کوه‌های استان فارس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

از مهم‌ترین کوه‌های استان فارس می‌توان به کوه بل اقلید با ۳۹۴۳ متر ارتفاع، کوه برم فیروز با ۳۷۲۰ متر، کوه خم (دال‌نشین)ارسنجان با ۳۲۷۲ متر ارتفاع، کوه سپیدار با ۳۲۰۰ متر ارتفاع، کوه تاسک در دشمن زیاری با ۳۲۱۹ متر، کوه نار در دشمن زیاری ممسنی با ۳۱۶۷ متر، کوه رنج با ۳۷۰۸ متر، کوه دراک با ۲۹۰۰ متر، کوه گر کامفیروز با ۳۱۰۹ متر ارتفاع، خرمن کوه با ۳۱۸۳ ارتفاع، کوه موسی خانی اقلید با ۳۳۳۴ متر ارتفاع، کوه تودج با ۳۱۵۰ متر ارتفاع، کوه ختابان بوانات با 3482 متر ارتفاع کوه سراِسپید بوانات با 3100 متر ارتفاع، کوه خالشت بوانات با 2950 متر ،کوه قلات ارسنجان با ۲۸۸۵متر ارتفاع ،کوه رزک با ۲۸۶۰ متر، کوه نمک جهرم با ۲۸۴۶ متر، گرم جهرم با ۲۷۶۱ متر، البرزکوه جهرم با ۲۶۶۳ متر، کوه قلات بوانات با ۲۵۵۰ ارتفاع، کوه کهدان با ۲۵۰۰ متر و کوه قند یله با ۲۳۵۰ ارتفاع اشاره نمود

کوه سفید[ویرایش]

این کوه مطابق با جهت عمومی زاگرس از شمال غربی به جنوب شرقی کشیده شده و با ۳۹۴۳ متر ارتفاع، بلندترین نقطهٔ شهرستان اقلید است که در شمال شرقی استان فارس قرار دارد.

کوه خم (دال‌نشین)[ویرایش]

کوه خُم ازتوابع بخش آباده طشک و در نزدیکی شهرستان ارسنجان واقع شده و از بلندترین کوه‌های استان فارس به‌شمار می‌رود. بلندترین قله آن دال‌نشین با ارتفاع ۳۲۷۲ متر است و به دلیل این‌که این قله زیستگاه پرنده‌ای به نام دال است، توسط مردم محلی دال‌نشین نام گرفته‌است. منطقه گردشگری اسلام‌آباد نیز در قسمت شمالی این کوه واقع شده‌است. این کوه دارای طبیعتی بکر و بسیار زیبا با پوشش گیاهی و جانوری بسیار متنوع می‌باشد و یکی از مناطق محافظت شده‌استان فارس است که توسط سازمان محیط زیست از آن حفاظت می‌شود. قابل ذکر است که کوه خم ازتوابع بخش آباده طشک می‌باشد. در دامنه کوه خم تفرجگاه‌های دلنشین وزیبای "تنگ شاه نظری"،"چاه دوگوش"و"چشمه رونی"است. درمجاورت کوه خم، تفرجگاه وجنگل زیبای خالص و روشنکوه وجود دارد. راه رسیدن به کوه خم از طریق "دهانه چهارراه"می‌باشد.

کوه سپیدار (سفیدار)[ویرایش]

این رشته کوه بزرگ و زیبا در مرکز استان فارس قرار دارد و از فرمشکان کوار شروع شده تا تادوان جهرم کشیده می‌شود بلندترین قله آن به نام پراسپید ۳۲۰۰ متر ارتفاع دارد و در جنوب فرمشکان واقع شده‌است که از اواسط پاییز تا اواخر بهار پوشیده از برف است تنوع جنگلی در کوه سپیدار آنقدر زیاد است که آن را به عروس کوه‌های فارس مشهور کرده‌است.

کوه گر[ویرایش]

این کوه در شمال شهرستان مرودشت قرار گرفته و ۳۱۰۹ متر ارتفاع دارد. جهت عمومی کوه‌های این شهرستان نیز مطابق با جهت عمومی زاگرس (شمال غربی- جنوب شرقی) می‌باشد.

خرمن کوه[ویرایش]

این کوه در شمال شهر فسا قرار دارد و مرتفع‌ترین نقطه این شهرستان محسوب می‌شود. ارتفاع قله آن در حدود ۳۱۸۳ متر بالاتر از سطح دریا است.

کوه تودج[ویرایش]

این کوه از تنگ کرم آغاز می‌شود و در جهت شمال غربی و جنوب شرقی امتداد می‌یابد. بلندترین قله آن با ۳۱۵۰ متر ارتفاع در شمال شرقی استهبان واقع شده‌است. کوه خرمن کوه و تودج در تمام زمسان و گاه با اوایل تابستان پوشیده از برف است.ح

کوه ختابون بوانات[ویرایش]

این کوه در شش کیلومتری جنوب و جنوب باختری بوانات قرار گرفته و 3482 متر ارتفاع دارد. این کوه در دو قسمت ختابان خاوری و ختابان باختری قرار دارد و رودخانه‌های سرمیدان و بوانات از این کوه سرچشمه می‌گیرند.

کوه قلات بوانات[ویرایش]

این کوه در در ۱۵ کیلومتری شمال باختری سوریان قرار دارد و ارتفاع آن ۲۵۵۰ متر می‌باشد. این کوه به صورت رشته باریک و طویلی از شمال باختری به جنوب خاوری کشیده شده و دره بوانات را از حوضه آبریز کویر ابرکوه جدا می‌سازد.

کوه قند یله[ویرایش]

این کوه در دو کیلومتری خاور سوریان قرار گرفته و دره‌ها و گردنه‌های معروفی در این کوه وجود دارد. کوه قندیله ۲۳۵۰ متر ارتفاع دارد و از طرف باختر به رشته کوه قلات متصل است.

کوه قلات[ویرایش]

این کوه در بیست کیلومتری شمال باختری شیراز و در موقعیت جغرافیایی E591912 و N294834 دارای چشمه ساران و سه آبشار است. بلندی کوه قلات ۲۹۹۰ متر و دارای ساختار چینه‌ای می‌باشد هم چنین این کوه تا شهرک گلستان شیراز هم ادامه دارد و با رسیدن به دریاچه مور قلات در نزدیکی شهرک گلستان کوه اتمام می‌یابد در بالای این کوه مکان‌های دیدنی زیبایی دارد که نام آن‌ها بر اساس نام محلیست مانند مخروبه قلعه قزل ارسلان، پس قلعه، دم بید، اوآربیزک (آب اربیزک)، اشکفت (شکافت) گیلی، ره کتمباسی (چشمه طهماسبی) وبسیار مکان‌های دیدنی زیبا که مورد علاقه کوهنوردان واقع شده‌است.

منابع[ویرایش]