کوه خشچال

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
خشچال
خشته‌چال
Khashchal mountain.JPG
نمایی از جبهه شمالی خشچال در خرداد ماه
ارتفاع ۴۱۸۰ متر[۱]
مکان
مکان قزوین، الموت شرقی،وربن
رشته‌کوه البرز
کوهنوردی
مسیر مسیر ۱: الموت ، روستای وربن ، پناهگاه ابوترابی، صعود از جبهه جنوبی
مکان آغاز صعود روستای وربن

کوه خشچال ( یا خشته‌چال)، در خط‌الرأس اصلی رشته کوه البرز و در شمال رودبار الموت با ارتفاع ۳۸۵۰ متر[نیازمند منبع] از سطح دریا واقع شده و به خشچال هم معروف است. خط‌الرأس این کوه، در جهت شمال غربی ـ جنوب شرقی است و قسمتی از مرز طبیعی شهرستان قزوین و تنکابن (شهسوار) به‌شمار می‌رود. از جهت جنوب غربی به وسیله گردنه سیالان به قله سیالان و از جهت شمال غربی به دو قسمت شمالی و غربی تقسیم می‌شود. یال شمالی آن به وسیله قله بزاکوه، به قله سوماسوس یا سمام‌کوه، و یال غربی آن به وسیله گردنه گرم‌کوه، به قله پارچ‌کوه متصل است. رودخانه‌های ازگین و سفیدآب و اوان که از شاخه‌های شاهرود (سفیدرود) می‌باشند، از ارتفاعات جنوبی، و رودخانه چالک‌رود که پس از گذشتن از دهستان جنت رودبار[نیازمند منبع] و کلیجان، در بندر شیررود به دریای مازندران می‌ریزد، از ارتفاعات شمالی این کوه سرچشمه می‌گیرند. در دامنه جنوبی این کوه، دریاچه‌ای قرار دارد که به نام دریاچه اوان و وربن مشهور است.

روستای جنت رودبار از شهرستان رامسر، در شمال، و روستای رودبار معلم کلایه از شهرستان قزوین، در جنوب این دریاچه واقع شده‌اند.

مسیر صعود[ویرایش]

راه صعود به این قله از مسیرهای زیر است:

ـ جبهه غربی: از طریق قزوین و معلم کلایه و شمس کلایه و وربن

ـ جبهه شمالی: از طریق تنکابن (شهسوار)، شیررود، دره رودخانه چالک‌رود و سرچشمه رودخانه چالک‌رود.

ـ از طریق گردنه سیالان و گردنه گرم‌کوه نیز می‌توان به این قله صعود کرد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «کوه خشچال ۴۱۸۰ متر». کویرها و بیابان‌های ایران. دریافت‌شده در ۱۳۹۲/۰۴/۲۶. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازبینی= را بررسی کنید (کمک)
  1. سایت تخصصی میراث فرهنگی و گردشگری
  2. قلمرو کوهستانی ایران