کلاته نو (بیرجند)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
کلاته نو
اطلاعات کلی
کشور  ایران
استان خراسان جنوبی
شهرستان بیرجند
بخش مرکزی
نام محلی کلاته نو
سال بنیاد نا مشخص
مردم
جمعیت ۴۰ نفر (سرشماری ۹۵)
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا ۲۰۵۰ متر
آب‌وهوا
بارش سالانه ۲۵۰
اطلاعات روستایی
کد آماری ۳۹۱۰۱۵
ره‌آورد زعفران، زرشک، عناب
پیش‌شمارهٔ تلفن ۰۵۶۱۵۲۱

کلاته نو روستایی است در دهستان القورات از توابع بخش مرکزی شهرستان بیرجند، واقع در استان خراسان جنوبی که بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ مرکز آمار ایران، جمعیت آن بالغ بر ۳۶ نفر (۱۲ خانوار) بوده است.

جمعیت[ویرایش]

در گذشته حدود بیست خانوار جمعیت داشته ولی در حال حاضر فاقد جمعیت و خالی از سکنه می‌باشد.[نیازمند منبع][۱] [پیوند مرده]

گویش[ویرایش]

گویش مردم کلاته نو، گویش شاخناتی است که از زیر مجموعه‌های گویش یا لهجه بیرجندی است و از گویش‌های فارسی نو می‌باشد که مانند گویشهای دیگر به نسبت زبان رسمی کمتر تحول پذیرفته و از اینرو بسیاری از ویژگی‌های فارسی کهن را نگه داشته‌است. محمود رفیعی در مقدمه واژه‌نامه گویش بیرجند می‌نویسد که چون بیرجند در نزدیکی کویر و در منطقه‌ای کوهستانی واقع شده، در گذر تاریخ کمتر مورد تاخت و تاز و هجوم قرار گرفته و در نتیجه گویش آن نیز پاکیزه و دست نخورده باقی‌مانده‌است.[۲] غنای گویش شاخناتی در واژگان آن است. این گویش از لحاظ شمار واژه‌ها و تنوع آنها یکی از گویشهای پرمایهٔ زبان فارسی است.

کشاورزی[ویرایش]

از محصولات باغی کلاته نو می‌توان به زرشک، بادام، زعفران، عناب، توت، شاه توت، سیب، گلابی، به، آلو بخارایی، زرد آلو، آلبالو، هلو، انگور، گردو، انجیر، سنجد، گندم، جو، حبوبات، محصولات جالیزی، گیاهان دارویی و گیاهان علوفه‌ای نام برد. و همچنین با توجه به مرغوب بودن محصول زرشک و آلو بخارایی در کلاته نو به نقاط مختلف کشور و دنیا صادر می‌شود.

جاذبه‌های گردشگری[ویرایش]

  1. کلاته نودارای مسجدی با قدمت 250 سال میباشد .

طبیعت و آب و هوا[ویرایش]

این روستا به دلیل کوهپایه‌ای بودن، دارای آب و هوایی معتدل و کوهستانی است که به همراه سرسبزی و زیبایی و نیز وجود کوه‌های زیبا چهره‌ای ییلاقی و تفرجگاهی به خود گرفته‌است.

مهاجرت[ویرایش]

به دلیل نبود امکانات در این روستا مردم آن به روستای بیدخت مهاجرت کرده‌اند.

منابع[ویرایش]

  1. پایگاه اینترنتی مرکز آمار ایران
  2. محمود رفیعی، واژه‌نامه گویش بیرجند