کیهان‌شناسی‌های آفرینش‌گرا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

کیهان‌شناسی‌های آفرینش‌گرا (به انگلیسی: Creationist cosmologies) توضیحاتی در مورد ریشه‌ها و شکل جهان بر اساس روایت آفرینش پیدایش (به انگلیسی: Genesis) هستند (پیدایش ۱)،[۱] که بر اساس آن خدا کیهان را در هشت عمل آفرینشی در طول هگزامرون (به انگلیسی: Hexameron)، یعنی شش روز «هفته آفرینش» آفرید:

 • روز ۱: آفرینش نور، جداسازی نور از تاریکی؛
 • روز ۲: آفرینش گنبد آسمان، جداسازی آب‌های بالای زمین از پایین؛
 • روز ۳: جداسازی آب‌های پایین گنبد آسمان از خشکی ها؛ به زمین فرمان داده می‌شود تا گیاهان را تولید کند؛
 • روز ۴: آفرینش «چراغ‌ها» (خورشید، ماه و ستاره‌ها) در گنبد آسمان
 • روز ۵: آفرینش ماهی و پرندگان تا دریا و آسمان را اشغال کنند؛
 • روز ۶: آفرینش حیوانات (و در ادامه) آفرینش بشر.

آفرینش‌گرایان زمین جوان (به انگلیسی: Young Earth)، این شش روز را به عنوان شش دوره ۲۴-ساعته تفسیر می‌کنند؛ آفرینش‌گرایان زمین کلان‌سال (به انگلیسی: Old Earth) میلیون‌ها یا حتی میلیاردها سال درون «هفته آفرینش» را جایز می‌دانند.

مبنای کیهان‌شناسی آفرینش‌گرا[ویرایش]

کیهان‌شناسی مطالعه منشأ، تکامل و فرجام نهایی جهان است.[۲] کیهان‌شناسی علمی از روش علمی استفاده می‌کند، که این یعنی، به وجود آوردن فرضیه‌هایی که پیش بینی‌های مشخصی می‌کنند، که آن پیش بینی‌ها می‌توانند با مشاهدات و رصدها راستی آزمایی شوند؛ با توجه به نتیجه مشاهدات، فرضیه‌ها رها می‌شوند، یا اصلاح می‌شوند، یا بسط داده می‌شوند تا با داده‌ها مطابقت کنند.[۳] مدل علمی منشأ و تکامل جهان ما، مه‌بانگ یا انفجار بزرگ است. این انفجار مانند یک انفجار متعارف نبود، که در آن بخش‌های یک بمب به اطراف پرتاب شوند، بلکه انفجار فضا در محدوده و درون خودش بود؛ تمام ماده و انرژی جهان در یک تک نقطه محصور بودند، و در انفجار تمام ذرات جهان آغازین شروع به با سرعت دور شدن از یکدیگر کردند.[۴] "انفجار" تقریباً 13.8 میلیارد سال پیش اتفاق افتاد، بنابراین سن جهان این است.[۵]

آفرینش‌گرایی منوط به فرض بی‌خطایی انجیل شده‌است.[۶] به گفته طرفدار برجسته زمین جوان کن هم (Ken Ham)، ... .

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. Ruse, Michael; Travis, Joseph (2009). Evolution: The First Four Billion Years. Harvard University Press. p. 841. ISBN 067403175X.
 2. Wollack 2010, p. Cosmology
 3. Wollack 2010, p. Cosmology.
 4. LaRocco & Rothstein, p. The Big Bang.
 5. Wollack 2010, p. Age.
 6. Rosenhouse 2012, p. 34

مشارکت کنندگان ویکی‌پدیای انگلیسی