گاومیش

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
گاومیش
BUFFALO159.JPG
یک گاومیش در تایلند
وضعیت بقا
اهلی‌شده
آرایه‌شناسی (زیست‌شناسی)
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پستانداران
راسته: جفت‌سمان
تیره: گاوسانان
زیرخانواده: گاویان

گاومیش (Bubalus bubalis) پستانداری از خانواده گاویان است.

طبق آمار فائو در سال ۲۰۰۰ تعداد گاومیش جهان ۱۵۸ میلیون راس بود که حدود ۱۵۳ میلیون آن در قاره آسیا و بقیه در سایر نقاط دنیا زندگی می‌کنند. گاومیش در بسیاری از کشورهای جهان یافت می‌شود ولی مهم‌ترین محل پرورش آن قاره آسیا و بخصوص شبه قاره هند است. گاومیش در اقتصاد بسیاری از کشورها جایگاه ویژه‌ای دارد و تعداد و پراکندگی جغرافیایی آن هر سال در حال افزایش است از این حیوان برای شخم زدن مزارع بارکشی حمل و نقل کارهایی مانند آن استفاده می‌شود. در ایتالیا بیش از ۱۰۰ هزار گاومیش شیرده وجود دارد که در مجتمع‌های صنعتی نگه‌داری می‌شود. پنیر موزارلا از شیر این حیوان تهیه می‌شود.

طبق آمار سال ۱۳۸۸ جمعیت گاومیش در ایران ۴۵۹ هزار راس بوده‌است. (برآورد جهت گاومیش ایران سال ۱۳۸۸)[۱]

طبقه‌بندی گاومیش براساس محیط زیست[ویرایش]

الف) گاومیش باتلاقی

دارای قدرت و توان بیشتری برای تحمل شرایط سخت می‌باشد علاقه زیادی به آب تنی و توقف در آب دارد و آب گل‌آلود را ترجیح می‌دهند.

در این تیپ وزن بدن به‌طور متوسط در ماده ۴۰۰ و در جنس نر به ۵۰۰ کیلوگرم یا بیشتر می‌رسد. از نظر ژنتیکی گاومیش‌های این تیپ ۴۸ کروموزونی (۴۸ = n2) هستند رنگ اغلب سیاه است و نوار کم رنگی در ناحیه گردن بالای سینه دارد ولی رنگ قهوه‌ای هم دیده می‌شود.

ب) گاومیش رودخانه‌ای

این گروه از گاومیش‌ها آب‌تنی در آب‌های جاری و شفاف را دوست دارند و بیشتر در خاورمیانه پرورش داده می‌شوند. رنگ غالباً سیاه گاهی همراه با لکه‌های سفید در نقاط گوناگون بدن، در این تیپ رنگ خاکستری و قهوه‌ای و بندرت سفید هم دیده می‌شود. وزن در جنس نر ۳۰۰ تا۷۰۰ کیلوگرم و در جنس ماده ۲۵۰ تا ۶۵۰ است.

کالبدشناسی گاومیش[ویرایش]

۱- دستگاه گوارشی

گاومیش نیز مانند گاو چهار معده‌ای و نشخوار‌کننده‌است. ساختمان دستگاه گوارشی آن به جز در قسمت زبان و کبد به گاو شبیه‌است. زبان گاو میش کوتاه‌تر و پهن تر و پرزهای روی زبان نیز کوتاه‌تر و نرم تر است در نتیجه زبان گاومیش هنگام لمس کردن صاف تر و نرم تر احساس می‌شود. کبد گاومیش بزرگ‌تر، گردتر، ضخیم‌تر از کبد گاو و لب پایینی آن مانند کبد گوسفند هرمی شکل است.

با آنکه دستگاه گوارشی گاومیش و گاو تقریباً شبیه‌است دستگاه گوارشی گاومیش از نظر فیزیولوژیکی کارآمدتر است زیرا حجم و چین خوردگی‌های آن بیشتر از گاو است.

بررسی‌ها نشان داده‌است تعداد و تراکم پزرهای شکمبه نگاری در گاومیش بیش از گاو است و نوع و تعداد میکروارگانیزم‌های موجود در شکمبه این حیوان با گاو تفاوت دارد و به همین دلیل گاومیش غذاهای فیبری را بهتر هضم می‌کند.

۲ـ دستگاه تولید مثل

اندام‌های تولید مثل در گاومیش نر شبیه گاو نر است با این تفاوت که کیسه بیضه و بیضه‌ها و gland penis گاومیش از گاو بسیار کوچک‌تر است. تعداد کوتیلدون‌های رحم گاومیش کمتر ولی رحم بزرگ‌تر است و قوام بیشتری دارد.

خصوصیات دیگر[ویرایش]

ضخامت پوست گاومیش دو برابر پوست گاو است و با افزایش سن بر ضخامت پوست افزوده می‌شود.

فیزیولوژی تولید مثلی[ویرایش]

الف ـ بلوغ جنسی در گاومیش نر و ماده بر اساس نژاد و نوع مدیریت ۲ تا ۳ سال است.

ب ـ سیکل جنسی ۱۹ تا ۲۸ روز با طول مدت حدود یک روز است.

دوره آبستنی[ویرایش]

دوره آبستنی در گاومیش باتلاقی ۳۲۵ تا ۳۳۰ روز و در گاومیش رودخانه‌ای ۳۰۰ تا۳۲۰ روز است. فاصله مطلوب بین دو زایمان متوالی ۱۲ تا ۱۳ ماه است. دوره شیردهی گاومیش در حدود ۳۰۰ روز است.

مراحل زایمان[ویرایش]

زایمان در گاومیش کاملاً شبیه زایمان گاو است با این تفاوت که در ۹۰ درصد از موارد زایمان در گاومیش به صورت ایستاده‌است.

ویژگی‌های تولید مثلی در گاومیش نر[ویرایش]

گاومیش نر در دو سالگی آماده جفتگیری است و تا ۶ ـ۷ سال می‌تواند از آن بهره گرفت.

تلقیح مصنوعی[ویرایش]

امروزه تلقیح مصنوعی در گاومیش به‌طور گسترده‌ای استفاده می‌شود بخصوص در مراکز صنعتی. آمیزش گاو و گاومیش به دلیل ژنتیکی امکان پذیر نیست زیرا گاومیش ۴۸ تا ۵۰ کروموزومی است درصورتی که گاو ۶۰ کروموزوم دارد.

سازگاری گاومیش[ویرایش]

بیشتر جمعیت گاومیش‌های دنیا در آب و هوای گرمسیری و نیمه گرمسیری متمرکز شده‌اند و تعداد کمی از آن‌ها در آب و هوای سرد آسیا و اروپا زندگی می‌کنند. مطالعات تازه‌تر حاکی از آن است که به رغم سازش و عادت پذیری این حیوانات با آب و هوای گرمسیری و نیمه گرمسیری به خوبی خود را با مناطق سرد آسیا و اروپا سازگار می‌کند.

ویژگی‌های رفتاری و جایگاه پرورش گاومیش[ویرایش]

گاومیش علاقه زیادی به آب‌تنی در استخر، رودخانه و گودالهای آب دارد و معمولاً پس از مدتی چرا خود را به آب می‌رساند و در آن غوطه ور می‌شود.

