کمدی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
فارسیEnglish
کاراکتر کاپیتالونه - در کمدیادلارته

کمدی (شادی‌نامه یا شادانه) (به یونانی باستان: κωμῳδία / kōmōidía) و (به لاتین: comoedia) یکی از سبک‌های نمایشی است که از واژهٔ یونانی kōmōidía (متشکل دو بخش κῶμος kỗmos، جشنی به افتخار دیونسیوس، و ἀοιδή (آواز)) ریشه می‌گیرد.

 • به ظاهر هدف کمدی خنده و تفریح است اما در حقیقت مسائل جدی در پردهٔ شوخی نموده می‌شود. در کمدی شخصیت قهرمانان و شکست‌هایشان بیشتر جنبهٔ شادی‌آور و عمدتاً سرگرمی دارد و معمولاً بیننده بدان توجه جدی نمی‌کند. تماشاگر ازقبل می‌داند که فاجعهٔ بزرگی اتفاق نخواهد افتاد بلکه سیر حوادث در جهت کامرانی قهرمان یا قهرمانان است. قهرمانان کمدی اکثراً افرادی از قشر متوسط یا پایین جامعه‌اند که درطول نمایش مرتکب اشتباهات یا رفتارهایی می‌شوند که مخاطب بر دردسرسازبودن یا اشتباه بودن این اهمال اشراف کامل دارد. (سطح آگاهی مخاطب از قهرمان در مورد مسایل و رخدادها بالاتر است و همین موجب خنده‌است)
 • ارسطو می‌نویسد: "کمدی تقلید و محاکاتی است از اطوار و اخلاق زشت، نه این که توصیف و تقلید بدترین صفات انسان باشد؛ بلکه فقط تقلید و توصیف اعمال و اطوار شرم آوری است که موجب ریشخند و استهزاء می‌شود. آنچه موجب ریشخند و استهزاء می‌شود امری است که در آن عیب و زشتی هست، اما آزار و گزندی از آن (عیب و زشتی) به کسی نمی‌رسد»[۱]

ساختار کمدی یونان[ویرایش]

۱. پیش‌درآمد (Prologue): در این بخش، شخصیت اصلی برای رسیدن به خواسته‌های خود، طرحی عجیب (و به گمان خود هوشمندانه) را مطرح می‌کند تا به آرزوهای عجیب و غریب خود دست یابد. این طرح شگفت‌انگیز، شالودهٔ شکل‌گیری حوادث کمیک بعدی را پی ریزی می‌کند و فضایی شاد و مفّرح پدیدمی‌آورد. اندیشهٔ شخصیت اصلی در این بخش معمولاً بسیار تخیلی و غیر عملی است.

۲. پارادوس (Parados): واژهٔ پارادوس در اصل به بخشی از بنای معماری تماشاخانه‌های یونانی اطلاق می‌شد که در دو طرف صحنهٔ اصلی (ارکسترا) قرار داشت و همسرایان نمایش از آنجا وارد صحنه می‌شدند. در ساختار نمایشنامه‌های یونانی، پارادوس به بخشی گفته می‌شد که طی آن، گروه همسرایان، در حال خواندن سرود، وارد صحنه می‌شدند و مستقر می‌گردیدند. در خلال شعرهایی که همسرایان در پارادوس می‌خواندند، خود را معرفی می‌کردند.

۳. آگون (Agon): این واژه به معنای مناظره یا جدل است. این بخش، شامل مباحثه‌ای است میان شخصیت اصلی (که نقشهٔ تخیلی و اندیشهٔ شگفت و البته شادی آور خود را در پرولوگ مطرح کرده) و مخالفان او. گاه یک رکن آگون، گروه همسرایان هستند که در برابر شخصیت اصلی می‌ایستند و با او مجادله می‌کنند. شالودهٔ کشمکشِ نمایشنامه‌ها، در آگون بنا نهاده می‌شود. در این بخش انواع شوخی‌های کلامی، دست درازی‌های جسمانی و حتی نزاع و کتک کاری را نیز می‌توان مشاهده نمود.

