کلسترول

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
فارسیEnglish
کلسترول
Cholesterol.svg
Cholesterol-3d.png
شناساگرها
شماره ثبت سی‌ای‌اس ۵۷-۸۸-۵ YesY
پاب‌کم ۵۹۹۷
کم‌اسپایدر ۵۷۷۵ YesY
UNII 97C5T2UQ7J YesY
KEGG D00040 YesY
ChEBI CHEBI:16113 YesY
ChEMBL CHEMBL۱۱۲۵۷۰ YesY
جی‌مول-تصاویر سه بعدی Image 1
خصوصیات
فرمول مولکولی C27H46O
جرم مولی 386.65 g/mol
شکل ظاهری white crystalline powder[۱]
چگالی 1.052 g/cm3
دمای ذوب 148–150 °C[۱]
دمای جوش
‎360 °C (decomposes)
انحلال‌پذیری در آب 0.095 mg/L (30 °C)
انحلال‌پذیری soluble in استون، بنزن، کلروفرم، اتانول، اتر، هگزان، ایزوپروپیل میریستات، متانول
به استثنای جایی که اشاره شده‌است در غیر این صورت، داده‌ها برای مواد به وضعیت استانداردشان داده شده‌اند (در 25 °C (۷۷ °F)، ۱۰۰ kPa)
 YesY (بررسی) (چیست: YesY/N؟)
Infobox references

کُلِستِرول (به انگلیسی: Cholesterol)، یکی از مولکول‌های زیستی و از دسته چربی‌ها (لیپیدها) است. این مولکول ۲۷ گزینه ساختار چندحلقه‌ای دارد. نقش عمده آن استحکام و انعطاف‌بخشی به غشا سلول‌ها است.

کلسترول نوعی چربی و از مواد مهم غشا است. کلسترول در خون هم وجود دارد. کلسترول خون از دو منبع اصلی تأمین می‌شود: رژیم غذایی و تولید در کبد.

کلسترول رژیم غذایی به‌طور عمده در گوشت، جگر، مغز، تخم مرغ و غذاهای لبنی به بدن می‌رسد. غذاهایی گیاهی کلسترول ندارند. پس از صرف غذا کلسترول از طریق روده جذب و سپس همراه با تری گلیسیریدها درون پوششی پروتئینی بسته‌بندی می‌شود. این ترکیب چربی-پروتئین کیلومیکرون نام دارد. کبد هم می‌تواند کلسترول را از خون بردارد و هم آن را تولید و به درون خون بریزد.

پس از صرف غذا کبد کیلومیکرون را از خون برداشته و در مدت زمان میان‌وعده‌های غذایی کلسترول را تولید و درون گردش خون می‌ریزد.

تفاوت کلسترول خون و کلسترول غذایی[ویرایش]

کلسترول را می‌توان به دو دستهٔ کلی تقسیم کرد:[۲]

 1. کلسترول غذایی: منظور همان کلسترولی است که در غذایی که خورده می‌شود وجود دارد. این عنصر غذایی بسیار شبیه به شکر، چربی، پروتئین، ویتامین‌ها و املاح معدنی است. این نوع کلسترول تنها در محصولات حیوانی یافت می‌شود و همان چیزی است که در برچسب‌های مواد غذایی مشاهده می‌شود.
 2. کلسترول خون: این نوع کلسترول در کبد ساخته می‌شود و همان چیزی است که پزشک اندازه می‌گیرد.

کلسترول خون و کلسترول غذایی، با اینکه از نظر شیمیایی یکسان هستند، اما این بیانگر یکسان بودن آن‌ها در هر مورد نیست. به همین دلیل است که تأثیر خوردن کلسترول غذایی بر سلامت می‌تواند تا حد بسیار زیادی متفاوت از پیامدهای داشتنِ کلسترول خون بالا (آنچه پزشک اندازه می‌گیرد) باشد.[۲]

تفاوت کلسترول LDL و کلسترول HDL[ویرایش]

مقدار زیاد کلسترول ال‌دی‌ال با بیماری‌های کرونری قلب در ارتباط است و به آن «کلسترول بد» گویند. لیپوپروتئین ال‌دی‌ال کلسترول را روی دیواره رگ‌ها نشانده و موجب شکل‌گیری ماده سخت و ضخیمی که همان پلاک کلسترول است می‌شود. با گذشت زمان پلاک کلسترول موجب ضخیم‌شدن دیواره رگ و نازک‌شدن مجرای عبور خون می‌شود. این فرایند تصلب شرائین (آترواسکلروسیس) نامیده می‌شود.

چون لیپوپروتئین اچ‌دی‌ال با برداشتن کلسترول از دیواره شریان و بردن آن به کبد از تشکیل پلاک جلوگیری می‌کند، «کلسترول خوب» نامیده می‌شود؛ بنابراین مقدار ال‌دی‌ال بالا و اچ‌دی‌ال پایین، از فاکتورهای خطر ایجاد تصلب شریان است در حالی که نسبت پایین ال‌دی‌ال به اچ‌دی‌ال برای بدن بسیار سودمند است.

هنگامی که ال‌دی‌ال بالا می‌رود کبد نه تنها کلسترول را تولید و به داخل خون می‌ریزد؛ بلکه می‌تواند آن را از گردش خون بردارد. حذف سریع کلسترول ال‌دی‌ال از خون و کاهش آن، با تعداد گیرنده‌های فعال روی سطح سلول‌های کبدی مرتبط است.

دو عامل ارث و رژیم غذایی تأثیر چشم‌گیری بر ال‌دی‌ال و اچ‌دی‌ال و کلسترول فرد دارند. برای نمونه هاپیرکلسترولمیای فامیلی اف‌اچ یک اختلال ارثی است که در ان شخص بیمار دچار کمبود و نداشتن گیرنده‌های ال‌دی‌ال روی سطح سلول‌های کبدی می‌شود. در نتیجه افراد مبتلا تمایل بیشتری به پیشرفت تصلب شرائین و بیماری‌های ایسکمیک قلبی در سنین بالاتر دارند.

رژیم‌های غذایی که دارای مقدار بالای چربی‌های اشباع و کلسترول هستند موجب افزایش مقدار ال‌دی‌ال خون می‌شوند. تری گلیسیریدها براساس ساختمان شیمیایی‌شان به دو گروه اشباع و غیراشباع طبقه‌بندی می‌شوند. چربی‌های اشباع از گوشت و محصولات لبنی تأمین می‌شوند و می‌توانند مقدار کلسترول خون را بالا ببرند. همچنین برخی از روغن‌های گیاهی که از نارگیل، نخل و کاکائو تهیه می‌شوند هم چربی اشباع بالایی دارند.

کلسترول[ویرایش]

واژه کلسترول از یونان باستان chole- (زرداب) و Stereos (جامد) با یک پسوند OL – که از الکل گرفته می‌شود تشکیل شده و یک مولکول سازنده است. این یک استرول (یا استروئید اصلاح شده‌است) و ساختار غشاء مناسب نفوذپذیری و سیالیت را فراهم می‌کند. کلسترول از مولکول‌های چربی محسوب می‌شود.

افزون بر این اهمیت در سلول‌ها، کلسترول هم چنین به عنوان یک ماده متشکله برای تولید زیستی هورمون‌های استروئیدی، اسیدهای صفراوی و ویتامین D کمک می‌کند. کلسترول استرول اصلی تولید شده توسط حیوانات است. در تمام سلول‌ها درمهره داران کلسترول تولید می‌شود البته جگر (کبد) نوعاً مقدار بیشتری تولید می‌کند. اغلب به‌طور کاملی درمیان پروکاریوتها (مانند باکتری) غائب است، اگر چه برخی استثناها وجود دارد مانند مایکوپلاسماها، که برای رشد کلسترول نیاز دارند.

فرانسوز پولیتیر اولین کلسترول را در شکل جامد در سنگ کیسه صفرا در سال۱۷۶۹ مشاهده کرد. اگرچه این ماده جامد درسال ۱۸۱۵ توسط میشائل جورول کلسترول نامیده شده‌است.

فیزیولوژی[ویرایش]

چون کلسترول برای زندگی تمام حیوانات ضروری است، هر سلول آن را از مولکول‌های ساده‌تر می‌سازد. یک فرایند ۳۷ مرحله‌ای پیچیده که با آنزیم پروتئینی داخل سلولی HMG-COA ردوکتاز شروع می‌شود. اگرچه علاوه بر سطح کلی چربی و کلسترول در گردش خون، نوع لیپوپروتئین موجود نیز به‌طور قوی با پیشرفت تصلب شریان همراه است.

در چرخه موالونات داخل سلول آنزیم HMG-CoA ردوکتاز تبدیل HMG-CoA را به موالونات کاتالیز می‌کند. مسیر سوخت و ساز موالونات یک مسیر متابولیکی بسیار مهم در یوکاریوتها و بسیاری از باکتریها است که نهایتاً به تولید بسیاری از ترکیبات مهم مانند کلسترول، ایزوپرونئیدها (ترپن‌ها مانند لیکوپن، کاروتن، اسکوالن، اوکالیپتول و پینن)می‌انجامد.

برای یک مرد حدود ۶۸ کیلوگرم، تولید کل کلسترول بدن حدوداً ۱ گرم در روز (mg1000) است و محتوی کل کلسترول بدن حدوداً ۳۵ گرم است، که اغلب درون غشاء تمام سلول‌های بدن قرار گرفته‌است. ورودی رژیم روزانه معمول کلسترول اضافی، درامریکا، ۳۰۰–۲۰۰ میلی‌گرم است. بیشترین کلسترول مصرف شده استری است و کلسترول استری به‌طور ضعیفی جذب می‌شود. بدن همچنین دریافت کلسترول اضافی را با کاهش تولید کلسترول جبران می‌کند. به این دلایل کلسترول ورودی در غذا، تأثیر خیلی کمی، اگر داشته باشد، روی کلسترول کل بدن یا غلظت کلسترول درخون می‌گذارد. کلسترول بازیافت می‌شود. کبد ان را در یک شکل بدون استری به صورت رشته قابل هضم دفع می‌کند. نوعاً حدود ۵۰ درصداز کلسترول دفع شده توسط روده باریک درجریان خون دوباره جذب می‌شود.

گیاهان کلسترول را در مقادیر کم می‌سازند. گیاهان فیتوسترول تولید می‌کنند (موادی که از نظر شیمیایی شبیه به کلسترول است) فیتواسترول درون گیاهان می‌تواند با کلسترول برای جذب مجدد در پرزهای روده‌ای انسان رقابت کند، بنابراین جذب مجدد کلسترول را کاهش می‌دهد. وقتی سلول‌های استری، فیتوسترول جذب می‌کنند، درمکان کلسترول آن‌ها معمول مولکول‌های کلسترول پشت ریشه GI را که یک مکانیسم دفاعی و حمایتی مهم است دفع می‌کنند.

عملکرد[ویرایش]

کلسترول برای تولید و نگهداری غشای سلول‌ها ضروری است و سیالیت غشاء را در دماهای فیزیولوژیکی دو برابر می‌کند. گروه هیدروکسیل روی کلسترول با گروه‌های سر قطبی فسفولیپیدهای غشاء تداخل می‌کند. درحالیکه استروئید ضخیم و بزرگ و زنجیره هیدروکربن درغشاء جای گرفته‌است، کلسترول بسته‌بندی غشاء را افزایش می‌دهد، که سیالیت غشاء سلول را وقتی مولکول دریک تأیید ترانس که همه را می‌سازد اما زنجیره کناری کلسترول سخت و هر وجهی را کاهش می‌دهد. در این نقش ساختاری، کلسترول نفوذپذیری غشاء پلاسما را به مواد حل شده خنثی کاهش می‌دهد. پروتون‌ها (یون هیدروژن مثبت) و یون سدیم.

درون غشا سلول، کلسترول همچنین درانتقال بین سلولی عمل می‌کند، سیگنال سلول و هدایت اعصاب کلسترول برای ساختار عملکرد روده پیچ خورده و چاله‌های کلاترین پوشش داده، شامل کاوالو و اندوسیتوز مبنی بر کلاترین ضروری است. نقش کلسترول در چنین اندوسیتوز می‌تواند توسط استفاده از سیکلودکسترین متیل کشف شود تا کلسترول را از غشاء پلاسما حذف کند. درحال حاضر کشف شده که، کلسترول همچنین در فرایندهای سیگنال سلولی نقش دارد، کمک در شکل‌گیری دگل چربی درغشاء پلاسما می‌کند. شکل‌گیری چربی پروتئین‌های گیرنده درحدود نزدیک با غلظت بالای دومین مولکول مولکول فرستنده می‌آورد. در بسیاری از نورون‌ها، یک غلاف چربی (میلین)، غنی از کلسترول، چون از لایه‌های فشرده شدهٔ غشاء سلول شوان سرچشمه گرفته‌است، با پوشاندن دور آکسون به هدایت سریعتر پیام و حفاظت نورون کمک می‌کند.

