کپلر۴۵۲بی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

مختصات: نقشه آسمان ۱۹h ۴۴m ۰۰٫۸۹s٬ +۴۴° ۱۶′ ۳۹٫۲″

کپلر۴۵۲بی
سیاره فراخورشیدی فهرست سیاره‌های فراخورشیدی
Kepler-452b artist concept.jpg
نمایی هنری از کپلر۴۵۲بی «در منطقهٔ قابل سکونت با ستارهٔ هم‌سان خورشید»
ستاره مادر
شعاع (r) {{{شعاع}}} R
ویژگی‌های فیزیکی
جرم(m)۵ ± ۲ M
شعاع(r)۱٫۶۳+0.23−0.20[۱] R
(۱۰٫۴+۱٫۱−۱٫۵ Mm)
چگالی(ρ)۱۰٫۴+۱۴٫۶−-۴٫۰ g cm-3
گرانش سطحی(g)۱۸٫۴+۱۷٫۱−-۹٫۴ m/s² (۱٫۸۸+۱٫۷۴−۰٫۹۶ g)
دما (T) ۲۶۵+15−13 کلوین[۱]
(-۸+15−13 سلسیوس، ۱۷٫۶+27−23.4 مقیاس فارنهایت K
اطلاعات کشف
تاریخ کشف ۲۳ ژوئیه ۲۰۱۵ (announced)
کاشف(ها) Kepler Science Team
روش کشف روش‌های یافتن سیاره‌های فراخورشیدی
مکان کشف مأموریت کپلر
وضعیت کشف Published
عناصر مداری
نیم‌قطر بزرگ(a) ۱٫۰۵ AU
تناوب مداری(P) ۳۸۵ d
Other designations
KOI-7016.01[۲]
بانک اطلاعات منابع
دانشنامه
سیاره‌های فراخورشیدی
data
سیمبادdata

کپلر۴۵۲بی (به انگلیسی: Kepler-452b) یک سیاره به دور ستارهٔ کپلر۴۵۲ که ستاره‌ای از نوع جی است در صورت فلکی ماکیان است. این سیاره توسط تلسکوپ فضایی کپلر شناسایی شد و کشف آن توسط ناسا در تاریخ ۲۳ ژوئیهٔ ۲۰۱۵ میلادی (۱ مرداد ۱۳۹۴) رسماً اعلام شد. این اولین سیاره نزدیک به اندازهٔ زمین، و همچنین در حال گردش به دور یک ستارهٔ بسیار شبیه به خورشید، و کشف شده در مدار سکونت‌پذیر ستارهٔ خود است. این سیاره ششمین سیارهٔ زمین مانند شناخته شده تا به امروز، بعد از کپلر-۴۳۸بی است، اگر چه هنوز مشخص نیست که آیا کپلر ۴۵۲بی سیاره‌ای سنگی است یا یک سیارهٔ گازی است. یک سال در این سیاره از ۳۸۵ شبانه روز است و با جرمی احتمالاً نزدیک به ۵ برابر زمین انتظار می‌رود که این سیاره به خاطر داشتن جرم بیشتر، از نظر فعالت‌های آتش فشانی از زمین بسیار فعال‌تر باشد.

دوری از زمین[ویرایش]

ستارهٔ کپلر۴۵۲، ۱٬۴۰۰ سال نوری دور از منظومه شمسی است. با سرعت فضاپیمای نیوهورایزنز که معادل حدوداً ۵۹٬۰۰۰ کیلومتر در ساعت حرکت می‌کند و سریع‌ترین فضاپیمایی است که تاکنون بشر ساخته است، سفر به این سیاره نزدیک به ۲۶ میلیون سال طول می‌کشد.

سیارهٔ مذکور توسط جان جنکینس از اداره ملی هوانوردی و فضایی ایالات متحده به عنوان پسر عموی بزرگتر و مسن تر زمین خوانده می‌شود و ذکر می‌گردد در طول سالیان متمادی اولین سیاره ایست که می‌توان آن را «قابل سکونت» برای انسان خواند، زیرا توانایی نگهداری آب بر روی سطح خودش را دارد.

ویژگی‌ها[ویرایش]

کپلر۴۵۲بی ۶۰٪ از زمین بزرگ‌تر است و جرم آن ۵ برابر جرم زمین تخمین زده می‌شود و گرانش سطحی آن هم دو برابر زمین است، هرچند که محاسبهٔ جرم برای سیاره‌های فراخورشیدی تنها یک تخمین تقریبی است. اگر کپلر۴۵۲بی یک سیارهٔ خاکی سنگی باشد، به احتمال نزدیک به یقین این سیاره یک سوپر زمین خواهد بود.

جرم احتمالی این سیاره پنج برابر زمین، و گرانش سطح آن دو برابر زمین است، هر چند که محاسبه‌های جرمی برای سیاره های فراخورشیدی تنها یک تخمین تقریبی هستند. اگر این سیاره سیارهٔ زمین‌سان باشد، به احتمال فوق‌العاده زیاد زمینی با بسیاری از آتشفشان‌های فعال خواهد بود و این گمان با توجه به جرم و چگالی بالاتر آن است. ابرها در این سیاره ضخیم‌تر و فضا بسیار مه آلوده خواهد بود، بسیاری از سطحو و در مشاهده از فضا ابرهای غلیظ بیشتر سطح سیاره را پوشانده‌اند. از سطح این سیاره، ستارهٔ آن کپلر- ۴۵۲، تقریباً به اندازهٔ خورشید از زمین دیده می‌شود.[۳]

تصاویر[ویرایش]

مقایسهٔ مدار حرکت کپلر ۴۵۲ بی در منظومهٔ کپلر ۴۵۲ با منظومهٔ شمسی و کپلر ۱۸۶ به همراه نمایش دامنه زندگی (قسمت سبز رنگ که در آن انتظار وجود سیاره‌ای با جو مشابه زمین وجود دارد) در هر منظومه.
 
مقایسهٔ سیارات کوچکی که در دامنه زندگی ستارهٔ خود قرار دارند. این سیارات توسط کپلر کشف شده‌اند.
 

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ ۱٫۲ "NASA Exoplanet Archive - Confirmed Planet Overview - Kepler-452b". NASA Exoplanet Archive. 2015. Retrieved 23 July 2015.
  2. Johnson, Michele (23 July 2015). "Twelve New Small Kepler Habitable Zone Candidates". NASA. Retrieved 24 July 2015.
  3. NASA Kepler press conference. 23 July 2015.