خاندان کمالی سروستانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از کمالی سروستانی)
پرش به: ناوبری، جستجو

کمالی سروستانی نام خاندانی از خوانین سروستان بوده است. این خاندان از فرزندان علیمردان خان چهارلنگ بوده‌اند که از دوران زندیه در منطقه سروستان فارس ساکن شده‌اند. سران این خانواده در طول دو قرن گذشته حاکم و مالک منطقه سروستان بوده‌اند.

بعد از نادرشاه[ویرایش]

کمال خان[ویرایش]

علیمردان‌خان در آغاز یکی از خوانین بختیاری بود و در جنگ نادرشاه با افغان‌ها با وی ائتلاف کرد. پس از مرگ نادر شاه کریم‌خان کم کم با سود بردن از جو به هم ریخته پس از مرگ نادر، نیرویی به هم زد و پس از چندی با دو خان بختیاری ابوالفتح خان و علیمردان خان ائتلافی فراهم ساخت و کسی را که از سوی مادری از خاندان صفوی می‌دانستند، به نام ابوتراب میرزا به شاهی برگزیدند. در این اتحاد علیمردان خان نایب‌السلطنه بود و ابوالفتح خان حاکم اصفهان و کریم‌خان نیز سردسته سپاه بود. اما چندی که گذشت علیمردان خان، ابوالفتح‌خان را کشت و بر دیگر همراهش کریم‌خان هم شورید ولی سرانجام پیروزی با کریم‌خان بود.کریم خان پس از کشتن علیمردان‌خان، فرزندانش را تبعید کرد.

فرزند دوم علیمردان‌خان، لَندر خان نام داشت که پیش از مرگ پدر از دنیا رفته بود.فرزند بزرگ لندرخان، حاج کمال خان بود که وارث املاک پدر بود. حاج نظر خان در جریان تبعید فرزندان علیمردان‌خان، به سروستان تبعید شد و املاکی شامل دو آبادی و یک چشمه (چشمه سواره) از سوی کریمخان دریافت نمود. پس از فروپاشی سلسله زندیه، و در آغاز دوره قاجار و به حکم حاج ابراهیم کلانتر معادل املاک مصادره شده علیمردان خان در بختیاری به حاج‌نظرخان در سروستان بخشیده شد.دریاچه مهارلو تا سال ۱۳۲۷ و پیش از تحدید اراضی منابع طبیعی از املاک این خاندان به شمار می‌رفته است.[نیازمند منبع]

حاج نظر خان[ویرایش]

حاج نظر خان فرزند کمال خان، فئودالی است که در دستگاه سیاسی وقت فرصت حضور می‌یابد و به عنوان حاکم محلی بر این منطقه معرفی میشود.[۱] در طول بیست سال تمامی دشت سروستان جزو املاک وی می‌گردد و به نام املاک کمالی اشتهار می‌یابند. از آن پس فرزندانش که صاحب املاک کمالی بوده‌اند به همین نام یعنی کمالی سروستانی معروف می‌گردند.

فئودال‌های دیگر[ویرایش]

از فرزندان وی ۲۹ نفر، در قریه‌ها و آبادی‌های مختلف سروستان، فئودال (خان بزرگ) شده‌اند و تا سال ۱۳۴۲ خورشیدی و برقراری قانون اصلاحات ارضی، میراث داری این خاندان ادامه داشته است.[نیازمند منبع]

از معروف‌ترین این فئودالها می‌توان از میرزا یحیی خان،حاج عبدالرزاق ، حاج احمد ، معتضد الدیوان، میرزا نصرالله خان، میرزا حسین علی خان و غلامعلی خان نام برد که علاوه بر تملک ارضی، دارای نقش سیاسی نیز بوده‌اند.

منابع[ویرایش]