Domestic Cat". Veterinary and Human Toxicology. 28 (4): 316–317. PMID 3750813. 
 125. ^ "Antifreeze Warning". Cat Fanciers' Association (CFA). Archived from the original on 9 May 2007. Retrieved 15 May 2007. 
 126. ^ "Death by Chocolate? Methylxanthine Toxicosis" (PDF). Veterinary Technician. 2001. Archived from the original (PDF) on 25 July 2011. Retrieved 25 August 2009. 
 127. ^ "Plants and Your Cat". Cat Fanciers' Association. Archived from the original on 17 January 2010. Retrieved 15 May 2007. 
 128. ^ Langston, Cathy E. (1 January 2002). "Acute Renal Failure Caused by Lily Ingestion in Six Cats". Journal of the American Veterinary Medical Association. 220 (1): 49–52, 36. doi:10.2460/javma.2002.220.49. PMID 12680447. 
 129. ^ Nie, W.; Wang, J.; O'Brien, P. C. (2002). "The Genome Phylogeny of Domestic Cat, Red Panda and Five Mustelid Species Revealed by Comparative Chromosome Painting and G-banding". Chromosome Research. 10 (3): 209–222. doi:10.1023/A:1015292005631. PMID 12067210. 
 130. ^ Pontius, J. U.; Mullikin, J. C.; Smith, D. R.; et al. (2007). "Initial Sequence and Comparative Analysis of the Cat Genome". Genome Research. 17 (11): 1675–89. doi:10.1101/gr.6380007. PMC 2045150Freely accessible. PMID 17975172. 
 131. ^ O'Brien, Stephen J.; Johnson, W.; Driscoll, C.; Pontius, J.; Pecon-Slattery, J.; Menotti-Raymond, M. (2008). "State of Cat Genomics". Trends in Genetics. 24 (6): 268–279. doi:10.1016/j.tig.2008.03.004. PMID 18471926. 
 132. ^ Sewell, A. C.; Haskins, M. E.; Giger, U. (2007). "Inherited Metabolic Disease in Companion Animals: Searching for Nature's Mistakes". Veterinary Journal. 174 (2): 252–259. doi:10.1016/j.tvjl.2006.08.017. PMC 3132193Freely accessible. PMID 17085062. 
 133. ^ O'Brien, Stephen J.; Menotti-Raymond, M.; Murphy, W. J.; Yuhki, N. (2002). "The Feline Genome Project". Annual Review of Genetics. 36: 657–686. doi:10.1146/annurev.genet.36.060602.145553. PMID 12359739. 
 134. ^ Germain, E.; Benhamou, S.; Poulle, M.-L. (2008). "Spatio-temporal Sharing between the European Wildcat, the Domestic Cat and their Hybrids". Journal of Zoology. 276 (2): 195–203. doi:10.1111/j.1469-7998.2008.00479.x. 
 135. ^ a b Barratt, David G. (1 June 1997). "Home Range Size, Habitat Utilisation and Movement Patterns of Suburban and Farm Cats Felis catus". Ecography. 20 (3): 271–280. doi:10.1111/j.1600-0587.1997.tb00371.x. JSTOR 3682838. 
 136. ^ Randall, Walter; Johnson, R. F.; Randall, S.; Cunningham, J. T. (1985). "Circadian rhythms in food intake and activity in domestic cats". Behavioral Neuroscience. 99 (6): 1162–1175. doi:10.1037/0735-7044.99.6.1162. PMID 3843546. 
 137. ^ Jouvet, Michel (1979). "What Does a Cat Dream About?". Trends in Neurosciences. 2: 280–282. doi:10.1016/0166-2236(79)90110-3. 
 138. ^ Pontier, Dominique; Eugenia Natoli (1996). "Male Reproductive Success in the Domestic Cat (Felis catus L.): A Case History". Behavioural Processes. 37 (1): 85–88. doi:10.1016/0376-6357(95)00070-4. 
