کورگان ایسیک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
یکی از کورگان‌های ایسیک

کورگان ایسیک در جنوب شرقی قزاقستان در فاصله کمتر از ۲۰ کیلومتری تالگار و نزدیک ایسیک یک گور تپه است که در سال ۱۹۶۹ کشف گردیده است.این تپه ۶ متر ارتفاع و ۶۰ متر پهنا دارد که متعلق به ۳ تا ۴ قرن پیش از میلاد است.از اشیای قابل توجه کشف شده می‌توان به یک فنجان نقره که دارای یک نقش نبشته است اشاره کرد.این یافته‌ها در شهر آستانه در معرض نمایش هستند.

مرد طلایی[ویرایش]

این مکان واقع در شرق سکائستان و درست شمال سغد است.این گور شامل اسکلتی با جنسیت نامعلوم است که احتمالا حدود ۱۸ سال سن داشته است و شاهزاده سکایی بوده است که با تجهیزات نظامی و با القاب مختلفی همچون مرد طلایی یا شاهزاده خانم طلایی که با ۴۰۰۰ قطعه زیور آلات طلایی و سایر وسایل گران قیمت مربوط به تشیع جنازه به خاک سپرده شده است.

مرد طلایی به عنوان یکی از نمادهای قزاقستان امروزی به تصویب رسیده است.داستان مرد طلایی سرمنشاء یادبود روز استقلال در میدان مرکزی آلماآتی است.

نقش نبشته ایسیک[ویرایش]

نقش نبشته موجود در این گور به الفبای خروشتی است که احتمالا از زبان‌های سکایی بوده است.متتن حک شده در این گور تپه در سال ۱۹۹۹ به نام زبان سکایی ختنی شناخته شد و موقتا اینطور ترجمه شده است:این جام، برای می از انگور است، سپس پختنی به آن افزوده گردد به اندازه‌ای که برای انسان (باشد) و بر آن کره‌ای تازه افزوده گردد.

منابع[ویرایش]

  • Hall، Mark E. Towards an absolute chronology for the Iron Age of Inner Asia. Antiquity ۷۱ (۱۹۹۷): ۸۶۳-۸۷۴.
  • Harmatta، Janos. History of Civilization of Central Asia. Volume ۲، Motilal Banarsidass (۱۹۹۹)، ISBN 8120814088، p. ۴۲۱ [۱][۲]