کنیا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish

مختصات: ۱°۱۶′ جنوبی ۳۶°۴۸′ شرقی / ۱٫۲۶۷°جنوبی ۳۶٫۸۰۰°شرقی / -1.267; 36.800

جمهوری کنیا
Republic of Kenya
کنیا
پرچم
شعار ملیبیایید همه با هم شویم
سرود ملیای خداوند همهٔ آفرینش
پایتخت
(و بزرگترین شهر)
نایروبی
۱°۱۶′ جنوبی ۳۶°۴۸′ شرقی / ۱٫۲۶۷°جنوبی ۳۶٫۸۰۰°شرقی / -1.267; 36.800
زبان رسمی زبان آفریکانسیایی / زبان انگلیسی
نوع حکومت دموکراسی مستقیم
نام حاکمان 
رئیس‌جمهور
نخست‌وزیر

اوهورو کنیاتا
 
موارد منجر به تشکیل
تاریخ
اعلان جمهوری

۱۲ دسامبر ۱۹۶۳
۲۲ دسامبر ۱۹۶۴
مساحت
 -  مساحت ۵۸۰٬۳۶۷کیلومتر مربع (۴۷ام)
 -  آب‌ها (٪) ۲٫۳
جمعیت
 -  سرشماری ۳۷٬۹۵۳٬۸۴۰ 
(۳۶ام)
 -  تراکم جمعیت ۵۹‎/km۲‏ (۱۴۰ام)
واحد پول شیلینگ کنیا (KSH)
منطقه زمانی EAT
دامنه اینترنتی .ke
پیش‌شماره تلفنی +۲۵۴

کنیا کشوری است در شرق آفریقا. پایتخت آن نایروبی است و مومباسا، کیسومو و ناکورو شهرهای مهم آن محسوب می‌گردند.

کشور کنیا به هشت استان تقسیم گردیده که هر کدام توسط یک استاندار اداره می‌شود. هر استان به ۷۱ منطقه، هر منطقه به ۲۶۲ بخش و هر بخش به ۱۰۸۸ ناحیه تقسیم شده‌اند. دولت بر کار استانداری‌ها نظارت می‌کند. جمعیت این کشور بر پایهٔ اطلاعات سال ۲۰۱۶ حدود ۴۸٫۵ میلیون نفر می‌باشد.

هفتاد و سه درصد مردم کنیا مسیحی، نوزده درصد بومیسم و شش درصد مسلمان هستند. زبان‌های رسمی آنان سواحلی و انگلیسی است.

امور سیاسی کنیا در چارچوب نظام سیاسی ریاستی قرار دارد که رئیس‌جمهور هم رهبر کشور و هم رهبر دولت است. قوهٔ مجریه در اختیار دولت است. قوهٔ قانون‌گذاری میان دولت و مجلس ملی کنیا تقسیم شده‌است. قوهٔ قضائیه مستقل از مجریه و قانون‌گذاری است. پس از مستقل شدن، کنیا ثبات سیاسی خود را در برابر تغییرات سیاسی بحران‌های کشورهای همسایه حفظ کرده‌است. با روی کار آمدن دموکراسی، کنیایی‌ها از آزادی بیشتری برخوردار شدند.[نیازمند منبع]

پیش از تاریخ[ویرایش]

سنگواره‌های یافته شده در آفریقا نشان می‌دهد که پستانداران از ۲۰ میلیون سال پیش در آن زندگی می‌کرده‌اند. یافته‌های اخیر در کنار دریاچه تورکانای کنیا نشان می‌دهد که انسانهای نخستین حدود ۵/۲ میلیون سال پیش در آن زندگی می‌کرده‌اند. در سال ۱۹۸۴، ریچارد لیکی و کامویا کیمئو اسکلت یک پسر بچه تورکانایی را در دریاچه تورکانا کشف کردند که مربوط به ۶٫۱ میلیون سال پیش است. صدها سنگواره دایناسورهای ددپا و تمساح‌های غول پیکر در اطراف کنیا در سال ۲۰۰۴ کشف شده‌است. فسیلهای مربوط به دوران میانه‌زیستی (بیش از ۲۰۰ میلیون سال پیش) توسط گروه جستجوی دانشگاه یوتا و موزه ملی کینا در ژوئیه و اوت ۲۰۰۴ در لوکیتانگ جورج در نزدیکی دریاچه تورکانا پیدا شده‌است.

دوران استعمار[ویرایش]

شهر بندری مومباسا راه‌آهنی به نایروبی (مرکز) و شهرهای جنوبی دارد.
راه‌آهن کنیا-اوگاندا نزدیکی مومباسا حدود سال ۱۸۹۹

شورش مائو مائو در سال ۱۹۵۲ آغاز شد و تا سال ۱۹۶۰ ادامه یافت.[۱]

کنیا در تاریخ ۱۲ دسامبر ۱۹۶۳ میلادی، رسماً از امپراتوری بریتانیا استقلال یافت.[۲]

تاریخ پس از استعمار[ویرایش]

اولین انتخابات مجلس قانونگذاری آفریقا در ۱۹۵۷ رخ داد. برخلاف امید بریتانیا برای انتقال قدرت به جریان‌های میانه‌روی آفریقایی، اتحادیه ملی آفریقایی کنیا (KANU) به رهبری جومو کیانتا، بلافاصله پس از استقلال کنیا در ۱۲ دسامبر ۱۹۶۳، دولت را تشکیل دادند. یک سال بعد کیانتا اولین رئیس‌جمهور کنیا گردید. با مرگ کیانتا در سال ۱۹۷۸، دانیل آراپ موی رئیس‌جمهور شد. انتخابات ۱۹۸۳ زودتر از موعد انجام شد که بخاطر کودتای نظامی در ۱ اوت ۱۹۸۲ بود. این کودتای ناموفق توسط یکی از درجه‌داران نیروی هوایی، هزکیا اوچوکا طرح‌ریزی شده بود. این شورش سریعاً توسط نیروهای وفادار واحد خدمت عمومی (GSU) سرکوب گردید. این اتفاق منجر به منحل کردن تمامی نیروی هوایی گردید؛ و بسیاری از اعضای قبلیش اخراج شدند. انتخابات ۱۹۸۸ با روش صف‌بندی انجام شد که رأی‌دهندگان می‌بایست به جای برگه رأی پشت سر نامزد موردنظرشان در یک صف می‌ایستادند. این مسئله اوج رژیم غیردمکراتیک بود و منجر به گسترش اصلاحات گردید. در انتخابات ۱۹۹۲ و ۱۹۹۷، دوباره دانیل آراپ موی پیروز شد. در انتخابات ۲۰۰۲، موی موفق نشد و موای کیباکی از حزب «ائتلاف رنگین‌کمان ملی» به عنوان رئیس‌جمهور انتخاب شد. در این انتخابات، ناظران محلی و بین‌المللی حضور داشتند و انتخابات کاملاً سالم و آزادانه برگزار شد.

سیاست[ویرایش]

امور سیاسی کنیا در چهار چوب نظام سیاسی رئیس‌جمهوری و دمکراسی قرار دارد که رئیس‌جمهور هم رهبر کشور و هم رهبر دولت است. قوه مجریه در اختیار دولت است. قوه قانون‌گذاری بین دولت و مجلس ملی کنیا تقسیم شده‌است. قوه قضائیه مستقل از مجریه و قانون‌گذاری است. پس از مستقل شدن، کنیا ثبات سیاسی خود را در برابر تغییرات سیاسی و بحرانهای کشورهای همسایه حفظ کرده‌است. با روی کار آمدن مردم‌سالاری، کنیایی‌ها از آزادی بیشتری برخوردار شدند.

مجلس در پاییز ۱۹۹۷، قوانین بجا مانده از دوران مستعمراتی که آزادی بیان را محدود می‌کردند، اصلاح کرد. این امر منجر به افزایش آزادی همگانی و انتخابات ملی موفق در دسامبر ۱۹۹۷ گردید. در سال ۲۰۰۲ انتخابات کنیا تحت نظر ناظران بین‌المللی برگزار شد. این انتخابات نقطه عطفی در تاریخ کنیا بود و قدرت با صلح و آرامش از حزبی که از زمان استقلال قدرت را در دست داشت به حزب ائتلافی جدید مستقل گردید.

رئیس‌جمهور جدید، موای کیباکی، قول داده‌است که توجه خود را به رشد اقتصادی، مبارزه با فساد، بهبود وضعیت تحصیلی و بازنویسی قانون اساسی متمرکز کند. در سال ۲۰۰۵، برنامه رفراندوم قانون اساسی کنیا که توسط پارلمان و رئیس‌جمهور حمایت می‌شد، شکست خورد. انتخابات بعدی در دسامبر ۲۰۰۷ برگزار خواهد شد. احتمال می‌رود که کیباکی مجدداً در انتخابات شرکت کند، هر چند این خبر هنوز تأیید یا تکذیب نشده‌است.

تاریخ سیاسی کنیا[ویرایش]

اولین انتخابات مجلس قانونگذاری آفریقا در ۱۹۷۵ رخ داد. بر خلاف امید بریتانیا برای تعویض قدرت به جریان‌های میانه‌روی آفریقایی، اتحادیه ملی آفریقایی کنیا (KANU) به رهبری جومو کیانتا، بلافاصله پس از استقلال کنیا در ۱۲ دسامبر ۱۹۶۳، دولت را تشکیل دادند. یکسال بعد کنیاتا اولین رئیس‌جمهور کنیا گردید. با مرگ کیانتا در سال ۱۹۷۸، دانیل آراپ موی رئیس‌جمهور شد.

انتخابات ۱۹۸۳ زودتر از موعد انجام شد که بخاطر کودتای نظامی در اول اوت ۱۹۸۲ بود. این کودتای ناموفق توسط یکی از درجه داران نیروی هوایی، هزکیا اوچوکا طرح‌ریزی شده بود. این شورش سریعاً توسط نیروهای وفادار سرکوب گردید. این اتفاق منجر به منحل کردن تمامی نیروی هوایی گردید؛ و بسیاری از اعضای قبلی آن اخراج شدند. انتخابات ۱۹۸۸ با سیستم صف بندی انجام شد که رأی دهندگان می‌بایست به جای برگه رأی، پشت سر کاندیدای موردنظرشان در یک صف می‌ایستادند. این روش غیردمکراتیک باعث گردید که مردم و احزاب سیاسی خواستار تغییر آن و اتخاذ روش معمول انتخابات شدند.

در انتخابات ۱۹۹۲ و ۱۹۹۷، دوباره دانیل آراپ موی پیروز شد. مجلس در پاییز ۱۹۹۷ قوانین محدودکنندهٔ آزادی بیان را اصلاح کرد. این امر منجر به افزایش آزادی همگانی و انتخابات ملی موفق در دسامبر ۱۹۹۷ گردید. در سال ۲۰۰۲ انتخابات کنیا تحت نظر ناظران بین‌المللی برگزار شد. این انتخابات نقطه عطفی در تاریخ کنیا بود و قدرت با صلح و آرامش از حزبی که از زمان استقلال قدرت را در دست داشت. حزب ائتلافی جدید منتقل گردید. رئیس‌جمهور جدید، موای کیباکی، قول داده‌است که توجه خود را به رشد اقتصادی، مبارزه با فساد، بهبود وضعیت تحصیلی و بازنویسی قانون اساسی متمرکز کند. در سال ۲۰۰۵ برنامه رفراندوم قانون اساسی کنیا که توسط پارلمان و رئیس‌جمهور حمایت می‌شد، شکست خورد.

تقسیمات اجرایی[ویرایش]

استان‌های کنیا

کنیا به هشت استان تقسیم شده که هر کدام توسط یک استاندار اداره می‌شود. استان‌ها («میکواً) به هفتاد و یک منطقه (» ویلایات «) تقسیم شده‌اند که آن‌ها نیز به نوبه خود به ۲۶۲ بخش (تارافا) تقسیم شده‌اند. بخش‌ها به تقریباً ۱۰۸۸ ناحیه (کاتا) تقسیم شده‌اند. دولت بر کار استانداری‌ها نظارت می‌کند. این استانها عبارتند از:

۱ استان مرکزی
۲ استان ساحلی
۳ استان شرقی
۴ استان نایروبی
۵ استان شمال شرقی
۶ استان نیانزا
۷ استان ریفت والی
۸ استان غربی

جغرافیا[ویرایش]

ماونت کنیا بلندترین قله کنیا با ۵٬۱۹۹ متر ارتفاع

جمهوری کنیا که در شرق قاره آفریقا قرار گرفته‌است، با مساحت ۵۸۲۶۴۶ کیلومتر مربع، و پس از ماداگاسکار، چهل و هفتمین کشور وسیع دنیاست. همسایگان آن شامل کشورهای تانزانیا در جنوب، اوگاندا در غرب، سودان در شمال غربی، اتیوپی در شمال، سومالی در شمال شرقی می‌باشند و اقیانوس هند نیز در شرق آن واقع گردیده‌است.

با عبور خط استوا از کمربند میانی کنیا، مناطق مرکزی، شمال و شمال شرقی بسیار خشک و گرم است. اما مناطق ساحلی که در کنار اقیانوس هند قرار دارد آب و هوایی گرم و مرطوب دارد.

مساحت کنیا ۵۸۲۶۴۶ کیلومتر مربع (۲۲۴۹۶۱ مایل مربع) است که از مقدار یاد شده '۵۶۹۲۵۰ کیلومتر مربع آن خشکی و مابقی را آب‌های داخلی از جمله دریاچه‌های ویکتوریا و رودلف را تشکیل داده‌است.[۳]

آب و هوا[ویرایش]

نقشه کنیا

کنیا آب و هوایی معتدل دارد. در مناطق ساحلی هوا گرم و مرطوب و در مناطق شمالی و شمال شرقی بسیار خشک و گرم است.

در طول سال نور خورشید زیادی به کشور می‌تابد و لباسهای تابستانی همیشه مورد استفاده‌اند. هر چند معمولاً شبها و صبح زود کمی هوا سرد می‌شود. فصل طولانی بارش باران از آوریل تا ژوئیه‌است. فصل کوتاه بارش باران از اکتبر تا دسامبر است. بارش باران گاهی در بعدازظهر و عصر سنگین می‌شود. سردترین دوره از فوریه تا مارچ و گرمترین دوره از ژوئیه تا آگوست است. مهاجرت سالانه در ماسای مارا بین ژوئیه و سپتامبر رخ می‌دهد که میلیون‌ها جانور وحشی در آن حضور دارند. این حادثه یکی از محبوب‌ترین صحنه‌های فیلمسازان می‌باشد.

اقتصاد[ویرایش]

20 shilling note from 1994, depicting then-President دنیل آراپ موی

پس از استقلال، کنیا بواسطه سرمایه‌گذاری عمومی، تشویق تولیدات کشاورزی و توسعه سرمایه‌گذاری صنعتی بخش خصوصی، شاهد رشد اقتصادی بود. تولید ناخالص ملی (GDP) در سالهای ۱۹۶۳ تا ۱۹۷۳ به ۶٪/۶ افزایش پیدا کرد. تولید کشاورزی به ۷٪/۴ افزایش یافت که عوامل مؤثر بر آن توزیع در میان استانها و افتتاح مناطق جدید زراسمت بود. رشد اقتصادی کنیا بین سالهای ۱۹۷۴ تا ۱۹۹۰ کاهش پیدا کرد. سیاست‌های نامناسب کشاورزی، نبود بودجه لازم و ضعف در قوانین تجاری بین‌المللی باعث کاهش محصولات کشاورزی گردید. دولت شروع به واگذاری به بخش خصوصی نمود. نبود انگیزه صادرات، کنترل شدید واردات و کنترل ارزهای خارجی باعث کاهش تمایل به سرمایه‌گذاری داخلی گردید.

