پرش به محتوا

کوجو یوریتسونه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
فوجیوارا نو یوریتسونه
میتورا
شوگون
دوره مسئولیت
۱۲۲۶ – ۱۲۴۴
پادشاهامپراتور گو-هوریکاوا
امپراتور شیجو
امپراتور گو-ساگا
شیکنهوجو یاسوتوکی
هوجو تسونه‌توکی
پس ازمیناموتو نو سانه‌تومو
پیش ازکوجو یوریتسوگو
اطلاعات شخصی
زاده۱۲ فوریهٔ ۱۲۱۸
کیوتو، ژاپن
درگذشته۱ سپتامبر ۱۲۵۶ (۳۸ سال)
کیوتو، ژاپن
همسر(ان)تاکه نو گوشو
فرزندان
مادرسایئونجی رینشی
پدرکوجو میچی‌ایه
امضا

کوجو یوریتسونه، فوجیوارا نو یوریتسونه (به ژاپنی: 九条 頼経Kujō Yoritsune) نام کودکی میتورا; ۱۲ فوریهٔ ۱۲۱۸ – ۱ سپتامبر ۱۲۵۶) چهارمین شوگون از شوگون‌سالاری کاماکورا اهل ژاپن بود. در سن هفت سالگی، در سال ۱۲۲۶، یوریتسونه در طی یک توافق سیاسی میان پدرش، کوجو میچی‌ایه (از خاندان فوجیوارا) و همسر نخستین شوگون از شوگون‌سالاری کاماکورا، هوجو ماساکو و هوجو یوشیتوکی (دومین شیکّن) وی به عنوان یک شوگون دست‌نشانده به این منصب گمارده شد.

پیشینه

[ویرایش]

کوجو یوریتسونه توسط خاندان سکّه به عنوان شوگون از شوگون سالاری کاماکورا منصوب شد، زیرا اصل و نسب مستقیم بنیان‌گذار شوگون‌سالاری کاماکورا منقرض شده بود و او فامیل دور با میناموتو نو یوریتومو بود.

بومون‌هیمه خواهر کوچکتر میناموتو نو یوریتومو از یک مادر است. فوجیوارا نو یوریتسونه نوه بومون‌هیمه است و با وجود اینکه فامیل دوری دارد، اما می‌توان گفت که از نسل میناموتو نو یوریتومو است. انتخاب فوجیوارا نو یوریتسونه به عنوان شوگون نیز تا حدودی تحت تأثیر تبار او که به بومون‌هیمه ارتباط داشت، بود.

پدر بومون‌هیمه، میناموتو نو یوشیتومو، در شورش هیجی شکست خورد و برادر بزرگتر او، میناموتو نو یوریتومو نیز به عنوان یک جنایتکار به جزایر ایزو تبعید شد، اما بومون‌هیمه پنهان ماند. بعداً با ایچیجو یوشییاسو یکی از اشراف دربار یا کوگه (نجیب‌زاده‌ای که خانواده اش به عنوان یک مقام عالی‌رتبه در دربار امپراتوری خدمت می‌کردند) ازدواج کرد. فرزند دختر آنان، همسر سایئونجی کینتسونه شد و رینشی را به دنیا آورد که مادر فوجیوارا یوریتسونه شد.

گفته می‌شود که میناموتو نو یوریتومو از خواهر کوچکتر خود بومون‌هیمه مراقبت می‌کرد و به او سمت مباشر زمین (مقام مدیریتی در یک خانه مسکونی و غیره) را دادهبود و زمانی که بومون‌هیمه به دلیل زایمان سخت درگذشت بسیار ناراحت شد.[۱]

کوجو میچی‌ایه پدر فوجیوارا یوریتسونه بود. کوجو میچی‌ایه که در یک خانواده اشرافی به دنیا آمد، با مراقبت بزرگ شد و به‌طور پیوسته درست پس از مراسم بزرگ شدنش در رتبه‌های بالاتری قرار گرفت. هنگامی که پدرش، درگذشت، او رهبری خاندان کوجو را به دست گرفت، درجات بالاتری را طی کرد و به عنوان وزیر چپ (یکی از بالاترین ارگان‌های اداری دربار امپراتوری) منصوب شد.