گاومیش برای فرار از حشرات موذی نیز به آب پناه می‌برد و با آغشته کردن سطح بدن به گل و لای خود را از آسیب آفتاب و حشرات گزنده در امان نگه می‌دارد. محققان بر این باورند که در صورتی که دام به طریقی خنک شود آب‌تنی کردن برای آن ضرورت حیاتی ندارد.

تحمل گاومیش در برابر گرمای شدید و نور مستقیم آفتاب کم است و تابش مستقیم خورشید آن‌ها را کاملاً آشفته و پریشان می‌کند. تغییرات شدید و ناگهانی دمای محیط نیز بر حیوان آثار ناگواری دارد و ممکن است به بیماری پنومونی (ذات الریه) و حتی مرگ منجر شود. بنابراین هنگام طراحی نگهداری گاومیش باید بر این موضوع توجه کرد و از هر راهی که امکان دارد از تغییر شدید آب و هوای محیط بر حیوان جلوگیری کرد تا به تدریج با هوای جدید سازگار شود.

گاومیش با گاو در چرا رقیب نمی‌باشد چون گاو انتخابی عمل می‌کند در صورتی که گاومیش همه نوع علفی را می‌خورد. پس این دو نوع دام تکمیل‌کننده هم هستند گاومیش حیوانی پر خور است و مناطق نیمه گرمسیری و مرطوب برایش مناسب است.

خلق و خو و رفتار گاومیش[ویرایش]

با آن که ظاهر گاومیش خشن و زمخت است خوی بسیار آرامی دارد و براحتی می‌توان آن را کنترل کرد. گاومیش نسبت به رنگ قرمز حساسیت دارد و معمولاً به دوشش یک نفر عادت می‌کند.

گاومیش نر بالغ بسیار شرور و خطرناک است و کنترل آن سخت و غالباً غیرممکن است که برای مهار کردن آن را اخته می‌کنند یا با قرار دادن حلقه در بینی مهار می‌کنند.

گاومیش بر خلاف گاو توانایی لگدپرانی به طرفین را ندارد و همچنین مانند گاو به آسانی آشفته یا پریشان نمی‌گردد. طبیعت آرام تحمل و پایداری گاومیش در انجام دادن کارهای سنگین این حیوان را به کلید و راهگشای اقتصادی روستایی کشورهای آسیایی تبدیل کرده‌است.

گاومیش بطور متوسط روزانه ۵/۶ لیتر شیر تولید می‌کند در حال حاضر رکوردهای شیر گاومیش‌های ایران در مرکز اصلاح نژاد دام کشور در کرج متوسط تولید kg ۱۲۰۰ در یک دوره شیر دهی ۲۰۰ روز را نشان می‌دهد.

تغذیه گاومیش[ویرایش]

یکی از صفات بارز و برجسته گاومیش تغذیه آن از علوفه خشبی و به مقدار زیاد است و از این نظر بر گاو برتری دارد زیرا اولاً دستگاه گوارشی گاومیش از گاو حجیم‌تر و ثانیاً چین خوردگی‌های آن بیشتر است. ثالثاً میکروارگانیسمهای شکمبه گاومیش از لحاظ تعداد و تنوع از گاو گسترده ترند.

با توجه به آن که گاومیش را هم بصورت سنتی و هم صنعتی نگهداری می‌کنند سیستم‌های متفاوتی برای تغذیه به آن‌ها طراحی شده که عبارت‌اند از:

۱ ـ سیستم تغذیه گسترده

در این سیستم گاومیش در مزارع مرتفع باتلاق مرداب و... تغذیه می‌کند معمولاً خود به دنبال غذا می‌رود در صورتی که مراتع خوب و سرسبز باشد در عرض دو تا چهار ساعت چریدن شکمبه خود را پر می‌کند.

۲ ـ سیستم تغذیه متمرکز

در این سیستم تغذیه دام در محوطه دامداری صورت می‌گیرد و در جایی کاربرد دارد که مزرعه، مرتع یا چراگاه در دسترس نباشد.

۳ـ سیستم تغذیه نیمه متمرکز

این سیستم آمیزه‌ای از دو سیستم قبلی می‌باشد و مهم‌ترین خوراک دام علوفه باقی‌مانده مزارع است که با مقادیر متفاوتی از غلات و دانه‌های روغنی تکمیل شده‌است.

انواع فراورده‌های گاومیش[ویرایش]

شیر: گاومیش حدود ۶/۵٪ از کل شیر جهان را تأمین می‌کند. شیر گاومیش از نظر چربی از شیر گاو غنی‌تر و دارای ماده خشک کمتر و بین میزان درصد لاکتوز با شیر گاو متفاوت زیادی نسبت املاح شیر گاومیش و پروتئین شیر گاومیش از شیر گاو بیشتر است.

گوشت: درصد گوشت و لاشه گاومیش به علت داشتن شکمبه حجیم و بزرگ، سر توپر و سنگین، درصد استخوان بیشتر، درصد چربی بیشتر در لاشه و کپل نسبتاً کم رشد و ضعیف و پوست ضخیم کمتر از درصد گوشت و لاشه گاو گوشتی است.

پوست: گاومیش پوستی ضخیم دارد برای تهیه دستکش چرمی ضخیم و تسمه‌های چرمی، زیره کفش، زین اسب و چرم ضد آب استفاده می‌شود.

ضخامت موی گاومیش دو برابر گاو است و برای تهیه برس و قلم مو استفاده می‌شود.

تراکم مو در گاومیش نسبت به گاو کمتر است و با افزایش سن تراکم آن کمتر نیز می‌شود.

شاخ: برای تهیه دکمه شانه، دسته چاقو و چتر و عصا، آلات موسیقی و وسایل تزئینی استفاده می‌شود. در هندوستان در صنایع دستی استفاده می‌شود.

فضولات: کود گاومیش از بهترین کودها برای حاصل‌خیزی زمین‌های زراعی و به ویژه پرورش قارچ است. در برخی روستاها از فضولات گاومیش برای تولید گرما به عنوان ماده سوختی استفاده می‌شود.

نیروی کار: در بسیاری از نقاط دنیا ماشین جای گزین خوبی برای دام نیست و حتی غیر اقتصادی است و در این صورت گاومیش برای شخم‌زنی و باربری استفاده می‌شود.

مهم‌ترین بیماری‌های گاومیش[ویرایش]

تب برفکی ـ طاعون ـ شاربن علامتی ـ سل ـ بروسلوز ـ آبله ـ اسهال ویروسی گاو فاسیولوز ـ ننیازین ـ سارکوسیت ـ تیلریوز ـ بابزیوز ـ کوکسیدیوز و بیماری‌های انگلی ناشی از بند پایان مانند جرب ـ کنه ـ شپش ـ ورم پستان و غیره

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

Water buffalo
Water buffaloes in Wuyishan Wufu 2012.08.24 15-46-30.jpg
Female water buffalo and calf
Domesticated
Scientific classification e
Kingdom: Animalia
Phylum: Chordata
Class: Mammalia
Order: Artiodactyla
Family: Bovidae
Subfamily: Bovinae
Genus: Bubalus
Species: B. bubalis
Binomial name
Bubalus bubalis
2004buffalo.PNG
Global distribution of buffalo in 2004
Synonyms

Bos bubalis Linnaeus, 1758

The water buffalo (Bubalus bubalis) or domestic Asian water buffalo is a large bovid originating in South Asia, Southeast Asia, and China. Today, it is also found in Europe, Australia, North America, South America and some African countries.[1] The wild water buffalo (Bubalus arnee) native to Southeast Asia is considered a different species, but most likely represents the ancestor of the domestic water buffalo.[2]