درون سلول‌ها، کلسترول مولکول پیشرو درچندین روند بیوشیمی می‌باشد. در کبد کلسترول به صفرا تبدیل می‌شود، که سپس درکیسه صفرا ذخیره می‌شود. صفرا دارای نمک‌های صفراوی نیز می‌باشد و موجب می‌گردد چربی‌ها در روده قابل هضم شود و همچنین درجذب روده‌ای مولکول‌هایی مانند ویتامین‌های محلول در چربی، A, D و E و K مؤثر است. کلسترول یک مولکول پیشرو مهم برای ترکیب ویتامین D و هورمون‌های استروئیدی می‌باشد مانند هورمون‌های کورتیزول و آلدوسترون، هورمون پروژسترون، استروژن و تستسترون و مشتقاتش. برخی پژوهشها نشان می‌دهد کلسترول ممکن است به عنوان یک آنتی‌اکسیدان عمل کند.

منابع تغذیه[ویرایش]

چربی‌های حیوانی مخلوط و ترکیب پیچیده‌ای از تری گلیسیریدها، با مقدار کمتری از فسفولیپیدها و کلسترول هستند لذا تمام غذاهای دارای چربی حیوانی حاوی کلسترول می‌باشند. منابع عمده تغذیه کلسترول شامل پنیر، زرده تخم مرغ، گوشت، گوشت خوک، مرغ، ماهی و میگو می‌شود. شیر انسان نیز شامل مقادیری از کلسترول می‌باشد.

کلسترول درمقادیر قابل توجه درمنابع گیاهی وجود ندارد.. به علاوه محصولات گیاهی مانند دانه‌های کتان و بادام که دارای محتویات شبیه کلسترول هستند، که فیتواسترول (phytosterol) نامیده می‌شوند، عقیده بر این است که فیتوسترول‌ها با کلسترول برای جذب در روده‌ها رقابت می‌کنند. فیتوسترول می‌تواند ازطریق استفاده از غذاهای عملکردی دارای فیتوسترول تکمیل شود یا نوتراسیوتیکالها که به‌طور گسترده‌ای همان‌طور که یک راندمان کاهش کلسترول LDL اثبات شده دارد تشخیص داده می‌شود. راهنماهای مکمل کنونی دوزهایی از فیتوسترول‌ها در ۰/۳–۱۰۶ گرم هر روز را پیشنهاد می‌کنند که این میزان در یک پژوهش اخیر ۸٫۸٪ کاهش درکلسترول LDL در یک دوز متوسط ۵/۲۰ گرم درروز را نشان می‌دهد. اگرچه، منافع یک مکمل رژیم غذایی با فیتوسترول مورد سؤال قرارگرفته‌است.

دریافت چربی نقش مهمی در سطح کلسترول خون بازی می‌کند. این تأثیر تصور شده‌است که توسط تغییراتی درکمیت کلسترول و لیپوپروتئین‌ها به وجود می‌آید که توسط بدن ترکیب شده‌است. جایگزینی کربوهیدراتهای تغذیه‌ای با چربی‌های اشباع نشده چند قطبی و تک قطبی نشان داده شده‌است که سطوح کلسترول کلی و سرم LDL را کاهش می‌دهد و سطح سرم HDL را افزایش می‌دهد، در حالیکه جایگزین کردن کربوهیدرات‌ها با چربی اشباع شده HDL و LDL و سطح کلسترول کلی را افزایش می‌دهد. چربی‌های ترانس نشان داده‌اند که سطوح HDL را کاهش و سطوح LDL را افزایش می‌دهد. براساس چنین شواهدی و شواهد HDL پایین و سطح LDL بالا در بیماری‌های قلبی عروقی نشان می‌دهد. بسیاری از افراد تحت رژیم کاهش LDL کلسترول از تغییر در رژیم به علاوه دیگر اصلاحات روش زندگی اختصاص داده‌اند. USDA، پیشنهاد می‌کند که آنهایی که می‌خواهند کلسترول شان را از طریق یک تغییر در رژیم کاهش دهند می‌بایست کمتر از ۷ درصد از انرژی روزانه‌شان از چربی اشباع شده دارد مصرف کنند و کمتراز ۲۰۰ میلی‌گرم کلسترول در روز. پژوهشها نشان داده‌اند که یک افزایش درمصرف چربی‌های اشباع شده و کلسترول، کلسترول کلی خون را کاهش می‌دهد.

تولید کلسترول بوسیلهٔ موجودات زنده[ویرایش]

تمام سلول‌های حیوانات کلسترول را با سرعت تولیدی که ازنظر نوع سلول و عملکرد عضو متفاوت هستند، تولید می‌کنند. حدود ۲۵–۲۰٪ از تولید کلسترول روزانه در معده اتفاق می‌افتد، دیگر اندام‌های دارای سرعت تولید بالاتر شامل روده‌ها، غده آدرنال و عضوهای بازتولیدی می‌شود. ترکیب درون بدنبال یک مولکول استیل COA ویک مولکول استواستیل COA-1 شروع می‌شود، که هیدراته می‌شود تا ۳ هیدروژن ۳ متیل گلوتاریل 1(HMG-COA)COA تشکیل دهد. این مولکول سپس به موالونات توسط کاهش آنزیم HMG-COA کاهش می‌یابد. این واکنش دارای سرعت محدود، و گام قابل بازیابی درترکیب کلسترول می‌باشد و مکان عمل برای داروهای استاتین می‌باشد.

سپس موالونات به ایزوپنتینیل پیروفسفات در ۳ واکنش که به ATP نیاز دارند تبدیل می‌شود. موالونات به ایزوپنتینل پیروفسفات دی کربوکسید تبدیل می‌شود، که یک متابولیت کلیدی برای واکنش‌های بیولوژیکی مختلف می‌باشد. سه مولکول از ایزوپنتنیل پیروفسفات متراکم می‌شود تا فارنسیل پیروفسفات از طریق عمل گرانیل انتقالی شکل دهد. دو مولکول از فارنسیل پیروفسفات سپس متراکم شده تا اسکوئالین را توسط عمل ترکیب اسکوئالین درشبکه آندوپلاسمی شکل دهد.

سنتتاز اسکوئالین سپس اسکوئالین را آزاد می‌گرداند تا لنسترول را شکل دهد. سرانجام، لنسترول بدکلسترول از طریق فرایند ۱۹ مرحله‌ای تبدیل می‌شود. کوناردبلاچ وفئوودور لینن برنده جایزه نوبل در فیزیولوژی یا داروسازی در سال۱۹۶۴ گفت: برای کشف‌هایشان که درمورد مکانیسم و تنظیم کلسترول و سوخت و ساز اسید چربی نگران هستند.

تنظیم کلسترول[ویرایش]

میزان تولید کلسترول بوسیله موجودات زنده به‌طور مستقیم توسط سطح حاضر کلسترول تنظیم شده‌است، این مکانیسم‌ها تا حدودی درک شده‌اند. یک ورودی بالاتر از کلسترول غذا به یک کاهش در تولید درون زاد منجر می‌شود، درحالیکه ورودی کمتر و پایین‌تر از غذا تأثیر برعکس دارد.

مکانیسم تنظیم اصلی، احساس کلسترول بین سلولی درشبکه آندوپلاسمی می‌باشد توسط پروتئین SEBP انجام می‌گیرد. (تنظیم استرول پروتئین المان اتصال ۱و۲). در حضور کلسترول، SREBP به دو پروتئین دیگر وابسته است. SCAP (تقسیم SREBP پروتئین را فعال می‌کند). وقتی سطح کلسترول پایین می‌آید، Insig(1) را از SCAP- SREBP فشرده جدا می‌کند، که به فشرده‌سازی اجازه می‌دهد تا به دستگاه گونگی مهاجرت کند. در اینجا SREBP توسط SP و S2P (مکان ۱ و ۲ پروتئین‌ها شکافته می‌شود. دو آنزیم که توسط SCAP فعال شده‌اند وقتی سطح کلسترول پایین است. SREBP شکافته شده سپس به هسته می‌رود، و به عنوان یک عامل رونوشتی عمل می‌کند تا به المان تنظیم استرول متصل شود(SRE)، که رونویسی بسیاری از ژنها را تحریک می‌کند. در میان این‌ها، لیپوپروتئین با تراکم پایین وجوددارد(LDL) و HMG-COA رودوکتاز وجود دارد. گیرنده LDL قبلی، LDL گروهی را از جریان قوی تمیز می‌کند، درحالیکه ردوکتاز HMG-COA منجر به یک افزایش تولید ایندوژن‌های کلسترول می‌شود. بخش بزرگی از این مسیر سیگنالی، توسط دکتر مایکل اس. براون و دکتر جوزف ال. گلدستین در ۱۹۷۰ روشن شد. در ۱۹۸۵، آن‌ها جایزه نوبل در فیزیولوژی برای کارهایشان دریافت کردند. کار بعدی شان نشان می‌دهد چگونه مسیر SREBP، حالت بسیاری از ژن‌ها را تنظیم می‌کند که شکل‌گیری لیپید و سوخت و ساز و تخصیص سوخت بدن کنترل می‌شود.

تولید کلسترول زمانی که سطح کلسترول بالاست می‌تواند متوقف شود. HMG-COA ردوکتاز هم شامل یک منطقهٔ سیتوزولیک (که مسئول عمل کاتالیکی است) ویک منطقه غشایی می‌شود. منطقه غشاء سیگنال‌هایی برای تنزل اش احساس می‌کند. افزایش غلظتهای کلسترول (و دیگر استرول‌ها) باعث یک تغییر در این حالت الیگومریزیشن می‌شود، که به تخریب توسط پروتئوسوم بیشتر مستعد و حساس می‌شود. فعالیت این آنزیم می‌تواند همچنین توسط فسفاته کردن توسط یک پروتئین کیناز فعال شدهٔ AMP کاهش یابد. چون این کیناز توسط AMP فعال شده‌است، که وقتی ATP هیدرولیز می‌شود تولید می‌شود، این دنبال می‌کند که ترکیب کلسترول وقتی سطح ATP پایین است متوقف می‌شود.

بررسی نتایج ۶۱ مطالعه موید این حقیقت است که مصرف گردو به کاهش کلسترول بد خون کمک می‌کند. مصرف دو مشت گردو در روز با کاهش سطح کلی کلسترول خون، به پیشگیری از بیماری قلبی کمک می‌کند.[۳]

انتقال پلاسما و تنظیم جذب[ویرایش]

چربی خون: کلسترول تنها درآب به آرامی محلول می‌شود، این می‌تواند حل نشود و درجریان خون مبتنی بر آب در غلظتهای پایین حرکت می‌کند. چون کلسترول درخون غیرمحلول است، در سیستم گردش درون لیپوپروتئین‌ها انتقال می‌یابد، ذره‌های کمپلکس دیسکودیال که یک ترکیب خارجی از پروتئین‌های آمفی فیلیک دارد و چربی‌های که سطوح مواجه خارجی قابل حل بر آب هستند و سطوح مواجه داخلی قابل حل در چربی می‌باشد، تری گلیسیریدها و کلسترول به‌طور داخلی حمل می‌شود، فسفولیپیدها و کلسترول، آمفی پاتیک می‌شوند، در سطح تک لایه ذره پروتئین انتقال می‌یابد.

در اضافه به فراهم کردن یک وسیله حل‌کننده برای انتقال کلسترول از طریق خون، لیپوپروتئین‌ها، سیگنال‌های سلول مورد هدف دارند که چربی‌ها را هدایت می‌کند آن‌ها به بافتهای معین فرستاده می‌شود. به همین دلیل، انواع مختلفی از لیپوپروتئین‌ها درخون وجود دارند، که به ترتیب افزایش تراکم شان، شیلو میکرون، لیپوپروتئین با تراکم خیلی کم (VLDL)، لیپوپروتئین با تراکم متوسط (IDL)، و لیپوپروتئین با تراکم کم (LDL) و لیپوپروتئین با تراکم بالا (HDL) نام گرفته‌اند. چربی بیشتر و پروتئین کمتر که یک لیپوپروتئین دارد، تراکم کمتری نیز دارد. کلسترول درون تمام انواع مختلف لیپوپروتئین قابل تشخیص است، اگرچه برخی کلسترول‌ها به عنوان بدون الکل فرستاده می‌شوندو برخی به عنوان اسید استرچرب فرستاده می‌شود که ازآن به عنوان کلسترول استر یاد می‌شود. اگرچه، لیپوپروتئین‌های مختلف شامل، آپولیپوپروتئین می‌شوند، که مانند گیرنده خاص برای لیگاند روی غشاء سلول عمل می‌کند. در این صورت ذره‌های لیپوپروتئین آدرسهای مولکولی هستند که نقطه شروع و پایان برای انتقال کلسترول را معین می‌کند.

شیلو میکرون‌ها، نوع تراکم پایین کلسترول که مولکول‌ها را انتقال می‌دهد، شامل آپولیپوپروتئین 48- B، آولیپوپروتئین، و آپولیپوپروتئین E در غشاءشان هستند. شیلو میکرون‌ها انتقال دهنده‌ها هستندکه چربی‌ها را از روده به اعضا و ماهیچه‌ها می‌فرستند و دیگر بافتها که اسیدهای چرب برای تولید انرژی و چربی نیاز دارند. کلسترول که توسط ماهیچه‌ها استفاده نمی‌شود در بقیهٔ شیلو میکرون‌های غنی از کلسترول باقی می‌ماند، که از اینجا جریان خون توسط رگها بالا می‌روند.

