کود

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از کودهای شیمیایی)
پرش به ناوبری پرش به جستجو

کود هرگونه مواد طبیعی یا غیرطبیعی که عموماً بخاطر مواد مفیدی که در آن وجود دارد در کشاورزی برای تقویت خاک مزرعه از آن استفاده می‌کنند . برای آنکه خاک از لحاظ مواد غذایی متعدد دچار کمبود نباشد استفاده از کود بسیار مفید خواهد بود .

انواع کود[ویرایش]

کود دارای انواع بسیاری مختلفی است که هر کدام دارای خصوصیات مختص به خود می‌باشد .

کود پوسال[ویرایش]

این کود که از پسماندهای خانگی و غذایی تولید می‌شود یکی از عالی‌ترین کودها برای مصارف کشاورزی به‌شمار می‌رود که تولیدکنندگان گل و گیاه نیز امکان استفاده از این کود را نیز دارند . منیزیوم و فسفات موجود در این کود سبب آبرفتی شدن خاک‌های کشاورزی و جذب سریع تر مواد مغذی درون خاک می‌شود.

کود حیوانی[ویرایش]

تصویری از فضولات اسب که به‌عنوان کود حیوانی از آن استفاده می‌شود

کود حیوانی در حقیقت از فضولات حیوانات تهیه می‌شود که بیشتر از کود گوسفند و گاو و اسب یا مرغ تشکیل می‌شود . کود حیوانی به علت دارا بودن حجم وسیعی از مود آلی و غذایی باقی‌مانده که برای غنای خاک بسیار مفید می‌باشد در طول تاریخ همواره مورد توجه کشاورزان بوده‌است .

کود انسانی نیز در رده کودهای حیوانی به حساب می‌آید. در بعضی کشورها از مدفوع انسانی به عنوان کود در مزارع کشاورزی استفاده می‌شود.[۱][۲]

کود شیمیایی[ویرایش]

کودهای شیمیایی موادی هستند که به صورت شیمیایی تولید شده که دارای مواد مغذی مورد نیاز گیاه می‌باشند. کودهایی که حاوی باکتریهای ازتوبکتر یا آزوسپیریلیوم باشند درباروری خاک موثرند.

تاریخچه[ویرایش]

تولید این نوع کودها، در کشاورزی و ازدیاد تولید محصولات زراعی انقلابی را به وجود آورد. طی مرور زمان تولید این کودها رو به فزونی گذاشته و از آنجا که علاوه بر این که این کودها باعث ازدیاد محصول می‌گردد باید این را هم در نظر داشت که، این کودها صدمات زیادی را به خاک، موجودات زنده و اکوسیستم وارد می‌نمایند.

«کود انسانی»[ویرایش]

نوشتارهای وابسته: قاچاق و قاچاق اسلحه

۲۹ بهمن ۱۳۹۶ خبرگزاری تسنیم از قول عبدالوهاب سهل‌آبادی رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران فهرستی از اقلام وارداتی به گفته ایشان عجیب را مطرح کردند که در بین آن‌ها واردات ۱۶۰ تن کود انسانی از ترکیه ادعا شده بود.[۳][۴] این موضوع تا ۵ بهمن ۱۳۹۶ تبدیل به بحثی داغ و جنجالی شد[۵][۶] که مشرق نیوز تیتر زد «میوه برجام: واردات ۱۶۰ تن کود انسانی از ترکیه!»[۷] و البته تکذیب شد[۸][۹] در حالی که در فهرست واردات سال ۱۳۹۵ اصلاً تعرفه‌ای با نام کود انسانی وجود ندارد[۱۰] بلکه کد تعرفه ۳۸۲۵۲۰۰۰ «گل و لای و فاضلاب» بدین شرح بوده‌است:[۱۱][۱۲]

پس‌مانده‌های صنایع شیمیایی یا صنایع وابسته که در جای دیگر گفته‌نشده و مشمول شماره دیگر تعرفه نشده باشد؛ زباله شهرداری؛ گل و لای فاضلاب، سایر زباله مذکور در یادداشت ۶ این فصل.

و مجموع ۱۸۰ تن فاضلاب از ترکیه به تهران و منطقه ویژه پیام (فرودگاه بین‌المللی پیام) بدون احتساب هزینه‌های راه و ترابری[مشکوک ][نیازمند منبع] معادل ۳۳ میلیون تومان بوده‌است که تأثیری در افزایش نرخ ارز ندارد اگرچه با وجود اغراق در عنوان «کود انسانی» این موضوع همچنان عجیب است[۱۲] به ویژه که تحویل آن مستقیم به ورودی‌های تهران و اطرافش بوده‌است نه نزدیک مرز ترکیه (اشاره به منطق واگذاری وظیفه بازیافت و ترابری غیرمنطقی).

منابع[ویرایش]

 • khakazmanegin.com
 1. رادیو زمانه
 2. ماهنامه دام و کشت و صنعت
 3. «واردات میلیون‌ها دلار پتو با کرک غیرشرعی به کشور». خبرگزاری تسنیم. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۴ فوریه ۲۰۱۸.
 4. «لیست واردات کالاهای عجیب و غریب به کشور + اسامی». خبرگزاری تسنیم. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۴ فوریه ۲۰۱۸.
 5. «واردات ۱۶۰ تن کود انسانی از ترکیه/ این بود تعاملات کشور با دنیا در دوران بعد از برجام؟!». خبرگزاری دانشجو.
 6. «فتو تیتر/ واردات کود انسانی از ترکیه».
 7. «میوه برجام: واردات 160 تن کود انسانی از ترکیه!». مشرق نیوز. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۱ فوریه ۲۰۱۸.
 8. «تکذیب واردات کود انسانی از ترکیه». عصر ایران.
 9. «واردات کود انسانی از ترکیه تکذیب شد».
 10. «آمار واردات به تفکیک کدتعرفه طی سال 1395». گمرک جمهوری اسلامی ایران.
 11. https://web.archive.org/web/20140708231210/http://ibfon.org/forums/blog/product-group-10/
 12. ۱۲٫۰ ۱۲٫۱ «۵ نکته عجیب دربارهٔ واردات «کود انسانی» از ترکیه!». تابناک. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۵ فوریه ۲۰۱۸.

انواع کودهای شیمیایی:

Research Journal of Applied Sciences, Engineering and Technology 4(12): 4813-4818, 2012 ISSN: 2040-7467 - Effect of Different Levels of Fertilizer Nano_Iron Chelates on Growth and Yield Characteristics of Two Varieties of Spinach (Spinacia oleracea L.): 88 and © Maxwell Scientific Organization, 2012