Two extant types of domestic water buffalo are recognized based on morphological and behavioural criteria – the river buffalo of South Asia and further west to the Balkans, Egypt, and Italy, and the swamp buffalo, found from Assam in the west through Southeast Asia to the Yangtze valley of China in the east.[1][3] The origins of the domestic water buffalo types are debated, although results of a phylogenetic study indicate that the swamp type may have originated in China and was domesticated about 4,000 years ago, while the river type may have originated in India and was domesticated about 5,000 years ago.[4] Water buffalo were traded from the Indus Valley Civilisation to Mesopotamia, in modern Iraq, 2500 BC by the Meluhhas.[5] The seal of a scribe employed by an Akkadian king shows the sacrifice of water buffalo.[6]

At least 130 million domestic water buffalo exist, and more people depend on them than on any other domestic animal.[7] They are especially suitable for tilling rice fields, and their milk is richer in fat and protein than that of dairy cattle. The large feral population of northern Australia became established in the late 19th century, and smaller feral herds are in New Guinea, Tunisia, and northeastern Argentina.[1] Feral herds are also present in New Britain, Australia[8], New Ireland, Irian Jaya, Papua New Guinea, Colombia, Guyana, Suriname, Brazil, and Uruguay.[9]

Characteristics

Water buffalo skull.
A water buffalo in Thailand
An albino swamp buffalo in Chiang Mai province, Thailand

The skin of river buffalo is black, but some specimens may have dark, slate-coloured skin. Swamp buffalo have a grey skin at birth, but become slate blue later. Albinoids are present in some populations. River buffalo have comparatively longer faces, smaller girths, and bigger limbs than swamp buffalo. Their dorsal ridges extend further back and taper off more gradually. Their horns grow downward and backward, then curve upward in a spiral. Swamp buffalo are heavy-bodied and stockily built; the body is short and the belly large. The forehead is flat, the eyes prominent, the face short, and the muzzle wide. The neck is comparatively long, and the withers and croup are prominent. A dorsal ridge extends backward and ends abruptly just before the end of the chest. Their horns grow outward, and curve in a semicircle, but always remain more or less on the plane of the forehead. The tail is short, reaching only to the hocks. Height at withers is 129–133 cm (51–52 in) for males, and 120–127 cm (47–50 in) for females. They range in weight from 300–550 kg (660–1,210 lb), but weights of over 1,000 kg (2,200 lb) have also been observed.[1]

Tedong bonga is a black pied buffalo featuring a unique black and white colouration that is favoured by the Toraja of Sulawesi.[10]

The swamp buffalo has 48 chromosomes; the river buffalo has 50 chromosomes. The two types do not readily interbreed, but fertile offspring can occur. Buffalo-cattle hybrids have not been observed to occur, but the embryos of such hybrids reach maturity in laboratory experiments, albeit at lower rates than non-hybrids.[11]

The rumen of the water buffalo has important differences from that of other ruminants.[12] It contains a larger population of bacteria, particularly the cellulolytic bacteria, lower protozoa, and higher fungi zoospores. In addition, higher rumen ammonia nitrogen (NH4-N) and higher pH have been found as compared to those in cattle.[13]

Ecology and behavior

Water buffalo enjoy being in water.
Water buffalo wallowing in mud

River buffalo prefer deep water. Swamp buffalo prefer to wallow in mudholes which they make with their horns. During wallowing, they acquire a thick coating of mud.[1] Both are well adapted to a hot and humid climate with temperatures ranging from 0 °C (32 °F) in the winter to 30 °C (86 °F) and greater in the summer. Water availability is important in hot climates, since they need wallows, rivers, or splashing water to assist in thermoregulation. Some breeds are adapted to saline seaside shores and saline sandy terrain.[14]

Diet

Water buffalo thrive on many aquatic plants and during floods, will graze submerged, raising their heads above the water and carrying quantities of edible plants. They eat reeds, Arundo donax, a kind of Cyperaceae, Eichhornia crassipes, and Juncaceae. Some of these plants are of great value to local peoples. Others, such as E. crassipes, are a major problem in some tropical valleys and water buffalo may help to keep waterways clear.

Green fodders are used widely for intensive milk production and for fattening. Many fodder crops are conserved as hay, chaffed, or pulped. Fodders include alfalfa, the leaves, stems or trimmings of banana, cassava, Mangelwurzel, esparto, Leucaena leucocephala and kenaf, maize, oats, Pandanus, peanut, sorghum, soybean, sugarcane, bagasse, and turnips. Citrus pulp and pineapple wastes have been fed safely to buffalo. In Egypt, whole sun-dried dates are fed to milk buffalo up to 25% of the standard feed mixture.[1]

Reproduction

A water buffalo calf in India

Swamp buffalo generally become reproductive at an older age than river breeds. Young males in Egypt, India, and Pakistan are first mated at about 3.0–3.5 years of age, but in Italy they may be used as early as 2 years of age. Successful mating behaviour may continue until the animal is 12 years or even older. A good river male can impregnate 100 females in a year. A strong seasonal influence on mating occurs. Heat stress reduces libido.[1]

Although buffalo are polyoestrous, their reproductive efficiency shows wide variation throughout the year. Buffalo cows exhibit a distinct seasonal change in displaying oestrus, conception rate, and calving rate.[15] The age at first oestrus of heifers varies between breeds from 13–33 months, but mating at the first oestrus is often infertile and usually deferred until they are 3 years old. Gestation lasts from 281–334 days, but most reports give a range between 300 and 320 days. Swamp buffalo carry their calves for one or two weeks longer than river buffalo. It is not rare to find buffalo that continue to work well at the age of 30, and instances of a working life of 40 years are recorded.[1]

Taxonomic history

Water buffalo

Carl Linnaeus first described the genus Bos and the water buffalo under the binomial Bos bubalis in 1758; the species was known to occur in Asia and was held as a domestic form in Italy.[16] Ellerman and Morrison-Scott treated the wild and domestic forms of the water buffalo as conspecifics,[17] whereas others treated them as different species.[18] The nomenclatorial treatment of wild and domestic forms has been inconsistent and varies between authors and even within the works of single authors.[19]

In March 2003, the International Commission on Zoological Nomenclature achieved consistency in the naming of wild and domestic water buffalo by ruling that the scientific name Bubalus arnee is valid for the wild form.[20] B. bubalis continues to be valid for the domestic form and applies also to feral populations.[21]

Domestication and breeding

Murrah buffalo at the Philippine Carabao Center

Water buffalo were domesticated in Indian subcontinent about 5000 years ago, and in China about 4000 years ago. Two types are recognized, based on morphological and behavioural criteria – the river buffalo of the Indian subcontinent and further west to the Balkans and Italy, and the swamp buffalo, found from Assam in the west through Southeast Asia to the Yangtze valley of China in the east.[3] The present-day river buffalo is the result of complex domestication processes involving more than one maternal lineage and a significant maternal gene flow from wild populations after the initial domestication events.[22] Twenty-two breeds of the river type water buffalo are known, including Murrah, NiliRavi, Surti, Jafarabadi, Anatolian, Mediterranean, and Egyptian buffalo.[23] China has a huge variety of buffalo genetic resources, comprising 16 local swamp buffalo breeds in various regions.[14]