مولکول‌های VLDL توسط کبد تولید می‌شوند و شامل تری گلیسیرول فراوان است و کلسترول که توسط کبد برای ترکیب اسیدهای صفرا نیاز نیستند. این مولکول‌ها شامل آپولیپوپروتئین Bloo و آپولیپوپروتئین E در غشاءشان هستند درطول انتقال درجریان خون، رنگهای خون جدا شده و تری گلیسیرول بیشتری از مولکول‌های IDL جذب می‌کند، که شامل حتی یک درصد بالاتر از کلسترول می‌شود، مولکول‌های IDL دو سرنوشت دارند: نیمی توسط HTGL سوخت و ساز می‌شوند، توسط گیرنده LDL روی سطح سلول کبد بالا می‌رود، و نیمهٔ دیگر ادامه می‌یابد تا تری گیلیسرول در جریان خون را از دست بدهد تا وقتیکه آن‌ها مولکول‌های LDL را شکل دهند، که درصد بالاتری از کلسترول دادن آن‌ها وجوددارد. مولکولهای LDL، بنابراین، انتقال دهنده‌های اصلی کلسترول درخون هستند وهر کدام شامل حدوداً ۱۵۰۰مولکول استرکلسترول می‌شود. پوسته مولکول LDL شامل تنها یک مولکول آپولیپوپروتئین100B می‌شودکه توسط گیرنده LDL در بافت‌های خارجی تشخیص داده می‌شود. روی سطح آپولیپوپروتئین100B، بسیاری از گیرنده‌های LDL در حفره‌های کلاترین متمرکز می‌شود. هم LDLو گیرنده اش توسط اندوسیتوز داخلی می‌شود تا یک کیسه کوچک درون سلول شکل دهد. کیسه کوچک سپس با یک لیزوزوم آمیخته می‌شود که یک آنزیم دارد که لیپاز اسید لیزوزومال نامیده شده‌است که کلسترول استر را هیدرولیز می‌کند. اکنون درون سلول، کلسترول می‌تواند برای تهیه مواد شیمیایی بوسیله حرارت استفاده شود یا استری شود و درون سلول نگه داشته شود، تا با غشاء سلول تداخل پیدا نکند.

ترکیب گیرنده LDL توسط SREBP تنظیم شده‌است، پروتئین تنظیمی مشابه همان‌طور که استفاده شده بود، ترکیب کلسترول دی نوو درپاسخ به حضور کلسترول در سلول کنترل می‌کند. وقتی سلول کلسترول فراوان دارد، ترکیب گیرنده LDL بسته می‌شود تا کلسترول جدید درشکل مولکول‌های LDL نتواند بالا برود. درادامه، گیرنده‌های LDL بیشتر درست می‌شوند وقتی سلول کلسترول کافی دارد. وقتی این سیستم دوباره تنظیم می‌شود، بسیاری از مولکول‌های LDL درخون بدون گیرنده‌ها روی بافتهای خارجی ظاهر می‌شوند. این مولکول‌های LDL اکسید شده و توسط ماکروفاژها بالا می‌رود، که بلعیده می‌شود و سلول‌های حبابی را شکل می‌دهد. این سلول‌ها اغلب در دیواره‌های رگ‌های خون گیر می‌افتند و در حالت وشکل‌گیری آترواسکلروز پلاک منتشر می‌شود. تفاوت در هموستاز کلسترول پیشرفت آترواسکلروز اولیه را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این پلاکتها دلایل اصلی حمله‌های قلبی، سکته، و دیگر مشکلات پزشکی جدی هستند که منجر به‌کارگیری کلسترول LDL که قبلاً نام بردیم می‌شود در واقع یک لیپوپروتئین، با کلسترول بد است.

همچنین، ذره‌های HDL به نظر می‌رسد تا کلسترول را به عقب به کبد انتقال می‌دهد برای دفع یا به دیگر بافتها که کلسترول استفاده می‌کنند تا هورمون‌ها رادریک فرایند شناخته شده همان‌طور که کلسترول معکوس انتقال می‌یابد ترکیب کند. داشتن تعداد زیادی از ذره‌های بزرگ HDL به نتایج سلامتی بهتر منجر می‌شود. درمقابل، داشتن تعداد کمتری از ذره‌های بزرگ HDL به‌طور مستقلی همراه با پیشرفت بیماری آتروماتوز در ذره‌ها می‌باشد.

سوخت وساز، بازیافت و دفع[ویرایش]

کلسترول دربرابر اکسید شدن مستعد است و به آسانی مشتقات اکسیژنی مانند اکسی استرول تشکیل می‌دهد. سه مکانیسم مختلف می‌تواند آن‌ها را شکل دهد: اتواکسید شدن؛ دوم اکسید شدن ثانویه به پراکسیداسیون لیپیدها؛ و اکسیداسیون آنزیم سوخت و ساز کلسترول. اکسی استرول تمایل زیادی دارد که اثر مهاری روی تولید کلسترول داشته باشد. این یافته‌ها به عنوان فرضیه اکسی استرول شناخته می‌شود. سایر نقش‌های اکسی استرول در فیزیولوژی انسان شامل شرکت در ترکیب شیمیایی اسید صفرا ، انتقال اشکال کلسترول و تنظیم بیان ژن‌ها می‌باشد.

در آزمایش‌های زیست شیمی اشکال نشاندار کلسترول، مانند کلسترول تریتیدار استفاده می‌شوند. این مشتقات به سمت نزول ذخیره پیش می‌رود و ضروری است تا کلسترول را قبل از استفاده خالص کند. کلسترول می‌تواند با استفاده از ستونهای کوچک سفادکس 20-LH خالص شود.

کلسترول توسط کبد به گروه متنوعی از اسیدهای صفرا اکسید می‌شود. در این روند کلسترول با گلیسین، تائورین، اسید گلوکورونیک یا سولفات در هم آمیخته می‌شوند. یک ترکیب درهم آمیخته و درهم آمیخته نشده اسیدهای صفرا، در کنار خودکلسترول، از کبد به صفرا دفع می‌شود. حدوداً ۹۵ درصد از اسیدهای صفرا از روده دوباره جذب می‌شود، و باقی‌مانده درمدفوع انسان و حیوان باقی می‌ماند. مدفوع و جذب مجدد اسیدهای صفرا، اساس گردش روده را شکل می‌دهد، که برای هضم و جذب چربیهای تغذیه ضروری است. تحت شرایط خاصی، وقتی بیشتر تمرکز می‌کنیم، مانندگال بلیدر، کلسترول متبلور می‌شود و جایگزین اصلی بیشتر سنگ کیسه صفرا می‌باشد.

اگرچه، لسیتین و سنگ‌های کیسهٔ صفرا بیلروبین همچنین اتفاق می‌افتد، اما با فرکانس کمتر هر روز، بیش از ۱ گرم از کلسترول وارد روده بزرگ می‌شود. این کلسترول از رژیم غذایی، صفرا و سلول‌های روده‌ای نشات می‌گیرد و می‌تواند توسط باکتری روده بزرگ سوخت و ساز می‌شود. کلسترول به‌طور عمده‌ای به کوپروستانول، تبدیل می‌شود، یک استرول جذب نشده که در مدفوع انسان‌ها و حیوانات دفع شده‌است. یک کلسترول کاهنده باکتری از مدفوع انسان جدا شده‌است.

اهمیت بالینی: هیپرکلسترولمیا[ویرایش]

طبق فرضیه چربی، سطح کلسترول غیرعادی خون (هیپرکلسترولمیا)، (یا دقیقتر غلظتهای بالای ذره‌های LDL و غلظتهای پایین‌تر ذره‌های HDL) به‌طور قوی با بیماری قلبی عروقی همراه است زیرا این امر تشکیل پلاکهای آترومی درعروق را تسریع می‌بخشد. این فرایند منجر به سکته قلبی (حمله قلبی) و بیماری‌های عروق محیطی می‌شود.

ذرات LDL اغلب کلسترول بد نامیده می‌شوند زیرا آن‌ها با تشکیل آتروما مرتبط هستند. از سوی دیگر، غلظتهای بالای HDL، می‌تواند کلسترول را از سلول‌ها و آتروما حذف کند لذا به آن به عنوان کلسترول خوب اشاره می‌شود. سطح تعادل این ترکیبات در خون اغلب به‌طور ژنتیکی معین شده‌اند، اما می‌تواند توسط ساختار بدن، دارو درمانی یا انتخاب غذا و دیگر عوامل تغییر کند. رسیستین (Resistin) یک پروتئین ترشح شده توسط بافت چربی است، نشان داده‌است که تولید LDL درسلول‌های کبدی انسان را افزایش می‌دهد و گیرنده‌های LDL در کبد را تنزل می‌بخشد. درنتیجه، کبد کمتر قادر است تا کلسترول را از جریان خون پاک کند. رسیستین همچنین به‌طور معکوس تأثیرات استاتین هارا تحت تأثیر قرار می‌دهد. استاتین‌ها اصلی‌ترین داروی کاهش کلسترول و جلوگیری از بیماری قلبی عروقی می‌باشد.

شرایط با غلظتهای بالا رفته از ذره‌های LDL اکسید نشده، به ویژه، تراکم پایین LDL ذرات (SdLDL)، همراه با شکل‌گیری آتروما در دیواره‌های رگ‌ها می‌باشد، یک شرط شناخته شده به عنوان آترواسکلوروزیس، که دلیل اصلی بیماری قلبی کرونری و دیگر اشکال بیماری قلبی عروقی می‌باشد. در مقابل، ذرات HDL (به ویژه HDL بزرگ) به عنوان یک مکانیسم شناخته شده‌است که توسط آن کلسترول و میانجی گران دارای آماس می‌تواند از آتروما حذف شود. غلظت افزایش یافته HDL همراه با سرعت پایین‌تر پیشرفت آتروما و حتی نزول می‌باشد. یک مطالعه اطلاعات پولینگ روی تقریباً ۹۰۰۰۰۰موضوع در سال ۲۰۰۷ در ۶۱ گروه نشان داده‌است که سطح کلسترول کلی خون یک تأثیر نمایی روی رفتار کلی و قلبی عروقی دارد، در کنار توجه به موضوعات جوان تر. هنوز، به دلیل بیماری قلبی عروقی نسبتاً اندک در جمعیت جوان تر می‌باشد، تأثیر کلسترول بالا روی سلامتی هنوز در افراد پیرتر بیشتر است.

سطوح هوایی کلسترول با یک رژیم سخت شامل چربی اشباع شده کم می‌باشد رفتار می‌شد یا ترانس بدون چربی، غذاهای با کلسترول پایین، اغلب توسط یکی از آژانسهای هایپولیپیدمیک مختلف، مانند استاتین، فیبرات، جذب کلسترول، اسید نیکوتینیک یا توالی اسید صفرا دنبال می‌شود. موارد حدی قبلهٔ با عمل بایپس ایلئال رفتار می‌شود، که اکنون توسط درمان جایگزین می‌شود. درمانهای مبنی بر فرایند کشیدن سلول‌های بنیادی هنوز برای هایپر لیپیدمیا سخت و شدید استفاده می‌شود که یا به درمان پاسخ نمی‌دهد یا نیاز به کاهش سریع چربی خون دارد.

آزمایش‌های مختلف استفاده از مهارکننده‌های HWG-COA که به عنوان استاتین شناخته می‌شوند، تأیید می‌کند که تغییر دادن الگوهای انتقال لیپوپروتئین از الگوی ناسالم به سالم‌تر بطور واضح سرعت بروز بیماری قلبی عروقی را کاهش می‌دهد، حتی برای افرادی با کلسترول پایین و برای نوجوانان مطالعات نشان داده که استاتین پیشرفت آتروما را کاهش می‌دهد. درنتیجه، افراد با یک سابقه بیماری قلبی عروقی ممکن است منافعی از مصرف استاتین بر سطح کلسترول شان بگیرند (کلسترول کل زیر ۵ میلی مول بر لیتر)، و و در مردها بدون بیماری قلبی عروقی، منافعی از کاهش غیرعادی کلسترول بالا وجود دارد (اول با جلوگیری). جلوگیری اولیه درزنها به‌طور کلی تنها با گسترش یافته‌های مطالعات روی مردها مطرح شد، زیرا، در زنها هیچ‌کدام از آزمایش‌های استاتین بزرگ که تا قبل از ۲۰۰۷ انجام شده بود کاهش مشخص آماری در رفتار کلی یا درنقطه پایانی قلبی عروقی نشان داده‌است. درسال ۲۰۰۸، یک کلینیک آزمایش‌های بزرگ گزارش کرده‌است که در جوانان به نظر سالم با سطح افزایش یافتهٔ با نشانه‌های زیستی التهابی با حساسیت بالا پروتئین راکتیو C می‌باشد، اما با LDL mg20 درروز کمتر از رزوواستاتین برای ۱/۹ سال بد کاهش ۴۴ درصدی در وقوع حوادث قبلی عروقی منجر شده و کاهش ۲۰ درصدی در رفتار علت کلی، تأثیر به‌طور آماری برای هر دو جنسیت مشخص و خاص بود. اگر چه این نتیجه با برخی شکل‌ها همراه است، مطالعات بعدی و تحلیل متا به‌طور خاصی کاهش شخص (اما کمتر) در رفتار بیماری قلبی و عروقی و کلی نشان می‌دهد. بدون جنس مخالف توسط جنسیت.

