گالیلئو گالیله

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
گالیلئو گالیله
Justus Sustermans - Portrait of Galileo Galilei, 1636.jpg
چهره‌نگاری گالیلئو گالیله اثر Giusto Sustermans
زاده ۱۵ فوریهٔ ۱۵۶۴
پیزا، دوک‌نشین فلورانس، ایتالیا
درگذشت ۸ ژانویهٔ ۱۶۴۲ (۷۷ سال)
Arcetri، دوک‌نشین بزرگ توسکانی، ایتالیا
محل سکونت دوک‌نشین بزرگ توسکانی، ایتالیا
ملیت ایتالیایی
محل تحصیل دانشگاه پیزا
شناخته‌شده برای سینماتیک (مکانیک)
Dynamics
تلسکوپ
نظریه خورشید مرکزی
موقعیت‌های علمی
موضوع‌ها اخترشناسی، فیزیک، فلسفه طبیعی و ریاضیات
مؤسسه‌ها دانشگاه پیزا
University of Padua
پشتیبان‌ها Cardinal del Monte
پائولو سارپی
Prince Federico Cesi
Cosimo II de Medici
Ferdinando II de Medici
اوربان هشتم
مشاوران علمی Ostilio Ricci
دانشجویان شاخص Benedetto Castelli
Mario Guiducci
وینچنزو ویویانی
امضاء
Galileo Galilei Signature 2.svg
یادداشت‌ها
His father was the musician وینچنزو گالیله. Galileo Galilei's mistress Marina Gamba (1570 – 21 August 1612?) bore him two daughters (Maria Celeste (Virginia, 1600–1634) and Livia (1601–1659), both of whom became راهبهs) and a son Vincenzo (1606–1649), a لوت (ساز).

گالیلئو گالیله (به ایتالیایی: Galileo Galilei)‏ (۱۵ فوریهٔ ۱۵۶۴–۸ ژانویهٔ ۱۶۴۲) دانشمند و مخترع سرشناس ایتالیایی در سده‌های ۱۶ و ۱۷ میلادی بود. گالیله در فیزیک، نجوم، ریاضیات و فلسفه علم تبحر داشت و یکی از پایه‌گذاران تحول علمی و گذار به دوران دانش نوین بود.[۱]

عمدهٔ شهرت گالیله به دفاع علمی او از نظریهٔ کوپرنیک برمی گردد. کوپرنیک مدتی پیش از گالیله گفته بود که خورشید به گرد زمین نمی‌چرخد. ردّ فرضیهٔ زمین مرکزی کلیسا که صدها سال بود همچون سخنی آسمانی تلقی می‌شد منجر به محکوم شدن گالیله در دادگاه تفتیش عقاید شد؛ و اگر بموقع توبه نکرده بود زنده زنده در آتش سوزانده شده بود! گالیله همچنین با تلسکوپی که خود ساخته بود به رصد آسمان‌ها پرداخت و توانست جزئیات سطح ماه را مشاهده نموده و مورد مطالعه قرار دهد. همچنین در زمان او فکر می‌کردند که برای ادامه حرکت جسم به نیرو نیاز است . اما او با ازمایشی نشان داد که این دیدگاه اشتباه است و این موضوع بعدها منجر به قانون اول نیوتن شد.

زندگی‌نامه[ویرایش]

گالیله در ۱۵ فوریه ۱۵۶۴ در شهر پیزای ایتالیا به دنیا آمد. پدر گالیله، وینچنزو (Vincenzo Galilei) از موسیقیدانان به نام ایتالیا بود. گالیله دارای پنج خواهر و برادر دیگر بود.[۲]

ابتدا قرار بود در کلیسا برای کشیش شدن مشغول شود اما پدرش وی را به تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه پیزا فرستاد. گالیله طب را نیاموخت اما به جای آن به مطالعه ریاضیات پرداخت و به آن علاقه‌مند شد به گونه‌ای که در سال ۱۵۸۸ توانست به عنوان مدرس ریاضیات در همان دانشگاه به کار مشغول شود.

سه سال بعد به دانشگاه پادوا رفت و به تدریس هندسه، مکانیک و نجوم پرداخت. وی تا سال ۱۶۱۰ آموزش و پژوهش را در این دانشگاه ادامه داد و بیشترین دستاوردهای علمی و تحقیقاتی وی مربوط به همین دوره‌است.

گالیله پیرو مذهب کاتولیک از دین مسیحیت بود. وی با مارینا گامبا Marina Gamba ارتباط داشت و از وی دارای دو دختر و یک پسر شد، اما هرگز با او ازدواج نکرد. پسر گالیله که در اواخر عمر وی به همراه او زندگی می‌کرد و یکی از زندگی‌نامه‌نویس‌های گالیله هم هست، همواره از این بابت که گالیله با مادرش ازدواج نکرده بوده‌است وی را سرزنش می‌کرد. البته گالیله با اینکه هرگز با Marina Gamba ازدواج نکرد، اما وظایف یک همسر را در قبال او و نیز وظایف یک پدر را در قبال فرزندانش به نحو احسن انجام داد. او آنقدر متعهد بود که از برادر خود هم حمایت زیادی کرد.

گالیله در ۸ ژانویه ۱۶۴۲ در سن هفتاد و هفت سالگی درگذشت. گالیله در فیزیک،نجوم،ریاضیات و فلسفه علم تبحر داشت.

محاکمه گالیله در کلیسا[ویرایش]

گالیله در دادگاه تفتیش عقاید

در سال ۱۶۱۰ انتشار یافته‌های علمی وی در تأیید نظر کوپرنیک مبنی بر ثابت نبودن زمین و گردش آن به دور خورشید باعث شد تا وی از سوی کلیسا مورد بازجویی و تفتیش عقاید قرار گیرد. این نظریه مخالف نص صریح کتاب مقدس بود و از سویی با نظریات ارسطو ی یونانی که کلیسا حامی اش بود همخوانی نداشت. کلیسا این مرد بزرگ را در انتخاب یکی از راه‌های سوختن در آتش یا امضای توبه نامه‌ای به این مضمون آزاد گذاشت:

در هفتادمین سال زندگی ام در مقابل شما اربابان دین و دنیا به زانو درآمده‌ام و در حالی که کتاب مقدس را در آغوش می‌فشارم اعلام می‌کنم که ادعایم مبنی بر چرخش زمین به گرد خورشید ناشی از مستی بوده و سراسر اشتباه و دروغ است.[۳]

او این توبه نامهٔ وهن آمیز را امضا کرد و شش سال بعد هم رسماً از دانشگاه و تدریس علم نجوم اخراج شد و تا سال‌ها بعد مجبور بود مرتباً جهت اعلام وفاداری خود به نظریهٔ مرکزیت زمین در کلیسا حضور یابد.

گالیله سرانجام در هشتم ژانویه سال ۱۶۴۲ یعنی حدود ۹۹ سال پس از مرگ کوپرنیک از دنیا رفت. در سال ۱۹۶۹، پس از فرود انسان بر سطح ماه پاپ ژان پل دوم دستور به بررسی دوباره پرونده ارتداد گالیله را داد و در سال ۱۹۹۲ کلیسای کاتولیک اعلام کرد که گالیله را بخشیده‌است بدون اینکه عذر خواهی کرده و اذعان کند که اشتباه کرده که یک دانشمند را مجبور به تأیید یک نظریهٔ غلط و اشتباه کرده‌است و در تمام میلیون‌ها سال گذشته زمین و دیگر سیارات به دور خورشید می‌چرخیده‌است و ما انسان‌ها چند هزار سال در اشتباه بوده‌ایم. [نیازمند منبع]

دستاوردها[ویرایش]

گالیله سمت راست در کنار ابن هیثم
تمبر یادبود صحنه ای از زندگی گالیله و برتولت برشت چاپ شده در آلمان شرقی

گالیله در پیدایش شیوه علمی سنجش و بررسی نقش مهمی داشت. به باور گالیله یکی از برجسته‌ترین دانشمندان رنسانس در اوایل قرن ۱۶ «بدون ابزار شناخت علمی نمی‌توان به علم دست یافت.» او معتقد بود که: «برای شناخت علمی به جای گمانه زنی، باید هر چیز را اندازه‌گیری و سنجش کرد. آنچه را که نمی‌توان اندازه گرفت را نیز باید کوشش کرد که قابل اندازه‌گیری کرد.» او همچنین نوشت که: «قانون طبیعت با زبان مادی نوشته شده‌است.» روش علمی تازه نخستین گام اساسی بشر بسوی کشف یک دنیای تازه بود و راه را برای انقلاب علمی و فنی و اختراعات تازه و دگرگون ساز گشود. دوران نوزایی در حقیقت دوران آزادی انسان از قید و بند طبیعت و نیز جهل خود خواسته انسان بود. طبیعت دیگر چیزی نبود که ماورا انسان قرار گرفته باشد و انسان تنها چیزهایی درباره‌اش می‌داند، بلکه طبیعت به موضوع کار، تجربه و کاربرد انسان تبدیل شد.

 • برخی گالیله را مخترع تلسکوپ می‌دانند. گالیله در بهار سال 1609 طی بازدید از شهر ونیز مطالبی در بارهٔ دانشمندی به نام هانس لیپرشی شنید این مرد عینک ساز به خواص بزرگ‌کنندهٔ دو عدسی همگرا پی برد که روی هم گذاشته شوند . گالیله از فکر این اختراع شگفت زده شد و مشتاق بود ببیند که این دستگاه چگوه کار می‌کند وقتی به خانه برگشت تمام توجهش را معطوف کرد تا ابزاری بسازد که اجرام آسمانی را چند برابر بزرگ تر کند . او از دو عدسی عینک استفاده کرد . عدسی مقعر (که به طرف داخل فرو رفته بود) و عدسی محدب (به طرف بیرون برآمده ) او هر دو عدسی رادر دو سر لوله فلزی بلندی قرار داد وقتی از سمت عدسی مقعر به درون لوله می نگریست اشیاء را چند برابر بزرگ تر نشان می‌دید گالیله اختراعش را با خود به ونیز آورد و آن را به هر کسی که علاقه مند بود نشان می‌داد خبر اختراع تلسکوپ در همه جا پیچید مردم دسته دسته به دیدار گالیله می‌رفتند ومی خواستند تا تلسکوپ را مشاهده کنند . لئوناردو دیوادتی که عنوان دوک ونیز را داشت گالیله را مطلع نمود که مجلس سنا به اختراعش علاقه مند شده‌است .گالیله دریافت که اگر تلسکوپ را مجانی به دوک تقدیم کند کار پسندیده ای کرده‌است پس از اینکه چنین هدیه ارزشمندی را تقدیم کرد از گالیه خواستند که چند دقیقه پیش از ترک مجلس سنا در سرسرا منتظر بماند .مجلس سنا آن چنان از این هدیهٔ باارزش  مشعوف شده بود که درجا تصمیم گرفت به او مقام استادی دائم وحقوقی معادل 1000فلورین بدهد که نسبت به 520 فلورین که قبلا می‌گرفت افزایشی بسیار داشت.[۴]

زیرا به دلیل انگیزه‌های مذهبی و سیاسی بسیاری از دستاوردهای دیگر دانشمندان به وی نسبت داده شد.[۵] در سال ۱۶۰۹ شایع شد که در سوئیس با ترکیب عدسی‌ها توانسته‌اند وسیله‌ای برای مشاهده اشیای دور دست اختراع کنند. وی در همین سال توانست اولین تلسکوپ خود را با ترکیب کردن چند عدسی بسازد که از قدرت کمی برخوردار بود اما گالیله با آن توانست مشاهدات علمی فراوانی کند.

 • گالیله نخستین کسی بود که چهار ماه سیاره مشتری را رصد کرد.
 • با رصد راه شیری گالیله دریافت که تعداد ستارگان این مجموعه بیشتر از آن است که قابل شمارش باشد.
 • گالیله نخستین کسی بود که جزئیات سطح ماه را با تلسکوپ مشاهده و ثبت کرد. وی همچنین دریافت که نور ماه حاصل انعکاس نور خورشید است و این نور از خودش نیست.[۶]
 • گالیله با آزمایشی مشهور بر فراز برج پیزا ثابت کرد سرعت سقوط آزاد اجسام از ارتفاع به وزن آن‌ها بستگی ندارد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

 • و هنوز در حرکت است - گفتاوردی که گفته می‌شود گالیله در دادگاه تفتیش عقاید بر زبان آورده‌است.

