کمونیسم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish

اشتراکی سازی یا کمونیسم (از واژه لاتینی Communis به معنی مشترک) به جنبشی سیاسی-علمی-اقتصادی گفته می‌شود که از قرن نوزدهم میلادی، بیشتر بر پایه اندیشه‌های کارل مارکس و مانیفست کمونیسم، مطرح است. مارکس برای تعریف فاصله و اختلاف خود با سوسیالیسم غیر کارگری قرن نوزدهم عنوانی را که جنبش سوسیالیستی کارگری به خود داده بود، یعنی کمونیسم برگزیدند.[۱] هدف این جنبش سیاسی حذف مالکیت خصوصی بر ابزار کار و لغو کارمزدی و برچیدن طبقات اجتماعی از طریق انقلاب کارگری است. با عنوان مالکیت عمومی بر ابزار کار، می‌کوشد تا با مالکیت مشترک و در غیاب مالکیت خصوصی یا مالکیت دولتی یک سازمان اجتماعی فاقد طبقه‌های اجتماعی را ترسیم کند.

کمونیسم و انواع تعاریف[ویرایش]

کمونیسم، شامل انواع مکاتب فکری می‌شود که شامل مارکسیسم، آنارشیسم (کمونیسم آنارشیست) و دیگر ایدئولوژی‌های سیاسی‌ای است که در کنار هم، قرار دارند. همه این‌ها تجزیه و تحلیل و گفتمان انتقادی را به اشتراک می‌گذارند که نظم فعلی جامعه از نظام اقتصادی آن یعنی سرمایه‌داری حاصل می‌شود؛ که در این نظام دو طبقه اجتماعی بزرگ وجود دارد: طبقه کارگر - که باید برای زنده ماندن تلاش کند و اکثریت جامعه را تشکیل دهند - و طبقه سرمایه‌دار - اقلیتی که بر ابزار تولید مالکیت خصوصی دارد و به استخدام طبقه کارگر اقدام می‌کند - و این درگیری میان این دو طبقه ریشه همه مشکلات جامعه است و در نهایت از طریق یک انقلاب کارگری حل خواهد شد. انقلاب طبقه کارگر را در قدرت قرار داده و به نوبهٔ خود، مالکیت اجتماعی وسیعی از تولید را ایجاد می‌کند که بر اساس این تحلیل، عنصر اصلی در تحول جامعه به سوی کمونیسم است.

کارل مارکس، معتقد است که برای تبدیل یک جامعه از وضعیت تولید سرمایه‌داری به حالت تولید کمونیسم، می‌بایست دوران گذاری را طی کرد و این امر به یکباره امکان‌پذیر نیست، مارکس این دوران گذار را تحقق دیکتاتوری پرولتاریا با انقلاب کارگری می‌نامد. محمدرضا نیکفر فیلسوف سیاسی چپگرا معتقد است که اساساً معنی دیکتاتوری پرولتاریا در ادبیات مارکس، به هژمونی طبقه کارگر دلالت دارد و نه مفهوم دیکتاتوری در ادبیات سیاسی امروزی.[۲]

فدریش انگلس اصول اولیه و مبانی کمونیسم و همچنین مفاهیمی مانند جامعه، تاریخ و نظام‌های اقتصادی را از منظری مارکسیستی و با استفاده از نظریه ماتریالیسم تاریخی در کتابی با عنوان اصول کمونیسم شرح می‌دهد. از این کتاب به عنوان پایه‌ای برای نوشتن مانیفست دیگری برای حزب کمونیست بهره گرفته شده‌است.[۳]

کمونیسم هدف اصلی اش حذف مالکیت خصوصی از ابزار کار است با عنوان مالکیت عمومی ابزار کار و می‌کوشد تا با مالکیت مشترک و در غیاب مالکیت خصوصی یک سازمان اجتماعی فاقد طبقه‌های اجتماعی را ترسیم کند. حامیان کمونیسم، کمونیسم را شاخه‌ای از سوسیالیسم می‌دانند اما نظام سوسیالیستی کشورهای کمونیست حالتی گذار از سرمایه‌داری خصوصی به کمونیسم مطلق است. در برخی کشورها همچون شوروی، چین، کره شمالی و خاور جنوبی کمونیسم در دوره‌هایی یا هم‌اکنون با عنوان دین و مذهبی نو پایه یا گاهی کیش شخصیت شناخته می‌شود. از شاخه‌های کمونیسم می‌توان به کمونیسم اسلامی (حزب توده ایرانکمونیسم مسیحی ‏(en) (فیدل کاسترو در کوبا) یا کمونیسم عربی (صدام حسین) اشاره کرد. در برخی کشورها همچون شوروی، چین و کوبا، احزاب کمونیست موفق شدند قدرت دولتی را از طریق انقلاب و جنگ چریکی بدست بیاوردند. این عمل آن‌ها هرچند لزوماً به اجرای کامل سوسیالیسم منجر نشد، اما به شکلی از اقتصاد دولتی با برداشتهایی سوسیالیستی برای اداره دولت و جامعه منجر گشت. [نیازمند منبع]

ساختار اجتماعی کمونیسم[ویرایش]

کمونیسم یک ساختار اجتماعی است، که تأسیس یک جامعهٔ بدون طبقه، بدون دولت (هیئت حاکمه) بر اساس مالکیت اشتراکی بر ابزار تولید را ترویج می‌کند. معمولاً کمونیسم به عنوان شاخه‌ای از جنبشی بزرگ‌تر به نام سوسیالیسم مطرح می‌شود که خط مشی جنبش‌های سیاسی و روشنفکری گوناگونی است که خاستگاه خود را به آثار مارکس برمی‌گردانند. مخالفان می‌گویند که کمونیسم یک ایدئولوژی است در حالی که مروجان کاملاً برعکس می‌گویند که تنها نظام سیاسیِ بدون ایدئولوژی است، چرا که نتیجه منطقی ماتریالیسم تاریخی و انقلاب پرولتاریا است.

«کمونیست‌ها از یکسو، در عمل پیشرفته‌ترین و استوارترین بخش احزاب طبقه کارگر هر کشور را تشکیل می‌دهند، و در واقع محرک آن بخش می‌باشند؛ و از سوی دیگر، یعنی از دیدگاه نظری آنان نسبت به تودهٔ اعظم پرولتاریا این امتیاز را دارند که به روشنی مسیر حرکت، شرایط و نتایج نهایی نهضت پرولتاریا را درک می‌کنند. هدف فوری پرولتاریا همان است که همه احزاب پرولتاریایی دیگر نیز دارند: متشکل کردن پرولتاریا در قالب یک طبقه، سرنگون کردن سیادت بورژوازی و تسخیر قدرت سیاسی به وسیلهٔ پرولتاریا. نتیجه‌گیری‌های نظری کمونیست‌ها به هیچ وجه مبتنی بر عقاید و اصولی نیست که خود را مصلح جهان معرفی کند.»[۴]

مارکس تفاوت کمونیسم خود را با واژهٔ علمی متمایز می‌کند. کمونیسم مارکس کمونیسمی است که بر مبنای آزادی طبقهٔ کارگر بنا شده‌است. طبقه کارگر بنا بر نقشی که در مناسبات تولید بر عهده دارد، مجبور است نیروی کارش را بفروشد. این فروش نیروی کار کارگر را تبدیل به ماشین می‌کند و او را از ماهیت انسانی‌اش تهی می‌سازد. این استثمار برای استمرار خویش دولت را می‌آفریند، نهادی به نام خانواده (در مفهوم مدرن آن) را بنیان می‌نهد که پدرسالار است. این روابط حتی در یک خانوادهٔ لزبین هم در این جامعهٔ پدرسالار بازتولید می‌شود. این روابط پدرسالارانه به زن به چشم جنس دوم نگاه می‌کند و طبعاً چون پدر در راس خانواده قرار دارد، کودکان و زنان همگی جزیی از مایملک پدر محسوب می‌شوند. مارکس در مانیفست می‌گوید:

«آیا به ما حمله می‌کنید که می‌خواهیم به استثمار کودکان توسط پدران و مادران خاتمه دهیم؟ درست است ما به این جنایت اعتراف می‌کنیم.»