پانل پیشنهاد می‌کند که سطح کلی کلسترول خون باید کمتر از ۲۰۰ میلی گرمن بر دسی لیتر باشد کلسترول عادی خون است، 239–200 mg/dL خط وسط روبه بالا و بیشتر از 240 mg/dL کلسترول بالا است. به گروه قلب آمریکا یک گروه مشابه از راهنمایی‌ها برای سطح کلسترول کلی خون و خطر بیماری قلبی فراهم می‌کند. اگر چه، همان‌طور که روش‌های آزمایش امروزه LDL (بد) وHDL کلسترول «خوب» جداگانه را ملین می‌کند، این دیدگاه ساده تا حدودی قدیمی شده‌است. سطح LDL مورد دلخواه به نظر می‌رسد که کمتراز(100 mg/dL (m mol)/L ۲۰۶) باشد، اگر چه یک حد بالاتر جدیدتر از(mg/dL70 (m mol)/L8/1) می‌تواند در افراد با ریسک بالاتر براساس برخی از آزمایش‌های که دربالا به آن اشاره شد در نظر گرفته شود.

Interpretation Level mmol/L Level mg/dL
Desirable level corresponding to lower risk for heart disease <۵٫۲ <۲۰۰
Borderline high risk ۵٫۲–۶٫۲ ۲۰۰–۲۴۰
High risk > ۶٫۲ > ۲۴۰

محدوده‌های ارجاع برای آزمایش‌های خون، سطح معمول و بهینه از HDL و LDL و کلسترول کلی در غلظتهای جرم ومولی نشان می‌دهد؛ که در رنگ نارنجی در سمت راست دیده می‌شود، که در میان خون با بالاترین غلظت جای می‌گیرد. کلسترول کلی با HDL, LDL و VLDL تعریف می‌شود. معمولاً تنها کل، HDL و تری گلیسیرید اندازه‌گیری می‌شود. به دلیل هزینه، VLDL معمولاً به اندازه یک پنجم از تری گلیسیریدها تخمین زده می‌شود و LDL با استفاده از فرمول فرد والد (یا یک متغیر) تخمین زده می‌شود. LDL تخمین زده شده =[کلسترول کلی] – [HDL کل] – [VLDL تخمین زده شده].

VLDL می‌تواند با تقسیم شدن تری گلیسیرید کل به ۵ محاسبه شود. اندازه‌های مستقیم LDL استفاده می‌شود وقتی تری گلیسیریدها بیشتر از 400 mg/dL می‌شود. VLDL تخمین زده شده و LDL اشتباه بیشتری دارند وقتی تری گلیسیریدها بالای 400 mg/dL هستند. با دادن نقش بهتر تشخیص داده شدهٔ کلسترول در بیماری‌های قلبی عروقی، برخی مطالعات یک ارتباط معکوس بین سطح کلسترول و مرگ و میر نشان داده‌اند. درمطالعه سال ۲۰۰۹ از بیماران با سندرم‌های کرونری دقیق یک ارتباط کلسترول بالا با نتایج مرگ و میر بهتر یافته‌اند. درمطالعه قلب فارمینگهام، در موضوعاتی بیش از ۵۰ سال، آن‌ها یک افزایش ۱۱ درصدی کلی و ۱۴ درصد افزایش در مرگ ومیر بر اثر بیماری عروقی هر mg/dL هر سال که در سطح کلسترول کل می‌افتد، یافته‌اند. محققان این واقعه را به این حقیقت نسبت دادند که مردم با بیماری مزمن و شدید یا سرطان تمایل دارند تا سطح کلسترول زیر حد معمول داشته باشند.

این توضیح توسط نمایش سلامت و ورالبرگ وبرنامه ترقی حمایت نشده‌است، که درآن مردان در تمام گروه‌های سنی و زنها بالای ۵۰ سال با کلسترول خیلی پایین احتمال مرگ دراثر سرطان را داشتند، و بیماری کبدی، و بیماری‌های روانی این نتیجه تأثیر کلسترول پایین که حتی در میان جوانترها نیز اتفاق می‌افتد را نشان می‌دهد.

کلسترول پایین[ویرایش]

به‌طور غیرمعمول سطح پایین کلسترول را هیپو کلسترول می‌نامند، پژوهش درمورد دلایل این حالت نسبتاً محدود است، اما برخی مطالعات یک ارتباط با افسردگی، سرطان و خون‌ریزی مغزی را دیده‌اند. درکل، سطح کلسترول پایین به نظر می‌رسد یک نتیجه باشد، تا یک دلیل، از بیماری‌های اشاره شده یک بیماری ژنتیکی در ترکیب کلسترول باعث سندرم اسمیت – لملی – اپتیز می‌شود، که اغلب همراه با سطح پلاسما پایین کلسترول می‌باشد.

آزمایش کلسترول[ویرایش]

انجمن قلب آمریکا آزمایش سنجش کلسترول خون را هر ۵ سال برای افراد ۲۰ سال یا مسن تر پیشنهاد می‌کند. نمونه خون بعد از ۱۲ ساعت ناشتا گرفته می‌شود، یا از یک وسیله خانگی نشان دهنده کلسترول استفاده شده‌است تا یک پروفایل لیپوپروتئین را معین کند. این روش کلسترول کل را اندازه می‌گیرد. پروفایل لیپوپروتئین LDL کلسترول بد، HDL کلسترول خوب و تری گلیسیریدها را اندازه می‌گیرد. پیشنهاد شده‌است که کلسترول حداقل هر ۵ سال یک بار آزمایش شود اگر شخصی کلسترول کلی (m mol)/L 2/5 یا بیشتر (mg/dL 200) دارد، یا اگر یک مرد با سن بالای ۴۵ یا یک زن با سن بالای ۵۰ کلسترول خوب (HDL) کمتر از 1 (m mol)/L (mg/dL40) دارد از عوامل خطر بالای بیماری‌های قلبی عروقی می‌باشد. سایر عوامل خطر فشار خون بالا، LDL بالا، سابقه خانوادگی CAD و سیگار کشیدن می‌شود.

بتازگی محققان گروه ژنتیک و میکروبیولوژی دانشگاه نیومکزیکو اعلام کردند که موفق به توسعه واکسنی شده‌اند که کلسترول بد (LDL) را کاهش می‌دهد. واکسن تولید شده توسط محققان این دانشگاه با مهار یک پروتئین تنظیم‌کننده کلسترول به نام PCSK9، می‌تواند یک روش مطمئن جایگزین برای استاتین باشد.نتایج این واکسن روی موش و میمون موفقیت‌آمیز بوده‌است.[۴]

کریستال محلول کلسترول[ویرایش]

برخی مشتقات کلسترول (درمیان دیگر چربی‌های کلسترولی ساده) شناخته شده‌اند که کریستال محلول و فاز کلسترولی تولید می‌کند. فاز کلسترول، درحقیقت، یک فاز شماتیک کایرال است و رنگش تغییری کند زمانی که دمایش تغییر می‌کند. این مشتقات کلسترول را برای مشخص کردن ونشان دادن دما در صفحهٔ نمایش ترمومترهای کریستال محلول مفید می‌سازد و کار دیگر آن نمایش دمای حساس است.

استراندومتر[ویرایش]

کلسترول ۲۵۶ استرایزومر دارد، اگرچه تنها۲ تا از آن‌ها دارای مشخصات بیوشیمی هستند (کلسترول طبیعی و کلسترول است) و تنها یکی از آن‌ها به‌طور طبیعی اتفاق می‌افتد (کلسترول طبیعی).

جستارهای وابسته[ویرایش]

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. ۱٫۰ ۱٫۱ "Safety (MSDS) data for cholesterol". Retrieved 2007-10-20. 
 2. ۲٫۰ ۲٫۱ پروتئین حیوانی- اثر کالین کمبل، توماس کمبل، ترجمهٔ آرش حسینیان- نشر اینترنتی پاد- تحت مجوز توزیع و تکثیر اشتراکی- چاپ اول 1391- ص116-117
 3. گردو، مؤثر در کاهش کلسترول خون . [خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) http://www.irna.ir]
 4. واکسن کلسترول ساخته شد . [خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) http://www.irna.ir]

پیوند به بیرون[ویرایش]

مرکز اطلاع‌رسانی پزشکی ایران

Cholesterol
Chemical structure of cholesterol
Ball-and-stick model of cholesterol
Sample of Cholesterol
Names
IUPAC name
(3β)-cholest-5-en-3-ol
Systematic IUPAC name
(3S,8S,9S,10R,13R,14S,17R)-10,13-dimethyl-17-[(2R)-6-methylheptan-2-yl]-2,3,4,7,8,9,11,12,14,15,16,17-dodecahydro-1H-cyclopenta[a]phenanthren-3-ol
Other names
Cholesterin, Cholesteryl alcohol[1]
Identifiers
3D model (JSmol)
ChEBI
ChEMBL
ChemSpider
ECHA InfoCard 100.000.321
KEGG
UNII
Properties
C27H46O
Molar mass 386.65 g/mol
Appearance white crystalline powder[2]
Density 1.052 g/cm3
Melting point 148 to 150 °C (298 to 302 °F; 421 to 423 K) [2]
Boiling point 360 °C (680 °F; 633 K) (decomposes)
1.8 mg/L (30 °C)[3]
Solubility soluble in acetone, benzene, chloroform, ethanol, ether, hexane, isopropyl myristate, methanol
-284.2·10−6 cm3/mol
Hazards
Flash point 209.3 ±12.4 °C [1]
Except where otherwise noted, data are given for materials in their standard state (at 25 °C [77 °F], 100 kPa).
YesY verify (what is YesYN ?)
Infobox references

Cholesterol (from the Ancient Greek chole- (bile) and stereos (solid), followed by the chemical suffix -ol for an alcohol) is an organic molecule. It is a sterol (or modified steroid),[4] a type of lipid molecule, and is biosynthesized by all animal cells, because it is an essential structural component of all animal cell membranes and is essential to maintain both membrane structural integrity and fluidity. Cholesterol allows animal cells to function without a cell wall (which in other species protects membrane integrity and cell viability); this allows animal cells to change shape rapidly.

In addition to its importance for animal cell structure, cholesterol also serves as a precursor for the biosynthesis of steroid hormones, bile acid[5] and vitamin D. Cholesterol is the principal sterol synthesized by all animals. In vertebrates, hepatic cells typically produce the greatest amounts. It is absent among prokaryotes (bacteria and archaea), although there are some exceptions, such as Mycoplasma, which require cholesterol for growth.[6]

François Poulletier de la Salle first identified cholesterol in solid form in gallstones in 1769. However, it was not until 1815 that chemist Michel Eugène Chevreul named the compound "cholesterine".[7][8]

Physiology

Since cholesterol is essential for all animal life, each cell is capable of synthesizing it by way of a complex 37-step process, beginning with the mevalonate pathway and ending with a 19-step conversion of lanosterol to cholesterol.[citation needed] Furthermore, it can be absorbed directly from animal-based foods.

A human male weighing 68 kg (150 lb) normally synthesizes about 1 gram (1,000 mg) per day, and his body contains about 35 g, mostly contained within the cell membranes. Typical daily cholesterol dietary intake for a man in the United States is 307 mg.[9]

Most ingested cholesterol is esterified, and esterified cholesterol is poorly absorbed. The body also compensates for any absorption of additional cholesterol by reducing cholesterol synthesis.[10] For these reasons, cholesterol in food, seven to ten hours after ingestion, has little, if any effect on concentrations of cholesterol in the blood. However, during the first seven hours after ingestion of cholesterol, as absorbed fats are being distributed around the body within extracellular water by the various lipoproteins (which transport all fats in the water outside cells), the concentrations increase.[11] It is also important to recognize, however, that the concentrations measured in the samples of blood plasma vary with the measurement methods used. Traditional, cheaper methods do not reflect (a) which lipoproteins are transporting the various fat molecules, nor (b) which cells are ingesting, burning or exporting the fat molecules being measured as totals from samples of blood plasma.[citation needed]

Cholesterol is recycled in the body. The liver excretes it in a non-esterified form (via bile) into the digestive tract. Typically, about 95% of the excreted cholesterol is reabsorbed by the small intestine back into the bloodstream.[citation needed]

Plants make cholesterol in very small amounts.[12] Plants manufacture phytosterols (substances chemically similar to cholesterol), which can compete with cholesterol for reabsorption in the intestinal tract, thus potentially reducing cholesterol reabsorption.[13] When intestinal lining cells absorb phytosterols, in place of cholesterol, they usually excrete the phytosterol molecules back into the GI tract, an important protective mechanism. The intake of naturally occurring phytosterols, which encompass plant sterols and stanols, ranges between ~200–300 mg/day depending on eating habits.[14] Specially designed vegetarian experimental diets have been produced yielding upwards of 700 mg/day.[15]

Function

Cholesterol, given that it composes about 30% of all animal cell membranes, is required to build and maintain membranes and modulates membrane fluidity over the range of physiological temperatures. The hydroxyl group on cholesterol interacts with the polar heads of the membrane phospholipids and sphingolipids, while the bulky steroid and the hydrocarbon chain are embedded in the membrane, alongside the nonpolar fatty-acid chain of the other lipids. Through the interaction with the phospholipid fatty-acid chains, cholesterol increases membrane packing, which both alters membrane fluidity[16] and maintains membrane integrity so that animal cells do not need to build cell walls (like plants and most bacteria). The membrane remains stable and durable without being rigid, allowing animal cells to change shape and animals to move.