 139. ^ a b Crowell-Davis, S. L.; Curtis, T. M.; Knowles, R. J. (2004). "Social Organization in the Cat: A Modern Understanding" (PDF). Journal of Feline Medicine and Surgery. 6 (1): 19–28. doi:10.1016/j.jfms.2003.09.013. PMID 15123163. Archived from the original (PDF) on 20 July 2011. Retrieved 21 May 2008. 
 140. ^ a b c d e Bradshaw JW, Goodwin D, Legrand-Defrétin V, Nott HM (1996). "Food selection by the domestic cat, an obligate carnivore". Comp. Biochem. Physiol. A Physiol. 114 (3): 205–9. doi:10.1016/0300-9629(95)02133-7. PMID 8759144. 
 141. ^ Levine, E.; Perry, P.; Scarlett, J.; Houpt, K. (2005). "Intercat Aggression in Households Following the Introduction of a New Cat" (PDF). Applied Animal Behaviour Science. 90 (3–4): 325–336. doi:10.1016/j.applanim.2004.07.006. Archived from the original (PDF) on 26 March 2009. Retrieved 8 April 2009. 
 142. ^ "Dogs and Cats – Getting Along". Petuniversity.com. Retrieved 4 July 2013. 
 143. ^ Mills, D.S.; Marchant-Forde, Jeremy (2010). Encyclopedia of Applied Animal Behaviour and Welfare. p. 518. ISBN 978-0-85199-724-7. 
 144. ^ "The Cat Body: Adolescence and Sexual Maturity". AnimalPlanet.com (Animal.Discovery.com). Discovery Communications. 2007. "Cat Guide" section. Archived from the original on 30 June 2008. 
 145. ^ McComb, K.; Taylor, A. M.; Wilson, C.; Charlton, B. D. (2009). "The Cry Embedded within the Purr". Curr. Biol. 19 (13): R507–508. doi:10.1016/j.cub.2009.05.033. PMID 19602409. 
 146. ^ Jensen, Per (2009). The Ethology of Domestic Animals. "Modular Text" series. Wallingford, England: CABI. ISBN 1-84593-536-5. 
 147. ^ a b "Cat Behavior: Body Language". AnimalPlanet.com. 2007. Archived from the original on 24 February 2009. Retrieved 7 September 2012. 
 148. ^ a b Cafazzo, S.; Natoli, E. (2009). "The Social Function of Tail Up in the Domestic Cat (Felis silvestris catus)". Behav. Processes. 80 (1): 60–66. doi:10.1016/j.beproc.2008.09.008. PMID 18930121. 
 149. ^ "Solving The Cat's Purr Mystery using Accelerometers". Brüel & Kjær Magazine. Archived from the original on 22 July 2011. Retrieved 11 February 2010. 
 150. ^ "The Cat's Remarkable Purr". isnare.com. Retrieved 6 August 2008. 
 151. ^ "Why and How Do Cats Purr?". Library of Congress. Retrieved 10 April 2011. 
 152. ^ "Panthera". Retrieved 23 November 2013. 
 153. ^ a b Hadzima, Dr. Eva (2016). "Everything You Need to Know About Hairballs". 
 154. ^ Boshel, J.; Wilborn, W. H; Singh, B. B.; Peter, S.; Stur, M. (1982). "Filiform Papillae of Cat Tongue". Acta Anatomica. 114 (2): 97–105. doi:10.1159/000145583. PMID 7180385. 
 155. ^ a b Lindell, Ellen M. (December 1997). "Intercat Aggression: A Retrospective Study Examining Types of Aggression, Sexes of Fighting Pairs, and Effectiveness of Treatment". Applied Animal Behaviour Science. 55 (1–2): 153–162. doi:10.1016/S0168-1591(97)00032-4. 
 156. ^ Akihiro Yamane; Teruo Doi; Yuiti Ono (1996). "Mating Behaviors, Courtship Rank and Mating Success of Male Feral Cat (Felis catus)". Journal of Ethology. 14 (1): 35–44. doi:10.1007/BF02350090. 