در سال‌های ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۴، کنیا شاهد وخیم‌ترین شرایط اقتصادی بود. رشد تولید ناخالص ملی متوقف شد و تولید محصولات کشاورزی به ۹٪/۳ در سال کاهش یافت. در اوت ۱۹۹۴، نرخ تورم به ۱۰۰٪ رسید. در نتیجه این مشکلات، شرکت‌های وام دهنده، شروع به کمک به کنیا کردند. در سال ۱۹۹۳، دولت کنیا برنامه‌های عمده اصلاح ساختار اقتصادی را آغاز کرد. وزیر جدید دارایی و سرپرست بانک مرکزی به کمک بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول (IMF) مسئولیت اصلاح را به عهده گرفتند. در این راستا، دولت برنامه‌های کنترل قیمت، مجوز واردات و کنترل نرخ ارز را متوقف کرد و شرکت‌های عمومی را به بخش عمومی واگذار کرد. در بین سالهای ۱۹۹۴ – ۹۶ نرخ رشد تولید ناخالص ملی بطور میانگین حدود ۴٪ در سال بود. در سال ۱۹۹۷، به علّت تغییر ناگهانی شرایط هوایی و کاهش فعالیت اقتصادی به خاطر انتخابات دسامبر ۱۹۹۷، رشد اقتصادی کاهش یافت. در سال ۲۰۰۰ نرخ رشد GDP منفی بود ولی در سال ۲۰۰۱ با برگشت میزان بارش به حدود قبلی، دوباره افزایش یافت. رشد اقتصادی در سال ۲۰۰۳، ۴٪/۱؛ در سال ۲۰۰۵، ۸٪/۵ بوده‌است. دولت کنیا در سال ۱۹۹۹ با ساخت سازمان ضد فساد کنیا، گام مهمی در راستای اصلاحات برداشت. در ژوئیه ۲۰۰۰، IMF قرار داد اعطای تسهیلات رشد و کاهش فقر (PRGF) را به ارزش ۱۵۰ میلیون دلار تأیید کرد و بانک جهانی نیز ۱۵۷ میلیون دلار اعتبار برای اصلاح ساختار اقتصاد به کنیا داد. در دسامبر ۲۰۰۰، سازمان ضد فساد، مغایر با قانون اساسی تشخیص داده شد و تلاش برای اصلاح در سال ۲۰۰۱ بی‌نتیجه ماند. IMF و بانک جهانی برنامه‌های خود را متوقف کردند و تلاش مجدد برای شروع دوباره در اواسط ۲۰۰۲، بی‌نتیجه بود.

با شروع به کار رئیس‌جمهور کیباکی در ۳۰ دسامبر ۲۰۰۲، دولت کنیا اصلاحات اقتصادی را از سر گرفت و همکاری با بانک جهانی و IMF را مجدداً آغاز کرد. ائتلاف جدید رنگین کمان ملی (NARC) شروع به مقابله با جرائم اقتصادی و فساد مالی کرد و موفق که از بین بردن اختلاس‌های دولتی شد. در نوامبر ۲۰۰۳، به‌دنبال بکارگیری قوانین ضد فساد و سایر اصلاحات توسط دولت جدید، وام‌های جدید به کنیا تعلق گرفت که IMF وام ۲۵۰ میلیون دلاری برای رشد امکانات و کاهش فقر و سایر وام دهندگان در طول ۴ سال به میزان ۲/۴ میلیارد دلار به کنیا دادند. تخصیص مجدد وام‌ها، نیازمند سرمایه‌گذاری مطمئن خواهد بود.

هر چند، تلاشهای دولت برای پاسخگویی به نیازهای اقتصادی به علّت نیاز به اصلاحات در سایر بخشهای کلیدی، به آهستگی انجام می‌شود. مسائل اقتصادی اصلی که دولت باید به آن‌ها عمل کند عبارتند از تأثیر منصفانه بر فساد مالی، مقابله با تروریسم و قانونهای پول‌شویی، متعادل کردن کسری بودجه، نوسازی و ساخت زیر بنایی، پایدارسازی سیاست‌های اقتصاد کلان و تعیین کردن اصلاحات ساختاری لازم برای تسریع رشد اقتصادی. نایروبی تلاش دارد تا مرکز اقتصادی شرق آفریقا باشد. این کشور دارای بهترین نقاط ترابری در منطقه، زیرساختهای اجتماعی و نیروی کار متخصص می‌باشد، هر چند این مزایا نسبت به سال گذشته کم‌اهمیت تر شده‌اند. بسیاری از شرکت‌های خارجی در نایروبی شعبه دارند. در مارس ۱۹۹۶ رئیس‌جمهورهای کنیا، تانزانیا و اوگاندا شرکت آفریقای شرقی (EAC) را مجدداً تأسیس کردند، هدف این شرکت هماهنگ‌کردن تعرفه‌های گمرکی، عبور آزاد مردم از مرزها و توسعه زیر ساختهای منطقه‌است. در مارس ۲۰۰۴، سه کشور آفریقای شرقی توافقنامه اتحادیه گمرکی را به امضاء رساندند.

اکتشاف نفت[ویرایش]

در اوایل سال ۲۰۰۶، هوجیناتو، رئیس‌جمهور چین، قرار داد اکتشاف نفت را با کنیا امضاء کرد. این قرار داد از مجموعه قراردادهای امضاء شده برای ترقی ذخایر طبیعی آفریقا می‌باشد. این قرار داد شرکت نفت و گاز ساحلی چین CNOOC را ملزم به اکتشاف در کنیا کرد. این شرکت عملیات حفاری و حفره چاه را در مرزهای سودان و سومالی و در آبهای ساحلی انجام می‌دهد. هنوز نفت تولید نشده، زیرا مخازن نفت هنوز کشف نشده‌اند.

جمعیت[ویرایش]

تنوع نژادی زیادی در کنیا وجود دارد. اختلافات بین گروه‌های مختلف باعث بروز مشکلات زیادی در کنیا می‌شود. نظام KANU در سالهای ۱۹۹۰ به رهبری رئیس‌جمهور اسبق، دانیل توروینچ آراپ موی، به خاطر استفاده از خشونت برای سرکوب کردن سیاست‌های چند حزبی شماتت می‌شد. وجود گروه‌های مخالف از نژادهای مختلف باعث شد تا دانیل آراپ موی از سال ۱۹۷۸ تا ۲۰۰۲ قدرت را در اختیار داشته باشد.

گروه‌های نژادی: کیکویو ۲۲٪، لوهیا ۱۴٪، لو ۱۳٪، کالنجین ۱۲٪، کامبا ۱۱٪، کیسی ۶٪، آمرو ۶٪، سایر آفریقایی‌ها ۱۵٪، غیر آفریقایی (آسیایی / دسی، اروپایی و عرب) ۱. ٪

گروه‌های دینی: پروتستان ۳۵٪، کلیسای کاتولیک کنیا ۳۳٪، اسلام ۱۸٪، کلیسای روز هفتم ۱۰٪، مذهبیان سنتی ۱۰٪، سایر مذاهب مثل هندو: براهمابودا و بهایی[نیازمند منبع]. شهرهای بزرگ: نایروبی، مومباسا، کیسومو، ناکورو والدورت.

فرهنگ[ویرایش]

جنگجویان ماسای

کنیا، کشوری با فرهنگهای متفاوت است. فرهنگ‌های قابل توجه شامل ساحیلی در مناطق ساحلی، پاستورالیست در شمال و جوامع مختلف در مرکز و غرب می‌باشد. امروزه فرهنگ ماسای به خاطر صنعت توریسم بخوبی شناخته شده‌است هر چند که فقط یک قبیله کوچک است.

لباس ملی[ویرایش]

یک مرد ماسای در لباس سخت

بغیر از پرچم ملی، کنیا هنوز لباس ملی ندارد که معرف تمامی گونه‌های نژادی موجود در آن باشد. با داشتن بیش از ۴۲ فرهنگ مختلف، کنیا مراسم و آیین‌های تستی مخصوص به خود را دارد. هر چند، تلاشهای زیادی برای طراحی لباس ملی معرف مردم کنیا انجام شد که چیزی شبیه یه لباس از گانا است.

کیتگ، یک پارچه کتانی را که از رنگهای مختلف بافته شده، و قلابدوزی‌های سنگین دارد، به عنوان لباس آفریقایی پذیرفته شده‌است. این لباس در بسیاری از کشورهای آفریقایی، به عنوان لباس رسمی در جشن‌ها و مراسم استفاده می‌شود.

کانگا (لباس آفریقایی) نیز یکی دیگر از لباسهای متداول در خانه‌های کنیایی است. کانگا قطعه‌ای لباس به اندازه ۵/۱ در ۱ متر است که جمله‌های زیبا به زبان کیسامیلی (یا انگلیسی) بر روی آن چاپ شده‌است و اغلب زنان آن را بدور کمر و بالاتنه خود می‌پیچند. از این نوع لباس به عنوان دامن، گهواره کودک، پتوی پیک نیک، لباس شنا و… نیز استفاده می‌شود.

موسیقی[ویرایش]

کنیا مهر انواع موسیقی از موسیقی پاپ وارد شده تا موسیقی تلفیقی آفرو و بنگا و آهنگ‌های محلی سنتی است. گیتار پر طرفدارترین ساز در کنیا است و اکثر آهنگ‌ها با ریتم گیتار ساخته می‌شوند. معروف‌ترین نوازنده گیتار در اوایل قرن بیستم، فوندی کونده بود. سایر موزیسین‌های معروف آن، فادهیلی ویلیامز (که به خاطر آهنگ "مالیکاً معروف است) و میریام ماکبا و بونی ام و دائودی کابکا، می‌باشند.

موسیقی مردمی در سالهای ۱۹۸۰ و ۹۰ به دو گروه تقسیم می‌شد: آهنگ ساحیلی و آهنگ کونگولیز، گروه دم ماشرومز که بعدها یوگا نام گرفت از گروه‌های محبوب این دوره می‌باشد. در سالهای اخیر موسیقی‌های مدرن مثل رپ و هیپ – هاپ در این کشور افزایش یافته‌اند.

دو گروه جدید بنام «گنگ» و «کاپوکاموزیک» بوجود آمده‌اند که موسیقی کنیایی خلق می‌کنند. گروه زیرزمینی هیپ – هاپ نیز وجود دارد که کمتر کارهایش را از رادیو پخش می‌کند. از پیشگامان موسیقی می‌توان به بریکارد پوکا اولانگ پوکسی پرشا با آهنگ معروفش ازمان اتونلگو و جمله معروف ولی من چیزی می‌گویم؟ و سایر هنرمندان مثل کالاماشاکا، اوکوفولانی و k- سوت، اشاره کرد.

هنرمندان محبوب عبارتند از: دیوید ماتنگ، ردسان، نسسری نویز، نونینی، جوکالی، کلپتومانیاکس، لونگومباس، سوزانا اویو آچینگ آبورا، نوع موسیقی این افراد از پاپ، رگارراگا، تلفیقی آفریقایی تا هیپ – هاپ متغیر است.

ورزش[ویرایش]

کنیا در ورزشهایی مثل فوتبال، اتومبیل رانی، راگبی، کریکت و بوکس فعال است. اما این کشور به خاطر قدرتش در ورزش دو می‌دانی و مسابقات دوی کوتاه و بلند معروف است. کنیا، قهرمانانی در مسابقات المپیک در رشته‌های ۸۰۰ متر، ۱۵۰۰ متر، ۳۰۰۰ متر با مانع، ۵۰۰۰ متر، ۱۰۰۰۰ متر و ماراتن داشته‌است. با وجود رقابت اتیوپی و مراکش، کنیا هنوز سعی در حفظ جایگاه خود در رشته دو می‌دانی دارد.

رکورد دارد مسابقات ماراتن جهانی، پل ترگات، و قهرمان مسابقات ماراتن بوستون، کاترین اندریبا، از معروف‌ترین قهرمانان کنیا هستند.

بحث‌هایی در ورزش کشور کنیا وجود دارد، چرا که برخی قهرمانان کنیایی به کشورهای دیگر مثل بحرین و قطر ملحق می‌شوند. وزارت ورزش کنیا سعی کرده جلوی پناهندگی ورزشکاران را بگیرد ولی به هر حال این امر ادامه دارد و این اواخر برناردلاگات به تیم آمریکا پیوست.

تیم راگبی کنیا نیز در حال معروف شدن است. مسابقات سالانه سفری سونز، محبوبیت زیادی دارد. تیم ملی را کنیا (سونز) در مسابقات جهانی IRB در فصل ۲۰۰۶ مقام نهم را کسب کرد. کنیا یکی از قدرت هیا والیبال بانوان در آفریقا در رده ملی و باشگاهی است. تیم والیبال زنان کنیا در بازی‌های المپیک حضور داشته ولی مقام قابل ذکری کسب نکرده‌است.

فوتبال کنیا به علت درگیری‌های داخلی در فدراسیون فوتبال، از طرف فیفا به حالت تعلیق درآمده‌است. در زمینه مسابقات موتور سیکلت، کنیا میزبان مسابقات معروف رالی سفری است که یکی از طولانی‌ترین مسابقات رالی دنیا است. برخی از رانندگان معروف دنیا مثل بایورن والدگارد، هانامیکولا، تومی ماکنین، شکهار مهتا و کولین مک رای در این تورنمنت شرکت کرده و قهرمان شده‌اند.

فیلم و تئاتر[ویرایش]

کنیا برگزارکننده یکی از بزرگترین اتفاقات سالیانه تئاتر، جشنواره تئاتر دانشکده‌ها و مدرسه‌ها، در جنوب صحرا است. هر چند دولت، خیلی از صنعت فیلمسازی حمایت نکرده‌است، این کشور صحنه‌های منحصربه‌فردی دارد و فقط آفریقای جنوبی در تولید بازیگران با استعداد در قاره آفریقا با کنیا قابل مقایسه‌است. به خاطر عدم توجه به علاقه دولت، صنعت فیلمسازی این کشور در حال رکورد است و فیلم‌های بسیار کمی تهیه و ساخته شده‌است.

آخرین فیلمی که برنده جایزه شده فیلم «باغبان دائمی» به کارگردانی فرناندو میرلس و بازی رالف فینس و راشل ویسند است سایر فیلم‌های تولید شده در کنیا عبارتند از: «هیچ‌کجا در آفریقاً،» داراکرافت، جستجوگر معتبره: گهواره زندگی «و» قدم زدن با شیرها «شینا، ملکه جنگل» اولین فیلم خارجی بود که کاملاً در کنیا فیلمبرداری شد. سایر فیلم‌هایی که در کنیا فیلم‌برداری شده‌اند عبارتند از: خارج از آفریقا به کارگردانی سیدنی پولاک و بازی رابرت ردفورد و مریل استریپ و فیلم «آزاده» که از روی زندگی‌نامه جوی آدامسون ساخته شده‌است. بازیگران معروف کنیا عبارتند از: پل اونسونگو، جان سیبی اکومو و انجری اوساک.

فیلم «ظهور و سقوط آیدی امین» بر مبنای زندگی دیکتاتور آفریقایی، در کنیا فیلمبرداری شده و یکی از فیلم‌های موفق تولید شده در کنیا می‌باشد. از کارگردانان بومی کنیا می‌توان به اینگولو واکیا، آلبرت وانداگو و جودی کپینگ اشاره کرد.