The structure of the tetracyclic ring of cholesterol contributes to the fluidity of the cell membrane, as the molecule is in a trans conformation making all but the side chain of cholesterol rigid and planar.[17] In this structural role, cholesterol also reduces the permeability of the plasma membrane to neutral solutes,[18] hydrogen ions, and sodium ions.[19]

Within the cell membrane, cholesterol also functions in intracellular transport, cell signaling and nerve conduction. Cholesterol is essential for the structure and function of invaginated caveolae and clathrin-coated pits, including caveola-dependent and clathrin-dependent endocytosis. The role of cholesterol in endocytosis of these types can be investigated by using methyl beta cyclodextrin (MβCD) to remove cholesterol from the plasma membrane. Recent studies show that cholesterol is also implicated in cell signaling processes, assisting in the formation of lipid rafts in the plasma membrane, which brings receptor proteins in close proximity with high concentrations of second messenger molecules.[20] In multiple layers, cholesterol and phospholipids, both electrical insulators, can facilitate speed of transmission of electrical impulses along nerve tissue. For many neuron fibers, a myelin sheath, rich in cholesterol since it is derived from compacted layers of Schwann cell membrane, provides insulation for more efficient conduction of impulses.[21] Demyelination (loss of some of these Schwann cells) is believed to be part of the basis for multiple sclerosis.

Within cells, cholesterol is also a precursor molecule for several biochemical pathways. For example, it is the precursor molecule for the synthesis of vitamin D and all steroid hormones, including the adrenal gland hormones cortisol and aldosterone, as well as the sex hormones progesterone, estrogens, and testosterone, and their derivatives.[5][22]

The liver excretes cholesterol into biliary fluids, which is then stored in the gallbladder. Bile contains bile salts, which solubilize fats in the digestive tract and aid in the intestinal absorption of fat molecules as well as the fat-soluble vitamins, A, D, E, and K.[23]

Biosynthesis

All animal cells manufacture cholesterol, for both membrane structure and other uses, with relative production rates varying by cell type and organ function. About 80% of total daily cholesterol production occurs in the liver; other sites of higher synthesis rates include the intestines, adrenal glands, and reproductive organs.

Synthesis within the body starts with the mevalonate pathway where two molecules of acetyl CoA condense to form acetoacetyl-CoA. This is followed by a second condensation between acetyl CoA and acetoacetyl-CoA to form 3-hydroxy-3-methylglutaryl CoA (HMG-CoA).[24]

Condensation of Acetyl-CoA to HMG-CoA.gif

This molecule is then reduced to mevalonate by the enzyme HMG-CoA reductase. Production of mevalonate is the rate-limiting and irreversible step in cholesterol synthesis and is the site of action for statins (a class of cholesterol lowering drugs).

Melavonic Acid Synthesis.gif

Mevalonate is finally converted to isopentenyl pyrophosphate (IPP) through two phosphorylation steps and one decarboxylation step that requires ATP.

Melavonate pathway to IPP.gif

Three molecules of isopentenyl pyrophosphate condense to form farnesyl pyrophosphate through the action of geranyl transferase.

Cation formation from DMAPP.gif
Formation of Farnasyl pyrophosphate.gif

Two molecules of farnesyl pyrophosphate then condense to form squalene by the action of squalene synthase in the endoplasmic reticulum.[24]

Squalene Synthesis.gif
Squalene Synthesis 2.gif

Oxidosqualene cyclase then cyclizes squalene to form lanosterol. Finally, lanosterol is converted to cholesterol through a 19-step process.[25][26]

Flavinoid Mechanism.gif
Oxidosqualene.gif
Lanosterol formation.gif

The final 19 steps to cholesterol contain NADPH and Oxygen to help oxidize methyl groups for removal of carbons, mutases to move alkene groups, and NADH to help reduce ketones.

Cholesterol Synthesis 19 step.gif
Cholesterol Synthesis 12.gif

Konrad Bloch and Feodor Lynen shared the Nobel Prize in Physiology or Medicine in 1964 for their discoveries concerning some of the mechanisms and methods of regulation of cholesterol and fatty acid metabolism.[27]

Regulation of cholesterol synthesis

Biosynthesis of cholesterol is directly regulated by the cholesterol levels present, though the homeostatic mechanisms involved are only partly understood. A higher intake from food leads to a net decrease in endogenous production, whereas lower intake from food has the opposite effect. The main regulatory mechanism is the sensing of intracellular cholesterol in the endoplasmic reticulum by the protein SREBP (sterol regulatory element-binding protein 1 and 2).[28] In the presence of cholesterol, SREBP is bound to two other proteins: SCAP (SREBP cleavage-activating protein) and INSIG-1. When cholesterol levels fall, INSIG-1 dissociates from the SREBP-SCAP complex, which allows the complex to migrate to the Golgi apparatus. Here SREBP is cleaved by S1P and S2P (site-1 protease and site-2 protease), two enzymes that are activated by SCAP when cholesterol levels are low.

The cleaved SREBP then migrates to the nucleus, and acts as a transcription factor to bind to the sterol regulatory element (SRE), which stimulates the transcription of many genes. Among these are the low-density lipoprotein (LDL) receptor and HMG-CoA reductase. The LDL receptor scavenges circulating LDL from the bloodstream, whereas HMG-CoA reductase leads to an increase of endogenous production of cholesterol.[29] A large part of this signaling pathway was clarified by Dr. Michael S. Brown and Dr. Joseph L. Goldstein in the 1970s. In 1985, they received the Nobel Prize in Physiology or Medicine for their work. Their subsequent work shows how the SREBP pathway regulates expression of many genes that control lipid formation and metabolism and body fuel allocation.

Cholesterol synthesis can also be turned off when cholesterol levels are high. HMG-CoA reductase contains both a cytosolic domain (responsible for its catalytic function) and a membrane domain. The membrane domain senses signals for its degradation. Increasing concentrations of cholesterol (and other sterols) cause a change in this domain's oligomerization state, which makes it more susceptible to destruction by the proteosome. This enzyme's activity can also be reduced by phosphorylation by an AMP-activated protein kinase. Because this kinase is activated by AMP, which is produced when ATP is hydrolyzed, it follows that cholesterol synthesis is halted when ATP levels are low.[30]

Dietary sources

Animal fats are complex mixtures of triglycerides (stored energy, see: "Introduction to Energy Storage". ), with lesser amounts of both the phospholipids and cholesterol molecules from which all animal (and human) cell membranes are constructed. Since all animal cells manufacture cholesterol, all animal-based foods contain cholesterol in varying amounts.[31] Major dietary sources of cholesterol include cheese, egg yolks, beef, pork, poultry, fish, and shrimp.[32] Human breast milk also contains significant quantities of cholesterol.[33]

From a dietary perspective, plant cells do not manufacture cholesterol, and it is not found in plant foods.[32][34] Some plant foods, such as avocado, flax seeds and peanuts, contain phytosterols, which compete with cholesterol for absorption in the intestines, reducing the absorption of both dietary and bile cholesterol.[35] However, a typical diet contributes on the order of 0.2 grams of phytosterols, which is not enough to have a significant impact on blocking cholesterol absorption. Phytosterols intake can be supplemented through the use of phytosterol-containing functional foods or dietary supplements that are recognized as having potential to reduce levels of LDL-cholesterol.[36] Some supplemental guidelines have recommended doses of phytosterols in the 1.6–3.0 grams per day range (Health Canada, EFSA, ATP III, FDA). A recent meta-analysis demonstrating a 12% reduction in LDL-cholesterol at a mean dose of 2.1 grams per day.[37] However, the benefits of a diet supplemented with phytosterols have been questioned.[38]

In 2016, the United States Department of Agriculture Dietary Guidelines Advisory Committee recommended that Americans eat as little dietary cholesterol as possible.[39] Increased dietary intake of industrial trans fats is associated with an increased risk in all-cause mortality and cardiovascular diseases.[40] Trans fats have been shown to reduce levels of HDL while increasing levels of LDL.[41] Based on such evidence and evidence implicating low HDL and high LDL levels in cardiovascular disease (see Hypercholesterolemia), many health authorities advocate reducing LDL-cholesterol through changes in diet in addition to other lifestyle modifications.[42] Rats subjected to high-fat or fructose diets became dyslipidemic.[43] However, well designed, adequately powered randomized controlled trials investigating patient-relevant outcomes of low-fat diets for otherwise healthy people with hypercholesterolaemia are lacking. Moreover, for familial hypercholesterolaemia, large, parallel, randomized controlled trials are still needed to investigate the effectiveness of a cholesterol-lowering diet and the addition of omega-3 fatty acids, soya protein, plant sterols or stanols.[44][45]

Plasma transport and regulation of absorption

Lipid logistics: transport of triglycerides and cholesterol in organisms in form of lipoproteins as chylomicrons, VLDL, LDL, IDL, HDL.

As an isolated molecule, cholesterol is only minimally soluble in water; it dissolves into the (water-based) bloodstream only at exceedingly small concentrations. Instead, cholesterol is transported within lipoproteins, complex discoidal particles with exterior amphiphilic proteins and lipids, whose outward-facing surfaces are water-soluble and inward-facing surfaces are lipid-soluble; i.e. transport via emulsification. Triglycerides and cholesterol esters are carried internally. Phospholipids and cholesterol, being amphipathic, are transported in the monolayer surface of the lipoprotein particle.[citation needed]

There are several types of lipoproteins in the blood. In order of increasing density, they are chylomicrons, very-low-density lipoprotein (VLDL), intermediate-density lipoprotein (IDL), low-density lipoprotein (LDL), and high-density lipoprotein (HDL). Lower protein/lipid ratios make for less dense lipoproteins. Cholesterol within different lipoproteins is identical, although some is carried as its native "free" alcohol form (the cholesterol-OH group facing the water surrounding the particles), while others as fatty acyl esters, known also as cholesterol esters, within the particles.[citation needed]

Lipoprotein particles are organized by complex apolipoproteins, typically 80–100 different proteins per particle, which can be recognized and bound by specific receptors on cell membranes, directing their lipid payload into specific cells and tissues currently ingesting these fat transport particles. Lipoprotein particles thus include a molecular addresses which play key roles in distribution and delivery of fats around the body in the water outside cells.[citation needed]

Chylomicrons, the least dense cholesterol transport molecules, contain apolipoprotein B-48, apolipoprotein C, and apolipoprotein E (the principal cholesterol carrier in the brain[46]) in their shells. Chylomicrons carry fats from the intestine to muscle and other tissues in need of fatty acids for energy or fat production. Unused cholesterol remains in more cholesterol-rich chylomicron remnants, and taken up from here to the bloodstream by the liver.

VLDL molecules are produced by the liver from triacylglycerol and cholesterol which was not used in the synthesis of bile acids. These molecules contain apolipoprotein B100 and apolipoprotein E in their shells, and are degraded by lipoprotein lipase on the blood vessel wall to IDL.[citation needed]

Blood vessels cleave and absorb triacylglycerol from IDL molecules, increasing the concentration of cholesterol. IDL molecules are then consumed in two processes: half is metabolized by HTGL and taken up by the LDL receptor on the liver cell surfaces, while the other half continues to lose triacylglycerols in the bloodstream until they become LDL molecules, with the highest concentration of cholesterol within them.[citation needed]

LDL particles are the major blood cholesterol carriers. Each one contains approximately 1,500 molecules of cholesterol ester. LDL molecule shells contain just one molecule of apolipoprotein B100, recognized by LDL receptors in peripheral tissues. Upon binding of apolipoprotein B100, many LDL receptors concentrate in clathrin-coated pits. Both LDL and its receptor form vesicles within a cell via endocytosis. These vesicles then fuse with a lysosome, where the lysosomal acid lipase enzyme hydrolyzes the cholesterol esters. The cholesterol can then be used for membrane biosynthesis or esterified and stored within the cell, so as to not interfere with the cell membranes.[citation needed]

LDL receptors are used up during cholesterol absorption, and its synthesis is regulated by SREBP, the same protein that controls the synthesis of cholesterol de novo, according to its presence inside the cell. A cell with abundant cholesterol will have its LDL receptor synthesis blocked, to prevent new cholesterol in LDL molecules from being taken up. Conversely, LDL receptor synthesis proceeds when a cell is deficient in cholesterol.[citation needed]

When this process becomes unregulated, LDL molecules without receptors begin to appear in the blood. These LDL molecules are oxidized and taken up by macrophages, which become engorged and form foam cells. These foam cells often become trapped in the walls of blood vessels and contribute to atherosclerotic plaque formation. Differences in cholesterol homeostasis affect the development of early atherosclerosis (carotid intima-media thickness).[47] These plaques are the main causes of heart attacks, strokes, and other serious medical problems, leading to the association of so-called LDL cholesterol (actually a lipoprotein) with "bad" cholesterol.[30]

HDL particles are thought to transport cholesterol back to the liver, either for excretion or for other tissues that synthesize hormones, in a process known as reverse cholesterol transport (RCT).[48] Large numbers of HDL particles correlates with better health outcomes.,[49] whereas low numbers of HDL particles is associated with atheromatous disease progression in the arteries.