 157. ^ Kustritz, Margaret V. Root (2007). "Determining the Optimal age for Gonadectomy of Dogs and Cats". Journal of the American Veterinary Medical Association. 231 (11): 1665–75. doi:10.2460/javma.231.11.1665. PMID 18052800. 
 158. ^ "Aggression Between Family Cats.". The Humane Society of the United States. 2002. Archived from the original on 14 December 2004. 
 159. ^ Pedersen, N. C.; Yamamoto, J. K.; Ishida, T.; Hansen, H. (1989). "Feline Immunodeficiency Virus Infection". Veterinary Immunology and Immunopathology. 21 (1): 111–29. doi:10.1016/0165-2427(89)90134-7. PMID 2549690. 
 160. ^ Understanding and Training Your Cat or Kitten. Sunstone Press. pp. 146–7. ISBN 978-1-611-39080-3. 
 161. ^ a b c d Woods M, McDonald RA, Harris S (2003). "Predation of wildlife by domestic cats Felis catus in Great Britain". Mammal Review. 23 (2): 174–188. doi:10.1046/j.1365-2907.2003.00017.x. 
 162. ^ Clones, Cats, And Chemicals: Thinking Scientifically About Controversial Issues – Page 9, Irwin L. Slesnick – 2004
 163. ^ Pests of Crops in Warmer Climates and Their Control – Page 120, Dennis S. Hill – 2008
 164. ^ a b Loss, Scott R.; Will, Tom; Marra, Peter P. (29 January 2013). "The impact of free-ranging domestic cats on wildlife of the United States". Nature Communications. 4: Article number: 1396. Bibcode:2013NatCo...4E1396L. doi:10.1038/ncomms2380. PMID 23360987. We estimate that free-ranging domestic cats kill 1.4–3.7 billion birds and 6.9–20.7 billion mammals annually. 
 165. ^ a b Natalie Angier (29 January 2013). "That Cuddly Kitty Is Deadlier Than You Think". The New York Times. Retrieved 30 January 2013. 
 166. ^ Tucker, Abigail. "How Cats Evolved to Win the Internet". New York Times. Retrieved 13 November 2016. 
 167. ^ a b Turner, Dennis C.; Bateson, Patrick (eds.) (2000). The Domestic Cat: The Biology of its Behaviour (2nd ed.). Cambridge, England: Cambridge University Press. ISBN 0-521-63648-5. 
 168. ^ "Why do cats play with their food?". Arizona Daily Sun. Retrieved 15 August 2011. 
 169. ^ Leyhausen, Paul (1978). Cat Behavior: The Predatory and Social Behavior of Domestic and Wild Cats. New York: Garland STPM Pr. ISBN 978-0-8240-7017-5. 
 170. ^ Desmond, Morris (1986). Catwatching: Why Cats Purr and Everything Else You Ever Wanted to Know. Crown Publishing. [clarification needed]
 171. ^ "Why Do Cats Bring Home Dead Animals - Cats Dead Mice". LiveScience.com. Retrieved 2 September 2015. 
 172. ^ Kienzle, E. (1994). "Blood Sugar Levels and Renal Sugar Excretion after the Intake of High Carbohydrate Diets in Cats" (PDF). Journal of Nutrition. 124 (12 Supplement): 2563S–2567S. PMID 7996238. 
 173. ^ Bradshaw, John W. S. (April 1997). "Factors affecting pica in the domestic cat". Applied Animal Behaviour Science. 52 (3–4): 373–379. doi:10.1016/S0168-1591(96)01136-7. 
 174. ^ "Pica: The Un-finicky Feline – Chewing or Eating Cords, Fabric, Houseplants, Etc.". University of California School of Veterinary Medicine. Retrieved 6 September 2009.  This tertiary source reuses information from other sources but does not name them.