در سال ۲۰۱۲ فیلم سینمائی فرزند چهارم به کارگردانی و تهیه کنندگی وحید موسائیان با بازی حامد بهداد و مهتاب کرامتی در کنیا و سومالی در مورد قحطی زدگان سومالی ساخته شد که سقوط هواپیمای گروه فیلمبرداری این فیلم در کنیا خبر ساز شد.

بازی در تلویزیون از محبوبیت بیشتری برخوردار است. از سال ۱۹۶۰ بازیگرانی مثل امزی پمبه و ماما انجری در صحنه تلویزیون کنیا حضور یافته‌اند. پس از مدتی، افرادی مانند نسون وانجائو (اوجوانگ هاتاری) و ماری نابیلی (ماما کایای) در سریالهای کمدی حضور یافتند که منحصراً به زبان کیسا خیلی پخش می‌شد و میلیون‌ها تماشاگر داشت.

تئاترهای جوی تلویزیونی از سال ۱۹۹۰ با حضور بازیگرانی مثل پاکسون انگوگی و BMJ موریتی، آغاز شد. نوع جدیدی از کمدی با هنرمندی جونی اندریتو ابداع شد که بعدها توسط گروه ردیکیولاس متشکل از سه جوان کنیایی به نام‌های والتر مونگاره، تونی انجو گونا و جان کیاره (KJ) ادامه یافت. آن‌ها حتی رئیس‌جمهور دانیل آراپ موی را مسخره می‌کردند. این کار خطرناک بود و ممکن بود حکم تعقیب و پیگرد، آن‌ها صادر شود که سرانجام در سال ۱۹۸۰، تمسخر و ادای شخصیتهای سیاسی را درآوردن به عنوان جرم و خیانت معرفی شد.

منابع[ویرایش]

ویکی‌پدیای انگلیسی

 1. دادگاه بریتانیایی به شکنجه شدگان دوران استعمار اجازه پیگرد دولت را داد، بی‌بی‌سی فارسی
 2. How has Kenya changed since independence? – get the data, The Guardian
 3. راهنمای اقتصادی وتجاری کنیا: دکتر داریوش مهاجر

پیوند به بیرون[ویرایش]

Coordinates: 1°N 38°E / 1°N 38°E / 1; 38

Republic of Kenya
Jamhuri ya Kenya (Swahili)
Motto: "Harambee" (Swahili)
"Let us all pull together"
Anthem: Ee Mungu Nguvu Yetu
O God of all creation
Location of  Kenya  (dark blue)in the African Union  (light blue)
Location of  Kenya  (dark blue)

in the African Union  (light blue)

Location of Kenya
Capital
and largest city
Nairobi
1°16′S 36°48′E / 1.267°S 36.800°E / -1.267; 36.800
Official languages
National language Swahili[1]
Ethnic groups (2018[2])
Demonym Kenyan
Government Unitary presidential constitutional republic
• President
Uhuru Muigai Kenyatta
William Ruto
Kenneth Lusaka
Justin Muturi
David Maraga
Paul Kihara Kariuki[3]
Legislature Parliament
Senate
National Assembly
Independence
• from the United Kingdom
12 December 1963
• Republic declared
12 December 1964
Area
• Total
580,367 km2 (224,081 sq mi)[4][5] (48th)
• Water (%)
2.3
Population
• 2017 estimate
49,125,325[6] (28th)
• 2009 census
38,610,097[7]
• Density
78/km2 (202.0/sq mi) (124th)
GDP (PPP) 2018 estimate
• Total
$175.659 billion[8]
• Per capita
$3,657[8]
GDP (nominal) 2018 estimate
• Total
$85.980 billion[8]
• Per capita
$1,790[8]
Gini (2014) 42.5[9]
medium · 48th
HDI (2017) Increase 0.590[10]
medium · 142th
Currency Kenyan shilling (KES)
Time zone UTC+3 (EAT)
Date format dd/mm/yy (AD)
Drives on the left
Calling code +254
ISO 3166 code KE
Internet TLD .ke
[2] According to the CIA, estimates for this country explicitly take into account the effects of mortality because of AIDS; this can result in lower life expectancy, higher infant mortality and death rates, lower population and growth rates, and changes in the distribution of population by age and sex, than would otherwise be expected.

Kenya (/ˈkɛnjə/; locally [ˈkɛɲa] (About this sound listen)), officially the Republic of Kenya (Swahili: Jamhuri ya Kenya), is a country in Africa with its capital and largest city in Nairobi. Kenya's territory lies on the equator and overlies the East African Rift, covering a diverse and expansive terrain that extends roughly from Lake Victoria to Lake Turkana (formerly called Lake Rudolf) and further south-east to the Indian Ocean. It is bordered by Tanzania to the south and south-west, Uganda to the west, South Sudan to the north-west, Ethiopia to the north and Somalia to the north-east. Kenya covers 581,309 km2 (224,445 sq mi) has a population of approximately 48 million.[2] Kenya's capital and largest city is Nairobi, while it's oldest city and first capital is the coastal city of Mombasa. Kisumu City is the third largest city and a critical inland port at Lake Victoria.[11] Other important urban centres include Nakuru and Eldoret.

Kenya's geographical and topographical diversity yields a variety of climates, including a warm and humid coastline, temperate savannah grasslands in the interior, temperate and forested hilly areas in the west, arid and semi-arid areas near the Somali border and Lake Turkana, and an Equatorial climate around Lake Victoria, the world's largest tropical freshwater lake. Kenya subsequently support an abundance of flora and fauna, many of which are protected by wildlife reserves and national parks, such as the East and West Tsavo National Park, Amboseli National Park, Maasai Mara, Lake Nakuru National Park, and Aberdares National Park. The country is the birthplace of the modern safari and hosts several World Heritage Sites such as Lamu.

Kenya is part of the African Great Lakes region, which has been inhabited by humans since the Lower Paleolithic period. By the first millennium C.E., the Bantu expansion had reached the area from West-Central Africa. Its territory was at the crossroads of the Niger-Congo, Nilo-Saharan and Afroasiatic cultures, today representing most major ethnolinguistic groups in Africa. Bantu and Nilotic populations together constitute around 97% of Kenya's population.[12] Trade with the Arabs began in the first century C.E., leading to the introduction of Islam and Arab culture to coastal regions, and the development of a distinct Swahili culture. European exploration of the interior began in the 19th century, with the British Empire establishing a protectorate in 1895, followed by the Kenya Colony in 1920. Kenya gained independence in December 1963 but remained a member of the Commonwealth of Nations. In relative terms, it has been relatively stable and democratic in the ensuing decades, albeit intercepted by periods of authoritarianism and political violence, most recently in 2007. Following a referendum in August 2010 and adoption of a new constitution, Kenya is now divided into 47 semiautonomous counties governed by elected governors.

Kenya's economy is the largest in eastern and central Africa,[13][14] with Nairobi serving as a major regional commercial hub.[14] Agriculture is the largest sector; tea and coffee are traditional cash crops, while fresh flowers are a fast-growing export. The service industry is also a major economic driver, particularly tourism. Kenya is a member of the East African Community trading bloc, though some international trade organisations categorise it as part of the Greater Horn of Africa.[15] Africa is Kenya's largest export market, followed by the European Union.[16]

Etymology

The Republic of Kenya is named after Mount Kenya. The earliest recorded version of the modern name was written by German explorer Johann Ludwig Krapf in the 19th century. While travelling with a Kamba caravan led by the legendary long distance trader Chief Kivoi, Krapf spotted the mountain peak and asked what it was called. Kivoi told him "Kĩ-Nyaa" or "Kĩĩma- Kĩĩnyaa" probably because the pattern of black rock and white snow on its peaks reminded them of the feathers of the cock ostrich.[17] The Agikuyu, who inhabit the slopes of Mt. Kenya, call it Kĩrĩma Kĩrĩnyaga in Kikuyu, while the Embu call it "Kirenyaa." All three names have the same meaning.[18]

Ludwig Krapf recorded the name as both Kenia and Kegnia.[19][20][21] Others say that this was—on the contrary—a very precise notation of a correct African pronunciation /ˈkɛnjə/.[22] An 1882 map drawn by Joseph Thompsons, a Scottish geologist and naturalist, indicated Mt. Kenya as Mt. Kenia, 1862.[17] The mountain's name was accepted, pars pro toto, as the name of the country. It did not come into widespread official use during the early colonial period, when the country was instead referred to as the East African Protectorate. It was changed to the Colony of Kenya in 1920.

History

Prehistory

The Turkana boy, a 1.6-million-year-old hominid fossil belonging to Homo erectus.

Fossils found in Kenya suggest that primates roamed the area more than 20 million years ago. Recent findings near Lake Turkana indicate that hominids such as Homo habilis (1.8 and 2.5 million years ago) and Homo erectus (1.9 million to 350,000 years ago) are possible direct ancestors of modern Homo sapiens, and lived in Kenya in the Pleistocene epoch.[23]

During excavations at Lake Turkana in 1984, paleoanthropologist Richard Leakey assisted by Kamoya Kimeu discovered the Turkana Boy, a 1.6-million-year-old fossil belonging to Homo erectus. Previous research on early hominids is particularly identified with Mary Leakey and Louis Leakey, who were responsible for the preliminary archaeological research at Olorgesailie and Hyrax Hill. Later work at the former site was undertaken by Glynn Isaac.[23]

Neolithic

The first inhabitants of present-day Kenya were hunter-gatherer groups, akin to the modern Khoisan speakers.[24] These people were later replaced by agropastoralist Cushitic speakers from the Horn of Africa.[25] During the early Holocene, the regional climate shifted from dry to wetter climatic conditions, providing an opportunity for the development of cultural traditions, such as agriculture and herding, in a more favourable environment.[24]

Around 500 BC, Nilotic-speaking pastoralists (ancestral to Kenya's Nilotic speakers) started migrating from present-day Southern Sudan into Kenya.[26][27][28] Nilotic groups in Kenya include the Samburu, Luo, Turkana, Maasai.[29]

By the first millennium AD, Bantu-speaking farmers had moved into the region.[30] The Bantus originated in West Africa along the Benue River in what is now eastern Nigeria and western Cameroon.[31] The Bantu migration brought new developments in agriculture and iron working to the region.[31] Bantu groups in Kenya include the Kikuyu, Luhya, Kamba, Kisii, Meru, Kuria, Aembu, Ambeere, Wadawida-Watuweta, Wapokomo and Mijikenda among others.

Remarkable prehistoric sites in the interior of Kenya include the archaeoastronomical site Namoratunga on the west side of Lake Turkana and the walled settlement of ThimLich Ohinga in Migori County.

Swahili culture and trade (1st century–19th century)

A traditional Swahili carved wooden door in Lamu.

The Kenyan coast had served host to communities of ironworkers and communities of Bantu subsistence farmers, hunters and fishers who supported the economy with agriculture, fishing, metal production and trade with foreign countries. These communities formed the earliest city states in the region which were collectively known as Azania.[32]

By the 1st century CE, many of the city-states such as Mombasa, Malindi, and Zanzibar began to establish trade relations with Arabs. This led to the increase economic growth of the Swahili states, introduction of Islam, Arabic influences on the Swahili Bantu language, cultural diffusion, as well as the Swahili city-states becoming a member of a larger trade network.[33][34] Many historians had long believed that the city states were established by Arab or Persian traders, but archeological evidence has led scholars to recognize the city states as an indigenous development which, though subjected to foreign influence due to trade, retained a Bantu cultural core.[35]

The Kilwa Sultanate was a medieval sultanate, centred at Kilwa in modern-day Tanzania. At its height, its authority stretched over the entire length of the Swahili Coast, including Kenya. It was said to be founded in the 10th century by Ali ibn al-Hassan Shirazi,[36] a Persian Sultan from Shiraz in southern Iran.[37] However, scholars have suggested that claims of Arab or Persian origin of city-states were attempts by the Swahili to legitimize themselves both locally and internationally.[38][39] Since the 10 century, rulers of Kilwa would go on to build elaborate coral mosques and introduce copper coinage.[40]

Pottery sherds from the Kilwa Sultanate, founded in the 10th century by the Persian Sultan Ali ibn al-Hassan Shirazi.

The Swahili built Mombasa into a major port city and established trade links with other nearby city-states, as well as commercial centres in Persia, Arabia, and even India.[41] By the 15th-century, Portuguese voyager Duarte Barbosa claimed that "Mombasa is a place of great traffic and has a good harbour in which there are always moored small craft of many kinds and also great ships, both of which are bound from Sofala and others which come from Cambay and Melinde and others which sail to the island of Zanzibar."[42]

Later on in the 17th century, once the Swahili coast was conquered and came under direct rule of Omani Arabs, the slave trade was expanded by the Omani Arabs to meet the demands of plantations in Oman and Zanzibar.[43] Initially these traders came mainly from Oman, but later many came from Zanzibar (such as Tippu Tip).[44] In addition, the Portuguese started buying slaves from the Omani and Zanzibari traders in response to the interruption of the transatlantic slave trade by British abolitionists.

Swahili, a Bantu language with Arabic, Persian, and other Middle Eastern and South Asian loanwords, later developed as a lingua franca for trade between the different peoples.[32] Swahili now also has loan words from English.

Throughout the centuries, the Kenyan Coast has played host to many merchants and explorers. Among the cities that line the Kenyan coast is the City of Malindi. It has remained an important Swahili settlement since the 14th century and once rivalled Mombasa for dominance in the African Great Lakes region. Malindi has traditionally been a friendly port city for foreign powers. In 1414, the Chinese trader and explorer Zheng He representing the Ming Dynasty visited the East African coast on one of his last 'treasure voyages'.[45] Malindi authorities welcomed the Portuguese explorer Vasco da Gama in 1498.

British Kenya (1888–1962)

The colonial history of Kenya dates from the establishment of a German protectorate over the Sultan of Zanzibar's coastal possessions in 1885, followed by the arrival of the Imperial British East Africa Company in 1888. Imperial rivalry was prevented when Germany handed its coastal holdings to Britain in 1890. This was followed by the building of the Kenya–Uganda railway passing through the country.[46]

The building of the railway was resisted by some ethnic groups—notably the Nandi led by Orkoiyot Koitalel Arap Samoei for ten years from 1890 to 1900—however the British eventually built the railway. The Nandi were the first ethnic group to be put in a native reserve to stop them from disrupting the building of the railway.[46]

During the railway construction era, there was a significant inflow of Indian people, who provided the bulk of the skilled manpower required for construction.[47] They and most of their descendants later remained in Kenya and formed the core of several distinct Indian communities such as the Ismaili Muslim and Sikh communities.[48]

While building the railway through Tsavo, a number of the Indian railway workers and local African labourers were attacked by two lions known as the Tsavo maneaters.[49]

At the outbreak of World War I in August 1914, the governors of British East Africa (as the protectorate was generally known) and German East Africa agreed a truce in an attempt to keep the young colonies out of direct hostilities. Lt. Col. Paul von Lettow-Vorbeck took command of the German military forces, determined to tie down as many British resources as possible. Completely cut off from Germany, von Lettow conducted an effective guerrilla warfare campaign, living off the land, capturing British supplies, and remaining undefeated. He eventually surrendered in Northern Rhodesia (today Zambia) fourteen days after the Armistice was signed in 1918.[47]

The Kenya–Uganda Railway near Mombasa, about 1899.