منابع[ویرایش]

 1. مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «John Howard». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۲۲/۴/۸۶.
 2. همان
 3. گالیله از دانشنامه رشد، بازدید ۲۲ تیر ۸۶
 4. ریچارد، پنچیک (۱۳۹۰). تلسکوپ. ققفوس. صص. ۷۱. شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۱۱-۸۹۶-۹.
 5. داستان
 6. تلسکوپ گالیله وبگاه سیمرغ، بازدید ۲۰ تیر ۸۶

پیوند به بیرون[ویرایش]

Galileo Galilei
Justus Sustermans - Portrait of Galileo Galilei, 1636.jpg
Portrait of Galileo Galilei (1636), by Justus Sustermans
Born15 February 1564
Died8 January 1642(1642-01-08) (aged 77)
ResidenceGrand Duchy of Tuscany
NationalityItalian
Alma materUniversity of Pisa 1580–1585 (no degree)
Known for
Scientific career
FieldsAstronomy, physics, engineering, natural philosophy, mathematics
Institutions
Patrons
Academic advisorsOstilio Ricci[1]
Notable students
Signature
Galileo Galilei Signature 2.svg
Notes
His father was the musician Vincenzo Galilei. Galileo Galilei's mistress Marina Gamba (1570 – 21 August 1612?) bore him two daughters (Maria Celeste (Virginia, 1600–1634) and Livia (1601–1659), both of whom became nuns), and a son, Vincenzo (1606–1649), a lutenist.

Galileo Galilei (Italian: [ɡaliˈlɛːo ɡaliˈlɛi]; 15 February 1564[3] – 8 January 1642) was an Italian astronomer, physicist and engineer, sometimes described as a polymath.[4] Galileo has been called the "father of observational astronomy",[5] the "father of modern physics",[6][7] the "father of the scientific method",[8] and the "father of modern science".[9][10]

Galileo studied speed and velocity, gravity and free fall, the principle of relativity, inertia, projectile motion and also worked in applied science and technology, describing the properties of pendulums and "hydrostatic balances", inventing the thermoscope and various military compasses, and using the telescope for scientific observations of celestial objects. His contributions to observational astronomy include the telescopic confirmation of the phases of Venus, the observation of the four largest satellites of Jupiter, the observation of Saturn and the analysis of sunspots.

Galileo's championing of heliocentrism and Copernicanism was controversial during his lifetime, when most subscribed to geocentric models such as the Tychonic system.[11] He met with opposition from astronomers, who doubted heliocentrism because of the absence of an observed stellar parallax.[11] The matter was investigated by the Roman Inquisition in 1615, which concluded that heliocentrism was "foolish and absurd in philosophy, and formally heretical since it explicitly contradicts in many places the sense of Holy Scripture".[11][12][13] Galileo later defended his views in Dialogue Concerning the Two Chief World Systems (1632), which appeared to attack Pope Urban VIII and thus alienated him and the Jesuits, who had both supported Galileo up until this point.[11] He was tried by the Inquisition, found "vehemently suspect of heresy", and forced to recant. He spent the rest of his life under house arrest.[14][15] While under house arrest, he wrote Two New Sciences, in which he summarized work he had done some forty years earlier on the two sciences now called kinematics and strength of materials.[16][17]

Early life and family

Galileo was born in Pisa (then part of the Duchy of Florence), Italy, on 15 February 1564,[18] the first of six children of Vincenzo Galilei, a famous lutenist, composer, and music theorist, and Giulia (née Ammannati), who had married in 1562. Galileo became an accomplished lutenist himself and would have learned early from his father a scepticism for established authority,[19] the value of well-measured or quantified experimentation, an appreciation for a periodic or musical measure of time or rhythm, as well as the results expected from a combination of mathematics and experiment.

Three of Galileo's five siblings survived infancy. The youngest, Michelangelo (or Michelagnolo), also became a noted lutenist and composer although he contributed to financial burdens during Galileo's young adulthood. Michelangelo was unable to contribute his fair share of their father's promised dowries to their brothers-in-law, who would later attempt to seek legal remedies for payments due. Michelangelo would also occasionally have to borrow funds from Galileo to support his musical endeavours and excursions. These financial burdens may have contributed to Galileo's early desire to develop inventions that would bring him additional income.

When Galileo Galilei was eight, his family moved to Florence, but he was left with Jacopo Borghini for two years. He was educated from 1575 to 1578 in the Vallombrosa Abbey, about 30 km southeast of Florence.[20]

Name

The surname Galilei derives from the given name of an ancestor, Galileo Bonaiuti, a physician, university teacher and politician who lived in Florence from 1370 to 1450; his descendants had changed their family name from Bonaiuti (or Buonaiuti) to Galilei in his honor in the late 14th century.[21] Galileo Bonaiuti was buried in the same church, the Basilica of Santa Croce in Florence, where about 200 years later his more famous descendant Galileo Galilei was also buried.[22]

It was common for mid-sixteenth-century Tuscan families to name the eldest son after the parents' surname.[23] Hence, Galileo Galilei was not necessarily named after his ancestor Galileo Bonaiuti. The Italian male given name "Galileo" (and thence the surname "Galilei") derives from the Latin "Galilæus", meaning "of Galilee", a biblically significant region in Northern Israel.[24][25] Because of that region, the adjective galilaios (Greek γαλιλαίος, Latin Galilæus, Italian galileo), which means "Galilean", has been used in antiquity (particularly by emperor Julian) to refer to Christ and his followers;[26] after this, the adjective has been adopted as a name with a meaning similar to Jesus or Christian.[citation needed]

The biblical roots of Galileo's name and surname were to become the subject of a famous pun.[27] In 1614, during the Galileo affair, one of Galileo's opponents, the Dominican priest Tommaso Caccini, delivered against Galileo a controversial and influential sermon. In it he made a point of quoting Acts 1:11, "Ye men of Galilee, why stand ye gazing up into heaven?".[28]

Children

Galileo's beloved elder daughter, Virginia (Sister Maria Celeste), was particularly devoted to her father. She is buried with him in his tomb in the Basilica of Santa Croce, Florence.

Despite being a genuinely pious Roman Catholic,[29] Galileo fathered three children out of wedlock with Marina Gamba. They had two daughters, Virginia (born in 1600) and Livia (born in 1601), and a son, Vincenzo (born in 1606).[30]

Because of their illegitimate birth, their father considered the girls unmarriageable, if not posing problems of prohibitively expensive support or dowries, which would have been similar to Galileo's previous extensive financial problems with two of his sisters.[31] Their only worthy alternative was the religious life. Both girls were accepted by the convent of San Matteo in Arcetri and remained there for the rest of their lives.[32] Virginia took the name Maria Celeste upon entering the convent. She died on 2 April 1634, and is buried with Galileo at the Basilica of Santa Croce, Florence. Livia took the name Sister Arcangela and was ill for most of her life. Vincenzo was later legitimised as the legal heir of Galileo and married Sestilia Bocchineri.[33]

Career as a scientist

Although Galileo seriously considered the priesthood as a young man, at his father's urging he instead enrolled in 1580 at the University of Pisa for a medical degree.[34] In 1581, when he was studying medicine, he noticed a swinging chandelier, which air currents shifted about to swing in larger and smaller arcs. To him, it seemed, by comparison with his heartbeat, that the chandelier took the same amount of time to swing back and forth, no matter how far it was swinging. When he returned home, he set up two pendulums of equal length and swung one with a large sweep and the other with a small sweep and found that they kept time together. It was not until the work of Christiaan Huygens, almost one hundred years later, that the tautochrone nature of a swinging pendulum was used to create an accurate timepiece.[35] Up to this point, Galileo had deliberately been kept away from mathematics, since a physician earned a higher income than a mathematician. However, after accidentally attending a lecture on geometry, he talked his reluctant father into letting him study mathematics and natural philosophy instead of medicine.[35] He created a thermoscope, a forerunner of the thermometer, and, in 1586, published a small book on the design of a hydrostatic balance he had invented (which first brought him to the attention of the scholarly world). Galileo also studied disegno, a term encompassing fine art, and, in 1588, obtained the position of instructor in the Accademia delle Arti del Disegno in Florence, teaching perspective and chiaroscuro. Being inspired by the artistic tradition of the city and the works of the Renaissance artists, Galileo acquired an aesthetic mentality. While a young teacher at the Accademia, he began a lifelong friendship with the Florentine painter Cigoli, who included Galileo's lunar observations in one of his paintings.[36][37]

In 1589, he was appointed to the chair of mathematics in Pisa. In 1591, his father died, and he was entrusted with the care of his younger brother Michelagnolo. In 1592, he moved to the University of Padua where he taught geometry, mechanics, and astronomy until 1610.[38] During this period, Galileo made significant discoveries in both pure fundamental science (for example, kinematics of motion and astronomy) as well as practical applied science (for example, strength of materials and pioneering the telescope). His multiple interests included the study of astrology, which at the time was a discipline tied to the studies of mathematics and astronomy.[39]

Galileo, Kepler and theories of tides

Galileo Galilei, portrait by Tintoretto.

Cardinal Bellarmine had written in 1615 that the Copernican system could not be defended without "a true physical demonstration that the sun does not circle the earth but the earth circles the sun".[40] Galileo considered his theory of the tides to provide such evidence.[41] This theory was so important to him that he originally intended to entitle his Dialogue on the Two Chief World Systems the Dialogue on the Ebb and Flow of the Sea.[42] The reference to tides was removed from the title by order of the Inquisition.

For Galileo, the tides were caused by the sloshing back and forth of water in the seas as a point on the Earth's surface sped up and slowed down because of the Earth's rotation on its axis and revolution around the Sun. He circulated his first account of the tides in 1616, addressed to Cardinal Orsini.[43] His theory gave the first insight into the importance of the shapes of ocean basins in the size and timing of tides; he correctly accounted, for instance, for the negligible tides halfway along the Adriatic Sea compared to those at the ends. As a general account of the cause of tides, however, his theory was a failure.

If this theory were correct, there would be only one high tide per day. Galileo and his contemporaries were aware of this inadequacy because there are two daily high tides at Venice instead of one, about 12 hours apart. Galileo dismissed this anomaly as the result of several secondary causes including the shape of the sea, its depth, and other factors.[44] Against the assertion that Galileo was deceptive in making these arguments, Albert Einstein expressed the opinion that Galileo developed his "fascinating arguments" and accepted them uncritically out of a desire for physical proof of the motion of the Earth.[45] Galileo dismissed the idea, held by his contemporary Johannes Kepler, that the moon caused the tides.[46] (Galileo also took no interest in Kepler's elliptical orbits of the planets.)[47][48]

Controversy over comets and The Assayer

In 1619, Galileo became embroiled in a controversy with Father Orazio Grassi, professor of mathematics at the Jesuit Collegio Romano. It began as a dispute over the nature of comets, but by the time Galileo had published The Assayer (Il Saggiatore) in 1623, his last salvo in the dispute, it had become a much wider controversy over the very nature of science itself. The title page of the book describes Galileo as philosopher and "Matematico Primario" of the Grand Duke of Tuscany.

Because The Assayer contains such a wealth of Galileo's ideas on how science should be practised, it has been referred to as his scientific manifesto.[49] Early in 1619, Father Grassi had anonymously published a pamphlet, An Astronomical Disputation on the Three Comets of the Year 1618,[50] which discussed the nature of a comet that had appeared late in November of the previous year. Grassi concluded that the comet was a fiery body which had moved along a segment of a great circle at a constant distance from the earth,[51] and since it moved in the sky more slowly than the moon, it must be farther away than the moon.

Grassi's arguments and conclusions were criticised in a subsequent article, Discourse on Comets,[52] published under the name of one of Galileo's disciples, a Florentine lawyer named Mario Guiducci, although it had been largely written by Galileo himself.[53] Galileo and Guiducci offered no definitive theory of their own on the nature of comets[54] although they did present some tentative conjectures that are now known to be mistaken. In its opening passage, Galileo and Guiducci's Discourse gratuitously insulted the Jesuit Christopher Scheiner,[55] and various uncomplimentary remarks about the professors of the Collegio Romano were scattered throughout the work.[56] The Jesuits were offended,[57] and Grassi soon replied with a polemical tract of his own, The Astronomical and Philosophical Balance,[58] under the pseudonym Lothario Sarsio Sigensano,[59] purporting to be one of his own pupils.

