کن‌جوتسو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
کن‌جوتسو
(剣術)
Hōryū Tower.jpg
تصویر چاپ‌نقش چوبی از شمشیرزنی دو بازیگر در تئاتر ساتومی هاکندن اثر کونی‌سادا.
نام کن‌جوتسو
(剣術)
تاکید جنگ‌افزار
کشور مبدا ژاپن
المپیک خیر

کن‌جوتسو (ژاپنی: 剣術) اصطلاحی گسترده است که تمام مکاتب شمشیرزنی ژاپنی (کوبودو) را دربرمی‌گیرد به ویژه آن‌هایی را که پیش از اصلاحات میجی بوده‌اند. شکل‌های مدرن کن‌دو و ایی‌آی‌دو که در سده بیستم میلادی تأسیس شده‌اند نیز در شیوه آموزشی شیوه مدرن کن‌جوتسو قرار می‌گیرند. کن‌جوتسو که از شیوه‌های سامورایی در دوره فئودال ژاپن نشأت گرفته، به معنای روش یا تکنیک شمشیر است؛ درست برخلاف کندو که راه و طریقت شمشیر معنی می‌دهد.

فعالیت‌های دقیق و قراردادهای تمرینی کن‌جوتسو، از سبکی به سبک دیگر، متفاوت است. به‌خصوص که واژه سبک در این‌جا، به تمرین، روش‌ها، اخلاق و متافیزیک یک سنت خاص برمی‌گردد (مانند یک مکتب). با این‌همه همچنان شامل تمرین برای یادگیری فنون نبرد بدون حریف است. از نظر تاریخی، مبارزه‌ها در مدارس تحت شرایط خاصی انجام می‌گیرد از جمله استفاده از شمشیر چوبی و شمشیر بامبو (شینای) و زره (بوگو). در زمانه مدرن، هنرهای رزمی ژاپنی مبارزه با شمشیر را به کمک کندو انجام می‌دهد که توسط دانش‌آموزان و نیروی پلیس به‌کار گرفته می‌شود و نه‌تنها در ژاپن، که در بسیاری از کشورهای دنیا رایج است.

تامشی گیری - تست برش با شمشیر سامورائی[ویرایش]

تامشی گیری به هنرجو (هنر آموز شمشیر زنی) کمک می‌کند که چگونه یک برش مؤثر (برش منجر به مرگ) ایجاد نماید آموزش تامشی گیری معمولاً پس از گذشت چندین ماه از آموزش هنر جوی مدرسه کن جوتسو آغاز می‌شود. زیرا این تکنیک (تکنیک برش با شمشمیر یا همان تامشی گیری) با شمشیر اصل ژاپنی (کاتانای اصل) که شینکن نامیده می‌شود، اجرا می‌گردد. اجرای تامشی گیری بر روی تاتامی اوموته (omote Tatami (صورت می‌گیرد. تاتامی اوموته از نوعی حصیر سنتی و دست بافت ژاپنی (که عمدتاً برای کف پوش خانه‌های ژاپنی استفاده می‌شود) ساخته شده است که بصورت پیچیده شده (لوله شده) می‌باشد و از شب قبل در آب خیسانده می‌شود تا کاملاً برای اجرای تامشی گیری مناسب باشد. انجام تامشی گیری نه تنها برای سنجش میزان سرعت، زاویه برش (Hasuji (و قدرت شمشیر زن است بلکه توسط اجرای این تمرین (تکینک) مهارتهای فیزیکی شمشیر زن (از قبیل ایستادن‌ها، نحوه شمشیر زدن به جهت برش و هجوم به منظور ایجاد برش) و مهارت‌های ذهنی شمشیر زن (نظیر روحیه ایجاد برش و تمرکز و تصمیم‌گیری به موقع جهت حمله به حریف) نیز ارتقاء می‌یابد و نتیجه این تمرین (اجرای تامشی گیری) حرکات و رفتار هدفمند است (برخلاف حرکات و جابجائی و تکنیک‌های نمایشی که در اکثر سبک‌های ورزش‌های رزمی اجرا می‌گردد) که هدف نهائی آن ایجاد برش واقعی و کاربردی می‌باشد (نمایش برش واقعی منجر به مرگ بر روی حریف غیرجاندار یا همان omote Tatami).

کن جوتسو در ایران[ویرایش]

از سال ۱۳۸۸ کن جوتسو توسط اساتید ماهر شمشیرزنی که در ژاپن دوره دیده بودند وارد ایران شد. در حال حاضر کن جوتسو زیر نظر هیچ فدراسیون خاصی فعالیت نمی‌کند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]