مارکسیسم[ویرایش]

مارکسیسم (به انگلیسی: Marxism) مکتبی سیاسی و اجتماعی است که تحت تأثیر اندیشه‌های کارل مارکس، فیلسوف و انقلابی آلمانی در اواخر قرن نوزدهم پیدا شد. فردریش انگلس نیز از شکل‌دهندگان مهم به اندیشه مارکسیسم بوده‌است و مارکسیست‌ها با اصول کلی اندیشه او نیز موافق هستند.

اساس مارکسیسم آن طور که در «مانیفست کمونیست» (نوشته مارکس و انگلس) بیان شده‌است بر این باور استوار است که تاریخ جوامع تاکنون تاریخ مبارزه طبقاتی بوده‌است و در دنیای حاضر دو طبقه، بورژوازی و پرولتاریا وجود دارند که کشاکش این دو تاریخ را رقم خواهد زد.

میان مارکسیست‌های مختلف، برداشت‌های بسیار متفاوتی از مارکسیسم و تحلیل مسائل جهان با آن موجود است اما موضوعی که تقریباً همه در آن توافق دارند: «واژگونی نظام سرمایه‌داری از طریق انقلاب کارگران و لغو مالکیت خصوصی بر ابزار تولید و لغو کار مزدی و ایجاد جامعه‌ای بی‌طبقه با مردمی آزاد و برابر و در نتیجه، پایان ازخودبیگانگی انسان» است.

اگرچه مارکسیسم شالودهٔ فرم‌های گوناگون کمونیسم مانند لنینیسم، تروتسکیسم، و لوکزامبورگیسم است و مارکس اغلب به عنوان پدر کمونیسم شناخته می‌شود، اما کمونیسم‌های غیرمارکسی هم وجود دارد.

مائوئیسم[ویرایش]

با وجود آنکه CPC در سال ۱۹۲۱ تأسیس شد، کمونیسم در چین قبل آن هم رایج بوده‌است. عقاید سوسیالیستی در اواخر قرن ۱۹ وارد چین شدند و در سال ۱۹۰۷، کمونیسم آنارشیست شکل غالب سوسیالیسم در چین بود. پس از سرنگونی سلسله مینگ در انقلاب زینهای و تأسیس جمهوری چین فعالیت‌های کمونیستی در چین تشدید شد و بسیاری از گروه‌های چپ به عنوان متحدید کمینتانگ ملی پذیرفته شدند که این حزب سپس توسط سان یاتس که یک انقلابی جمهوریخواه بود رهبری شد. کومینتانگ پس از کودتای یان شیکای و کسب قدرت با مشکلاتی مواجه شد و پس از مرگ وی رهبری چین به رهبری نظامی تبدیل شد. کومینتانگ و سان یاتسن متحدان شوروی بودند و شوروی مشاورانی را به دربار آن‌ها گسیل می‌داشت. CPC در ابتدا با بسیاری از گروه‌های چپ KMT متحد شد و در واقع پیمان اتحاد را با کل مجموعه KMT در «جبهه متحد اول چین» بست. کمین تر به CPC دستور داده بود تا با KMT در ارتباط باشد. با افزایش نفوذ CPC و شوروی، آنارشیسم در چین دچار زوال شد و ظهور مائوئیسم و آنارشیسم چینی تحت تأثیر CPC کمرنگ شد.

پس از مرگ سان یاتسن، جانشین وی چیان کایشک در آنچه در چین به عنوان ترور سفید معروف است تلاش کرد تا احزاب خطرناک را پاکسازی کند که این پاکسازی احزاب چپ موجود در KMT, CPC، مشاوران روسی و رهبران نظامی را نیز در بر می‌گرفت. این عمل باعث شد جنگ داخلی چین رخ دهد. در نتیجه دو دولت KMT در یوهان و نانجینگ (به ترتیب توسط جناح چپ و جناح راست) شکل گرفت و در نهایت رابطه حزب چپ KMT و CPC دچار مشکل شد.

سرانجام دولت یوهان سرنگون شد و همین سرنوشت با لشکر کشی شمالی چیانگ در انتظار رهبران نظامی بود. سرانجام CPC در طی سالهای ۱۹۳۷ تا ۱۹۴۵ میان رعایای جنگ دوم چین و ژاپن مقبولیت عجیبی پیدا کرد و در همین حین KMT در اثر جنگ با ارتش امپراتوری ژاپن تحلیل رفت. CPC سرانجام همه چین را تسخیر کرد و در KMT به تایوان پناه برد.

پس از مرگ استالین در سال ۱۹۵۳، رهبر جدید شوروی نیکیتا خروشچف جنایات استالین و جنون شخصیتی وی را محکوم کرد. او بر لزوم بازگشت به تفکرات لنین و ایجاد تغییرات در روش‌های کمونیستی تأکید کرد. با این وجود، اصطلاحات خروشچف بر تفاوت‌های ایدئولوژیکی میان جمهوری خلق چین و شوروی سابق دامن زد که این امر دهه ۱۹۶۰ کاملاً آشکار شد. اختلاف چین و شوروی در جنبش کمونیسم بین‌المللی به خصومت آشکار مبدل شد و چین خود را رهبر جهان در حال توسعه معرفی کرد که در برابر او دو ابرقدرت یعنی شوروی و آمریکا ایستادگی می‌کند.

احزاب و گروه‌هایی که از حزب کمونیست چین (CPC) حمایت می‌کردند در انتقاد از رهبری شوروی خود را «ضد تجدید گرا معرفی کرده و CPSU و احزاب متحد با آن را» سرمایه داران «تجدید گرا خواندند. اختلاف چین و شوروی باعث ایجاد اختلاف و تفرقه میان احزاب کمونیستی سراسر جهان گردید. به خصوص، حزب کار آلبانی از جمهوری خلق چین حمایت کرد. CPC تحت رهبری مائو به نیروی کمونیسم بین‌المللی تبدیل شد. ایدئولوژی CPC، اندیشه مائو زدونگ (یا همان» مائوئیسم") توسط بسیاری از گروه‌ها و احزاب مورد پذیرش قرار گرفت.