۴. پاراباسیس (Parabasis): بخشی از سرودهای دسته جمعی همسرایان است. در این بخش همسرایان، به سوی تماشاگران گام برمی‌دارند و به گونه‌ای رو در رو با آنان سخن می‌گویند. آنها، در این گفتار چهره به چهره، گاه نظرات نویسنده را بیان می‌کنند و گاه داوران مسابقات نمایشنامه نویسی را در جشنواره‌های تئاتری، مورد خطاب قرار می‌دهند و حتی گاه به شوخی، تهدید می‌کنند تا جایزهٔ اول را به آن‌ها اختصاص دهند. پاراباسیس معمولاً نمایشنامه را به دو بخش تقسیم می‌کرد و پس از آن، اپیزودها، یا وقایع اصلی به نمایش درمی‌آمد.

۵. اپیزود (Episode): اپیزودها، در حقیقت عبارت بودند از جریان اصلی نمایش که روایت مرکزی در درون آن‌ها نقل می‌گردید. تعداد اپیزودها در کمدی یونانی اغلب به سه تا محدود می‌شد، اما گاهی کمتر یا بیشتر بود. اپیزودها یا صحنه‌های اجرایی، از مقدمات داستان اصلی شروع می‌شد و سرانجام به نقطهٔ اوج می‌رسید. در واقع اندیشهٔ شاد و مفرح مطرح شده در پرولوگ، در اپیزودها پی گرفته می‌شد و روند داستانی آن شکل می‌گرفت.

۶. استاسیمون (Stssimon): به سروخوانی‌های میان هر اپیزود، استاسیما یا استاسیمون گفته می‌شد. این تصنیف‌های غنایی در آثار آریستوفان، اغلب با روایت‌های اسطوره‌ای و حکایت‌های تاریخی قدیمی پیوند دارند.

۷. اگزودوس (Exodos): آن بخش از نمایشنامه که طی آن همسرایان به آخرین سرود خود می‌رسیدند و صحنه را ترک می‌نمودند. سرود پایانی همسرایان در کمدی‌ها معمولاً با صحنه‌های جشن و به ویژه جشن عروسی همراه بود. از این رو بخش آخر کمدی‌های یونانی، «کوموس» (Comos) نامیده می‌شد. این صحنه اغلب با موسیقی همراه می‌گردید و طی آن، کشمکش، به گره گشایی نهایی می‌انجامید و شخصیت‌های نمایش همگی برای جشن و سرور از صحنه خارج می‌شدند.[۲]

نویسندگان نامدار[ویرایش]

انواع کمدی[ویرایش]

کاراکترکمدی - یونان باستان
 1. کمدی رمانتیک : که اوج آن در آثار شکسپیر و نویسندگان دورهٔ الیزابت است. این نوع کمدی مشتمل بر حوادث و ماجراهای عاشقانهٔ زنی است که قهرمان کمدی است. البته این عشق علی‌رغم همهٔ مشکلات و موانع به شادکامی می‌انجامد. از نمونه‌های معروف این نوع نمایشنامه، رؤیای نیمه شب تابستان ازشکسپیر است. ریشهٔ اساطیری کمدی رمانتیک، جشن‌های باستانی پیروزی بهار بر زمستان است.[۱۰]
 2. کمدی طنز:[۱۱] در این نوع کمدی، کسانی که قوانین اخلاقی و اجتماعی را مراعات نمی‌کنند مورد تمسخر واقع می‌شوند و نویسنده از بی‌نظمی‌های اجتماعی انتقاد می‌کند و دغلکارانی که قهرمان کمدی هستند، معمولاً سرنوشت خوبی ندارند.
 3. کمدی رفتار:[۱۲] این اصطلاح بر مبنای آثار شکسپیر از قبیل کمدی هیاهوی بسیار برای هیچ وضع شده‌است. در پاره‌ای از این نوع کمدی‌ها از اعمال زشت بزرگ زادگان و توطئه‌های طبقات اشراف سخن رفته‌است. تأثیر شادی بخش[۱۳] آن در گرو مکالمات خنده داری است که ما بین شخصیت‌های احمق و گول ردو بدل می‌شود. در این گونه کمدی، قراردادها و رسوم اجتماعی مورد بررسی قرارمی‌گیرد. یکی از مسائل مثلاً نزاع‌های عشقی[۱۴] است. موضوع دیگر، رفتار شوهران حسود نسبت به همسران خود است. نمونهٔ این گونه کمدی «اهمیت ارنست بودن» اثراسکار وایلد است .جورج برنارد شاو و ویلیام سامرست موآم هم به این شیوه آثاری آفریدند.
 4. فارس:[۱۵] اثری است که خواننده یا بیننده را از صمیم دل به خنده وامی‌دارد و از این رو به آن کمدی سبک گفته‌اند و امروزه بر این شیوه فیلم‌های سینمایی سبک و خنده داری می‌سازند. در فارس قهرمان را یا خیلی بزرگ می‌کنند یا خیلی کوچک و او را در موقعیت‌های خنده داری قرار می‌دهند. مولیر آثاری به این شیوه دارد. فارس گاهی به عنوان یک داستان فرعی در انواع دیگر کمدی دیده می‌شود. ا
 5. کمدی اخلاط اربعه:[۱۶] کمدی است که در آن عدم تعادل یکی از اخلاط (سودا، صفرا، دم، بلغم…) قهرمان را دچار یکی ازامراض کرده‌است.

