کشت بافت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

کشت بافت و سلول گیاهی به همراه روش‌های مهندسی ژنتیک از ارکان مهم فناوری زیستی به عنوان یکی از علوم پیشرفته دنیا به شمار می‌آیند. با علم به این موضوع که هر یک از سلول‌های گیاهی تمایز نیافته توانایی تبدیل شدن به گیاه کامل را دارند، دریچه‌ای تازه پیش روی دانشمندان و محققان علوم زیستی گشوده شد، به نحوی که در مقایسه با روش‌های اصلاح سنتی گیاهان، تسریع قابل ملاحظه‌ای در مدت زمان اجرای برنامه‌های اصلاحی به وجود آمد و امکان انجام تلاقی‌های بین جنسی را نیز فراهم نمود. علاوه بر این نگهداری ذخایر توارثی، تولید گیاهان عاری از ویروس و تولید گیاهان هاپلوئید از جمله کاربردهای مهم دیگر کشت بافت و سلول گیاهی می‌باشند. روش‌های کشت بافت مبتنی بر دو مرحله تمایززدایی و تمایزیابی است که انجام هر یک از این مراحل به شرایط خاصی نیاز دارد و باید در محیطی عاری از هرگونه آلودگی صورت پذیرد که گاه باعث افزایش هزینه تولید می‌شود. با این وجود مراکز تولیدی سالیانه میلیون‌ها نهال و گیاه مختلف را از طریق روش‌های ریزازدیادی به بازار عرضه می‌کنند و فرآورده‌های زیستی متعددی نیز با استفاده از روش‌های کشت بافت تولید می‌شوند.

روش‌های کشت بافت گیاهی[ویرایش]

 • کشت پینه
 • کشت سوسپانسیون سلولی
 • کشت پروتوپلاست
 • کشت هاپلویید
 • کشت جنین و اندام
 • باززایی و ریز ازدیادی

پیش شرط لازم در تراریزش به واسطه کشت بافت[ویرایش]

مرحله مهم پیش از آغاز کشت بافت:

 1. شناسایی گیاهی با توانایی ایجاد بافت کالوسی سالم که قابلیت تقسیم سریع نیز داشته باشد.[۱]

مرحله مهم پس از آغاز کشت بافت و پیش از اجرای تراریزش:

 1. شناسایی و جداسازی بافت سالم که قابلیت تقسیم سریع نیز داشته باشد.[۱]

مراحل کلیدی در تراریزش به واسطه کشت بافت[ویرایش]

چهار مرحله کلیدی در کشت بافت شامل موارد ذیل است:

 1. شناسایی و جداسازی ژن یا ژن‌های مورد نظر از موجود اصلی؛
 2. درج ژن جدا شده در پلاسمید و تکثیر آن در باکتری (همسانه‌سازی
 3. وارد کردن ژن همسانه‌سازی شده به سلول‌های مورد نظر؛
 4. انتخاب و پرورش سلول‌های تراریخت.

کاربردهای کشت بافت[ویرایش]

از مهمترین کاربردهای کشت بافت، تکثیر گونه‌های مفید ومقاوم به شکل کاملاً همسان می‌باشد. به عنوان مثال کشت بافت پایه مقاوم به گموز گیاه پسته در ایران صورت می‌گیرد.

منابع[ویرایش]

 1. ۱٫۰ ۱٫۱ Pazuki, Arman & Sohani, Mehdi (2013). "Phenotypic evaluation of scutellum-derived calluses in ‘Indica’ rice cultivars" (PDF). Acta Agriculturae Slovenica 101 (2): 239–247. doi:10.2478/acas-2013-0020. Retrieved February 2, 2014. 
 • کشت بافت گیاهی ترجمه آرش فروتن، ریحانه وادی دار