یکی از مثال‌های بارز دیدگاه مائویی انقلاب تساوی طلب که در لوای مفهوم دموکراسی جدید مائو مطرح شد کامبوج دموکراتیک بود که توسط خمرهای سرخ و تا حدی پل پات اداره می‌شد. چین و کره شمالی تنها دول کمونیستی بودند که دولت خمرهای سرخ با آن‌ها در ارتباط مستقیم بود. بعدها، خمرهای سرخ در حمله ویتنامی‌ها سرنگون شدند و چین شورشیان خمرهای سرخ را مسلح کرد. پس از مرگ مائو و به قدرت رسیدن دنگ زیاپینگ، جنبش بین‌المللی مائوئیسم دچار آشفتگی شد. گروهی رهبری جدید چین را پذیرفتند و گروه دیگری با رد این پذیرش تعهد خود را نسبت به مائو ثابت کردند و گروه سوم هم مائوئیسم را رد کردند و با حزب کار آلبانی متحد شدند.

استالینیسم، تروتئیسم، و دیگر جریان‌های ضد تجدیدگرایی[ویرایش]

تروتسکی و حامیانش حزب «مخالف چپ» را تشکیل دادند و مکتب خود را در تروتئیسم نامیدند. اما سرانجام استالین کنترل کشور شوروی را در دست گرفت و تلاش آن‌ها برای سرنگونی استالین در سال ۱۹۲۹ به تبعید تروتسکی از شوروی انجامید. پس از تبعید تروتسکی، کمونیسم جهانی به دو شاخه تقسیم شد: استالینیسم و تروتئیسم. سپس تروتسکی بین‌الملل چهارم را به عنوان رقیب کمین ترن در سال ۱۹۳۸ تأسیس کرد.

در سال ۱۹۷۸ وقتی اختلاف نظر بین کار چین و کار حزب آلبانی بالا گرفت، آلبانیایی‌ها تمایل خود را برای ایجاد یک دیدگاه بین‌المللی جدید اعلام کردند. در این دیدگاه به نظریات استالین اهمیت داده می‌شد و گروه‌های کمونیستی دیگر مورد انتقاد قرار می‌گرفت. آلبانیایی‌ها توانستند در آمریکای لاتین و به خصوص در حزب کمونیستی برزیل بر طرفداران مائو تأثیر زیادی بگذارند. این دیدگاه را بر اساس نام رهبر کمونیسم آلبانی انور خوجه، خوجه ئیسم می‌نامند. پس از سرنگونی دولت کمونیستی آلبانی، احزاب طرفدار کشور در کنفرانس بین‌المللی ICMLPO گرد هم آمدند.

مؤسسه مهم دیگر آن‌ها کمپ بین‌المللی جوانان ضد امپریالیسم و ضد فاشیسم است که در دهه ۱۹۷۰ به وجود آمد.

نقد کمونیسم[ویرایش]

فعالان سیاسی زیادی به نقد کمونیسم پرداخته‌اند که از میان ناراضیان بلوک شوروی می‌توان به آلکساندر سولژنیتسین و واتسلاو هاول و از میان نظریه پردازان علوم اجتماعی می‌توان به هرمان آرنت، ریمون آرون، رالف راندورف، سیمور مارتین لیپست و کارل ویتفوگل و از میان اقتصاد دانان به فردریش هایک، لودویگ وان میرز و میلتون فریدمن و از میان مورخان و دانشمندان علوم اجتماعی به رابرت کانکوست، استفان کورتیوس، ریچارد پالیس و رامل اشاره کرد. همچنین از چپ‌گراهای ضد کمونیست می‌توان از ایگناسیو سیلون، جرج اورول، سال آلینسکس، ریچارد رایت، آرتور کوستلر و برنارد هنری لوی و از رمان نویسان از آین راند و از فلاسفه از لشک کولاکوفسکی و کارل پوپر نام برد. برخی از نویسندگان مانند کورتیوس از این حد فراتر رفته و به جای نسبت دادن ده‌ها میلیون کشته و نقض صریح حقوق میلیون‌ها انسان در قرن بیستم به کشورهای کمونیستی،[۵] از این وقایع که برخی کشورهای کمونیستی رخ داده‌است (مخصوصاً در زمان حکومت استالین، مائو و پول پوت) به عنوان ادله‌ای در برابر مارکسیسم یاد می‌کنند. برخی از این منتقدان قبلاً مارکسیست بوده‌اند، مانند ویتفوگل که مفهوم «استبدادگرایی شرقی» را که توسط مارکس مطرح شده بود به جوامع کمونیستی مانند شوروی سابق ربط داد و سیلون رایت و کوستلر مقاله‌هایی در کتاب «خدایی که شکست خورد» نوشتند که این عنوان به مارکسیسم اشاره دارد.

همچنین نقدهای شدیدتری به مارکسیسم وارد شده‌است که می‌توان به نظریه ارزش کار یا نقد پیش‌بینی‌های مارکسیسم اشاره کرد. با این وجود احزاب کمونیستی که در بیانیه ورشو شرکت نداشتند، مانند احزاب کمونیستی اروپای غربی، آسیا، آمریکای لاتین و آفریقا تفاوت‌های زیادی با یکدیگر دارند؛ بنابراین انتقادی که به یکی از این احزاب وارد می‌شود ممکن است در مورد حزب دیگری صادق نباشد.

پیرامون واژه Communism[ویرایش]

مطابق ویرایش سوم «کاربرد انگلیسی مدرن فاولر» مربوط به سال ۱۹۹۶، "communism" و مشتقات آن با حرف "c" کوچک نوشته می‌شوند، مگر آنکه به حزب سیاسی، یکی از اعضای حزب یا دولتی که توسط این حزب اداره می‌شود اشاره کند. در اینصورت کلمه "Communist" با حرف "C" بزرگ نوشته می‌شود؛ بنابراین فرد ممکن است communist باشد (یعنی طرفدار کمونیسم) اما Communist (یکی از اعضای حزب کمونیست یا سازمان‌های مشابه آن) نباشد.

پانویس[ویرایش]

 1. «تفاوت‌های ما - Mansoor Hekmat». hekmat.public-archive.net. دریافت‌شده در ۲۰۱۸-۰۲-۱۲.
 2. «پرگار: کارل مارکس». youtube.com. اکتبر ۱۲, ۲۰۱۱.
 3. Marx and Engels: Their Contribution to the Democratic Breakthrough. August H. Nimtz. p. 53.
 4. کارل مارکس، مانیفست کمونیست، ۱۸۴۸
 5. Nicolas Werth, Karel Bartošek, Jean-Louis Panne, Jean-Louis Margolin, Andrzej Paczkowski, Stéphane Courtois, The Black Book of Communism: Crimes, Terror, Repression, Harvard University Press, 1999, hardcover, 858 pages, ISBN 0-674-07608-7

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع آنلاین مربوط به ادبیات مارکسیستی[ویرایش]

Communism (from Latin communis, "common, universal")[1][2] is a philosophical, social, political, and economic ideology and movement whose ultimate goal is the establishment of a communist society, which is a socioeconomic order structured upon the ideas of common ownership of the means of production and the absence of social classes, money,[3][4] and the state.[5][6]

Communism includes a variety of schools of thought, which broadly include Marxism and social anarchism (anarcho-communism), as well as the political ideologies grouped around both. All of these share the analysis that the current order of society stems from its economic system, capitalism; that in this system there are two major social classes; that conflict between these two classes is the root of all problems in society;[7] and that this situation will ultimately be resolved through a social revolution. The two classes are the working class—who must work to survive and who make up the majority within society—and the capitalist class—a minority who derives profit from employing the working class through private ownership of the means of production. The revolution will put the working class in power and in turn establish social ownership of the means of production, which according to this analysis is the primary element in the transformation of society towards communism.

