کیان (سردار ایرانی)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

کیان با نام واقعی "کیسان ابوعمره" ، سردار ایرانی است که به خون‌خواهی حسین بن علی، همراه با مختار ثقفی قیام کرد و شمر را به قتل رساند. در این راه فتوحات بسیاری توسط او صورت گرفت و او نقش به‌سزایی در این قیام داشته است اما سپس بدلیل خیانت و تنها فرستادنش به میدان و بدون اسب کشته شد.

قیام و فتوحات[ویرایش]

پس از قیام مختار، کیان توسط او به جایگاه ریاست جاسوس ها (وزیر اطلاعات) در می‌آید. بر پایهٔ مستندات، بیش‌تر جنگ‌ها توسط کیان آغاز می‌شوند و شخص مختار حضور چندانی در جنگ‌ها ندارد. نقش مختار به عنوان یک مغز متفکر است که حرفش خوانده می‌شود. با این حال جنگ‌هایی هم هستند که به فرماندهی خود مختار واقع می‌شوند. این قیام منجر به یک سال و نیم (۱۸ ماه) حکومت مختار می‌شود.

مرگ[ویرایش]

سرانجام در نبردی که میان لشکر مختار و لشکر مصعب بن زبیر صورت می‌گیرد کیان کشته می‌شود. ماجرا از این قرار بوده است که کیان پس از کشته‌شدن همسر و فرزندانش و پس از یک دوری نسبتاً کوتاه‌مدت به نزد مختار می‌رود. مختار که با مشکلاتی مواجه شده، از بازگشت او خرسند است و از وی می‌خواهد تا فرماندهی جنگ را عهده‌دار شود. اما کیان به علت رویدادهایی که بر او گذشته فرماندهی را نمی‌پذیرد و همچون دیگر سربازان به میدان جنگ می‌رود.

دسیسه‌ها و بدگویی‌هایی دربارهٔ ایرانیان و کیان نزد مختار انجام می‌گیرد تا در نهایت فرمانده سپاه را قانع می‌سازند تا سپاه ایرانیان از اسب پیاده شوند چراکه بیم آن داشته‌اند تا سواره‌های ایرانی با دور زدن لشکر اعراب آن‌ها را غافلگیر سازند. فرمانده سپاه که قانع می‌شود، به کیان فرمان می‌دهد تا ایرانیان از اسب‌ها پیاده شوند و پیاده نبرد کنند. بحث‌هایی صورت می‌پذیرد اما در نهایت کیان می‌پذیرد تا پیاده به نبرد بروند که در این جنگ کیان به شهادت می‌رسد.

جستارهای وابسته[ویرایش]