کلیسای آدونتیست (تبریز)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
کلیسای مسیحی آدْوِنْتیست تبریز
S.D.A. CHURCH: SEVENTH-DAY ADVENTIST CHURCH

کلیسای مسیحی آدْوِنْتیست، (به انگلیسی: S.D.A. CHURCH) کلیسای فرقهٔ آدْوِنْتیست در تبریز است که به صورت نیمه‌تعطیل درآمده‌است.[۱] آدْوِنْتیست‌های تبریز شاخه‌ای پروتستان از مسیحیان ارمنی ایران هستند که تابع کلیسای آدونتیست‌های روز-هفتم(en) بوده[۲]، ولی شمار آنان اندک می‌باشد.[۳] این کلیسا در خیابان شهناز تبریز واقع شده‌است.

منابع[ویرایش]

  1. «کلیساهای تاریخی تبریز». دانشنامهٔ رشد. دریافت‌شده در ۱۲ فروردین ۱۳۹۰. این کلیسا (کلیسای آدونتیست) به تالار کوچکی شبیه‌است و در حال حاضر به صورت نیمه‌تعطیل درآمده‌است، زیرا آدونتیست‌ها یا انتظاریون تبریز چند خانواده بیشتر نبودند که اغلب به تهران مهاجرت کرده‌اند.
  2. محسن گلپایگانی. «ادونتیست‌ها (adventists)». پژوهشکدهٔ باقرالعلوم (ع). دریافت‌شده در ۱۳ فروردین ۱۳۹۰. درایران نیز، «کلیسای ادونتیست تبریز» و «کلیسای ادونتیست‌های روز-هفتم تهران» مشغول به تبلیغ و انجام اعمال عبادی مخصوص به خود هستند.
  3. «عید کریسمس از نگاه ارامنهٔ آذربایجان در تبریز» (گزارش). ایرنا. نه دی ۱۳۸۶. دریافت‌شده در ۱۳ فروردین ۱۳۹۰. شاخهٔ دیگری از مسیحیان ارمنی ایران در تبریز ساکن هستند که تابع کلیسای ادونتیست در این شهر هستند ولی شمار آنان اندک می‌باشد. این گروه از مسیحیان نیز خود را پیرو یکی دیگر از حواریون دوازده‌گانهٔ حضرت مسیح می‌دانند که به شبه جزیرهٔ آناتولی سفر کرد و پس از مرگ در آن دیار مدفون شده‌است. از پارامتر ناشناخته |ماه= صرف‌نظر شد (کمک); تاریخ وارد شده در |تاریخ= را بررسی کنید (کمک)[پیوند مرده]