کولرگازی اسپیلت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

معنی لغوی اسپیلت[ویرایش]

اسپیلت در لغت به معنای دو تیکه می باشد و اصطلاحا به کولرگازی هایی که از دو قسمت تشکیل شدن اطلاق می شود.کولر گازی های اسپیلت دارای پنل و موتور هستند.پنل در داخل اتاق نصب می شود و موتور آن در بیرون خانه بر روی دیوار یا در سقف نصب می شود.

کولر گازی اسپلیت

اسپلیت ها جدیدترین نسل کولرگازی ها هستند که طرفداران زیادی نسبت به سایر دیگر سیستم های تهویه مطبوع دارند .این نوع خنک کننده ها نسبت به سایر دارای ویژگی های بسیار زیاد و منحصر به فردی هستند.به همین علت دارای فروش بسار زیادی هستند. با وراد شدن این نسل کولرگازی ها تحول بزرگی در خنک کردن و گرم کردن خانه ها و ادارات و.... به وجد آمده است.کولرگازی های اسپیلت تنها باعث خنک کردن هوای اتاق نمی‌شوند بلکه دارای ویژگی های بیشتری است. یکی از نقطه ضعف بزرگ کولرهای گازی معمولی مصرف بالای برق آنهاست اما این کاستی در کولرگازی های اسپلیت‌ها برطرف شده است به طوری که اسپیلت‌ها به‌دلیل مصرف برق بسیار متعادل‌ شان در میان خریداران طرفداران زیادی دارند. برچسب سطح انرژی بیشتر این دستگاه‌ها A است و همین یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌های این خنک‌ کننده‌های همه‌کاره است.

نحوه ی کار کولرگازی اسپلیت

کولرهای دوتکه یا اسپلیت‌ها از ۲ واحد جداگانه ساخته می شوند، یونیت خارجی شامل کمپرسور و کندانسور می باشد که در خارج از ساختمان نصب می شود و یونیت داخلی که واحد تبخیر (اوپراتور) در آن قرار دارد در داخل ساختمان نصب می شود. یونیت خارجی و یونیت یا پنل داخلی توسط دولولهٔ مسی یا آلومینیومی به همدیگر مرتبط هستند. لولهٔ باریکتر گاز سرد را از یونیت بالا به یونیت داخلی انتقال می دهد و لوله ضخیمتر کار خروج و انتقال گاز گرم را به یونیت و کمپرسور بالا به عهده دارد. این اسپلیت ها غالبا دارای ریموت کنترل هستند.این نوع کولرها شامل دو مدل معمولی و اینورتر می‌شوند که مدل اینورتر حدودا ۶۰ تا ۷۰ درصد مصرف برق کمتری به نسبت معمولی دارد.

واحد اندازه گیری قدرت کولرگازی[ویرایش]

واحدی که برای کولرگازی در نظر گرفته شده است BTU نام دارد.این واحد به معنای مقدار سرمای ایجاد شده توسط کولرگازی در واحد زمان است.هر چقدر BTU بیشتر باشد مقدار سرمای تولید شده توسط کولرگازی بیشتر است.این تصور وجود دارد که BTU بیشتر به معنای این است که باد خروجی سردتر است ولی این نکته صحت ندارد بلکه توان خروج میزان باد بیشتر توسط کولر است.

معیار بی تی یو از 9000 شروع شده و تا 96000 ادامه دارد.برای اتاق های کوچکتر بی تی یو کم و برای اتاق های بزرگتر باید اسپیلت با بی تی یو بیشتر انتخاب شود.

در انتخاب دقت کنید که مثلا کولرگازی با بی تی یو 18000 که اصطلاحا کولرگازی 18000 بهشون اطلاق میشود برای اتاق با صد متر زیربنا و 2.7 متر ارتفاع مناسب است در صورتی که فاصله بین دو تیکه اسپیلت یعنی موتور و پنل بین 6 تا 10 متر باشد و اگر فاصله بیشتر باشد توان کولرگازی پایین آمده و باید کولر پرتوانتری تهیه نمایید.

نحوه سرماسازی در کولرهای گازی[ویرایش]

چگونگی ایجاد سرما در بسیاری از وسایل سرماسازی مانند کولرگازی ، یخچال ، آب سردکن ، و ... مشابه است ، در کولرگازی ، همانند یخچال ، از تبدیل گاز به مایع به وسیله

افزایش فشار و در نتیجه تولید سرما که در اثر تبدیل مایع به گاز ایجاد می شود . برای رسیدن به هدف مورد نظر ( خنک نمودن محیط ) استفاده می کنند . تنها تفاوت را میتوان در خنک کردن کندانسور (رادیاتور) دانست که در کولرگازی به وسیله هوای دمیده شده بر روی آن گرمای لازم گرفته می شود . در حالی که در یخچال برای داشتن هوایخنک از دمیدن هوا بر روی اواپراتور استفاده می گردد .


مصرف برق اسپیلت[ویرایش]

یکی از معایب این نوع کولرگازی مصرف برق آنها می باشد.اما با دقت به برچسپ انرژی آن و خریداری نوع اینورتر دار آن می توانید از مدل های کم مصرف آن بهره ببرید.

منابع[ویرایش]

اسپیلت چیست؟ نحوه ی کار کولرگازی اسپلیت

کولر گازی بانه