History

Early communism

According to Richard Pipes, the idea of a classless, egalitarian society first emerged in Ancient Greece.[8] The 5th-century Mazdak movement in Persia (Iran) has been described as "communistic" for challenging the enormous privileges of the noble classes and the clergy, for criticizing the institution of private property and for striving to create an egalitarian society.[9][10] At one time or another, various small communist communities existed, generally under the inspiration of Scripture.[11] For example, in the medieval Christian Church some monastic communities and religious orders shared their land and their other property (see religious and Christian communism).

Communist thought has also been traced back to the works of the 16th-century English writer Thomas More. In his treatise Utopia (1516), More portrayed a society based on common ownership of property, whose rulers administered it through the application of reason. In the 17th century, communist thought surfaced again in England, where a Puritan religious group known as the "Diggers" advocated the abolition of private ownership of land.[12] In his 1895 Cromwell and Communism,[13] Eduard Bernstein argued that several groups during the English Civil War (especially the Diggers) espoused clear communistic, agrarian ideals and that Oliver Cromwell's attitude towards these groups was at best ambivalent and often hostile.[13] Criticism of the idea of private property continued into the Age of Enlightenment of the 18th century through such thinkers as Jean Jacques Rousseau in France. Later, following the upheaval of the French Revolution communism emerged as a political doctrine.[14]

In the early 19th century, various social reformers founded communities based on common ownership. However, unlike many previous communist communities they replaced the religious emphasis with a rational and philanthropic basis.[15] Notable among them were Robert Owen, who founded New Harmony in Indiana (1825), as well as Charles Fourier, whose followers organized other settlements in the United States such as Brook Farm (1841–1847).[15]

In its modern form, communism grew out of the socialist movement in 19th-century Europe. As the Industrial Revolution advanced, socialist critics blamed capitalism for the misery of the proletariat—a new class of urban factory workers who labored under often-hazardous conditions. Foremost among these critics were Karl Marx and his associate Friedrich Engels. In 1848, Marx and Engels offered a new definition of communism and popularized the term in their famous pamphlet The Communist Manifesto.[15]

Communism in the Soviet Union

The Russian SFSR as a part of the USSR in 1922

The 1917 October Revolution in Russia set the conditions for the rise to state power of Vladimir Lenin's Bolsheviks, which was the first time any avowedly communist party reached that position. The revolution transferred power to the All-Russian Congress of Soviets, in which the Bolsheviks had a majority.[16][17][18] The event generated a great deal of practical and theoretical debate within the Marxist movement. Marx predicted that socialism and communism would be built upon foundations laid by the most advanced capitalist development. However, Russia was one of the poorest countries in Europe with an enormous, largely illiterate peasantry and a minority of industrial workers. Marx had explicitly stated that Russia might be able to skip the stage of bourgeois rule.[19]

The moderate Mensheviks (minority) opposed Lenin's Bolshevik (majority) plan for socialist revolution before capitalism was more fully developed. The Bolsheviks' successful rise to power was based upon the slogans such as "Peace, bread and land" which tapped into the massive public desire for an end to Russian involvement in the First World War, the peasants' demand for land reform, and popular support for the soviets.[20] The Soviet Union was established in 1922.

Following Lenin's democratic centralism, the Leninist parties were organized on a hierarchical basis, with active cells of members as the broad base. They were made up only of elite cadres approved by higher members of the party as being reliable and completely subject to party discipline.[21] In the Moscow Trials, many old Bolsheviks who had played prominent roles during the Russian Revolution of 1917 or in Lenin's Soviet government afterwards, including Kamenev, Zinoviev, Rykov and Bukharin, were accused, pleaded guilty of conspiracy against the Soviet Union, and were executed.[22]

Cold War

Countries by GDP (nominal) per capita in 1965 based on a West German school book (1971)
  > 5,000 DM
  2,500–5,000 DM
  1,000–2,500 DM
  500–1,000 DM
  250–500 DM
  < 250 DM

Its leading role in the Second World War saw the emergence of the Soviet Union as a superpower, with strong influence over Eastern Europe and parts of Asia. The European and Japanese empires were shattered and communist parties played a leading role in many independence movements. Marxist–Leninist governments modeled on the Soviet Union took power with Soviet assistance in Bulgaria, Czechoslovakia, East Germany, Poland, Hungary and Romania. A Marxist–Leninist government was also created under Marshal Tito in Yugoslavia, but Tito's independent policies led to the expulsion of Yugoslavia from the Cominform which had replaced the Comintern and Titoism was branded "deviationist". Albania also became an independent Marxist–Leninist state after World War II.[23] Communism was seen as a rival of and a threat to western capitalism for most of the 20th century.[24]

Dissolution of the Soviet Union

The Soviet Union was dissolved on December 26, 1991. It was a result of the declaration number 142-Н of the Soviet of the Republics of the Supreme Soviet of the Soviet Union.[25] The declaration acknowledged the independence of the former Soviet republics and created the Commonwealth of Independent States, although five of the signatories ratified it much later or did not do it at all. On the previous day, Soviet President Mikhail Gorbachev (the eighth and final leader of the Soviet Union) resigned, declared his office extinct and handed over its powers – including control of the Soviet nuclear missile launching codes – to Russian President Boris Yeltsin. That evening at 7:32, the Soviet flag was lowered from the Kremlin for the last time and replaced with the pre-revolutionary Russian flag.[26]

Previously, from August to December all the individual republics, including Russia itself, had seceded from the union. The week before the union's formal dissolution, eleven republics signed the Alma-Ata Protocol formally establishing the Commonwealth of Independent States and declaring that the Soviet Union had ceased to exist.[27][28]

Present situation

Countries of the world now (red) or previously (orange) having nominally Marxist–Leninist governments

At present, states controlled by Marxist–Leninist parties under a single-party system include the People's Republic of China, Cuba, Laos, and Vietnam. North Korea currently refers to its leading ideology as Juche, which is portrayed as a development of Marxism–Leninism. Communist parties, or their descendant parties, remain politically important in a number of other countries. The South African Communist Party is a partner in the African National Congress-led government. In India, as of March 2018, communists lead the government of only one state, Kerala. In Nepal, communists hold a majority in the parliament.[29] The Communist Party of Brazil was a part of the parliamentary coalition led by the ruling democratic socialist Workers' Party until August 2016.

The People's Republic of China has reassessed many aspects of the Maoist legacy and along with Laos, Vietnam and to a lesser degree Cuba has decentralized state control of the economy in order to stimulate growth. Chinese economic reforms were started in 1978 under the leadership of Deng Xiaoping and since then China has managed to bring down the poverty rate from 53% in the Mao era to just 6% in 2001.[30] These reforms are sometimes described by outside commentators as a regression to capitalism, but the communist parties describe it as a necessary adjustment to existing realities in the post-Soviet world in order to maximize industrial productive capacity. In these countries, the land is a universal public monopoly administered by the state, as are natural resources and vital industries and services. The public sector is the dominant sector in these economies and the state plays a central role in coordinating economic development.