 175. ^ "Scientists catch a feral cat killing a large mammal on camera 'for the first time'". ABC News. Retrieved 2 September 2015. 
 176. ^ Reubel, Gerhard (November 1992). "Acute and Chronic Faucitis of Domestic Cats: A Feline Calicivirus–Induced Disease". Elsevier. 22 (6): 1347–1360. doi:10.1016/s0195-5616(92)50131-0. Retrieved 1 September 2016. 
 177. ^ Wade, Nicholas (11 November 2010). "For Cats, a Big Gulp With a Touch of the Tongue". New York Times. Retrieved 12 November 2010. 
 178. ^ Poirier, F. E.; Hussey, L. K. (1 July 1982). "Nonhuman Primate Learning: The Importance of Learning from an Evolutionary Perspective". Anthropology and Education Quarterly. 13 (2): 133–148. doi:10.1525/aeq.1982.13.2.05x1830j. JSTOR 3216627. 
 179. ^ Byers, John A.; Bekoff, Marc (1998). Animal Play: Evolutionary, Comparative, and Ecological Perspectives. Cambridge, England: Cambridge University Press. p. 135. ISBN 0-521-58656-9. 
 180. ^ Hall, Sarah L. (2002). "Object Play in Adult Domestic Cats: The Roles of Habituation and Disinhibition". Applied Animal Behaviour Science. 79 (3): 263–271. doi:10.1016/S0168-1591(02)00153-3. 
 181. ^ Hall, Sarah L. (June 1998). "The Influence of Hunger on Object Play by Adult Domestic Cats". Applied Animal Behaviour Science. 58 (1–2): 143–150. doi:10.1016/S0168-1591(97)00136-6. 
 182. ^ MacPhail, Catriona (November 2002). "Gastrointestinal obstruction". Clinical Techniques in Small Animal Practice. 17 (4): 178–183. doi:10.1053/svms.2002.36606. PMID 12587284. 
 183. ^ "Fat Indoor Cats Need Exercise". Pocono Record. 10 December 2006.  This tertiary source reuses information from other sources but does not name them.
 184. ^ "Laser Standards and Classifications"
 185. ^ "A Review of illegal laser pointers on Amazon.com"
 186. ^ "Cats can get frustrated from lasers"
 187. ^ a b c d e "Prolific Cats: The Estrous Cycle" (PDF). Veterinary Learning Systems. Archived from the original (PDF) on 9 December 2016. Retrieved 19 June 2009. 
 188. ^ Aronson, L. R.; Cooper, M. L. (1967). "Penile Spines of the Domestic Cat: Their Endocrine-behavior Relations" (PDF). Anat. Rec. 157 (1): 71–78. doi:10.1002/ar.1091570111. PMID 6030760. 
 189. ^ Wildt, D. E.; Seager, S. W.; Chakraborty, P. K. (1980). "Effect of Copulatory Stimuli on Incidence of Ovulation and on Serum Luteinizing Hormone in the Cat". Endocrinology. 107 (4): 1212–7. doi:10.1210/endo-107-4-1212. PMID 7190893. 
 190. ^ William F Swanson; Terri L Roth; David E. Wilt. "In Vivo Embryogenesis, Embryo Migration and Embryonic Mortality in the Domestic Cat" (PDF). Biology of Reproduction. 
 191. ^ "Cat Development – Embryology". Php.med.unsw.edu.au. 6 June 2013. Retrieved 22 September 2013. 
 192. ^ Tsutsui, T.; Stabenfeldt, G. H. (1993). "Biology of Ovarian Cycles, Pregnancy and pseudopregnancy in the Domestic Cat". J. Reprod. Fertil. Suppl. 47: 29–35. PMID 8229938. 
 193. ^ Behrend, Katrin; Wegler, Monika (1991). The Complete Book of Cat Care: How to Raise a Happy and Healthy Cat. translated from German by Elizabeth D. Crawford. Hauppauge, NY: Barron's Educational Series, Inc. p. 28. ISBN 0-8120-4613-7. 
