کودن نقاب‌دار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کودن نقاب‌دار
Masked booby with chick.JPG
وضعیت بقا
آرایه‌شناسی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پرندگان
راسته: کودن‌سانان
تیره: کودنان
سرده: کودن
Species: S. dactylatra
نام علمی
Sula dactylatra
(لسن، ۱۸۳۱)
Sula dactylatra

کودن نقاب‌دار (نام علمی: Sula dactylatra) پرنده‌ای دریازی از راسته کودن‌سانان است که در مناطق گرمسیری اقیانوسی، به استثنای شرق اقیانوس اطلس، زندگی می‌کند. این پرنده در ارتفاع پایین پرواز می‌کند و در هنگام شکار ماهی از ارتفاع به نسبت بالا به درون آب شیرجه می‌زند.

توضیف ظاهری[ویرایش]

کودن نقاب‌دار دارای طولی برابر با ۸۵ سانتی‌متر است. دم آن نوک‌تیز و بال‌هایش دراز و نوک‌تیز هستند. به استثنای شاهپرهای نخستین و ثانوی بال و دم که به رنگ قهوه‌ای مایل به سیاه دیده می‌شوند، دیگر بخش‌های بدن سفید هستند. رنگ پوست بدون پر صورتی و گلوی این پرنده نیز به رنگ خاکستری مایل به آبی است. پرنده‌های جوان‌تر سر و گردن قهوه‌ای دارند و حلقهٔ سفیدی از رنگ قهوه‌ای کمرنگ در پشت، سر و گردن را از هم جدا می‌کند.

زیستگاه[ویرایش]

کودن نقاب‌دار دریازی است و تنها برای تخم‌گذاری به کرانه‌های دریا می‌آید. این پرنده آشیانه خود را در جزایر سنگی وسط دریا به صورت گروهی می‌سازد. در ایران گاه در کرانه‌های سیستان و بلوچستان و تنگه هرمز دیده می‌شود.

پانویس[ویرایش]

  1. BirdLife International (2012), Sula dactylatra, IUCN Red List of Threatened Species. Version 2013.2, retrieved 26 April 2014
  • منصوری، جمشید (۱۳۹۲). راهنمای پرندگان ایران. فرزانه. ص. ۴۳. شابک ۹۷۸-۹۶۴-۷۲۳۹-۵۳-۰.