کیان ایرانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از کیسان)
پرش به ناوبری پرش به جستجو

کیان ایرانی (به عربی: كيان الفارسي) یا کیان ابو عُمره، همچنین با شهرت کیسان(؟ -۶۸۶م)، مشاور نظامی مختار ثقفی و انقلابی کوفی ایرانی‌اصل علیه کشندگان حسین بن علی بود.[۱]

نیز گفته شده‌است کیسان یکی از غلامان علی بن ابی طالب بود[نیازمند منبع] که پیروانش معتقدند او به همه علوم احاطه داشت و از محمد و علی آن علوم را آموزش دیده و پیروان او را کیسانیه گویند.[۲]

نظرات پراکنده دیگر دربارهٔ کیسان[ویرایش]

  1. کیسان لقب خود مختار بن ابی عبیده ثقفی است و از اول این نام را داشته‌است و گفته‌اند آن هنگامی که پدر او نوزاد خانواده را حضور علی آورد و او دست مهر و محبت بر سر او کشیده و فرمود: «کیس، کیس» زیرک است، با هوش است و از همین زمان او کیسان لقب گرفت؛ و برخی هم گفته‌اند: محمد حنفیه، این لقب کیسان را به مختار داد آنگاه که او را برای گرفتن خون حسین به عراق اعزام کرد و هوشیاری و فراست لازم را در او دید.
  2. کیسان، غلام علی بوده و همو مؤسس کیسانیه می‌باشد.
  3. کیسان غلام و خدمتکار محمد بن حنفیه بوده‌است.
  4. کیسان، شاگرد محمد بن حنفیه بوده یا شاگرد هر دو علی و پسرش محمد حنفیه و او از آن پدر و فرزند علم تاویل و باطن و دانش اسرار آفاق و انفس آموخته‌است.
  5. پاسدار و به اصطلاح آجودان مختار، شخصی بوده به نام ابوعمرة کیسان، و مختار این عنوان را از پاسدار خود گرفته و لقب خویش کرده‌است.
  6. کیسان، مردی از اهالی کوفه بوده و کشندگان حسین بن علی را به مختار می‌شناسانده‌است. او مردی دلیر و نسبت به انتقام خون حسین، بسیار حساس و فعال بوده‌است.
  7. کیسان، مردی از پیرامونیان مختار بوده نه غلام و نه شاگرد او، بلکه به عنوان امین و مستشار در دستگاه مختار حضور داشته‌است و مختار در تمام کارها و تصمیم‌گیری‌ها، نظر و رای او را جویا می‌شده‌است.
  8. یک شاهزاده ایرانی‌تبار بود که با مختار ثقفی رابطه خوبی داشت و او را به قیام علیه قاتلان حسین ترغیب کرد.

در تاریخ هم آمده که ایرانی‌ها کمک زیادی به قیام مختار کردند حتی گفته شده که یک ایرانی مختار را به قیام و خونخواهی جذب کرده‌است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. کیسان کیست؟ پایگاه مجازی حوزه
  2. اختریان، محمد (۱۳۷۶گنجینه‌های دانش، نشر محمد، ص. ۵۲۳