The Assayer was Galileo's devastating reply to the Astronomical Balance.[60] It has been widely recognized as a masterpiece of polemical literature,[61] in which "Sarsi's" arguments are subjected to withering scorn.[62] It was greeted with wide acclaim, and particularly pleased the new pope, Urban VIII, to whom it had been dedicated.[63] In Rome, in the previous decade, Barberini, the future Urban VIII, had come down on the side of Galileo and the Lincean Academy.[64]

Galileo's dispute with Grassi permanently alienated many of the Jesuits who had previously been sympathetic to his ideas,[65] and Galileo and his friends were convinced that these Jesuits were responsible for bringing about his later condemnation.[66] The evidence for this is at best equivocal, however.[67]

Controversy over heliocentrism

Cristiano Banti's 1857 painting Galileo facing the Roman Inquisition

In the whole world prior to Galileo's conflict with the Church, the majority of educated people subscribed either to the Aristotelian geocentric view that the earth was the center of the universe and that all heavenly bodies revolved around the Earth,[68] or the Tychonic system that blended geocentrism with heliocentrism.[69]

Opposition to heliocentrism and Galileo's writings combined scientific and religious objections. Scientific opposition came from Tycho Brahe and others and arose from the fact that, if heliocentrism were true, an annual stellar parallax should be observed, though none was. Copernicus and Aristarchus had correctly postulated that parallax was negligible because the stars were so distant. However, Tycho had countered that, since stars appeared to have measurable angular size, if the stars were that distant and their apparent size was due to their physical size, they would be far larger than the Sun. (In fact, it is not possible to observe the physical size of distant stars without modern telescopes). In Tycho's system the stars were a little more distant than Saturn, and the Sun and stars were comparable in size.[70]

Religious opposition to heliocentrism arose from Biblical references such as Psalm 93:1, 96:10, and 1 Chronicles 16:30 which include text stating that "the world is firmly established, it cannot be moved". In the same manner, Psalm 104:5 says, "the Lord set the earth on its foundations; it can never be moved". Further, Ecclesiastes 1:5 states that "the sun rises and sets and returns to its place".[71]

Galileo defended heliocentrism based on his astronomical observations of 1609 (Sidereus Nuncius 1610). In December 1613, the Grand Duchess Christina of Florence confronted one of Galileo's friends and followers, Benedetto Castelli, with biblical objections to the motion of the earth. According to Maurice Finocchiaro, this was done in a friendly and gracious manner, out of curiosity. Prompted by this incident, Galileo wrote a letter to Castelli in which he argued that heliocentrism was actually not contrary to biblical texts, and that the bible was an authority on faith and morals, not on science. This letter was not published, but circulated widely.[72]

By 1615, Galileo's writings on heliocentrism had been submitted to the Roman Inquisition by Father Niccolò Lorini, who claimed that Galileo and his followers were attempting to reinterpret the Bible, which was seen as a violation of the Council of Trent and looked dangerously like Protestantism.[73] Lorini specifically cited Galileo's letter to Castelli.[74] Galileo went to Rome to defend himself and his Copernican and biblical ideas. At the start of 1616, Monsignor Francesco Ingoli initiated a debate with Galileo, sending him an essay disputing the Copernican system. Galileo later stated that he believed this essay to have been instrumental in the action against Copernicanism that followed.[75] According to Maurice Finocchiaro, Ingoli had probably been commissioned by the Inquisition to write an expert opinion on the controversy, and the essay provided the "chief direct basis" for the Inquisition's actions.[76] The essay focused on eighteen physical and mathematical arguments against heliocentrism. It borrowed primarily from the arguments of Tycho Brahe, and it notedly mentioned Tycho's argument that heliocentrism required the stars to be much larger than the Sun. Ingoli wrote that the great distance to the stars in the heliocentric theory "clearly proves ... the fixed stars to be of such size, as they may surpass or equal the size of the orbit circle of the Earth itself".[77] The essay also included four theological arguments, but Ingoli suggested Galileo focus on the physical and mathematical arguments, and he did not mention Galileo's biblical ideas.[78] In February 1616, an Inquisitorial commission declared heliocentrism to be "foolish and absurd in philosophy, and formally heretical since it explicitly contradicts in many places the sense of Holy Scripture". The Inquisition found that the idea of the Earth's movement "receives the same judgement in philosophy and ... in regard to theological truth it is at least erroneous in faith".[79] (The original document from the Inquisitorial commission was made widely available in 2014.[80])

Pope Paul V instructed Cardinal Bellarmine to deliver this finding to Galileo, and to order him to abandon the opinion that heliocentrism was physically true. On 26 February, Galileo was called to Bellarmine's residence and ordered:

... to abandon completely ... the opinion that the sun stands still at the center of the world and the earth moves, and henceforth not to hold, teach, or defend it in any way whatever, either orally or in writing.[81]

The decree of the Congregation of the Index banned Copernicus's De Revolutionibus and other heliocentric works until correction.[81] Bellarmine's instructions did not prohibit Galileo from discussing heliocentrism as a mathematical and philosophic idea, so long as he did not advocate for its physical truth.[11][82]

For the next decade, Galileo stayed well away from the controversy. He revived his project of writing a book on the subject, encouraged by the election of Cardinal Maffeo Barberini as Pope Urban VIII in 1623. Barberini was a friend and admirer of Galileo, and had opposed the condemnation of Galileo in 1616. Galileo's resulting book, Dialogue Concerning the Two Chief World Systems, was published in 1632, with formal authorization from the Inquisition and papal permission.[83]

Earlier, Pope Urban VIII had personally asked Galileo to give arguments for and against heliocentrism in the book, and to be careful not to advocate heliocentrism. He made another request, that his own views on the matter be included in Galileo's book. Only the latter of those requests was fulfilled by Galileo.

Whether unknowingly or deliberately, Simplicio, the defender of the Aristotelian geocentric view in Dialogue Concerning the Two Chief World Systems, was often caught in his own errors and sometimes came across as a fool. Indeed, although Galileo states in the preface of his book that the character is named after a famous Aristotelian philosopher (Simplicius in Latin, "Simplicio" in Italian), the name "Simplicio" in Italian also has the connotation of "simpleton".[84] This portrayal of Simplicio made Dialogue Concerning the Two Chief World Systems appear as an advocacy book: an attack on Aristotelian geocentrism and defence of the Copernican theory. Unfortunately for his relationship with the Pope, Galileo put the words of Urban VIII into the mouth of Simplicio.

Most historians agree Galileo did not act out of malice and felt blindsided by the reaction to his book.[a] However, the Pope did not take the suspected public ridicule lightly, nor the Copernican advocacy.

Galileo had alienated one of his biggest and most powerful supporters, the Pope, and was called to Rome to defend his writings[85] in September 1632. He finally arrived in February 1633 and was brought before inquisitor Vincenzo Maculani to be charged. Throughout his trial, Galileo steadfastly maintained that since 1616 he had faithfully kept his promise not to hold any of the condemned opinions, and initially he denied even defending them. However, he was eventually persuaded to admit that, contrary to his true intention, a reader of his Dialogue could well have obtained the impression that it was intended to be a defence of Copernicanism. In view of Galileo's rather implausible denial that he had ever held Copernican ideas after 1616 or ever intended to defend them in the Dialogue, his final interrogation, in July 1633, concluded with his being threatened with torture if he did not tell the truth, but he maintained his denial despite the threat.[86]

The sentence of the Inquisition was delivered on 22 June. It was in three essential parts:

 • Galileo was found "vehemently suspect of heresy" (though he was never formally charged with heresy, relieving him of facing corporal punishment[87]), namely of having held the opinions that the Sun lies motionless at the centre of the universe, that the Earth is not at its centre and moves, and that one may hold and defend an opinion as probable after it has been declared contrary to Holy Scripture. He was required to "abjure, curse and detest" those opinions.[88]
 • He was sentenced to formal imprisonment at the pleasure of the Inquisition.[89] On the following day, this was commuted to house arrest, which he remained under for the rest of his life.[90]
 • His offending Dialogue was banned; and in an action not announced at the trial, publication of any of his works was forbidden, including any he might write in the future.[91]
Portrait, attributed to Murillo, of Galileo gazing at the words "E pur si muove" (And yet it moves) (not legible in this image) scratched on the wall of his prison cell

According to popular legend, after recanting his theory that the Earth moved around the Sun, Galileo allegedly muttered the rebellious phrase "And yet it moves". A 1640s painting by the Spanish painter Bartolomé Esteban Murillo or an artist of his school, in which the words were hidden until restoration work in 1911, depicts an imprisoned Galileo apparently gazing at the words "E pur si muove" written on the wall of his dungeon. The earliest known written account of the legend dates to a century after his death, but Stillman Drake writes "there is no doubt now that the famous words were already attributed to Galileo before his death".[92]

After a period with the friendly Ascanio Piccolomini (the Archbishop of Siena), Galileo was allowed to return to his villa at Arcetri near Florence in 1634, where he spent part of his life under house arrest. Galileo was ordered to read the seven penitential psalms once a week for the next three years. However, his daughter Maria Celeste relieved him of the burden after securing ecclesiastical permission to take it upon herself.[93]

It was while Galileo was under house arrest that he dedicated his time to one of his finest works, Two New Sciences. Here he summarised work he had done some forty years earlier, on the two sciences now called kinematics and strength of materials, published in Holland to avoid the censor. This book has received high praise from Albert Einstein.[94] As a result of this work, Galileo is often called the "father of modern physics". He went completely blind in 1638 and was suffering from a painful hernia and insomnia, so he was permitted to travel to Florence for medical advice.[16][17]

Dava Sobel argues that prior to Galileo's 1633 trial and judgement for heresy, Pope Urban VIII had become preoccupied with court intrigue and problems of state, and began to fear persecution or threats to his own life. In this context, Sobel argues that the problem of Galileo was presented to the pope by court insiders and enemies of Galileo. Having been accused of weakness in defending the church, Urban reacted against Galileo out of anger and fear.[95]

Death

Tomb of Galileo, Santa Croce, Florence

Galileo continued to receive visitors until 1642, when, after suffering fever and heart palpitations, he died on 8 January 1642, aged 77.[16][96] The Grand Duke of Tuscany, Ferdinando II, wished to bury him in the main body of the Basilica of Santa Croce, next to the tombs of his father and other ancestors, and to erect a marble mausoleum in his honour.[97]

Middle finger of Galileo's right hand

These plans were dropped, however, after Pope Urban VIII and his nephew, Cardinal Francesco Barberini, protested,[98] because Galileo had been condemned by the Catholic Church for "vehement suspicion of heresy".[99] He was instead buried in a small room next to the novices' chapel at the end of a corridor from the southern transept of the basilica to the sacristy.[100] He was reburied in the main body of the basilica in 1737 after a monument had been erected there in his honour;[101] during this move, three fingers and a tooth were removed from his remains.[102] One of these fingers, the middle finger from Galileo's right hand, is currently on exhibition at the Museo Galileo in Florence, Italy.[103]

Scientific contributions

Scientific methods

Galileo made original contributions to the science of motion through an innovative combination of experiment and mathematics.[104] More typical of science at the time were the qualitative studies of William Gilbert, on magnetism and electricity. Galileo's father, Vincenzo Galilei, a lutenist and music theorist, had performed experiments establishing perhaps the oldest known non-linear relation in physics: for a stretched string, the pitch varies as the square root of the tension.[105] These observations lay within the framework of the Pythagorean tradition of music, well-known to instrument makers, which included the fact that subdividing a string by a whole number produces a harmonious scale. Thus, a limited amount of mathematics had long related music and physical science, and young Galileo could see his own father's observations expand on that tradition.[106]

Galileo was one of the first modern thinkers to clearly state that the laws of nature are mathematical. In The Assayer, he wrote "Philosophy is written in this grand book, the universe ... It is written in the language of mathematics, and its characters are triangles, circles, and other geometric figures;...."[107] His mathematical analyses are a further development of a tradition employed by late scholastic natural philosophers, which Galileo learned when he studied philosophy.[108] His work marked another step towards the eventual separation of science from both philosophy and religion; a major development in human thought. He was often willing to change his views in accordance with observation. In order to perform his experiments, Galileo had to set up standards of length and time, so that measurements made on different days and in different laboratories could be compared in a reproducible fashion. This provided a reliable foundation on which to confirm mathematical laws using inductive reasoning.