Results of mitochondrial DNA analyses indicate that the two types were domesticated independently.[24] Sequencing of cytochrome b genes of Bubalus species implies that the domestic buffalo originated from at least two populations, and that the river and the swamp types have differentiated at the full species level. The genetic distance between the two types is so large that a divergence time of about 1.7 million years has been suggested. The swamp type was noticed to have the closest relationship with the tamaraw.[25]

Distribution of populations

Carabao buffalo in the Philippines

By 2011, the global water buffalo population was about 172 million head.[26]

In Asia

Carabao cart in the Philippines in 1899

More than 95.8% of the world population of water buffalo are kept in Asia, including both river and swamp types.[14] The water buffalo population in India numbered over 97.9 million head in 2003, representing 56.5% of the world population. They are primarily of the river type, with 10 well-defined breeds comprising Badhawari, Murrah, Nili-Ravi, Jafarabadi, Marathwada, Mehsana, Nagpuri, Pandharpuri, Toda, and Surti. Swamp buffalo occur only in small areas in north-eastern India and are not distinguished into breeds.[27]

In 2003, the second-largest population lived in China, with 22.76 million head, all of the swamp type with breeds kept only in the lowlands, and other breeds kept only in the mountains; as of 2003, 3.2 million swamp-type carabao buffalo were in the Philippines, nearly three million swamp buffalo were in Vietnam, and 772,764 buffalo were in Bangladesh. About 750,000 head were estimated in Sri Lanka in 1997.[14] In Japan, water buffalo is domestic animal throughout the Ryukyuan islands or Okinawa prefecture. It was also recorded that 889,246 buffalo were in Nepal.[citation needed]

The water buffalo is the main dairy animal in Pakistan, with 23.47 million head in 2010.[28] Of these, 76% are kept in the Punjab. The rest of them are mostly in the province of Sindh. Breeds used are NiliRavi, Kundi, and Azi Kheli.[29] Karachi has the largest population of water buffalos for an area where fodder is not grown, consisting of 350,000 head kept mainly for milking.[citation needed]

In Thailand, the number of water buffalo dropped from more than 3 million head in 1996 to less than 1.24 million head in 2011.[30] Slightly over 75% of them are kept in the country's northeastern region. The statistics also indicate that by the beginning of 2012, less than one million were in the country, partly as a result of illegal shipments to neighboring countries where sales prices are higher than in Thailand.[citation needed]

Water buffalo are also present in the southern region of Iraq in the Mesopotamian Marshes. The draining of the Mesopotamian Marshes by Saddam Hussein was an attempt to punish the south for the 1991 uprisings in Iraq. After 2003 and the Firdos Square statue destruction, these lands were reflooded and a 2007 report on Maysan and Dhi Qar shows a steady increase in the number of water buffalo. The report puts the number at 40,008 head in those two provinces.[31]

In Europe and the Mediterranean

Water buffaloes in Lake Kerkini

Water buffalo were probably introduced to Europe from India or other eastern sources. In Italy, the Longobard King Agilulf is said to have received water buffalo in about the year 600. These were probably a present from the Khan of the Avars, a Turkic nomadic tribe that dwelt near the Danube River at the time. Sir H. Johnston knew of a herd of water buffalo presented by a King of Naples to the Bey of Tunis in the mid-19th century that had resumed the feral state in northern Tunis.[32]

European buffalo are all of the river type and considered to be of the same breed named Mediterranean buffalo. In Italy, the Mediterranean type was particularly selected and is called Mediterranean Italian breed to distinguish it from other European breeds, which differ genetically. Mediterranean buffalo are also kept in Romania, Bulgaria, Greece, Albania, Kosovo, and the Republic of Macedonia, with a few hundred in the United Kingdom, Germany, the Netherlands, Switzerland, and Hungary. Little exchange of breeding buffalo has occurred among countries, so each population has its own phenotypic features and performances. In Bulgaria, they were crossbred with the Indian Murrah breed, and in Romania, some were crossbred with Bulgarian Murrah.[14] Populations in Turkey are of the Anatolian buffalo breed.[23]

In Australia

A feral water buffalo in Australia

Between 1824 and 1849, water buffalo were introduced into the Northern Territory from Timor, Kisar, and probably other islands in the Indonesian archipelago. In 1886, a few milking types were brought from India to Darwin. They have been the main grazing animals on the subcoastal plains and river basins between Darwin and Arnhem Land since the 1880s. In the early 1960s, an estimated population of 150,000 to 200,000 buffalo were living in the plains and nearby areas.[33]

They became feral and are causing significant environmental damage. Buffalo also occur in the Top End. As a result, they were hunted in the Top End from 1885 until 1980. The commencement of the brucellosis and tuberculosis campaign (BTEC) resulted in a huge culling program to reduce buffalo herds to a fraction of the numbers that were reached in the 1980s. The BTEC was finished when the Northern Territory was declared free of the disease in 1997. Numbers dropped dramatically as a result of the campaign, but have since recovered to an estimated 150,000 animals across northern Australia in 2008.[34]

During the 1950s, buffalo were hunted for their skins and meat, which was exported and used in the local trade. In the late 1970s, live exports were made to Cuba and continued later into other countries. Buffalo are now crossed with riverine buffalo in artificial insemination programs, and are kept in many areas of Australia. Some of these crossbreds are used for milk production. Melville Island is a popular hunting location, where a steady population up to 4,000 individuals exists. Safari outfits are run from Darwin to Melville Island and other locations in the Top End, often with the use of bush pilots. The horns, which can measure up to a record of 3.1 m (10 ft) tip-to-tip, are prized hunting trophies.[35]

The buffalo have developed a different appearance from the Indonesian buffalo from which they descend.[citation needed] They live mainly in freshwater marshes and billabongs, and their territory range can be quite expansive during the wet season. Their only natural predators in Australia are adult saltwater crocodiles, with whom they share the billabongs, and dingoes, which have been known to prey on buffalo calves and occasionally adult buffalo when the dingoes are in large packs.[citation needed]

Buffalo were exported live to Indonesia until 2011, at a rate of about 3000 per year. After the live export ban that year, the exports dropped to zero, and had not resumed as of June 2013.[36]

In South America

Murrah buffalo in a Brazilian Farm

Water buffalo were introduced into the Amazon River basin in 1895. They are now extensively used there for meat and dairy production. In 2005, the buffalo herd in the Brazilian Amazon stood at roughly 1.6 million head, of which 460,000 were located in the lower Amazon floodplain.[37] Breeds used include Mediterranean from Italy, Murrah and Jafarabadi from India, and Carabao from the Philippines.

