کوه لاور

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
کوه لاور
ارتفاع۲۵۰۰ پا [نیازمند منبع]
مکان
مکانروستای بست قلات شهرستان بستک ایران
رشته‌کوه-

کوه لاور (کوه تَرَه نام محلی) نام رشته‌کوهی در جنوب ایران است. این رشته کوه در جنوب روستای بست قلات در بخش گوده شهرستان بستک و در غرب استان هرمزگان در جنوب ایران واقع شده‌است. این کوه بسیار بلند و مخروطی شکل است و به سمت مغرب ادامه دارد و به رشته کوه ناخ می‌پیوندد. این رشته کوه در مشرق نیز ادامه پیدا کرده و پس از گذشت از تپهٔ ناصر بر فراز روستای پرپاتنگ منتهی می‌شود.

ارتفاع کوه بست قلات[ویرایش]

ارتفاع کوه بست قلات از سطح دریا ۲۵۰۰ پا است[نیازمند منبع]. در قله این کوه چُک بلندی وجود دارد، در جنوب این چُک تپهٔ ای است که به «پر کَلاتُو» معروف است. در پائین پر کَلاتُو در جلگهای در ارتفاع ۱۵۰۰ متری کوه محوطه‌ای است که آن را بست قلات می‌گویند. لاور به جایی اطلاق می‌شود که از سمتهای مختلف آب باران به سویش سرازیر می‌شود و از یک گوشه خارج می‌گردد.

روستای لاور[ویرایش]

در تپه سنگی مشرف بر جلگه‌ای به مسافت ۳x۳ کیلومتری سمت شمال و زیر «پر کَلاتُو» از ناحیه جنوب «روستای لاورشیخ» واقع شده‌است.

پوشش گیاهی[ویرایش]

محصولات عمل‌آمده در پیرامون کوه شب عبارت‌اند از: قارچ صدفی، انغوزه، آویشن، مروتلخ، پونه، اسطوقدوس (گیاهی خوشبو که با چای مصرف می‌شود)، خاکشیر، کیون، بادام کوهی و مرو خوش. همچنین درختانی مانند: بنه، کُوهِنگ، کُور، کُنار، کِرت، سمر، سَلَم و غیره، در زمان قدیم مردمان منطقه از هیزم این درختان برای پخت و پز و برای تدفئه خانه‌هاشان استفاده می‌کرده‌اند، احیاناً از تنه این درختان زغال نیز می‌ساخته‌اند.

حیات وحش در کوه بست قلات[ویرایش]

در پیرامون کوه شب جانوران و پرندگان مختلفی زندگی می‌کرده‌اند که شامل: آهو، بز کوهی، روباه، خوک، کفتار، شغال، جوجه‌تیغی و خرگوش بوده‌است. همچنین پرندگانی مانند: کبک، عقاب، شاهین، بادخور، قُمری، تیهو، فاخته و بلبل و صدها پرنده مختلف دیگر زندکی می‌کرده‌اند که متأسفانه امروزه به دلیل نبود نظارت کافی و شکار بی‌رویه و غیرمجاز، نسل اکثر این حیوانات در حال انقراض می‌باشد. گفتاره است که در دوران گذشته جانوارنی مانند: گرگ، پلنگ، یوزپلنگ و خرس نیز در این کوه دیده شده‌است، که در حال حاضر دیگر از اینگونه حیوانات هیچ اثری یافت نمی‌شود.

منابع[ویرایش]

  • محمدیان، کوخردی، محمد، («شهرستان بستک و بخش کوخرد») ، ج۱. چاپ اول، دبی: سال انتشار ۲۰۰۵ میلادی.
  • محمد، صدیق «تارخ فارس» صفحه‌های (۵۰ ـ ۵۱ ـ ۵۲ ـ ۵۳)، چاپ سال ۱۹۹۳ میلادی.
  • الکوخردی، محمد، بن یوسف، (کُوخِرد حَاضِرَة اِسلامِیةَ عَلی ضِفافِ نَهر مِهران Kookherd, an Islamic District on the bank of Mehran River) الطبعة الثالثة، دبی: سنة ۱۹۹۷ للمیلاد.