Galileo showed a modern appreciation for the proper relationship between mathematics, theoretical physics, and experimental physics. He understood the parabola, both in terms of conic sections and in terms of the ordinate (y) varying as the square of the abscissa (x). Galilei further asserted that the parabola was the theoretically ideal trajectory of a uniformly accelerated projectile in the absence of air resistance or other disturbances. He conceded that there are limits to the validity of this theory, noting on theoretical grounds that a projectile trajectory of a size comparable to that of the Earth could not possibly be a parabola,[109] but he nevertheless maintained that for distances up to the range of the artillery of his day, the deviation of a projectile's trajectory from a parabola would be only very slight.[110]

Astronomy

Galileo showed the Doge of Venice how to use the telescope (fresco by Giuseppe Bertini)
It was on this page that Galileo first noted an observation of the moons of Jupiter. This observation upset the notion that all celestial bodies must revolve around the Earth. Galileo published a full description in Sidereus Nuncius in March 1610
The phases of Venus, observed by Galileo in 1610

Based only on uncertain descriptions of the first practical telescope which Hans Lippershey tried to patent in the Netherlands in 1608,[111] Galileo, in the following year, made a telescope with about 3x magnification. He later made improved versions with up to about 30x magnification.[112] With a Galilean telescope, the observer could see magnified, upright images on the Earth—it was what is commonly known as a terrestrial telescope or a spyglass. He could also use it to observe the sky; for a time he was one of those who could construct telescopes good enough for that purpose. On 25 August 1609, he demonstrated one of his early telescopes, with a magnification of about 8 or 9, to Venetian lawmakers. His telescopes were also a profitable sideline for Galileo, who sold them to merchants who found them useful both at sea and as items of trade. He published his initial telescopic astronomical observations in March 1610 in a brief treatise entitled Sidereus Nuncius (Starry Messenger).[113]

Kepler's supernova

Tycho and others had observed the supernova of 1572. Ottavio Brenzoni's letter of 15 January 1605 to Galileo brought the 1572 supernova and the less bright nova of 1601 to Galileo's notice. Galileo observed and discussed Kepler's supernova in 1604. Since these new stars displayed no detectable diurnal parallax, Galileo concluded that they were distant stars, and, therefore, disproved the Aristotelian belief in the immutability of the heavens.[114]

Jupiter's moons

On 7 January 1610, Galileo observed with his telescope what he described at the time as "three fixed stars, totally invisible[b] by their smallness", all close to Jupiter, and lying on a straight line through it.[115] Observations on subsequent nights showed that the positions of these "stars" relative to Jupiter were changing in a way that would have been inexplicable if they had really been fixed stars. On 10 January, Galileo noted that one of them had disappeared, an observation which he attributed to its being hidden behind Jupiter. Within a few days, he concluded that they were orbiting Jupiter:[116] he had discovered three of Jupiter's four largest moons. He discovered the fourth on 13 January. Galileo named the group of four the Medicean stars, in honour of his future patron, Cosimo II de' Medici, Grand Duke of Tuscany, and Cosimo's three brothers.[117] Later astronomers, however, renamed them Galilean satellites in honour of their discoverer. These satellites were independently discovered by Simon Marius on 8 January 1610 and are now called Io, Europa, Ganymede, and Callisto the names given by Marius in his Mundus Iovialis published in 1614.[118]

His observations of the satellites of Jupiter caused a revolution in astronomy: a planet with smaller planets orbiting it did not conform to the principles of Aristotelian cosmology, which held that all heavenly bodies should circle the Earth,[119] and many astronomers and philosophers initially refused to believe that Galileo could have discovered such a thing.[120] His observations were confirmed by the observatory of Christopher Clavius and he received a hero's welcome when he visited Rome in 1611.[121] Galileo continued to observe the satellites over the next eighteen months, and by mid-1611, he had obtained remarkably accurate estimates for their periods—a feat which Kepler had believed impossible.[122]

Venus, Saturn, and Neptune

From September 1610, Galileo observed that Venus exhibited a full set of phases similar to that of the Moon. The heliocentric model of the Solar System developed by Nicolaus Copernicus predicted that all phases would be visible since the orbit of Venus around the Sun would cause its illuminated hemisphere to face the Earth when it was on the opposite side of the Sun and to face away from the Earth when it was on the Earth-side of the Sun. On the other hand, in Ptolemy's geocentric model it was impossible for any of the planets' orbits to intersect the spherical shell carrying the Sun. Traditionally, the orbit of Venus was placed entirely on the near side of the Sun, where it could exhibit only crescent and new phases. It was, however, also possible to place it entirely on the far side of the Sun, where it could exhibit only gibbous and full phases. After Galileo's telescopic observations of the crescent, gibbous and full phases of Venus, the Ptolemaic model became untenable. Thus in the early 17th century, as a result of his discovery, the great majority of astronomers converted to one of the various geo-heliocentric planetary models,[123] such as the Tychonic, Capellan and Extended Capellan models,[c] each either with or without a daily rotating Earth. These all had the virtue of explaining the phases of Venus without the vice of the 'refutation' of full heliocentrism's prediction of stellar parallax. Galileo's discovery of the phases of Venus was thus arguably his most empirically practically influential contribution to the two-stage transition from full geocentrism to full heliocentrism via geo-heliocentrism.

Galileo observed the planet Saturn, and at first mistook its rings for planets, thinking it was a three-bodied system. When he observed the planet later, Saturn's rings were directly oriented at Earth, causing him to think that two of the bodies had disappeared. The rings reappeared when he observed the planet in 1616, further confusing him.[124]

Galileo also observed the planet Neptune in 1612. It appears in his notebooks as one of many unremarkable dim stars. He did not realise that it was a planet, but he did note its motion relative to the stars before losing track of it.[125]

Sunspots

Galileo's "cannocchiali" telescopes at the Museo Galileo, Florence

Galileo made naked-eye and telescopic studies of sunspots.[126] Their existence raised another difficulty with the unchanging perfection of the heavens as posited in orthodox Aristotelian celestial physics. An apparent annual variation in their trajectories, observed by Francesco Sizzi and others in 1612–1613,[127] also provided a powerful argument against both the Ptolemaic system and the geoheliocentric system of Tycho Brahe.[d] A dispute over claimed priority in the discovery of sunspots, and in their interpretation, led Galileo to a long and bitter feud with the Jesuit Christoph Scheiner. In the middle was Mark Welser, to whom Scheiner had announced his discovery, and who asked Galileo for his opinion.[citation needed] In fact, there is little doubt that both of them were beaten by David Fabricius and his son Johannes.

Moon

Prior to Galileo's construction of his version of a telescope, Thomas Harriot, an English mathematician and explorer, had already used what he dubbed a "perspective tube" to observe the Moon. Reporting his observations, Harriot noted only "strange spottednesse" in the waning of the crescent, but was ignorant to the cause. Galileo, due in part to his artistic training[37] and the knowledge of chiaroscuro,[36] had understood the patterns of light and shadow were, in fact, topographical markers. While not being the only one to observe the Moon through a telescope, Galileo was the first to deduce the cause of the uneven waning as light occlusion from lunar mountains and craters. In his study, he also made topographical charts, estimating the heights of the mountains. The Moon was not what was long thought to have been a translucent and perfect sphere, as Aristotle claimed, and hardly the first "planet", an "eternal pearl to magnificently ascend into the heavenly empyrian", as put forth by Dante. Galileo is sometimes credited with the discovery of the lunar libration in latitude in 1632,[128] although Thomas Harriot or William Gilbert might have done it before.[129]

Milky Way and stars

Galileo observed the Milky Way, previously believed to be nebulous, and found it to be a multitude of stars packed so densely that they appeared from Earth to be clouds. He located many other stars too distant to be visible with the naked eye. He observed the double star Mizar in Ursa Major in 1617.[130]

In the Starry Messenger, Galileo reported that stars appeared as mere blazes of light, essentially unaltered in appearance by the telescope, and contrasted them to planets, which the telescope revealed to be discs. But shortly thereafter, in his Letters on Sunspots, he reported that the telescope revealed the shapes of both stars and planets to be "quite round". From that point forward, he continued to report that telescopes showed the roundness of stars, and that stars seen through the telescope measured a few seconds of arc in diameter.[131] He also devised a method for measuring the apparent size of a star without a telescope. As described in his Dialogue Concerning the two Chief World Systems, his method was to hang a thin rope in his line of sight to the star and measure the maximum distance from which it would wholly obscure the star. From his measurements of this distance and of the width of the rope, he could calculate the angle subtended by the star at his viewing point.[132] In his Dialogue, he reported that he had found the apparent diameter of a star of first magnitude to be no more than 5 arcseconds, and that of one of sixth magnitude to be about 5/6 arcseconds. Like most astronomers of his day, Galileo did not recognise that the apparent sizes of stars that he measured were spurious, caused by diffraction and atmospheric distortion (see seeing disk or Airy disk), and did not represent the true sizes of stars. However, Galileo's values were much smaller than previous estimates of the apparent sizes of the brightest stars, such as those made by Tycho Brahe (see Magnitude) and enabled Galileo to counter anti-Copernican arguments such as those made by Tycho that these stars would have to be absurdly large for their annual parallaxes to be undetectable.[133] Other astronomers such as Simon Marius, Giovanni Battista Riccioli, and Martinus Hortensius made similar measurements of stars, and Marius and Riccioli concluded the smaller sizes were not small enough to answer Tycho's argument.[134]

Engineering

Galileo's geometrical and military compass, thought to have been made c. 1604 by his personal instrument-maker Marc'Antonio Mazzoleni

Galileo made a number of contributions to what is now known as engineering, as distinct from pure physics. Between 1595 and 1598, Galileo devised and improved a geometric and military compass suitable for use by gunners and surveyors. This expanded on earlier instruments designed by Niccolò Tartaglia and Guidobaldo del Monte. For gunners, it offered, in addition to a new and safer way of elevating cannons accurately, a way of quickly computing the charge of gunpowder for cannonballs of different sizes and materials. As a geometric instrument, it enabled the construction of any regular polygon, computation of the area of any polygon or circular sector, and a variety of other calculations. Under Galileo's direction, instrument maker Marc'Antonio Mazzoleni produced more than 100 of these compasses, which Galileo sold (along with an instruction manual he wrote) for 50 lire and offered a course of instruction in the use of the compasses for 120 lire.[135]

In about 1593, Galileo constructed a thermometer, using the expansion and contraction of air in a bulb to move water in an attached tube.

A replica of the earliest surviving telescope attributed to Galileo Galilei, on display at the Griffith Observatory.

In 1609, Galileo was, along with Englishman Thomas Harriot and others, among the first to use a refracting telescope as an instrument to observe stars, planets or moons. The name "telescope" was coined for Galileo's instrument by a Greek mathematician, Giovanni Demisiani,[136] at a banquet held in 1611 by Prince Federico Cesi to make Galileo a member of his Accademia dei Lincei.[137] The name was derived from the Greek tele = 'far' and skopein = 'to look or see'. In 1610, he used a telescope at close range to magnify the parts of insects.[138] By 1624, Galileo had used[139] a compound microscope. He gave one of these instruments to Cardinal Zollern in May of that year for presentation to the Duke of Bavaria,[140] and in September, he sent another to Prince Cesi.[141] The Linceans played a role again in naming the "microscope" a year later when fellow academy member Giovanni Faber coined the word for Galileo's invention from the Greek words μικρόν (micron) meaning "small", and σκοπεῖν (skopein) meaning "to look at". The word was meant to be analogous with "telescope".[142][143] Illustrations of insects made using one of Galileo's microscopes and published in 1625, appear to have been the first clear documentation of the use of a compound microscope.[144]

In 1612, having determined the orbital periods of Jupiter's satellites, Galileo proposed that with sufficiently accurate knowledge of their orbits, one could use their positions as a universal clock, and this would make possible the determination of longitude. He worked on this problem from time to time during the remainder of his life, but the practical problems were severe. The method was first successfully applied by Giovanni Domenico Cassini in 1681 and was later used extensively for large land surveys; this method, for example, was used to survey France, and later by Zebulon Pike of the midwestern United States in 1806. For sea navigation, where delicate telescopic observations were more difficult, the longitude problem eventually required development of a practical portable marine chronometer, such as that of John Harrison.[145] Late in his life, when totally blind, Galileo designed an escapement mechanism for a pendulum clock (called Galileo's escapement), although no clock using this was built until after the first fully operational pendulum clock was made by Christiaan Huygens in the 1650s.

Galileo was invited on several occasions to advise on engineering schemes to alleviate river flooding. In 1630 Mario Guiducci was probably instrumental in ensuring that he was consulted on a scheme by Bartolotti to cut a new channel for the Bisenzio River near Florence.[146]

Physics

Galileo e Viviani, 1892, Tito Lessi
Dome of the Cathedral of Pisa with the "lamp of Galileo"

Galileo's theoretical and experimental work on the motions of bodies, along with the largely independent work of Kepler and René Descartes, was a precursor of the classical mechanics developed by Sir Isaac Newton. Galileo conducted several experiments with pendulums. It is popularly believed (thanks to the biography by Vincenzo Viviani) that these began by watching the swings of the bronze chandelier in the cathedral of Pisa, using his pulse as a timer. Later experiments are described in his Two New Sciences. Galileo claimed that a simple pendulum is isochronous, i.e. that its swings always take the same amount of time, independently of the amplitude. In fact, this is only approximately true,[147] as was discovered by Christiaan Huygens. Galileo also found that the square of the period varies directly with the length of the pendulum. Galileo's son, Vincenzo, sketched a clock based on his father's theories in 1642. The clock was never built and, because of the large swings required by its verge escapement, would have been a poor timekeeper. (See Engineering above.)

Galileo is lesser known for, yet still credited with, being one of the first to understand sound frequency. By scraping a chisel at different speeds, he linked the pitch of the sound produced to the spacing of the chisel's skips, a measure of frequency. In 1638, Galileo described an experimental method to measure the speed of light by arranging that two observers, each having lanterns equipped with shutters, observe each other's lanterns at some distance. The first observer opens the shutter of his lamp, and, the second, upon seeing the light, immediately opens the shutter of his own lantern. The time between the first observer's opening his shutter and seeing the light from the second observer's lamp indicates the time it takes light to travel back and forth between the two observers. Galileo reported that when he tried this at a distance of less than a mile, he was unable to determine whether or not the light appeared instantaneously.[148] Sometime between Galileo's death and 1667, the members of the Florentine Accademia del Cimento repeated the experiment over a distance of about a mile and obtained a similarly inconclusive result.[149] We now know that the speed of light is far too fast to be measured by such methods (with human shutter-openers on Earth).

