کونیگزگ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کوئنیگزگ
نوعAktiebolag
صنعتصنعت خودروسازی
بنا نهاده۱۹۹۴؛ ۲۷ سال پیش (۱۹۹۴)
بنیانگذارانChristian von Koenigsegg
دفتر مرکزیانگلهولم، اسکونه، سوئد
افراد کلیدیChristian von Koenigsegg (CEO)
محصولاتخودروی اسپورت
Engineering Consultations
مالکChristian von Koenigsegg
تعداد کارکنان~200 (November 2018)
وبگاه

کونیگزگ (Koenigsegg) یک شرکت خودرو ساز سوئدی در زمینه خودروهای اسپرت و سوپر اسپرت است و کارخانه آن در شهر انگلهولم سوئد قرار دارد. این شرکت در سال ۱۹۹۴ میلادی تأسیس گردیده است. اولین خودرو ساخت این شرکت در سال ۲۰۰۲ مجوز تردد دریافت نمود و مدل سی‌سی‌اکس (به‌انگلیسی: ccx) از سال ۲۰۰۶ به بازار آمد و فروش خوبی داشت.

این شرکت سوئدی شهرت جهانی را در سال ۲۰۰۶ و پس از ساخت خودروی CCX بدست آورد. خودرویی تماماً دست‌ساز که شتاب صفر تا صد سرسام‌آور ۳٫۲ ثانیه‌ای آن بسیاری از رقبا را کنار زد. از این خودرو تنها ۲۹ دستگاه ساخته شد که همانند دیگر محصولات کوئنیگزگ تمامی آن‌ها دست‌ساز بودند.

محصولات این شرکت سوئدی به شتاب بالا، پایدار باورنکردنی و فرمان‌پذیری خارق‌العاده شهرت دارند. یکی از دستاوردهای اصلی محصولات کوئنیگزگ، کسب سریع‌ترین زمان لازم برای دست یابی به سرعت ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت و مجدداً برگشتن به حالت سکون است. زمانی که همواره در کتاب رکوردهای گینس به نام کوئنیگزگ ثبت شده‌است.

یکی از آخرین ساخته‌های این شرکت سوئدی یعنی خودروی One:1 که تنها۷دستگاه از آن ساخته شد می‌تواند تنها در عرض ۲۰ ثانیه به سرعت ۴۰۰ کیلومتر بر ساعت دست پیدا کند. در ژوئیه ۲۰۱۵ این خودرو توانست در عرض ۱۱.۹ ثانیه سرعت خود را به ۳۰۰ کیلومتر برساند و به لطف دیسک‌های ترمز عظیم‌الجثه خود تنها پس ۱۷٫۹۵ ثانیه به حال سکون بازگشت. بدین ترتیب رکورد جهانی ۰ تا ۳۰۰ و ۳۰۰ تا صفر کیلومتر بر ساعت با دیگر توسط این خودرو شکسته شد.

این خودرو توانست رکورد سرعت بوگاتی ویرون را بشکند ولی شرکت بوگاتی قول داد تا در سال بعد، با ماشین جدید خود بوگاتی شیرون رکورد جدیدی به ثبت برساند. جدیدترین خودروی این قادر است صفر تا صد را در 1.9 ثانیه به ثبت برساند. در حال حاضر رکورد سریع ترین خودرو با سرعت 500 کیلومتر بر ساعت در دست کونیگزگ جسکو ابسولت نیز میباشد. که جدیدترین ساخته شده شرکت کونیگزگ میباشد

منابع[ویرایش]