کیانپارس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

کیانپارس از محلات اعیان نشین اهواز می‌باشد. این منطقه از غرب با محله کیان آباد و از جنوب با منطقه امانیه و از شرق با رودخانه کارون همجوار است و یکی از مهمترین محله‌های شهر اهواز محسوب می شود. این منطقه در غرب رودخانهٔ کارون می‌باشد و در حد فاصل پل سیاه تا پل سوم اهواز قرار دارد. کیان پارس در کنار مناطقی همچون کیان‌آباد، مهرشهر ،کیانشهر و امانیه جزو منطقهٔ دوم شهرداری اهواز می باشد.[۱]

پل طبیعت اهواز در این محله قرار دارد.[۲] پل طبیعت کیانپارس اهواز، پارک ساحلی و پارک لاله را به یکدیگر وصل می‌کند و ویژهٔ عابران پیاده است. این پل به طول ۵۰۰ متر و عرض ۵ متر، روی رودخانهٔ کارون اهواز ساخته شده‌است.[۳]

چهرهٔ قدیم این محله در هنگام تأسیس در دههٔ ۵۰ خانه‌هایی بود ویلایی با متراژ ۳۰۰، ۳۵۰، ۵۰۰، ۷۵۰ و ۱۰۰۰ متر با کوچه‌هایی بسیار سرسبز و پوشش گیاهی مورد که مانند شمشاد می‌باشد که در سال‌های اخیر، آپارتمان‌سازی، چهرهٔ این منطقه را کاملا تغییر داده‌است. کیان آباد و کیان پارس و بعد از این مناطق امانیه و زیتون به لحاظ ارزشی دارای گران‌ترین املاک در اهواز می‌باشند که علت اصلی آن تمرکز بالای امکانات و سکونت افراد متمول در این مناطق می‌باشد. وجود مراکز تجاری و مراکز خرید زیاد، یکی دیگر از دلایل باارزش بودن ملک در این منطقه است. خیابان وهابی که یکی از زنده ترین و شلوغ ترین و گرانترین خیابان اهواز محسوب می شود در انتهای خیابان های غربی کیان پارس واقع شده است و مابین دو محله کیان آباد و کیان پارس قرار دارد.

دبیرستان پاسارگاد (کاشانی فعلی) واقع در فاز دو کیانپارس در خیابان ۲۱ غربی پیش از انقلاب مدرسه آمریکایی ها بوده است.

تقسیمات[ویرایش]

محلهٔ کیانپارس دارای سه بخش بوده که این بخش‌ها توسط ۳ میدان تفکیک می‌شوند.

منطقهٔ اول به نام: فلکهٔ اول (برچیده‌شده) از خیابان موحدین تا خیابان پهلوان (توحید)

منطقهٔ دوم به نام: فلکهٔ دوم (برچیده‌شده) از خیابان پهلوان (توحید) تا خیابان میهن (کلانتری چهارده اهواز)

منطقهٔ سوم به نام: فلکهٔ سوم (میدان گردشگر) از خیابان میهن که با شماره مشخص می‌گردند که دارای ۴۰ خیابان اصلی، در قالب ۲۰ خیابان شرقی و ۲۰ خیابان غربی می‌باشد. خیابان‌های شرقی؛ سمت رودخانهٔ کارون بوده، بخش انتهایی خیابان‌های غربی هم‌مرز منطقهٔ کیان‌آباد می‌باشند. در مجموع از نظر ساکنان این منطقه، خیابان‌های غربی به نوع ساختمان‌های ویلایی قدیمی و خیابان‌بندی و وجود فضاهای سبز بهتر، قدمت و همچنین همجواری با محلهٔ کیان‌آباد و خیابان وهابی (تیر) از کیفیت بهتری بهره‌مند اند. ضمن اینکه با توجه به ساخت‌ها و دگرگونی‌های این سال‌ها تفاوت دیگر مشهود نیست.