To chase von Lettow, the British deployed the British Indian Army troops from India but needed large numbers of porters to overcome the formidable logistics of transporting supplies far into the interior on foot. The Carrier Corps was formed and ultimately mobilised over 400,000 Africans, contributing to their long-term politicisation.[47]

In 1920, the East Africa Protectorate was turned into a colony and renamed Kenya for its highest mountain.[46]

During the early part of the 20th century, the interior central highlands were settled by British and other European farmers, who became wealthy farming coffee and tea.[50] (One depiction of this period of change from one colonist's perspective is found in the memoir Out of Africa by Danish author Baroness Karen von Blixen-Finecke, published in 1937.) By the 1930s, approximately 30,000 white settlers lived in the area and gained a political voice because of their contribution to the market economy.[47]

The central highlands were already home to over a million members of the Kikuyu people, most of whom had no land claims in European terms and lived as itinerant farmers. To protect their interests, the settlers banned the growing of coffee, introduced a hut tax, and the landless were granted less and less land in exchange for their labour. A massive exodus to the cities ensued as their ability to provide a living from the land dwindled.[47] There were 80,000 white settlers living in Kenya in the 1950s.[51]

Throughout World War II, Kenya was an important source of manpower and agriculture for the United Kingdom. Kenya itself was the site of fighting between Allied forces and Italian troops in 1940–41 when Italian forces invaded. Wajir and Malindi were bombed as well.

In 1952, Princess Elizabeth and her husband Prince Philip were on holiday at the Treetops Hotel in Kenya when her father, King George VI, died in his sleep. The young princess cut short her trip and returned home immediately to take her throne. She was crowned Queen Elizabeth II at Westminster Abbey in 1953 and as British hunter and conservationist Jim Corbett (who accompanied the royal couple) put it, she went up a tree in Africa a princess and came down a queen.[52]

Mau Mau Uprising (1952–1959)

A statue of Dedan Kimathi, a Kenyan rebel leader with the Mau Mau who fought against the British colonial system in the 1950s.

From October 1952 to December 1959, Kenya was in a state of emergency arising from the Mau Mau rebellion against British rule. The Mau Mau, also known as the Kenya Land and Freedom Army, were primarily members of the Kikuyu Group.

The governor requested and obtained British and African troops, including the King's African Rifles. The British began counter-insurgency operations. In May 1953, General Sir George Erskine took charge as commander-in-chief of the colony's armed forces, with the personal backing of Winston Churchill.[53]

The capture of Warũhiũ Itote (also known as General China) on 15 January 1954 and the subsequent interrogation led to a better understanding of the Mau Mau command structure. Operation Anvil opened on 24 April 1954, after weeks of planning by the army with the approval of the War Council. The operation effectively placed Nairobi under military siege. Nairobi's occupants were screened and the Mau Mau supporters moved to detention camps. The Home Guard formed the core of the government's strategy as it was composed of loyalist Africans, not foreign forces such as the British Army and King's African Rifles. By the end of the emergency, the Home Guard had killed 4,686 Mau Mau, amounting to 42% of the total insurgents.

The capture of Dedan Kimathi on 21 October 1956 in Nyeri signified the ultimate defeat of the Mau Mau and essentially ended the military offensive.[53] During this period, substantial governmental changes to land tenure occurred. The most important of these was the Swynnerton Plan, which was used to both reward loyalists and punish Mau Mau.

Independent Kenya (1963)

The first President and founding father of Kenya, Jomo Kenyatta.

The first direct elections for native Kenyans to the Legislative Council took place in 1957. Despite British hopes of handing power to "moderate" local rivals, it was the Kenya African National Union (KANU) of Jomo Kenyatta that formed a government. The Colony of Kenya and the Protectorate of Kenya each came to an end on 12 December 1963 with independence being conferred on all of Kenya. The United Kingdom ceded sovereignty over the Colony of Kenya. The Sultan of Zanzibar agreed that simultaneous with independence for the Colony of Kenya, the Sultan would cease to have sovereignty over the Protectorate of Kenya so that all of Kenya would be one sovereign, independent state.[54][55] In this way, Kenya became an independent country under the Kenya Independence Act 1963 of the United Kingdom. Exactly 12 months later on 12 December 1964, Kenya became a republic under the name "Republic of Kenya".[54]

Concurrently, the Kenyan army fought the Shifta War against ethnic Somali rebels inhabiting the Northern Frontier District, who wanted to join their kin in the Somali Republic to the north.[56] A cease fire was eventually reached with the signature of the Arusha Memorandum in October 1967, but relative insecurity prevailed through 1969.[57][58] To discourage further invasions, Kenya signed a defence pact with Ethiopia in 1969, which is still in effect.[59]

On 12 December 1964 the Republic of Kenya was proclaimed, and Jomo Kenyatta became Kenya's first president.[60]

Moi era (1978–2002)

At Kenyatta's death in 1978, Daniel arap Moi became President. Daniel arap Moi retained the Presidency, being unopposed in elections held in 1979, 1983 (snap elections) and 1988, all of which were held under the single party constitution. The 1983 elections were held a year early, and were a direct result of an abortive military coup attempt on 2 August 1982.

Daniel arap Moi, Kenya's second President, and George W. Bush, 2001

The abortive coup was masterminded by a low ranked Air Force serviceman, Senior Private Hezekiah Ochuka, and was staged mainly by enlisted men in the Air Force. The putsch was quickly suppressed by forces commanded by Chief of General Staff Mahamoud Mohamed, a veteran Somali military official.[61] They included the General Service Unit (GSU)—a paramilitary wing of the police—and later the regular police.

On the heels of the Garissa Massacre of 1980, Kenyan troops committed the Wagalla massacre in 1984 against thousands of civilians in Wajir County. An official probe into the atrocities was later ordered in 2011.[62]

The election held in 1988 saw the advent of the mlolongo (queuing) system, where voters were supposed to line up behind their favoured candidates instead of a secret ballot.[63] This was seen as the climax of a very undemocratic regime and it led to widespread agitation for constitutional reform. Several contentious clauses, including one that allowed for only one political party, were changed in the following years.[64] In democratic, multiparty elections in 1992 and 1997, Daniel arap Moi won re-election.[65]

2000s

View of Kibera, the largest urban slum in Africa

In 2002, Moi was constitutionally barred from running, and Mwai Kibaki, running for the opposition coalition "National Rainbow Coalition" (NARC), was elected President. Anderson (2003) reports the elections were judged free and fair by local and international observers, and seemed to mark a turning point in Kenya's democratic evolution.[65]

In 2005, Kenyans rejected a plan to replace the 1963 independence constitution with a new one.[66]

The toll of the 2007 Post-election violence included approximately 1,500 deaths and up to 600,000 people left internally displaced.[67]

In mid-2011, two consecutive missed rainy seasons precipitated the worst drought in East Africa seen in 60 years. The northwestern Turkana region was especially affected,[68] with local schools shut down as a result.[69] The crisis was reportedly over by early 2012 because of coordinated relief efforts. Aid agencies subsequently shifted their emphasis to recovery initiatives, including digging irrigation canals and distributing plant seeds.[70]

Geography and climate

A map of Kenya.

At 580,367 km2 (224,081 sq mi),[2] Kenya is the world's forty-seventh largest country (after Madagascar). It lies between latitudes 5°N and 5°S, and longitudes 34° and 42°E. From the coast on the Indian Ocean, the low plains rise to central highlands. The highlands are bisected by the Great Rift Valley, with a fertile plateau lying to the east.

The Kenyan Highlands are one of the most successful agricultural production regions in Africa.[71] The highlands are the site of the highest point in Kenya and the second highest peak on the continent: Mount Kenya, which reaches 5,199 m (17,057 ft) and is the site of glaciers. Mount Kilimanjaro (5,895 m or 19,341 ft) can be seen from Kenya to the south of the Tanzanian border.

Climate

Kenya's climate varies from tropical along the coast to temperate inland to arid in the north and northeast parts of the country. The area receives a great deal of sunshine every month, and summer clothes are worn throughout the year. It is usually cool at night and early in the morning inland at higher elevations.

The "long rains" season occurs from March/April to May/June. The "short rains" season occurs from October to November/December. The rainfall is sometimes heavy and often falls in the afternoons and evenings. The temperature remains high throughout these months of tropical rain. The hottest period is February and March, leading into the season of the long rains, and the coldest is in July, until mid August.

A giraffe at Nairobi National Park, with Nairobi's skyline in background
Average annual temperatures
City Elevation (m) Max (°C) Min (°C)
Mombasa   Coastal town 17 32.3 23.8
Nairobi Capital city 1,661 25.2 13.6
Kisumu Lakeside city 1,131 31.8 16.9
Eldoret Rift Valley town 2,085 23.6 9.5
Lodwar Dry north plainlands 506 34.8 23.7
Mandera Dry north plainlands 506 34.8 25.7

Wildlife

Kenya has considerable land area devoted to wildlife habitats, including the Masai Mara, where blue wildebeest and other bovids participate in a large scale annual migration. More than 1 million wildebeest and 200,000 zebras participate in the migration across the Mara River.[72]

The "Big Five" game animals of Africa, that is the lion, leopard, buffalo, rhinoceros, and elephant, can be found in Kenya and in the Masai Mara in particular. A significant population of other wild animals, reptiles and birds can be found in the national parks and game reserves in the country. The annual animal migration occurs between June and September with millions of animals taking part, attracting valuable foreign tourism. Two million wildebeest migrate a distance of 2,900 kilometres (1,802 mi) from the Serengeti in neighbouring Tanzania to the Masai Mara[73] in Kenya, in a constant clockwise fashion, searching for food and water supplies. This Serengeti Migration of the wildebeest is a curious spectacle listed among the Seven Natural Wonders of Africa.

Government and politics

Kenya's third President Mwai Kibaki

Kenya is a presidential representative democratic republic. The President is both the head of state and head of government, and of a multi-party system. Executive power is exercised by the government. Legislative power is vested in both the government and the National Assembly and the Senate. The Judiciary is independent of the executive and the legislature. There was growing concern especially during former president Daniel arap Moi's tenure that the executive was increasingly meddling with the affairs of the judiciary.[74]

Kenya has a high degree of corruption according to Transparency International's Corruption Perception Index (CPI), a metric which attempts to gauge the prevalence of public sector corruption in various countries. In 2012, the nation placed 139th out of 176 total countries in the CPI, with a score of 27/100.[75] However, there are several rather significant developments with regards to curbing corruption from the Kenyan government, for instance, the establishment of a new and independent Ethics and Anti-Corruption Commission (EACC).[76]

Following general elections held in 1997, the Constitution of Kenya Review Act designed to pave the way for more comprehensive amendments to the Kenyan constitution was passed by the national parliament.[77]

In December 2002, Kenyans held democratic and open elections, most of which were judged free and fair by international observers.[78] The 2002 elections marked an important turning point in Kenya's democratic evolution in that power was transferred peacefully from the Kenya African National Union (KANU), which had ruled the country since independence to the National Rainbow Coalition (NARC), a coalition of political parties.

Under the presidency of Mwai Kibaki, the new ruling coalition promised to focus its efforts on generating economic growth, combating corruption, improving education, and rewriting its constitution. A few of these promises have been met. There is free primary education.[79] In 2007, the government issued a statement declaring that from 2008, secondary education would be heavily subsidised, with the government footing all tuition fees.[80]

2013 elections and new government

Under the new constitution and with President Kibaki prohibited by term limits from running for a third term, Deputy Prime Minister Uhuru Kenyatta ran for office. He won with 50.51% of the vote in March 2013.

In December 2014, President Uhuru Kenyatta signed a Security Laws Amendment Bill, which supporters of the law suggested was necessary to guard against armed groups. Opposition politicians, human rights groups, and nine Western countries criticised the security bill, arguing that it infringed on democratic freedoms. The governments of the United States, the United Kingdom, Germany, and France also collectively issued a press statement cautioning about the law's potential impact. Through the Jubilee Coalition, the Bill was later passed on 19 December in the National Assembly under acrimonious circumstances.[81]

Foreign relations

President Barack Obama in Nairobi, July 2015

Kenya has close ties with its fellow Swahili-speaking neighbours in the African Great Lakes region. Relations with Uganda and Tanzania are generally strong, as the three nations work toward economic and social integration through common membership in the East African Community.

Relations with Somalia have historically been tense, although there has been some military co-ordination against Islamist insurgents. Kenya has good relations with the United Kingdom.[82] Kenya is one of the most pro-American nations in Africa, and the wider world.[83]

With International Criminal Court trial dates scheduled in 2013 for both President Kenyatta and Deputy President William Ruto related to the 2007 election aftermath, US President Barack Obama chose not to visit the country during his mid-2013 African trip.[84] Later in the summer, Kenyatta visited China at the invitation of President Xi Jinping after a stop in Russia and not having visited the United States as president.[85] In July 2015 Obama visited Kenya, the first American president to visit the country while in office.[86]

Armed forces

Kenyan Army Brig. Gen. Leonard Ngondi, left,[clarification needed] greets U.S. Marine Lt. Col. Steve Nichols, left, at Camp Lonestar in Kenya, 2006

The Kenya Defence Forces are the armed forces of the Republic of Kenya. The Kenya Army, Kenya Navy and Kenya Air Force compose the National Defence Forces. The current Kenya Defence Forces were established, and its composition laid out, in Article 241 of the 2010 Constitution of Kenya; the KDF is governed by the Kenya Defence Forces Act of 2012.[87] The President of Kenya is the commander-in-chief of all the armed forces.

The armed forces are regularly deployed in peacekeeping missions around the world. Further, in the aftermath of the national elections of December 2007 and the violence that subsequently engulfed the country, a commission of inquiry, the Waki Commission, commended its readiness and adjudged it to "have performed its duty well."[88] Nevertheless, there have been serious allegations of human rights violations, most recently while conducting counter-insurgency operations in the Mt Elgon area[89] and also in the district of Mandera central.[90]

Kenya's 47 counties.

Kenya's armed forces, like many government institutions in the country, have been tainted by corruption allegations. Because the operations of the armed forces have been traditionally cloaked by the ubiquitous blanket of "state security", the corruption has been hidden from public view, and thus less subject to public scrutiny and notoriety. This has changed recently. In what are by Kenyan standards unprecedented revelations, in 2010, credible claims of corruption were made with regard to recruitment [91] and procurement of Armoured Personnel Carriers.[92] Further, the wisdom and prudence of certain decisions of procurement have been publicly questioned.[93]

Administrative divisions

Kenya is divided into 47 semi-autonomous counties that are headed by governors. These 47 counties now form the first-order divisions of Kenya.

The smallest administrative units in Kenya are called locations. Locations often coincide with electoral wards. Locations are usually named after their central villages/towns. Many larger towns consist of several locations. Each location has a chief, appointed by the state.

Constituencies are an electoral subdivision, with each county comprising a whole number of constituencies. An Interim Boundaries commission was formed in year 2010 to review the constituencies and in its report, it recommended creation of an additional 80 constituencies. Previous to the 2013 elections, there were 210 constituencies in Kenya.[94]

Human rights

Homosexual acts are illegal in Kenya and punishable by up to 14 years in prison though the state often turns a blind eye on prosecuting homosexuals.[95][96] According to 2013 survey by the Pew Research Center, 90% of Kenyans believe that homosexuality should not be accepted by society.[97] While addressing a joint press conference together with President Barack Obama in 2015, President Kenyatta declined to assure Kenya's commitment to gay rights saying that "the issue of gay rights is really a non-issue." "But there are some things that we must admit we don't share. Our culture, our societies don't accept." [98]

In November 2008, WikiLeaks brought wide international attention[99] to The Cry of Blood report. In the report, the Kenya National Commission on Human Rights (KNCHR) reported these in their key finding "e)", stating that the forced disappearances and extrajudicial killings appeared to be official policy sanctioned by the political leadership, the Police.[100] The police often shoot suspected gangsters in public as a new "strategy" to fight the rising levels of crime in the country in total disregard of the laws.[101]

Economy

A proportional representation of Kenya's exports.