Metabolism, recycling and excretion

Cholesterol is susceptible to oxidation and easily forms oxygenated derivatives known as oxysterols. Three different mechanisms can form these: autoxidation, secondary oxidation to lipid peroxidation, and cholesterol-metabolizing enzyme oxidation. A great interest in oxysterols arose when they were shown to exert inhibitory actions on cholesterol biosynthesis.[50] This finding became known as the “oxysterol hypothesis”. Additional roles for oxysterols in human physiology include their participation in bile acid biosynthesis, function as transport forms of cholesterol, and regulation of gene transcription.[51]

In biochemical experiments radiolabelled forms of cholesterol, such as tritiated-cholesterol are used. These derivatives undergo degradation upon storage and it is essential to purify cholesterol prior to use. Cholesterol can be purified using small Sephadex LH-20 columns.[52]

Cholesterol is oxidized by the liver into a variety of bile acids.[53] These, in turn, are conjugated with glycine, taurine, glucuronic acid, or sulfate. A mixture of conjugated and nonconjugated bile acids, along with cholesterol itself, is excreted from the liver into the bile. Approximately 95% of the bile acids are reabsorbed from the intestines, and the remainder are lost in the feces.[54] The excretion and reabsorption of bile acids forms the basis of the enterohepatic circulation, which is essential for the digestion and absorption of dietary fats. Under certain circumstances, when more concentrated, as in the gallbladder, cholesterol crystallises and is the major constituent of most gallstones (lecithin and bilirubin gallstones also occur, but less frequently).[55] Every day, up to 1 g of cholesterol enters the colon. This cholesterol originates from the diet, bile, and desquamated intestinal cells, and can be metabolized by the colonic bacteria. Cholesterol is converted mainly into coprostanol, a nonabsorbable sterol that is excreted in the feces. A cholesterol-reducing bacterium origin has been isolated from human feces.[56][non-primary source needed]

Although cholesterol is a steroid generally associated with mammals, the human pathogen Mycobacterium tuberculosis is able to completely degrade this molecule and contains a large number of genes that are regulated by its presence.[57] Many of these cholesterol-regulated genes are homologues of fatty acid β-oxidation genes, but have evolved in such a way as to bind large steroid substrates like cholesterol.[58][59]

Research

Cholesterol binds to and affects the gating of a number of ion channels such as the nicotinic acetylcholine receptor, GABAA receptor, and the inward-rectifier potassium ion channel.[60] Cholesterol also activates the estrogen-related receptor alpha (ERRα), and may be the endogenous ligand for the receptor.[61][62] The constitutively active nature of the receptor may be explained by the fact that cholesterol is ubiquitous in the body.[62] Inhibition of ERRα signaling by reduction of cholesterol production has been identified as a key mediator of the effects of statins and bisphosphonates on bone, muscle, and macrophages.[61][62] On the basis of these findings, it has been suggested that the ERRα should be de-orphanized and classified as a receptor for cholesterol.[61][62]

Clinical significance

Hypercholesterolemia

Cholesterolemia and mortality for men and women <50 years and >60 years

According to the lipid hypothesis, since cholesterol (like all fat molecules) is transported around the body (in the water outside cells) inside lipoprotein particles, elevated cholesterol concentrations (hypercholesterolemia) potentially offer a lower cost way to estimate concentrations of LDL particles; possibly even low concentrations of functional HDL particles, both variations strongly associated with cardiovascular disease because LDL particles promote atheroma development in arteries (atherosclerosis).[citation needed]

This atherosclerotic disease process, over decades, leads to myocardial infarction (heart attack), stroke, and peripheral vascular disease. Since higher blood LDL, especially higher LDL particle concentrations and smaller LDL particle size, contribute to this process more than the cholesterol content of the HDL particles,[63] LDL particles are often termed "bad cholesterol" because they have been linked to atheroma formation. On the other hand, high concentrations of functional HDL, which can remove cholesterol from cells and atheroma, offer protection and are sometimes referred to as "good cholesterol". These balances are mostly genetically determined, but can be changed by body build, medications, food choices,[64] and other factors.[65]

Conditions with elevated concentrations of oxidized LDL particles, especially "small dense LDL" (sdLDL) particles, are associated with atheroma formation in the walls of arteries, a condition known as atherosclerosis, which is the principal cause of coronary heart disease and other forms of cardiovascular disease. In contrast, HDL particles (especially large HDL) have been identified as a mechanism by which cholesterol and inflammatory mediators can be removed from atheroma. Increased concentrations of HDL correlate with lower rates of atheroma progressions and even regression. A 2007 study pooling data on almost 900,000 subjects in 61 cohorts demonstrated that blood total cholesterol levels have an exponential effect on cardiovascular and total mortality, with the association more pronounced in younger subjects. Still, because cardiovascular disease is relatively rare in the younger population, the impact of high cholesterol on health is still larger in older people.[66]

Elevated levels of the lipoprotein fractions, LDL, IDL and VLDL are regarded as atherogenic (prone to cause atherosclerosis).[67] Levels of these fractions, rather than the total cholesterol level, correlate with the extent and progress of atherosclerosis. Conversely, the total cholesterol can be within normal limits, yet be made up primarily of small LDL and small HDL particles, under which conditions atheroma growth rates would still be high. Recently, a post hoc analysis of the IDEAL and the EPIC prospective studies found an association between high levels of HDL cholesterol (adjusted for apolipoprotein A-I and apolipoprotein B) and increased risk of cardiovascular disease, casting doubt on the cardioprotective role of "good cholesterol".[68][69]

Elevated cholesterol levels are treated with a strict diet consisting of low saturated fat, trans fat-free, low cholesterol foods,[70][71] often followed by one of various hypolipidemic agents, such as statins, fibrates, cholesterol absorption inhibitors, nicotinic acid derivatives or bile acid sequestrants.[72] Extreme cases have previously been treated with partial ileal bypass surgery, which has now been superseded by medication. Apheresis-based treatments are still used for very severe hyperlipidemias that are either unresponsive to treatment or require rapid lowering of blood lipids.[73] There are several international guidelines on the treatment of hypercholesterolaemia.[74]

Multiple human trials using HMG-CoA reductase inhibitors, known as statins, have repeatedly confirmed that changing lipoprotein transport patterns from unhealthy to healthier patterns significantly lowers cardiovascular disease event rates, even for people with cholesterol values currently considered low for adults.[75] Studies have also found that statins reduce atheroma progression.[76] As a result, people with a history of cardiovascular disease may derive benefit from statins irrespective of their cholesterol levels (total cholesterol below 5.0 mmol/L [193 mg/dL]),[77] and in men without cardiovascular disease, there is benefit from lowering abnormally high cholesterol levels ("primary prevention").[78] Primary prevention in women was originally practiced only by extension of the findings in studies on men,[79] since, in women, none of the large statin trials conducted prior to 2007 demonstrated a statistically significant reduction in overall mortality or in cardiovascular endpoints.[80] In 2008, a large clinical trial reported that, in apparently healthy adults with increased levels of the inflammatory biomarker high-sensitivity C-reactive protein but with low initial LDL, 20 mg/day of rosuvastatin for 1.9 years resulted in a 44% reduction in the incidence of cardiovascular events and a 20% reduction in all-cause mortality; the effect was statistically significant for both genders.[81] Though this result was met with some skepticism, later studies and meta-analyses likewise demonstrated statistically significant (but smaller) reductions in all-cause and cardiovascular mortality, without significant heterogeneity by gender.[82]

Level mg/dL Level mmol/L Interpretation
< 200 < 5.2 Desirable level corresponding to lower risk for heart disease
200–240 5.2–6.2 Borderline high risk
> 240 > 6.2 High risk

The 1987 report of National Cholesterol Education Program, Adult Treatment Panels suggests the total blood cholesterol level should be: < 200 mg/dL normal blood cholesterol, 200–239 mg/dL borderline-high, > 240 mg/dL high cholesterol.[83] The American Heart Association provides a similar set of guidelines for total (fasting) blood cholesterol levels and risk for heart disease:[84]

However, as today's testing methods determine LDL ("bad") and HDL ("good") cholesterol separately, this simplistic view has become somewhat outdated. The desirable LDL level is considered to be less than 130 mg/dL (2.6 mmol/L),[85] although a newer upper limit of 70 mg/dL (1.8 mmol/L) can be considered in higher-risk individuals based on some of the above-mentioned trials. A ratio of total cholesterol to HDL—another useful measure—of far less than 5:1 is thought to be healthier.

Reference ranges for blood tests, showing usual, as well as optimal, levels of HDL, LDL and total cholesterol in mass and molar concentrations, is found in orange color at right, that is, among the blood constituents with the highest concentration.

Total cholesterol is defined as the sum of HDL, LDL, and VLDL. Usually, only the total, HDL, and triglycerides are measured. For cost reasons, the VLDL is usually estimated as one-fifth of the triglycerides and the LDL is estimated using the Friedewald formula (or a variant): estimated LDL = [total cholesterol] − [total HDL] − [estimated VLDL]. VLDL can be calculated by dividing total triglycerides by five. Direct LDL measures are used when triglycerides exceed 400 mg/dL. The estimated VLDL and LDL have more error when triglycerides are above 400 mg/dL.[86]

Given the well-recognized role of cholesterol in cardiovascular disease, some studies have shown an inverse correlation between cholesterol levels and mortality. A 2009 study of patients with acute coronary syndromes found an association of hypercholesterolemia with better mortality outcomes.[87] In the Framingham Heart Study, in subjects over 50 years of age, they found an 11% increase overall and 14% increase in cardiovascular disease mortality per 1 mg/dL per year drop in total cholesterol levels. The researchers attributed this phenomenon to the fact that people with severe chronic diseases or cancer tend to have below-normal cholesterol levels.[88] This explanation is not supported by the Vorarlberg Health Monitoring and Promotion Programme, in which men of all ages and women over 50 with very low cholesterol were likely to die of cancer, liver diseases, and mental diseases. This result indicates the low-cholesterol effect occurs even among younger respondents, contradicting the previous assessment among cohorts of older people that this is a proxy or marker for frailty occurring with age.[89]

Although the vast majority of doctors and medical scientists consider that there is a link between cholesterol and atherosclerosis as discussed above,[90] a 2014 meta-analysis of over 500,000 patients concluded there is insufficient evidence to support the recommendation of high consumption of polyunsaturated fatty acids and low consumption of total saturated fats for cardiovascular health.[91]

Hypocholesterolemia

Abnormally low levels of cholesterol are termed hypocholesterolemia. Research into the causes of this state is relatively limited, but some studies suggest a link with depression, cancer, and cerebral hemorrhage. In general, the low cholesterol levels seem to be a consequence, rather than a cause, of an underlying illness.[66] A genetic defect in cholesterol synthesis causes Smith-Lemli-Opitz syndrome, which is often associated with low plasma cholesterol levels. Hyperthyroidism, or any other endocrine disturbance which causes upregulation of the LDL receptor, may result in hypocholesterolemia.[92]

Cholesterol testing

The American Heart Association recommends testing cholesterol every 4–6 years for people aged 20 years or older.[93] A separate set of American Heart Association guidelines issued in 2013 indicates that patients taking statin medications should have their cholesterol tested 4–12 weeks after their first dose and then every 3–12 months thereafter.[94]

A blood sample after 12-hour fasting is taken by a doctor, or a home cholesterol-monitoring device is used to determine a lipoprotein profile. This measures total cholesterol, LDL (bad) cholesterol, HDL (good) cholesterol, and triglycerides. It is recommended to test cholesterol at least every five years if a person has total cholesterol of 5.2 mmol/L or more (200+ mg/dL), or if a man over age 45 or a woman over age 50 has HDL (good) cholesterol less than 1 mmol/L (40 mg/dL), or there are other risk factors for heart disease and stroke. Other risk factors for heart disease include Diabetes, Hypertension (or use of anti-hypertensive medications), low HDL, family history of CAD and hypercholesterolemia, and cigarette smoking.[95]

Interactive pathway map

Click on genes, proteins and metabolites below to link to respective articles. [§ 1]

[[File:
Statin_Pathway_WP430 go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
[[
]]
Statin_Pathway_WP430 go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article go to article
|px|alt=Statin Pathway edit]]
Statin Pathway edit
 1. ^ The interactive pathway map can be edited at WikiPathways: "Statin_Pathway_WP430". 

Cholesteric liquid crystals

Some cholesterol derivatives (among other simple cholesteric lipids) are known to generate the liquid crystalline "cholesteric phase". The cholesteric phase is, in fact, a chiral nematic phase, and it changes colour when its temperature changes. This makes cholesterol derivatives useful for indicating temperature in liquid-crystal display thermometers and in temperature-sensitive paints.[citation needed]

Stereoisomers

Cholesterol has 256 stereoisomers that arise from its 8 stereocenters, although only two of the stereoisomers are of biochemical significance (nat-cholesterol and ent-cholesterol, for natural and enantiomer, respectively),[96][97] and only one occurs naturally (nat-cholesterol).

