پرش به محتوا

کشور تحت‌الحمایه عربستان جنوبی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
Protectorate of South Arabia

محمية الجنوب العربي
South Arabia
1963–1967
پرچم South Arabia
پرچم
Map of the Protectorate of South Arabia
Map of the Protectorate of South Arabia
وضعیتBritish Protectorate
زبان(های) رایجArabic
دوره تاریخیCold War
• بنیان‌گذاری
January 18 1963
• فروپاشی
November 30 1967
واحد پولEast African shilling, then South Arabian dinar (1965-67)
پیشین
پسین
Aden Protectorate
South Yemen

تحت‌الحمایه عربستان جنوبی (به عربی: محمیة الجنوب العربی) دربرگیرنده ایالت‌های گوناگونی بود که در جنوب شبه‌جزیره عربستان پیمان‌های پشتیبانی با بریتانیا داشتند. این سرزمین تحت‌الحمایه پس از "خیزش عدن" بخشی از یمن جنوبی گشت و امروزه بخشی از جمهوری یمن می‌باشد.


کشور تحت‌الحمایه عربستان جنوبی در ۱۸ ژانویه ۱۹۶۳ با در بر گرفتن آن بخش از سرزمین‌های "کشور تحت‌الحمایه عدن" که به فدراسیون عربستان جنوبی نپیوستند پدید آمد.گذشته[ویرایش]

مرزهای این تحت‌الحمایه با مرزهای کشور تحت‌الحمایه عدن که "تحت‌الحمایه عدن خاوری" نامیده می‌شد تقریبا همخوانی داشت. اینگونه که دربرگیرنده استان‌های حضرمیِ کثیریه، مهریه و قعیطیه به جز سه سلطنت واحدی در کشور تحت‌الحمایه عدن خاوری بود و یافای علیا در کشور تحت‌الحمایه عدن باختری را نیز در بر می‌گرفت .


تحت‌الحمایه عربستان جنوبی در ۳۰ نوامبر ۱۹۶۷ سرنگون شد و ایالات آن به زودی فروپاشید که کنار رفتن سلطنت آنها را به دنبال داشت. این سرزمین، خاک جمهوری خلق تازه‌استقلال‌یافته یمن جنوبی گشت که در سال ۱۹۹۰ بخشی از جمهوری یمن شد. [۱][۲]

بن‌مایه[ویرایش]

  1. Montgomery-Massingberd, Hugh (1980). Burke's Royal Families of the World: Africa and the Middle East. London: Burke's Peerage. p. 320. ISBN 978-0-85011-029-6.
  2. Cahoon, Ben. "States of the Aden Protectorates". World Statesmen.org. Retrieved 27 April 2010.