 194. ^ Olson, P. N.; Kustritz, M. V.; Johnston, S. D. (2001). "Early-age Neutering of Dogs and Cats in the United States (A Review)". J. Reprod. Fertil. Suppl. 57: 223–232. PMID 11787153. 
 195. ^ Root Kustritz, Margaret V. (2007). "Determining the optimal age for gonadectomy of dogs and cats" (PDF). Journal of American Veterinary Medicine. 231 (11): 1665–1675. doi:10.2460/javma.231.11.1665. PMID 18052800. Archived from the original (PDF) on 13 July 2010. 
 196. ^ Chu, Karyen; Anderson, W. M.; Rieser, M. Y. (2009). "Population characteristics and neuter status of cats living in households in the United States". Journal of the American Veterinary Medical Association. 234 (8): 1023–1030. doi:10.2460/javma.234.8.1023. PMID 19366332. 
 197. ^ Randerson, James (6 January 2006). "From Lion to Moggie: How Cats Climbed their Family Tree". The Guardian. London. 
 198. ^ Say, Ludovic (2002). "Spatio-temporal variation in cat population density in a sub-Antarctic environment". Polar Biology. 25 (2): 90–95. doi:10.1007/s003000100316. 
 199. ^ Frenot, Y.; Chown, Steven L.; Whinam, Jennie; Selkirk, Patricia M.; Convey, Peter; Skotnicki, Mary; Bergstrom, Dana M. (2005). "Biological Invasions in the Antarctic: Extent, Impacts and Implications". Biological Reviews. 80 (1): 45–72. doi:10.1017/S1464793104006542. 
 200. ^ "Ecology of Felis catus". Global Invasive Species Database. Invasive Species Specialist Group. 2006. Retrieved 31 August 2009. 
 201. ^ a b Nogales, M.; Martin, A.; Tershy, B. R.; Donlan, C. J.; Veitch, D.; Uerta, N.; Wood, B.; Alonso, J. (2004). "A Review of Feral Cat Eradication on Islands". Conservation Biology. 18 (2): 310–319. doi:10.1111/j.1523-1739.2004.00442.x. 
 202. ^ "100 of the World's Worst Invasive Alien Species: A Selection from the Global Invasive Species Database" (PDF). The Invasive Species Specialist Group. 2000. Archived from the original (PDF) on 27 September 2007. Retrieved 31 August 2009. 
 203. ^ a b "What is the difference between a stray cat and a feral cat?". Humane Society of the United States. Archived from the original on 1 May 2008. 
 204. ^ "Torre Argentina cat shelter.". Retrieved 17 June 2009. 
 205. ^ Rowan, Andrew N.; Deborah J. Salem (November 2003). "4". The State of the Animals II: 2003 (PDF). Humane Society Press. ISBN 0-9658942-7-4. Archived from the original (PDF) on 10 November 2006. 
 206. ^ Robertson, I. D. (1998). "Survey of Predation by Domestic Cats". Aust. Vet. J. 76 (8): 551–554. doi:10.1111/j.1751-0813.1998.tb10214.x. PMID 9741724. 
 207. ^ Beckerman, A. P.; Boots, M.; Gaston, K. J. (2007). "Urban Bird Declines and the Fear of Cats" (PDF). Animal Conservation. 10 (3): 320–325. doi:10.1111/j.1469-1795.2007.00115.x. 
 208. ^ Courchamp, F.; Chapuis, J. L.; Pascal, M. (2003). "Mammal Invaders on Islands: Impact, Control and Control Impact". Biol Rev Camb Philos Soc. 78 (3): 347–383. doi:10.1017/S1464793102006061. PMID 14558589. 
 209. ^ Rayner, M. J.; Hauber, M. E.; Imber, M. J.; Stamp, R. K.; Clout, M. N. (2007). "Spatial Heterogeneity of Mesopredator Release within an Oceanic Island System". Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America. 104 (52): 20862–20865. Bibcode:2007PNAS..10420862R. doi:10.1073/pnas.0707414105. PMC 2409232Freely accessible. PMID 18083843. 