Marxist communism

Marxism

A monument dedicated to Karl Marx (left) and Friedrich Engels (right) in Shanghai, China

Marxism, first developed by Karl Marx and Friedrich Engels in the mid-1800s, has been the foremost ideology of the communist movement. Marxism considers itself to be the embodiment of scientific socialism, and rather than model an "ideal society" based on intellectuals' design, it is a non-idealist attempt at the understanding of society and history through an analysis based in real life. Marxism does not see communism as a "state of affairs" to be established, but rather as the expression of a real movement, with parameters which are derived completely from real life and not based on any intelligent design.[31] Therefore, Marxism does no blueprinting of a communist society and it only makes an analysis which concludes what will trigger its implementation and discovers its fundamental characteristics based on the derivation of real life conditions.

At the root of Marxism is the materialist conception of history, known as historical materialism for short. It holds that the key characteristic of economic systems through history has been the mode of production and that the change between modes of production has been triggered by class struggle. According to this analysis, the Industrial Revolution ushered the world into a new mode of production: capitalism. Before capitalism, certain working classes had ownership of instruments utilized in production, but because machinery was much more efficient this property became worthless and the mass majority of workers could only survive by selling their labor, working through making use of someone else's machinery and therefore making someone else profit. Thus with capitalism the world was divided between two major classes: the proletariat and the bourgeoisie.[32] These classes are directly antagonistic: the bourgeoisie has private ownership of the means of production and earns a profit off surplus value, which is generated by the proletariat, who has no ownership of the means of production and therefore no option but to sell its labor to the bourgeoisie.

Historical materialism goes on and says: the rising bourgeoisie within feudalism, through the furtherance of its own material interests, captured power and abolished, of all relations of private property, only the feudal privileges and with this took out of existence the feudal ruling class. This was another of the keys behind the consolidation of capitalism as the new mode of production, which is the final expression of class and property relations and also has led into a massive expansion of production. It is therefore only in capitalism that private property in itself can be abolished.[33] Similarly, the proletariat will capture political power, abolish bourgeois property through the common ownership of the means of production, therefore abolishing the bourgeoisie and ultimately abolishing the proletariat itself and ushering the world into a new mode of production: communism. In between capitalism and communism there is the dictatorship of the proletariat, a democratic state where the whole of the public authority is elected and recallable under the basis of universal suffrage.[34] It is the defeat of the bourgeois state, but not yet of the capitalist mode of production and at the same time the only element which places into the realm of possibility moving on from this mode of production.

An important concept in Marxism is socialization vs. nationalization. Nationalization is merely state ownership of property, whereas socialization is actual control and management of property by society. Marxism considers socialization its goal and considers nationalization a tactical issue, with state ownership still being in the realm of the capitalist mode of production; in the words of Engels: "[The transformation [...] into State-ownership does not do away with the capitalistic nature of the productive forces. [...] State-ownership of the productive forces is not the solution of the conflict, but concealed within it are the technical conditions that form the elements of that solution".[35] This has led some Marxist groups and tendencies to label states such as the Soviet Union—based on nationalization—as state capitalist.[36]

Leninism

Vladimir Lenin's statue in Kolkata, West Bengal

We want to achieve a new and better order of society: in this new and better society there must be neither rich nor poor; all will have to work. Not a handful of rich people, but all the working people must enjoy the fruits of their common labour. Machines and other improvements must serve to ease the work of all and not to enable a few to grow rich at the expense of millions and tens of millions of people. This new and better society is called socialist society. The teachings about this society are called 'socialism'.
–Vladimir Lenin, 1903[37]

Leninism is the body of political theory, developed by and named after the Russian revolutionary and later Soviet premier Vladimir Lenin for the democratic organisation of a revolutionary vanguard party and the achievement of a dictatorship of the proletariat, as political prelude to the establishment of socialism. Leninism comprises socialist political and economic theories developed from Marxism, as well as Lenin's interpretations of Marxist theory for practical application to the socio-political conditions of the agrarian early-twentieth-century Russian Empire. In February 1917, for five years Leninism was the Russian application of Marxist economics and political philosophy, effected and realised by the Bolsheviks, the vanguard party who led the fight for the political independence of the working class.

Trotskyism

Trotskyism is a Marxist and Leninist tendency that was developed by Leon Trotsky, opposed to Stalinism. It supports the theory of permanent revolution and world revolution instead of the two stage theory and socialism in one country. It supported proletarian internationalism and another communist revolution in the Soviet Union, which Trotsky claimed had become a "degenerated worker's state" under the leadership of Stalin, in which class relations had re-emerged in a new form, rather than the dictatorship of the proletariat.

Trotsky and his supporters, struggling against Stalin for power in the Soviet Union, organized into the Left Opposition and their platform became known as Trotskyism. Stalin eventually succeeded in gaining control of the Soviet regime and Trotskyist attempts to remove Stalin from power resulted in Trotsky's exile from the Soviet Union in 1929. While in exile, Trotsky continued his campaign against Stalin, founding in 1938 the Fourth International, a Trotskyist rival to the Comintern. In August 1940, Trotsky was assassinated in Mexico City on Stalin's orders.

Marxism–Leninism

Stalinism

Marxism–Leninism is a political ideology developed by Joseph Stalin,[38] which according to its proponents is based in Marxism and Leninism. The term describes the specific political ideology which Stalin implemented in the Communist Party of the Soviet Union and in a global scale in the Comintern. There is no definite agreement between historians of about whether Stalin actually followed the principles of Marx and Lenin.[39] It also contains aspects which according to some are deviations from Marxism, such as "socialism in one country".[40][41] Marxism–Leninism was the ideology of the most clearly visible communist movement. As such, it is the most prominent ideology associated with communism.

Marxism–Leninism is the socioeconomic system and political ideology implemented by Stalin in the Soviet Union and later copied by other states based on the Soviet model (central planning, one-party state and so on), whereas Stalinism refers to Stalin's style of governance. Marxism–Leninism stayed after de-Stalinization, Stalinism did not. In the last letters before his death, Lenin in fact warned against the danger of Stalin's personality and urged the Soviet government to replace him.[42]

Maoism is a form of Marxism–Leninism associated with Chinese leader Mao Zedong. After de-Stalinization, Marxism–Leninism was kept in the Soviet Union, but certain anti-revisionist tendencies such as Hoxhaism and Maoism argued that it was deviated from, therefore different policies were applied in Albania and China, which became more distanced from the Soviet Union.

Trotsky's politics differed sharply from those of Stalin and Mao, most importantly in declaring the need for an international proletarian revolution (rather than socialism in one country) and support for a true dictatorship of the proletariat based on democratic principles.