During the 1970s, small herds were imported to Costa Rica, Ecuador, Cayenne, Panama, Surinam, Guyana, and Venezuela.[38]

In Argentina, many game ranches raise water buffalo for commercial hunting.[citation needed]

In North America

In 1974, four water buffalo were imported to the United States from Guam to be studied at the University of Florida. In February 1978, the first herd arrived for commercial farming. Until 2002, only one commercial breeder was in the United States. Water buffalo meat is imported from Australia.[38] Until 2011, water buffalo were raised in Gainesville, Florida, from young obtained from zoo overflow. They were used primarily for meat production, frequently sold as hamburger.[39] Other US ranchers use them for production of high-quality mozzarella cheese.[40][41][42][43]

Husbandry

Water buffalo ploughing rice fields in Java, Indonesia
Water buffalo are used for ploughing in Si Phan Don, Laos.
Water buffalo dung is dried against the façade of a house in Yuanyang County, Yunnan, China

The husbandry system of water buffalo depends on the purpose for which they are bred and maintained. Most of them are kept by people who work on small farms in family units. Their buffalo live in very close association with them, and are often their greatest capital asset. The women and girls in India generally look after the milking buffalo while the men and boys are concerned with the working animals. Throughout Asia, they are commonly tended by children who are often seen leading or riding their charges to wallowing places. Water buffalo are the ideal animals for work in the deep mud of paddy fields because of their large hooves and flexible foot joints. They are often referred to as "the living tractor of the East". It probably is possible to plough deeper with buffalo than with either oxen or horses. They are the most efficient and economical means of cultivation of small fields. In most rice-producing countries, they are used for threshing and for transporting the sheaves during the rice harvest. They provide power for oilseed mills, sugarcane presses, and devices for raising water. They are widely used as pack animals, and in India and Pakistan also for heavy haulage. In their invasions of Europe, the Turks used buffalo for hauling heavy battering rams. Their dung is used as a fertilizer, and as a fuel when dried.[1]

Buffalo contribute 72 million tones of milk and three million tones of meat annually to world food, much of it in areas that are prone to nutritional imbalances. In India, river-type buffalo are kept mainly for milk production and for transport, whereas swamp-type buffalo are kept mainly for work and a small amount of milk.[27]

Dairy products

Dairy products of water buffalo milk

Water buffalo milk presents physicochemical features different from that of other ruminant species, such as a higher content of fatty acids and proteins.[44] The physical and chemical parameters of swamp and river type water buffalo milk differ.[45] Water buffalo milk contains higher levels of total solids, crude protein, fat, calcium, and phosphorus, and slightly higher content of lactose compared with those of cow milk. The high level of total solids makes water buffalo milk ideal for processing into value-added dairy products such as cheese. The conjugated linoleic acid (CLA) content in milk ranged from 4.4 mg/g fat in September to 7.6 mg/g fat in June. Seasons and genetics may play a role in variation of CLA level and changes in gross composition of the water buffalo milk.[46]

Water buffalo milk is processed into a large variety of dairy products:[47]

Top ten buffalo milk producers — 11 June 2008[50]
Country Production (tonnes) Footnote
India 56,960,000 Unofficial, Semi-official, mirror data
Pakistan 21,500,000 official figure
China 2,900,000 FAO estimate
Egypt 2,300,000 FAO estimate
Nepal 930,000 FAO estimate
Iran 241,500 FAO estimate
Myanmar 205,000 FAO estimate
Italy 200,000 FAO estimate
Turkey 35,100 FAO estimate
Vietnam 31,000 FAO estimate
 World 85 396 902

Meat and skin products

Water buffalo meat, sometimes called "carabeef", is often passed off as beef in certain regions, and is also a major source of export revenue for India. In many Asian regions, buffalo meat is less preferred due to its toughness; however, recipes have evolved (rendang, for example) where the slow cooking process and spices not only make the meat palatable, but also preserve it, an important factor in hot climates where refrigeration is not always available.[citation needed]

Their hides provide tough and useful leather, often used for shoes.[citation needed]

Bone and horn products

A bihu dancer is blowing a hornpipe.

The bones and horns are often made into jewellery, especially earrings. Horns are used for the embouchure of musical instruments, such as ney and kaval.[51]

Environmental effects

Wildlife conservation scientists have started to recommend and use introduced populations of feral domestic water buffalo in far-away lands to manage uncontrolled vegetation growth in and around natural wetlands. Introduced water buffalo at home in such environs provide cheap service by regularly grazing the uncontrolled vegetation and opening up clogged water bodies for waterfowl, wetland birds, and other wildlife.[52][53] Grazing water buffalo are sometimes used in Great Britain for conservation grazing, such as in Chippenham Fen National Nature Reserve. The buffalo can better adapt to wet conditions and poor-quality vegetation than cattle.[54]

Currently, research is being conducted at the Lyle Center for Regenerative Studies to determine the levels of nutrients removed and returned to wetlands when water buffalo are used for wetland vegetation management.[citation needed]

However, in uncontrolled circumstances, water buffalo can cause environmental damage, such as trampling vegetation, disturbing bird and reptile nesting sites, and spreading exotic weeds.[55]

Research

The super carabaos at the milking and breeding station

In 2007, the development of Southeast Asia's first cloned buffalo was announced in the Philippines. The Department of Agriculture's Philippine Carabao Center implemented cloning through somatic cell nuclear transfer as a tool for genetic improvement in water buffalo to produce "super buffalo calves" by multiplying existing germplasms but without modifying or altering genetic material.[56]

In January 2008, the Philippine Carabao Center in Nueva Ecija, per Filipino scientists, initiated a study to breed a super water buffalo that could produce 4 to 18 litres of milk per day using gene-based technology. Also, the first in vitro river buffalo was born there in 2004 from an in vitro-produced, vitrified embryo, named "Glory" after President Gloria Macapagal-Arroyo. Joseph Estrada's most successful project as an opposition senator, the PCC was created through Republic Act 3707, the Carabao Act of 1992.[57]

Indian scientists from the National Dairy Research Institute, Karnal developed a cloned buffalo in 2010. The buffalo calf was named Samrupa. The calf did not survive more than a week, due to genetic defects. A few months later, a second cloned calf was successfully born, named Garima.[58] The Central Institute for Research on Buffaloes, India's premier research institute on buffalo, also became the second institute in the world to successfully clone the buffalo in 2016.[59][60]

In culture

Ceramic water buffalo from 2300 BC found in Lopburi, Thailand
Hindu god Yama (god of death) on a buffalo
Water Buffalo (Suigyū) by Katsushika Hokusai, circa 1875
Horns of water buffalo sacrificed in West Sumba, Indonesia, circa 1936 (collection Tropenmuseum)
 • Some ethnic groups, such as Batak and Toraja in Indonesia and the Derung in China, sacrifice water buffalo or kerbau (called horbo in Batak or tedong in Toraja) at several festivals.
 • In Chinese tradition the domestic buffalo is associated with contemplative life.[61] Legend has it that the Chinese philosophical sage Laozi left China through the Han Gu Pass riding a water buffalo.
 • According to Hindu lore, the god Dharmaraja, of Dharma and death, Yama, rides on a male water buffalo. The Hindu goddesses Varahi and Vihot Mata also ride on buffalo as their vahana.
 • A buffalo head was a symbol of death in Tibet.[62]
 • According to another folk lore, Mahishasura, a half-buffalo and half-human demon, was killed by goddess Durga.
 • The Yoruban Orisha Oya (goddess of change) takes the form of a water buffalo.
 • The carabao breed is considered a national symbol of the Philippines.
 • In Vietnam, water buffalo are often the most valuable possession of poor farmers: 'Con trâu là đầu cơ nghiệp'. They are treated as a member of the family: 'Chồng cày, vợ cấy, con trâu đi bừa', meaning 'the husband ploughs, the wife sows, water buffalo draws the rake'. Children talk to their water buffalo: 'Bao giờ cây lúa còn bông. Thì còn ngọn cỏ ngoài đồng trâu ăn'. Hà Nội used to be named Kim Ngưu - Golden Water Buffalo.
 • Many ethnic groups use the horn of water buffalo as a game trophy, musical instruments and ornaments.
 • In the Thai and Sinhalese animal and planetary zodiac, the buffalo is the third animal zodiac of the Thai and the fourth animal zodiac of the Sinhalese people of Sri Lanka.[63] Similarly, the water buffalo is the second animal zodiac in the Vietnamese zodiac.