بلوار اصلی کیانپارس، بلوار چمران نام دارد، که به بلوار مدرس منتهی می‌شود. خیابان‌های شرقی و غربی کیانپارس در دو طرف بلوار چمران واقع اند.

کلانتری و دفاتر خدمات قضایی

کیان آباد و کیانپارس دارای یک کلانتری مشترک می‌باشند (کلانتری ۱۴ کیانپارس) که در خیابان وهابی نبش ۲۴ کیان آباد واقع شده‌است.

دفتر خدمات قضایی در کیان آباد نبش خیابان سپید (۱۸ متری دوم) واقع شده‌است که قابل استفاده برای ساکنین مناطق کیان آباد و کیانپارس و مناطق اطراف مانند مهرشهر است.

انتهای خیابان‌های شرقی کیانپارس، به بلواری در کنار رودخانه کارون، منتهی می‌شوند، که بلوار ساحلی نام دارد. بلوار ساحلی کیانپارس، به ۲ بخش «جاده ساحلی» و «پارک دولت» تقسیم می‌شود. این بلوار، تقریباً به موازات بلوار چمران (بلوار اصلی کیانپارس) واقع شده‌است و در دو طرف آن، چندین پارک، مرکز تفریحی قرار گرفته‌است. این بلوار، به پل هفتم اهواز، ختم می‌شود. ک

خیابان وهابی

خیابان وهابی یکی از مهمترین و شلوغترین خیابانهای اهواز و مناطق کیان آباد و کیان پارس است. وجود فروشگاه‌ها میوه فروشی‌ها فست فودها شیرینی فروشی‌ها و… باعث شده تا از تمام نقاط اهواز برای خرید به این خیابان مراجعه کنند. خیابان وهابی دارای دو قسمت غربی (سمت کیان آباد) و شرقی (سمت کیانپارس) است.این خیابان مکانی برای تفریح جوانان (دور دور ) و از زنده ترین خیابان های اهواز است . این خیابان به لحاظ ارزش ملک چه تجاری و چه مسکونی گرانترین و با ارزش ترین خیابان در اهواز محسوب می شود که علت آن وجود بهترین رستوران ها ، کافی شاپ ها ، شیرینی فروشی های اهواز در این خیابان است و بسیاری از مردم اهواز برای خرید به این خیابان مراجعه میکنند.

بازار مرو

یکی از قدیمی‌ترین مراکز خرید، یا پاساژهای کیانپارس، که در انتهای آن قرار دارد، بازار مرو می‌باشد که اسم آن از روی شرکت سازنده سازه های خرپایی بازار برداشته شده(mero structures). بازار مرو، روبروی خیابان ۲۰ غربی و در بخش شرقی کیانپارس واقع شده‌است در سال‌های قبل قسمت شرقی کیانپارس، از نظر تجاری و قسمت غربی آن، بیش‌تر از جنبهٔ مسکونی مورد توجه‌است که با توجه ساخت پاساژ نگین در قسمت غربی این مورد دیگر مورد توجه نیست.

مراکز تجاری و تفریحی کیان آباد و کیان پارس[ویرایش]

بازار امام رضا کیانپارس[ویرایش]

بازار امام رضا اهواز، ساختمانی 5 طبقه است و یکی از بهترین مراکز خرید اهواز به شمار می‌آید. در این ساختمان 5 طبقه، می‌توانید انواع کالاهای موردنیاز خود، ازجمله سرویس خواب، پوشاک، اسباب‌بازی و کیف و کفش و بدلیجات را تهیه کنید

مجتمع تجاری اداری تشریفات[ویرایش]

مجتمع تجاری تشریفات اهواز
مجتمع تجاری اداری تشریفات اهواز

این مجتمع در زمینی به مساحت ۲۱۳۵ متر مربع واقع در کیانپارس است. کاربری این مجتمع ۱۷ طبقه شامل ۵ طبقه منفی پارکینگ، ۶ طبقه تجاری و ۶ طبقه اداری و یک طبقه فودکورت می‌باشد.

