گابریل فالوپیو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
گابریل فالوپیو
گابریل فالوپیو
زادهٔ۱۵۲۳
مودنا
درگذشت۹ اکتبر ۱۵۶۲
پادووا
ملیتایتالیایی
محل تحصیلفرارا
شناخته‌شده برایپزشکی
پیشینه علمی
شاخه(ها)کالبدشناسی
پزشکی
محل کاردانشگاه پیزا
دانشگاه پادووا
استاد راهنماAntonio Musa Brassavola
دانشجویان دکتریGirolamo Fabrici
Volcher Coiter

گابریل فالوپیو (به ایتالیایی: Gabriele Falloppio) (زادهٔ سال ۱۵۲۳ - درگذشت در ۹ اکتبر ۱۵۶۲) یک کشیش کاتولیک و کالبدشناس ایتالیایی بود. او بیشتر با نام لاتینش فالوپیوس شناخته می‌شود. فالوپیو یکی از مهم‌ترین پزشکان و کالبدشناسان سدهٔ ۱۶ میلادی است.

زندگی[ویرایش]

فالوپیو در مودنا به دنیا آمد و در پادووا از دنیا رفت. خانوادهٔ او از نجیب‌زادگان اما بسیار تهی‌دست بودند از این رو تحصیل برای او با سختی فراوان همراه بود. او برای اینکه از مشکلات مالی خود کم کند تصمیم گرفت روحانی شود و در ۱۵۴۲ توانست کشیش کلیسای جامع مادنا شود. او در دانشگاه فرارا که در آن دوران یکی از بهترین دانشگاه‌های پزشکی اروپا بود تحصیل کرد و در ۱۵۴۸ پزشک شد.

او پس از دریافت مدرک پزشکی اش در چندین مدرسهٔ پزشکی کار کرد تا اینکه استاد کالبدشناسی دانشگاه فرارا شد یک سال بعد به دانشگاه پیزا، مهم‌ترین دانشگاه ایتالیا منتقل شد. در ۱۵۵۱ به فالوپیو یک کرسی کالبدشناسی و جراحی در دانشگاه پادووا داده شد. همچنین او استاد گیاه‌شناسی هم بود و باغ‌های گیاه‌شناسی زیر نظر او بود.

پزشکی[ویرایش]

تمرکز فالوپیو بیشتر بر روی کالبدشناسی سر بود او جزئیاتی از پرده گوش و ارتباطش با استخوان حلقوی و بخش‌های دیگری مانند حلزون گوش و … همچنین مجراهای اشکی چشم انسان، استخوان پرویزنی ارائه کرد. اطلاعاتی که او دربارهٔ آناتومی استخوان‌ها و ماهیچه‌ها بدست آورد بسیار ارزشمندند.

علاوه بر کالبدشناسی سر، او بر روی اندام‌های جنسی هر دو جنس هم مطالعه کرد او لوله رحم که از تخمدان با رحم ارتباط دارد را توضیح داد از این رو به لولهٔ رحم لولهٔ فالوپین هم گفته می‌شود. علاوه بر این، رباط کشاله ران و کانالی که از مسیر آن عصب چهره‌ای به عصب شنوایی متصل می‌شود هم به افتخار فالوپیو نامگذاری شده‌اند.

فالوپیو نخستین کسی بود که پیشنهاد استفاده از کاندوم (لایهٔ نازکی که بر روی آلت مردانه کشیده می‌شود) را برای پیشگیری از انتقال سیفلیس پیشنهاد کرد. به عنوان یک نمونه کارآزمایی بالینی، فالوپینو کاندوم‌ها را بر روی ۱۱۰۰ مرد امتحان کرد و هیچ‌یک سیفلیس نگرفتند.[۱][۲] علاوه بر این‌ها فالوپیو بر روی اثرات آب داغ و حمام داغ، ملین‌ها و ترکیب‌های داروهای شیمیایی شیمیایی هم رساله‌هایی نوشت که هیچ‌یک از آنها چاپ نشد و تنها مطالبش پیرامون کالبدشناسی در ونیز، ۱۵۶۱ در دوران زندگی اش منتشر شد.

همچنین او در بحث نظریهٔ سنگواره‌ها با جیرولامو فراکاستورو مخالف بود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

فهرست دانشمندان روحانی پیرو کلیسای کاتولیک

منابع[ویرایش]

  1. Potts, Malcolm (1999-02-14). Ever Since Adam and Eve: The Evolution of Human Sexuality. Cambridge University Press. p. 253. ISBN 978-0-521-64404-4.
  2. Youssef H (April 1993). "The history of the condom". Journal of the Royal Society of Medicine. 86 (4): 226–8. PMC 1293956. PMID 7802734.