Kenya has a Human Development Index (HDI) of 0.555(medium), ranked 145 out of 186 in the world. As of 2005, 17.7% of Kenyans lived on less than $1.25 a day. [102] In 2017, Kenya ranked 92nd in the World Bank ease of doing business rating from 113rd in 2016 (of 190 countries).[103] The important agricultural sector is one of the least developed and largely inefficient, employing 75% of the workforce compared to less than 3% in the food secure developed countries. Kenya is usually classified as a frontier market or occasionally an emerging market, but it is not one of the least developed countries.

The economy has seen much expansion, seen by strong performance in tourism, higher education and telecommunications, and acceptable[neutrality is disputed] post-drought results in agriculture, especially the vital tea sector.[104] Kenya's economy grew by more than 7% in 2007, and its foreign debt was greatly reduced.[104] But this changed immediately after the disputed presidential election of December 2007, following the chaos which engulfed the country.

Telecommunication and financial activity over the last decade now comprises 62% of GDP. 22% of GDP still comes from the unreliable agricultural sector which employs 75% of the labour force (a consistent characteristic of under-developed economies that have not attained food security—an important catalyst of economic growth) A small portion of the population relies on food aid.[105] Industry and manufacturing is the smallest sector, accounting for 16% of GDP. The service, industry and manufacturing sectors only employ 25% of the labour force but contribute 75% of GDP.[104] Kenya also exports textiles worth over $400million under Agoa.

Privatisation of state corporations like the defunct Kenya Post and Telecommunications Company, which resulted in East Africa's most profitable company—Safaricom, has led to their revival because of massive private investment.

As of May 2011, economic prospects are positive with 4–5% GDP growth expected, largely because of expansions in tourism, telecommunications, transport, construction and a recovery in agriculture. The World Bank estimated growth of 4.3% in 2012.[106]

Kenya, Trends in the Human Development Index 1970–2010.

In March 1996, the presidents of Kenya, Tanzania, and Uganda re-established the East African Community (EAC). The EAC's objectives include harmonising tariffs and customs regimes, free movement of people, and improving regional infrastructures. In March 2004, the three East African countries signed a Customs Union Agreement.

Kenya is East and Central Africa's hub for financial services. The Nairobi Securities Exchange (NSE) is ranked 4th in Africa in terms of market capitalisation. The Kenyan banking system is supervised by the Central Bank of Kenya (CBK). As of late July 2004, the system consisted of 43 commercial banks (down from 48 in 2001), several non-bank financial institutions, including mortgage companies, four savings and loan associations, and several core foreign-exchange bureaus.[104]

Tourism

Tourism in Kenya is the second-largest source of foreign exchange revenue following agriculture.[107] The Kenya Tourism Board is responsible for maintaining information pertaining to tourism in Kenya.[108][109] The main tourist attractions are photo safaris through the 60 national parks and game reserves. Other attractions include the wildebeest migration at the Masaai Mara which is considered the 7th wonder of the world, historical mosques and colonial-era forts at Mombasa, Malindi, and Lamu; the renowned vast scenery like the snow white capped Mount Kenya, the Great Rift Valley; the tea plantations at Kericho; the coffee plantations at Thika; a splendid view of Mt. Kilimanjaro across the border into Tanzania;[110] and the beaches along the Swahili Coast, in the Indian Ocean. Tourists, the largest number being from Germany and the United Kingdom, are attracted mainly to the coastal beaches and the game reserves, notably, the expansive East and Tsavo West National Park 20,808 square kilometres (8,034 sq mi) in the southeast.

Agriculture

A Tea farm near Kericho, Kericho County.

Agriculture is the second largest contributor to Kenya's gross domestic product (GDP), after the service sector. In 2005 agriculture, including forestry and fishing, accounted for 24% of GDP, as well as for 18% of wage employment and 50% of revenue from exports. The principal cash crops are tea, horticultural produce, and coffee. Horticultural produce and tea are the main growth sectors and the two most valuable of all of Kenya's exports. The production of major food staples such as corn is subject to sharp weather-related fluctuations. Production downturns periodically necessitate food aid—for example, in 2004 aid for 1.8 million people because of one of Kenya's intermittent droughts.[111]

A consortium led by the International Crops Research Institute for the Semi-Arid Tropics (ICRISAT) has had some success in helping farmers grow new pigeon pea varieties, instead of maize, in particularly dry areas. Pigeon peas are very drought resistant, so can be grown in areas with less than 650 mm annual rainfall. Successive projects encouraged the commercialisation of legumes, by stimulating the growth of local seed production and agro-dealer networks for distribution and marketing. This work, which included linking producers to wholesalers, helped to increase local producer prices by 20–25% in Nairobi and Mombasa. The commercialisation of the pigeon pea is now enabling some farmers to buy assets, ranging from mobile phones to productive land and livestock, and is opening pathways for them to move out of poverty.[112]

Tea, coffee, sisal, pyrethrum, corn, and wheat are grown in the fertile highlands, one of the most successful agricultural production regions in Africa.[71] Livestock predominates in the semi-arid savanna to the north and east. Coconuts, pineapples, cashew nuts, cotton, sugarcane, sisal, and corn are grown in the lower-lying areas. Kenya has not attained the level of investment and efficiency in agriculture that can guarantee food security and coupled with resulting poverty (53% of the population lives below the poverty line), a significant portion of the population regularly starves and is heavily dependent on food aid.[105] Poor roads, an inadequate railway network, under-used water transport and expensive air transport have isolated mostly arid and semi-arid areas and farmers in other regions often leave food to rot in the fields because they cannot access markets. This was last seen in August and September 2011 prompting the Kenyans for Kenya initiative by the Red Cross.[113]

Agricultural countryside in Kenya

Kenya's irrigation sector is categorized into three organizational types: smallholder schemes, centrally-managed public schemes and private/commercial irrigation schemes.

The smallholder schemes are owned, developed and managed by individuals or groups of farmers operating as water users or self-help groups. Irrigation is carried out on individual or on group farms averaging 0.1–0.4 ha. There are about 3,000 smallholder irrigation schemes covering a total area of 47,000 ha. The country has seven large, centrally managed irrigation schemes, namely Mwea, Bura, Hola, Perkera, West Kano, Bunyala and Ahero covering a total commanded area of 18,200 ha and averaging 2,600 ha per scheme. These schemes are managed by the National Irrigation Board and account for 18% of irrigated land area in Kenya. Large-scale private commercial farms cover 45,000 hectares accounting for 40% of irrigated land. They utilize high technology and produce high-value crops for the export market, especially flowers and vegetables.[114]

Kenya is the world's 3rd largest exporter of cut flowers.[115] Roughly half of Kenya's 127 flower farms are concentrated around Lake Naivasha, 90 kilometers northwest of Nairobi.[115] To speed their export, Nairobi airport has a terminal dedicated to the transport of flowers and vegetables.[115]

Industry and manufacturing

The Kenya Commercial Bank headquarters at KENCOM House (right) in Nairobi.

Although Kenya is the most industrially developed country in the African Great Lakes region, manufacturing still accounts for only 14% of the GDP. Industrial activity, concentrated around the three largest urban centres, Nairobi, Mombasa and Kisumu, is dominated by food-processing industries such as grain milling, beer production, and sugarcane crushing, and the fabrication of consumer goods, e.g., vehicles from kits.

There is a cement production industry.[116] Kenya has an oil refinery that processes imported crude petroleum into petroleum products, mainly for the domestic market. In addition, a substantial and expanding informal sector commonly referred to as jua kali engages in small-scale manufacturing of household goods, auto parts, and farm implements.[117][118]

Kenya's inclusion among the beneficiaries of the US Government's African Growth and Opportunity Act (AGOA) has given a boost to manufacturing in recent years. Since AGOA took effect in 2000, Kenya's clothing sales to the United States increased from US$44 million to US$270 million (2006).[119] Other initiatives to strengthen manufacturing have been the new government's favourable tax measures, including the removal of duty on capital equipment and other raw materials.[120]

Transport

The country has an extensive network of paved and unpaved roads. Kenya's railway system links the nation's ports and major cities, connecting it with neighbouring Uganda. There are 15 airports which have paved runways.

Energy

The largest share of Kenya's electricity supply comes from geothermal energy[121] followed by hydroelectric stations at dams along the upper Tana River, as well as the Turkwel Gorge Dam in the west. A petroleum-fired plant on the coast, geothermal facilities at Olkaria (near Nairobi), and electricity imported from Uganda make up the rest of the supply. Kenya's installed capacity stood at 1,142 megawatts between 2001 and 2003. The state-owned Kenya Electricity Generating Company (KenGen), established in 1997 under the name of Kenya Power Company, handles the generation of electricity, while Kenya Power handles the electricity transmission and distribution system in the country. Shortfalls of electricity occur periodically, when drought reduces water flow. To become energy sufficient, Kenya aims to build a nuclear power plant by 2017.[122]

Kenya has proven deposits of oil in Turkana and the commercial viability was just discovered. Tullow Oil estimates Kenya's oil reserves to be around 10 billion barrels.[123] Exploration is still continuing to determine if there are more reserves. Kenya currently imports all crude petroleum requirements. Kenya, east Africa's largest economy, has no strategic reserves and relies solely on oil marketers' 21-day oil reserves required under industry regulations. Petroleum accounts for 20% to 25% of the national import bill.[124]

Overall Chinese investment and trade

Published comments on Kenya's Capital FM website by Liu Guangyuan, China's ambassador to Kenya, at the time of President Kenyatta's 2013 trip to Beijing, said, "Chinese investment in Kenya ... reached $474 million, representing Kenya's largest source of foreign direct investment, and ... bilateral trade ... reached $2.84 billion" in 2012. Kenyatta was "[a]ccompanied by 60 Kenyan business people [and hoped to] ... gain support from China for a planned $2.5 billion railway from the southern Kenyan port of Mombasa to neighboring Uganda, as well as a nearly $1.8 billion dam", according to a statement from the president's office also at the time of the trip.[85]

Base Titanium, a subsidiary of Base resources of Australia, shipped its first major consignment of minerals to China. About 25,000 tonnes of ilmenite was flagged off the Kenyan coastal town of Kilifi. The first shipment was expected to earn Kenya about Kshs15–20 billion in earnings.[125] Recently the Chinese contracted railway project from Nairobi to Mombasa was suspended due to dispute over compensation for land acquisition.[126]

Vision 2030

The official logo of Vision 2030.

In 2007, the Kenyan government unveiled Vision 2030, an economic development programme it hopes will put the country in the same league as the Asian Economic Tigers by the year 2030. In 2013, it launched a National Climate Change Action Plan, having acknowledged that omitting climate as a key development issue in Vision 2030 was an oversight. The 200-page Action Plan, developed with support from the Climate & Development Knowledge Network, sets out the Government of Kenya's vision for a 'low carbon climate resilient development pathway'. At the launch in March 2013, the Secretary of the Ministry of Planning, National Development and Vision 2030 emphasised that climate would be a central issue in the renewed Medium Term Plan that would be launched in the coming months. This would create a direct and robust delivery framework for the Action Plan and ensure climate change is treated as an economy-wide issue.[127]

Economic summary
GDP $41.84 billion (2012) at Market Price. $76.07 billion (Purchasing Power Parity, 2012)

There exists an informal economy that is never counted as part of the official GDP figures.

Annual growth rate 5.1% (2012)
Per capita income Per Capita Income (PPP)= $1,800
Agricultural produce   tea, coffee, corn, wheat, sugarcane, fruit, vegetables, dairy products, beef, pork, poultry, eggs
Industry small-scale consumer goods (plastic, furniture, batteries, textiles, clothing, soap, cigarettes, flour), agricultural products, horticulture, oil refining; aluminium, steel, lead; cement, commercial ship repair, tourism
Trade in 2012
Exports $5.942 billion tea, coffee, horticultural products, petroleum products, cement, fish
Major markets Uganda 9.9%, Tanzania 9.6%, Netherlands 8.4%, UK, 8.1%, US 6.2%, Egypt 4.9%, Democratic Republic of the Congo 4.2% (2012)[2]
Imports $14.39 billion machinery and transportation equipment, petroleum products, motor vehicles, iron and steel, resins and plastics
Major suppliers China 15.3%, India 13.8%, UAE 10.5%, Saudi Arabia 7.3%, South Africa 5.5%, Japan 4.0% (2012)[2]

Oil exploration

Lake Turkana borders Turkana County

Kenya has proven oil deposits in Turkana County. President Mwai Kibaki announced on 26 March 2012 that Tullow Oil, an Anglo-Irish oil exploration firm, had struck oil but its commercial viability and subsequent production would take about three years to confirm.[128]

Early in 2006 Chinese President Hu Jintao signed an oil exploration contract with Kenya, part of a series of deals designed to keep Africa's natural resources flowing to China's rapidly expanding economy.

The deal allowed for China's state-controlled offshore oil and gas company, CNOOC, to prospect for oil in Kenya, which is just beginning to drill its first exploratory wells on the borders of Sudan and Somalia and in coastal waters. There are formal estimates of the possible reserves of oil discovered.[129]

Child labour and prostitution

Maasai people. The Maasai live in both Kenya and Tanzania.

Child labour is common in Kenya. Most working children are active in agriculture.[130] In 2006, UNICEF estimated that up to 30% of girls in the coastal areas of Malindi, Mombasa, Kilifi, and Diani were subject to prostitution. Most of the prostitutes in Kenya are aged 9–18.[130] The Ministry of Gender and Child Affairs employed 400 child protection officers in 2009.[130] The causes of child labour include poverty, the lack of access to education and weak government institutions.[130] Kenya has ratified Convention No. 81 on labour inspection in industries and Convention No. 129 on labour inspection in agriculture.[131]

Child labour in Kenya

Microfinance in Kenya

24 institutions offer business loans on a large scale, specific agriculture loans, education loans, and for any other purpose loans. Additionally there are:

 • emergency loans, which are more expensive in respect to interest rates, but are quickly available
 • group loans for smaller groups (4–5 members) and larger groups (up to 30 members)
 • women loans, which are also available to a group of women

Out of approximately 40 million Kenyans, about 14 million Kenyans are not able to receive financial service through formal loan application service and an additional 12 million Kenyans have no access to financial service institutions at all. Further, 1 million Kenyans are reliant on informal groups for receiving financial aid.[132]

Conditions for microfinance products

 • Eligibility criteria: the general criteria might include gender as in the case for special women loans, to be at least 18 years old, to own a valid Kenyan ID, have a business, demonstrate the ability to repay the loan, and to be a customer of the institution.
 • Credit scoring: there is no advanced credit scoring system and the majority has not stated any official loan distribution system. However, some institutions require to have an existing business for at least 3 months, own a small amount of cash, provide the institution with a business plan or proposal, have at least one guarantor, or to attend group meetings or training. For group loans, almost half of the institutions require group members to guarantee for each other.
 • Interest rate: they are mostly calculated on a flat basis and some at a declining balance. More than 90% of the institutions require monthly interest payments. The average interest rate is 30–40% for loans up to 500,000 Kenyan Shilling. For loans above 500,000 Kenyan Shilling, interest rates go up to 71%.