Galileo put forward the basic principle of relativity, that the laws of physics are the same in any system that is moving at a constant speed in a straight line, regardless of its particular speed or direction. Hence, there is no absolute motion or absolute rest. This principle provided the basic framework for Newton's laws of motion and is central to Einstein's special theory of relativity.

Falling bodies

A biography by Galileo's pupil Vincenzo Viviani stated that Galileo had dropped balls of the same material, but different masses, from the Leaning Tower of Pisa to demonstrate that their time of descent was independent of their mass.[150] This was contrary to what Aristotle had taught: that heavy objects fall faster than lighter ones, in direct proportion to weight.[151] While this story has been retold in popular accounts, there is no account by Galileo himself of such an experiment, and it is generally accepted by historians that it was at most a thought experiment which did not actually take place.[152][153] An exception is Drake,[154] who argues that the experiment did take place, more or less as Viviani described it. The experiment described was actually performed by Simon Stevin (commonly known as Stevinus) and Jan Cornets de Groot,[35] although the building used was actually the church tower in Delft in 1586.[155] However, most of his experiments with falling bodies were carried out using inclined planes where both the issues of timing and air resistance were much reduced.[156] In any case, observations that similarly sized objects of different weights fell at the same speed is documented in works as early as those of John Philoponus in the sixth century and which Galileo was aware of.[157][158]

During the Apollo 15 mission in 1971, astronaut David Scott showed that Galileo was right: acceleration is the same for all bodies subject to gravity on the Moon, even for a hammer and a feather.

In his 1638 Discorsi, Galileo's character Salviati, widely regarded as Galileo's spokesman, held that all unequal weights would fall with the same finite speed in a vacuum. But this had previously been proposed by Lucretius[159] and Simon Stevin.[160] Cristiano Banti's Salviati also held it could be experimentally demonstrated by the comparison of pendulum motions in air with bobs of lead and of cork which had different weight but which were otherwise similar.

Galileo proposed that a falling body would fall with a uniform acceleration, as long as the resistance of the medium through which it was falling remained negligible, or in the limiting case of its falling through a vacuum.[161] He also derived the correct kinematical law for the distance travelled during a uniform acceleration starting from rest—namely, that it is proportional to the square of the elapsed time ( d ∝ t 2 ).[162] Prior to Galileo, Nicole Oresme, in the 14th century, had derived the times-squared law for uniformly accelerated change,[163] and Domingo de Soto had suggested in the 16th century that bodies falling through a homogeneous medium would be uniformly accelerated.[164] Galileo expressed the time-squared law using geometrical constructions and mathematically precise words, adhering to the standards of the day. (It remained for others to re-express the law in algebraic terms).

He also concluded that objects retain their velocity in the absence of any impediments to their motion,[citation needed] thereby contradicting the generally accepted Aristotelian hypothesis that a body could only remain in so-called "violent", "unnatural", or "forced" motion so long as an agent of change (the "mover") continued to act on it.[165] Philosophical ideas relating to inertia had been proposed by John Philoponus and Jean Buridan. Galileo stated: "Imagine any particle projected along a horizontal plane without friction; then we know, from what has been more fully explained in the preceding pages, that this particle will move along this same plane with a motion which is uniform and perpetual, provided the plane has no limits"[166] This was incorporated into Newton's laws of motion (first law).

Mathematics

While Galileo's application of mathematics to experimental physics was innovative, his mathematical methods were the standard ones of the day, including dozens of examples of an inverse proportion square root method passed down from Fibonacci and Archimedes. The analysis and proofs relied heavily on the Eudoxian theory of proportion, as set forth in the fifth book of Euclid's Elements. This theory had become available only a century before, thanks to accurate translations by Tartaglia and others; but by the end of Galileo's life, it was being superseded by the algebraic methods of Descartes.

The concept now named Galileo's paradox was not original with him. His proposed solution, that infinite numbers cannot be compared, is no longer considered useful.

Legacy

Later Church reassessments

The Galileo affair was largely forgotten after Galileo's death, and the controversy subsided. The Inquisition's ban on reprinting Galileo's works was lifted in 1718 when permission was granted to publish an edition of his works (excluding the condemned Dialogue) in Florence.[167] In 1741, Pope Benedict XIV authorised the publication of an edition of Galileo's complete scientific works[e] which included a mildly censored version of the Dialogue.[168] In 1758, the general prohibition against works advocating heliocentrism was removed from the Index of prohibited books, although the specific ban on uncensored versions of the Dialogue and Copernicus's De Revolutionibus remained.[169] All traces of official opposition to heliocentrism by the church disappeared in 1835 when these works were finally dropped from the Index.[170]

Interest in the Galileo affair was revived in the early 19th century, when Protestant polemicists used it (and other events such as the Spanish Inquisition and the myth of the flat Earth) to attack Roman Catholicism.[11] Interest in it has waxed and waned ever since. In 1939, Pope Pius XII, in his first speech to the Pontifical Academy of Sciences, within a few months of his election to the papacy, described Galileo as being among the "most audacious heroes of research... not afraid of the stumbling blocks and the risks on the way, nor fearful of the funereal monuments".[171] His close advisor of 40 years, Professor Robert Leiber, wrote: "Pius XII was very careful not to close any doors (to science) prematurely. He was energetic on this point and regretted that in the case of Galileo."[172]

On 15 February 1990, in a speech delivered at the Sapienza University of Rome,[f] Cardinal Ratzinger (later Pope Benedict XVI) cited some current views on the Galileo affair as forming what he called "a symptomatic case that permits us to see how deep the self-doubt of the modern age, of science and technology goes today".[173] Some of the views he cited were those of the philosopher Paul Feyerabend, whom he quoted as saying "The Church at the time of Galileo kept much more closely to reason than did Galileo himself, and she took into consideration the ethical and social consequences of Galileo's teaching too. Her verdict against Galileo was rational and just and the revision of this verdict can be justified only on the grounds of what is politically opportune."[173] The Cardinal did not clearly indicate whether he agreed or disagreed with Feyerabend's assertions. He did, however, say "It would be foolish to construct an impulsive apologetic on the basis of such views."[173]

On 31 October 1992, Pope John Paul II expressed regret for how the Galileo affair was handled, and issued a declaration acknowledging the errors committed by the Catholic Church tribunal that judged the scientific positions of Galileo Galilei, as the result of a study conducted by the Pontifical Council for Culture.[174][175] In March 2008, the head of the Pontifical Academy of Sciences, Nicola Cabibbo, announced a plan to honour Galileo by erecting a statue of him inside the Vatican walls.[176] In December of the same year, during events to mark the 400th anniversary of Galileo's earliest telescopic observations, Pope Benedict XVI praised his contributions to astronomy.[177] A month later, however, the head of the Pontifical Council for Culture, Gianfranco Ravasi, revealed that the plan to erect a statue of Galileo in the grounds of the Vatican had been suspended.[178]

Impact on modern science

According to Stephen Hawking, Galileo probably bears more of the responsibility for the birth of modern science than anybody else,[179] and Albert Einstein called him the father of modern science.[180][181]

Galileo's astronomical discoveries and investigations into the Copernican theory have led to a lasting legacy which includes the categorisation of the four large moons of Jupiter discovered by Galileo (Io, Europa, Ganymede and Callisto) as the Galilean moons. Other scientific endeavours and principles are named after Galileo including the Galileo spacecraft,[182] the first spacecraft to enter orbit around Jupiter, the proposed Galileo global satellite navigation system, the transformation between inertial systems in classical mechanics denoted Galilean transformation and the Gal (unit), sometimes known as the Galileo, which is a non-SI unit of acceleration.

Partly because 2009 was the fourth centenary of Galileo's first recorded astronomical observations with the telescope, the United Nations scheduled it to be the International Year of Astronomy.[183] A global scheme was laid out by the International Astronomical Union (IAU), also endorsed by UNESCO—the UN body responsible for educational, scientific and cultural matters. The International Year of Astronomy 2009 was intended to be a global celebration of astronomy and its contributions to society and culture, stimulating worldwide interest not only in astronomy but science in general, with a particular slant towards young people.

Asteroid 697 Galilea is named in his honour.

In artistic and popular media

Galileo is mentioned several times in the "opera" section of the Queen song, "Bohemian Rhapsody".[184] He features prominently in the song "Galileo" performed by the Indigo Girls and Amy Grant's Galileo on her Heart in Motion album.

Twentieth-century plays have been written on Galileo's life, including Life of Galileo (1943) by the German playwright Bertolt Brecht, with a film adaptation (1975) of it, and Lamp At Midnight (1947) by Barrie Stavis,[185] as well as the 2008 play "Galileo Galilei".[186]

Kim Stanley Robinson wrote a science fiction novel entitled Galileo's Dream (2009), in which Galileo is brought into the future to help resolve a crisis of scientific philosophy; the story moves back and forth between Galileo's own time and a hypothetical distant future and contains a great deal of biographical information.[187]

Galileo Galilei was recently selected as a main motif for a high value collectors' coin: the €25 International Year of Astronomy commemorative coin, minted in 2009. This coin also commemorates the 400th anniversary of the invention of Galileo's telescope. The obverse shows a portion of his portrait and his telescope. The background shows one of his first drawings of the surface of the moon. In the silver ring, other telescopes are depicted: the Isaac Newton Telescope, the observatory in Kremsmünster Abbey, a modern telescope, a radio telescope and a space telescope. In 2009, the Galileoscope was also released. This is a mass-produced, low-cost educational 2-inch (51 mm) telescope with relatively high quality.

Writings

Statue outside the Uffizi, Florence

Galileo's early works describing scientific instruments include the 1586 tract entitled The Little Balance (La Billancetta) describing an accurate balance to weigh objects in air or water[188] and the 1606 printed manual Le Operazioni del Compasso Geometrico et Militare on the operation of a geometrical and military compass.[189]

His early works in dynamics, the science of motion and mechanics were his circa 1590 Pisan De Motu (On Motion) and his circa 1600 Paduan Le Meccaniche (Mechanics). The former was based on Aristotelian–Archimedean fluid dynamics and held that the speed of gravitational fall in a fluid medium was proportional to the excess of a body's specific weight over that of the medium, whereby in a vacuum, bodies would fall with speeds in proportion to their specific weights. It also subscribed to the Philoponan impetus dynamics in which impetus is self-dissipating and free-fall in a vacuum would have an essential terminal speed according to specific weight after an initial period of acceleration.

Galileo's 1610 The Starry Messenger (Sidereus Nuncius) was the first scientific treatise to be published based on observations made through a telescope. It reported his discoveries of:

 • the Galilean moons
 • the roughness of the Moon's surface
 • the existence of a large number of stars invisible to the naked eye, particularly those responsible for the appearance of the Milky Way
 • differences between the appearances of the planets and those of the fixed stars—the former appearing as small discs, while the latter appeared as unmagnified points of light

Galileo published a description of sunspots in 1613 entitled Letters on Sunspots[190] suggesting the Sun and heavens are corruptible. The Letters on Sunspots also reported his 1610 telescopic observations of the full set of phases of Venus, and his discovery of the puzzling "appendages" of Saturn and their even more puzzling subsequent disappearance. In 1615, Galileo prepared a manuscript known as the "Letter to the Grand Duchess Christina" which was not published in printed form until 1636. This letter was a revised version of the Letter to Castelli, which was denounced by the Inquisition as an incursion upon theology by advocating Copernicanism both as physically true and as consistent with Scripture.[191] In 1616, after the order by the inquisition for Galileo not to hold or defend the Copernican position, Galileo wrote the "Discourse on the Tides" (Discorso sul flusso e il reflusso del mare) based on the Copernican earth, in the form of a private letter to Cardinal Orsini.[192] In 1619, Mario Guiducci, a pupil of Galileo's, published a lecture written largely by Galileo under the title Discourse on the Comets (Discorso Delle Comete), arguing against the Jesuit interpretation of comets.[193]

In 1623, Galileo published The Assayer—Il Saggiatore, which attacked theories based on Aristotle's authority and promoted experimentation and the mathematical formulation of scientific ideas. The book was highly successful and even found support among the higher echelons of the Christian church.[194] Following the success of The Assayer, Galileo published the Dialogue Concerning the Two Chief World Systems (Dialogo sopra i due massimi sistemi del mondo) in 1632. Despite taking care to adhere to the Inquisition's 1616 instructions, the claims in the book favouring Copernican theory and a non Geocentric model of the solar system led to Galileo being tried and banned on publication. Despite the publication ban, Galileo published his Discourses and Mathematical Demonstrations Relating to Two New Sciences (Discorsi e Dimostrazioni Matematiche, intorno a due nuove scienze) in 1638 in Holland, outside the jurisdiction of the Inquisition.