 210. ^ Chris R. Dickman (1996). "Overview of the Impacts of Feral Cats on Australian Native Fauna" (PDF). Australian Department of the Environment, Water, Heritage and the Arts. Archived from the original (PDF) on 13 September 2007. Retrieved 28 August 2009. 
 211. ^ James H, Acharya AB, Taylor JA, Freak MJ (2002). "A case of bitten Bettongs". J Forensic Odontostomatol. 20 (1): 10–2. PMID 12085522. 
 212. ^ Glen AS, Dickman CR (2005). "Complex interactions among mammalian carnivores in Australia, and their implications for wildlife management". Biol Rev Camb Philos Soc. 80 (3): 387–401. doi:10.1017/S1464793105006718. PMID 16094805. 
 213. ^ a b Liberg, O. (1982). "Food Habits and Prey Impact by Feral and House-based Domestic Cats in a Rural Area in Southern Sweden". Journal of Mammalogy. 65 (3): 424–432. doi:10.2307/1381089. JSTOR 1381089. 
 214. ^ a b May, R. (1988). "Control of Feline Delinquency". Nature. 332 (6163): 392–393. Bibcode:1988Natur.332..392M. doi:10.1038/332392a0. 
 215. ^ "You thought watching cat videos was harmless fun? Think AGAIN.". Retrieved 9 September 2014. 
 216. ^ Chucher, P. B.; Lawton, J. H. (1987). "Predation by Domestic Cats in an English village". Journal of Zoology, London. 212 (3): 439–455. doi:10.1111/j.1469-7998.1987.tb02915.x. 
 217. ^ a b Mead, C. J. (1982). "Ringed birds killed by cats". Mammal Review. 12 (4): 183–186. doi:10.1111/j.1365-2907.1982.tb00014.x. 
 218. ^ Crooks, Kevin R.; Soul, Michael E. (1999). "Mesopredator Release and Avifaunal Extinctions in a Fragmented System" (PDF). Nature. 400 (6744): 563–566. Bibcode:1999Natur.400..563C. doi:10.1038/23028. 
 219. ^ Fitzgerald, M. B.; Turner, Dennis C. "Hunting Behaviour of Domestic Cats and Their Impact on Prey Populations". In Turner & Bateson. The Domestic Cat: The Biology of its Behaviour. pp. 151–175. 
 220. ^ Courchamp, F.; Langlais, M.; Sugihara, G. (1999). "Cats protecting birds: modelling the mesopredator release effect". Journal of Animal Ecology. 68 (2): 282–292. doi:10.1046/j.1365-2656.1999.00285.x. 
 221. ^ Stattersfield, A. J.; Crosby, M. J.; Long, A. J.; Wege, D. C. (1998). Endemic Bird Areas of the World: Priorities for Biodiversity Conservation. "BirdLife Conservation Series" No. 7. Cambridge, England: Burlington Press. ISBN 0-946888-33-7. 
 222. ^ Williams, A. J. (1984). Status and Conservation of Seabirds at some Islands in the African Sector of the Southern Ocean. In: Status and Conservation of the World's Seabirds, ed Croxall, J. P., Evans, P. G. H. & Schreiber, R. W. International Council for Bird Preservation. Cambridge. pp. 627–635. 
 223. ^ Falla, R. A. (1955). New Zealand Bird Life Past and Present. Stiles. [page needed]
 224. ^ Galbreath, R.; Brown, D. (2004). "The Tale of the Lighthouse-keeper's Cat: Discovery and Extinction of the Stephens Island Wren (Traversia lyalli)" (PDF). Notornis. 51: 193–200. Archived from the original (PDF) on 17 October 2008. Retrieved 14 December 2011. 