۶. کمدی سانتیمانتال: کمدی پایان قرن ۱۷ در انگلستان که در آن هدف این بود که بیننده را به جای خنده، به گریه بیندازند و این شیوه بعدها در فرانسه هم معمول شد.

 1. کمدی شخصیت: که در آن ویژگی‌های اخلاقی یا رفتاری قهرمان که خلاف عرف جامعه است یا به شیوه‌ای اغراق‌آمیز بزرگنمایی شده مورد توجه ونقد قرار می‌گیرد از نمونه‌های درخشان این نوع کمدی می‌توان خسیس مولیر را با محوریت شخصیتی بسیار مال‌پرست به نام هارپاگون را نام برد.
 2. کمدی موقعیت: کمدی حاصل از گرفتار آمدن قهرمان در شرایط ناطلبیده و گاهی متضاد با موقعیتش را گویند. در سینما نمونه‌های موفقی از این‌گونه کمدی‌ها خلق شده‌است.

از نظر موضوع هم تقسیمات متعددی کرده‌اند، مثلاً در تئاتر پوچی هم آثار کمیک وجود دارد. یا کمدی‌های آنتون چخوف جنبهٔ اجتماعی دارد.

پانویس و منابع[ویرایش]

 1. (فن شعر - ارسطو)
 2. سرچشمهٔ پیدایش کمدی/عطاء الله کوپال. قطره، 1383. 
 3. نگاه کنید به
 4. نگاه کنید به
 5. نگاه کنید به
 6. بیست داستان از آنتوان چخوف، حبیب گوهری (مترجم)، ناشرهمکار: همراز، چاپ خورشید، صفحهٔ ۷
 7. نگاه کنید به
 8. نگاه کنید به
 9. نگاه کنید به
 10. (نور تروپ فرای - آناتومی نقد)
 11. (Satiric Comedy)
 12. (Comedy Of Manners)
 13. (Comic Effect)
 14. (Love duel)
 15. (Farce)
 16. (Comedy Of Humours)
Thalia, muse of comedy, holding a comic mask - detail of "Muses Sarcophagus", the nine Muses and their attributes; marble, early second century AD, Via Ostiense - Louvre
Charlie Chaplin, a famous comedian

In a modern sense, comedy (from the Greek: κωμῳδία, kōmōidía) refers to any discourse or work generally intended to be humorous or amusing by inducing laughter, especially in theatre, television, film, stand-up comedy, or any other medium of entertainment. The origins of the term are found in Ancient Greece. In the Athenian democracy, the public opinion of voters was influenced by the political satire performed by the comic poets at the theaters.[1] The theatrical genre of Greek comedy can be described as a dramatic performance which pits two groups or societies against each other in an amusing agon or conflict. Northrop Frye depicted these two opposing sides as a "Society of Youth" and a "Society of the Old".[2] A revised view characterizes the essential agon of comedy as a struggle between a relatively powerless youth and the societal conventions that pose obstacles to his hopes. In this struggle, the youth is understood to be constrained by his lack of social authority, and is left with little choice but to take recourse in ruses which engender very dramatic irony which provokes laughter.[3]

Satire and political satire use comedy to portray persons or social institutions as ridiculous or corrupt, thus alienating their audience from the object of their humor. Parody subverts popular genres and forms, critiquing those forms without necessarily condemning them.

