کمک مالی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
اعانه توسط مهاویرا

کمک مالی یا اعانه (به انگلیسی: donation) به معنای اهدای پول یا منابع مالی به یک فرد حقیقی یا حقوقی به صورت برگشت‌ناپذیر و با اهداف خیریه است.

جذب کمک مالی یکی از منابع رایج تأمین مالی موسسات و سازمانهای غیرانتفاعی است. موسسات غیرانتفاعی، موسساتی هستند که بدون دریافت هزینه، به ارائه خدمات رایگان عام‌المنفعه می‌پردازند و به نیت درآمدزایی تأسیس نشده‌اند. این موسسات به منظور تأمین هزینه‌ها و گسترش دامنه فعالیت‌های خود، به راهکارهای مختلفی رو می‌آورند که یکی از آن‌ها کمک مالی است که امروزه در میان موسسات بزرگ بین‌المللی اهمیت بسیاری پیدا کرده و به یکی از منابع تأمین مالی قابل ملاحظه این سازمان‌ها تبدیل شده‌است.

در این شیوه، افرادی که به‌طور رایگان از خدمات و فعالیت‌های سازمان بهره‌مند می‌شوند، می‌توانند به منظور مشارکت در فعالیت‌ها و ادراک حس خوشایند سهیم بودن در خروجی‌های سازمان، بر اساس توانمندی مالی خود، به حمایت از سازمان بپردازند. به این شکل، در عین حال که این افراد می‌توانند خود را از گردانندگان موسسه دانسته و سهمی در ارائه خدمات به کلیه مخاطبین سازمان داشته باشند، در جهت تأمین هزینه‌ها و امکانات بیشتر گسترش و توسعه خدمات سازمان نیز گام مؤثری در حمایت از سازمان برداشته باشند.

می‌توان اهدا را یک معامله برد-برد تلقی کرد، معامله‌ای که در آن هر دو طرف، از پیش از معامله سود خود را کسب کرده‌اند و تنها برای استمرار این سود دهی است که وجهی را پرداخت می‌کنند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

کُس