 225. ^ a b Dowding, J. E.; Murphy, E. C. (2001). "The Impact of Predation be Introduced Mammals on Endemic Shorebirds in New Zealand: A Conservation Perspective". Biological Conservation. 99: 47–64. doi:10.1016/S0006-3207(00)00187-7. 
 226. ^ Whiting, M. F.; Bradler,, S.; Maxwell,, T. (2003). "Loss and Recovery of Wings in Stick Insects". Nature. 421 (6920): 264–267. Bibcode:2003Natur.421..264W. doi:10.1038/nature01313. PMID 12529642. 
 227. ^ World Conservation Monitoring Centre (1992). Brian Groombridge, ed. Global Biodiversity: Status of the Earth's Living Resources. Chapman & Hall. ISBN 0-412-47240-6. 
 228. ^ Steadman, D. W.; Martin, P. S. (2003). "The Late Quaternary Extinction and Future Resurrection of Birds on Pacific Islands". Earth Science Reviews. 61: 133–147. Bibcode:2003ESRv...61..133S. doi:10.1016/S0012-8252(02)00116-2. 
 229. ^ Abby Ellin (5 October 2008). "More Men Are Unabashedly Embracing Their Love of Cats". New York Times. Retrieved 30 August 2009. 
 230. ^ Jones, Jeffrey M. (30 November 2007). "Companionship and Love of Animals Drive Pet Ownership". Gallup, Inc. Retrieved 30 August 2009. 
 231. ^ "What Is That They're Wearing?" (PDF). Humane Society of the United States. Archived from the original (PDF) on 1 December 2006. Retrieved 22 October 2009. 
 232. ^ A Primer on Animal Rights: Leading Experts Write about Animal Cruelty and Exploitation, Kim W. Stallwood, Lantern Books, 2002
 233. ^ "Japan: Finale for the world's most elegant use of a dead cat". 15 November 1997. 
 234. ^ "EU proposes cat and dog fur ban". BBC News. 20 November 2006. Retrieved 22 October 2009. 
 235. ^ Ikuma, Carly (27 June 2007). "EU Announces Strict Ban on Dog and Cat Fur Imports and Exports". HSUS.org. Humane Society International. Archived from the original on 17 February 2009. Retrieved 14 December 2011. 
 236. ^ Witchcraft and Magic in Europe, Volume 3: The Middle Ages. Karen Jolly, A&C Black, 2002
 237. ^ Paterson, Tony (25 April 2008). "Switzerland Finds a Way to Skin a Cat for the Fur Trade and High Fashion". The Independent. London, England. Retrieved 23 October 2009. 
 238. ^ "Humane society launches national cat census". CBC News. Retrieved 18 September 2012. 
 239. ^ "Cats Be". Retrieved 18 September 2012. 
 240. ^ "The Supreme Cat Census". Retrieved 18 September 2012. 
 241. ^ "About Pets". IFAH Europe. Retrieved 3 October 2014. 
 242. ^ Legay JM (1986). "Sur une tentative d'estimation du nombre total de chats domestiques dans le monde" [Tentative estimation of the total number of domestic cats in the world]. Comptes Rendus De l'Académie Des Sciences. Série III, Sciences De La Vie (in French). 303 (17): 709–12. PMID 3101986. INIST:7950138. 
 243. ^ "Cats: most interesting facts about common domestic pets". Pravda.ru. Retrieved 3 October 2014. 
 244. ^ "Study Traces Cat's Ancestry to Middle East". The New York Times. Retrieved 3 October 2014. 
 245. ^ Stanley D. Gehrt; Seth P. D. Riley; Brian L. Cypher (12 March 2010). Urban Carnivores: Ecology, Conflict, and Conservation. JHU Press. Retrieved 3 October 2014. 
 246. ^ Irene Rochlitz (17 April 2007). The Welfare of Cats. Springer Science & Business Media. Retrieved 3 October 2014. 
 247. ^ a b "Cats". Ohio Department of Health. 21 January 2015. Retrieved 26 November 2016. 
