گالری آثار استادان قدیمی

مختصات: ۵۱°۰۳′۱۳″ شمالی ۱۳°۴۴′۰۵″ شرقی / ۵۱٫۰۵۳۶۱°شمالی ۱۳٫۷۳۴۷۲°شرقی / 51.05361; 13.73472
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
مدونا سیستین، اثر: رافائل
مدونا سیستین، اثر: رافائل

گالری آثار استادان قدیمی (به آلمانی: Gemäldegalerie Alte Meister) در درسدن، آلمان، حدود ۷۵۰ نقاشی از قرن ۱۵ تا ۱۸ میلادی را به نمایش می‌گذارد. این شامل آثار بزرگ رنسانس ایتالیا و همچنین نقاشی‌های هلندی و فلاندری است. آثار برجستهٔ نقاشان آلمانی، فرانسوی و اسپانیایی آن دوره نیز از جاذبه‌های این گالری است.

استادان قدیمی بخشی از مجموعه‌های هنری ایالت درسدن هستند. این مجموعه در گالری سمپر، شعبۀ گالری تسوینگر قرار دارد.

تاریخچه[ویرایش]

نمای داخلی مجموعهٔ نقاشی سلطنتی در حدود سال ۱۸۳۰ میلادی
نمای داخلی مجموعهٔ نقاشی سلطنتی در حدود سال ۱۸۳۰ میلادی
گالری سمپر که سراهای گالری آثار از حیاط تسوینگر قابل مشاهده است
گالری سمپر که سراهای گالری آثار از حیاط تسوینگر قابل مشاهده است

هنگامی که اتاق هنر انتخاب‌گران ساکسونی در درسدن توسط آگوستوس، انتخاب‌گر ساکسونی در سال ۱۵۶۰ میلادی تأسیس شد، نقاشی‌ها تابع آثار کلکسیونرهای علوم، سایر آثار هنری و کنجکاوی بودند.[۱] در آغاز قرن هجدهم میلادی بود که آگوستوس دوم نیرومند و پسرش فردریک آگوستوس دوم شروع به جمع‌آوری سیستماتیک نقاشی‌ها کردند. در مدت کمتر از ۶۰ سال، این دو انتخاب‌گرِ هنردوست ساکسونی که پادشاهان لهستان نیز بودند، مجموعه‌ها را به میزان قابل توجهی گسترش دادند. در سال ۱۷۴۵ میلادی، ۱۰۰ قطعه از بهترین مجموعه متعلق به دوک مودنا (فرانچسکو سوم) خریداری شد و سال بعد به درسدن رسید.[۱]

از آنجایی که مجموعهٔ نقاشی‌ها به سرعت در حال رشد بودند، به زودی به فضای بیشتری برای ذخیره‌سازی و نمایش نیاز داشت، در سال ۱۷۴۷ میلادی از قلعهٔ درسدن به اشتال‌گبویده (ساختمان اصطبل‌های انتخاب‌گران) مجاور منتقل شد.[۲]

آثار برجستهٔ مجموعه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ Harald Marx: Gemäldegalerie Dresden - Führer Alte Meister . E. A. Seemann, Leipzig, 3. Aufl., 2006, ISBN 978-3-86502-021-5, pp. 8-17 (به آلمانی).
  2. Fritz Löffler: Das alte Dresden - Geschichte seiner Bauten. 16th ed. Leipzig: Seemann, 2006, ISBN 978-3-86502-000-0 (به آلمانی).

پیوند به بیرون[ویرایش]

  • پرونده‌های رسانه‌ای مربوط به Gemäldegalerie Alte Meister (Dresden) در ویکی‌انبار 
  • گالری تصاویر استادان قدیمی مجموعه‌های هنری ایالت درسدن