Other forms of comedy include screwball comedy, which derives its humor largely from bizarre, surprising (and improbable) situations or characters, and black comedy, which is characterized by a form of humor that includes darker aspects of human behavior or human nature. Similarly scatological humor, sexual humor, and race humor create comedy by violating social conventions or taboos in comic ways. A comedy of manners typically takes as its subject a particular part of society (usually upper class society) and uses humor to parody or satirize the behavior and mannerisms of its members. Romantic comedy is a popular genre that depicts burgeoning romance in humorous terms and focuses on the foibles of those who are falling in love.

Etymology

Tragic Comic Masks of Ancient Greek Theatre represented in the Hadrian's Villa mosaic.

The word "comedy" is derived from the Classical Greek κωμῳδία kōmōidía, which is a compound either of κῶμος kômos (revel) or κώμη kṓmē (village) and ᾠδή ōidḗ (singing); it is possible that κῶμος itself is derived from κώμη, and originally meant a village revel. The adjective "comic" (Greek κωμικός kōmikós), which strictly means that which relates to comedy is, in modern usage, generally confined to the sense of "laughter-provoking".[4] Of this, the word came into modern usage through the Latin comoedia and Italian commedia and has, over time, passed through various shades of meaning.[5]

The Greeks and Romans confined their use of the word "comedy" to descriptions of stage-plays with happy endings. Aristotle defined comedy as an imitation of men worse than the average (where tragedy was an imitation of men better than the average). However, the characters portrayed in comedies were not worse than average in every way, only insofar as they are Ridiculous, which is a species of the Ugly. The Ridiculous may be defined as a mistake or deformity not productive of pain or harm to others; the mask, for instance, that excites laughter, is something ugly and distorted without causing pain.[6] In the Middle Ages, the term expanded to include narrative poems with happy endings. It is in this sense that Dante used the term in the title of his poem, La Commedia.

As time progressed, the word came more and more to be associated with any sort of performance intended to cause laughter.[5] During the Middle Ages, the term "comedy" became synonymous with satire, and later with humour in general.

Aristotle's Poetics was translated into Arabic in the medieval Islamic world, where it was elaborated upon by Arabic writers and Islamic philosophers, such as Abu Bischr, and his pupils Al-Farabi, Avicenna, and Averroes. They disassociated comedy from Greek dramatic representation and instead identified it with Arabic poetic themes and forms, such as hija (satirical poetry). They viewed comedy as simply the "art of reprehension", and made no reference to light and cheerful events, or to the troubling beginnings and happy endings associated with classical Greek comedy.

After the Latin translations of the 12th century, the term "comedy" gained a more general meaning in medieval literature.[7]

In the late 20th century, many scholars preferred to use the term laughter to refer to the whole gamut of the comic, in order to avoid the use of ambiguous and problematically defined genres such as the grotesque, irony, and satire.[8][9]

History

Dionysiac origins, Aristophanes and Aristotle

Roman-era mosaic depicting a scene from Menander's comedy Samia ("The Woman from Samos")

Starting from 425 BCE, Aristophanes, a comic playwright and satirical author of the Ancient Greek Theater wrote 40 comedies, 11 of which survive. Aristophanes developed his type of comedy from the earlier satyr plays, which were often highly obscene.[10] The only surviving examples of the satyr plays are by Euripides, which are much later examples and not representative of the genre.[11] In ancient Greece, comedy originated in bawdy and ribald songs or recitations apropos of phallic processions and fertility festivals or gatherings.[12]

Around 335 BCE, Aristotle, in his work Poetics, stated that comedy originated in Phallic processions and the light treatment of the otherwise base and ugly. He also adds that the origins of comedy are obscure because it was not treated seriously from its inception.[13] However, comedy had its own Muse: Thalia.

Aristotle taught that comedy was generally a positive for society, since it brings forth happiness, which for Aristotle was the ideal state, the final goal in any activity. For Aristotle, a comedy did not need to involve sexual humor. A comedy is about the fortunate arise of a sympathetic character. Aristotle divides comedy into three categories or subgenres: farce, romantic comedy, and satire. On the contrary, Plato taught that comedy is a destruction to the self. He believed that it produces an emotion that overrides rational self-control and learning. In The Republic, he says that the Guardians of the state should avoid laughter, " 'for ordinarily when one abandons himself to violent laughter, his condition provokes a violent reaction.' " Plato says comedy should be tightly controlled if one wants to achieve the ideal state.