Nat-cholesterol and ent-cholesterol.jpg

See also

Additional images

References

 1. ^ a b "Substance Data for 57-88-5". 
 2. ^ a b "Safety (MSDS) data for cholesterol". Retrieved 2007-10-20. 
 3. ^ http://www.pnas.org/content/70/8/2313.full.pdf
 4. ^ Cholesterol at the US National Library of Medicine Medical Subject Headings (MeSH)
 5. ^ a b Hanukoglu I (Dec 1992). "Steroidogenic enzymes: structure, function, and role in regulation of steroid hormone biosynthesis". J Steroid Biochem Mol Biol. 43 (8): 779–804. doi:10.1016/0960-0760(92)90307-5. PMID 22217824. 
 6. ^ Razin S, Tully JG (May 1970). "Cholesterol Requirement of Mycoplasmas". Journal of Bacteriology. 102 (2): 306–310. PMC 247552Freely accessible. PMID 4911537. 
 7. ^ Chevreul (1816) "Recherches chimiques sur les corps gras, et particulièrement sur leurs combinaisons avec les alcalis. Sixième mémoire. Examen des graisses d'homme, de mouton, de boeuf, de jaguar et d'oie" (Chemical researches on fatty substances, and particularly on their combinations o filippos ine kapios with alkalis. Sixth memoir. Study of human, sheep, beef, jaguar and goose fat), Annales de Chimie et de Physique, 2 : 339–372. From page 346 : "Je nommerai cholesterine, de χολη, bile, et στερεος, solide, la substance cristallisée des calculs biliares humains, ... " (I will name cholesterine — from χολη (bile) and στερεος (solid) — the crystalized substance from human gallstones ... )
 8. ^ Olson RE (February 1998). "Discovery of the lipoproteins, their role in fat transport and their significance as risk factors". J. Nutr. 128 (2 Suppl): 439S–443S. PMID 9478044. 
 9. ^ "National Health and Nutrition Examination Survey" (PDF). United States Center for Disease Control. Retrieved 2012-01-28. 
 10. ^ Lecerf JM, de Lorgeril M (2011). "Dietary cholesterol: from physiology to cardiovascular risk". Br J Nutr. 106 (1): 6–14. doi:10.1017/S0007114511000237. PMID 21385506. 
 11. ^ Dubois C, Armand M, Mekki N, Portugal H, Pauli AM, Bernard PM, Lafont H, Lairon D (1994). "Effects of increasing amounts of dietary cholesterol on postprandial lipemia and lipoproteins in human subjects". Journal of Lipid Research. 35 (1994): 1993–2007. PMID 7868978. 
 12. ^ Behrman EJ, Gopalan V (2005). Scovell WM, ed. "Cholesterol and Plants". Journal of Chemical Education. 82 (12): 1791. Bibcode:2005JChEd..82.1791B. doi:10.1021/ed082p1791. 
 13. ^ John S, Sorokin AV, Thompson PD (February 2007). "Phytosterols and vascular disease". Curr. Opin. Lipidol. 18 (1): 35–40. doi:10.1097/MOL.0b013e328011e9e3. PMID 17218830. 
 14. ^ Jesch ED, Carr TP (2017). "Food Ingredients That Inhibit Cholesterol Absorption". Prev Nutr Food Sci. 22 (2): 67–80. doi:10.3746/pnf.2017.22.2.67. PMC 5503415Freely accessible. PMID 28702423. 
 15. ^ Ågren, J. J.; Tvrzicka, E.; Nenonen, M. T.; Helve, T.; Hänninen, O. (2007). "Divergent changes in serum sterols during a strict uncooked vegan diet in patients with rheumatoid arthritis". British Journal of Nutrition. 85 (2): 137–9. doi:10.1079/BJN2000234. PMID 11242480. 
 16. ^ Sadava D, Hillis DM, Heller HC, Berenbaum MR (2011). Life: The Science of Biology 9th Edition. San Francisco: Freeman. pp. 105–114. ISBN 1-4292-4646-4. 
 17. ^ Ohvo-Rekilä H, Ramstedt B, Leppimäki P, Slotte JP (January 2002). "Cholesterol interactions with phospholipids in membranes". Prog. Lipid Res. 41 (1): 66–97. doi:10.1016/S0163-7827(01)00020-0. PMID 11694269. 
 18. ^ Yeagle PL (October 1991). "Modulation of membrane function by cholesterol". Biochimie. 73 (10): 1303–10. doi:10.1016/0300-9084(91)90093-G. PMID 1664240. 
 19. ^ Haines TH (July 2001). "Do sterols reduce proton and sodium leaks through lipid bilayers?". Prog. Lipid Res. 40 (4): 299–324. doi:10.1016/S0163-7827(01)00009-1. PMID 11412894. 
 20. ^ Incardona JP, Eaton S (April 2000). "Cholesterol in signal transduction". Curr. Opin. Cell Biol. 12 (2): 193–203. doi:10.1016/S0955-0674(99)00076-9. PMID 10712926. 
 21. ^ Pawlina W, Ross MW (2006). Histology: a text and atlas: with correlated cell and molecular biology. Philadelphia: Lippincott Wiliams & Wilkins. p. 230. ISBN 0-7817-5056-3. 
 22. ^ Payne AH, Hales DB (2004). "Overview of steroidogenic enzymes in the pathway from cholesterol to active steroid hormones". Endocrine Reviews. 25 (6): 947–70. doi:10.1210/er.2003-0030. PMID 15583024. 
 23. ^ "Secretion of Bile and the Role of Bile Acids In Digestion". www.vivo.colostate.edu. Retrieved 2018-04-09. 
 24. ^ a b "Biosynthesis and Regulation of Cholesterol (with Animation)". PharmaXChange.info. 
 25. ^ Berg J (2002). Biochemistry. New York: WH Freeman. ISBN 0-7167-3051-0. 
 26. ^ Rhodes CM, Stryer L, Tasker R (1995). Biochemistry (4th ed.). San Francisco: W.H. Freeman. pp. 280, 703. ISBN 0-7167-2009-4. 
 27. ^ "The Nobel Prize in Physiology or Medicine, 1964". =Nobel Prize, Nobel Media. 
 28. ^ Espenshade PJ, Hughes AL (2007). "Regulation of sterol synthesis in eukaryotes". Annu. Rev. Genet. 41: 401–27. doi:10.1146/annurev.genet.41.110306.130315. PMID 17666007. 
 29. ^ Brown MS, Goldstein JL (1997). "The SREBP pathway: regulation of cholesterol metabolism by proteolysis of a membrane-bound transcription factor". Cell. 89 (3): 331–40. doi:10.1016/S0092-8674(00)80213-5. PMID 9150132. 
 30. ^ a b Tymoczko JL, Berg T, Stryer L, Berg JM (2002). Biochemistry. San Francisco: W.H. Freeman. pp. 726–727. ISBN 0-7167-4955-6. 
 31. ^ William W C (2003). Lipid analysis: isolation, separation, identification, and structural analysis of lipids. Ayr, Scotland: Oily Press. ISBN 0-9531949-5-7. 
 32. ^ a b "USDA National Nutrient Database for Standard Reference, Release 21" (PDF). United States Department of Agriculture. Retrieved 2008-10-24. 
 33. ^ Jensen RG, Hagerty MM, McMahon KE (1 June 1978). "Lipids of human milk and infant formulas: a review" (PDF). Am J Clin Nutr. 31 (6): 990–1016. PMID 352132. 
 34. ^ Behrman EJ, Gopalan V (December 2005). "Cholesterol and Plants". J. Chem. Educ. 82 (12): 1791. Bibcode:2005JChEd..82.1791B. doi:10.1021/ed082p1791. 
 35. ^ De Smet, E; Mensink, R. P.; Plat, J (2012). "Effects of plant sterols and stanols on intestinal cholesterol metabolism: Suggested mechanisms from past to present". Molecular Nutrition & Food Research. 56 (7): 1058–72. doi:10.1002/mnfr.201100722. PMID 22623436. 
 36. ^ European Food Safety Authority, Journal (2010). "Scientific opinion on the substantiation of health claims related to plant sterols and plant stanols and maintenance of normal blood cholesterol concentrations". 
 37. ^ Ras RT, Geleijnse JM, Trautwein EA (2014). "LDL-cholesterol-lowering effect of plant sterols and stanols across different dose ranges: a meta-analysis of randomised controlled studies". Br. J. Nutr. 112 (2): 214–9. doi:10.1017/S0007114514000750. PMC 4071994Freely accessible. PMID 24780090. 
 38. ^ Weingärtner O, Böhm M, Laufs U (February 2009). "Controversial role of plant sterol esters in the management of hypercholesterolaemia". Eur. Heart J. 30 (4): 404–9. doi:10.1093/eurheartj/ehn580. PMC 2642922Freely accessible. PMID 19158117. 
 39. ^ "2015–2020 Dietary Guidelines: Answers to Your Questions. What are "eating patterns" and why does the 2015–2020 Dietary Guidelines focus on them?". ChooseMyPlate.gov, US Department of Agriculture. January 2016. Retrieved 17 February 2017. 
 40. ^ de Souza RJ, Mente A, Maroleanu A, Cozma AI, Ha V, Kishibe T, Uleryk E, Budylowski P, Schünemann H, Beyene J, Anand SS (August 2015). "Intake of saturated and trans unsaturated fatty acids and risk of all cause mortality, cardiovascular disease, and type 2 diabetes: systematic review and meta-analysis of observational studies". British Medical Association. 351: h3978. doi:10.1136/bmj.h3978. PMC 4532752Freely accessible. PMID 26268692. 
 41. ^ Ascherio A, Willett WC (October 1997). "Health effects of trans fatty acids". Am. J. Clin. Nutr. 66 (4 Suppl): 1006S–1010S. PMID 9322581. 
 42. ^ "High cholesterol levels by NHS". National Health Service. Retrieved 2010-09-14. 
 43. ^ Balakumar, M.; Raji, L.; Prabhu, D.; Sathishkumar, C.; Prabu, P.; Mohan, V.; Balasubramanyam, M. (2016-12-01). "High-fructose diet is as detrimental as high-fat diet in the induction of insulin resistance and diabetes mediated by hepatic/pancreatic endoplasmic reticulum (ER) stress". Molecular and Cellular Biochemistry. 423 (1–2): 93–104. doi:10.1007/s11010-016-2828-5. ISSN 1573-4919. PMID 27699590. 
 44. ^ Smart, Neil A.; Marshall, Belinda J.; Daley, Maxine; Boulos, Elie; Windus, Janelle; Baker, Nadine; Kwok, Nigel (2011-02-16). "Low-fat diets for acquired hypercholesterolaemia". The Cochrane Database of Systematic Reviews (2): CD007957. doi:10.1002/14651858.CD007957.pub2. ISSN 1469-493X. PMID 21328303. 
 45. ^ Shafiq, Nusrat; Singh, Meenu; Kaur, Sharonjeet; Khosla, Pratibha; Malhotra, Samir (2010-01-20). "Dietary treatment for familial hypercholesterolaemia". The Cochrane Database of Systematic Reviews (1): CD001918. doi:10.1002/14651858.CD001918.pub2. ISSN 1469-493X. PMID 20091526. 
 46. ^ Mahley, R. W. (2016). "Apolipoprotein E: From cardiovascular disease to neurodegenerative disorders". Journal of Molecular Medicine. 94 (7): 739–46. doi:10.1007/s00109-016-1427-y. PMC 4921111Freely accessible. PMID 27277824. 
 47. ^ Weingärtner O, Pinsdorf T, Rogacev KS, Blömer L, Grenner Y, Gräber S, Ulrich C, Girndt M, Böhm M, Fliser D, Laufs U, Lütjohann D, Heine GH (2010). Federici M, ed. "The relationships of markers of cholesterol homeostasis with carotid intima-media thickness". PLoS ONE. 5 (10): e13467. Bibcode:2010PLoSO...513467W. doi:10.1371/journal.pone.0013467. PMC 2956704Freely accessible. PMID 20976107. 
 48. ^ Lewis GF, Rader DJ (June 2005). "New insights into the regulation of HDL metabolism and reverse cholesterol transport". Circ. Res. 96 (12): 1221–32. doi:10.1161/01.RES.0000170946.56981.5c. PMID 15976321. 
 49. ^ Gordon DJ, Probstfield JL, Garrison RJ, Neaton JD, Castelli WP, Knoke JD, Jacobs DR, Bangdiwala S, Tyroler HA (January 1989). "High-density lipoprotein cholesterol and cardiovascular disease. Four prospective American studies". Circulation. 79 (1): 8–15. doi:10.1161/01.CIR.79.1.8. PMID 2642759. 
 50. ^ Kandutsch AA, Chen HW, Heiniger HJ (August 1978). "Biological activity of some oxygenated sterols". Science. 201 (4355): 498–501. Bibcode:1978Sci...201..498K. doi:10.1126/science.663671. PMID 663671. 
 51. ^ Russell DW (December 2000). "Oxysterol biosynthetic enzymes". Biochim. Biophys. Acta. 1529 (1–3): 126–35. doi:10.1016/S1388-1981(00)00142-6. PMID 11111082. 
 52. ^ Hanukoglu I, Jefcoate CR (1980). "Pregnenolone separation from cholesterol using Sephadex LH-20 mini-columns" (PDF). Journal of Chromatography A. 190 (1): 256–262. doi:10.1016/S0021-9673(00)85545-4. 
 53. ^ Javitt NB (December 1994). "Bile acid synthesis from cholesterol: regulatory and auxiliary pathways". FASEB J. 8 (15): 1308–11. PMID 8001744. 
