کودتای ۲۰۲۱ گینه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کودتای ۲۰۲۱ گینه
Guinea-CIA WFB Map.png
نقشه گینه
تاریخ۵ سپتامبر ۲۰۲۱
مکانکوناکری، گینه
۹°۳۱′ شمالی ۱۳°۴۲′ غربی / ۹٫۵۱۷°شمالی ۱۳٫۷۰۰°غربی / 9.517; -13.700
نتیجه

کودتای نظامی موفق ارتش

  • رئیس‌جمهور آلفا کنده دستگیر شد.
  • قانون اساسی و دولت منحل اعلام شد.
طرفین درگیر
گینه دولت گینه

گینه کمیته توسعه و آشتی ملی(CRND)

  • نیروهای مسلح جمهوری گینه
فرماندهان و رهبران
آلفا کنده ممدی دومبویا

کودتای ۲۰۲۱ گینه (انگلیسی: 2021 Guinean coup d'état‎)در ۵ سپتامبر ۲۰۲۱ ، رئیس‌جمهور گینه آلفا کنده در پی کودتایی پس از تیراندازی در پایتخت ، کوناکری ، توسط نیروهای مسلح این کشور دستگیر شد. ممدی دومبویا ، فرمانده نیروهای ویژه ،در یک پخش تلویزیونی ظاهر شد و بدینوسیله انحلال قانون اساسی و دولت را تلویزیون دولتی اعلام کرد. [۱]

پس از چندین دهه حکومت استبدادی در گینه ، کنده اولین رهبر منتخب دموکراتیک کشور بود. در دوران ریاست‌جمهوری کنده ، گینه از منابع طبیعی غنی خود برای بهبود اقتصاد کشور استفاده کرد ، اما بخش عمده ای از مردم این کشور تأثیرات آن را احساس نکرده بودند. در ۲۰۲۰، کنده طی یک رفراندوم قانون اساسی را تغییر داد تا بتواند برای دوره سوم نیز ریاست‌جمهوری خود را تمدید کند، تغییری بحث‌انگیز در قانون اساسی که باعث اعتراضات گینه در سالهای ۲۰۱۹-۲۰۲۰ شد. در آخرین سال دوره دوم و سومین دوره ریاست جمهوری ، کنده با اعتراضات نامزدهای مخالف مواجه شد که به سرکوب پرداخت و برخی از آنها در زندان جان باختند، در این در حالی بود که دولت برای مهار افزایش قیمت کالاهای اساسی تلاش می کرد[۲]. در اوت ۲۰۲۱ ، در تلاش برای متعادل سازی بودجه ، گینه افزایش مالیات را اعلام کرد ، هزینه پلیس و ارتش را کاهش داد و بودجه دفتر رئیس جمهور و مجلس ملی را نیز افزایش داد.

منابع[ویرایش]

  1. "Elite Guinea army unit says it has toppled president". Reuters. 6 September 2021. Archived from the original on 5 September 2021. Retrieved 5 September 2021.
  2. "Guinée : quatre choses à savoir sur le référendum constitutionnel reporté qui a plongé le pays dans une nouvelle impasse politique". Franceinfo. 1 March 2020. Archived from the original on 30 October 2020. Retrieved 6 September 2021.

پیوند به بیرون[ویرایش]