Also in Poetics, Aristotle defined Comedy as one of the original four genres of literature. The other three genres are tragedy, epic poetry, and lyric poetry. Literature in general is defined by Aristotle as a mimesis, or imitation of life. Comedy is the third form of literature, being the most divorced from a true mimesis. Tragedy is the truest mimesis, followed by epic poetry, comedy and lyric poetry. The genre of comedy is defined by a certain pattern according to Aristotle's definition. Comedies begin with low or base characters seeking insignificant aims, and end with some accomplishment of the aims which either lightens the initial baseness or reveals the insignificance of the aims.

Classical Sanskrit Dramas, Plays, and Epics of Ancient India

By 200 BC,[14] in ancient Sanskrit drama, Bharata Muni's Natya Shastra defined humour (hāsyam) as one of the nine nava rasas, or principle rasas (emotional responses), which can be inspired in the audience by bhavas, the imitations of emotions that the actors perform. Each rasa was associated with a specific bhavas portrayed on stage. In the case of humour, it was associated with mirth (hasya).

Shakespearean and Elizabethan comedy

Title page of the first quarto of Shakespeare's Midsummer Night's Dream (1600)

"Comedy", in its Elizabethan usage, had a very different meaning from modern comedy. A Shakespearean comedy is one that has a happy ending, usually involving marriages between the unmarried characters, and a tone and style that is more light-hearted than Shakespeare's other plays.[15]

The Punch and Judy show has roots in the 16th-century Italian commedia dell'arte. The figure of Punch derives from the Neapolitan stock character of Pulcinella.[16] The figure who later became Mr. Punch made his first recorded appearance in England in 1662.[17] Punch and Judy are performed in the spirit of outrageous comedy — often provoking shocked laughter — and are dominated by the anarchic clowning of Mr. Punch.[18] Appearing at a significant period in British history, professor Glyn Edwards states: "[Pulcinella] went down particularly well with Restoration British audiences, fun-starved after years of Puritanism. We soon changed Punch's name, transformed him from a marionette to a hand puppet, and he became, really, a spirit of Britain - a subversive maverick who defies authority, a kind of puppet equivalent to our political cartoons."[17]

19th to early 20th century

In early 19th century England, pantomime acquired its present form which includes slapstick comedy and featured the first mainstream clown Joseph Grimaldi, while comedy routines also featured heavily in British music hall theatre which became popular in the 1850s.[19] British comedians who honed their skills in music hall sketches include Charlie Chaplin, Stan Laurel and Dan Leno.[20] English music hall comedian and theatre impresario Fred Karno developed a form of sketch comedy without dialogue in the 1890s, and Chaplin and Laurel were among the comedians who worked for his company.[20] Karno was a pioneer of slapstick, and in his biography Laurel stated, "Fred Karno didn't teach Charlie [Chaplin] and me all we know about comedy. He just taught us most of it".[21] Film producer Hal Roach stated: "Fred Karno is not only a genius, he is the man who originated slapstick comedy. We in Hollywood owe much to him."[22] American vaudeville emerged in the 1880s and remained popular until the 1930s, and featured comedians such as W. C. Fields, Buster Keaton and the Marx Brothers.

20th century film and television

Dean Martin and Jerry Lewis (ca. 1950)
Jim Carrey mugs for the camera
Barry Humphries in character in London as "Dame Edna Everage" on the day of the 2011 Wedding of Prince William and Kate Middleton
Jordan Peele at the Peabody awards.

