کلمانتاین واماریا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کلمانتاین واماریا
-rp17 - Tag 3 (33728174294).jpg
واماریا در ۲۰۱۷
زادهٔ۱۹۸۸ (۳۲–۳۳ ساله)
کیگالی
ملیترواندا
پیشهپدیدآور، سخنران، فعال حقوق بشر

کلمانتاین واماریا (انگلیسی: Clemantine Wamariya‎؛ زادهٔ 1988 (۳۲–۳۳ ساله)) پدیدآور، سخنران، فعال حقوق بشر[۱] اهل رواندا و یک ناشر آمریکایی- روآندایی است.[۲]

زندگی‌نامه[ویرایش]

او در یک خانواده قبیله توتسی متولد شد و به همراه خانواده‌اش مجبور به کوچ اجباری به کیگالی شد. هنگامی که شش سال داشت در نسل‌کشی رواندا والدینش را از دست داد و همراه با مادربزرگ خود به عنوان پناهنده به جنوب کشور رفت.[۳] هنگامی که موج نسل‌کشی به جنوب کشور کشید مادر بزرگ وی هدف نسل‌کشی قرار گرفت و کشته شد و او مجبور به فرار و برای چندسال در کشورهای آفریقایی سفر می‌کرد تا توانست ویزای پناهندگی ایالات متحده آمریکا را بگیرد. واماریا تحت کفالت یک خانواده قرار گرفت و در شیکاگو ساکن شد، وی در سن ۱۳سالگی برای اولین بار وارد مدرسه شد و به تحصیل پرداخت. واماریا به ادامه تحصیل پرداخت و از دانشگاه ییل فارغ‌التحصیل شد. او حرفه سخنرانی را برگزید و در کمپانی تد مشغول به کار شد . کلمانتاین در ۲۰۱۸ کتابی به نام دختری که به مهره‌ها لبخند زد را تألیف نمود.

منابع[ویرایش]

  1. Diane Cole (19 April 2019). "She Fled Rwanda To Survive — But Does Not Like The Words 'Refugee' Or 'Genocide'". NPR.
  2. Catherine Fruchon-Toussaint (19 January 2019). "LITTÉRATURE SANS FRONTIÈRES: Le témoignage bouleversant de la jeune Rwandaise Clemantine Wamariya" (به فرانسوی). RFI.
  3. Joanna Moorhead (28 April 2018). "I was reunited with my long-lost family on Oprah". The Guardian.