پرش به محتوا

کپلر-۱۶۴۹سی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کپلر-۱۶۴۹سی
کشف
کاشففضاپیمای کپلر
تاریخ کشف۱۵/۰۴/۲۰۲۰
Transit
ویژگی‌های فیزیکی
دماest. 234 ± 20 K
سیاره کپلر۱۶۴۹سی، به همراه ستاره میزبان و کپلر۱۶۴۹بی
اثری هنری از سطح کپلر۱۶۴۹سی

کپلر-۱۶۴۹سی (Kepler-1649c) یک سیاره فراخورشیدی است که به دور یک کوتوله سرخ می‌چرخد. این سیاره ۳۰۰ سال نوری با زمین فاصله دارد. این سیاره که ابتدا توسط ناسا به عنوان یک سیاره سنگی تشخیص داده شده بود،[۱] بسیار به زمین شباهت دارد و ۱٫۰۶ برابر بزرگتر از زمین است.[۲] اطلاعات کمی دربارهٔ شرایط جوی کپلر-۱۶۴۹سی وجود دارد و تنها دانسته‌است که ۷۵٪ نوری را که زمین از خورشید می‌گیرد، از سوی ستاره میزبان خود دریافت می‌کند. این سیاره فراخورشیدی از داده‌های تلسکوپ فضایی کپلر کشف شده است. از این سیاره به عنوان زمین دوم یاد شده است.[۳][۴][۵]

روش کشف

[ویرایش]

تلسکوپ فضایی کپلر ناسا که در سال ۲۰۱۸ بازنشسته شد، با استفاده از تکنیکی به نام «تکنیک گذر» این سیاره را در مدار ستاره‌ آن شناسایی ‌کرد. در واقع زمانی که یک سیاره از مقابل چهره رو به تلسکوپ ستارۀ میزبانش عبور کند، کمی از نور تابیده شده از ستاره را کم کرده که به این پدیده گذر گفته می‌شود. دانشمندان با استفاده از تغییرات در نور ستاره می‌توانند ابعاد سیاره را تخمین بزنند و با استفاده از فاصله زمانی میان دو گذر می‌توانند وسعت مدار سیاره را محاسبه کرده و درجه حرارت آن را تخمین بزنند و بر اساس این اطلاعات، میزان محتمل بودن وجود حیات بر روی سیاره مشخص خواهد شد.[۶]

جستارهای وابسته

[ویرایش]

منابع

[ویرایش]
  1. «Earth-Size, Habitable Zone Planet Found Hidden in Early NASA Kepler Data». Exoplanet Exploration: Planets Beyond our Solar System. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۴-۱۸.
  2. Carter, Jamie. "Long-Dead Telescope Detects 'Most Similar Planet To Earth Ever Found' In A Star's 'Habitable Zone'". Forbes (به انگلیسی). Retrieved 2020-04-18.
  3. April 2020, Mike Wall 15. "Newfound alien planet may be most Earth-like yet". Space.com (به انگلیسی). Retrieved 2020-04-18.
  4. https://www.tabnak.ir/fa/news/973039/زمین-احتمالی-بعدی-کشف-شد
  5. «سیاره‌ای با بیشترین شباهت به زمین کشف شد». خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان | Mehr News Agency. ۲۰۲۰-۰۴-۱۸. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۴-۲۹.
  6. الله‌وردی، سمیر (۲۰۲۰-۰۴-۱۷). «ناسا یک سیاره شبیه زمین کشف کرد». سایت علمی بیگ بنگ. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۱۰-۲۷.