Marxism–Leninism has been criticized by other communist and Marxist tendencies. They argue that Marxist–Leninist states did not establish socialism, but rather state capitalism.[36] According to Marxism, the dictatorship of the proletariat represents the rule of the majority (democracy) rather than of one party, to the extent that co-founder of Marxism Friedrich Engels described its "specific form" as the democratic republic.[43] Additionally, according to Engels state property by itself is private property of capitalist nature[44] unless the proletariat has control of political power, in which case it forms public property.[45] Whether the proletariat was actually in control of the Marxist–Leninist states is a matter of debate between Marxism–Leninism and other communist tendencies. To these tendencies, Marxism–Leninism is neither Marxism nor Leninism nor the union of both, but rather an artificial term created to justify Stalin's ideological distortion,[46] forced into the CPSU and Comintern. In the Soviet Union, this struggle against Marxism–Leninism was represented by Trotskyism, which describes itself as a Marxist and Leninist tendency.

Maoism

Chairman Mao statue in Shenyang, China

Maoism, known in China as Mao Zedong Thought, is a communist political theory derived from the teachings of the Chinese political leader Mao Zedong, whose followers are known as Maoists. Developed from the 1950s until the Deng Xiaoping reforms in the 1970s, it was widely applied as the guiding political and military ideology of the Communist Party of China and as theory guiding revolutionary movements around the world. A key difference between Maoism and other forms of Marxism–Leninism is that peasants should be the bulwark of the revolutionary energy,[47] led by the working class in China.

Libertarian Marxism

Libertarian Marxism is a broad range of economic and political philosophies that emphasize the anti-authoritarian aspects of Marxism. Early currents of libertarian Marxism, known as left communism,[48] emerged in opposition to Marxism–Leninism[49] and its derivatives, such as Stalinism, Maoism and Trotskyism.[50] Libertarian Marxism is also critical of reformist positions, such as those held by social democrats.[51] Libertarian Marxist currents often draw from Marx and Engels' later works, specifically the Grundrisse and The Civil War in France,[52] emphasizing the Marxist belief in the ability of the working class to forge its own destiny without the need for a revolutionary party or state to mediate or aid its liberation.[53] Along with anarchism, libertarian Marxism is one of the main currents of libertarian socialism.[54]

Libertarian Marxism includes such currents as Luxemburgism, council communism, left communism, Socialisme ou Barbarie, the Johnson-Forest tendency, world socialism, Lettrism/Situationism and operaismo/autonomism and New Left.[55] Libertarian Marxism has often had a strong influence on both post-left and social anarchists. Notable theorists of libertarian Marxism have included Anton Pannekoek, Raya Dunayevskaya, C. L. R. James, Antonio Negri, Cornelius Castoriadis, Maurice Brinton, Guy Debord, Daniel Guérin, Ernesto Screpanti and Raoul Vaneigem.

Council communism

Council communism is a movement originating in Germany and the Netherlands in the 1920s. Its primary organization was the Communist Workers Party of Germany. Council communism continues today as a theoretical and activist position within both left-wing Marxism and libertarian socialism.

The central argument of council communism, in contrast to those of social democracy and Leninist communism, is that democratic workers' councils arising in the factories and municipalities are the natural form of working class organization and governmental power. This view is opposed to both the reformist and the Leninist ideologies, with their stress on respectively parliaments and institutional government (i.e. by applying social reforms on the one hand and vanguard parties and participative democratic centralism on the other).

The core principle of council communism is that the government and the economy should be managed by workers' councils composed of delegates elected at workplaces and recallable at any moment. As such, council communists oppose state-run authoritarian "state socialism"/"state capitalism". They also oppose the idea of a "revolutionary party", since council communists believe that a revolution led by a party will necessarily produce a party dictatorship. Council communists support a worker's democracy, which they want to produce through a federation of workers' councils.

Eurocommunism

Eurocommunism was a revisionist trend in the 1970s and 1980s within various Western European communist parties. They claimed to be developing a theory and practice of social transformation more relevant for Western Europe. During the Cold War, they sought to undermine the influence of the Soviet Union and the Communist Party of the Soviet Union. It was especially prominent in Italy, Spain and France.[56]

Left communism

Left communism is the range of communist viewpoints held by the communist left, which criticizes the political ideas and practices espoused—particularly following the series of revolutions which brought the First World War to an end—by Bolsheviks and by social democrats. Left communists assert positions which they regard as more authentically Marxist and proletarian than the views of Marxism–Leninism espoused by the Communist International after its first congress (March 1919) and during its second congress (July–August 1920).[57]

Left communists represent a range of political movements distinct from Marxist–Leninists (whom they largely view as merely the left-wing of capital), from anarcho-communists (some of whom they consider internationalist socialists) as well as from various other revolutionary socialist tendencies (for example De Leonists, whom they tend to see as being internationalist socialists only in limited instances).[58]

Non-Marxist communism

The dominant forms of communism are based on Marxism, but non-Marxist versions of communism (such as Christian communism and anarcho-communism) also exist.

Anarcho-communism

Anarcho-communism (also known as libertarian communism) is a theory of anarchism which advocates the abolition of the state, private property and capitalism in favor of common ownership of the means of production,[59][60] direct democracy and a horizontal network of voluntary associations and workers' councils with production and consumption based on the guiding principle: "From each according to his ability, to each according to his need".[61][62]

Anarcho-communism differs from Marxism rejecting its view about the need for a state socialism phase before building communism. The main theorist of anarcho-communism, Peter Kropotkin, argued that a revolutionary society should "transform itself immediately into a communist society", that is should go immediately into what Marx had regarded as the "more advanced, completed, phase of communism".[63] In this way, it tries to avoid the reappearance of "class divisions and the need for a state to oversee everything".[63]

Some forms of anarcho-communism such as insurrectionary anarchism are egoist and strongly influenced by radical individualism,[64][65][66] believing that anarchist communism does not require a communitarian nature at all. Most anarcho-communists view anarchist communism as a way of reconciling the opposition between the individual and society.[67][68][69]

To date in human history, the best-known examples of an anarcho-communist society, established around the ideas as they exist today and that received worldwide attention and knowledge in the historical canon, are the anarchist territories during the Spanish Revolution and the Free Territory during the Russian Revolution. Through the efforts and influence of the Spanish anarchists during the Spanish Revolution within the Spanish Civil War, starting in 1936 anarcho-communism existed in most of Aragon, parts of the Levante and Andalusia as well as in the stronghold of Anarchist Catalonia before being brutally crushed. During the Russian Revolution, anarchists such as Nestor Makhno worked to create and defend—through the Revolutionary Insurrectionary Army of Ukraine—anarcho-communism in the Free Territory of the Ukraine from 1919 before being conquered by the Bolsheviks in 1921.

Christian communism

Christian communism is a form of religious communism based on Christianity. It is a theological and political theory based upon the view that the teachings of Jesus Christ compel Christians to support communism as the ideal social system. Although there is no universal agreement on the exact date when Christian communism was founded, many Christian communists assert that evidence from the Bible suggests that the first Christians, including the Apostles, established their own small communist society in the years following Jesus' death and resurrection. As such, many advocates of Christian communism argue that it was taught by Jesus and practiced by the Apostles themselves.

Christian communism can be seen as a radical form of Christian socialism. Christian communists may or may not agree with various aspects of Marxism. They do not agree with the atheist and antireligious views held by secular Marxists, but they do agree with many of the economic and existential aspects of Marxist theory, such as the idea that capitalism exploits the working class by extracting surplus value from the workers in the form of profits and the idea that wage labor is a tool of human alienation that promotes arbitrary and unjust authority. Like Marxism, Christian communism also holds the view that capitalism encourages the negative aspects of humans, supplanting values such as mercy, kindness, justice and compassion in favor of greed, selfishness and blind ambition.