میناموتو نو سانه‌تومو، سومین شوگون از شوگون‌سالاری کاماکورا بدون داشتن فرزندی درگذشت، و شوگون‌سالاری برای شوگون بعدی درخواست کردند که فوجیوارا یوریتسونه، چهارمین پسر کوجو میچی‌ایه را به کاماکورا بفرستد. در پاسخ، زمانی که فوجیوارا یوریتسونه شوگون شد. پدرش کانپاکو شد و از نظر مقام به اوج رسید.

تاکه نو گوشو همسر اصلی فوجیوارا نو یوریتسونه و دختر میناموتو نو یوری‌ایه، دومین سی تایشوگون از شوگون‌سالاری کاماکورا بود. هنگامی که پدرش، میناموتو نو یوری‌ایه، به زور از موقعیت شوگونی خارج شد، پسر بزرگش، ایچیمان، جان خود را از دست داد، اما تاکه نو گوشو، که کودک بود، توسط مادر میناموتو نو یوری‌ایه، هوجو ماساکو، نجات یافت.

کوگیو (راهب)، پسر دوم هوجو، که او نیز نجات یافت، بعداً برای انتقام از پدرش، شوگون سوم میناموتو نو سانه‌تومو را ترور کرد. کوگیو (راهب) نیز جان خود را از دست داد، بنابراین تاکه نو گوشو تنها کسی بود که با میناموتو نو یوریتومو، اولین سی تایشوگون، ارتباط خونی داشت.

تاکه نو گوشو ۱۶ سال از فوجیوارا یوریتسونه بزرگتر بود و آن دو با وجود اختلاف سنی ازدواج کردند. با این حال، تاکه نو گوشو به دلیل زایمان سخت، فرزند فوجیوارا یوریتسونه درگذشت و تبار میناموتو نو یوریتومو از بین رفت.

کوجو میچی‌ایه به عنوان پدر یک شوگون از رفاه زیادی برخوردار بود، اما در نهایت او را به توطئه برای سرنگونی شوگون‌سالاری متهم کردند و موقعیت خود را از دست داد. وی در آخرین لحظات به دلیل بیماری در حالی که هنوز این موضوع مشکوک است، درگذشت. فوجیوارا یوریتسونه، به دلیل رابطه بد با هوجو یوشیتوکی، که در کاماکورا شوگون‌سالاری من سمت نایب السلطنه ای داشت، مجبور به ترک موقعیت شوگون شد.

جانشین

[ویرایش]

فوجیوارا نو یوریتسوگو پسر ارشد فوجیوارا نو یوریتسونه است. او بعد از پدرش پنجمین شوگون شوگون‌سالاری کاماکورا شد. حتی با وجود اینکه فوجیوارا یوریتسوگو موقعیت شوگون را به دست گرفت، خاندان هوجو در قدرت باقی ماند. در اطراف فوجیوارا یوریتسوگو، که مانند یک حاکم دست‌نشانده در آنجا قرار داده شده بود، بن‌بست بین توکوسو (شاخه اصلی خاندان هوجو)، کسانی که می‌توانستند در میان خاندان هوجو اعمال قدرت کند، و بقیه خاندان هوجو درگرفت. این وضعیت برای فوجیوارا یوریتسوگو ناراحت‌کننده بود، اما گفته می‌شود که نایب السلطنه آن زمان، هوجو توکی‌یوری، او را به یک معلم درجه یک منصوب کرد و او را با پشتکار آموزش داد.

با این حال، هنگامی که پدرش، فوجیوارا نو یوریتسونه، به دلیل برنامه‌ریزی برای شورش با نزدیک شدن به خاندان ضد توکوسو (شاخه اصلی خاندان هوجو) برکنار شد، فوجیوارا نو یوریتسوگو نیز از سمت خود به عنوان شوگون برکنار شد. فوجیوارا یوریتسوگو در زمان اخراج ۱۴ ساله بود. او یک شوگون بدشانس بود که در کودکی او را انتخاب کردند و بدون اینکه بتوانند کاری را که می‌خواست انجام دهند او را برکنار کردند.

