کلندرینگ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
فرایند کلندرینگ
calender

کلندرینگ (به انگلیسی: calendering) یک فرایند پیوسته‌است که در آن از یک سری غلتک‌های از قبل گرم شده استفاده می‌شود این غلتک‌ها با یک جرم خمیری مانند که از قبل ترکیب شده‌اند، تغذیه می‌شوند. در واقع هدف از گذراندن این توده خمیری مانند از میان غلتک‌های متوالی دستیابی به یه ورق پیوسته با ضخامت مناسب است. اکثر ترموپلاستیک‌های کلندری شده را PVC, ABS و PC تشکیل می‌دهند. اگرچه برخی از گریدهای پلی‌اتیلن و پلی‌پروپیلن نیز از روش کلندری کردن استفاده می‌کنند. در یک فرایند کلندری معمولی، مواد خام به شکل پودر یا مایع به محیط ذخیره‌سازی پمپ می‌شوند. همچنین بر اساس دستور ترکیب کننده، تثبیت کننده‌ها، نرم‌کننده‌ها و رنگدانه‌ها به صورت دستی به محیط ذخیره اضافه می‌شوند تا مواد در مخلوط کن مخلوط شوند و یک پیش مخلوط پودری تولید شود. محصول حاصل شده از فرایند مخلوط کردن می‌بایست دارای رنگ یکنواخت و تثبیت شده باشد. پس از مخلوط کردن، میزان مصرف، دمای فرایند را تعیین می‌کند. این توده خمیری مانند نباید بیش از حد در معرض دمای بالا باشد چرا که ماندن بیش از حد در دمای بالا برابر است با تخریب مواد.[۱]

کاربردها[ویرایش]

فرایند کلندرینگ در نساجی[ویرایش]

کالندرینگ ممکن است به صورت اصلاح سطح یک پارچه توسط عمل گرما و فشار تعریف شود. که عمدتاً برای هموار کردن سطح پارچه به کار می‌روند. با عبور پارچه از بین غلتک‌های چرخان گرم شده در حالی که هم سرعت چرخش و هم اعمال فشار متغیر و قابل کنترل باشد این فرایند صورت می‌پذیرد. سطح رولرها یا غلتک‌ها را می‌توان صاف باشد یا به وسیله کاغذ ساینده، برس یا سوزن فلزی عملیات صاف کردن نهایی انجام شود. بنا بر نوع محصولی که داریم جنس غلتک‌ها نیز می‌توانند متفاوت باشد از فولاد سخت گرفته شده تا پلیمرهای ترموپلاستیک. کلندر یک مجموعه ساخته شده از چند غلتک است که کاسه‌ها (به انگلیسی: bowls) تحت فشار مکانیکی، پنوماتیک یا هیدرولیکی قابل تنظیم می‌چرخند. برای انجام این فرایند حداقل دو رولر باریک و مجاور هم نیاز است.

کلندرینگ پی وی سی[ویرایش]

از این روش معمولاً برای ورق‌های طویل مانند سفره، کفپوش‌ها و … استفاده می‌شود. در فرایند کلندر رزین بین چند سیلندر عبور می‌دهند.

فرایند کلندرینگ معمولاً برای شکل‌دادن ورق‌های گرمانرم با ویسکوزیته بالا استفاده می‌شود و مخصوصاً برای پلیمرهای حساس به تخریب حرارتی یا حاوی مقادیر قابل توجهی افزودنی‌های جامد مناسب است. این به این دلیل است که calender می‌تواند نرخ‌های بزرگ ذوب را با یک ورودی انرژی مکانیکی کوچک (در مقایسه با اکسترودر) انتقال داد. در نتیجه باید از مواد اولیه با جرم مولکولی مناسب و همچنین افزودنی‌های مناسب برای این فرایند استفاده کرد.

انواع کلدرینگ در نساجی[ویرایش]

  1. Swizzing Calender
  2. Chassing Calender
  3. Friction Calender
  4. Compaction Calender
  5. Embossing Calender
  6. Schreiner Calender

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. "calendering manufacturing process". لغتنامه برتانیکا (به انگلیسی). {{cite web}}: line feed character in |عنوان= at position 12 (help)

https://polyno.ir/articles/فرآیند-کلندرینگ-pvc

https://www.textileproperty.com/types-of-calendering-process/

Mikell-p-Groover - fundamentals-of-modern-manufacturing-4th-edition

https://www.sciencedirect.com/topics/engineering/calenders

"calenders1".