Criticism

Criticism of communism can be divided into two broad categories: that which concerns itself with the practical aspects of 20th century communist states[70] and that which concerns itself with communist principles and theory.[71]

Marxism is also subject to general criticisms, criticisms related to historical materialism that it is a type of historical determinism, the necessary suppression of liberal democratic rights, issues with the implementation of communism and economic issues such as the distortion or absence of price signals. In addition, empirical and epistemological problems are frequently identified.[72][73][74]

See also

References

Citations

 1. ^ "Communism". Britannica Encyclopedia.
 2. ^ World Book, 2008, p. 890.
 3. ^ Principles of Communism, Frederick Engels, 1847, Section 18. "Finally, when all capital, all production, all exchange have been brought together in the hands of the nation, private property will disappear of its own accord, money will become superfluous, and production will so expand and man so change that society will be able to slough off whatever of its old economic habits may remain".
 4. ^ The ABC of Communism, Nikoli Bukharin, 1920, Section 20.
 5. ^ The ABC of Communism, Nikoli Bukharin, 1920, Section 21.
 6. ^ George Thomas Kurian, ed. (2011). "Withering Away of the State". The Encyclopedia of Political Science. CQ Press. doi:10.4135/9781608712434. ISBN 978-1-933116-44-0. Retrieved January 3, 2016.
 7. ^ First Published: February 1848. Chapter I. Bourgeois and Proletarians. Marx/Engels Selected Works, Vol. One, Progress Publishers, Moscow, 1969, pp. 98-137. Retrieved: May 27, 2019.
 8. ^ Richard Pipes Communism: A History (2001) ISBN 978-0-8129-6864-4, pp. 3–5.
 9. ^ The Cambridge History of Iran Volume 3, "The Seleucid, Parthian and Sasanian Period". Archived from the original on June 11, 2008. Retrieved March 30, 2008.CS1 maint: BOT: original-url status unknown (link), edited by Ehsan Yarshater, Parts 1 and 2, p. 1019, Cambridge University Press (1983).
 10. ^ Ermak, Gennady (2019). Communism: The Great Misunderstanding. ISBN 978-1797957388.
 11. ^ Lansford 2007, pp. 24–25.
 12. ^ "Diggers' Manifesto". Archived from the original on July 9, 2011. Retrieved July 19, 2011.
 13. ^ a b Bernstein 1895.
 14. ^ "Communism" A Dictionary of Sociology. John Scott and Gordon Marshall. Oxford University Press 2005. Oxford Reference Online. Oxford University Press.
 15. ^ a b c "Communism". Encyclopædia Britannica. 2006. Encyclopædia Britannica Online.
 16. ^ Russia in the Twentieth Century: The Quest for Stability. David R. Marples. p. 38.
 17. ^ How the Soviet Union is Governed. Jerry F. Hough. p. 81.
 18. ^ The Life and Times of Soviet Socialism. Alex F. Dowlah, John E. Elliott. p. 18.
 19. ^ Marc Edelman, "Late Marx and the Russian road: Marx and the 'Peripheries of Capitalism'"—book reviews. Monthly Review, December 1984.
 20. ^ Holmes 2009, p. 18.
 21. ^ Norman Davies. "Communism". The Oxford Companion to World War II. Ed. I. C. B. Dear and M. R. D. Foot. Oxford University Press, 2001.
 22. ^ Sedov, Lev (1980). The Red Book on the Moscow Trial: Documents. New York: New Park Publications. ISBN 0-86151-015-1.
 23. ^ Kushtetuta e Republikës Popullore Socialiste të Shqipërisë : [miratuar nga Kuvendi Popullor më 28. 12. 1976]. SearchWorks (SULAIR) (in Albanian). 8 Nëntori. 1977-01-04. Archived from the original on March 22, 2012. Retrieved June 3, 2011.
 24. ^ Georgakas, Dan (1992). "The Hollywood Blacklist". Encyclopedia of the American Left. University of Illinois Press.
 25. ^ (in Russian) Declaration № 142-Н of the Soviet of the Republics of the Supreme Soviet of the Soviet Union, formally establishing the dissolution of the Soviet Union as a state and subject of international law.
 26. ^ "Gorbachev, Last Soviet Leader, Resigns; U.S. Recognizes Republics' Independence". New York Times. Retrieved April 27, 2015.
 27. ^ "The End of the Soviet Union; Text of Declaration: 'Mutual Recognition' and 'an Equal Basis'". The New York Times. December 22, 1991. Retrieved March 30, 2013.
 28. ^ "Gorbachev, Last Soviet Leader, Resigns; U.S. Recognizes Republics' Independence". The New York Times. Retrieved March 30, 2013.
 29. ^ "Nepal's election The Maoists triumph Economist.com". Economist.com. April 17, 2008. Archived from the original on July 29, 2011. Retrieved October 18, 2009.
 30. ^ "Fighting Poverty: Findings and Lessons from China's Success". World Bank. Archived from the original on July 29, 2011. Retrieved August 10, 2006.
 31. ^ Marx, Karl. The German Ideology. 1845. Part I: Feuerbach. Opposition of the Materialist and Idealist Outlook. A. Idealism and Materialism. "Communism is for us not a state of affairs which is to be established, an ideal to which reality [will] have to adjust itself. We call communism the real movement which abolishes the present state of things. The conditions of this movement result from the premises now in existence".
 32. ^ Engels, Friedrich. Marx & Engels Selected Works, Volume One, pp. 81–97, Progress Publishers, Moscow, 1969. "Principles of Communism". No. 4 – "How did the proletariat originate?".
 33. ^ Engels, Friedrich. Marx & Engels Selected Works, Volume One, pp. 81–97, Progress Publishers, Moscow, 1969. "Principles of Communism". No. 15 – "Was not the abolition of private property possible at an earlier time?".
 34. ^ Thomas M. Twiss. Trotsky and the Problem of Soviet Bureaucracy. Brill. pp. 28–29.
 35. ^ Engels, Friedrich. Socialism: Utopian and Scientific. Chapter 3. "But, the transformation—either into joint-stock companies and trusts, or into State-ownership—does not do away with the capitalistic nature of the productive forces. In the joint-stock companies and trusts, this is obvious. And the modern State, again, is only the organization that bourgeois society takes on in order to support the external conditions of the capitalist mode of production against the encroachments as well of the workers as of individual capitalists. The modern state, no matter what its form, is essentially a capitalist machine—the state of the capitalists, the ideal personification of the total national capital. The more it proceeds to the taking over of productive forces, the more does it actually become the national capitalist, the more citizens does it exploit. The workers remain wage-workers—proletarians. The capitalist relation is not done away with. It is, rather, brought to a head. But, brought to a head, it topples over. State-ownership of the productive forces is not the solution of the conflict, but concealed within it are the technical conditions that form the elements of that solution".
 36. ^ a b "State capitalism" in the Soviet Union, M.C. Howard and J.E. King.
 37. ^ "To the Rural Poor" (1903). Collected Works. vol. 6. p. 366.
 38. ^ Г. Лисичкин (G. Lisichkin), Мифы и реальность, Новый мир (Novy Mir), 1989, № 3, p. 59 (in Russian).
