گارگین ساروخانیان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
گارگین ساروخانیان
زادهٔ۱۳۰۲ خورشیدی
۱۹۲۳ میلادی
تفلیس، گرجستان
درگذشت۶ تیر ۱۳۷۸
علت درگذشتسکته قلبی
شناخته‌شده برایعضو اصلی فرهنگستان علوم پزشکی ایران

گارگین ساروخانیان (ارمنی: Գարեգին Սարուխանյան‎ زاده ۱۳۰۲ خورشیدی - درگذشته ۶ تیر ۱۳۷۸) پزشک ارمنی‌تبار اهل ایران بود.

زندگی‌نامه[ویرایش]

گارگین ساروخانیان در سال ۱۳۰۲ خورشیدی (۱۹۲۳ میلادی) در شهر تفلیس دیده به جهان گشود و هفت سال بعد همراه والدین به تبریز مهاجرت نمود. وی تحصیلات عالی خود را در دانشکده پزشکی دانشگاه تهران بپایان رساند و رشته تخصصی بیماری‌های کودکان را در دانشگاه‌های کالیفرنیا و هاروارد ایالات متحده آمریکا گذراند.

وی از سال ۱۳۳۹ بعنوان استاد دانشگاه تهران دعوت به همکاری گردید. وی نقش فعالی در سازمان‌های بین‌المللی پزشکی و بهداشت ایفا نمود و چندین بار نماینده ایران در کنگره‌ها و سمینارهای جهانی بود.

گارگین ساروخانیان غیر از علوم پزشکی در زندگی اجتماعی و فرهنگی جامعه ارمنی ایران نیز نقش فعالانه ای ایفا کرد. وی در سال ۱۳۶۲ به افتخار بازنشستگی نایل آمد و بویژه در انجمن پزشکان ارمنی ایران فعالیت نمود.

ساروخانیان در سال ۱۹۷۰ به عضویت فرهنگستان علوم پزشکی ایران انتخاب شد و فعالیت‌های علمی خود را ادامه داده تجربیات خود را در اختیار مهمترین سازمان پزشکی این مرز و بوم قرار داد.

وی روز ششم تیر ماه ۱۳۷۸ در دفتر کار خود در اثر سکته قلبی درگذشت.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • «به یاد شادروان دکتر گارگین ساروخانیان عضو اصلی فرهنگستان علوم پزشکی ایران». دریافت‌شده در ۱۵ سپتامبر ۲۰۱۸.
  • لازاریان، ژانت دیگرانوهی (۱۳۸۲). «پزشکان، دندانپزشکان، داروسازان و مامایی». دانشنامه ایرانیان ارمنی. تهران: انتشارات هیرمند. ص. ۲۹۲. شابک ۹۶۴-۶۹۷۴-۵۰-۳.