گام اروپایی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

گام اروپایی یا «یورو استپ» یک حرکت بسکتبال است که بازیکن مهاجم هنگام دریبل، یک گام به سمتی می‌رود و سپس به سرعت گامی در خلاف جهت پرش اول می‌گیرد. این حرکت به بازیکن مهاجم این توانایی را می‌دهد که از دفاع بازیکن مدافع بگریزد و به سبد حمله کند.

زمینه[ویرایش]

مطابق با جناتان آبرامز نویسنده نیویورک تایمز،[۱]

این حرکت یک راه فریبنده برای توزیع دو گام اختصاص داده شده بعد از دریبل است و این حرکت تا لبه خطای تراولینگ هم می‌رود.

گزارش‌های عاقلانه نشان می‌دهد که داوران بسکتبالی که با این حرکت آشنایی ندارند شاید آن را خطا اعلام کنند.[۲] امروزه، گام اروپایی اغلب زمانی که بازیکن به سمت حلقه می‌رود استفاده می‌شود و این حرکت خصوصاً زمانی تأثیرگذار است که یک دفاع کوتاه قامت بر روی مهاجم بلند یا سنتر است.

تاریخچه[ویرایش]

نام این حرکت به علت توسعه یافته آن در بسکتبال اروپا است، این حرکت به طور کلی توسط Šarūnas Marčiulionis لیتوانیایی به اتحادیه ملی بسکتبال آورده شد، هرچند ردّ پاهایی از الگین بیلور برای اجرای حرکتی مشابه با آن در اوایل دهه ۱۹۶۰ وجود دارد که احتمالاً قبل از میلاد Marčiulionis و به خوبی جولیوس اروینگ در پلی آف اتحادیه بسکتبال آمریکا در سال ۱۹۷۴ بوده‌است.[۳] این حرکت در سال ۲۰۰۰ توسط مانو جینوبلی در آمریکا شمالی محبوب شد، مانو جینوبلی بازیکن آرژانتینی ای بود که از سری آ ایتالیا به ان بی ای آمده بود. هم اکنون این حرکت در بین بسکتبالیت‌های آمریکایی زاده هم وجود دارد که در میان آنها جیمز هاردن، دوین وید و راجان راندو به خوبی همانند گورا دراگیچ پوینت گارد اسلوونیایی و رودی گوبرت سنتر فرانسوی گام اروپایی را اجرا می‌کنند. جان کالیپاری مربی برجسته دانشگاهی نیز به خاطر آموزش این حرکت مشهور است؛ از بازیکن‌های قبلی این مربی که بارها این حرکت را در ان بی ای اجرا می‌کنند می‌توان از دریک رز، تایرک ایوانز و جان وال نام برد.[۱]

پانویس[ویرایش]