Fighting festivals

An unstaged water buffalo fight
 • Pasungay Festival is held annually in the town of San Joaquin, Iloilo in the Philippines.
 • Moh juj Water Buffalo fighting is held every year in Bhogali Bihu in Assam.[64] Ahotguri in Nagaon is famous for it.
 • Do Son Water Buffalo Fighting Festival of Vietnam is held each year on the ninth day of the eighth month of the lunar calendar at Do Son Township, Haiphong City in Vietnam. It is one of the most popular Vietnam festivals and events in Haiphong City. The preparations for this buffalo fighting festival begin from the two to three months earlier. The competing buffalo are selected and methodically trained months in advance. It is a traditional festival of Vietnam attached to a Water God worshipping ceremony and the Hien Sinh custom to show martial spirit of the local people of Do Son, Haiphong.[65][66]
 • "Hai Luu" Water Buffalo Fighting Festival of Vietnam has existed since the 2nd century B.C. General Lu Gia at that time, had the buffalo slaughtered to give a feast to the local people and the warriors, and organized buffalo fighting for amusement. Eventually, all the fighting buffalo will be slaughtered as tributes to the deities.[67][68]
 • "Ko Samui" Water Buffalo Fighting Festival of Thailand is a very popular event held on special occasions such as New Year's Day in January, and Songkran in mid-April, this festival features head-wrestling bouts in which two male Asian water buffalo are pitted against one another. Unlike in Spanish Bullfighting, wherein bulls get killed while fighting sword-wielding men, Buffalo Fighting Festival held at Ko Samui, Thailand is fairly harmless contest. The fighting season varies according to ancient customs & ceremonies. The first Buffalo to turn and run away is considered the loser, the winning buffalo becomes worth several million baht.[69]
 • "Ma'Pasilaga Tedong" Water Buffalo Fighting Festival, in Tana Toraja Regency of Sulawesi Island, Indonesia, is a popular event where the Rambu Solo or a Burial Festival took place in Tana Toraja.

Racing festivals

Water buffalo racing at Babulang 2006
Buffalo race at Vandar village, Udupi district, India.
 • Carabao Carroza Festival is being held annually every May in the town of Pavia, Iloilo, Philippines.
 • Kambala races of Karnataka, India, take place between December and March. The races are conducted by having the water buffalo (he buffalo) run in long parallel slushy ditches, where they are driven by men standing on wooden planks drawn by the buffalo. The objectives of the race are to finish first and to raise the water to the greatest height and also a rural sport. Kambala races are arranged with competition, as well as without competition and as a part of thanks giving (to god) in about 50 villages of coastal Karnataka.
 • In the Chonburi Province of Thailand, and in Pakistan, there are annual water buffalo races.
 • Chon Buri Water buffalo racing festival, Thailand[70] In downtown Chonburi, 70 km (43 mi) south of Bangkok, at the annual water buffalo festival held in mid-October. About 300 buffalo race in groups of five or six, spurred on by bareback jockeys wielding wooden sticks, as hundreds of spectators cheer. The water buffalo has always played an important role in agriculture in Thailand. For farmers of Chon Buri Province, near Bangkok, it is an important annual festival, beginning in mid-October. It is also a celebration among rice farmers before the rice harvest. At dawn, farmers walk their buffalo through surrounding rice fields, splashing them with water to keep them cool before leading them to the race field. This amazing festival started over a hundred years ago when two men arguing about whose buffalo was the fastest ended up having a race between them. That’s how it became a tradition and gradually a social event for farmers who gathered from around the country in Chonburi to trade their goods. The festival also helps a great deal in preserving the number of buffalo, which have been dwindling at quite an alarming rate in other regions. Modern machinery is rapidly replacing buffalo in Thai agriculture. With most of the farm work mechanized, the buffalo-racing tradition has continued. Racing buffalo are now raised just to race; they do not work at all. The few farm buffalo which still do work are much bigger than the racers because of the strenuous work they perform. Farm buffalo are in the "Buffalo Beauty Pageant", a Miss Farmer beauty contest and a comic buffalo costume contest etc.. This festival perfectly exemplifies a favored Thai attitude to life — "sanuk," meaning fun.
 • Babulang Water buffalo racing festival in Sarawak, Malaysia, is the largest or grandest of the many rituals, ceremonies and festivals of the traditional Bisaya community of Limbang, Sarawak. Highlights are the Ratu Babulang competition and the Water buffalo races which can only be found in this town in Sarawak, Malaysia.
 • Vihear Suor village Water buffalo racing festival, Cambodia,[71] each year, people visit Buddhist temples across the country to honor their deceased loved ones during a 15-day period commonly known as the Festival of the Dead but in Vihear Suor village, about 22 miles (35 km) northeast of Cambodia, citizens each year wrap up the festival with a water buffalo race to entertain visitors and honour a pledge made hundreds of years ago. There was a time when many village cattle which provide rural Cambodians with muscle power to plough their fields and transport agricultural products died from an unknown disease. The villagers prayed to a spirit to help save their animals from the disease and promised to show their gratitude by holding a buffalo race each year on the last day of "P'chum Ben" festival as it is known in Cambodian. The race draws hundreds of spectators who come to see riders and their animals charge down the racing field, the racers bouncing up and down on the backs of their buffalo, whose horns were draped with colorful cloth.
 • Buffalo racing in Kerala is similar to Kambala races.[72][73]

Religious festival

 • The Pulilan Carabao Festival is held annually every 14 and 15 May in the Philippine town of Pulilan in honor of St. Isidore the Laborer, the patron saint of farmers. As thanksgiving for a bountiful harvest every year, farmers parade their carabaos in the main town street, adorning them with garlands and other decorations. One of the highlights of the festival is the kneeling of the carabaos in front of the parish church.[74]