Published written works

Galileo's main written works are as follows:

 • The Little Balance (1586; in Italian: La Billancetta)
 • On Motion (c. 1590; in Latin: De Motu Antiquiora)[195]
 • Mechanics (c. 1600; in Italian: Le mecaniche)
 • The Operations of Geometrical and Military Compass (1606; in Italian: Le operazioni del compasso geometrico et militare)
 • The Starry Messenger (1610; in Latin: Sidereus Nuncius)
 • Discourse on Floating Bodies (1612; in Italian: Discorso intorno alle cose che stanno in su l'acqua, o che in quella si muovono, "Discourse on Bodies that Stay Atop Water, or Move in It")
 • History and Demonstration Concerning Sunspots (1613; in Italian: Istoria e dimostrazioni intorno alle macchie solari; work based on the Three Letters on Sunspots, Tre lettere sulle macchie solari, 1612)
 • "Letter to the Grand Duchess Christina" (1615; published in 1636)
 • "Discourse on the Tides" (1616; in Italian: Discorso del flusso e reflusso del mare)
 • Discourse on the Comets (1619; in Italian: Discorso delle Comete)
 • The Assayer (1623; in Italian: Il Saggiatore)
 • Dialogue Concerning the Two Chief World Systems (1632; in Italian: Dialogo sopra i due massimi sistemi del mondo)
 • Discourses and Mathematical Demonstrations Relating to Two New Sciences (1638; in Italian: Discorsi e Dimostrazioni Matematiche, intorno a due nuove scienze)

Timeline

 • 1543 – Nicolaus Copernicus publishes De revolutionibus orbium coelestium as an alternative world system to the Ptolemy's geocentric model causing subsequent questions to be raised about Aristotelian physics following Copernicus' death
 • 1563 – Parents Vincenzo Galilei and Giulia Ammannati marry
 • 1564 – Birth in Pisa, Italy
 • ~1570 – Thomas Digges publishes Pantometria describing a telescope built between 1540–1559 by his father Leonard Digges
 • 1573 – Tycho Brahe publishes De nova stella (On the new star) refuting Aristotelian belief in immutable celestial spheres and an eternal, unchanging, more perfect heavenly realm of celestial aether above the moon
 • 1576 – Giuseppe Moletti, Galileo's predecessor in the mathematics chair at Padua, reports falling bodies of the same shape fall at the same speed, regardless of material[196]
 • 1581 – His father, Vincenzo Galilei publishes Dialogo della musica antica et moderna formulating musical theories[197]
 • 1581 – Enrols as medical student at University of Pisa
 • 1582 – Attends mathematics lecture by Ostilio Ricci and decides to study math and science
 • 1585 – Leaves University of Pisa without degree and works as tutor
 • 1586 – Invents hydrostatic balance; wrote La Balancitta (The little balance)
 • 1586 – Simon Stevin publishes results for dropping lead weights from 10 meters
 • 1588 – Tycho Brahe publishes work on comets containing a description of the Tychonic system of the world[198]
 • 1589 – Appointed to Mathematics Chair, University of Pisa
 • ~1590 – Partially completes De Motu (On Motion), which is never published
 • 1591 – Death of his father, Vicenzo Galilei
 • 1592 – Appointed professor of mathematics at University of Padua, remains 18 years
 • ~1593 – Invents early thermometer that unfortunately depended on both temperature and pressure
 • ~1595 – Invents improved ballistics calculation geometric and military compass, which he later improves for surveying and general calculations and earns income from tutoring on its use
 • 1597 – Letter to Kepler indicates his belief in the Copernican System
 • 1600 – First child, Virginia is born; ~1600 Le Meccaniche (Mechanics)
 • 1600 – William Gilbert publishes On the Magnet and Magnetic Bodies, and on That Great Magnet the Earth with arguments supporting the Copernican system
 • 1600 – Roman Inquisition finds Giordano Bruno, Copernican system supporter, guilty of heresy for opinions on pantheism and the eternal plurality of worlds, and for denial of the Trinity, divinity of Christ, virginity of Mary, and Transubstantiation; burned at the stake by civil authorities
 • 1601 – Daughter Livia is born
 • 1604 – Measures supernova position indicating no parallax for the new star
 • 1605 – Sued by brothers-in-law for nonpayment of sisters' dowries
 • 1606 – Son Vincenzo born
 • 1606 – Publishes manual for his calculating compass
 • 1607 – Rotilio Orlandini attempts to assassinate Galileo's friend, Friar Paolo Sarpi
 • 1608 – Hans Lippershey invents a refracting telescope
 • 1609 – Independently invents and improves telescopes based on description of invention by Hans Lippershey
 • 1609 – Kepler publishes Astronomia nova containing his first two laws and for the first time demonstrates the Copernican model is more accurate than the Ptolemaic for uses such as navigation and prediction
 • 1609 – Thomas Harriot sketches the Moon from telescopic observations made four months before Galileo's
 • 1610 – Publishes Sidereus Nuncius (Starry Messenger); views our moon's mountains and craters and brightest 4 of Jupiter's moons
 • 1610 – Martin Horky publishes Brevissima Peregrinatio Contra Nuncium Sidereum, opposing Galileo
 • 1610 – Kepler requests one of Galileo's telescopes or lenses, but Galileo replies he is too busy to build one and has no extras[199]
 • 1610 – Lifetime appointment to mathematics position at University of Padua, and as mathematician and philosopher for Cosimo II, Grand Duke of Tuscany
 • 1611 – Discovers phases of Venus; granted audience with Pope; made member of Lincean Academy
 • 1611 – Awarded an honorary degree by the Jesuit College in Rome[200]
 • 1611 – David Fabricius publishes Narration on Spots Observed on the Sun and their Apparent Rotation with the Sun prior to Christoph Scheiner and Galileo's published works on the subject
 • 1612 – Proposed Jupiter's moons could be used as a universal clock for possible determination of longitude
 • ~1612 or 1613 – Francesco Sizzi discovers annual variations in sunspots' motions
 • 1613 – Letters on Sunspots
 • 1613 – Letter to Benedetto Castelli discussing the rotation of the sun and Galileo's support of the Copernican system. Using Biblical inerrancy as a basis, Galileo writes that Joshua's command for the sun to stand still in Joshua 10:13 proves the "impossibility of the Aristotelian and Ptolemaic world system, and on the other hand agrees very well with the Copernican one."[201] He went on to write that "the sun gives not only light (as it obviously does) but also motion to all the planets that revolve around it" by its rotation.[201]
 • 1615 – Letter to Grand Duchess Christina (not published until 1636)
 • 1616 – Officially warned by the Church not to hold or defend the Copernican System
 • 1616 – The Catholic Church places De revolutionibus orbium coelestium on the List of Prohibited Books, pending correction
 • 1616 – Private letter "Discourse on the Tides"
 • 1617 – Moves into Bellosguardo, west of Florence, near his daughters' convent; observes double star Mizar in Ursa Major
 • 1619 – Kepler publishes Harmonices Mundi which introduces his third law
 • 1619 – Discourse on the Comets
 • 1623 – Maffeo Barberini becomes Pope Urban VIII
 • 1623 – Publishes The Assayer
 • 1624 – Visits Pope who praises and honours him, leaving with assumed permission to publish work on the Copernican vs. Ptolemaic Systems; used a compound microscope
 • 1625 – Illustrations of insects made using one of Galileo's microscopes published
 • 1630 – Completes Dialogue Concerning the Two Chief World Systems and subsequently receives approval of Church censor
 • 1630 – Invited by Grand Duke Ferdinand II of Tuscany to advise on proposed engineering works on the Bisenzio River
 • 1631 – Produces report on the Bisenzio engineering proposals, arguing against them
 • 1632 – Publishes Dialogue Concerning the Two Chief World Systems
 • 1633 – sentenced by the Inquisition to imprisonment, commuted to house arrest, for vehement suspicion of heresy in violating the 1616 injunction
 • 1633 – Catholic Church places Dialogue Concerning the Two Chief World Systems on the List of Prohibited Books
 • 1638 – Publishes Dialogues Concerning Two New Sciences
 • 1642 – Death in Arcetri, Italy
 • 1668 – Isaac Newton builds his reflecting telescope
 • 1687 – Newton publishes Philosophiæ Naturalis Principia Mathematica deriving Kepler's laws from the Universal Law of Gravitation and the Laws of Motion
 • 2016 – The American Juno spacecraft, carrying a plaque and a Lego minifigure dedicated at Galileo, arrives at Jupiter's orbit

See also

References

Footnotes

 1. ^ See Langford (1966, pp. 133–134), and Seeger (1966, p. 30), for example. Drake (1978, p. 355) asserts that Simplicio's character is modelled on the Aristotelian philosophers Lodovico delle Colombe and Cesare Cremonini, rather than Urban. He also considers that the demand for Galileo to include the Pope's argument in the Dialogue left him with no option but to put it in the mouth of Simplicio (Drake, 1953, p. 491). Even Arthur Koestler, who is generally quite harsh on Galileo in The Sleepwalkers (1959), after noting that Urban suspected Galileo of having intended Simplicio to be a caricature of him, says "this of course is untrue" (1959, p. 483).
 2. ^ i.e., invisible to the naked eye.
 3. ^ In the Capellan model only Mercury and Venus orbit the Sun, whilst in its extended version such as expounded by Riccioli, Mars also orbits the Sun, but the orbits of Jupiter and Saturn are centred on the Earth
 4. ^ In geostatic systems the apparent annual variation in the motion of sunspots could only be explained as the result of an implausibly complicated precession of the Sun's axis of rotation (Linton, 2004, p. 212; Sharratt, 1994, p. 166; Drake, 1970, pp. 191–196). This did not apply, however, to the modified version of Tycho's system introduced by his protegé, Longomontanus, in which the Earth was assumed to rotate. Longomontanus's system could account for the apparent motions of sunspots just as well as the Copernican.
 5. ^ Two of his non-scientific works, the letters to Castelli and the Grand Duchess Christina, were explicitly not allowed to be included (Coyne 2005, p. 347).
 6. ^ An earlier version had been delivered on 16 December 1989, in Rieti, and a later version in Madrid on 24 February 1990 (Ratzinger, 1994, p. 81). According to Feyerabend himself, Ratzinger had also mentioned him "in support of" his own views in a speech in Parma around the same time (Feyerabend, 1995, p. 178).

