کمیساریای عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

UN refugee.jpg
کوته‌نوشتکمیساریای عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان(UNHCR)
تأسیس۱۴ دسامبر ۱۹۵۰؛ ۷۲ سال پیش (۱۹۵۰-۱۲-14)
نوع رکنبرنامه سازمان ملل
وضعیتسازمان غیرانتفاعی
مقر اصلیژنو، سوئیس
کمیسر عالی پناهندگان
فیلیپو گراندی
سازمان مادر
مجمع عمومی سازمان ملل متحد، شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد
وب‌گاه

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل (با سر نام یو ان اچ سی آر) یکی از آژانس‌های تخصصی سازمان ملل متحد است که در ژنو سوئیس واقع شده‌است. این دفتر در ۱۴ دسامبر سال ۱۹۵۰ برای محافظت و حمایت از پناهندگان و یاری رساندن در امر بازگشت یا اسکان مجدد آنها تأسیس شد.

این سازمان به عنوان جایگزین سازمان بین‌المللی پناهندگان، و پیشتر از آن اداره کل نجات و توانبخشی سازمان ملل، به وجود آمد. تاکنون دو بار جایزه صلح نوبل در سال‌های ۱۱۹۵۴۹۵۴ و ۱۹۸۱ به این سازمان اعطا شده‌است. وظیفه کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل رهبری و هماهنگ نمودن فعالیت‌های بین‌المللی برای محافظت و رفع مشکلات پناهندگان در سراسر جهان می‌باشد. هدف اولیه سازمان حراست از حقوق و سلامتی پناهندگان است. این سازمان می‌کوشد تا از احترام به حقوق پناهندگان و سلامت آنها در کشورهای دیگر، بازگشت داوطلبانه آنها به کشور خود، اسکان مجدد آنها در کشور ثالث و غیره مطابق قوانین بین‌المللی اطمینان حاصل کند.

در تاریخ ۱ ژانویه سال ۲۰۰۳ این سازمان طی گزارشی اعلام کرد جمعیتی بالغ بر ۲۰۵۵۶۷۸۱ نفر از جمله حدود ۵٫۵ میلیون نفر در اروپا و آمریکای شمالی تحت پوشش آن قرار دارند.

از سال ۲۰۰۴ آژانس به حدود ۵۰ میلیون نفر از مردم در بازسازی زندگی‌شان کمک کرد. این سازمان با ستادی در حدود ۵۰۰۰ نفر در بیش از ۱۲۰ کشور در کمک کردن به حدود ۲۰ میلیون نفر فعال است.

خدمات یو ان اچ سی آر همچنین توسط سفیران حسن نیت سازمان ارائه می‌شود. یکی از این سفیران آنجلینا جولی هنرپیشه نامدار آمریکایی است

این سازمان نیز در سال۲٠۲۲-۲٠۲۳ اسپانسر باشگاه فوتبال بارسلونا شد

مأموران ارشد[ویرایش]

پست مأمور ارشد این سازمان در اختیار افراد زیر بوده‌است:

جستارهای وابسته[ویرایش]

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

شصتمین سالگرد تأسیس کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل (رادیو زمانه)

پیوند به بیرون[ویرایش]