Demographics

A Bantu Kikuyu woman in traditional attire
Population[133]
Year Million
1950 6.1
2000 31.4
2016 48.5

Kenya had a population of approximately 48 million people in January 2017.[2] Kenya has a young population, with 73% of residents aged below 30 years because of rapid population growth;[134][135] from 2.9 million to 40 million inhabitants over the last century.[136]

Kenya's capital, Nairobi, is home to Kibera, one of the world's largest slums. The shanty town is believed to house between 170,000[137] and 1 million locals.[138] The UNHCR base in Dadaab in the north also currently houses around 500,000 people.[139]

Ethnic groups

A Nilotic Turkana woman wearing traditional neck beads

Kenya has a diverse population that includes most major ethnoracial and linguistic groups found in Africa. There are an estimated 47 different communities, with Bantus (67%) and Nilotes (30%) constituting the majority of local residents.[12] Cushitic groups also form a small ethnic minority, as do Arabs, Indians and Europeans.[12][140]

According to the Kenya National Bureau of Statistics (KNBS), Kenya has a total population of 38,610,097 inhabitants. The largest native ethnic groups are the Kikuyu (6,622,576), Luhya (5,338,666), Kalenjin (4,967,328), Luo (4,044,440), Kamba (3,893,157), Kisii (2,205,669), Mijikenda (1,960,574), Meru (1,658,108), Turkana (988,592), and Maasai (841,622). Foreign-rooted populations include Kenyan Arabs, Somalis, Asians and Europeans.[141]

Languages

Kenya's various ethnic groups typically speak their mother tongues within their own communities. The two official languages, English and Swahili, are used in varying degrees of fluency for communication with other populations. English is widely spoken in commerce, schooling and government.[142] Peri-urban and rural dwellers are less multilingual, with many in rural areas speaking only their native languages.[143]

British English is primarily used in Kenya. Additionally, a distinct local dialect, Kenyan English, is used by some communities and individuals in the country, and contains features unique to it that were derived from local Bantu languages, such as Kiswahili and Kikuyu.[144] It has been developing since colonisation and also contains certain elements of American English. Sheng is a Kiswahili-based cant spoken in some urban areas. Primarily consisting of a mixture of Kiswahili and English, it is an example of linguistic code-switching.[145]

There are a total of 69 languages spoken in Kenya. Most belong to two broad language families: Niger-Congo (Bantu branch) and Nilo-Saharan (Nilotic branch), spoken by the country's Bantu and Nilotic populations, respectively. The Cushitic and Arab ethnic minorities speak languages belonging to the separate Afroasiatic family, with the Indian and European residents speaking languages from the Indo-European family.[146]

Urban centres

Religion

Holy Ghost Roman Catholic cathedral in Mombasa.
Mosque in Mwingi

The majority of Kenyans are Christian (83%), of whom 47.7% are Protestant and 23.5% are Latin Rite Roman Catholic.[147] The Presbyterian Church of East Africa has 3 million followers in Kenya and surrounding countries.[148] There are smaller conservative Reformed churches, the Africa Evangelical Presbyterian Church,[149] the Independent Presbyterian Church in Kenya, and the Reformed Church of East Africa. Orthodox Christianity counts 621,200 adherents.[150] Kenya has the highest number of Quakers in the world, with around 133,000 members.[151] The only Jewish synagogue in the country is located in Nairobi.

Islam is the (second largest religion, comprising 11.2% of the population. Sixty percent of Kenyan Muslims live in the Coastal Region, comprising 50% of the total population there, while the upper part of Kenya's Eastern Region is home to 10% of the country's Muslims, where they constitute the majority religious group.[152] Indigenous beliefs are practiced by 1.7% of the population, although many self-identifying Christians and Muslims maintain some traditional beliefs and customs. Nonreligious Kenyans make up 2.4% of the population.[147]

Kenya has one of Africa's largest Hindu populations (around 300,000), mostly of Indian origin, which plays a major role in the economy. It also hosts among the largest number of adherents of the Baha'i Faith (430,000), about 1% of the population. There is also a small but fast-growing Buddhist community.

Health

Outpatient Department of AIC Kapsowar Hospital[153] in Kapsowar.

Kenya's private sector is one of the most advanced and dynamic in Sub-Saharan Africa. Private healthcare businesses and companies are the main health care providers in the country even for the nation's poorest people. The private health sector is larger and more easily accessible than both the public and the non-profit health sectors in terms of facilities and personnel. According to a World Bank report, nearly half of the poorest 20 percent of Kenyans use a private health facility when a child is sick.[154]

Private health facilities are largely preferred for their strong brands, value-addition and focused patient-centered care in contrast to the minimalist evidence-based care provided in public health facilities. Private health facilities are diverse and cater for all economic groups. Hospitals such as the Aga Khan Hospital and the Mombasa Hospital are comparable to many preferred hospitals in the developed world but are expensive and accessible only to the rich and the insured. Many affordable and low-cost private medical institutions and clinics exist and are easily accessible to ordinary and middle-class residents.

The control of medical practice by laymen through limited liability companies, county governments and other artificial legal entities is widespread and largely tolerated unlike other countries where medical affairs are strictly handled by medically qualified administrators.[155]

The health sector and health facilities are not protected by any special laws and are prone to mismanagement with health workers frequently being subjected to verbal, emotional and physical attacks by patients and administrators alike.

The public health sector consists of community-based (level I) services which are run by community health workers, dispensaries (level II facilities) which are run by nurses, health centers (level III facilities) which are run by clinical officers, sub-county hospitals (level IV facilities) which may be run by a clinical officer or a medical officer, county hospitals (level V facilities) which may be run by a medical officer or a medical practitioner, and national referral hospitals (level VI facilities) which are run by fully qualified medical practitioners (consultants and sub-specialists).

Table showing different grades of clinical officers, medical officers and medical practitioners in Kenya's public service

Nurses are by far the largest group of front-line health care providers in all sectors followed by clinical officers, medical officers and medical practitioners. According to the Kenya National Bureau of Statistics, in 2011 there were 65,000 qualified nurses registered in the country; 8,600 clinical officers and 7,000 doctors for the population of 43 million people (These figures from official registers include those who have died or left the profession hence the actual number of these workers may be lower).[156]

Traditional healers (Herbalists, witch doctors and faith healers) are readily available, trusted and widely consulted as practitioners of first or last choice by both rural and urban dwellers.

Despite major achievements in the health sector, Kenya still faces many challenges. The life expectancy estimate has dropped to approximately 55 years in 2009—five years below 1990 levels.[157] The infant mortality rate is high at approximately 44 deaths per 1,000 children in 2012.[158] The WHO estimated in 2011 that only 42% of births were attended by a skilled health professional.[159]

Diseases of poverty directly correlate with a country's economic performance and wealth distribution: Half of Kenyans live below the poverty level. Preventable diseases like malaria, HIV/AIDS, pneumonia, diarrhoea and malnutrition are the biggest burden, major child-killers, and responsible for much morbidity; weak policies, corruption, inadequate health workers, weak management and poor leadership in the public health sector are largely to blame. According to 2009 estimates, HIV prevalence is about 6.3% of the adult population.[160] However, the 2011 UNAIDS Report suggests that the HIV epidemic may be improving in Kenya, as HIV prevalence is declining among young people (ages 15–24) and pregnant women.[161] Kenya had an estimated 15 million cases of malaria in 2006.[162]

Women

Kenyan women in Nairobi

The total fertility rate in Kenya is estimated to be 4.49 children per woman in 2012.[163] According to a 2008–09 survey by the Kenyan government, the total fertility rate was 4.6% and the contraception usage rate among married women was 46%.[164] Maternal mortality is high, partly because of female genital mutilation,[104] with about 27% of women having undergone it.[165] This practice is however on the decline as the country becomes more modernised, and the practice was also banned in the country in 2011.[166] Women were economically empowered before colonialization. By colonial land alienation, women lost access and control of land.[167] They became more economically dependent on men.[168] A colonial order of gender emerged where the male dominated the female. [169] Median age at first marriage increases with increasing education. [170] Rape, defilement and battering are not always seen as serious crimes. [171] Reports of sexual assault are not always taken seriously. [171]

Education

School children in a classroom.
An MSc student at Kenyatta University in Nairobi.

Children attend nursery school, or kindergarten in the private sector until they are five years old. This lasts one to three years (KG1, KG2 and KG3) and is financed privately because there has been no government policy regarding it until recently.[172]

Basic formal education starts at age six years and lasts 12 years consisting of eight years in primary school and four years in high school or secondary school. Primary school is free in public schools and those attending can join a vocational youth/village polytechnic or make their own arrangements for an apprenticeship program and learn a trade such as tailoring, carpentry, motor vehicle repair, brick-laying and masonry for about two years.[173]

Those who complete high school can join a polytechnic or other technical college and study for three years, or proceed directly to the university and study for four years. Graduates from the polytechnics and colleges can then join the workforce and later obtain a specialized higher diploma qualification after a further one to two years of training, or join the university—usually in the second or third year of their respective course. The higher diploma is accepted by many employers in place of a bachelor's degree and direct or accelerated admission to post-graduate studies is possible in some universities.

A Maasai girl at school.

Public universities in Kenya are highly commercialized institutions and only a small fraction of qualified high school graduates are admitted on limited government-sponsorship into programs of their choice. Most are admitted into the social sciences, which are cheap to run, or as self-sponsored students paying the full cost of their studies. Most qualified students who miss out opt for middle-level diploma programs in public or private universities, colleges, and polytechnics.

38.5 percent of the Kenyan adult population is illiterate.[174] There are very wide regional disparities; for example, Nairobi had the highest level of literacy, 87.1 per cent, compared to North Eastern Province, the lowest, at 8.0 per cent. Preschool, which targets children from age three to five, is an integral component of the education system and is a key requirement for admission to Standard One (First Grade). At the end of primary education, pupils sit the Kenya Certificate of Primary Education (KCPE), which determines those who proceed to secondary school or vocational training. The result of this examination is needed for placement at secondary school.[173]

Primary school is for students aged 6/7-13/14 years. For those who proceed to the secondary level, there is a national examination at the end of Form Four – the Kenya Certificate of Secondary Education (KCSE), which determines those proceeding to the universities, other professional training or employment. Students sit examinations in eight subjects of their choosing. However, English, Kiswahili and mathematics are compulsory subjects.

The Kenya Universities and Colleges Central Placement Service (KUCCPS), formerly the Joint Admissions Board (JAB), is responsible for selecting students joining the public universities. Other than the public schools, there are many private schools, mainly in urban areas. Similarly, there are a number of international schools catering to various overseas educational systems.

Despite its impressive commercial approach and interests in the country, Kenya's academia and higher education system is notoriously rigid and disconnected from the needs of the local labour market and is widely blamed for the high number of unemployable and "half-baked" university graduates who struggle to fit in the modern workplace.[175]

Culture

Kenyan boys and girls performing a traditional dance
Nation Media House which hosts the Nation Media Group

The culture of Kenya consists of multiple traditions. Kenya has no single prominent culture that identifies it. It instead consists of the various cultures of the country's different communities.

Notable populations include the Swahili on the coast, several other Bantu communities in the central and western regions, and Nilotic communities in the northwest. The Maasai culture is well known to tourism, despite constituting a relatively small part of Kenya's population. They are renowned for their elaborate upper body adornment and jewellery.

Additionally, Kenya has an extensive music, television and theater scene.

Media

Kenya has a number of media outlets that broadcast domestically and globally. They cover news, business, sports and entertainment. Popular Kenyan newspapers include:

Television stations based in Kenya include:

All of these terrestrial channels are transmitted via a DVB T2 digital TV signal.

Literature

Kenyan author Ngũgĩ wa Thiong'o.

Ngũgĩ wa Thiong'o is one of the best known writers of Kenya. His novel, Weep Not, Child, is an illustration of life in Kenya during the British occupation. The story details the effects of the Mau Mau on the lives of Kenyans. Its combination of themes—colonialism, education, and love—helped to make it one of the best-known novels in Africa.

M.G. Vassanji's 2003 novel The In-Between World of Vikram Lall won the Giller Prize in 2003. It is the fictional memoir of a Kenyan of Indian heritage and his family as they adjust to the changing political climates in colonial and post-colonial Kenya.

Since 2003, the literary journal Kwani? has been publishing Kenyan contemporary literature. Additionally, Kenya has also been nurturing emerging versatile authors such as Paul Kipchumba (Kipwendui, Kibiwott) who demonstrate pan-African outlook (see Africa in China's 21st Century: In Search of a Strategy (2017).[176]

Music

Popular Kenyan musician Jua Cali.

Kenya has a diverse assortment of popular music forms, in addition to multiple types of folk music based on the variety over 40 regional languages.[177]

The drums are the most dominant instrument in popular Kenyan music. Drum beats are very complex and include both native rhythm and imported ones, especially the Congolese cavacha rhythm. Popular Kenyan music usually involves the interplay of multiple parts, and more recently, showy guitar solos as well. There are also a number of local hip-hop artists, including Jua Cali and afro-pop bands such as Sauti Sol.

Lyrics are most often in Kiswahili or English. There is also some emerging aspect of Lingala borrowed from Congolese musicians. Lyrics are also written in local languages. Urban radio generally only plays English music, though there also exist a number of vernacular radio stations.

Zilizopendwa is a genre of local urban music that was recorded in the 1960s, 70s and 80s by musicians such as Daudi Kabaka, Fadhili William and Sukuma Bin Ongaro, and is particularly revered and enjoyed by older people—having been popularised by the Kenya Broadcasting Corporation's Kiswahili service (formerly called Voice of Kenya or VOK).

The isukuti is a vigorous dance performed by the Luhya sub-tribes to the beat of a traditional drum called the Isukuti during many occasions such as the birth of a child, marriage and funerals. Other traditional dances include the Ohangla among the Luo, Nzele among the Mijikenda, Mugithi among the Kikuyu and Taarab among the Swahili.

Additionally, Kenya has a growing Christian gospel music scene. Prominent local gospel musicians include the Kenyan Boys Choir.

Benga music has been popular since the late 1960s, especially in the area around Lake Victoria. The word benga is occasionally used to refer to any kind of pop music. Bass, guitar and percussion are the usual instruments.

Sports

Jepkosgei Kipyego and Jepkemoi Cheruiyot at London 2012 Olympics 5,000 meters

Kenya is active in several sports, among them cricket, rallying, football, rugby union and boxing. The country is known chiefly for its dominance in middle-distance and long-distance athletics, having consistently produced Olympic and Commonwealth Games champions in various distance events, especially in 800 m, 1,500 m, 3,000 m steeplechase, 5,000 m, 10,000 m and the marathon. Kenyan athletes (particularly Kalenjin) continue to dominate the world of distance running, although competition from Morocco and Ethiopia has reduced this supremacy. Kenya's best-known athletes included the four-time women's Boston Marathon winner and two-time world champion Catherine Ndereba, 800m world record holder David Rudisha, former Marathon world record-holder Paul Tergat, and John Ngugi.

Kenya won several medals during the Beijing Olympics, six gold, four silver and four bronze, making it Africa's most successful nation in the 2008 Olympics. New athletes gained attention, such as Pamela Jelimo, the women's 800m gold medalist who went on to win the IAAF Golden League jackpot, and Samuel Wanjiru who won the men's marathon. Retired Olympic and Commonwealth Games champion Kipchoge Keino helped usher in Kenya's ongoing distance dynasty in the 1970s and was followed by Commonwealth Champion Henry Rono's spectacular string of world record performances. Lately, there has been controversy in Kenyan athletics circles, with the defection of a number of Kenyan athletes to represent other countries, chiefly Bahrain and Qatar.[178] The Kenyan Ministry of Sports has tried to stop the defections, but they have continued anyway, with Bernard Lagat the latest, choosing to represent the United States.[178] Most of these defections occur because of economic or financial factors.[179] Decisions by the Kenyan government to tax athletes' earnings may also be a reason for defection.[180] Some elite Kenyan runners who cannot qualify for their country's strong national team find it easier to qualify by running for other countries.[181]

Kenyan Olympic and world record holder in the 800 meters, David Rudisha.