 248. ^ Chomel, Bruno (2014). "Emerging and Re-Emerging Zoonoses of Dogs and Cats". Animals. 4 (3): 434–445. doi:10.3390/ani4030434. ISSN 2076-2615. PMC 4494318Freely accessible. PMID 26480316. 
 249. ^ Stull, J. W.; Brophy, J.; Weese, J. S. (2015). "Reducing the risk of pet-associated zoonotic infections". Canadian Medical Association Journal. 187 (10): 736–743. doi:10.1503/cmaj.141020. ISSN 0820-3946. PMC 4500695Freely accessible. PMID 25897046. 
 250. ^ Muir, Hazel (8 April 2004). "Ancient Remains Could Be Oldest Pet Cat". New Scientist. Retrieved 23 November 2007. 
 251. ^ Walton, Marsha (9 April 2004). "Ancient Burial Looks Like Human and Pet Cat". CNN. Retrieved 23 November 2007. 
 252. ^ Driscoll CA, Menotti-Raymond M, Roca AL (2007). "The Near Eastern origin of cat domestication". Science. 317 (5837): 519–23. Bibcode:2007Sci...317..519D. doi:10.1126/science.1139518. PMID 17600185. 
 253. ^ "Gatos fueron domesticados en China hace 5.300 años". La Nación (in Spanish). Retrieved 9 September 2014. 
 254. ^ a b c Mason, I. L. (1984). Evolution of Domesticated Animals. Prentice Hall Press. ISBN 0-582-46046-8. 
 255. ^ Veyne, Paul (2002) [1987]. "The Household and Its Freed Slaves". The Roman Empire. Arthur Goldhammer (Trans.) (3rd ed.). Cambridge, Massachusetts: Harvard College. p. 81. ISBN 0-674-77771-9. 
 256. ^ Alan Pate (2008). "Maneki Neko: Feline Fact & Fiction". Daruma Magazine. Amagasaki, Japan: Takeguchi Momoko. Archived from the original on 30 December 2012. Retrieved 30 December 2012. 
 257. ^ Geyer, Georgie Anne (2004). When Cats Reigned Like Kings: On the Trail of the Sacred Cats. Kansas City, Missouri: Andrews McMeel. ISBN 0-7407-4697-9. 
 258. ^ Minou Reeves (2000). Muhammad in Europe. New York University (NYU) Press. p. 52. ISBN 0-8147-7533-0. 
 259. ^ Al-Thahabi, Shamsuddin. "Biography of al-Rifai". سير أعلام النبلاء (in Arabic). Retrieved 11 November 2014. 
 260. ^ Faulkes, Anthony (1995). Edda. p. 24. ISBN 0-460-87616-3. 
 261. ^ "Are Black Cats Really Bad Luck? [Hoax]". SocialNewsDaily. Retrieved 19 December 2015. 
 262. ^ Davies, Norman (1996). Europe: a History. Oxford University Press. p. 543. ISBN 0-198-20171-0. 
 263. ^ Frazer, Sir James George. The Golden Bough, (1922). Online version.
 264. ^ Nora Sugobono (7 March 2010). "Las vidas del gato" (in Spanish). El Comercio. Archived from the original on 27 January 2012. Retrieved 19 March 2010. 
 265. ^ "Qual é a origem da lenda de que os gatos teriam sete vidas?". Mundo Estranho. Editora Abril. Retrieved 15 November 2015. 
 266. ^ Tim Dowling (19 March 2010). "Tall tails: Pet myths busted". The Guardian. UK. Retrieved 18 March 2010. 
 267. ^ ASPCA (30 June 2005). "The ASPCA Warns About High-Rise Falls by Cats". New York: About.com. Retrieved 26 April 2012. 

External links

Listen to this article (3 parts) · (info)
Part 1 • Part 2 • Part 3
This audio file was created from a revision of the "Cat" article dated 2007-05-13, and does not reflect subsequent edits to the article. (Audio help)