 54. ^ Wolkoff AW, Cohen DE (February 2003). "Bile acid regulation of hepatic physiology: I. Hepatocyte transport of bile acids". Am. J. Physiol. Gastrointest. Liver Physiol. 284 (2): G175–9. doi:10.1152/ajpgi.00409.2002. PMID 12529265. 
 55. ^ Marschall HU, Einarsson C (June 2007). "Gallstone disease". J. Intern. Med. 261 (6): 529–42. doi:10.1111/j.1365-2796.2007.01783.x. PMID 17547709. 
 56. ^ Gérard P, Lepercq P, Leclerc M, Gavini F, Raibaud P, Juste C (September 2007). "Bacteroides sp. strain D8, the first cholesterol-reducing bacterium isolated from human feces". Appl. Environ. Microbiol. 73 (18): 5742–9. doi:10.1128/AEM.02806-06. PMC 2074900Freely accessible. PMID 17616613. 
 57. ^ Wipperman MF, Sampson NS, Thomas ST (2014). "Pathogen roid rage: Cholesterol utilization by Mycobacterium tuberculosis". Crit. Rev. Biochem. Mol. Biol. 49 (4): 269–93. doi:10.3109/10409238.2014.895700. PMC 4255906Freely accessible. PMID 24611808. 
 58. ^ Thomas ST, Sampson NS (2013). "Mycobacterium tuberculosis utilizes a unique heterotetrameric structure for dehydrogenation of the cholesterol side chain". Biochemistry. 52 (17): 2895–2904. doi:10.1021/bi4002979. PMC 3726044Freely accessible. PMID 23560677. 
 59. ^ Wipperman MF, Yang M, Thomas ST, Sampson NS (2013). "Shrinking the FadE Proteome of Mycobacterium tuberculosis: Insights into Cholesterol Metabolism through Identification of an α2β2 Heterotetrameric Acyl Coenzyme A Dehydrogenase Family". J. Bacteriol. 195 (19): 4331–4341. doi:10.1128/JB.00502-13. PMC 3807453Freely accessible. PMID 23836861. 
 60. ^ Levitan I, Singh DK, Rosenhouse-Dantsker A (2014). "Cholesterol binding to ion channels". Frontiers in Physiology. 5: 65. doi:10.3389/fphys.2014.00065. PMC 3935357Freely accessible. PMID 24616704. 
 61. ^ a b c Wei W, Schwaid AG, Wang X, Wang X, Chen S, Chu Q, Saghatelian A, Wan Y (March 2016). "Ligand Activation of ERRα by Cholesterol Mediates Statin and Bisphosphonate Effects". Cell Metabolism. 23 (3): 479–91. doi:10.1016/j.cmet.2015.12.010. PMC 4785078Freely accessible. PMID 26777690. 
 62. ^ a b c d Nuclear Receptors in Development and Disease. Elsevier Science. 17 May 2017. pp. 88–. ISBN 978-0-12-802196-5. 
 63. ^ Brunzell JD, Davidson M, Furberg CD, Goldberg RB, Howard BV, Stein JH, Witztum JL (April 2008). "Lipoprotein management in patients with cardiometabolic risk: consensus statement from the American Diabetes Association and the American College of Cardiology Foundation". Diabetes Care. 31 (4): 811–22. doi:10.2337/dc08-9018. PMID 18375431. 
 64. ^ Department of Health (UK), NHS Choices, "More evidence for Mediterranean diet". 8 March 2011. Access date: Nov 11, 2015
 65. ^ Durrington P (August 2003). "Dyslipidaemia". Lancet. 362 (9385): 717–31. doi:10.1016/S0140-6736(03)14234-1. PMID 12957096. 
 66. ^ a b Lewington S, Whitlock G, Clarke R, Sherliker P, Emberson J, Halsey J, Qizilbash N, Peto R, Collins R (December 2007). "Blood cholesterol and vascular mortality by age, sex, and blood pressure: a meta-analysis of individual data from 61 prospective studies with 55,000 vascular deaths". Lancet. 370 (9602): 1829–39. doi:10.1016/S0140-6736(07)61778-4. PMID 18061058. 
 67. ^ "Detection, Evaluation and Treatment of High Blood Cholesterol in Adults (Adult Treatment Panel III) Final Report" (PDF). National Institutes of Health. National Heart, Lung and Blood Institute. Retrieved 2008-10-27. 
 68. ^ van der Steeg WA, Holme I, Boekholdt SM, Larsen ML, Lindahl C, Stroes ES, Tikkanen MJ, Wareham NJ, Faergeman O, Olsson AG, Pedersen TR, Khaw KT, Kastelein JJ (February 2008). "High-density lipoprotein cholesterol, high-density lipoprotein particle size, and apolipoprotein A-I: significance for cardiovascular risk: the IDEAL and EPIC-Norfolk studies". J. Am. Coll. Cardiol. 51 (6): 634–42. doi:10.1016/j.jacc.2007.09.060. PMID 18261682. 
 69. ^ Robinson JG, Wang S, Jacobson TA (2012). "Meta-analysis of comparison of effectiveness of lowering apolipoprotein B versus low-density lipoprotein cholesterol and nonhigh-density lipoprotein cholesterol for cardiovascular risk reduction in randomized trials". The American Journal of Cardiology. 110 (10): 1468–76. doi:10.1016/j.amjcard.2012.07.007. PMID 22906895. 
 70. ^ "How Can I Lower High Cholesterol" (PDF). American Heart Association. Retrieved 2011-04-03. 
 71. ^ "Diseases and Conditions. High cholesterol: Olive oil, Foods with added plant sterols or stanols, Other changes to your diet". Mayo Clinic. 2012. Retrieved 11 November 2015. 
 72. ^ National Institute for Health and Clinical Excellence. Clinical guideline 67: Lipid modification. London, 2008.
 73. ^ Matthew Lui, Ross Garberich, Craig Strauss, Thomas Davin, and Thomas Knickelbine, Usefulness of Lipid Apheresis in the Treatment of Familial Hypercholesterolemia Journal of Lipids, vol. 2014, Article ID 864317, 6 pages, 2014. doi:10.1155/2014/864317
 74. ^ Mannu GS, Zaman MJ, Gupta A, Rehman HU, Myint PK (2012). "Update on guidelines for management of hypercholesterolemia". Expert Review of Cardiovascular Therapy. 10 (10): 1239–49. doi:10.1586/erc.12.94. PMID 23190064. 
 75. ^ Kizer JR, Madias C, Wilner B, Vaughan CJ, Mushlin AI, Trushin P, Gotto AM, Pasternak RC (May 1, 2010). "Relation of different measures of low-density lipoprotein cholesterol to risk of coronary artery disease and death in a meta-regression analysis of large-scale trials of statin therapy". The American journal of cardiology. 105 (9): 1289–96. doi:10.1016/j.amjcard.2009.12.051. PMC 2917836Freely accessible. PMID 20403481. 
 76. ^ Nicholls SJ (August 2008). "Rosuvastatin and progression of atherosclerosis". Expert Rev Cardiovasc Ther. 6 (7): 925–33. doi:10.1586/14779072.6.7.925. PMID 18666843. 
 77. ^ Heart Protection Study Collaborative Group. (July 2002). "MRC/BHF Heart Protection Study of cholesterol lowering with simvastatin in 20,536 high-risk individuals: a randomised placebo-controlled trial". Lancet. 360 (9326): 7–22. doi:10.1016/S0140-6736(02)09327-3. PMID 12114036. 
 78. ^ Shepherd J, Cobbe SM, Ford I, Isles CG, Lorimer AR, MacFarlane PW, McKillop JH, Packard CJ (November 1995). "Prevention of coronary heart disease with pravastatin in men with hypercholesterolemia. West of Scotland Coronary Prevention Study Group". N. Engl. J. Med. 333 (20): 1301–7. doi:10.1056/NEJM199511163332001. PMID 7566020. 
 79. ^ Grundy SM (May 2007). "Should women be offered cholesterol lowering drugs to prevent cardiovascular disease? Yes". BMJ. 334 (7601): 982–982. doi:10.1136/bmj.39202.399942.AD. PMC 1867899Freely accessible. PMID 17494017. 
 80. ^ Kendrick M (May 2007). "Should women be offered cholesterol lowering drugs to prevent cardiovascular disease? No". BMJ. 334 (7601): 983–983. doi:10.1136/bmj.39202.397488.AD. PMC 1867901Freely accessible. PMID 17494018. 
 81. ^ JUPITER Study Group (2008). "Rosuvastatin to Prevent Vascular Events in Men and Women with Elevated C-Reactive Protein". N Engl J Med. 359 (21): 2195–2207. doi:10.1056/nejmoa0807646. PMID 18997196. 
 82. ^ Brugts JJ, Yetgin T, Hoeks SE, Gotto AM, Shepherd J, Westendorp RG, de Craen AJ, Knopp RH, Nakamura H, Ridker P, van Domburg R, Deckers JW (2009). "The benefits of statins in people without established cardiovascular disease but with cardiovascular risk factors: meta-analysis of randomised controlled trials". BMJ. 338: b2376. doi:10.1136/bmj.b2376. PMC 2714690Freely accessible. PMID 19567909. 
 83. ^ "Report of the National Cholesterol Education Program Expert Panel on Detection, Evaluation, and Treatment of High Blood Cholesterol in Adults. The Expert Panel". Arch. Intern. Med. 148 (1): 36–69. January 1988. doi:10.1001/archinte.148.1.36. PMID 3422148. 
 84. ^ "Cholesterol". American Heart Association. 17 November 2008. Retrieved 2009-02-21. 
 85. ^ "About cholesterol". American Heart Association. Archived from the original on 20 October 2001. 
 86. ^ Warnick GR, Knopp RH, Fitzpatrick V, Branson L (January 1990). "Estimating low-density lipoprotein cholesterol by the Friedewald equation is adequate for classifying patients on the basis of nationally recommended cutpoints". Clin. Chem. 36 (1): 15–9. PMID 2297909. 
 87. ^ Wang TY, Newby LK, Chen AY, Mulgund J, Roe MT, Sonel AF, Bhatt DL, DeLong ER, Ohman EM, Gibler WB, Peterson ED (September 2009). "Hypercholesterolemia paradox in relation to mortality in acute coronary syndrome". Clin Cardiol. 32 (9): E22–8. doi:10.1002/clc.20518. PMID 19645040. 
 88. ^ Anderson KM, Castelli WP, Levy D (April 1987). "Cholesterol and mortality. 30 years of follow-up from the Framingham study". JAMA. 257 (16): 2176–80. doi:10.1001/jama.257.16.2176. PMID 3560398. 
 89. ^ Ulmer H, Kelleher C, Diem G, Concin H (2004). "Why Eve is not Adam: prospective follow-up in 149650 women and men of cholesterol and other risk factors related to cardiovascular and all-cause mortality". J Women's Health (Larchmt). 13 (1): 41–53. doi:10.1089/154099904322836447. PMID 15006277. 
 90. ^ Sternberg D (2007). The Cholesterol Wars: The Cholesterol Skeptics vs the Preponderance of Evidence. Boston: Academic Press. ISBN 0-12-373979-9. 
 91. ^ Chowdhury R, Warnakula S, Kunutsor S, Crowe F, Ward HA, Johnson L, Franco OH, Butterworth AS, Forouhi NG, Thompson SG, Khaw KT, Mozaffarian D, Danesh J, Di Angelantonio E (2014). "Association of dietary, circulating, and supplement fatty acids with coronary risk: A systematic review and meta-analysis". Annals of Internal Medicine. 160 (6): 398–406. doi:10.7326/M13-1788. PMID 24723079. 
 92. ^ Rizos CV, Elisaf MS, Liberopoulos EN (24 February 2011). "Effects of thyroid dysfunction on lipid profile". The Open Cardiovascular Medicine Journal. 5 (1): 76––84. doi:10.2174/1874192401105010076. PMC 3109527Freely accessible. PMID 21660244. 
 93. ^ "How To Get Your Cholesterol Tested". American Heart Association. Retrieved 2013-07-10. 
 94. ^ Stone NJ, Robinson J, Goff DC (2013). "Getting a grasp of the Guidelines". American College of Cardiology. Retrieved 2 April 2014. 
 95. ^ "Implications of Recent Clinical Trials for the ATP III Guidelines". National Heart, Lungs and Blood Institute. Archived from the original on 2 February 2014. Retrieved 2014-01-27. 
 96. ^ Westover EJ, Covey DF, Brockman HL, Brown RE, Pike LJ (December 2003). "Cholesterol depletion results in site-specific increases in epidermal growth factor receptor phosphorylation due to membrane level effects. Studies with cholesterol enantiomers". J. Biol. Chem. 278 (51): 51125–33. doi:10.1074/jbc.M304332200. PMC 2593805Freely accessible. PMID 14530278. 
 97. ^ Kristiana I, Luu W, Stevenson J, Cartland S, Jessup W, Belani JD, Rychnovsky SD, Brown AJ (September 2012). "Cholesterol through the looking glass: ability of its enantiomer also to elicit homeostatic responses". J. Biol. Chem. 287 (40): 33897–904. doi:10.1074/jbc.M112.360537. PMC 3460484Freely accessible. PMID 22869373. 

External links