کوتاه‌کننده لینک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

کوتاه کننده پیوند سرویسی معمولاً تحت وب است که پیوندهای طولانی را به پیوندهای کوتاه تبدیل می‌کند. برای مثال پیوند طولانی https://en.wikipedia.org/wiki/URL_shortening با استفاده از چنین سرویسی به پیوند کوتاه‌تر تغییر می‌یابد. فایدهٔ پیوندهای کوتاه‌تر نمایش راحت‌تر آن‌ها و نیز آسانی به خاطر سپردنشان است.

کوتاه کننده آدرس اینترنتی (URL) چیست؟[ویرایش]

کوتاه کننده‌های آدرس، سرویس‌هایی هستند که آدرس‌های طولانی را دریافت نموده و در عرض چند ثانیه به یک لینک کوتاه و مختصر اینترنتی تبدیل می‌کنند اغلب این سرویس‌ها در واقع یک Redirect (تغییر مسیر) انجام می‌دهند به این معنا که کاربر با کلیک بر روی آدرس کوتاه شده ابتدا به سایت ارائه دهنده سرویس هدایت شده و سپس وب سایت ارائه دهنده سرویس، کاربر را به سایت اصلی می‌فرستد.

کاربران نهایی براحتی می‌توانند با کلیک بر روی لینک کوتاه شده، به مقصد مورد نظر خود هدایت شوند. عمده‌ترین جایی که نیاز به استفاده از سرویس کوتاه کننده لینک دارید و در آنجا می‌توانید آدرس‌های اینترنتی کوتاه شده بسیاری را نیز مشاهده کنید، شبکه اجتماعی توییتر است چرا که کاربران در پست‌های این شبکه اجتماعی با محدودیت تعداد کاراکتر مواجه هستند (حداکثر ۱۴۰ کاراکتر برای هر پست)، در نتیجه این محدودیت، وارد کردن آدرس کامل وب سایت‌ها را دشوار می‌سازد. علاوه بر این اگر بخواهید لینک کوتاه شده را از طریق پیامک ارسال کنید دیگری نیازی به صرف مدت زمان زیادی برای تایپ آن، هزینه بیشتری برای ارسال آن و ترس از اشتباهات تایپی نخواهید داشت.

دلایل کوتاه کردن یک آدرس اینترنتی[ویرایش]

در این قسمت به این سؤال پاسخ می‌دهیم که چرا عده ای به جای استفاده از لینک اصلی از لینک‌های کوتاه شده‌استفاده می‌کنند.

  • تأثیر مثبت در سئو به دلیل راحتی در اشتراک گذاری لینک
  • صرفه جویی در زمان و وقت به دلیل کوتاه بودن آدرس برای نوشتن آدرس یا ارسال در پیامک
  • امکان دریافت گزارش دقیق از جزئیات بازدیدکنندگان لینک
  • رایگان و مجانی بودن
  • امکان کسب درآمد از لینک‌های کوتاه و دریافت درآمد به ازای هر بازدیدکننده از لینک کوتاه
  • نمایش ندادن لینک واقعی به کاربران

نکته: به دلیل اینکه لینکهای شما از طریق وبسایت ثالثی کوتاه شده‌است در انتخاب کوتاه کننده لینک دقت نمایید چراکه ممکن است لینکهای شما ناگهان با اتمام کار سایت کوتاه کننده لینک نامعتبر از بین برود پس از سرویس‌های مطمئن مانند: tinyurl.com , bit.ly , inoti.io , drw.sh , goo.gl استفاده نمایید.[۱]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

  • “کوتاه کننده لینک آی نوتی”. inoti.io. Retrieved 2018-10-19.