Citations

 1. ^ F. Vinci, Ostilio Ricci da Fermo, Maestro di Galileo Galilei, Fermo, 1929.
 2. ^ "The Mathematics Genealogy Project – Galileo Galilei". nodak.edu.
 3. ^ Drake (1978, p. 1). The date of Galileo's birth is given according to the Julian calendar, which was then in force throughout Christendom. In 1582 it was replaced in Italy and several other Catholic countries with the Gregorian calendar. Unless otherwise indicated, dates in this article are given according to the Gregorian calendar.
 4. ^ Modinos, Antonis (2013). From Aristotle to Schrödinger: The Curiosity of Physics, Undergraduate Lecture Notes in Physics (illustrated ed.). Springer Science & Business Media. p. 43. ISBN 978-3-319-00750-2. Extract of page 43
 5. ^ Singer, Charles (1941). "A Short History of Science to the Nineteenth Century". Clarendon Press: 217.
 6. ^ Whitehouse, David (2009). Renaissance Genius: Galileo Galilei & His Legacy to Modern Science. Sterling Publishing. p. 219. ISBN 978-1-4027-6977-1.
 7. ^ Weidhorn, Manfred (2005). The Person of the Millennium: The Unique Impact of Galileo on World History. iUniverse. p. 155. ISBN 978-0-595-36877-8.
 8. ^ Thomas Hobbes: Critical Assessments, Volume 1. Preston King. 1993. p. 59
 9. ^ Finocchiaro (2007).
 10. ^ Disraeli, Isaac (1835). Curiosities of Literature. W. Pearson & Company. p. 371.
 11. ^ a b c d e f Hannam 2009, pp. 329-344.
 12. ^ Sharratt (1994, pp. 127–131), McMullin (2005a).
 13. ^ Finocchiaro, Maurice (2010). Defending Copernicus and Galileo: Critical Reasoning in the Two Affairs. Springer. p. 74. ISBN 978-90-481-3201-0. Retrieved 21 May 2016.
 14. ^ Finocchiaro (1997), p. 47.
 15. ^ Hilliam (2005), p. 96.
 16. ^ a b c Carney, Jo Eldridge (2000). Renaissance and Reformation, 1500–1620: a. Greenwood Publishing. ISBN 978-0-313-30574-0.
 17. ^ a b Allan-Olney (1870)
 18. ^ O'Connor, J. J.; Robertson, E.F. "Galileo Galilei". The MacTutor History of Mathematics archive. University of St Andrews, Scotland. Retrieved 24 July 2007.
 19. ^ John Gribbin. The Fellowship: Gilbert, Bacon, Harvey, Wren, Newton and the Story of the Scientific Revolution. The Overlook Press, 2008. p. 26.
 20. ^ Gribbin, John (2009) [2002]. Science. A History. 1543–2001. London: Penguin. p. 107. ISBN 978-0-14-104222-0.
 21. ^ Sobel (1999, p. 16)
 22. ^ Robin Santos Doak, Galileo: Astronomer and Physicist, Capstone, 2005, p. 89.
 23. ^ Sobel (1999, p. 13)
 24. ^ "Galilean". The Century Dictionary and Encyclopedia. III. New York: The Century Co. 1903 [1889]. p. 2436.
 25. ^ Sobel (1999, p. 16) "The meaning of the name Galileo, or Galilei, harks back to the land of Galilee, although, as Galileo explained on this score, he was not at all a Jew."
 26. ^ Against the Galilaeans
 27. ^ Maurice Finnochiaro, The Galileo Affair: A Documentary History 300, 330 n. 13 (Univ. Cal. Press 1998)
 28. ^ Naess, Atle (2004). Galileo Galilei – When the World Stood Still. Springer Science & Business Media. pp. 8991. ISBN 978-3-540-27054-6. Retrieved 2 November 2016.
 29. ^ Sharratt (1994, pp. 17, 213)
 30. ^ Rosen, Joe; Gothard, Lisa Quinn (2009). Encyclopedia of Physical Science. Infobase Publishing. p. 268. ISBN 978-0-8160-7011-4.
 31. ^ Gribbin. John (2008). The Fellowship: Gilbert, Bacon, Harvey, Wren, Newton and the Story of the Scientific Revolution. Overlook Press. p. 42
 32. ^ Sobel (2000, p. 5) Chapter 1. Retrieved on 14 January 2017. "But because he never married Virginia's mother, he deemed the girl herself unmarriageable. Soon after her thirteenth birthday, he placed her at the Convent of San Matteo in Arcetri."
 33. ^ Pedersen, Olaf (1985). "Galileo's Religion". In Coyne, George V.; Heller, Michał; Życiński, Józef (eds.). The Galileo Affair: A Meeting of Faith and Science, Proceedings of the Cracow Conference, May 24–27, 1984. Vatican City: Specola Vaticana. pp. 75–102. Bibcode:1985gamf.conf...75P. OCLC 16831024.
 34. ^ Reston (2000, pp. 3–14).
 35. ^ a b c Asimov, Isaac (1964). Asimov's Biographical Encyclopedia of Science and Technology. ISBN 978-0-385-17771-9
 36. ^ a b Edgerton, Samuel Y. The Mirror, the Window, and the Telescope, 2009
 37. ^ a b Panofsky, Erwin (1956). "Galileo as a Critic of the Arts: Aesthetic Attitude and Scientific Thought". Isis. 47 (1): 3–15. doi:10.1086/348450. JSTOR 227542.
 38. ^ Sharratt (1994, pp. 45–66).
 39. ^ Rutkin, H. Darrel. "Galileo, Astrology, and the Scientific Revolution: Another Look". Program in History & Philosophy of Science & Technology, Stanford University. Retrieved 15 April 2007.
 40. ^ Finocchiaro (1989), pp. 67–69.
 41. ^ Naylor, Ron (2007). "Galileo's Tidal Theory". Isis. 98 (1): 1–22. doi:10.1086/512829.
 42. ^ Finocchiaro (1989), p. 354, n. 52
 43. ^ Finocchiaro (1989), pp. 119–133
 44. ^ Finocchiaro (1989), pp. 127–131 and Galilei, (1953), pp. 432–436
 45. ^ Einstein (1953) p. xvii
 46. ^ Galilei, (1953), p. 462.
 47. ^ James Robert Voelkel. The Composition of Kepler's Astronomia Nova. Princeton University Press, 2001. p. 74
 48. ^ Stillman Drake. Essays on Galileo and the History and Philosophy of Science, Volume 1. University of Toronto Press, 1999. p. 343
 49. ^ Drake (1960, pp. vii, xxiii–xxiv), Sharratt (1994, pp. 139–140).
 50. ^ Grassi (1960a).
 51. ^ Drake (1978, p. 268), Grassi (1960a, p. 16).
 52. ^ Galilei & Guiducci (1960).
 53. ^ Drake (1960, p. xvi).
 54. ^ Drake (1957, p. 222), Drake (1960, p. xvii).
 55. ^ Sharratt (1994, p. 135), Drake (1960, p. xii), Galilei & Guiducci (1960, p. 24).
 56. ^ Sharratt (1994, p. 135).
 57. ^ Sharratt (1994, p. 135), Drake (1960, p. xvii).
 58. ^ Grassi (1960b).
 59. ^ Drake (1978, p. 494), Favaro (1896, 6:111) Archived 8 January 2009 at the Wayback Machine. The pseudonym was a slightly imperfect anagram of Oratio Grasio Savonensis, a Latinised version of his name and home town.
 60. ^ Galilei (1960).
 61. ^ Sharratt (1994, p. 137), Drake (1957, p. 227).
 62. ^ Sharratt (1994, pp. 138–142).
 63. ^ Drake (1960, p. xix).
 64. ^ Alexander, Amir (2014). Infinitesimal: How a Dangerous Mathematical Theory Shaped the Modern World. Scientific American / Farrar, Straus and Giroux. p. 131. ISBN 978-0-374-17681-5.
 65. ^ Drake (1960, p.vii).
 66. ^ Sharratt (1994, p. 175).
 67. ^ Sharratt (1994, pp. 175–178), Blackwell (2006, p. 30).
 68. ^ Blackwell, Richard (1991). Galileo, Bellarmine, and the Bible. Notre Dame: University of Notre Dame Press. p. 25. ISBN 978-0-268-01024-9.
 69. ^ Hannam 2009, pp. 303-316.
 70. ^ Graney and Danielson (2014).
 71. ^ Brodrick (1965, c1964, p. 95) quoting Cardinal Bellarmine's letter to Foscarini, dated 12 April 1615. Translated from Favaro (1902, 12:171–172) ‹See Tfd›(in Italian).
 72. ^ Finocchiaro (1989), pp. 27–28.
 73. ^ Langford (1992), pp. 56–57
 74. ^ Finocchiaro (1989), pp. 28 & 134.
 75. ^ Graney (2015, pp. 68–69) Ingoli's essay was published in English translation for the first time in 2015.
 76. ^ Finocchiaro (2010, pp. 72)
 77. ^ Graney (2015, p. 71)
 78. ^ Graney (2015, pp. 66–76, 164–175, 187–195)
 79. ^ Finocchiaro, Maurice. "West Chester University – History of Astronomy; Lecture notes: Texts from The Galileo Affair: A Documentary History". West Chester University. ESS 362 / 562. Archived from the original on 30 September 2007. Retrieved 18 February 2014.
 80. ^ "Una errata reproducida durante siglos cambia la censura de la Iglesia a Galileo". Materia.
 81. ^ a b Heilbron (2010), p. 218
 82. ^ Sharratt (1994, pp. 126–131).
 83. ^ "Pope Urban VIII Biography". Galileo Project.
 84. ^ Finocchiaro (1997), p. 82; Moss & Wallace (2003), p. 11
 85. ^ Lindberg, David. "Beyond War and Peace: A Reappraisal of the Encounter between Christianity and Science".
 86. ^ Sharratt (1994, pp. 171–175); Heilbron (2010, pp. 308–317); Gingerich (1992, pp. 117–118).
 87. ^ Numbers, Ronald L., ed. Galileo goes to jail and other myths about science and religion. No. 74. Harvard University Press, 2009, 77
 88. ^ Fantoli (2005, p. 139), Finocchiaro (1989, pp. 288–93). Finocchiaro's translation of the Inquisition's judgement against Galileo is "available on-line". Archived from the original on 30 September 2007. Retrieved 30 September 2007.. "Vehemently suspect of heresy" was a technical term of canon law and did not necessarily imply that the Inquisition considered the opinions giving rise to the verdict to be heretical. The same verdict would have been possible even if the opinions had been subject to only the less serious censure of "erroneous in faith" (Fantoli, 2005, p. 140; Heilbron, 2005, pp. 282–284).
 89. ^ Finocchiaro (1989, pp. 38, 291, 306). Finocchiaro's translation of the Inquisition's judgement against Galileo is "available on-line". Archived from the original on 30 September 2007. Retrieved 30 September 2007..
 90. ^ Galileo Galileo, Stanford Encyclopedia of Philosophy, Brief Biography.
 91. ^ Drake (1978, p. 367), Sharratt (1994, p. 184), Favaro (1905, 16:209 Archived 27 September 2007 at the Wayback Machine, 230) Archived 27 September 2007 at the Wayback Machine ‹See Tfd›(in Italian). See Galileo affair for further details.
 92. ^ Drake (1978, pp. 356–357).
 93. ^ Shea, William (January 2006). "The Galileo Affair" (unpublished work). Grupo de Investigación sobre Ciencia, Razón y Fe (CRYF). Retrieved 12 September 2010.
 94. ^ "Galileo ... is the father of modern physics—indeed of modern science" —Albert Einstein, quoted in Stephen Hawking, ed. p. 398, On the Shoulders of Giants.
 95. ^ Sobel (2000, pp. 232–234).
 96. ^ Gerard, John (1909). "Galileo Galilei". In Herbermann, Charles (ed.). Catholic Encyclopedia. New York: Robert Appleton.
 97. ^ Shea & Artigas (2003, p. 199); Sobel (2000, p. 378).
 98. ^ Shea & Artigas (2003, p. 199); Sobel (2000, p. 378); Sharratt (1994, p. 207); Favaro (1906,18:378–380) Archived 3 January 2008 at the Wayback Machine ‹See Tfd›(in Italian).
 99. ^ Monumental tomb of Galileo. Institute and Museum of the History of Science, Florence, Italy. Retrieved 2010-02-15.
 100. ^ Shea & Artigas (2003, p. 199); Sobel (2000, p. 380).
 101. ^ Shea & Artigas (2003, p. 200); Sobel (2000, pp. 380–384).
 102. ^ Section of Room VII Galilean iconography and relics, Museo Galileo. Accessed on line 27 May 2011.
 103. ^ Middle finger of Galileo's right hand, Museo Galileo. Accessed on line 27 May 2011.
 104. ^ Sharratt (1994, pp. 204–205)
 105. ^ Cohen, H.F. (1984). Quantifying Music: The Science of Music at. Springer. pp. 78–84. ISBN 978-90-277-1637-8.
 106. ^ Field, Judith Veronica (2005). Piero Della Francesca: A Mathematician's Art. Yale University Press. pp. 317–320. ISBN 978-0-300-10342-7.
 107. ^ In Drake (1957, pp. 237–238)
 108. ^ Wallace, (1984).
 109. ^ Sharratt (1994, pp. 202–204), Galilei (1954, pp. 250–252), Favaro (1898), 8:274–275 Archived 27 September 2007 at the Wayback Machine ‹See Tfd›(in Italian)
 110. ^ Sharratt (1994, pp. 202–204), Galilei (1954, p. 252), Favaro (1898), 8:275 Archived 8 January 2009 at the Wayback Machine ‹See Tfd›(in Italian)
 111. ^ King (2003, pp.30–32). The Netherlands States-General would not grant Lippershey his requested patent (King, 2003, p.32).
 112. ^ Drake (1990, pp. 133–134).
 113. ^ Sharratt (1994, pp. 1–2)
 114. ^ Kollerstrom, Nicholas (October 2004). "Galileo and the new star" (PDF). Astronomy Now. 18 (10): 58–59. Bibcode:2004AsNow..18j..58K. ISSN 0951-9726. Retrieved 20 February 2017.
 115. ^ Drake (1978, p. 146).
 116. ^ In Sidereus Nuncius (Favaro, 1892, 3:81 Archived 27 January 2012 at the Wayback Machine ‹See Tfd›(in Latin)) Galileo stated that he had reached this conclusion on 11 January. Drake (1978, p. 152), however, after studying unpublished manuscript records of Galileo's observations, concluded that he did not do so until 15 January.
 117. ^ Sharratt (1994, p. 17).
 118. ^ Pasachoff, Jay M. (May 2015). "Simon Marius's Mundus Iovialis: 400th Anniversary in Galileo's Shadow". Journal for the History of Astronomy. 46 (2): 218–234. Bibcode:2015JHA....46..218P. doi:10.1177/0021828615585493.