سیتی سنتر خلیج فارس[ویرایش]

این مرکز خرید یکی از بزرگترین و مجهزترین مراکز خرید و تفریحی اقامتی در اهواز می‌باشد که شامل ۱ طبقه هایپر مارکت، ۳ طبقه تجاری، ۲ طبقه تفریحی و فرهنگی که مشتمل بر فود کورت، رستوران، شهربازی کودک و بزرگسال، ۶ سالن سینما، بولینگ، بیلیارد، پاتیناژ (اسکی روی یخ)، سالن‌های همایش، روف گاردن (باغ بام)، روف تاپ پول (استخر روی بام)، آمفی تئاتر و هتل پنج ستاره در ۴ طبقه می‌باشد. این مجتمع در خیابان وهابی نبش خیابان ۱ شرقی کیان آباد واقع شده‌است.فروشگاه هایپر استار (شعبه اهواز)نیزدر این سیتی سنتر واقع شده است.

مرکز خرید برج کیانپارس[ویرایش]

مرکز خرید برج کیانپارس واقع در نبش خیابان ۱۴ غربی یکی از مراکز خرید اهواز است، که در سال ۱۳۸۱ افتتاح گردید.

پاساژ آسمانه[ویرایش]

پاساژ آسمانه یکی از مراکز خرید کیانپارس است، که بین خیابان‌های ۷ و ۸ شرقی و نبش خیابان ۸ شرقی قرار گرفته‌است. مرکز خرید آسمانه، در سال ۱۳۸۰ تأسیس شد.

بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی و درمانی[ویرایش]

منطقه کیان پارس اهواز، دارای دو بیمارستان بزرگ و چندین کلینیک و یک مرکز جراحی می‌باشند. بیمارستان مهر بزرگترین بیمارستان کیانپارس و به عنوان یکی از مجهزترین بیمارستان‌های خصوصی شهر اهواز محسوب می‌شود. این بیمارستان در خیابان دانشور شرقی واقع شده‌است.

دومین بیمارستان بزرگ این منطقه، بیمارستان آریا است، که در خیابان ۱۸ شرقی مستقر می‌باشد. این بیمارستان، به دلیل طراحی نادرست، خیابان ۱۸ شرقی کیانپارس را مسدود نموده‌است…!

بهداری نیروی انتظامی علاوه بر ارئه خدمات برای گواهینامه و معاینات چشم پزشکی گواهینامه و خدمت سربازی برای استفاده عموم نیز آزاد می‌باشد و قابل استفاده برای ساکنین بخش انتهایی مناطق و کیان آباد و کیان پارس است.

مساجد[ویرایش]

مساجدی زیادی در مناطق کیان آباد و کیان پارس و نیز مهر شهر وجود دارند، که شامل:

مسجد فاطمیه (فلکه اول کیانپارس، خیابان موحدین غربی)

مسجد محمدی (خیابان ۴ شرقی)

حسینیه امام رضا (خیابان ۱ شرقی)

مسجد اهل البیت (خیابان ۱۱ شرقی)

مسجد امام خمینی (کیان آباد نبش خ ۲۴ شرقی)

مسجد امام علی (کیان آباد نبش خ شهید سپهری)

مسجد مهدی منتظر (کیانپارس، خیابان ۱۵ غربی)[۴]

منابع[ویرایش]

  1. «شهرداری منطقه دو اهواز». web.archive.org. ۲۰۲۰-۰۵-۱۵. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۵-۱۵.
  2. «پل طبیعت اهواز مسدود شد». خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان | Mehr News Agency. ۲۰۱۹-۰۷-۰۴. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۵-۱۵.
  3. «پل طبیعت کیانپارس اهواز». کجارو. ۲۰۲۰-۰۵-۱۵. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۵-۱۵.
  4. «سازمان بسیج مساجد و محلات». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۸ سپتامبر ۲۰۱۸. دریافت‌شده در ۱۸ سپتامبر ۲۰۱۸.