کهکشان گوتنبرگ (انسان رسانه‌ای)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
کهکشان گوتنبرگ «انسان رسانه‌ای؛ آنگاه که دگرگونی سرنوشت ساز بشر شود»
MyGutenbergGalaxy onBookchair.jpg
نویسنده مارشال مک لوهان
کشور کانادا
زبان انگلیسی
گونه تاریخ رسانه
ناشر انتشارات دانشگاه تورنتو
تاریخ انتشار
۱۹۶۲
نوع رسانه کتاب با جلد کاغذی
تعداد صفحات ۲۹۳ صفحه.
شابک ‎۹۷۸-۰-۸۰۲۰-۶۰۴۱-۹‎
شماره اوسی‌ال‌سی ۴۲۸۹۴۹

کهکشان گوتنبرگ:انسان رسانه‌ای (به انگلیسی: The Gutenberg Galaxy) کتابی است که در سال ۱۹۶۲ توسط مارشال مک لوهان، نویسندهٔ کانادایی نوشته و منتشر شد. این کتاب به تجزیه و تحلیل اثرگذاری‌های عمیق وسیله‌های ارتباط جمعی، رسانه‌های گروهی، به‌ویژه چاپاک‌ها (مطبوعات)، در ساختار فرهنگ اروپایی و آگاهی‌های بشری پرداخته است.[۱] مک لوهان دراین کتاب اصطلاح و ایدهٔ دهکدهٔ جهانی را بر سر زبان‌ها انداخت که اشاره به‌این ایده‌است که ارتباط جمعی توانایی آن را دارد که دانسته‌ها و یک طرز فکر را (به همان گونه که در میان همهٔ ساکنان یک روستا کم و بیش مشترک است) جهانی کند؛ و «کهکشان گوتنبرگ» نمایشگر انباشتهٔ آثار ثبت شده از هنر و دانش بشری به‌ویژه کتاب‌ها است.

مک لوهان پیدایش آنچه را که او «انسان گوتنبرگ» می‌خواند بررسی کرد، و این پدیده دست‌آورد یک دگرگونی برآمده از خودآگاهی ناشی از پیدایش کتاب و چاپ و رسانه است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. McLuhan 1962, p.31: "But certainly the electro-magnetic discoveries have recreated the simultaneous "field" in all human affairs so that the human family now exists under conditions of a "global village.""