کمتیژیا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

کَمتِیژیا یا کامتاسیا یا کمتازیا (به انگلیسی: Camtasia، /kæmˈteɪʒə/) یک نرم‌افزار تولید محتوای ویدیویی است که توسط شرکت Techsmith ایجاد شده و در حال توسعه است.[۱] این نرم‌افزار شامل دو جزء اصلی است.

 1. ضبط کننده کمتیژیا (Camtasia Recorder) یک ابزار ضبط صدا و فیلم از روی صفحه مانیتور است
 2. ویرایشگر کمتیژیا (Camtasia editor) یک ابزار کلی و مهم محسوب می‌شود که کاربر با استفاده از آن می‌تواند به مدیریت افزودن محتوا متن و صدا جلوه‌های ویژه در ردیف‌های گسترده و طبقه‌بندی شده بپردازد.
کمتیژیا استودیو
تصاوری از محیط کمتیژیا ۹ در ویندوز ۱۰
تصاوری از محیط کمتیژیا ۹ در ویندوز ۱۰
نویسنده(های)
اصلی
snaptu
توسعه‌دهنده(ها)TechSmith
سیستم‌عاملویندوز مایکروسافت و مک او اس
در دسترس بهانگلیسی
گونهادیتور فیلم و تولید کنندهٔ محتوای آموزش دیجیتال
پروانهنرم‌افزار مالکیتی
وبگاه

ضبط کننده کمتیژیا[ویرایش]

کمتیژیا یک نرم‌افزار رایگان است که توسط آن کاربر می‌تواند به ضبط فیلم از صفحه رایانه خود بپردازد یا به ساخت کلیپ‌های نمایشی یا از نحوهٔ تنظیم یک فایل پاورپوینت فیلم تولید کند سپس می‌تواند یک فایل با تمام تنظیمات انجام شده داشته باشد که با پسوند .tscproj ثبت می‌شود البته در کنار این فایل یک فایل دیگر وجود دارد که فیلم ضبط شده از صفحه نمایش یا فیلم ساخته شده در آن قرار می‌گیرد و با پسوند .trec ثبت می‌شود کاربر برای اجرای تنظیمات در زمان‌های بعدی به هر دو فایل نیاز خواهد داشت البته اگر فایل حاوی تنظیمات و تغییرات ایجاد شده به هر دلیل حذف گردد ولی فایل حاوی فیلم موجود باشد کاربر می‌تواند دوباره پروژه خود را از ابتدا بسازد. در این نرم‌افزار کتاب‌خانه ای از جلوه‌ها و صداها قرار دارد که به کاربر برای زیباسازی محتوای تولیدی کمک می‌کند ولی در هر نسخه از این نرم‌افزار جلوه‌ها و صداهای متفاوتی قرار دارد که فقط در همان نسخه از نرم‌افزار قابل استفاده هستند.

پسوندهای مورد استفاده در نرم‌افزار:

 1. Trec
 2. Tscproj
 3. pptx
 4. zip
 5. Tscdf
 6. swf
 7. mp4
 8. mp3
 9. WmV
 10. Wma
 11. Avi
 12. WaV
 13. MPEG-2
 14. MPEG-4

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

https://en.wikipedia.org/wiki/Camtasia

 1. «Everything you need to know about TechSmith». TechSmith (به انگلیسی). دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۵-۰۳.

‎/kæmˈtʒə/‎https://en.wikipedia.org/wiki/TechSmith https://en.wikipedia.org/wiki/Screencast https://en.wikipedia.org/wiki/Microsoft_PowerPoint[۱]

https://en.wikipedia.org/wiki/Hotkey https://en.wikipedia.org/wiki/Cursor_(computers) . /https://en.wikipedia.org/wiki/Ken_Burns_effect

https://en.wikipedia.org/wiki/Subtitle_(captioning) https://en.wikipedia.org/wiki/Speech-to-text overlay ,.

https://en.wikipedia.org/wiki/MP4 https://en.wikipedia.org/wiki/MP3 https://en.wikipedia.org/wiki/WMV . /https://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Media_Audiohttps://en.wikipedia.org/wiki/Audio_Video_Interleave https://en.wikipedia.org/wiki/WAV https://en.wikipedia.org/wiki/ZIP_(file_format) https://en.wikipedia.org/wiki/MPEG-2 https://en.wikipedia.org/wiki/MPEG-4 https://en.wikipedia.org/wiki/WMV https://en.wikipedia.org/wiki/Audio_Video_Interleave https://en.wikipedia.org/wiki/Adobe_Flash https://en.wikipedia.org/wiki/Microsoft_Windows https://en.wikipedia.org/wiki/Microsoft_Windows

https://en.wikipedia.org/wiki/PC_World_(magazine)%27%27 https://en.wikipedia.org/wiki/CNET

https://en.wikipedia.org/wiki/Microsoft_Windows [۲]

https://en.wikipedia.org/wiki/PC_World_(magazine)%27%27 .[۱][۲][۳]

 1. Wiener Grotta, Sally; Grotta, Daniel (17 January 2013). "Review: Camtasia Studio 8 raises the bar on interactive video creation". PC World. IDG.
 2. Parker, Jason (19 June 2012). "Camtasia 8 vastly improves screencast frame rates". CNET. CBS Interactive. Archived from the original on 6 December 2017.
 3. Bass, Steve (31 August 2005). "Tips & Tweaks: Podcasts and Screencasts". PC World. IDG. Archived from the original on 3 May 2019.

پیوند به بیرون[ویرایش]