Kenya has been a dominant force in women's volleyball within Africa, with both the clubs and the national team winning various continental championships in the past decade.[182][183] The women's team has competed at the Olympics and World Championships though without any notable success. Cricket is another popular sport, also ranking as the most successful team sport. Kenya has competed in the Cricket World Cup since 1996. They upset some of the world's best teams and reached the semi-finals of the 2003 tournament. They won the inaugural World Cricket League Division 1 hosted in Nairobi and participated in the World T20. They also participated in the ICC Cricket World Cup 2011. Their current captain is Rakep Patel.[184]

Kenya is represented by Lucas Onyango as a professional rugby league player who plays with Oldham R.L.F.C.. Besides the former European Super League team, he has played for Widnes Vikings and rugby union with Sale Sharks.[185] Rugby union is increasing in popularity, especially with the annual Safari Sevens tournament. The Kenya Sevens team ranked 9th in IRB Sevens World Series for the 2006 season. In 2016, the team beat Fiji at the Singapore Sevens finals, making Kenya the second African nation after South Africa to win a World Series championship.[186][187][188] Kenya was also a regional powerhouse in football. However, its dominance has been eroded by wrangles within the now defunct Kenya Football Federation,[189] leading to a suspension by FIFA which was lifted in March 2007.

In the motor rallying arena, Kenya is home to the world-famous Safari Rally, commonly acknowledged as one of the toughest rallies in the world.[190] It was a part of the World Rally Championship for many years until its exclusion after the 2002 event owing to financial difficulties. Some of the best rally drivers in the world have taken part in and won the rally, such as Björn Waldegård, Hannu Mikkola, Tommi Mäkinen, Shekhar Mehta, Carlos Sainz and Colin McRae. Although the rally still runs annually as part of the Africa rally championship, the organisers are hoping to be allowed to rejoin the World Rally championship in the next couple of years.

Nairobi has hosted several major continental sports events, including the FIBA Africa Championship 1993 where Kenya's national basketball team finished in the top four, its best performance to date.[191]

Cuisine

Ugali and sukuma wiki, staples of Kenyan cuisine

Kenyans generally have three meals in a day—breakfast in the morning (kiamsha kinywa), lunch in the afternoon (chakula cha mchana) and supper in the evening (chakula cha jioni or known simply as "chajio"). In between, they have the 10 o'clock tea (chai ya saa nne) and 4 p.m. tea (chai ya saa kumi). Breakfast is usually tea or porridge with bread, chapati, mahamri, boiled sweet potatoes or yams. Githeri is a common lunch time dish in many households while Ugali with vegetables, sour milk (Mursik), meat, fish or any other stew is generally eaten by much of the population for lunch or supper. Regional variations and dishes also exist.

In western Kenya: among the Luo, fish is a common dish; among the Kalenjin who dominate much of the Rift Valley Region, mursik—sour milk—is a major drink.

In cities such as Nairobi, there are fast food restaurants, including Steers, KFC,[192] and Subway.[193] There are also many fish and chip shops.[194]