See also

References

 1. ^ a b c d e f g h i Cockrill, W. R. (1977). The water buffalo (PDF). Rome: Animal Production and Health Series No. 4. Food and Agriculture Organization of the United Nations. 
 2. ^ Lau, C. H., Drinkwater, R. D., Yusoff, K., Tan, S. G., Hetzel, D. J. S. and Barker, J. S. F. (1998). "Genetic diversity of Asian water buffalo (Bubalus bubalis): mitochondrial DNA D-loop and cytochrome b sequence variation". Animal Genetics. 29 (4): 253–264. 
 3. ^ a b Cockrill, W. R. (ed.) (1974). The husbandry and health of the domestic buffalo. Rome: Food and Agriculture Organization of the United Nations. 
 4. ^ Yang, D. Y., Liu, L., Chen, X., Speller, C. F. (2008). Wild or domesticated: DNA analysis of ancient water buffalo remains from north China. Journal of Archaeological Science 35: 2778–2785.
 5. ^ McIntosh, J. (2008). The Ancient Indus Valley: New Perspectives. ABC-CLIO, Santa Barabara.
 6. ^ Khan, G., Church, S. K., Harding, R., Lunde, P., McIntosh, J., Stone, C. (2011). The First Civilizations in Contact: Mesopotamia and the Indus. The Civilizations in Contact Project, Faculty of Asian and Middle Eastern Studies, University of Cambridge.
 7. ^ Scherf, B. D. (2000). World watch list for domestic animal diversity. Third edition. Food and Agriculture Organization of the United Nations, Rome.
 8. ^ Department of Sustainability, Environment, Water, Population and Communities, (2011), The feral water buffalo (Bubalus bubalis) Invasive species fact sheet, [1]
 9. ^ Long, J. L. (2003). Introduced Mammals of the World: Their History, Distribution and Influence. Csiro Publishing, Collingwood, Australia. ISBN 9780643099166
 10. ^ Priyanto, D., Suradissastra, K. (2010). Ko-evolusi dan Panarchy: Integrasi Ternak Kerbau dalam Sistem Sosial Etnis Toraja. Seminar dan Lokakarya Nasional Kerbau 2010
 11. ^ Kochhar, H. P., Rao, K. B., Luciano, A. M., Totey, S. M., Gandolfi, F., Basrur, P. K., King, W. A. (2002). "In vitro production of cattle-water buffalo (Bos taurus - Bubalus bubalis) hybrid embryos". Zygote. 102: 155–162. 
 12. ^ Wanapat, M.; Ngarmsang, A.; Korkhuntot, S.; Nontaso, N.; Wachirapakorn, C.; Beakes, G.; Rowlinson, P. (2000). A comparative study on the rumen microbial population of cattle and swamp buffalo raised under traditional village conditions in the northeast of Thailand. Asian-Australasian Journal of Animal Sciences 13 (7): 918–921.
 13. ^ Wanapat, M. (2001). "Swamp buffalo rumen ecology and its manipulation". Proceedings Buffalo Workshop. 
 14. ^ a b c d e Borghese, A., Mazzi, M. (2005). Buffalo Population and Strategies in the World. Pages 1–39 in Borghese, A. (ed.) Buffalo Production and Research. REU Technical Series 67. Inter-regional Cooperative Research Network on Buffalo, FAO Regional Office for Europe, Rome.
 15. ^ Barile, V. L. (2005). Reproductive Efficiency in Female Buffaloes. Pages 77–108 in Borghese, A. (ed.) Buffalo Production and Research. REU Technical Series 67. Inter-regional Cooperative Research Network on Buffalo, FAO Regional Office for Europe, Rome.
 16. ^ Linnaeus, C. (1758). "Bos Bubalis". Systema naturæ per regna tria naturæ, secundum classes, ordines, genera, species, cum characteribus, differentiis, synonymis, locis (10 ed.). Holmiae: Laurentii Salvii. p. 72. 
 17. ^ Ellerman, J.R., Morrison-Scott, T. C. S. (1966). "Genus Bubalus H. Smith, 1827". Checklist of Palaearctic and Indian mammals 1758 to 1946 (Second ed.). London: British Museum of Natural History. pp. 383–384. 
 18. ^ Corbet, G.B. and Hill, J.E. (1987). A World List of Mammalian Species, Second edition. London: British Natural History Museum. ISBN 0565009885. 
 19. ^ Groves, C. P. (1971). "Request for a declaration modifying Article 1 so as to exclude names proposed for domestic animals from Zoological Nomenclature". Bulletin of Zoological Nomenclature. 27: 269–272. 
 20. ^ International Commission on Zoological Nomenclature (2003). "Opinion 2027 (Case 3010). Usage of 17 specific names based on wild species which are predated by or contemporary with those based on domestic animals (Lepidoptera, Osteichthyes, Mammalia): conserved". Bulletin of Zoological Nomenclature. 60: 81–84. 
 21. ^ Gentry, A. Clutton-Brock, J., Groves, C. P. (2004). "The naming of wild animal species and their domestic derivatives" (PDF). Journal of Archaeological Science. 31: 645–651. Archived from the original (PDF) on 19 May 2012. 
 22. ^ Kumar, S., Nagarajan, M., Sandhu, J. S., Kumar, N., Behl, V. (2007). "Phylogeography and domestication of Indian river buffalo". BMC Evolutionary Biology. 7: 186. doi:10.1186/1471-2148-7-186. 
 23. ^ a b Moioli, B. and A. Borghese (2005). Buffalo Breeds and Management Systems. Pages 51–76 in Borghese, A. (ed.) Buffalo Production and Research. REU Technical Series 67. Inter-regional Cooperative Research Network on Buffalo, FAO Regional Office for Europe, Rome.
 24. ^ Kumar, S., Nagarajan, M., Sandhu, J. S., Kumar, N., Behl, V. and Nishanth, G. (2007). "Mitochondrial DNA analyses of Indian water buffalo support a distinct genetic origin of river and swamp buffalo" (PDF). Animal Genetics. 38 (3): 227–232. doi:10.1111/j.1365-2052.2007.01602.x. 
 25. ^ Tanaka, K., Solis, C. D., Masangkay, J. S., Maeda, K., Kawamoto, I. Y. and Namikawa, T. (1996). Phylogenetic relationship among all living species of the genus Bubalus based on DNA sequences of the cytochrome b gene. Biochemical Genetics 34: 443–452.
 26. ^ Borghese, A. (2011). Situation and Perspectives of Buffalo in the World, Europe and Macedonia. Macedonian Journal of Animal Science 1 (2): 281–296.
 27. ^ a b Singh, C. V. and R. S. Barwal (2010). Buffalo Breeding Research and Improvement Strategies in India. Pages 1024–1031 in The Buffalo in the World. Proceedings of the 9th World Buffalo Congress, Buenos Aires, April 2010.
 28. ^ Agricultural Census Commission (2012). Pakistan Agricultural Census 2010. Government of Pakistan, Statistics Division, Agricultural Census Organization, Lahore.
 29. ^ FAO (2013). Breeds reported by Pakistan: Buffalo. Domestic Animal Diversity Information System, Food and Agriculture Organisation of the United Nations, Rome.
 30. ^ Uriyapongson, S. (2013). Buffalo and Buffalo Meat in Thailand. Buffalo Bulletin 32: 329–332.
 31. ^ Abid, H. (2007). "Water Buffalo in the Iraqi Marshes". Nature Iraq: 29. 
 32. ^ Lydekker, R. (1898). "The Indian buffalo – Bos bubalis". Wild Oxen, Sheep, and Goats of all Lands. London: Rowland Ward. pp. 118–128. 
 33. ^ Letts, G. A. (1964). "Feral Animals in the Northern Territory". Australian Veterinary Journal. 40 (3): 84–88. doi:10.1111/j.1751-0813.1964.tb01703.x. 
 34. ^ The feral water buffalo (Bubalus bubalis). Fact Sheet. Department of Sustainability, Environment, Water, Population and Communities. Retrieved on 17 July 2012.
 35. ^ Sharp, K. (2009). Frontier to the Crossroads. Outback Magazine 67:
 36. ^ ABC website Buffalo exports still suffering June 10, 2013
 37. ^ Sheikh, P. A., Merry, F. D., McGrath, D. G. (2006). "Water buffalo and cattle ranching in the Lower Amazon Basin: Comparisons and conflicts". Agricultural Systems 87: 313–330. Abstract
 38. ^ a b National Research Council (U.S.). (2002). The Water Buffalo: New Prospects for an Underutilized Animal : Report. National Academy Press, Washington, D.C.
 39. ^ "Buffalos find home on the kitchen range // Sought-after meat lower than beef in cholesterol, fat" (1989). Austin American Statesman: D3
 40. ^ Mehren, E. (2003). "Water buffalo enlisted for Vermont venture" Chicago Tribune.
 41. ^ Mehren, E. (2003). "A Taste of Italy, Via Vermont" (2003). Los Angeles Times
 42. ^ Associated Press (2006). "Buffalo make the mozzarella" Los Angeles Times.
 43. ^ Fletcher, J. (2006). "Buffalo milk's curds and whey" San Francisco Chronicle.
 44. ^ D'Ambrosio, C., Arena, S., Salzano, A. M., Renzone, G., Ledda, L. and Scaloni, A. (2008). A proteomic characterization of water buffalo milk fractions describing PTM of major species and the identification of minor components involved in nutrient delivery and defense against pathogens. Proteomics 8(17): 3657–3666.
 45. ^ Khan, M. A. S., Islam, M. N., Siddiki, M. S. R. (2007). Physical and chemical composition of swamp and water buffalo milk: a comparative study. Italian Journal of Animal Science 6, (Suppl. 2): 1067–1070.
 46. ^ Han, X., Lee, F. L., Zhang, L. and M. R. Guo (2012). Chemical composition of water buffalo milk and its low-fat symbiotic yogurt development. Functional Foods in Health and Disease 2 (4): 86–106.
 47. ^ Borghese, A. (2005). Buffalo Cheese and Milk Industry. Pages 185–195 in Borghese, A. (ed.) Buffalo Production and Research. REU Technical Series 67. Inter-regional Cooperative Research Network on Buffalo, FAO Regional Office for Europe, Rome.
 48. ^ https://agritrop.cirad.fr/574408/2/document_574408.pdf
 49. ^ "Buffalo Milk". Dairy For All. Retrieved 2013-06-11. 
 50. ^ Food And Agricultural Organization of United Nations: Economic And Social Department: The Statistical Division
 51. ^ "Why Wear Horn Earrings?" (PDF). Bandaru Organics. Retrieved 14 August 2014. 
 52. ^ BBC News February 2004 Buffalo improve wildlife habitat
 53. ^ "Buffaloes and wetlands" -- grazing in wetland management: A discussion from the Ramsar Forum over late March 1998
 54. ^ Natural England (2008). "Buffalo improve wildlife habitat in Cambridgeshire". Natural England East of England press office. 
 55. ^ Roth, J. & P. Myers (2004). "Bubalis Bubalis". University of Michigan Museum of Zoology Animal Diversity Web. 
 56. ^ Hicap, J. M. (2007). "RP to produce Southeast Asia`s first cloned buffalo". The Manila Times. 
 57. ^ Uy, Jocelyn (2007). "'Super carabao' making the scene in year of the rats". 
 58. ^ Samrupa, World's first cloned buffalo calf from India. Retrieved from Topinews.com
 59. ^ 2010. India. Parliament. House of the People, India. Parliament. Lok Sabha, pp.151.]
 60. ^ DNA India - CIRB becomes India's second centre to produce a cloned buffalo, 2016
 61. ^ Tressider, Jack (1997). The Hutchinson Dictionary of Symbols. London: Helicon Publisher. p. 31. ISBN 1-85986-059-1. 
 62. ^ Tressider, Jack (1997). The Hutchinson Dictionary of Symbols. London: Helicon Publishers. p. 31. ISBN 1-85986-059-1. 
 63. ^ Upham, E. (1829). The History and Doctrine of Budhism: Popularly Illustrated: with Notices of the Kappooism, Or Demon Worship, and of the Bali, Or Planetary Incantations, of Ceylon. London: R. Ackermann.
 64. ^ Dutta, Pullock (12 January 2008). "Bonfire, feast & lots more". The Telegraph. Calcutta, India. Retrieved 2008-01-19. 
 65. ^ Do Son: buffalo fighting festival (Vietnam), 14 September 2005, VietNamNet Bridge
 66. ^ Do Son Buffalo Fighting Festival Vietnam, Asiarooms.com
 67. ^ Buffalo Fighting in Hai Luu Commune, Vietnam News Agency
 68. ^ VIDEO on YouTube:Water Buffalo-fighting festival
 69. ^ Koh Samui Point (2017). Buffalo Fighting
 70. ^ Buffalo Racing, Thailand, thailand-guide.org (p) some content provided by Tourism Authority of Thailand, Last Updated : 1 July 2007; Watching the Buffalo Racing, by Panrit "Gor" Daoruang, 14 October 2003, Thailand Life; Running of the buffalo: Thais take their beasts of burden to the races; by: Alisa Tang, Associated Press Writer; Buffalo Racing, The lowdown by Aliwyn Cole, 1 August 2005, Urban Lowdown; "Running with the Buffalo", originally published in the Learning Post, a supplement of the Bangkok Post
 71. ^ Buffalo Racing in Cambodia, 27 September 2006
 72. ^ "Bull race held at Kaakkoor peacefully". The Hindu. Chennai, India. 27 February 2004. 
 73. ^ "'Maramadi' winners". The Hindu. Chennai, India. 27 February 2004. 
 74. ^ "Pulilan Carabao Festival (Pulilan, Bulacan)". Experience Bulacan. Provincial Government of Bulacan. Retrieved 26 December 2016. 