گاه‌شماری رویدادها

[ویرایش]
متن برنگاشت
سال رویداد سن رویداد
۱۲۱۸
(سال ششم کنپو/
یک ساله به عنوان سومین پسر کوجو میچی‌ایه به دنیا آمد. نام کودکی او «میتورا» بود.
۱۲۱۹ (سال هفتم کنپو/ ۲ ساله میناموتو نو سانه‌تومو، سومین شوگون از شوگون‌سالاری کاماکورا، ترور می‌شود و میتورا، از نوادگان میناموتو نو یوریتومو، به عنوان نامزد بعدی شوگون انتخاب می‌شود. پس از اینکه هوجو ماساکو او را به کاماکورا آورد، سرپرست او شد و خود او به جای شوگون سیاست را انجام داد.
۱۲۲۱ (جوکیو سال سوم) ۴ ساله شورش جوکیو رخ می‌دهد. امپراتور بازنشسته گوتوبا هوجو یوشیتوکی را به جنگ طلبید، اما شکست خورد. از آن پس، شوگون‌سالاری شروع به نظارت بر دربار امپراتوری کرد.
۱۲۲۴ (تیئو سال سوم/جنجین سال اول) ۷ ساله هوجو یوشیتوکی درگذشت و پسرش هوجو یاسوتوکی سومین شیکن (معاون شوگون/نایب السلطنه) شد.
۱۲۲۵ (موتونین سال دوم/کاروکو ۱) ۸ ساله گنبوکو (مراسم بلوغ)، نایب السلطنه هوجو یاسوتوکی، نام «میتورا» را به «فوجیوارا یوریتسونه» تغییر داد.
۱۲۲۶ (کاروکو سال دوم) ۹ ساله او چهارمین سی تایشوگون از شوگون‌سالاری کاماکورا شد.
۱۲۳۰ (سال دوم هیروشی) ۱۳ ساله او تاکه نو گوشو، دختر میناموتو نو یوری‌ایه، دومین شوگون از شوگون‌سالاری کاماکورا را به عنوان همسر اصلی خود گرفت.
۱۲۳۴ (تنپوکو سال دوم/(سال اول بونرکی) ۱۷ ساله همسر اصلی او تاکه نو گوشو درگذشت.
۱۲۳۸ (کیسی سال چهارم/ (سال اول ریکیجین) ۲۱ ساله او به کیوتو رفت و گون دایناگون شد.
۱۲۴۲ (نینجی سال سوم) ۲۵ ساله شیکّن هوجو یاسوتوکی می‌میرد.
۱۲۴۴ (سال دوم کانگن) ۲۷ ساله او توسط هوجو سانه‌توکی، که بعد از هوجو یاسوتوکی شیکن بعدی شد، از سمت شوگون برکنار شد. پسر بزرگ او، فوجیوارا نو یوریتسوگو (کوجو یوریتسوگو)، شوگون بعدی شد.
۱۲۴۵ (سال سوم کانگن) ۲۸ ساله با وجود اینکه او وارد معبد و راهب شد، برنامه او برای حذف نایب السلطنه و خاندان هوجو کشف شد و سال بعد او را به کیوتو بازگرداندند.
۱۲۴۷ (سال پنجم کانگن/ هوجی ۱) ۳۰ ساله نبرد هوجی بین خاندان میئورا، یکی از ملازمان با نفوذ شوگون‌سالاری کاماکورا که می‌خواست قدرت را به فوجیوارا نو یوریتسونه بازگرداند، رخ داد و خاندان میئورا شکست خورد.
۱۲۵۲ (سال چهارم کنچو) ۳۵ ساله پسر بزرگ او فوجیوارا نو یوریتسوگو از سمت شوگون برکنار شد.
۱۲۵۶ (سال هشتم کنچو/سال اول یاسوشی) ۳۹ ساله او به اسهال خونی مبتلا شد و درگذشت. ماه بعد، پسر بزرگ او، فوجیوارا نو یوریتسوگو نیز درگذشت.

شجره نامه

[ویرایش]
هوجو توکیماسا(۱)
نخستین شیکّن
میناموتو نو یوشیتومو
هوجو ماساکومیناموتونو یوری‌تومو (۱)
نخستین شوگون
بومون‌هیمهایچیجو یوشییاسوفوجیوارا نو کانه‌زانه
(۲)میناموتو نو یوری‌ایه(۳) میناموتو نو سانه‌توموسایئونجی کینتسونهدختردخترکوجو یوشیتسونه
ایجیتسوکوگیورینشیکوجو میچی‌ایه
(۴) کوجو یوریتسونه
(۵)کوجو یوریتسوگو

منابع

[ویرایش]
  1. "藤原頼経の家系図・年表". 刀剣ワールド (به ژاپنی). Retrieved 2024-06-05.