See also

References

 1. ^ a b Constitution (2009) Art. 7 [National, official and other languages] "(1) The national language of the Republic is Swahili. (2) The official languages of the Republic are Swahili and English. (3) The State shall–-–- (a) promote and protect the diversity of language of the people of Kenya; and (b) promote the development and use of indigenous languages, Kenyan Sign language, Braille and other communication formats and technologies accessible to persons with disabilities."
 2. ^ a b c d e f g Central Intelligence Agency (2012). "Kenya". The World Factbook. Retrieved 28 May 2013. 
 3. ^ "Paul Kihara Kariuki". 19 July 2018 – via Wikipedia. 
 4. ^ "Demographic Yearbook – Table 3: Population by sex, rate of population increase, surface area and density" (PDF). United Nations Statistics Division. 2012. Retrieved 4 September 2017. 
 5. ^ "United Nations Statistics Division - Demographic and Social Statistics". unstats.un.org. 
 6. ^ countrymeters.info. "Kenya population 2017 – Current population of Kenya". 
 7. ^ "Kenya 2009 Population and housing census highlights" (PDF). Archived from the original (PDF) on 10 August 2013. Retrieved 22 May 2011. 
 8. ^ a b c d "Report for Selected Countries and Subjects (valuation of Kenya GDP)". International Monetary Fund. 
 9. ^ "Human Development Report 2014" (PDF). United Nations. 2014. Retrieved 26 July 2014. 
 10. ^ "2018 Human Development Report". United Nations Development Programme. 2018. Retrieved 14 September 2018. 
 11. ^ "Kisumu", Wikipedia, 2018-07-13, retrieved 2018-09-18 
 12. ^ a b c Asongu, J. J.; Marr, Marvee (2007). Doing Business Abroad: A Handbook for Expatriates. Greenview Publishing Co. pp. 12 & 112. ISBN 0-9797976-3-2. 
 13. ^ Ethiopia GDP purchasing power 2010: 86 billion. Imf.org. 14 September 2006.
 14. ^ a b Kenya GDP purchasing power 2010: 66 Billion. Imf.org. 14 September 2006.
 15. ^ Maxwell, Daniel, and Ben Watkins. "Humanitarian information systems and emergencies in the Greater Horn of Africa: logical components and logical linkages." Disasters 27.1 (2003): 72-90.
 16. ^ MWANGI S. KIMENYI; FRANCIS M. MWEGA; NJUGUNA S. NDUNG’U (May 2016). "The African Lions: Kenya country case study" (PDF). The Brookings Institution. Retrieved 23 May 2016. 
 17. ^ a b Sullivan, Paul (2006). Kikuyu Districts. Dar es Salaam, Tanzania: Mkuki na Nyota Publishers. 
 18. ^ "History". Retrieved 13 May 2016. 
 19. ^ Krapf, Johann Ludwig (1860). Travels, Researches, and Missionary Labours in Eastern Africa. London: Frank Cass & Co. Ltd. 
 20. ^ Krapf, Johann Ludwig (13 May 1850). "Extract from Krapf's diary". Church Missionary Intelligencer. i: 452. 
 21. ^ Foottit, Claire (2006) [2004]. Kenya. The Brade Travel Guide. Bradt Travel Guides Ltd. ISBN 1-84162-066-1. 
 22. ^ Ratcliffe, B. J. (January 1943). "The Spelling of Kenya". Journal of the Royal African Society. 42 (166): 42–44. JSTOR 717465. 
 23. ^ a b Glynn Llywelyn Isaac, Barbara Isaac (1977). Olorgesailie: archeological studies of a Middle Pleistocene lake basin in Kenya. University of Chicago Press. p. xiii. 
 24. ^ a b Ehret, C. (2002) The Civilizations of Africa: a History to 1800, University Press of Virginia, ISBN 0-8139-2085-X.
 25. ^ Ehret, C. (1980) The historical reconstruction of Southern Cushitic phonology and vocabulary, Kölner Beiträge zur Afrikanistik 5, Bd., Reimer, Berlin.
 26. ^ Ehret, C. (1983) Culture History in the Southern Sudan, J. Mack, P. Robertshaw, Eds., British Institute in Eastern Africa, Nairobi, pp. 19–48, ISBN 1-872566-04-9.
 27. ^ Ambrose, S.H. (1982). "Archaeological and linguistic reconstructions of history in East Africa." In Ehert, C., and Posnansky, M. (eds.), The archaeological and linguistic reconstruction of African history, University of California Press, ISBN 0-520-04593-9.
 28. ^ Ambrose, S.H. (1986) Sprache und Geschichte in Afrika 7.2, 11.
 29. ^ International Labour Office, Traditional occupations of indigenous and tribal peoples: emerging trends. International Labour Organization (2000), p. 55, ISBN 92-2-112258-1.
 30. ^ Ehret, C. (1998) An African Classical Age : Eastern and Southern Africa in World History, 1000 B.C. to A.D. 400., University Press of Virginia, Charlottesville, pp. xvii, 354, ISBN 0-8139-2057-4.
 31. ^ a b Smith, C. Wayne (1995) Crop Production: Evolution, History, and Technology, John Wiley & Sons, p. 132, ISBN 0-471-07972-3.
 32. ^ a b "Wonders of the African World". PBS. Retrieved 16 April 2010. 
 33. ^ "History and Origin of Swahili – Jifunze Kiswahili". swahilihub.com. Retrieved 17 July 2016. 
 34. ^ Don Nanjira, Daniel (2010) African Foreign Policy and Diplomacy: From Antiquity to the 21st century, ABC-CLIO, p. 114 ISBN 0-313-37982-3.
 35. ^ Spear, Thomas (2000). "Early Swahili History Reconsidered". The International Journal of African Historical Studies. 33 (2): 257–290. JSTOR 220649. 
 36. ^ شاكر مصطفى, موسوعة دوال العالم الأسلامي ورجالها الجزء الثالث, (دار العلم للملايين: 1993), p. 1360
 37. ^ Hastings, James (2003) Encyclopedia of Religion and Ethics Part 24, Kessinger Publishing, p. 847
 38. ^ "The wealth of Africa The Swahili Coast" (PDF). British Museum. Retrieved 7 June 2017. 
 39. ^ K. Kris Hirst (12 February 2017). "Swahili Culture Guide – The Rise and Fall of Swahili States". 10 June 2017. 
 40. ^ Nicolini, Beatrice and Watson, Penelope-Jane (2004) Makran, Oman, and Zanzibar, Volume 3 of Islam in Africa, BRILL, p. 62 ISBN 90-04-13780-7.
 41. ^ Alsayyad, Nezar (30 March 2001). Hybrid Urbanism. Greenwood Publishing Group. ISBN 978-0-275-96612-6. 
 42. ^ Ali, Shanti Sadiq (1996). The African Dispersal in the Deccan. Orient Blackswan. ISBN 978-81-250-0485-1. 
 43. ^ "Slavery (sociology)". Encyclopædia Britannica Online.
 44. ^ Swahili Coast. National Geographic.
 45. ^ "PBS website". Retrieved 12 October 2015. 
 46. ^ a b c Encyclopædia Britannica
 47. ^ a b c d e R. Mugo Gatheru (2005) Kenya: From Colonization to Independence, 1888–1970, McFarland, ISBN 0-7864-2199-1
 48. ^ Jenkins, Orville Boyd. "Sikh". Orvillejenkins.com. Retrieved 16 April 2010. 
 49. ^ "Ismaili muslim". Magicalkenya.com. Archived from the original on 3 January 2009. Retrieved 16 April 2010. 
 50. ^ "We Want Our Country". Time. 5 November 1965.
 51. ^ "Kenya". Matthew Firestone (2009). p. 28. ISBN 1-74104-773-0
 52. ^ Vickers, Hugo (29 January 2012). "Diamond Jubilee: the moment that Princess Elizabeth became Queen". The Daily Telegraph. London. 
 53. ^ a b Maloba, Wunyabari O. (1993) Mau Mau and Kenya: An Analysis of Peasant Revolt, Indiana University Press, 0852557450.
 54. ^ a b "Commonwealth and Colonial Law" by Kenneth Roberts-Wray, London, Stevens, 1966. P. 762
 55. ^ HC Deb 22 November 1963 vol 684 cc1329-400 wherein the UK Under-Secretary of State for Commonwealth Relations and for the Colonies stated: "An agreement was then signed on the 8th October 1963, providing that on the date when Kenya became independent the territories comprising the Kenya Coastal Strip would become part of Kenya proper."
 56. ^ Bruce Baker, Escape from Domination in Africa: Political Disengagement & Its Consequences, (Africa World Press: 2003), p.83
 57. ^ Hogg, Richard (1986). "The New Pastoralism: Poverty and Dependency in Northern Kenya". Africa: Journal of the International African Institute. 56 (3): 319–333. doi:10.2307/1160687. JSTOR 1160687. 
 58. ^ Howell, John (May 1968). "An Analysis of Kenyan Foreign Policy". The Journal of Modern African Studies. 6 (1): 29–48. doi:10.1017/S0022278X00016657. JSTOR 158675. 
 59. ^ Pike, John (1992). "Post-Independence Low Intensity Conflict in Kenya". Globalsecurity.org. Retrieved 16 April 2010. 
 60. ^ Permanent Mission of the Republic of Kenya to the United Nations (2002). "Kenya at the United Nations". Consulate General of Kenya in New York. Archived from the original on 8 June 2009. Retrieved 15 February 2010. 
 61. ^ Society. Nyamora Communications Limited. 1992. p. 12. 
 62. ^ "Wagalla massacre: Raila Odinga orders Kenya probe". BBC. 11 February 2011. Retrieved 14 November 2013. 
 63. ^ Harden, Blaine (25 February 1988) Many Voters Stay Home as Kenya Drops Secret Ballot in Parliamentary Election, The Washington Post.
 64. ^ Moreno, Pedro C. (ed.). "Kenya". Handbook on Religious Liberty Around the World. Charlottesville, VA: The Rutherford Institute. Archived from the original on 29 June 2010. 
 65. ^ a b Anderson, David M. (2003). "Kenya's Elections 2002 – The Dawning of a New Era?". African Affairs. 102 (407): 331–342. doi:10.1093/afraf/adg007. 
 66. ^ "Of Oranges and Bananas: The 2005 Kenya Referendum on the Constitution". CMI – Chr. Michelsen Institute. Retrieved 13 May 2016. 
 67. ^ "Kenya opposition cancels protests". BBC News. 12 April 2008. Archived from the original on 10 January 2008. 
 68. ^ Koech, Dennis (25 July 2011). "Red Cross warns of catastrophe in Turkana". Kbc.co.ke. Archived from the original on 4 January 2012. Retrieved 7 August 2011. 
 69. ^ "Kenya: schools close as famine takes hold in Turkana". Indcatholicnews.com. 28 July 2011. Retrieved 7 August 2011. 
 70. ^ Gettleman, Jeffrey (3 February 2012) U.N. Says Famine in Somalia Is Over, but Risks Remain. The New York Times.
 71. ^ a b CIA (2010). The World Factbook. Potomac Books, Inc. p. 336. ISBN 978-1-59797-541-4. 
 72. ^ Society, National Geographic (19 January 2012). "Wildebeest Migration". National Geographic Society. Retrieved 13 May 2016. 
 73. ^ "Masai Mara". 
 74. ^ Novak, Andrew. "The Criminal Justice System and Eroding Democracy After Independence – Page 12". racism.org. Retrieved 13 May 2016. 
 75. ^ "Transparency International: CPI". Transparency International. Retrieved 29 May 2013. 
 76. ^ "Business Corruption in Kenya". Business Anti-Corruption Portal. Retrieved 4 April 2014. 
 77. ^ A short history of the 2010 Kenya constitution. kenyaconstitution.org
 78. ^ "International observers declare Kenyan elections fair". www.cbc.ca. Retrieved 13 May 2016. 
 79. ^ "The Turning Point: Free Primary Education in Kenya – NORRAG". www.norrag.org. Archived from the original on 30 April 2016. Retrieved 13 May 2016. 
 80. ^ "Africa | Free secondary schools for Kenya". BBC News. 11 February 2008. Retrieved 26 February 2013. 
 81. ^ "Kenya president signs tough 'anti-terror' law". Al Jazeera. 19 December 2014. Archived from the original on 22 December 2014. Retrieved 22 December 2014. 
 82. ^ Kenya – Foreign Relations. Retrieved on 16 January 2015.
 83. ^ "Opinion of the United States". Pewglobal.org. Retrieved 17 July 2016. 
 84. ^ Epatko, Larisa, "Why Obama Is Visiting Senegal, South Africa and Tanzania But Not Kenya", PBS NewsHour, 25 June 2013. Retrieved 18 August 2013.
 85. ^ a b Raghavan, Sudarsan, "In snub to Washington, Kenyan president visits China, Russia first", Washington Post, 17 August 2013. Ambassador Liu's comments at capitalfm.co.ke linked to capitalfm.co.ke. Retrieved 18 August 2013.
 86. ^ GEORGE KEGORO More by this Author. "KEGORO: Circumstances created need that made visit possible". Nation.co.ke. Retrieved 17 July 2016. 
 87. ^ Ministry of Defence. "Kenya Defence Forces Act – No. 25 of 2012" (PDF). National Council for Law Reporting. Retrieved 6 May 2014. 
 88. ^ Commission of Inquiry into the Post Election Violence Archived 20 December 2008 at the Wayback Machine.
 89. ^ Kenya National Commission on Human Rights Archived 14 February 2012 at the Wayback Machine.
 90. ^ Security men accused of torture and rape Daily Nation. 11 January 2008.
 91. ^ The Standard 31 October 2010 Activists give military 5 days to re-admit recruit INTERNET standardmedia.co.ke[permanent dead link] Cited on 3 January 2011
 92. ^ The Standard Sh 1.6 billion tender rocks the DoD INTERNET standardmedia.co.ke[permanent dead link] Cited on 3 January 2011
 93. ^ For example the decision to acquire ex-Jordanian F5 fighter aircraft. See The Standard Kenya's 'new' fighter jets cannot take off INTERNET standardmedia.co.ke[permanent dead link] Cited on 3 January 2011
 94. ^ Kenya Roads Board Constituency funding under the RMLF
 95. ^ "Laws on Homosexuality in African Nations". Library of Congress. 2015. 
 96. ^ "Here are the 10 countries where homosexuality may be punished by death". The Washington Post. 16 June 2016. 
 97. ^ "The Global Divide on Homosexuality." pewglobal. 4 June 2013. 4 June 2013.
 98. ^ Scott, Holmes, Eugene, Kristen (25 July 2017). "Obama lectures Kenyan president on gay rights". CNN. 
 99. ^ WikiLeaks (2 June 2009). "WikiLeaks wins Amnesty International 2009 Media Award". WikiLeaks. Archived from the original on 28 December 2010. 
 100. ^ "'The Cry of Blood' — Report on Extra-Judicial Killings and Disappearances" (PDF). Kenya National Commission on Human Rights/Enforced Disappearances Information Exchange Center. 25 September 2008. Archived from the original (PDF) on 28 December 2010. Retrieved 29 December 2010. 
 101. ^ "Was extra-judicial killing of Eastleigh 'thugs' justified? Kenyans divided » Capital News". 1 April 2017. 
 102. ^ Ludeki Chweya, John Kithome Tuta & S. Kichamu Akivaga 2005.
 103. ^ "Doing Business in Kenya – World Bank Group". www.doingbusiness.org. Retrieved 2017-01-14. 
 104. ^ a b c d e "Country Profile: Kenya" (PDF). Federal Research Division. Library of Congress. June 2007. Retrieved 23 April 2011. 
 105. ^ a b "Food Assistance Fact Sheet – Kenya". www.usaid.gov. Retrieved 13 May 2016. 
 106. ^ Fengler, Wolfgang (5 December 2012). "Kenya Economic Update". The World Bank. 
 107. ^ de Blij, Harm. The World Today: Concepts and Regions in Geography 4th edition. Wiley Publishing: Hoboken, NJ
 108. ^ "Kenya Tourism Board". KTB.go.ke. Retrieved 2 March 2017. 
 109. ^ "Kenya Law: January 2017". KenyaLaw.org. Retrieved 2 March 2017. 
 110. ^ "Tourism, travel, and recreation - Kenya - area". NationsEncyclopedia.com. Retrieved 2 March 2017. 
 111. ^ "Drought leaves two million Kenyans in need of food aid". United Nations World Food Programme. 26 April 2005. Retrieved 5 August 2016. 
 112. ^ Pigeonpea in Eastern and Southern Africa Archived 18 July 2014 at the Wayback Machine.. ICRISAT Posted 10 October 2012. Downloaded 26 January 2014.
 113. ^ Towards Achieving Food Security in Kenya. Joseph Kinyua, Permanent Secretary, Ministry of Agriculture, Kenya; 1 April 2004, Kampala, Uganda
 114. ^ Republic of Kenya, Ministry of Water and Irrigation (2009) National Irrigation and Drainage Policy:3–4.
 115. ^ a b c Veselinovic, Milena (16 March 2015). "Got roses this Valentine's Day? They probably came from Kenya". Edition.cnn.com. Retrieved 17 July 2016. 
 116. ^ "Cement production keeps pace with growing demand". Construction Business Review. 5 September 2015. Retrieved 13 May 2016. 
 117. ^ "Kenya: Employers' organizations taking the lead on linking the informal sector to formal Kenyan enterprises". www.ilo.org. 2 August 2005. Retrieved 13 May 2016. 
 118. ^ "Jua Kali sector plays key role in economic development and job creation". MyGov. 13 November 2015. Archived from the original on 10 June 2016. Retrieved 13 May 2016. 
 119. ^ Kamau, Pithon. "Industry". Brand Kenya Board. Archived from the original on 4 June 2016. Retrieved 13 May 2016. 
 120. ^ "Kenya". Retrieved 10 June 2016. 
 121. ^ Electricity in Kenya. IEA 2014
 122. ^ McGregor, Sarah (20 September 2010) Kenya Aims to Build a Nuclear Power Plant by 2017. Bloomberg L.P.
 123. ^ Kenya From Nowhere Plans East Africa's First Oil Exports: Energy. Bloomberg L.P..
 124. ^ Kenya plans strategic oil reserve. Reuters (10 November 2011).
 125. ^ Jackson Okoth; Philip Mwakio (14 February 2014). "Standard Digital News : : Business – Kenya joins mineral exporters as first titanium cargo leaves port". Standard Digital News. Retrieved 15 February 2015. 
 126. ^ Shem Oirere. "Construction of Kenyan standard-gauge line suspended". Retrieved 15 February 2015. 
 127. ^ NEWS: Kenya's National Climate Change Action Plan is officially launched, Climate & Development Knowledge Network, 28 March 2013
 128. ^ BBC News – Kenya oil discovery after Tullow Oil drilling. BBC. 26 March 2012.
 129. ^ Barber, Lionel; England, Andrew (10 August 2006). "China's scramble for Africa finds a welcome in Kenya". Financial Times. Retrieved 27 June 2008. 
 130. ^ a b c d "Country profile report – Kenya" (PDF). United Nations. 2009. 
 131. ^ Suda, Collette (2001). "The Invisible Child Worker in Kenya: The Intersection of Poverty, Legislation and Culture" (PDF). Nordic Journal of African Studies. 10 (2): 163–175. 
 132. ^ "Archived copy". Archived from the original on 3 June 2013. Retrieved 25 September 2015. 
 133. ^ "World Population Prospects: The 2017 Revision". ESA.UN.org (custom data acquired via website). United Nations Department of Economic and Social Affairs, Population Division. Retrieved 10 September 2017. 
 134. ^ "Why a new president may slow population growth". The Christian Science Monitor. 14 January 2008.
 135. ^ Zinkina J.; Korotayev A. (2014). "Explosive Population Growth in Tropical Africa: Crucial Omission in Development Forecasts (Emerging Risks and Way Out)". World Futures. 70 (2): 120–139. 
 136. ^ "Exploding population". The New York Times. 7 January 2008.
 137. ^ Karanja, Muchiri (3 September 2010). "Myth shattered: Kibera numbers fail to add up". Daily Nation. Retrieved 4 September 2010. 
 138. ^ "World Water Day Focus on Global Sewage Flood". National Geographic. 22 March 2010. Retrieved 10 February 2012. 
 139. ^ The UN Refugee Agency. Unhcr.org.
 140. ^ Okoth, A. and Ndaloh, A. (2006) Peak Revision K.C.P.E. Social Studies, East African Publishers, pp. 60–61 ISBN 9966-25-450-1.
 141. ^ "The 2009 Kenya Population and Housing Census Volume II – Population and Household Distribution by Social Economic Characteristics p. 397-398". Kenya National Bureau of Statistics (KNBS). 
 142. ^ Proquest Info & Learning (COR) (2009). Culturegrams: World Edition. Proquest/Csa Journal Div. p. 98. ISBN 0-9778091-6-1. 
 143. ^ Brown, E. K.; Asher, R. E.; Simpson, J. M. Y. (2006). Encyclopedia of language & linguistics, Volume 1, Edition 2. Elsevier. p. 181. ISBN 0-08-044299-4. 
 144. ^ Nyaggah, Lynette Behm. "Cross-linguistic influence in Kenyan English: The impact of Swahili and Kikuyu on syntax". University of California. Archived from the original on 26 December 2016. Retrieved 8 August 2014. 
 145. ^ Derek Nurse, Gérard Philippson (2006). Bantu Languages. Routledge. p. 197. ISBN 1-135-79683-1. Retrieved 20 October 2014. 
 146. ^ Languages of Kenya. Ethnologue.com.
 147. ^ a b Wycliffe Ambetsa Oparanya (31 August 2010)"2009 Population & Housing Census Results" (PDF). Archived from the original on 10 August 2013. Retrieved 15 January 2013.  . Ministry of State for Planning. knbs.or.ke
 148. ^ Address data base of Reformed churches and institutions. Reformiert-online.net. Retrieved 16 April 2013.
 149. ^ The World Reformed Fellowship – Promoting Reformed Partnerships Worldwide – News[permanent dead link]. Wrfnet.org. Retrieved 16 April 2013.
 150. ^ "Kenya". Oikoumene.org. 3 February 2008. Archived from the original on 11 March 2008. Retrieved 26 February 2013. 
 151. ^ Finding Quakers Around the World Archived 15 December 2010 at the Wayback Machine.. FWCC. GIF map
 152. ^ "Kenya: International Religious Freedom Report 2008". U.S. Department of State. 2008. Retrieved 16 April 2010. 
 153. ^ "AIC Mission Hospital Kapsowar Official Website". 
 154. ^ Jeff, Barnes,; Barbara, O'Hanlon,; Frank, Feeley,; Kimberly, McKeon,; Nelson, Gitonga,; Caytie, Decker, (7 June 2010). "Private health sector assessment in Kenya". 
 155. ^ California, Medical Board of. "Corporate Practice - Licensees - Medical Board of California". www.mbc.ca.gov. 
 156. ^ "Kenya Facts". Retrieved 10 June 2016. 
 157. ^ UNICEF Statistics: Kenya. Unicef.org.
 158. ^ Infant Mortality ranks. The World Factbook
 159. ^ WHO Health-Related Millennium Development Goals Report 2011.
 160. ^ CIA World Factbook: HIV/AIDS – Adult Prevalence Rate Rankings. Cia.gov. Retrieved 23 April 2012.
 161. ^ World AIDS Day Report 2011. UNAIDS
 162. ^ "Kenya", pp. 111–113 in World Malaria report 2009. WHO.
 163. ^ "IFs Forecast – Version 7.00 – Google Public Data Explorer". Retrieved 15 February 2015. 
 164. ^ Kenya – Kenya Demographic and Health Survey 2008–09. Kenya National Data Archive (KeNADA)
 165. ^ "WHO – Female genital mutilation and other harmful practices". Retrieved 15 February 2015. 
 166. ^ Boseley, Sarah (8 September 2011). "FGM: Kenya acts against unkindest cut". The Guardian. London. Retrieved 7 January 2012. 
 167. ^ "WOMEN'S PARTICIPATION IN THE KENYAN SOCIETY:" (PDF). Center for International Private Enterprise. Archived from the original (PDF) on 11 January 2011. Retrieved 2 February 2018. 
 168. ^ "WOMEN'S PARTICIPATION IN THE KENYAN SOCIETY:" (PDF). Center for International Private Enterprise. Archived from the original (PDF) on 11 January 2011. Retrieved 2 February 2018. 
 169. ^ "WOMEN'S PARTICIPATION IN THE KENYAN SOCIETY:" (PDF). Center for International Private Enterprise. Archived from the original (PDF) on 11 January 2011. Retrieved 2 February 2018. 
 170. ^ "Demographic and Health Survey 2014" (PDF). Kenya National Bureau of Statistics. Retrieved 2018-02-02. 
 171. ^ a b "MAKING JUSTICE WORK FOR WOMEN Kenya Country Report" (PDF). Sydney eScholarship Repository. Retrieved 2018-02-02. 
 172. ^ Reporter, Standard. "Government to review Early Childhood Development policy". Standard Digital News. Retrieved 23 June 2016. 
 173. ^ a b "Primary School Education in Kenya". kenyapage.net. Retrieved 10 June 2016. 
 174. ^ "Kenya National Adult Literacy Survey report". www.eldis.org. Retrieved 27 June 2016. 
 175. ^ "Varsity expansion blamed for half-baked graduates". 
 176. ^ Africa in China’s 21st Century: In Search of a Strategy. Independently published. December 3, 2017. 
 177. ^ On the Beat – Tapping the Potential of Kenya's Music Industry, WIPO Magazine (July 2007).
 178. ^ a b IAAF: Changes of Allegiance 1998 to 2005 Archived 9 May 2013 at the Wayback Machine..
 179. ^ Mynott, Adam (20 May 2005). "Kenya examines track star defections". BBC News. Retrieved 10 June 2016. 
 180. ^ "Furious Kenyans threaten to defect over taxes". Reuters. 22 January 2014. Retrieved 10 June 2016. 
 181. ^ "Why the defections?". mobile.nation.co.ke. Retrieved 10 June 2016. 
 182. ^ "Kenya women's volleyball caps three decades of excellence | Kenya Page Blog". kenyapage.net. Retrieved 10 June 2016. 
 183. ^ "Volleyball: Champions Kenya Scoop Major Continental Awards". www.chimpreports.com. Retrieved 10 June 2016. 
 184. ^ ":: Cricket Kenya ::". www.cricketkenya.co.ke. Retrieved 10 June 2016. 
 185. ^ "Nakuru upset KCB in Kenya Cup". Daily Nation. 25 July 2009. Retrieved 16 April 2010. 
 186. ^ "Kenya win Singapore Sevens title". SuperSport. 17 April 2016. Retrieved 10 June 2016. 
 187. ^ "Kenya beat Fiji to win their first Sevens World Series title". BBC Sport. Retrieved 10 June 2016. 
 188. ^ "HSBC World Rugby Sevens Series: Kenya shock Fiji and win maiden title in Singapore". The Telegraph. Retrieved 10 June 2016. 
 189. ^ New Vision, 3 June 2004: Wrangles land Kenya indefinite FIFA ban Archived 10 January 2008 at the Wayback Machine.
 190. ^ The Auto Channel, 21 July 2001: FIA RALLY: Delecour takes points finish on Safari Rally debut
 191. ^ 1993 FIBA Africa Championship for Men, ARCHIVE.FIBA.COM. Retrieved 24 January 2016.
 192. ^ "Fast food finds fans in sub-Sahara Africa, where obesity problem is growing". NBC News. 24 October 2012. Archived from the original on 16 January 2013. Retrieved 26 February 2013. 
 193. ^ US fast food chain to open first Kenya outlet in August – Money Markets. businessdailyafrica.com. Retrieved 9 August 2013.
 194. ^ "Sonford Fish And Chips – Sonford Fish And Chips in Kenya Info Provided by Postel Yellowpages". www.yellowpageskenya.com. Archived from the original on 5 August 2016. Retrieved 10 June 2016. 

Sources

External links