The advent of cinema in the late 19th century, and later radio and television in the 20th century broadened the access of comedians to the general public. Charlie Chaplin, through silent film, became one of the best known faces on earth. The silent tradition lived on well in to the 20th century through mime artists like Marcel Marceau, and the physical comedy of artists like Rowan Atkinson as Mr. Bean. The tradition of the circus clown also continued, with such as Bozo the Clown in the United States and Oleg Popov in Russia. Radio provided new possibilities - with Britain producing the influential Goon Show after the Second World War. American cinema has produced a great number of globally renowned comedy artists, from Laurel and Hardy, the Three Stooges, Abbott and Costello, Dean Martin and Jerry Lewis, as well as Bob Hope during the mid-20th century, to performers like George Carlin, Robin Williams, and Eddie Murphy at the end of the century. Hollywood attracted many international talents like the British comics Peter Sellers, Dudley Moore and Sacha Baron Cohen, Canadian comics Dan Aykroyd, Jim Carrey, and Mike Myers, and the Australian comedian Paul Hogan, famous for Crocodile Dundee. Other centres of creative comic activity have been the cinema of Hong Kong, Bollywood, and French farce.

American television has also been an influential force in world comedy: with American series like M*A*S*H, Seinfeld and The Simpsons achieving large followings around the world. British television comedy also remains influential, with quintessential works including Fawlty Towers, Monty Python, Dad's Army, Blackadder, and The Office. Australian satirist Barry Humphries, whose comic creations include the housewife and "gigastar" Dame Edna Everage, For his delivery of Dadaist and absurdist humour to millions, was described by biographer Anne Pender in 2010 as not only "the most significant theatrical figure of our time ... [but] the most significant comedian to emerge since Charlie Chaplin".[23]

Studies on the theory of the comic

The phenomena connected with laughter and that which provokes it have been carefully investigated by psychologists. They agree the predominant characteristics are incongruity or contrast in the object and shock or emotional seizure on the part of the subject. It has also been held that the feeling of superiority is an essential factor: thus Thomas Hobbes speaks of laughter as a "sudden glory". Modern investigators have paid much attention to the origin both of laughter and of smiling, as well as the development of the "play instinct" and its emotional expression.

George Meredith said that "One excellent test of the civilization of a country ... I take to be the flourishing of the Comic idea and Comedy; and the test of true Comedy is that it shall awaken thoughtful laughter." Laughter is said to be the cure to being sick. Studies show that people who laugh more often get sick less.[24][25]

American literary theorist Kenneth Burke writes that the "comic frame" in rhetoric is "neither wholly euphemistic, nor wholly debunking—hence it provides the charitable attitude towards people that is required for purposes of persuasion and co-operation, but at the same time maintains our shrewdness concerning the simplicities of ‘cashing in.’" [26] The purpose of the comic frame is to satirize a given circumstance and promote change by doing so. The comic frame makes fun of situations and people, while simultaneously provoking thought.[27] The comic frame does not aim to vilify in its analysis, but rather, rebuke the stupidity and foolery of those involved in the circumstances.[28] For example, on The Daily Show, Jon Stewart uses the "comic frame" to intervene in political arguments, often offering crude humor in sudden contrast to serious news. In a segment on President Obama's trip to China Stewart remarks on America's debt to the Chinese government while also having a weak relationship with the country. After depicting this dismal situation, Stewart shifts to speak directly to President Obama, calling upon him to "shine that turd up."[29] For Stewart and his audience, introducing coarse language into what is otherwise a serious commentary on the state of foreign relations serves to frame the segment comically, creating a serious tone underlying the comedic agenda presented by Stewart.

Forms

Comedy may be divided into multiple genres based on the source of humor, the method of delivery, and the context in which it is delivered. The different forms of comedy often overlap, and most comedy can fit into multiple genres. Some of the subgenres of comedy are farce, comedy of manners, burlesque, and satire.

Some comedy apes certain cultural forms: for instance, parody and satire often imitate the conventions of the genre they are parodying or satirizing. For example, in the United States, parodies of newspapers and television news include The Onion, and The Colbert Report; in Australia, shows such as Kath & Kim, Utopia, and Shaun Micallef's Mad As Hell perform the same role.

Self-deprecation is a technique of comedy used by many comedians who focus on their misfortunes and foibles in order to entertain.

Performing arts

Historical forms

Plays

Opera

Improvisational comedy

Jokes

Stand-up comedy

Stand-up comedy is a mode of comic performance in which the performer addresses the audience directly, usually speaking in their own person rather than as a dramatic character.