 39. ^ Александр Бутенко (Aleksandr Butenko), Социализм сегодня: опыт и новая теория// Журнал Альтернативы, №1, 1996, pp. 2–22 (in Russian).
 40. ^ Contemporary Marxism, issues 4–5. Synthesis Publications, 1981. p. 151. "[S]ocialism in one country, a pragmatic deviation from classical Marxism".
 41. ^ North Korea Under Communism: Report of an Envoy to Paradise. Cornell Erik. p. 169. "Socialism in one country, a slogan that aroused protests as not only it implied a major deviation from Marxist internationalism, but was also strictly speaking incompatible with the basic tenets of Marxism".
 42. ^ Ermak, Gennady (2019). Communism: The Great Misunderstanding. ISBN 978-1797957388.
 43. ^ A Critique of the Draft Social-Democratic Program of 1891. "Marx & Engels Collected Works", Vol 27, p. 217. "If one thing is certain it is that our party and the working class can only come to power under the form of a democratic republic. This is even the specific form for the dictatorship of the proletariat".
 44. ^ "Socialism: Utopian and Scientific". Friedrich Engels. Part III. Progress Publishers. "But, the transformation—either into joint-stock companies and trusts, or into State-ownership—does not do away with the capitalistic nature of the productive forces".
 45. ^ "Socialism: Utopian and Scientific". Friedrich Engels. Part III. Progress Publishers. "The proletariat seizes the public power, and by means of this transforms the socialized means of production, slipping from the hands of the bourgeoisie, into public property. By this act, the proletariat frees the means of production from the character of capital they have thus far borne, and gives their socialized character complete freedom to work itself out".
 46. ^ History for the IB Diploma: Communism in Crisis 1976–89. Allan Todd. p. 16. "The term Marxism–Leninism, invented by Stalin, was not used until after Lenin's death in 1924. It soon came to be used in Stalin's Soviet Union to refer to what he described as 'orthodox Marxism'. This increasingly came to mean what Stalin himself had to say about political and economic issues." [...] "However, many Marxists (even members of the Communist Party itself) believed that Stalin's ideas and practices (such as socialism in one country and the purges) were almost total distortions of what Marx and Lenin had said".
 47. ^ Meisner, Maurice (Jan–Mar 1971). "Leninism and Maoism: Some Populist Perspectives on Marxism-Leninism in China". The China Quarterly. 45 (45): 2–36. doi:10.1017/S0305741000010407. JSTOR 651881.CS1 maint: date format (link)
 48. ^ Pierce, Wayne.Libertarian Marxism's Relation to Anarchism. "The Utopian". 73–80.
 49. ^ Hermann Gorter, Anton Pannekoek and Sylvia Pankhurst (2007). Non-Leninist Marxism: Writings on the Workers Councils. St. Petersburg, Florida: Red and Black Publishers. ISBN 978-0-9791813-6-8.CS1 maint: uses authors parameter (link)
 50. ^ Marot, Eric. "Trotsky, the Left Opposition and the Rise of Stalinism: Theory and Practice"
 51. ^ The Retreat of Social Democracy ... Re-imposition of Work in Britain and the 'Social Europe'. Aufheben. Issue No. 8. 1999.
 52. ^ Ernesto Screpanti, Libertarian Communism: Marx Engels and the Political Economy of Freedom, Palgrave Macmillan, London, 2007.
 53. ^ Hal Draper (1971). "The Principle of Self-Emancipation in Marx and Engels". Socialist Register. 8 (8). Retrieved April 25, 2015.
 54. ^ Chomsky, Noam. "Government In The Future" Poetry Center of the New York YM-YWHA. Lecture.
 55. ^ "A libertarian Marxist tendency map". libcom.org. Retrieved October 1, 2011.
 56. ^ Richard Kingsley, ed., In Search of Eurocommunism, (Macmillan, 1981).
 57. ^ Non-Leninist Marxism: Writings on the Workers Councils (includes texts by Gorter, Pannekoek, Pankhurst and Rühle), Red and Black Publishers, St. Petersburg, Florida, 2007. ISBN 978-0-9791813-6-8.
 58. ^ "The Legacy of De Leonism, part III: De Leon's misconceptions on class struggle". Internationalism. 2000–2001.
 59. ^ Alan James Mayne (1999). From Politics Past to Politics Future: An Integrated Analysis of Current and Emergent Paradigms. Greenwood Publishing Group. p. 316. ISBN 978-0-275-96151-0.
 60. ^ Anarchism for Know-It-Alls. Filiquarian Publishing. 2008. ISBN 978-1-59986-218-7.
 61. ^ Fabbri, Luigi (13 October 2002). "Anarchism and Communism. Northeastern Anarchist No. 4. 1922". Archived from the original on 29 July 2011.
 62. ^ Makhno, Mett, Arshinov, Valevski, Linski (Dielo Trouda) (1926). "Constructive Section". The Organizational Platform of the Libertarian Communists. Archived from the original on July 29, 2011.CS1 maint: multiple names: authors list (link)
 63. ^ a b "What is Anarchist Communism?" by Wayne Price. Archived from the original on December 21, 2010. Retrieved January 19, 2011.
 64. ^ Christopher Gray, Leaving the Twentieth Century, p. 88.
 65. ^ Novatore, Renzo. Towards the creative Nothing. Archived from the original on July 29, 2011.
 66. ^ Bob Black. Nightmares of Reason. Archived from the original on October 27, 2010. Retrieved November 1, 2010.
 67. ^ "Communism is the one which guarantees the greatest amount of individual liberty—provided that the idea that begets the community be Liberty, Anarchy ... Communism guarantees economic freedom better than any other form of association, because it can guarantee wellbeing, even luxury, in return for a few hours of work instead of a day's work". Kropotkin, Peter. "Communism and Anarchy". Archived from the original on July 29, 2011.
 68. ^ This other society will be libertarian communism, in which social solidarity and free individuality find their full expression, and in which these two ideas develop in perfect harmony. Dielo Truda (Workers' Cause). Organisational Platform of the Libertarian Communists. Archived from the original on July 29, 2011.
 69. ^ "I see the dichotomies made between individualism and communism, individual revolt and class struggle, the struggle against human exploitation and the exploitation of nature as false dichotomies and feel that those who accept them are impoverishing their own critique and struggle". "MY PERSPECTIVES – Willful Disobedience Vol. 2, No. 12". Archived from the original on July 29, 2011.
 70. ^ Bruno Bosteels, The Actuality of Communism (Verso Books, 2014).
 71. ^ Raymond C. Taras, The Road to Disillusion: From Critical Marxism to Post-communism in Eastern Europe (Routledge, 2015).
 72. ^ See M.C. Howard and J.E. King, 1992, A History of Marxian Economics: Volume II, 1929–1990. Princeton, NJ: Princeton Univ. Press.
 73. ^ Popper, Karl (2002). Conjectures and Refutations: The Growth of Scientific Knowledge. Routledge. p. 49. ISBN 978-0-415-28594-0.
 74. ^ John Maynard Keynes. Essays in Persuasion. W.W. Norton & Company. 1991. p. 300. ISBN 978-0-393-00190-7.

Bibliography

Further reading

External links