 119. ^ Linton (2004, pp. 98,205), Drake (1978, p. 157).
 120. ^ Drake (1978, pp. 158–168), Sharratt (1994, pp. 18–19).
 121. ^ Hannam 2009, p. 313.
 122. ^ Drake (1978, p. 168), Sharratt (1994, p. 93).
 123. ^ Thoren (1989), p. 8; Hoskin (1999) p. 117.
 124. ^ Baalke, Ron. Historical Background of Saturn's Rings. Archived 21 March 2009 at the Wayback Machine Jet Propulsion Laboratory, California Institute of Technology, NASA. Retrieved on 2007-03-11
 125. ^ Drake & Kowal (1980)
 126. ^ Vaquero, J.M.; Vázquez, M. (2010). The Sun Recorded Through History. Springer. Chapter 2, p. 77: "Drawing of the large sunspot seen by naked-eye by Galileo, and shown in the same way to everybody during the days 19, 20, and 21 August 1612"
 127. ^ Drake (1978, p. 209). Sizzi reported the observations he and his companions had made over the course of a year to Orazio Morandi in a letter dated 10 April 1613 (Favaro, 1901, 11:491) Archived 8 January 2009 at the Wayback Machine ‹See Tfd›(in Italian). Morandi subsequently forwarded a copy to Galileo.
 128. ^ Jacqueline Bergeron, ed. (2013). Highlights of Astronomy: As Presented at the XXIst General Assembly of the IAU, 1991. Springer Science & Business Media. p. 521. ISBN 978-94-011-2828-5.
 129. ^ Stephen Pumfrey (15 April 2009). "Harriot's maps of the Moon: new interpretations". Notes and Records of the Royal Society. 63 (2): 163–168. doi:10.1098/rsnr.2008.0062. Retrieved 18 June 2018.
 130. ^ Ondra (2004), pp. 72–73
 131. ^ Graney (2010, p. 455); Graney & Grayson (2011, p. 353).
 132. ^ Van Helden, (1985, p. 75); Chalmers, (1999, p. 25); Galilei (1953, pp. 361–362).
 133. ^ Finocchiaro (1989, pp. 167–176), Galilei (1953, pp. 359–360), Ondra (2004, pp. 74–75).
 134. ^ Graney (2010, pp. 454–462); Graney & Grayson (2011, pp. 352–355).
 135. ^ Reston (2000, p. 56).
 136. ^ Sobel (2000, p. 43), Drake (1978, p. 196). In the Starry Messenger, written in Latin, Galileo had used the term "perspicillum".
 137. ^ Rosen, Edward, The Naming of the Telescope (1947)
 138. ^ Drake (1978, pp. 163–164), Favaro (1892, 3:163 Archived 27 September 2007 at the Wayback Machine164) Archived 22 October 2007 at the Wayback Machine‹See Tfd›(in Latin)
 139. ^ Probably in 1623, according to Drake (1978, p. 286).
 140. ^ Drake (1978, p. 289), Favaro (1903, 13:177) Archived 27 September 2007 at the Wayback Machine ‹See Tfd›(in Italian).
 141. ^ Drake (1978, p. 286), Favaro (1903, 13:208) Archived 27 September 2007 at the Wayback Machine ‹See Tfd›(in Italian). The actual inventors of the telescope and microscope remain debatable. A general view on this can be found in the article Hans Lippershey (last updated 2003-08-01), 1995–2007 by Davidson, Michael W. and the Florida State University. Retrieved 2007-08-28
 142. ^ "brunelleschi.imss.fi.it "Il microscopio di Galileo"" (PDF). Archived from the original (PDF) on 9 April 2008.
 143. ^ Van Helden, Al. Galileo Timeline (last updated 1995), The Galileo Project. Retrieved 2007-08-28. See also Timeline of microscope technology.
 144. ^ Drake (1978, p. 286).
 145. ^ Longitude: the true story of a lone genius who solved the greatest scientific problem of his time, Dava Sobel Penguin, 1996 ISBN 0-14-025879-5, 978-0-14-025879-0
 146. ^ Cesare S. Maffioli (2008). "Galileo, Guiducci and the Engineer Bartolotti on the Bisenzio River". academia.edu. Galileana (V). Retrieved 11 August 2017.
 147. ^ Newton, R. G. (2004). Galileo's Pendulum: From the Rhythm of Time to the Making of Matter. Harvard University Press. p. 51. ISBN 978-0-674-01331-5.
 148. ^ Galileo Galilei, Two New Sciences, (Madison: Univ. of Wisconsin Pr., 1974) p. 50.
 149. ^ I. Bernard Cohen, "Roemer and the First Determination of the Velocity of Light (1676)", Isis, 31 (1940): 327–379, see pp. 332–333
 150. ^ Drake (1978, pp. 19,20). At the time when Viviani asserts that the experiment took place, Galileo had not yet formulated the final version of his law of free fall. He had, however, formulated an earlier version which predicted that bodies of the same material falling through the same medium would fall at the same speed (Drake, 1978, p. 20).
 151. ^ Drake (1978, p. 9); Sharratt (1994, p. 31).
 152. ^ Groleau, Rick. "Galileo's Battle for the Heavens. July 2002". Ball, Phil (30 June 2005). "Science history: setting the record straight. 30 June 2005". The Hindu. Chennai, India.
 153. ^ Heilbron, John L. (2015), "That Galileo publicly refuted Aristotle's conclusions about motion by repeated experiments made from the campanile of Pisa", in Numbers, Ronald L.; Kampourakis, Kostas (eds.), Newton's Apple and Other Myths about Science, Harvard University Press, pp. 40–47, ISBN 978-0-674-91547-3
 154. ^ Drake (1978, pp. 19–21, 414–416)
 155. ^ Galileo Galilei: The Falling Bodies Experiment. Last accessed 26 Dec 2011.
 156. ^ "Galileo's Inclined Plane Experiment". Online Help : Math Apps : Natural Sciences : Physics : MathApps/GalileosInclinedPlaneExperiment. Maplesoft. Retrieved 30 June 2018.
 157. ^ Hannam 2009, pp. 305-6.
 158. ^ Lemons, Don S. Drawing Physics: 2,600 Years of Discovery From Thales to Higgs. MIT Press, 2017, 80
 159. ^ Lucretius, De rerum natura II, 225–229; Relevant passage appears in: Lane Cooper, Aristotle, Galileo, and the Tower of Pisa (Ithaca, N.Y.: Cornell University Press, 1935), p. 49.
 160. ^ Simon Stevin, De Beghinselen des Waterwichts, Anvang der Waterwichtdaet, en de Anhang komen na de Beghinselen der Weeghconst en de Weeghdaet [The Elements of Hydrostatics, Preamble to the Practice of Hydrostatics, and Appendix to The Elements of the Statics and The Practice of Weighing] (Leiden, Netherlands: Christoffel Plantijn, 1586) reports an experiment by Stevin and Jan Cornets de Groot in which they dropped lead balls from a church tower in Delft; relevant passage is translated in: E. J. Dijksterhuis, ed., The Principal Works of Simon Stevin Amsterdam, Netherlands: C.V. Swets & Zeitlinger, 1955 vol. 1, pp. 509, 511.
 161. ^ Sharratt (1994, p. 203), Galilei 6 (1954, pp. 251–254).
 162. ^ Sharratt (1994, p. 198), Galilei (1954, p. 174).
 163. ^ Clagett (1968, p. 561). Oresme, however, regarded this discovery as a purely intellectual exercise having no relevance to the description of any natural phenomena, and consequently failed to recognise any connection with the motion of falling bodies (Grant, 1996, p. 103).
 164. ^ Sharratt (1994, p. 198), Wallace (2004, pp.II 384, II 400, III 272) Soto, however, did not anticipate many of the qualifications and refinements contained in Galileo's theory of falling bodies. He did not, for instance, recognise, as Galileo did, that a body would fall with a strictly uniform acceleration only in a vacuum, and that it would otherwise eventually reach a uniform terminal velocity.
 165. ^ Jung (2011, p. 504). This aspect of Aristotle's theory of motion is covered in Books VII and VIII of his Physics.
 166. ^ Galilei, (1954, p. 268) or Inertia#Classical inertia
 167. ^ Heilbron (2005, p. 299).
 168. ^ Heilbron (2005, pp. 303–304); Coyne (2005, p. 347). The uncensored version of the Dialogue remained on the Index of prohibited books, however (Heilbron 2005, p. 279).
 169. ^ Heilbron (2005, p. 307); Coyne (2005, p. 347) The practical effect of the ban in its later years seems to have been that clergy could publish discussions of heliocentric physics with a formal disclaimer assuring its hypothetical character and their obedience to the church decrees against motion of the earth: see for example the commented edition (1742) of Newton's 'Principia' by Fathers Le Seur and Jacquier, which contains such a disclaimer ('Declaratio') before the third book (Propositions 25 onwards) dealing with the lunar theory.
 170. ^ McMullin (2005, p. 6); Coyne (2005, p. 346). In fact, the Church's opposition had effectively ended in 1820 when a Catholic canon, Giuseppe Settele, was given permission to publish a work which treated heliocentrism as a physical fact rather than a mathematical fiction. The 1835 edition of the Index was the first to be issued after that year.
 171. ^ Discourse of His Holiness Pope Pius XII given on 3 December 1939 at the Solemn Audience granted to the Plenary Session of the Academy, Discourses of the Popes from Pius XI to John Paul II to the Pontifical Academy of the Sciences 1939–1986, Vatican City, p. 34
 172. ^ Robert Leiber, Pius XII Stimmen der Zeit, November 1958 in Pius XII. Sagt, Frankfurt 1959, p. 411
 173. ^ a b c Ratzinger (1994, p. 98).
 174. ^ "Vatican admits Galileo was right". New Scientist (1846). 7 November 1992. Retrieved 9 August 2007..
 175. ^ "Papal visit scuppered by scholars". BBC News. 15 January 2008. Retrieved 16 January 2008.
 176. ^ Owen & Delaney (2008).
 177. ^ "Pope praises Galileo's astronomy". BBC News. 21 December 2008. Retrieved 22 December 2008.
 178. ^ Owen (2009).
 179. ^ Hawking (1988, p. 179).
 180. ^ Einstein (1954, p. 271). "Propositions arrived at by purely logical means are completely empty as regards reality. Because Galileo realised this, and particularly because he drummed it into the scientific world, he is the father of modern physics—indeed, of modern science altogether."
 181. ^ Stephen Hawking, Galileo and the Birth of Modern Science Archived 24 March 2012 at the Wayback Machine, American Heritage's Invention & Technology, Spring 2009, Vol. 24, No. 1, p. 36
 182. ^ Fischer, Daniel (2001). Mission Jupiter: The Spectacular Journey of the Galileo Spacecraft. Springer. p. v. ISBN 978-0-387-98764-4.
 183. ^ United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (11 August 2005). "Proclamation of 2009 as International year of Astronomy" (PDF). UNESCO. Retrieved 10 June 2008.
 184. ^ "Bohemian Rhapsody". everything2. Retrieved 20 August 2010.
 185. ^ Stavis, Barrie. Lamp at Midnight. South Brunswick, New Jersey: A.S. Barnes, 1966.
 186. ^ Lalonde, Robert. Galileo Galilei/Vesalius and Servetus. February 2008. ISBN 978-0-9783909-1-4.
 187. ^ Robinson, Kim Stanley (2009). Galileo's Dream. New York: Ballantine Books. ISBN 978-0-553-80659-5.
 188. ^ "Hydrostatic balance". The Galileo Project. Retrieved 17 July 2008.
 189. ^ "The Works of Galileo". The University of Oklahoma, College of Arts and Sciences. Archived from the original on 17 July 2010. Retrieved 17 July 2008.
 190. ^ "Sunspots and Floating Bodies". The University of Oklahoma, College of Arts and Sciences. Archived from the original on 24 October 2008. Retrieved 17 July 2008.
 191. ^ "Galileo, Letter to the Grand Duchess Christina". The University of Oklahoma, College of Arts and Sciences. Archived from the original on 16 July 2010. Retrieved 17 July 2008.
 192. ^ "Galileo's Theory of the Tides". The Galileo Project. Retrieved 17 July 2008.
 193. ^ "Galileo Timeline". The Galileo Project. Retrieved 17 July 2008.
 194. ^ "Galileo Galilei". Tel-Aviv University, Science and Technology Education Center. Retrieved 17 July 2008.
 195. ^ "Collection of Galileo Galilei's Manuscripts and Related Translations". Retrieved 4 December 2009.
 196. ^ Giuseppe Moleti, Walter Roy Laird. The unfinished mechanics of Giuseppe Moletti. University of Toronto Press, 1999. p. 5
 197. ^ Robert Henry Herman, Vincenzo Galilei. Dialogo della musica antica et della moderna of Vincenzo Galilei: translation and commentary, Part 1. North Texas State University, 1973. p. 17
 198. ^ Adam, Mosley. "Tycho Brahe". Starry Messenger. History & Philosophy of Science Dept, University of Cambridge. Retrieved 13 January 2012.
 199. ^ Timothy Ferris. Coming of Age in the Milky Way. William Morrow & Company, Inc. 1988. p. 95
 200. ^ Shea, William; Artigas, Mariano. "The Galileo Affair".
 201. ^ a b Galileo Galilei, "Letter to Benedetto Castelli (1613)", Religion and Science. (Source of the English translation. Archived 6 February 2011 at the Wayback Machine)

Works cited

External links

By Galileo

On Galileo

Biography

Galileo and the Church