Further reading

 • Clutton-Brock, J. 1999. A Natural History of Domesticated Mammals. Cambridge UK : Cambridge University Press. ISBN 0-521-63495-4.
 • Guinness Book of Records, 2005
 • Nowak, R.M. and Paradiso, J.L. 1983. Walker's Mammals of the World. Baltimore, Maryland, USA: The Johns Hopkins University Press. ISBN 0-8018-2525-3
 • Voelker, W. 1986. The Natural History of Living Mammals. Medford, New Jersey, USA: Plexus Publishing, Inc. ISBN 0-937548-08-1.
 • Roth, J. and P. Myers. "Bubalis Bubalis", University of Michigan Museum of Zoology Animal Diversity Web. Retrieved on 15 January 2009
 • Fahimuddin, M. 1989. Domestic Water Buffalo. Janpath, New Delhi: Oxford & IBH Publishing Co. Pvt. Ltd. ISBN 81-204-0402-5.
 • The Water Buffalo: New Prospects For An Underutilized Animal. Washington, D.C. 1981. National Academy Press. ISBN 978-0-309-04159-1.
 • Wilson, D. E. and Reeder, D. M. 1993. Mammal Species of the World, Second Edition, A Taxonomic and Geographic Reference. Smithsonian Institution.
 • Ruangprim, T. et al. 2007. Rumen microbes and ecology of male dairy, beef cattle and buffaloes. In: Proceedings Animal Science Annual Meeting, Khon Kaen University, Khon Kaen 40002, Thailand.
 • Thu, Nguyen Van and T. R. Preston. 1999. Rumen environment and feed degradability in swamp buffaloes fed different supplements. Livestock Research for Rural Development 11 (3)
 • Wanapat, M. 2000. Rumen manipulation to increase the efficient use of local feed resources and productivity of ruminants in the tropics. Asian-Aust. J. Anim. Sci. 13(Suppl.): 59-67.
 • Wanapat, M. and P. Rowlinson. 2007. Nutrition and feeding of swamp buffalo: Feed resources and rumen approach. Paper to be presented at the VIII World Buffalo Congress, 19–22 October 2007, Caserta, Italy, organized by The International Buffalo Federation.

External links