Events and awards

List of comedians

Mass media

Literature

Film

Television and radio

Comedy networks

See also

Footnotes

 1. ^ Henderson, J. (1993) Comic Hero versus Political Elite pp. 307–19 in Sommerstein, A.H.; S. Halliwell; J. Henderson; B. Zimmerman, eds. (1993). Tragedy, Comedy and the Polis. Bari: Levante Editori. 
 2. ^ (Anatomy of Criticism, 1957)
 3. ^ Marteinson, 2006
 4. ^ Cornford (1934)[page needed]
 5. ^ a b Oxford English Dictionary
 6. ^ McKeon, Richard. The Basic Works Of Aristotle, University of North Carolina at Chapel Hill, 2001, p. 1459.
 7. ^ Webber, Edwin J. (January 1958). "Comedy as Satire in Hispano-Arabic Spain". Hispanic Review. University of Pennsylvania Press. 26 (1): 1–11. doi:10.2307/470561. JSTOR 470561. 
 8. ^ Herman Braet, Guido Latré, Werner Verbeke (2003) Risus mediaevalis: laughter in medieval literature and art p.1 quotation:

  The deliberate use by Menard of the term 'le rire' rather than 'l'humour' reflects accurately the current evidency to incorporate all instances of the comic in the analysis, while the classification in genres and fields such as grotesque, humour and even irony or satire always poses problems. The terms humour and laughter are therefore pragmatically used in recent historiography to cover the entire spectrum.

 9. ^ Ménard, Philippe (1988) Le rire et le sourire au Moyen Age dans la littérature et les arts. Essai de problématique in Bouché, T. and Charpentier H. (eds., 1988) Le rire au Moyen Âge, Actes du colloque international de Bordeaux, pp.7-30
 10. ^ Aristophanes (1996) Lysistrata, Introduction, p.ix, published by Nick Hern Books
 11. ^ Reckford, Kenneth J. (1987)Aristophanes' Old-and-new Comedy: Six essays in perspective p.105
 12. ^ Cornford, F.M. (1934) The Origin of Attic Comedy pp.3-4 quotation:

  That Comedy sprang up and took shape in connection with Dionysiac or Phallic ritual has never been doubted.

 13. ^ "Aristotle, Poetics, lines beginning at 1449a". Perseus.tufts.edu. Retrieved 2012-06-30. 
 14. ^ Robert Barton, Annie McGregor. Theatre in Your Life. CengageBrain. p. 218. 
 15. ^ Regan, Richard. "Shakespearean comedy"
 16. ^ Wikisource Wheeler, R. Mortimer (1911). "Punch (puppet)". In Chisholm, Hugh. Encyclopædia Britannica. 22 (11th ed.). Cambridge University Press. pp. 648–649. 
 17. ^ a b "Punch and Judy around the world". The Telegraph. 11 June 2015. 
 18. ^ "Mr Punch celebrates 350 years of puppet anarchy". BBC. 11 June 2015. 
 19. ^ Jeffrey Richards (2014). "The Golden Age of Pantomime: Slapstick, Spectacle and Subversion in Victorian England". I.B.Tauris,
 20. ^ a b McCabe, John. "Comedy World of Stan Laurel". p. 143. London: Robson Books, 2005, First edition 1975
 21. ^ Burton, Alan (2000). Pimple, pranks & pratfalls: British film comedy before 1930. Flicks Books. p. 51. 
 22. ^ J. P. Gallagher (1971). "Fred Karno: master of mirth and tears". p. 165. Hale.
 23. ^ Meacham, Steve (2010-09-15). "Absurd moments: in the frocks of the dame". Brisbanetimes.com.au. Retrieved 2011-12-20. 
 24. ^ "An impolite interview with Lenny Bruce". The Realist (15): 3. February 1960. Retrieved 2011-12-30. 
 25. ^ Meredith, George (1987). "Essay on Comedy, Comic Spirit". Encyclopedia of the Self, by Mark Zimmerman. Retrieved 2011-12-30. 
 26. ^ http://newantichoicerhetoric.web.unc.edu/the-comedic-frame/
 27. ^ http://www.kbjournal.org/biebel
 28. ^ http://www.ithaca.edu/hs/history/journal/papers/sp02comedyandtragedy.html
 29. ^ Trischa Goodnow Knapp (2011). The Daily Show and Rhetoric: Arguments, Issues, and Strategies. p. 327. Lexington Books, 2011
 30. ^ This list was compiled with reference to The Cambridge Guide to Theatre (1998).

Notations

External links