کلت تکنواخت ارتشی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از کلت تکنواخت ارتش)
پرش به: ناوبری، جستجو
کلت مدل ۱۸۷۳

کلت تکنواخت ارتش، معروف به «کلت مُصلِح» (peacemaker) با نام اصلی Colt single-action Army رِولوِری بود که توسط کارخانه کلت برای سواره نظام ارتش آمریکا طراحی و در سال ۱۸۷۳ میلادی عرضه شد.

این سلاح پرطرفدارترین و رایجترین رولور در غرب وحشی شد. به طوری که گاوچرانها بدون آن گاوچران حساب نمی‌شدندو افرادی مانند بوچ کسدی و دسته دالتون‌ها از آن استفاده می‌کردنند. نوع آن با لوله ۷٫۵ اینچی برای یگان سواره نظام ساخته شده بودولی در بین گاوچرانها با لوله ۵٫۵ و ۴ اینچی رایج بود.این سلاح توسط یگان توپخانه ارتش آن کشور نیز اتخاذ شد.

این سلاح هنوز توسط کارخانه‌های مشهوری ساخته می‌شودومخصوصآ به دلیل دقت بیشتر نسبت به رولورهای اتوماتیک برای اردو زدن در مناطق جنگلی و شکار و تیر اندازی هدفی مفیدتر است.

به کار اندازی[ویرایش]

عملکرد این اسلحه تکنواخت است. به این صورت که برای شلیک باید چکش آن را مسلح کرد و سپس ماشه را چکاند و برای شلیک بعدی نیز چنین کرد.

این سلاح ۶ تیر ظرفیت دارد ولی چون چکش آن در اثر ضربه شدید به احتمال زیاد شلیک می‌کند یکی از مخزنها را خالی می‌گذارند.

خصوصیات[ویرایش]

ظرفیت آن ۶ تیر و کالیبر آن ۰٫۴۵ لانگ کلت است که نباید با ۰٫۴۵ اتوماتیک اشتباه شود. سیلندر آن بر خلاف رولورهای دیگر ثابت است که به استحکام آن کمک می‌کند ولی باید تک تک در آن فشنگ گذاشت و هنگام خارج کردن پوکه هم باید یکی‌یکی آن‌ها را در آورد.

رسانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • ویکی‌پدیای انگلیسی