کلروفرم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
کلروفرم
Chloroform displayed.svg Chloroform 3D.svg
شناساگرها
شماره ثبت سی‌ای‌اس 67-66-3 YesY
پاب‌کم 6212
کم‌اسپایدر 5977 YesY
UNII 7V31YC746X YesY
شمارهٔ ئی‌سی 200-663-8
KEGG C13827 YesY
ChEBI CHEBI:35255 YesY
ChEMBL CHEMBL44618 YesY
شمارهٔ آرتی‌ئی‌سی‌اس FS9100000
جی‌مول-تصاویر سه بعدی Image 1
خصوصیات
فرمول مولکولی CHCl3
جرم مولی ۱۱۹٫۳۸ g mol−1
شکل ظاهری Colorless liquid
چگالی 1.483 g/cm3
دمای ذوب −۶۳٫۵ درجه سلسیوس (−۸۲٫۳ درجه فارنهایت; ۲۰۹٫۷ کلوین)
دمای جوش
‎61.2 °C, 334 K, 142 °F
انحلال‌پذیری در آب 0.8 g/100 mL (20 °C)
ضریب شکست (nD) 1.4459
ساختار
شکل مولکولی Tetrahedral
خطرات
کدهای ایمنی R۲۲, R۳۸, R40, R48/20/22
شماره‌های نگهداری , S36/37
خطرات اصلی Harmful (Xn), Irritant (Xi), Carc. Cat. 2B
لوزی آتش
Flammability (red): no hazard codeHealth code 2: Intense or continued but not chronic exposure could cause temporary incapacitation or possible residual injury. E.g., chloroformReactivity (yellow): no hazard codeSpecial hazards (white): no codeNFPA 704 four-colored diamond
2
نقطه اشتعال Non-flammable
آمریکا Permissible
exposure limit (PEL)
50 ppm (240 mg/m3) (OSHA)
به استثنای جایی که اشاره شده‌است در غیر این صورت، داده‌ها برای مواد به وضعیت استانداردشان داده شده‌اند (در 25 °C (۷۷ °F)، ۱۰۰ kPa)
 YesY (بررسی) (چیست: YesY/N؟)
Infobox references

کلروفرم مایع بی رنگی است با فرمول شیمیایی CHCl3 که بخار آن سمی اعتیاد آور و تنفس طولانی آن کشنده‌است.

کاربرد[ویرایش]

در گذشته از کلرو فرم به عنوان ماده بیهوش کننده بیمار در اتاق عمل استفاده می‌شد. از این ماده هزاران تن در صنایع یخچال سازی و ساخت تفلون تولید ودر طبیعت رها میشود.

تاریخچه[ویرایش]

The Discovery of Chloroform, زبان اشاره, 1913

کلروفرم توسط سه محقق مستقل از یکدیگر کشف شد. کلروفرم در سال 1831 توسط شیمیدان فرانسوی اوژن Soubeiran کشف شد که آن را از استون (2-propanone) و همچنین اتانول از طریق اثر پودر سفید کننده کلر(هیپوکلریت کلسیم) تولید نمود. پزشک آمریکایی ساموئل گوتری نیز این ترکیب را تولید کرد. به طور مستقل، Justus فون Liebig نیز به همین ترکیب دست یافت.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • ویکی‌پدیای انگلیسی

کلروفرم ( یک حلال ویک ماده بیهوشی )

کلروفرم مایعی است بی رنگ و غیر قابل اشتعال با بوی مخصوص می‌باشد. یک ماده اساسی برای بیهوشی از راه تنفسی است، برای تهیه فلوروکربن 22سرو کننده، چاشنی و تهیه تترافلورواتیلن و پلی تترافلورواتیلن و سایر مواد شیمیایی به کار برده می‌شود. همچنین به عنوان حلال، تهیه عصاره، حشره کش، مواد نگهدارنده و شیرین کننده محصولات داروئی مورد استفاده قرار می‌گیرد کلروفرم یکی از خطرناکترین هیدروکرین‌های کلردار فرّار است. تنفس، بلع و تماس آن با پوست زیان آور است ممکن است سبب بیهوشی، فلج دستگاه تنفسی، توقف ضربان قلب و مرگ دیر رس به علت ضایعات کبدی و کلیوی شود. گاهی به عنوان تدخین استفاده می‌شود. کلروفرم چربی پوست را می‌شوید و باعث تحریک آن می‌شود. در تماس حاد با کلروفرم علائم مشاهده شده عبارتند از: سر در ، تهوع، احساس مستی، خستگی، گیجی، اضطراب، التهاب، بیهوشی، افت تنفسی، انجماد و مرگ در حالت بیهوشی. مرگ ممکن است در اثر فلج شدن دستگاه تنفسی یا از کار افتادن قلب باشد. در اثر تماس مزمن علائم مشاهده شده عبارتند از: علائم عصبی و گوارشی شبیه افراد معتاد با الکل و همچنین بزرگ شدن کبد، التهاب سمی کبد و تجمع چربی در کبد.